ایلنا   |  فرهنگی  |  

چعازنبیل 40 سال است که اعتبار استانی نگرفته/ فقدان نیروهای موقت، کار را کند و مجموعه را آسیب‌پذیر کرده است

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه با تاکید بر آنکه اعتبارات امانی و پیمانی مجموعه تنها کفاف پرداخت حقوق کارکنان را می‌دهد، از عدم تخصیص اعتبارات استانی به این مجموعه میراث جهانی خبر داد و گفت: فقدان نیروهای موقت، کار را کند و مجموعه را آسیب پذیر کرده است.

چعازنبیل 40 سال است که اعتبار استانی نگرفته/ فقدان نیروهای موقت، کار را کند و مجموعه را آسیب‌پذیر کرده است

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه با تاکید بر آنکه اعتبارات امانی و پیمانی مجموعه تنها کفاف پرداخت حقوق کارکنان را می‌دهد، از عدم تخصیص اعتبارات استانی به این مجموعه میراث جهانی خبر داد و گفت: فقدان نیروهای موقت، کار را کند و مجموعه را آسیب پذیر کرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، عاطفه رشنویی (مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه) با اشاره به آنکه اندود و عملیات حفاظتی مجموعه چغازنبیل همواره درطول سال انجام می‌شود، گفت: به دلیل ماهیت کار همواره در حال انجام عملیات حفاظتی در مجموعه میراث جهانی چغازنبیل هستیم و تعطیلی نداریم. اما چند سال است که به دلیل آنکه نمی‌توانیم نیروی موقت بگیریم، سرعت کارمان کاهش یافته.

او ادامه داد: در گذشته اینگونه بود که با شروع فصل مناسب، تقریبا از 15 شهریور تا 15 اردیبهشت، پایگاه اجازه استفاده از کارگران موقت را داشت و گاهی حتا تا 30 نفر هم می‌رسید. حضور کارگران موقت سرعت را افزایش می‌داد. گروهی خشت زنی می‌کردند و گروهی هم کار مرمت و کاهگل و… را انجام می‌دادند. سال 1397 آخرین سالی بود که توانستیم کارگر موقت داشته باشیم. از یکسو اعتبارات مجموعه با وجود تورم، رشد نکرد و ثابت باقی ماند و از دیگر سو مصوبات دولت برای‌عدم استفاده از نیروی جدید حتا موقت، سبب شد تا نتوانیم از نیروهای موقت استفاده کنیم.

رشنویی یادآور شد: قرار بود در قالب اعتبارات پیمانی، پشتیبانی صورت گیرد تا از محل اعتبارات امانی نیازی به نیروی کارگری نداشته باشیم. در سال 1399 مبلغ ناچیزی برای چغازنبیل اختصاص یافت این درحالی است که با 700 هکتار شهر تاریخی با ساختار خشت و گل روبه رو هستیم و این مبالغ و اعتبارات پاسخگوی وسعت و نیاز این مجموعه میراث جهانی نیست. نمی‌گویم که میراث‌فرهنگی دست روی دست گذاشته چراکه توان اعتبارات میراث‌فرهنگی در همین حد است. باید در مقیاس کلان‌تر به این مهم توجه شود. در برنامه ریزی‌های کشوری به موضوع میراث‌فرهنگی توجه شود و اعتبارات آن افزایش یابد.

به گفته مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه، سال گذشته حدود 6 و نیم میلیارد تومان اعتبار امانی و پیمانی به مجموعه اختصاص یافته که بیشتر آن امانی است. از آنجایی که نیروهای پایگاه‌ها روزمزد هستند و حقوق آن‌ها از اعتبار امانی پرداخت می‌شود، با توجه به فعالیت 60 نیرو در پایگاه که در بخش‌های مختلف از حفاظتی گرفته تا مرمت فعال هستند، اعتبارات موجود کفاف پرداخت حقوق آن‌ها را می‌دهد. دستمزدها کم است و دیر به دیر حقوق می‌دهیم، وسعت محوطه زیاد است و شرایط برای نگهداری و حفاظت از آن مناسب نیست. با این وجود سعی کرده‌ایم شرایط حفاظتی در چغازنبیل را ثابت نگهداریم تا مشکلی برای آن پیش نیاید.

او درخصوص پرداخت بودجه از محل اعتبارات میراث‌جهانی یونسکو به چغازنبیل گفت: این یک افسانه است. یک سال چغازنبیل با کمک یونسکو و… اعتبار داشت اما آخرین باری که به چغازنبیل کمک شد در سال‌های 85 و 86 بود. عموما از سوی کشورها برای کمک به میراث‌جهانی‌اشان از یونسکو درخواست می‌شود و بعد از طی مراتب طولانی و بررسی‌های لازم، کمک‌های بین‌المللی اعمال می‌شود. این امر درخصوص چغازنبیل سال‌هاست که انجام نشده چراکه اولویت‌ها در وزارتخانه میراث‌فرهنگی تغییر کرده و تامین اعتبارات از سوی این وزارتخانه انجام می‌شود. ضمن آنکه پروسه درخواست از یونسکو طولانی است.

او معتقد است: مشکلات چغازنبیل و میراث‌فرهنگی خوزستان با نامه نگاری به جوامع بین‌المللی حل نمی‌شود بلکه باید نگاه‌مان را تغییر دهیم. مسئولان استانی و برنامه‌ریزان استانی معتقد هستند چغازنبیل میراث جهانی است و باید اعتبار ملی بگیرد و اعتبارات استانی را خرج آن نمی‌کند درحالی که در سایر استان‌ها شاهد آن هستیم که از اعتبارات استانی هم برای میراث‌جهانی خود خرج می‌کنند و قدم برمی‌دارند. در طول این سال‌ها اعتبار استانی از سوی مسئولان به چغازنبیل و حتا موزه هفت تپه اختصاص نیافته است. شاید بهتر باشد از مسئولان استانی بپرسیم که در طول 40 سالی که از ثبت جهانی چغازنبیل می‌گذرد، چه میزان اعتبار استانی و… به آن اختصاص داده‌اند؟

رشنویی در پاسخ به این سوال که آیا نبود نیروی موقت و کند شدن کارهای چغازنبیل می‌تواند به این میراث‌جهانی آسیب برساند، گفت: بستگی دارد. اگر به ما اجازه نمی‌دهند امور را به صورت امانی پیش ببریم باید پشتیبانی مالی پیمانی خوبی داشته باشیم. وقتی سرعت عملیات کاهش می‌یابد، مجموعه آسیب‌پذیر می‌شود. نگاه باید به تامین اعتبار تغییر کند. برنامه سالیانه ارسال می‌کنیم ولی به دلیل کمبود اعتبارات، برنامه‌ها حذف می‌شود.

مدیر پایگاه میراث جهانی چغازنبیل و هفت تپه در ادامه از بازگشایی این مجموعه برای حضور بازدیدکنندگان خبر داد و گفت: از 15 آبان ماه مجموعه چغازنبیل بازگشایی شده است. هنوز بازدیدکنندگان زیاد نیستند و به سطح انتظار ما نرسیده‌اند. اما بعد از 2 سال تعطیلی دیدن مردم در سایت دلگرم کننده است.

انتهای پیام/

کارگر کار میراث فرهنگی   اخبار برگزیده
  

اولیور کان: مسی لایق توپ طلا نبود !مدیر اجرایی باشگاه بایرن مونیخ معتقد است که مهاجم لهستانی باواریایی‌های باید به عنوان برنده توپ طلا در سال 2021 معرفی می‌شد.
خانه فوتبال لیونل مسی توپ طلا بایرن مونیخ 

  

پیش بینی قیمت دلار امروز از مسیر برجاماقتصادنیوز: قیمت دلار در معاملات پشت خطی شب گذشته ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بیکاری فزاینده با هزینه 35 درصد منابع اشتغال در بخش‌های غیرمرتبطعضو هیأت رئیسه مجلس گفت: هزینه 35 درصدی منابع اشتغال در بخش‌های دیگر سبب بیکاری فزاینده در سال 99 شد.
ایلنا بیکاری بانک هزینه 

  

دولت گزارش عملکرد 100 روز ابتدایی را ارائه می‌دهدسخنگوی دولت گفت: دولت تعهدی برای ارائه گزارش عملکرد 100 روز ابتدایی نداشت اما وظیفه خودش می‌داند این کار را انجام دهد و از هفته آینده این کار را انجام خواهد داد.
ایلنا دولت سخنگوی دولت کار 

  

اولین موضع آمریکا پس از مذاکرات برجامی وینایسنا | جالینا پورتر معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالاتی درباره آغاز دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین و تحولات در رابطه با آن پاسخ داد...
مثلث مهناز افشار ازدواج غنی سازی 

  

هشدار وزیر نفت درباره افزایش مصرف فرآورده‌های نفتی کشوروزیر نفت با تاکید بر اینکه افزایش ظرفیت پالایشی از رسالت‌های مهم دولت سیزدهم است، درباره افزایش مصرف فرآورده‌های نفتی کشور هشدار داد و گفت: رئیس‌جمهوری هم در این باره مکاتباتی با مقام معظم رهبری داشته که اگر دغدغه‌ای در تامین خوراک باشد برطرف شود.
۵۵ آنلاین وزارت نفت نفت گاز 

  

امیرعبداللهیان:در تلاش برای دستیابی به یک توافق خوب هستیموزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد: علیرغم بد عهدی و بی‌عملی آمریکا و سه کشور اروپایی، تهران با حسن نیت و جدیت وارد مذاکرات هسته‌ای وین شده است و در تلاش بر دستیابی به یک توافق خوب است.
نامه نیوز سازمان ملل متحد سازمان ملل سازمان انرژی اتمی 

  

سرنوشت مذاکراتدر بسته پیش‌رو تحلیل‌های سیاسی را فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی بخوانید.
فردا صادرات نفت حسن روحانی روزنامه 

  

دادستان تهران: اصلی ترین ماموریت دادستانی امر تعقیب استدادستان تهران نقش قضات ارجاع را در نظم دهی به امور دادسرا مهم و اساسی ارزیابی کرد و گفت: مهمترین ماموریت و وظیفه قضات ارجاع نقش مدعی العمومی است.
فردا تهران آموزش حوزه 

  

آیا واکسن‌ها روی سویه «اومیکرون» اثرگذار هستند؟ | شدت بیماری سویه اُمیکرون چه میزان است؟از زمانی که سازمان بهداشت جهانی(WHO) سویه اُمیکرون را به‌ عنوان یک سویه نگران‌کننده کووید 19 اعلام کرد، در سراسر جهان این دغدغه‌ شکل گرفته که کدام واکسن‌ها در برابر آن موثر عمل می‌کند.
۵۵ آنلاین سازمان بهداشت جهانی استرالیا آفریقای جنوبی 

  

کنایه‌های آتشین سرمربی پورتو به طارمی؛ خودخواه است!سرمربی تیم فوتبال پورتو بعد از پیروزی این تیم در هفته دوازدهم لیگ پرتغال به عصبانیت بازیکن تیمش از مهدی طارمی واکنش نشان داد و گفت: طارمی زمانی که باید پاس بدهد، شوت می‌زند!
خانه فوتبال مهدی طارمی فوتبال بازی 

  

سند دیجیتال گامی به سوی مدرن‌سازی و توانمندسازی استرئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سند دیجیتال گامی به سوی مدرن‌سازی و توانمندسازی است و تحولی عظیم به لحاظ نحوه ارائه خدمات به متقاضیان خلق خواهد کرد.
ایلنا قوه قضاییه اپلیکیشن 

  

ارزش سهام عدالت کم شد| جزئیاتی از آینده سهام عدالتارزش 60 درصد قابل فروش سبد 532 هزار تومانی سهام عدالت به 7 میلیون و 286 هزار تومان رسیده است.
نامه نیوز سهام عدالت سهام وام 

  

ثبت‌نام کارت سوخت المثنی آغاز شدسخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از آغاز دوباره ثبت‌نام کارت هوشمند سوخت المثنی در دفاتر پلیس +10 از امروز (دوشنبه، هشتم آبان‌ماه) خبر داد.
ایلنا پلیس ماه وزارت نفت 

  

تفویض اختیارات بیشتر به استانداران از اهداف اصلی دولت استوزیر کشور با اشاره به اینکه مهمترین هدف از دادن اختیارات بیشتر به استانداران و اختصاص صندوق توسعه استانی، توسعه استان‌ها در همه ابعاد است، افزود: برای تحقق این امر مصوبه‌ای به هیئت دولت ارائه خواهیم کرد.
مثلث هیئت دولت دولت یورو 

  اخبار داغ
  

جهش آفریقایی در عسلویه مهار شده بود/ لزوم فعالیت تیم‌های واکنش سریع کرونا با بروز سویه جدید ویروسرئیس سابق گروه واکنش سریع کرونا با اشاره به اینکه حضور تیم‌های واکنش سریع ضرورتی اجتناب ناپذیر در مدیریت اپیدمی کروناست، گفت: واریانت قبلی آفریقایی که مدتی در کشور شیوع پیدا کرد، در منطقه اقتصادی عسلویه توسط این تیم‌ها شناسایی و مهار شد.
برنا عسلویه ویروس 

  

آیا ماسکی که به خاطر کرونا میزنیم، آلودگی هوا را می‌گیرد؟اقتصادنیوز: رییس هییت مدیره جامعه پزشکان متخصص داخلی ایران، در پاسخ به این سوال که آیا ماسکی که به خاطر کرونا می زنیم از آلودگی هوا جلوگیری می کند؟ گفت : نه
اقتصادنیوز آلودگی هوا ایران 

  

درمان بی اشتهایی در بیماران کروناییمدیر گروه تغذیه دانشگاه علوم پزشکی اراک گفت: بسیاری از بیماران مبتلا به کرونا، از دست دادن اشتها را تجربه می‌کنند که در صورت عدم درمان و کنترل، عواقبی مانند ضعف شدید، سوء تغذیه و افزایش دوره بهبودی را به دنبال خواهد داشت.
گسترش درمان تغذیه مواد غذایی 

  

آیا ماسکی که به خاطر کرونا میزنیم، جلوی آلودگی هوا را هم می‌گیرد؟مهمترین عامل آلودگی هوا در سراسر جهان، استفاده از سوخت های فسیلی از جمله بنزین است.
برنا آلودگی هوا بنزین 

  

قالیباف: باید سهامداران بورس حمایت شوندمردم با اعتماد به مسئولان دولت قبل به بورس آمدند و این دولت باید زمینه‌های ریسک را برای سهامداران خُرد کاهش دهد. حقوقی‌ها و شرکت‎ها از بالا و پایین رفتنِ شاخص بورس نفع می‌برند اما مردم در هر دو شکل ضرر می‌کنند.
گسترش دولت شاخص 

  

مبتلایان بهبودیافته کرونا در اولویت ابتلاء به اُمیکرونرئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت: سویه جدید کرونا علائمی شبیه کوید قبلی را دارد اما احتمال کسانی که قبلا کرونا گرفته اند برای ابتلاء به این سویه بیشتر است از بقیه افراد.
گسترش وزارت بهداشت 

  

تداوم روند صعودی قیمت دلار ، سکه و درهماقتصادنیوز : بازار ارز و طلا امروز چهارشنبه 10 آذر 1400 شاهد صعود قیمت دلار ، قیمت سکه و قیمت دلار بود. قیمت درهم نیز کانال 8 هزار تومان را فتح کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

ثبت یک فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاهرئیس کمیته اطلاع‌رسانی ستاد مدیریت کرونای دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از ثبت یک فوتی دیگر بر اثر ابتلا به کرونا در کرمانشاه در 24 ساعت گذشته خبر داد.
۵۵ آنلاین کرمانشاه استان کرمانشاه ویروس 

  

روز بدون فوتی کرونا در این استانرئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک اعلام کرد که براساس آخرین نتایج آزمایشگاهی طی 24 ساعت گذشته هیچ مورد فوتی کرونایی در استان مرکزی گزارش نشده است.
۵۵ آنلاین درمان استان مرکزی ویروس 

  

پایان هفته قرمز بورس رقم خوردبازارسرمایه این هفته را در حالی به پایان رساند که شاخص کل بورس چیزی در حدود 17 هزار واحد ریزش کرد و این شاخص در سطح 1 میلیون و 340 هزار واحدی قرار گرفت.
گسترش شاخص بیت کوین اکو 

  

جدیدترین قیمت دلار و یورو در بازار (10 آذر)بر اساس قیمت‌های اعلام شده از سوی کانون صرافان، عصر امروز دلار در معا‌ملات بازار آزاد با قیمت 29270 و یورو 33150تومان فروخته می‌شود.
گسترش قیمت دلار یورو 

  

حضور تماشاگران در شهرآورد منوط به تایید ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشتسرپرست معاونت امنیتی و انتظامی استانداری تهران گفت: حضور تماشاگران در شهرآورد پرسپولیس و استقلال در روز شنبه منوط به تایید ستادملی کرونا و وزارت بهداشت است.
مملکت‌آنلاین وزارت بهداشت پرسپولیس ورزش 

  

خبر مهم و جدید درباره قیمت خودروقائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه کارشناسان ستاد تنظیم بازار درباره نرخ خودروها به جمع‌بندی نرسیده‌اند، گفت: احتمال اینکه نشست ستاد تنظیم بازار به هفته آینده موکول شده یا اینکه قیمت‌ها دستخوش تغییر نشده و ثابت باقی بماند، وجود دارد.
خودروتک ایران خودرو تورم خودرو 

  

سهم تامین مالی اقتصاد ایران از بورسسهم تامین مالی اقتصاد ایران از بازار سرمایه چقدر است.
اقتصادنیوز اقتصاد اقتصاد ایران ایران