ایرنا   |  اجتماعی  |  

شوری رود جره کهمره سرخی شیراز از گنبد نمکی و توسعه باغ است

شیراز - ایرنا- مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان فارس اعلام کرد : علل افزایش شوری آب رودخانه جره در منطقه کهمره شرخی شیراز افزایش بی رویه احداث باغ بر روی گنبد نمکی رمقان و آبیاری باغ ها به صورت غرقابی وعبور پساب مربوط از لایه های گنبد نمکی است.

شوری رود جره کهمره سرخی شیراز از گنبد نمکی و توسعه باغ است

به گزارش ایرنا ، روابط عمومی آب منطقه ای فارس پنجشنبه به نقل از حمیدرضا دهقانی اعلام کرد: بر اساس نتایج حاصل ازبررسی ها و مطالعات ، منشاء شوری آب رودخانه جره وجود گنبد نمکی رمقان در منطقه است که در طولی حدود 6 کیلومتر با رودخانه در تماس است و احداث باغ و آبیاری غرقابی بر شوری آب رودخانه افزوده است.رئیس هیات مدیره شرکت آب منطقه ای فارس در جریان بازدید اخیر بهرام پارسایی نمایده شیراز در مجلس شورای اسلامی از طرح شیرین سازی آب این رودخانه اعلام کرد: طی 10 سال اخیر بر شوری آب رودخانه افزوده شده است.دهقانی اضافه کرد: ظاهر شدن آب شور از چشمه ای در حاشیه ساحل سمت چپ رودخانه و تداخل با آب رودخانه، تداخل آب شیرین رودخانه به صورت زیرسطحی و برخورد با لایه های نمکی گنبد، منجر به افزایش شوری آب رودخانه می شود، همچنین خشکسالی های چند سال اخیر نیز بر شدت آن افزوده است .وی درباره کلیات پروژه کنترل شوری آب رودخانه گفت: با توجه به تامین اعتبار سال 1395 شرکت آب منطقه ای نسبت به انجام مطالعات اولیه و برداشت داده ها و اندازه گیری های مربوط اقدام کرده ، دراین رابطه انجام مطالعات و حفاریهای ژئوتکنیک شامل 12 گمانه با عمقه ای 20 تا 65 متری در بستر و حریم رودخانه انجام شده و آزمایش های مورد نیاز و تهیه طرح اضطراری در قالب فاز اول عملیات اجرایی شروع شده است.مدیر عامل آب منطقه ای فارس اضافه کرد: کارگاه این پروژه از خرداد ماه سال جاری با انتخاب پیمانکار فعال شده و پیشرفت فیزیکی فاز اول طرح حدود 50 درصد است.محسن فرصت کار مدیر مشارکت های مردمی و طرح های زودبازده شرکت آب منطقه ای فارس نیز در جریان این بازدید راهکارهای حل مشکل شوری آب رودخانه جره را بیان کرد و گفت: باید آب شور ورودی به بستر رودخانه جمع آوری شود، برای جلوگیری از تماس زیر سطحی آب شیرین با گنبد نمکی نیاز به اصلاح مسیر و احداث سازه های مهار سیلاب است، آب شور جمع آوری شده نیز می بایست به پایین دست منتقل و از بستر رودخانه خارج شود.وی گفت: عملیات اجرایی فاز اول این طرح با استفاده از اعتبارات استانی در حال انجام است و به علت هزینه زیاد فازهای دوم و سوم لازم است برای تامین اعتبار مورد نیاز از محل اعتبارات ملی موضوع پی گیری شود.فرصت کار اضافه کرد: پس از انجام مطالعات تکمیلی و برداشت و اندازه گیری داده های مورد نیاز نسبت به ارائه طرح فازهای دوم و سوم اقدام می شود.بهرام پارسایی نمایده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی نیز ضمن اشاره به ضرورت تسریع در انجام فاز یک تا قبل از شروع فصل آبیاری آتی، بر به حق بودن خواسته ها و مطالبات مردم و اهالی منطقه و اجرای فازهای بعدی تاکید کرد.مردم روستای بگدانه در پایین دست رودخانه جره از جمله مناطقی است که آسیب فراوان از شوری آب رودخانه جره دیده اند ، کاهش محصولات باغی و آسیب دیدن کشاورزی منطقه و افزایش مهاجرت های ناخواسته و همچنین ایجاد مشاغل کاذب از جمله پیامدهای این رخداد در روستای بگدانه است.این روستا که در سالهایی نه چندان دور مرکز تولید انار در منطقه کهمره سرخی شیراز بود اکنون با مشکل تامین آب مواجه شده و اغلب ساکنان آن به مهاجرت های ناخواسته روی آورده اند.منطقه کهمره سرخی در فاصله 35 کیلومتری جنوب غرب شیراز دراستان فارس قرار دارد.6113 /1876

شیراز مجلس شورای اسلامی کشاورزی   اخبار برگزیده
  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (شنبه 4 اسفند 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز شنبه 4 اسفند ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز کاری قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

متهم ردیف اول التهاب در بازار خودرودر هفته‌ای که گذشت رشد بهای 5 تا 25 میلیونی محصولات تولید داخل خبر از آغاز التهابی تازه در بازار خودرو داد. در حالی که کارشناسان بارها به وزارت صمت درباره لزوم توجه به رشد تولید در کنار اعمال سیاست‌ آزادسازی قیمت‌ها هشدار دادند، این پیام از سوی سیاست‌گذار دریافت نشد...
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

دهن کجی قیمت ها به پیش فروش خودروسازانیک کارشناس صنعت خودروسازی گفت: رفتارهای دولتی و خودروسازان مبنی بر اینکه بازار خودرو دارای حاشیه سود قابل توجهی است، در کنار افزایش تقاضا و ورود سرمایه‌های سرگردان عاملی شد تا در روزهای اخیر شاهد رشد قیمت‌ها در بازار خودرو باشیم و پیش‌فروش‌ها هم نتوانند تاثیری بر آن بگذارند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودروسازان 

  

وزیر امور خارجه روسیه با زیر سوال بردن ادعای تحریم کنندگان در غرب و اتحادیه اروپا مبنی بر اینکه تحریم های آنان ملت ها را هدف قرار نمی دهد، اظهار داشت: در درجه اول این مردم کشورها هستند که از تحریم ها ضربه می خورند.
نامه نیوز سرگئی لاوروف روسیه باراک اوباما 

  

«هرکسی هر نوعی تغییر می‎خواهد، پای صندوق آراست.» این سخنان حسن روحانی در چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی و تکرار آن در سفر به هرمزگان حکایت از تحرکات مخالفینی دارد که این روزها کمر به طرح استیضاح و عدم کفایت سیاسی او بسته‎اند...
نامه نیوز حسن روحانی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

وزیر صنعت معدن و تجارت اعلام کرد: اگر خودرو تا عید مرتب عرضه شود، یقیناً قیمت پایین می‌آید.
نامه نیوز صنعت خودرو معدن 

  

یک سایت حامی دولت ضمن اعتراض به سخنان روحانی درباره ارزانی اجناس و قاچاق پرسید: نمی‌دانید یا تجاهل می‌کنید؟!
نامه نیوز ایران گرانی عراق 

  

در جریان بررسی کلیات بودجه 98 با تصویب مجلس ماهانه 300 تومان از مشترکین برق و گاز برای بیمه خسارات اخذ می‌شود.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی گاز بودجه 

  

خداحافظ بشار رسن؟شنیدیم یک باشگاه از امارات، یک تیم قطری و همین‌طور یک تیم متمول شهرستانی ایران برای جذب بشار رسن ابراز علاقه کرده‌اند.
خودروتک پرسپولیس برانکو ایران 

  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (سه شنبه 30 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز سه شنبه 30 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  اخبار داغ
  

مهدی فرجی: نوسانات ارزی به کیفیت «ن خ» لطمه‌ای وارد نکرده!مهدی فرجی از مراحل ساخت مجموعه تلویزیونی «ن خ» گفت.
برنا تهران تلویزیون خبرنگار 

  

دیهیم: در روزهای آینده بازار ارز متعادل‌تر می‌شودیک اقتصاددان با بیان اینکه، عواملی مثل سفرهای خارجی آستانه نوروز، اجلاس اخیر FATF و برخی تصمیمات دولت روی قیمت ارز موثر بوده است، گفت: به نظر می‌رسد با کاهش تقاضا در روزهای آتی قیمت ارز تا حدودی متعادل تر شود.
تسنیم ارز قیمت ارز بانک مرکزی 

  

امروز در بازار ارز و سکه چه گذشت؟ شنبه 4 اسفنددر نخستین روز هفته بازار طلا و ارز تهران با کاهش نرخ‌های بازگشایی آغاز به کار کرد اما در ادامه وارد سیر صعودی قیمت‌ها شد. این روند صعودی بعدازظهر با شیب بیشتری ادامه یافت. سکه تا نیمه بالای کانال 4.7 میلیون تومانی بالا رفت. دلار به میانه کانال 13 هزار تومانی رسید و طلای آبشده روی مرز 1.9 میلیونی ایستاد.
خودروتک بازار طلا و ارز ارز یورو 

  

دور چهارم رقابت های آزاد ایروفلوت روسیه با پیروزی ارزشمند طباطبایی برابر حریف روسی خود به پایان رسید.
صراط روسیه مسکو یورو 

  

معافیت مالیاتی مشوق ورود ارز صادراتی به کشور استتهران- ایرنا- عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با اشاره به مشکلات انتقال پول از خارج به کشور، گفت: معافیت مالیاتی به عنوان ابزاری در دست دولت و مجلس، مشوق و انگیزه ای برای وارد کردن ارز صادراتی به کشور است.
ایرنا ارز تهران ایرنا 

  

سامانه های مبارزه با قاچاق کالا تا پایان اسفند آماده می شودتهران- ایرنا- وزیر کشور گفت: سامانه مبارزه با قاچاق کالا و ارز تا پایان اسفند آماده می شود و مرحله بعد اتصال این سامانه ها با یکدیگر است.
ایرنا سازمان بازرسی کل کشور قاچاق تهران 

  

رئیس اتحادیه قالیشویی از کلاهبرداری قالیشویی‌های غیر مجاز به بهانه ارائه خدمات ارزان خبر داد
صراط کلاهبرداری خودرو صدا و سیما 

  

اهدای سه نشان ارزشمند بسکتبال ایران به موزه ورزشفدراسیون بسکتبال چند نشان ارزشمند خود را به موزه ورزش تقدیم کرد.
برنا بسکتبال ایران موزه