اعتماد   |  سیاسی  |  

اختلاف هیات‌رئیسه مجلس یازدهم و نمایندگان بر سر دولتی‌ها بالا گرفت / قالیباف این‌سو، نمایندگان آن‌سو

دو نفر از نمایندگان مجلس صراحتا از اختلاف میان خود و هیات‌رئیسه مجلس خبر داده و تاکید کردند که هیات‌رئیسه مجلس مخالف استیضاح و سوال از وزرا و رئیس‌جمهوری است، بنابراین این طرح‌ها اعلام وصول نمی‌شوند.

اختلاف هیات‌رئیسه مجلس یازدهم و نمایندگان بر سر دولتی‌ها بالا گرفت / قالیباف این‌سو، نمایندگان آن‌سو

اعتمادآنلاین| مجلس دهم که تمام شد و نوبت به اصولگرایان و منتقدان دولت رسید تا در پی انتخاباتی با حداقل مشارکت، اکثریت مطلق پارلمان را تصاحب کنند، بسیاری از ناظران از احتمال جدل و تنش میان «بهارستان» و «پاستور» گفتند؛ پیش‌بینی که خیلی زود با حملات طیفی از نمایندگان در جریان نخستین حضور وزرای ارتباطات و امور خارجه در صحن علنی به واقعیت پیوست و موجی از انتقادها را متوجه تازه‌نماینده‌شدگان کرد. این تنش‌ها اما در ادامه چنان بالا گرفت که مقام معظم رهبری در جریان دیدار ویدیوکنفرانسی خود به مناسبت‌ آغاز به ‌کار پارلمان یازدهم، علاوه بر تاکید بر حق و حقوق قانونی نمایندگان برای استیضاح و سوال و تحقیق و تفحص از وزرا و دستگاه‌های اجرایی، فعالیت دولت‌ها تا آخرین روز کاری‌شان را ضروری و امری اجتناب‌ناپذیر بیان کرده و نمایندگان را از توهین به مسوولان دولتی بر حذر دارد. توصیه‌هایی که در 4 ماه گذشته موثرترین حامی دولتی‌ها در مجلسی بود که این روزها نمایندگانش با هیات‌رییسه‌ای که خودشان انتخاب کرده‌اند هم به مشکل برخورده‌اند؛ نمایندگانی که از قرار معلوم خواستار مواجهه‌ای جدی‌تر با دولتی‌ها هستند.

 

هم استیضاح؛ هم سوال

اوضاع نابسامان اقتصادی و افزایش ساعتی قیمت دلار و سکه و طلا و اقلام مصرفی مردم کنار اظهارات بعضا بحث‌انگیز حسن روحانی درباره امام دوم شیعیان و صلح‌جویی او، آن‌ هم در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری ایالات متحده امریکا و افزایش گمانه‌زنی‌ها مبنی بر نزدیکی دوباره تهران و واشنگتن به میز مذاکره، سبب شده تا طیفی خاص از اصولگرایان تندرو که سال 92 نیز با مذاکره میان ایران و 6 قدرت جهانی مخالف بوده و «برجام» به عنوان نتیجه آن مذاکرات را نمی‌خواستند، حالا بار دیگر فعال شده و این‌بار با برخورداری کرسی‌های سبز ساختمان هرمی‌شکل میدان بهارستان، در شرایطی خود را نمایندگان یک ملت معرفی کرده و از مخالفت ایرانیان با مذاکره سخن به میان آورند که اگرچه بنا به قانون چنین است اما نمی‌توان این را نیز نادیده گرفت که آنها -به گواه آمار و ارقام- در انتخاباتی با کمترین مشارکت ممکن روی کار آمده‌اند. نمایندگانی که این روزها میان اظهارات‌شان شفاف‌تر از همیشه از لزوم استیضاح وزرا و حتی رییس‌جمهوری سخن به میان آورده و بعضا در صفحات شخصی خود در شبکه اجتماعی اینستاگرام خواستار اجرای اصل 89 قانون اساسی جمهوری اسلامی شده‌اند.

در همین راستا یکی از اعضای هیات رییسه یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی گفت که «هم‌اکنون 10 طرح استیضاح و سوال از سوی نمایندگان مجلس تقدیم هیات رییسه مجلس شده است.» از این تعداد، 9 فقره، در شرایطی مربوط به وزرای دولت حسن روحانی و درخواست نمایندگان برای استیضاح و برکناری آنها از کرسی‌های ریاست وزارتخانه‌هایی نظیر وزارت کشور، اقتصاد، نفت و کار است که اگر تنها 2 وزیر دیگر به هر دلیل - از استیضاح توسط مجلس و برکناری از جانب رییس‌جمهوری گرفته تا استعفای خودخواسته- از کابینه دولت دوازدهم جدا شوند، روحانی ناگزیر است که به همراه هیات وزیرانش راهی ‌ساختمان هرمی شکل میدان بهارستان شده تا مجددا از نمایندگان رای ‌اعتماد بگیرد و در فاصله حدود یک‌سال مانده تا پایان عمر دولت، در شرایطی با اصولگرایان و مخالفانش مواجه شود که دیگر خبری از چهره‌هایی چون محمدرضا عارف و علی لاریجانی در پارلمان نیست. آن ‌هم در حالی ‌که نمایندگان مجلس طرح سوال خود از حسن روحانی را تقدیم هیات رییسه کرده‌اند؛ طرحی که امضاهایش کاهش نیافته اما اعلام‌ وصول نشده و ظاهرا باتوجه به گذشت زمان قرار هم نیست که بشود.

 

قالیباف علیه منتقدان

پیگیری‌ها از چرایی عدم اعلام وصول طرح استیضاح وزرا و سوال از رییس‌جمهوری از نمایندگان نتایج قابل‌تاملی درپی داشت. دو نفر از نمایندگان مجلس صراحتا از «اختلاف میان» خود و «هیات رییسه مجلس» خبر داده و تاکید کردند که «هیات رییسه مجلس مخالف استیضاح و سوال از وزرا و رییس‌جمهوری است، بنابراین این طرح‌ها اعلام وصول نمی‌شوند.» نکته قابل‌ توجه آنکه یکی از اعضای هیات رییسه مجلس نیز این مساله را تایید و همزمان گفته است که از «بیرون مجلس» هم «پیغام‌ها و توصیه‌هایی» مبنی بر «پرهیز نمایندگان از ایجاد جدال میان قوای مجریه و مقننه» به مجلس «ارسال» می‌شود. پیش از این نیز برخی شنیده‌ها از این حکایت داشت که قالیباف قدم در مسیری گذاشته که علی لاریجانی می‌پیمود و طی آن، مجالی برای تندروی نمایندگان علیه وزرا و رییس‌جمهوری باقی نمی‌گذاشت. نکته قابل‌ تامل در این میان آنکه از قرار معلوم مجلس برای حل و فصل این اختلاف درون‌پارلمانی، تصمیم به استفاده از ظرفیت فراکسیون نیروهای انقلاب به عنوان فراکسیون اکثریت مجلس گرفته بود ولی باتوجه به واگذاری کرسی ریاست این فراکسیون به قالیباف، آن هم با اصلاح اساسنامه و حذف رقبا، این ترفند هم بی‌نتیجه ماند. به‌ گفته یکی از نمایندگان مجلس، حالا نمایندگان برای حل مساله به گعده‌ها و جلساتی خارج از فراکسیون اکثریت روی آورده‌اند و بدین ترتیب به نظر می‌رسد در ماه‌های باقیمانده از عمر دولت دوازدهم، همزمان با تشدید «نظارت میدانی-سفر انتخاباتی» قالیباف، نارضایتی نمایندگان از آقای رییس هم تشدید شده و این یعنی بعید نیست تداوم این حمایت خاص و پنهان قالیباف از دولت روحانی که همزمان با تنش و جدل‌های بعضا صریح و علنی، عجیب و نامتعارف نیز به نظر می‌رسد، آثاری سوء بر سرنوشت آقای رییس بگذارد. حضور یا عدم حضور قالیباف در انتخابات ریاست‌جمهوری به عوامل متعددی بستگی دارد ولی او حتی اگر در انتخابات ریاست‌جمهوری 1400 نیز حضور پیدا نکند، کاری نسبتا دشوار برای حفظ کرسی ریاست مجلس خواهد داشت و دست‌کم بعید است همچون اجلاسیه نخست، از همراهی بی‌چون و چرای تقریبا تمامی سردمداران خرده‌جریان‌های اصولگرای پارلمان برخوردار باشد.

 

منبع: روزنامه اعتماد 

 

مجلس شورای اسلامی مجلس دهم وزارت کشور   اخبار برگزیده
  

نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که حرف‌های اخیر مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس مورد تأیید بزرگان قم نیست، گفت: او هتک حرمت آقای روحانی رئیس‌جمهور را کرده که این زیبنده نیست.
نامه نیوز قم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعدام 

  

اگر در انتخابات برنده شوم ایران با من تماس می‌گیرد/ اقتصاد ایران فاجعه استرئیس‌جمهور آمریکا در تجمع انتخاباتی بامداد امروز دوشنبه(به وقت تهران) ضمن تاختن به مواضع رقیب دموکراتش مدعی شد اولین کشوری که بعد از پیروزی او در انتخابات با او تماس می‌گیرد، ایران خواهد بود.
اعتماد درمان برنی سندرز انتخابات ریاست جمهوری 

  

انتقاد هانا کامکار از صداوسیما؛ تیشه به ریشه موسیقی سنتی ایران زده‌اندهانا کامکار خواننده و نوازنده گروه «کامکارها» یکی از دلایل اساسی در شناخته نشدن بزرگان موسیقی ایران در سطح بین‌المللی را نبود شناخت مردم ایران از آن بزرگان دانست و گفت:‌ صداوسیما آن‌گونه که باید در این زمینه فعالیت نمی‌کند؛‌ گویی با هنر ایران دشمن است و تیشه به ریشه این هنر زده.
مملکت‌آنلاین موسیقی موسیقی سنتی ایران 

  

افزایش بی‌سابقه موارد مرگ و میر ناشی از ویروس کروناسخنگوی وزارت بهداشت گفت: گرچه همه گیری ویروس کرونا محدود به جنسیت خاصی نیست، اما جمعیت زنان کشور ظرف هشت ماه شیوع روز افزون بیماری در کشورمان، متحمل بخش قابل توجهی از مشکلات مقابله با این ویروس بوده اند.
ایلنا بیمارستان مرگ وزارت بهداشت 

  

آیا روحانی به فکر رفراندوم است؟ + فیلمصحبت‌های رئیس‌جمهور درباره‌ی صلح امام حسن علیه السلام با واکنش‌های زیادی در فضای سیاسی کشور مواجه شد.
گسترش رفراندوم رئیس جمهور 

  

دردسر جدیدی برای بایدن رقم خوردیکی از قانونگذاران اوکراینی مدعی شد که دومین لپ تاپ متعلق به پسر جو بایدن حاوی اطلاعات تماس‌های تجاری او، توسط نیروهای پلیس این کشور کشف شد که این مشکل دیگری برای کاندیدای دموکرات انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا محسوب می‌شود.
اقتصادنیوز لپ تاپ اوکراین پلیس 

  

همه علل و عوامل نابسامانی بازار فولاد ایران | امتناع از خرید، در کاهش قیمت فولاد اثر فوری دارد | با تعزیرات و بگیر و ببند، مشکل بازار حل نمی شودجنان صفت: یک راه این است که کسانی که خریدار عمده هستند، نخرند. اگر این خریداران، می توانند و توانایی و تب آوری دارند برای یک دوره تقاضا را به تاخیر بیندازند، کاهش قیمت اتفاق می افتد
۵۵ آنلاین تورم بودجه خودرو 

  

جزئیات سه جلسه مهم درباره سانحه هواپیمای اوکراینیدومین دور از مذاکرات هیات‌های ایرانی و اوکراینی درباره سانحه هواپیمای اوکراین در وزارت امور خارجه برگزار شد.
مثلث سامسونگ اوکراین قوه قضاییه 

  

اغلب شانس بایدن را بیشتر از ترامپ می‌دانند، چرا که ترامپ بزرگترین برگه برنده و شانس خود برای پیروزی، که شکوفایی اقتصادی بود را به دلیل پیامد‌های کرونا از دست داد. علاوه بر این، دولت پنهان اصرار دارد تا این بار از شر ترامپ خلاص شود.
نامه نیوز ترامپ دموکرات انتخابات ریاست جمهوری 

  

مشکل ما این است که آقای رئیس‌جمهور می‌ترسد از دفتر کارش بیرون بیایدسلیمی نماینده محلات در مجلس شورای اسلامی گفت: این دولت غیر قابل اعتماد است. مشکل ما با این است که آقای رئیس جمهور میترسد از دفتر کارش بیرون بیاید.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی دولت 

  

روی قیمت فعلی خودروها حساب باز نکنیدرئیس اتحادیه فروشندگان خودرو گفت: میزان خرید و فروش در بازار تقریبا به نقطه صفر رسیده است و قیمت‌های موجود کاذب است.
خودروتک قیمت خودرو صنعت 

  

به هرکس که ریش گذاشت و تسبیح گرفت و از فلان آقا توصیه آورد پست دادیم و خراب کردیمبه هرکس که ریش گذاشت و تسبیح گرفت و از فلان آقا توصیه آورد پست دادیم ... خراب کردیم! مدیر حزب اللهی ناکارآمد باید در اولویت عزل شود. کمیل نخعی از “اصحاب سر” حضرت علی (ع) بدلیل ناکارآمدی ظرف چند هفته عزل و توبیخ می شود . این اقدام رسانه ای هم می شود!
مستقل‌آنلاین موبایل رسانه ایران 

  

کف قیمت خودرو به ثبات رسیدبررسی بازار خودروهای داخلی نشان می دهد که فعلا قیمت خودرو در برخی محصولات به ثبات رسیده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

تهدید به اعدام روحانی، بورس را ریزشی کرد؟ + عکسفعال سیاسی اصلاح‌طلب در توئیتی نوشت: در مملکتی که رئیس‌جمهوری تهدید به اعدام می‌شود انتظاری جز سقوط بورس دارید؟
اعتماد اعدام عکس رئیس جمهور 

  

قدرت صداوسیما یا وزارت ارشاد برای مجوز تولید برنامه «عادل فردوسی‌پور» ؟برنامه عادل فردوسی‌پور برای شبکه نمایش خانگی و چالشی که بین وزارت ارشاد و سازمان صدا و سیما بر سر مجوز این برنامه به وجود آمده است، یک سوال مهم را مطرح می‌کند؛ محوزهای سازمان سینمایی در این مسیر چقدر اعتبار دارند؟ و آیا اقدامی برای جلوگیری از این بی‌اعتبار شدن انجام می‌شود؟
مملکت‌آنلاین وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تولید شبکه نمایش خانگی 

  اخبار داغ
  

آذربایجان‌غربی | هر 50 دقیقه کرونا یک قربانی می گیردرییس کارگروه اطلاع‌رسانی قرارگاه مبارزه با کرونا در دانشگاه علوم پزشکی آذربایجان‌غربی گفت: طی 24 ساعت گذشته شاهد ابتلای 161 نفر و فوت 29 شهروند بر اثر این بیماری در استان بودیم که نشان می‌دهد شیوع بیماری و مرگ و میر ناشی از آن در استان همچنان نگران‌کننده است.
۵۵ آنلاین شهروند درمان مرگ 

  

آمریکا سد راه مقابله با شیوع کرونا در ایران استسفیر جمهوری اسلامی ایران در مادرید روز دوشنبه در دیدار با خانم پیلار کوئنکا، رئیس مجلس سنای اسپانیا با انتقاد از تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران، تاکید کرد که بخاطر این تحریم‌ها، در زمان حاضر امکان واردات دارو به ایران جهت مقابله با بیماری کووید-19 وجود ندارد.
برنا مادرید ایران جمهوری اسلامی ایران 

  

واکنش احسان علیخانی به شایعه مبتلا شدنش به کرونا / ببینیداحسان علیخانی مجری و تهیه کننده برنامه «عصر جدید» به شایعه ابتلایش به کووید19 واکنش نشان داد و با انتشار مطلبی در صفحه اینستاگرام خود این خبر را تکذیب کرد.
برنا احسان علیخانی اینستاگرام 

  

ذوالفقاری: باید برنامه‌ای جامع برای مهار کرونا داشته باشیممعاون امنیتی انتظامی وزارت کشور گفت:‌ : برای همین باید نقشه راه روشن و برنامه ای جامع برای مهار این بیماری داشته باشیم و امروز اگر صحبت از لزوم کاستن سفرهای غیر ضرور با مکانیسم های خاص خودش مطرح است؛ تنها با هدف کنترل این بیماری مطرح می‌شود.
تسنیم ایران وزارت کشور دولت 

  

ماجرای سیگنال فروشی در بورسمدیر روابط عمومی و امور بین الملل سازمان بورس، کانال های خرید و فروش سیگنال را غیرقانونی معرفی کرد.
خبرفوری روابط عمومی بانک بیمه 

  

معاون درمان ستاد مقابله با کرونا در استان تهران با بیان اینکه میزان مرگ و میر بیماران کرونایی در استان تهران بسیار بالاست، گفت:‌بیماران غیر اورژانسی به مراکز سرپایی مراجعه کنند.
صراط درمان تهران مرگ 

  

900 فوتی در صورت قطع نشدن زنجیره انتقال کرونا! + فیلم337، یک عدد نیست. قصه جانکاه مرگ آدم‌هاست. قصه 337 خانواده‌ای است که امروز داغ‌دار شدند.
گسترش مرگ خانواده ماه 

  

ریزش قیمت خودرو و دلار در بازار + جزئیاتروند ریزشی قیمت خودرو که از ابتدای هفته جاری آغاز شده بود، همچنان ادامه دارد و کاهش 10 تا 200 میلیون تومانی قیمت‌ها در انواع خودروهای داخلی، مونتاژی و خارجی به چشم می‌خورد.
مثلث قیمت خودرو بازار خودرو 

  

کرونا | بهبود اقتصادی چین و افزایش سفرهای داخلی تا رشد صادراتدر طول تعطیلات طلایی 8 روزه حدود 637 میلیون سفر داخلی در چین انجام شده که درآمدی حدود 69 میلیارد دلار برای این کشور به همراه داشته است.
۵۵ آنلاین رشد اقتصادی چین فولاد 

  

حادثه ای تلخ تر از کرونا؛ ایران در یک قدمی پیرشدنزنگ خطر برای جمعیت ایران به صدا آمده، مسئله ای که امروزه به یک بحران جدی تبدیل شده و ممکن است آینده
خبرفوری ایران فضای مجازی کنترل جمعیت 

  

برای مبارزه با کرونا سبک زندگی را تغییر دهیم/ اگر جریمه می‌گذاریم مردم بدانند برای کمک به آنهاسترئیس‌جمهوری درباره مبارزه با شیوع ویروس کرونا، گفت: کار اصلی تغییر سبک زندگی است. هر درمان و راه‌حل
خبرفوری سبک زندگی مراجع دستورالعمل 

  

حبس تعزیری در انتظار سیگنال فروشان بورس! + فیلممدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس: سیگنال فروشی برای بورس جرم است.
گسترش روابط عمومی جرم 

  

برگزاری جلسه مشورتی در ریاست‌جمهوری با موضوع بررسی راهکارهای جدید مقابله با کرونا + عکسمعاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری در توییتی نوشت: همزمان با تشدید بحران کرونا، رییس‌جمهور روحانی متخصصانی از سراسر کشور را فراخوانده تا در جلسه‌ای مشورتی، درباره‌ی تجارب و یافته‌های این مدت و همچنین راهکارهای جدید مبارزه با کووید 19 همفکری شود.
اعتماد ریاست جمهوری عکس رئیس جمهور