مشاوره حقوقی آنلاین/ آنچه درباره شروط ضمن عقد ازدواج نمی‌دانیم

یکی از سوالاتی که در خصوص عقد ازدواج مطرح می‌شود با شروط ضمن عقد مرتبط است. به این معنا که آیا این شروط قابل استناد و قابل اجرا هستند یا خیر.

رویداد24  ازدواج یکی از عقودی است که به دلیل اهمیت خاص نهاد خانواد و تبعات اجتماعی شکل‌گیری و فروپاشی آن مورد توجه خاص قانون‌گذار قرار گرفته است. با این حال به دلیل اینکه برخی موارد در قانون پیش‌بینی نشده و به تراضی زوجین واگذار شده است، شروطی در سند ازدواج به زوجین پیشنهاد شده است که اتفاقا بیشتر با حقوق زن مرتبط است.

بسیاری از زوجین و به ویژه زنان از این موضوع نگران هستند که آیا شروطی که با همسر خود درباره آن به توافق می‌رسند و حتی توسط زوج امضا می‌شود قابل استناد در محاکم یا قابل اجراست؟

شیما قوشه وکیل دادگستری و حقوقدان در پاسخ به این سوال برای رویداد 24 توضیح می‌دهد: در زمان انعقاد عقد ازدواج زوجین در سند ازدواج با شروطی مواجه می‌شوند که به صورت چاپ شده در سند وجود دارد که در صورت امضای آن‌ها، قابلیت استناد در دادگاه دارد؛ و لیکن آن شروط تنها شروطی نیستند که در ازدواج و رابطه زناشویی موثرند، شروط دیگری نیز هستند که چنانچه توسط زوجین مطالبه و ثبت شود، در صورت بروز اختلاف قابلیت استناد دارد که در ادامه به آن‎ها اشاره می‌کنیم. نکته حائز اهمیت این است که مرجع تنظیم این شروط بعضاً با یکدیگر متفاوت است و توجه شود هر شرط توسط مقام صالح تهیه و تنطیم شود که قابیلت استناد داشته باشد.

شرط «حق تحصیل»، «حق شغل» و «حق مسکن» را می‌توان در همان سند ازدواج و توسط سردفتر ازدواج ثبت کرد و چنانچه به امضای زوج برسد، در صورت بروز اختلاف قابلیت استناد دارد و توجه داشته باشید که این شروط می‌توانند مطلق و عام و یا مقید باشند مثلاً می‌توان نوشت: «زوج به زوجه حق تحصیل در هر مقطع و هر دانشگاه و هر شهر و کشوری را می‌دهد» یا آن را مقید کرد مثلاً فقط تا پایان مقطع کارشناسی یا در مورد حق شغل می‌توان نوشت: «زوج به زوجه حق اشتغال به هر شغلی که خود مصلحت می‌داند، با هر میزان ساعت کاری و درآمد، در هر مکانی که لازم باشد می‌دهد» و یا آن را مقید کرد به شغل خاصی.

شروط ازدواجی که باید توسط دفترخانه اسناد رسمی تنظیم شود

به گزارش رویداد 24 قوشه در ادامه می‌نویسد: «حق طلاق و وکالت در طلاق» و «حق خروج از کشور» الزاماً می‎بایست پس از انعقاد عقد ازدواج طی یک سند وکالت‌نامه رسمی در دفترخانه اسناد رسمی تهیه و تنظیم شود و به امضای طرفین برسد در غیر اینصورت امکان استناد نخواهد داشت چرا که نوع این شرط و حق از نوع وکالت اداری است و مرجع صالح تنظیم وکالت‌نامه دفترخانه اسناد رسمی است نه دفتر ازدواج.

بیشتر بخوانید:

مشاوره حقوقی آنلاین/ اختیارات مدیر ساختمان در برابر همسایه‌ای که شارژ پرداخت نمی‌کند

افراد فاقد تمکن مالی چگونه می‌توانند از خدمات وکلا استفاده کنند؟

شرط تصنیف دارایی نیز جزو شروطی است که اغلب زوجین نسبت به آن رغبت دارند، ولی باید توجه کرد این شرط با شرطی که در سند ازدواج به صورت چاپ شده وجود دارند فرق دارد؛ در سند ازدواج این شرط مقید و مشروط است به اینکه طلاق به درخواست زوجه نباشد و طبق تشخیص دادگاه تقاضای طلاق از سوی مرد نیز ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوء اخلاق و رفتار وی نبوده باشد، زوج موظف است «تا نصف دارایی موجود» خود را که در ایام زناشویی با او به دست آورده یا معادل آن را بلاعوض به زوجه بدهد.

اما نوع دیگری از شرط تنصیف دارایی آن است که زوجین می‌توانند بعد از عقد ازدواج و طی یک اقرارنامه در دفتر اسناد رسمی آن را تهیه و تنظیم و امضا کنند و آن این است که بدون شرط و بلاقید چنانچه «به هر دلیلی» ازدواج آن‌ها منجر به طلاق و جدایی شد، اموال بین آن‌ها «به صورت مساوی» تقسیم شود. توجه داشته باشید که این شرط نیز می‌تواند مطلق یا مقید باشد یعنی یا می‌توان عنوان کرد: «در صورت وقوع طلاق اموال زوجین به صورت مساوی بین آن‌ها تقسیم می‌گردد» یا آن را با شروطی مقید ساخت مثلاً فقط اموال زوج یا فقط اموال زوجه با طرف مقابل تقسیم گردد و یا فقط اموالی که پس از ازدواج به دست آورده‌اند تقسیم شود یا همه اموال و دارایی‌ها و یا اینکه فقط اموالی که بواسطه شغل و کسب درآمد به دست آورده‌اند بین آن‌ها تقسیم شود و مثلاً اموالی که از طریق ارث یا هدیه یا جایزه به دست آورده‌اند از این شرط مستثنی شود.

ازدواج درآمد وکالت   اخبار برگزیده
  

سیاست‌های ترامپ در مورد خاورمیانه مشخص است، اما سیاست‌های بایدن چگونه خواهد بود؟ قطعا بایدن اعتبار را به توافق هسته‌ای با ایران باز می‌گرداند و معامله قرن را کنار گذاشته، علیه شهرک سازی و الحاق می‌ایستد و رابطه با رهبری فلسطین را از سر می‌گیرد، برای مهار جنون بن سلمان تلاش می‌کند و به دنبال صلح در خلیج فارس خواهد بود.
نامه نیوز خاورمیانه رئیس جمهور ایوانکا ترامپ 

  

افزایش واردات نفت از ایران توسط چین در ماه سپتامبرواردات نفت از ایران توسط چین در ماه سپتامبر افزایش یافت‌.
ایلنا واردات نفت ایران 

  

دیدگاه متفاوت کیهان با نظر رهبر انقلاب: هتک حرمت مسئولان بد است اما ...رهبر معظم انقلاب اسلامی روز شنبه به اقدام اخیر برخی‌ها در مواجهه با دولت و شخص رئیس‌جمهور ‌اشاره کردند و گفتند: «اگرچه در میان این برادران، افراد خوبی هم هستند، اما این کار غلط بود و این موضوع را به‌طور صریح اعلام می‌کنم.»
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب دولت رئیس جمهور 

  

یک پیش بینی جذاب برای بازار خودروعضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه هنوز در مورد عرضه خودرو در بورس با وزیرصمت به توافق نرسیده ایم، گفت:در صورت اجرای طرح، اختلاف قیمت حاشیه بازار و کارخانه 70 تا 80 درصد کاهش می‌یابد.
خودروتک بازار خودرو خودرو کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

آیا موج حمایت از نامزدی ظریف به راه خواهد افتاد؟محمد جواد ظریف چند باری گفته که نامزد انتخابات نخواهد شد، اما زمانه آبستن هزار ماجراست!
مثلث نماز محمد رضا عارف محمد باقر قالیباف 

  

دوئل بایدن و ترامپ در بازار ارز و سکه ایرانکسانی که دلار و سکه دارند، ترجیح می دهند در فضای مجازی به گونه ای فضا را جلوه دهند که ترامپ بار دیگر رییس جمهور خواهد شد، حال آنکه ریال داران، ترجیح می دهند برد بایدن را برجسته کنند.
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری خانواده ریاست جمهوری 

  

تاوان نپیوستن کشور به FATF / چرا لوایح FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام مسکوت ماند؟پس از آنکه گروه ویژه اقدام مالی موسوم به FATF حاضر به همراهی بیشتر با جمهوری اسلامی نشد و نام ایران را در لیست سیاه قرار داد، ناظران از لزوم طی شدن روندی حدودا 10 ساله برای ایجاد فرصتی دوباره به منظور خروج جمهوری اسلامی از لیست سیاه این گروه سخن به میان آوردند و نسبت به عواقب این تصمیم هشدارها دادند ولی باز هم هیچ گوش شنوایی بدهکار این حرف‌ها و توصیه‌ها نبود.
اعتماد مجمع تشخیص مصلحت نظام سازمان ملل متحد سازمان ملل 

  

خبر مهمی که ممکن است بر بورس اثر بگذاردرئیس کل بانک مرکزی دیشب ضمن تکذیب افزایش نرخ سود اعلام کرد که بانک مرکزی به دنبال افزایش نرخ سود نیست. این درحالیست که پیش از این خیلی از فعالان بازار سهام نسبت به افزایش نرخ سود هشدار داده بودند.
گسترش نرخ سود بانکی بانک مرکزی بانک 

  

مسئولانی که یک‌شبه دکتر و مهندس ‌شدند!فریدون جعفری، مدیرکل دفتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و دستیار ویژه وزیر در امور حقوق شهروندی بار دیگر بر موضوع ⁧مدارک جعلی⁩ برخی از مسئولان انتقاد کرد.
مستقل‌آنلاین وزارت علوم فناوری ثروت 

  

فلاکت و گرفتاری امروز ریشه در در دوره احمدی‌نژاد داردیکدست شدن قدرت اصلا و ابدا به صلاح نیست. اصلاح‌طلبان حتما باید انتخابات 1400 را جدی بگیرند. کشور در زمینه‌های اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی با نابهنجاری‌های متعددی روبرو است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور شورای نگهبان 

  

اولین خودرو روسی به بازار ایران رسید + قیمت یواز پاتریوتاولین خودرو روسی بازار ایران یعنی یواز پاتریوت درآستانه عرضه به بازار قرار گرفته است. تصاویر منتشر شده از نمایندگی این خودرو نشان می دهد که اولین سری پاتریوت ها آماده تحویل شده اند.
خودروتک خودرو بازار خودرو ایران 

  

مدیرعامل آپارات به خاطر انتشار کدام ویدئو بازداشت شد؟حدود یک سال پیش بود که در آپارات ویدئویی بارگذاری شد که حواشی و پیامدهای زیادی برای مدیران آن داشت.
مملکت‌آنلاین مصاحبه بازداشت کودکان 

  

ایران در فهرست سیاه اف ای‌تی‌اف باقی ماندکارگروه ویژه اقدام مالی(FATF) اعلام کرد که ایران همچنان در لیست سیاه این کارگروه باقی می‌ماند.
اقتصادنیوز ایران گروه ویژه اقدام مالی کره شمالی 

  

راهنمای ساخت واکسن کووید 19 از تحقیق و توسعه تا ورود به بازار؛ الزامات رگولاتوری جهت اجراسعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در نامه‌ای به شانه‌ساز، معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو و رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، «راهنمای ساخت واکسن کووید 19 ازتحقیق و توسعه تا ورود به بازار؛ الزامات رگولاتوری» جهت اجرا را ابلاغ شد.
ایلنا وزارت بهداشت فناوری آموزش 

  

موضع رسمی ایران: دخالتی در انتخابات آمریکا نداریمفارس/ سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل در پاسخ‌ به جدیدترین اظهارات «جو بایدن» درباره نقش ایران در انتخابات آمریکا تأکید کرد که جمهوری اسلامی علاقه‌ای به ورود به مناظره‌های انتخاباتی واشنگتن ندارد.
مثلث ایران ایران و روسیه انتخابات ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

سوپی که شما را مقابل ویروس کرونا ضدضربه می‌کندسوپ عدس یکی از غذا‌هایی است که با توجه به شیوع بیماری همه گیر کرونا و شروع فصل زمستان باید به مصرف آن توجه جدی داشت.
برنا ویروس زمستان 

  

عکس | روحانی واکسن کرونا زد«حسین روحانی» سرمربی ایرانی تیم ملی کاراته روسیه به‌عنوان نخستین ایرانی واکسن کرونا تزریق کرد.
خودروتک کاراته روسیه ایرنا 

  

سقوط آزاد قیمت خودرو/ پراید 30 میلیون ارزان شدریزش قیمت دلار در بازار ، خرید و فروش در بازار خودرو را متوقف کرد.
گسترش قیمت خودرو بازار خودرو 

  

ابهام در مورد برگزاری مسابقات کشتی جام تختی در روزهای کرونایییکی از سؤال‌های بدون پاسخ این روزها، ابهام در خصوص برگزاری کشتی جام بین المللی تختی است که معمولا ابتدای زمستان با شرکت تیم‌های خارجی برگزار می‌شود.
تسنیم فدراسیون کشتی کشتی آزاد صربستان 

  

به گزارش خبرنگار مهر، فرزین رضاعی دوشنبه شب در ستاد استانی مبارزه با کرونا اظهار کرد: متأسفانه اوضاع استان از لحاظ همهگیری ویروس کرونا نگران کننده است و به دلیل بی توجهی برخی شهروندان شاهد افزایش نگران کننده تعداد مبتلایان و فوتی‌ها هستیم. وی افزود: با وارد شدن استان در پیک سوم همهگیری هر روز 30 نفر به تعداد بیماران بستری مبتلا به کرونا در استان اضافه می‌شود و اینک به رقم نگران…
مهر خودرو استان کردستان خبرنگار 

  

آیا کرونا باعث دچار شدن به دیابت می‌شود؟ماریو بوئلنا، پدر 28 ساله آمریکایی در ماه ژوئن (خرداد) دچار تب و تنگی نفس شد و به مدت بعدی آزمایش کرونا دچار شدن او به کووید-19 را تایید کرد.
برنا دیابت پدر ماه 

  

وحشت سازمان بهداشت جهانی از افزایش شیوع کرونا/ آدهانوم : تسلیم نشویدمدیرکل سازمان جهانی بهداشت دوشنبه شب ضمن ابراز نگرانی از «رشد تصاعدی» موارد ابتلا به بیماری ویروس کر
خبرفوری سازمان بهداشت جهانی ویروس دارو 

  

ساعاتی پیش در استادیوم امام‌رضای مشهد، هزاران‌نفر، در جشنی با نام «بیعت با حضرت مهدی» شرکت کرده‌اند. برگزارکنندگان این جشن مدعی شده اند که اجرای مراسم با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی انجام شده است.
صراط وزارت بهداشت عکس مشهد 

  

واکاوی تجارب روان شناختی دانشجویان در قرنطینه خانگی کرونایافته های یک تحقیق دانشگاهی نشان می دهد دانشجویان در زمان زندگی در قرنطینه خانگی کرونا با تجربیاتی مانند احساسات منفی، وسواس های فکری عملی، دغدغه های سلامت خانواده و اقتصاد مواجه شدند.
تسنیم سلامت روان روانشناسی درمان 

  

موساد واکسن چینی کرونا را به دست آورده استشبکه 12 تلویزیون اسرائیل گزارش داد که موساد واکسن چینی ضد کرونا را به اراضی اشغالی برده است.
خبرفوری موساد وزارت بهداشت تلویزیون 

  

هشدار مقام علمی فرانسه: کنترل کرونا را از دست داده ایمیک پزشک پیشکسوت فرانسوی امروز(دوشنبه) گفت که کشورش کنترل اپیدمی کرونا را از دست داده است.
خبرفوری فرانسه رادیو پزشک 

  

تجارت اعضای بدن بیماران مبتلا به کرونا صحت دارد ؟رئیس پلیس فتا آذربایجان شرقی از شناسایی عوامل انتشار دهنده شایعات در خصوص تجارت اعضای بدن بیماران مبتلا به کرونا در تبریز، خبر داد.
برنا تجارت پلیس فتا پلیس