چرا اصولگرایان رئیس مجلس را خودی نمی‌دانند؟

مستقل آنلاین/به نظر می‌رسد رقبا و مخالفان دولت می‌خواهند علی لاریجانی را در مقابل یک دوراهی قرار دهند؛ راه اول ادامه حمایت‌های او از دولت و راه دوم چرخش به سمت آنها...

چرا اصولگرایان رئیس مجلس را خودی نمی‌دانند؟

خط قرمزشان دولت است. هر اصولگرایی با دولت همراهی یا همکاری کند از گعده حذف می‌شود، به‌ویژه که این گعده قرار است سازوکار انتخابات مجلس آتی را بچیند و احتمالا اصولگرایان می‌خواهند از حالا شمشیر کشیده علیه دولت مجلس آتی را به دست گیرند و برای ریاست مجلس هم کسانی دیگر را اصلح می‌دانند. در مجلس مورد نظرشان امثال علی لاریجانی و نزدیکانش که طیف نزدیک به دولت محسوب می‌شوند، جایی ندارند؛ همان طیفی که برخی‌شان چهار سال پیش با لیست امید اصلاح‌طلبی وارد مجلس شدند پس دور از انتظار نیست اگر حالا از فهرست اصولگرایان هم جا بمانند.

 

به گزارش شرق، محمدرضا باهنر روز گذشته در نقد گعده جدید ائتلافی اصولگرایان، شاجا (شورای ائتلاف جبهه اصولگرایان)، گفته است: «این‌ها یک‌سری از نیرو‌های اصولگرا را که الان می‌خواهند با دولت کار کنند، کمتر قبول دارند. مثل تیپ آقای لاریجانی که بالاخره کاملا در جریان اصولگرایی تعریف می‌شود. ولی این‌ها از آن طیف دعوت نکردند که باید تلاش کنیم ان‌شاءالله حل شود؛ تا آنجا که اطلاع دارم ایشان دوره گذشته هم قصد ورود به انتخابات را نداشتند. عملا به ایشان تکلیف شد که آمدند». تا اینجای کار مشخص شده که اصولگرایانی که دغدغه وحدت و ائتلاف دارند، چندان هم دغدغه‌مند حضور علی لاریجانی و طیف نزدیک به او در میانشان نیستند. قبلا هم که برای انتخابات ریاست‌جمهوری «جمنا» یا همان جبهه مردمی نیرو‌های انقلاب را راه انداخته بودند، می‌خواستند تا هر جور که شده حضور رئیس مجلس را لااقل در یکی از نشست ها‌ی خود شاهد باشد، اما ناکام ماند و لاریجانی وارد بازی آن‌ها نشد؛ موضوعی که سوژه‌ای شد برای عقده‌گشایی جمنا در حمله به لاریجانی به بهانه حقوق ها‌ی نجومی و مصوبه اخیر مجلس و حالا هم دعوت‌نکردن از او در جمع انتخاباتی‌شان. جمنا زمانی هم علیه مصوبه مجلس درباره حقوق‌های پرداختی مسئولان بیانیه داد که «مجلسی که باید «عدالت» را از میان سرپنجه ها‌ی ظلم و تبعیض و فاصله طبقاتی آزاد کند، به طرح‌ها و لوایحی رأی می‌دهد که از آن بوی متعفن منجلاب اشرافیت و سرقت از بیت‌المال به مشام می‌رسد... دولتمردی که عدالتخواه نباشد، یک متجاوز به حریم الهی است...».

 

اما بیانیه جمنا باعث واکنش ها‌ی صریح علی لاریجانی، رئیس مجلس، به این جبهه شد؛ واکنشی که تیتر اصلی بسیاری از روزنامه‌ها شد: «دریافتی زمان نمایندگی شما معلوم است. برای مردم جانماز آب نکشید». اشاره لاریجانی به برخی اعضای جبهه مردمی نیرو‌های انقلاب اسلامی (جمنا) بود که زمانی نمایندگی مجلس را بر عهده داشته‌اند.... او سپس به نقش حاجی‌بابایی در همان مصوبه اخیر اشاره کرده بود.

 

حاجی‌بابایی یکی از چهره‌های اصلی جمنا بود: «شورای نگهبان ایراد گرفته بود و آقای حاجی‌بابایی هم که پیگیر این ماجرا بود. در شورای نگهبان به ایشان گفتند که اگر مشاغل مدیریتی را اضافه کنید، مسئله حل می‌شود. این جوسازی صورت‌گرفته علیه مجلس ناجوانمردانه بود...».

 

لاریجانی با این گفته‌ها‌یش اشاره داشت که آنچه تصویب شده، مصوبه شورای نگهبان بوده است. او یک‌بار دیگر هم گفته بود: «جرئت ندارند به شورای نگهبان چیزی بگویند، مجلس را می‌کوبند». او البته با اشاره به رسانه ها‌ی هم‌خط جمنا که روز بعد از این مصوبه تلاش داشتند بگویند مجلس نسبت به این مصوبه عقب‌نشینی کرده است، گفت: «برخی رسانه‌ها می‌گویند مجلس حرفش را پس گرفت. ما پس گرفتیم؟ ما حرف اولیه خودمان را تأیید کردیم».

 

به نظر می‌رسد رقبا و مخالفان دولت می‌خواهند علی لاریجانی را در مقابل یک دوراهی قرار دهند؛ راه اول ادامه حمایت‌های او از دولت و راه دوم چرخش به سمت آنها. رفتن او به راه دوم یعنی بازگشت به ائتلاف سیاسی با اصولگرایان مخالف دولت، قطعا استمرار ریاستش بر مجلس را تضمین می‌کند، اما این پایان راه برای کسی نیست که هم انتخابات مجلس 98 را پیش‌رو دارد و هم زمزمه حضورش در انتخابات 1400 به گوش می‌رسد. رودررویی‌های مکرر آن‌ها با علی لاریجانی که در جریان مراسم 22 بهمن سال 91 قم به اوج خود رسیده بود و آخرین نمونه آن هم لغو سخنرانی علی لاریجانی در مراسم 22 بهمن سال گذشته در‌پی اعتراض امام جمعه کرج بود. منتقدان و معترضان اصولگرای علی لاریجانی او را از «ساکتین فتنه» می‌دانند.

 

امام جمعه کرج در خطبه‌های خود گفته بود: «22 بهمن جشن انقلاب است. سخنران این مراسم باید انقلابی باشد». حسینی‌همدانی همچنین گفته بود: «طومار‌هایی اعتراضی نسبت به سخنران 22 بهمن نوشته شده است. اعتراضی که دوستان دارند اعتراض بجایی است. البته این دعوت متوجه خود استان نیست. درباره اصل این موضوع هفته آینده صحبت خواهم کرد که وظیفه ما چه خواهد بود، اما یک هفته فرصت می‌دهیم که ببینیم دوستان تدبیر می‌کنند یا نه! ما می‌خواهیم کاری انقلابی انجام دهیم پس باید تمام شئونش رعایت شود. ان‌شاءالله ملاحظه کنند و هزینه برای استان و منطقه و کشور درست نکنند».

 

دفتر علی لاریجانی در پاسخ اعلام کرده بود: «رئیس مجلس بر اساس اصرار جناب آقای لطفی، قائم‌مقام محترم آیت‌الله جنتی در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، سخنرانی روز 22 بهمن را پذیرفتند و تصور این بود که با آقای امام جمعه هماهنگی شده است. مسئله در حدی نیست که ایشان به شورای هماهنگی مرکز اولتیماتوم یک هفته‌ای بدهند. امروز کشور به وحدت نیاز دارد و مخصوصا راهپیمایی 22 بهمن باید مظهر وفاق در کشور باشد. آقای امام جمعه، خودشان سخنرانی کنند یا از هر کسی که مطلوب‌شان است، دعوت کنند». علی لاریجانی همواره در بزنگاه عقب‌نشینی کرده و نشان داده که تمایلی به درگیر‌شدن با همتایان اصولگرایش ندارد.

 

طیف‌هایی نظیر جبهه پایداری، جمعیت ایثارگران، جمعیت رهپویان و تشکل‌هایی از این دست که اکنون با کنار‌رفتن گروه‌های پیش‌کسوت و سابقه‌دار اصولگرایی تبدیل به عناصر بازی‌ساز این جریان شده‌اند، نه تنها هیچ نشانی از صاف‌شدن دل‌شان با علی لاریجانی و امثال او بروز نداده‌اند، بلکه همین اواخر با تکرار تأکید همیشگی خود بر مسائلی، چون «تصویب 20 دقیقه‌ای برجام»، «بر‌باد‌دادن منافع ملی با بستن دهان منتقدان در مجلس توسط لاریجانی»، «پیش‌بردن خط استکبار در لوایح FATF» و نظایر آن نشان داده‌اند چارچوب عملی او را در سیاست تحمل نمی‌کنند. همین جریان‌ها در جمنا دست بالا را داشتند و حالا در شاجا هم دارند پس طبیعی است که پیش‌فرضشان از وحدت، اصولگرایان منهای لاریجانی و نزدیکانش باشد.

روایت پورمختار از لیدری جریان اصولگرایی

محمدعلی پورمختار، عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس: خوشبختانه در این جریان [اصولگرایی]چهره‌های زیادی وجود دارد. کمااینکه در زمان آقای مهدوی‌کنی همین بزرگان بر آقای مهدوی‌کنی اتفاق‌نظر داشتند و لیدر این جریان شدند. امروز هم امثال آقای مهدوی‌کنی کم نداریم؛ چه آقای علم‌الهدی چه آقای رئیسی و چه آقای موحدی‌کرمانی و...، بنابراین امروز هم چهره‌های زیادی داریم و هیچ‌گاه خالی از چنین رهبرانی نبودیم و نخواهیم بود. موضوع رهبری یک جریان سیاسی است. نه از نوع دخالت؛ یعنی این‌گونه نیست که مستقیم دخالت کند و بعد از آن از پشت تریبون نماز جمعه صحبت یا تبلیغ کنند.

 

اولا ائمه جمعه که بدون مشی سیاسی و نظر که نیستند و حتما همه آن‌ها از جریان انقلابی هم هستند، اما این نظر خود را دخالت نداده‌اند و به آن‌ها توصیه هم شده است که این موارد را رعایت کنند و در خطبه‌ها تنها توصیه کنند و اسم نیاورند. مضاف بر اینکه وقتی افراد در این جایگاه قرار می‌گیرند در سطح ملی هستند و محدود به یک نماز جمعه خاصی مانند تهران و مشهد نخواهند بود، بنابراین تصمیمات در اتاق‌های بسته گرفته می‌شود و اجرای آن توسط جریانات است؛ مثلا آیت‌الله مهدوی‌کنی هیچ‌گاه سخنرانی نمی‌کردند، بلکه جریانات اصولگرایی، خودشان تصمیمات را اجرائی می‌کردند. هنوز اجماعی رخ نداده است؛ یعنی در حد بحث و نظر است. اجازه بدهید مباحث به پیش برود.

 

اصولگرایان انتخابات مجلس 98 انتخابات مجلس   اخبار برگزیده
  

رئیس‌جمهور آمریکا شخصا برای ترور شخصیتی ظریف وارد میدان شده است/ ترامپ چگونه با یک توئیت ساده عده‌ای را به باغ ملی کشانداگر رئیس‌جمهور آمریکا متوجه شود که می‌تواند با یک توئیت ساده عده‌ای را به باغ ملی بکشاند تا در برابر دفتر جواد ظریف تجمع کنند و علیه او شعار دهند، چه بسا فردا در توئیت بعدی یک دروغ بزرگ‌تر به او نسبت دهد تا فضای داخل کشور را بیش از این ملتهب کند. کسانی که این چنین در زمین ترامپ بازی می‌کنند عملاً صحنه سیاست داخلی را به او تفویض و واگذار کرده‌اند؛ و این یک فاجعه برای امنیت ملی است.
ایلنا رئیس جمهور ترامپ بازی 

  

ناصر ایمانی ضمن استقبال از ارائه لیست جداگانه توسط جبهه پایداری گفت: پیش بینی نمی کنم که وزن قابل توجهی داشته باشند و اتفاق خوبی است که وزن هر جریان سیاسی معلوم باشد.
نامه نیوز جبهه پایداری احمدی نژاد مهناز افشار 

  

نشانه های تولید مجدد خودرو تندر 90با وجود آنکه آمارها در ماه‌های گذشته نشان می‌داد تولید محصولات رنو در ایران خودرو و پارس‌خودرو متوقف شده، گزارش اخیر خودروسازان به بورس نشان از سرگیری تولید تندر 90 و ساندرو دارد.
خودروتک تولید ایران خودرو خودرو 

  

قیمت پراید 61 میلیون تومانی حاصل چیست؟قیمت پراید بالاخره 60 میلیون تومان را هم دید. یا بهتر بگوییم 61 میلیون تومان را! خبرگزاری های معتبر تسنیم و باشگاه خبرنگاران جوان هر دو در گزارش قیمت خودرو دیروز خود قیمت پراید 111 را 61 میلیون تومان اعلام کردند. چیزی که در آگهی های سایت های خرید و فروش خودرو نیز دیده می شود. اما چه چیز در شرایط رکود بازار خودرو قیمت پراید را به 61 میلیون تومان می رساند؟
خودروتک قیمت ایران خودرو 

  

معمای بازگشت رنو به خط تولید خودروسازان داخلی!اقتصادنیوز: با وجود آنکه آمارها در ماه‌های گذشته نشان می‌داد تولید محصولات رنو در ایران خودرو و پارس‌خودرو متوقف شده، گزارش اخیر خودروسازان به بورس نشان از سرگیری تولید تندر-90 و ساندرو دارد.
اقتصادنیوز تولید خودروسازان ایران خودرو 

  

سقوط هواپیمای نظامی آمریکا در غزنی افغانستان با 5 سرنشینحوالی ساعت 16 عصر روز دوشنبه 7 بهمن، طالبان یک هواپیمای نظامی حامل افسران ارشد سیا را ساقط کرد. گویا ارزش نظامی این اقدام به گونه‌ ای بوده که برخی منابع آن را منتسب به سلاح های چین یا ایران کرده اند. شاید زنجیره حوادث هوایی اخیر حاوی پیام هایی است که فقط مخاطب اصلی آن، پیام را دریافت میکند.
مستقل‌آنلاین سقوط هواپیما افغانستان طالبان 

  

معاون واگذاری سهام و بنگاه‌های سازمان خصوصی سازی گفت: سعی ما این است از اوایل اسفند ماه پرداخت سود سهام عدالت را آغاز و تا پایان سال این سود را برای تمامی مشمولان واریز کنیم.
نامه نیوز سود سهام عدالت سهام 

  

گزارش اولیه سازمان هواپیمایی درباره سانحه فرودگاه ماهشهرسازمان هواپیمایی کشوری در گزارش اولیه درباره سانحه هواپیما در فرودگاه ماهشهر نوشت: براساس مشاهدات پرسنل فرودگاه هواپیما مقداری از طول باند را از دست داده و پس از فرود در باند 13 پس از برخورد با فنس فرودگاه از محوطه فرودگاه خارج شده و در بلوار نزدیک فرودگاه متوقف شده است.
مثلث سازمان هواپیمایی کشوری فرودگاه مهرآباد فرودگاه 

  

تمامی یارانه بگیران، بسته معیشتی می‌گیرندعضو کمیسیون تلفیق سال 99 گفت: با مصوبه امروز کمیسیون تلفیق درآمدهای مربوط به یارانه معیشتی و همچنین یارانه نقدی با هم ادغام و در نتیجه هر 78 میلیون ایرانی از دریافت یارانه معیشتی برخوردار می‌شوند.
مستقل‌آنلاین یارانه کمیته امداد مجلس شورای اسلامی 

  

محمدرضا شجریان فردا از بیمارستان مرخص می‌شودداود گنجه‌ای (عضو شورای عالی خانه موسیقی ایران) که به نمایندگی از این نهاد به بیمارستان محل بستری شدن محمدرضا شجریان رفته بود، خبر داد این هنرمند، فردا از بیمارستان مرخص می‌شود.
مملکت‌آنلاین محمدرضا شجریان بیمارستان ایران 

  اخبار داغ
  

شش تیم ارزیاب به مناطق زلزله زده اعزام شدندمدیرعامل جمعیت هلال احمر آذربایجان غربی از اعزام شش تیم ارزیاب جمعیت هلال احمر استان به اشنویه خبر داد.
برنا زلزله هلال احمر 

  

کنفدراسیون فوتبال آسیا بار دیگر دست به اصلاح بیانیه خود زد و شرط بررسی امنیتی را برداشت.
نود کنفدراسیون فوتبال آسیا لیگ قهرمانان آسیا آسیا 

  

حذف جمله «ارزیابی امنیتی مجدد» میزبانی تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا از بیانیه AFC‌ + عکسکنفدراسیون فوتبال آسیا بخشی از بیانیه خود در خصوص ارزیابی مجدد برای بررسی میزبانی تیم‌های ایرانی در لیگ قهرمانان آسیا را حذف کرد.
تسنیم کنفدراسیون فوتبال آسیا لیگ قهرمانان آسیا آسیا 

  

معامله قرن هیچ خللی در روحیه مبارزان فلسطینی و محور مقاومت ایجاد نخواهد کردرئیس مجلس شورای اسلامی در گفت و گوی تلفنی با اسماعیل هنیه، رئیس دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی، حماس، طرح موسوم به معامله قرن را خیانتی آشکار به ملت مظلوم فلسطین و اهانت به همه مسلمانان جهان دانست و تاکید کرد :این طرح شیطانی که مدعی است قبله اول مسلمین را در اختیار صهیونیست ها قرار دهد، از هم اینک محکوم به شکست است.
ایلنا مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

مدیرعامل پرسپولیس: معرفت بیرانوند یک دنیا ارزش داردمدیرعامل باشگاه پرسپولیس گفت: همین که علیرضا بیرانوند معرفت به خرج داد و تا پایان فصل در پرسپولیس ما
خبرفوری باشگاه پرسپولیس پرسپولیس علیرضا بیرانوند 

  

تورم در هرمزگان رکورد شکست + جدول استانهاجزئیات نرخ تورم در استانهای مختلف نشان می دهد که تورم نقطه به نقطه در هرمزگان با بیش از 31 درصد، از
خبرفوری تورم استان هرمزگان جدول