چرا اصولگرایان رئیس مجلس را خودی نمی‌دانند؟

مستقل آنلاین/به نظر می‌رسد رقبا و مخالفان دولت می‌خواهند علی لاریجانی را در مقابل یک دوراهی قرار دهند؛ راه اول ادامه حمایت‌های او از دولت و راه دوم چرخش به سمت آنها...

چرا اصولگرایان رئیس مجلس را خودی نمی‌دانند؟

خط قرمزشان دولت است. هر اصولگرایی با دولت همراهی یا همکاری کند از گعده حذف می‌شود، به‌ویژه که این گعده قرار است سازوکار انتخابات مجلس آتی را بچیند و احتمالا اصولگرایان می‌خواهند از حالا شمشیر کشیده علیه دولت مجلس آتی را به دست گیرند و برای ریاست مجلس هم کسانی دیگر را اصلح می‌دانند. در مجلس مورد نظرشان امثال علی لاریجانی و نزدیکانش که طیف نزدیک به دولت محسوب می‌شوند، جایی ندارند؛ همان طیفی که برخی‌شان چهار سال پیش با لیست امید اصلاح‌طلبی وارد مجلس شدند پس دور از انتظار نیست اگر حالا از فهرست اصولگرایان هم جا بمانند.

 

به گزارش شرق، محمدرضا باهنر روز گذشته در نقد گعده جدید ائتلافی اصولگرایان، شاجا (شورای ائتلاف جبهه اصولگرایان)، گفته است: «این‌ها یک‌سری از نیرو‌های اصولگرا را که الان می‌خواهند با دولت کار کنند، کمتر قبول دارند. مثل تیپ آقای لاریجانی که بالاخره کاملا در جریان اصولگرایی تعریف می‌شود. ولی این‌ها از آن طیف دعوت نکردند که باید تلاش کنیم ان‌شاءالله حل شود؛ تا آنجا که اطلاع دارم ایشان دوره گذشته هم قصد ورود به انتخابات را نداشتند. عملا به ایشان تکلیف شد که آمدند». تا اینجای کار مشخص شده که اصولگرایانی که دغدغه وحدت و ائتلاف دارند، چندان هم دغدغه‌مند حضور علی لاریجانی و طیف نزدیک به او در میانشان نیستند. قبلا هم که برای انتخابات ریاست‌جمهوری «جمنا» یا همان جبهه مردمی نیرو‌های انقلاب را راه انداخته بودند، می‌خواستند تا هر جور که شده حضور رئیس مجلس را لااقل در یکی از نشست ها‌ی خود شاهد باشد، اما ناکام ماند و لاریجانی وارد بازی آن‌ها نشد؛ موضوعی که سوژه‌ای شد برای عقده‌گشایی جمنا در حمله به لاریجانی به بهانه حقوق ها‌ی نجومی و مصوبه اخیر مجلس و حالا هم دعوت‌نکردن از او در جمع انتخاباتی‌شان. جمنا زمانی هم علیه مصوبه مجلس درباره حقوق‌های پرداختی مسئولان بیانیه داد که «مجلسی که باید «عدالت» را از میان سرپنجه ها‌ی ظلم و تبعیض و فاصله طبقاتی آزاد کند، به طرح‌ها و لوایحی رأی می‌دهد که از آن بوی متعفن منجلاب اشرافیت و سرقت از بیت‌المال به مشام می‌رسد... دولتمردی که عدالتخواه نباشد، یک متجاوز به حریم الهی است...».

 

اما بیانیه جمنا باعث واکنش ها‌ی صریح علی لاریجانی، رئیس مجلس، به این جبهه شد؛ واکنشی که تیتر اصلی بسیاری از روزنامه‌ها شد: «دریافتی زمان نمایندگی شما معلوم است. برای مردم جانماز آب نکشید». اشاره لاریجانی به برخی اعضای جبهه مردمی نیرو‌های انقلاب اسلامی (جمنا) بود که زمانی نمایندگی مجلس را بر عهده داشته‌اند.... او سپس به نقش حاجی‌بابایی در همان مصوبه اخیر اشاره کرده بود.

 

حاجی‌بابایی یکی از چهره‌های اصلی جمنا بود: «شورای نگهبان ایراد گرفته بود و آقای حاجی‌بابایی هم که پیگیر این ماجرا بود. در شورای نگهبان به ایشان گفتند که اگر مشاغل مدیریتی را اضافه کنید، مسئله حل می‌شود. این جوسازی صورت‌گرفته علیه مجلس ناجوانمردانه بود...».

 

لاریجانی با این گفته‌ها‌یش اشاره داشت که آنچه تصویب شده، مصوبه شورای نگهبان بوده است. او یک‌بار دیگر هم گفته بود: «جرئت ندارند به شورای نگهبان چیزی بگویند، مجلس را می‌کوبند». او البته با اشاره به رسانه ها‌ی هم‌خط جمنا که روز بعد از این مصوبه تلاش داشتند بگویند مجلس نسبت به این مصوبه عقب‌نشینی کرده است، گفت: «برخی رسانه‌ها می‌گویند مجلس حرفش را پس گرفت. ما پس گرفتیم؟ ما حرف اولیه خودمان را تأیید کردیم».

 

به نظر می‌رسد رقبا و مخالفان دولت می‌خواهند علی لاریجانی را در مقابل یک دوراهی قرار دهند؛ راه اول ادامه حمایت‌های او از دولت و راه دوم چرخش به سمت آنها. رفتن او به راه دوم یعنی بازگشت به ائتلاف سیاسی با اصولگرایان مخالف دولت، قطعا استمرار ریاستش بر مجلس را تضمین می‌کند، اما این پایان راه برای کسی نیست که هم انتخابات مجلس 98 را پیش‌رو دارد و هم زمزمه حضورش در انتخابات 1400 به گوش می‌رسد. رودررویی‌های مکرر آن‌ها با علی لاریجانی که در جریان مراسم 22 بهمن سال 91 قم به اوج خود رسیده بود و آخرین نمونه آن هم لغو سخنرانی علی لاریجانی در مراسم 22 بهمن سال گذشته در‌پی اعتراض امام جمعه کرج بود. منتقدان و معترضان اصولگرای علی لاریجانی او را از «ساکتین فتنه» می‌دانند.

 

امام جمعه کرج در خطبه‌های خود گفته بود: «22 بهمن جشن انقلاب است. سخنران این مراسم باید انقلابی باشد». حسینی‌همدانی همچنین گفته بود: «طومار‌هایی اعتراضی نسبت به سخنران 22 بهمن نوشته شده است. اعتراضی که دوستان دارند اعتراض بجایی است. البته این دعوت متوجه خود استان نیست. درباره اصل این موضوع هفته آینده صحبت خواهم کرد که وظیفه ما چه خواهد بود، اما یک هفته فرصت می‌دهیم که ببینیم دوستان تدبیر می‌کنند یا نه! ما می‌خواهیم کاری انقلابی انجام دهیم پس باید تمام شئونش رعایت شود. ان‌شاءالله ملاحظه کنند و هزینه برای استان و منطقه و کشور درست نکنند».

 

دفتر علی لاریجانی در پاسخ اعلام کرده بود: «رئیس مجلس بر اساس اصرار جناب آقای لطفی، قائم‌مقام محترم آیت‌الله جنتی در شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، سخنرانی روز 22 بهمن را پذیرفتند و تصور این بود که با آقای امام جمعه هماهنگی شده است. مسئله در حدی نیست که ایشان به شورای هماهنگی مرکز اولتیماتوم یک هفته‌ای بدهند. امروز کشور به وحدت نیاز دارد و مخصوصا راهپیمایی 22 بهمن باید مظهر وفاق در کشور باشد. آقای امام جمعه، خودشان سخنرانی کنند یا از هر کسی که مطلوب‌شان است، دعوت کنند». علی لاریجانی همواره در بزنگاه عقب‌نشینی کرده و نشان داده که تمایلی به درگیر‌شدن با همتایان اصولگرایش ندارد.

 

طیف‌هایی نظیر جبهه پایداری، جمعیت ایثارگران، جمعیت رهپویان و تشکل‌هایی از این دست که اکنون با کنار‌رفتن گروه‌های پیش‌کسوت و سابقه‌دار اصولگرایی تبدیل به عناصر بازی‌ساز این جریان شده‌اند، نه تنها هیچ نشانی از صاف‌شدن دل‌شان با علی لاریجانی و امثال او بروز نداده‌اند، بلکه همین اواخر با تکرار تأکید همیشگی خود بر مسائلی، چون «تصویب 20 دقیقه‌ای برجام»، «بر‌باد‌دادن منافع ملی با بستن دهان منتقدان در مجلس توسط لاریجانی»، «پیش‌بردن خط استکبار در لوایح FATF» و نظایر آن نشان داده‌اند چارچوب عملی او را در سیاست تحمل نمی‌کنند. همین جریان‌ها در جمنا دست بالا را داشتند و حالا در شاجا هم دارند پس طبیعی است که پیش‌فرضشان از وحدت، اصولگرایان منهای لاریجانی و نزدیکانش باشد.

روایت پورمختار از لیدری جریان اصولگرایی

محمدعلی پورمختار، عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس: خوشبختانه در این جریان [اصولگرایی]چهره‌های زیادی وجود دارد. کمااینکه در زمان آقای مهدوی‌کنی همین بزرگان بر آقای مهدوی‌کنی اتفاق‌نظر داشتند و لیدر این جریان شدند. امروز هم امثال آقای مهدوی‌کنی کم نداریم؛ چه آقای علم‌الهدی چه آقای رئیسی و چه آقای موحدی‌کرمانی و...، بنابراین امروز هم چهره‌های زیادی داریم و هیچ‌گاه خالی از چنین رهبرانی نبودیم و نخواهیم بود. موضوع رهبری یک جریان سیاسی است. نه از نوع دخالت؛ یعنی این‌گونه نیست که مستقیم دخالت کند و بعد از آن از پشت تریبون نماز جمعه صحبت یا تبلیغ کنند.

 

اولا ائمه جمعه که بدون مشی سیاسی و نظر که نیستند و حتما همه آن‌ها از جریان انقلابی هم هستند، اما این نظر خود را دخالت نداده‌اند و به آن‌ها توصیه هم شده است که این موارد را رعایت کنند و در خطبه‌ها تنها توصیه کنند و اسم نیاورند. مضاف بر اینکه وقتی افراد در این جایگاه قرار می‌گیرند در سطح ملی هستند و محدود به یک نماز جمعه خاصی مانند تهران و مشهد نخواهند بود، بنابراین تصمیمات در اتاق‌های بسته گرفته می‌شود و اجرای آن توسط جریانات است؛ مثلا آیت‌الله مهدوی‌کنی هیچ‌گاه سخنرانی نمی‌کردند، بلکه جریانات اصولگرایی، خودشان تصمیمات را اجرائی می‌کردند. هنوز اجماعی رخ نداده است؛ یعنی در حد بحث و نظر است. اجازه بدهید مباحث به پیش برود.

 

اصولگرایان انتخابات مجلس 98 انتخابات مجلس   اخبار برگزیده
  

بررسی تشکیل کمیسیون ویژه رسیدگی به حوادث بعد از گرانی بنزیناین هفته در صحن مجلس تقاضای عده‌ای از نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مورد تشکیل کمیسیون ویژه رسیدگی به حوادث بعد از گرانی بنزین در شهر‌های مختلف کشور بررسی می‌شود.
ایلنا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بازار خودرو گرانی 

  

کیک و کلوچه‌های قرصی این روزها خبرساز شده و هیچ ارگانی توضیح واضحی درباره خبر خوراکی‌های حاوی دارو نمی‌دهد.
نامه نیوز دارو روزنامه وزارت بهداشت 

  

استیضاح رئیس‌جمهور!علیرضا پناهیان که چندی پیش سخنان جنجالی‌اش درباره مجلس حاشیه‌هایی به همراه داشت، در توییت جدید خود دستور کار اصولگرایان تندرو در مجلس بعدی را اعلام کرد. حجت‌الاسلام علیرضا پناهیان با انتشار توییتی نوشت: ‏استیضاح رئیس جمهور کار مجلسی که اکثرا طرف‌دار دولت‌اند نیست. این مجلس نه می‌تواند بر دولت نظارت کند و نه جلوی عملکرد غلط دولت را بگیرد...
مستقل‌آنلاین استیضاح رئیس جمهور کار 

  

اگر دولت دست برخی افراد بود رابطه‌مان با آمریکا برقرار شده بودعلی مطهری گفت: رفتار برخی مخالفان لوایح FATF و پالرمو، سیاسی است. برخی افراد و نهادها نیز منافع اقتصادی در این قضیه دارند. نماینده مجلس تهران ادامه داد: اگر دولت دست خود این افراد بود مطمئن باشید هم برجام اجرا شده بود و ما به اینجا نمی‌رسیدیم و هم ماه‌ها بود که مشکل FATF حل شده بود و حتی معتقدم که رابطه با آمریکا هم برقرار شده بود...
مستقل‌آنلاین دولت علی مطهری تهران 

  

حمله دوباره کیهان به روحانی؛ آمریکا نقشه آشوب می‌کشد؛ پالس مذاکره می‌فرستید؟!اقتصادنیوز: روزنامه کیهان نوشت: در حالی که آمریکا صراحتاً از ایجاد آشوب در ایران حمایت کرد و آقای روحانی نیز خبر از نقش‌آفرینی بیگانگان در این ماجرا داد، مذاکره نیابتی با آمریکا در ژاپن، خلاف قواعد عقلی است.
اقتصادنیوز روزنامه کیهان ایران و آمریکا روزنامه 

  

جزئیات طرح معیشتی رانندگان تاکسیمدیرعامل اتحادیه تاکسیرانی کشور از بررسی پیشنهادات این اتحادیه برای بسته معیشتی رانندگان تاکسی در ستاد تنظیم بازار وزارت صمت خبر داد.
خودروتک تاکسی وزارت کشور تنظیم بازار 

  

ایران باید منتظر رئیس‌جمهور جدید آمریکا باشد​استاد دانشگاه نیوهمپشایر فشار بر ایران را عامل تنش‌های بیشتر دانست و گفت: به همان اندازه که رهبران اروپایی از ترامپ بیزار هستند، خیلی به ایران نیز متعهد نیستند.
مثلث ایران ایران و آمریکا رئیس جمهور 

  

نماینده مردم تهران گفت: اگر مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنان این لوایح را معطل بگذارد تا فرصت بگذرد قطعا دچار مشکلات بیشتری در سایر بخش‌ها خواهیم شد.
نامه نیوز علی مطهری چین ورزش 

  

آغاز فروش 4 محصول ایران خودرو از امروزگروه صنعتی ایران خودرو طرح پیش فروش 4 محصول خود را از ساعت 11 روز شنبه 98/09/23 آغاز خواهد کرد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

برای میانجیگری بین ریاض و تهران؛ عمران خان به عربستان می رودعمران خان برای میانجیگری بین ریاض و تهران به عربستان می رود.
مثلث ریاض وزارت خارجه ایران و عربستان 

  اخبار داغ
  

مالیات یا قیمت ارز مساله این استبررسی‌های نخستین بودجه سال 99 نشان می‌دهد به احتمال زیاد بودجه 99 با کسر بودجه تنظیم و به مجلس تقدیم شده است.
مستقل‌آنلاین مالیات مالیات بر ارزش افزوده قیمت ارز 

  

راه‌اندازی بخش اعلان گزارش‌های مردمی مبارزه با فساد در وزارت اقتصادوزارت اقتصاد در اطلاعیه‌ای از راه‌اندازی بخش اعلان گزارش‌های مردمی مبارزه با فساد در پورتال وزارتخانه خبر داد.
ایلنا بخش خصوصی وزارت امور اقتصادی و دارایی اقتصاد 

  

آمادگی قطر برای پذیرش همه ارزها در معاملات ال‌ان‌جیعلی العمادی وزیر دارایی قطر روز شنبه (23 آذر 98) در کنفرانسی در دوحه گفت که کشورش آماده پذیرش همه ارزها در تجارت گاز طبیعی مایع یا ال‌ان‌جی بوده اما دلار همچنان مسلط است.
برنا قطر تجارت گاز 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلاوارز پایتخت؛ برخورد دلار با مرز روانی، بازگشت به مدار نزولیاقتصادنیوز: امرو شنبه 23 آذرماه 1398 نرخ‌ها در بازار طلا و ارز ابتدا روی روند صعودی حرکت کردند و ساعتی بعد به مدار نزولی بازگشته و به کاهش قیمت روزهای اخیر ادامه دادند. امروز دلار در بازار آزاد ابتدا از مرز حساس 13 هزار تومانی عبور کرد و پس از ظهر دوباره در مسیر کاهشی قرار گرفت و تا محدوده 12600 تومانی هم عقب‌نشینی کرد...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز پایتخت دلار 

  

قیمت‌های امروز بازار ارز و سکهایسنا نوشت: بازار سکه و طلا امروز نسبت به روز مشابه هفته گذشته با سقوط آزاد قیمت‌ها روبرو شد. قیمت سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در بازار امروز (شنبه) به چهار میلیون و 345 هزار تومان رسیده و هر گرم طلای 18 عیار نیز 441 هزار و 600 تومان قیمت دارد. امروز سکه طرح … نوشته قیمت‌های امروز بازار ارز و سکه اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز قیمت ارز یورو 

  

توضیح رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر درباره قرص‌های مشکوک در کیک‌های خوراکی؛ قرص‌ها هیوسین بوده نه ماده مخدررئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر گفت: پس از بررسی و آزمایشات تخصصی مشخص شد که قرص های موجود در کیک های خوراکی قرص هیوسین بوده است.
ایلنا پلیس مواد مخدر وزارت بهداشت