مهر   |  فرهنگی  |  

نمره ما در دستیابی به بازار پوشاک و تولیدکنندگان خوب نبود

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری یازدهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، پیش از ظهر امروز سه شنبه 31 خرداد ماه با حضور سید مجید امامی، دبیر شورای فرهنگ عمومی و مسئول کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، سپیده یاقوتی دبیر این دوره از جشنواره و جمعی دیگر از مسئولان برگزاری جشنواره مد و لباس فجر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد. در این نشست سیدمجید امامی مسئول کارگروه ساماندهی…

نمره ما در دستیابی به بازار پوشاک و تولیدکنندگان خوب نبود

به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری یازدهمین جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر، پیش از ظهر امروز سه شنبه 31 خرداد ماه با حضور سید مجید امامی، دبیر شورای فرهنگ عمومی و مسئول کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، سپیده یاقوتی دبیر این دوره از جشنواره و جمعی دیگر از مسئولان برگزاری جشنواره مد و لباس فجر در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد.

در این نشست سیدمجید امامی مسئول کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور، با اشاره به وجود چهار آسیب در دوره‌های گذشته جشنواره مد فجر که در این دوره تلاش شد اصلاح شوند، گفت: جشنواره فجر باید جشنواره‌ای حداکثری باشد؛ نمره ما در دستیابی به بازار و ارتباط با بازار پوشاک و تولیدکنندگان خوب نبود و جشنواره محفلی شده بود که چند روزی اهل هنر دور هم باشند. اما این روند مد نظر ما نیست و باید اصلاح شود.

وی افزود: حمایت ماندگار از هنرمندان مد نظر کارگروه است اما در دوره‌های قبل به صورت سلیقه‌ای از برخی هنرمندان حمایت می‌شود. همچنین جشنواره از جنبه ملی و بین‌المللی الهام بخش نبود؛ ما می‌توانیم در حوزه بین‌المللی حرفی برای گفتن داشته و پدیده و رویداد مد و لباس غرب آسیا باشیم. البته به خاطر فرهنگ و تمدنمان نمی‌توانیم از هم رویدادهای فشن استفاده کنیم اما نباید ظرفیت مد و لباس ایرانی اسلامی نادیده بگیریم.

مسئول کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور گفت: دسترس پذیرتر کردن لباس زیبا، سالم، عفیفانه و ارزان هدف ما است اما تحقق این امر مهم از عهده یک جشنواره بر نمی‌آید. اما در تلاش هستیم با نمایش طرح‌های نامزد طاوس طلایی مد ایرانی اسلامی در نگارخانه هفتا در برج میلاد با مخاطبان ارتباط برقرار کرده و این طرح‌ها را به داوری مردم بگذاریم.

بخش اراده مردمی یازدهمین جشنواره مد و لباس فجر راه‌اندازی می‌شود

وی ادامه داد: بخش اراده مردمی یازدهمین جشنواره مد و لباس فجر از 18 تیر راه‌اندازی می‌شود. همچنین نمایشگاه بزرگ ایران ویژند 1401، با هدف عرضه طراحی‌های پوشاک کشور دوم تا پنجم مرداد ماه در نمایشگاه بین‌المللی تهران برگزار می‌شود. این نمایشگاه قرار بود 14 تا 17 تیر ماه برگزار شود اما بنا به درخواست صاحبان ویژندهای (برندهای) برتر کشور برای داشتن فرصت بیشتر و آمادگی بهتر برای حضور در این نمایشگاه زمان آن به تعویق افتاد و به دوم تا پنجم مرداد ماه موکول شد.

امامی با اشاره به بخش بین‌المللی جشنواره مد فجر نیز گفت: از دریافت آثار در قسمت رقابتی بخش بین‌الملل جشنواره فجر ناامید نیستیم و فراخوان جشنواره نیز به چند زبان منتشر شده است، اما امسال در بخش بین‌الملل انتظار داریم بیشتر بخش غیر رقابتی فعال باشد و در صورتی که بتوانیم خود را به عنوان رویداد مد و لباس غرب آسیا مطرح کنیم، در سال‌های بعد بخش رقابتی حوزه بین‌الملل نیز فعال‌تر خواهدشد.

یک هفته فرصت برای ارسال آثار فیزیکی به جشنواره فجر

در ادامه این نشست خبری، سپیده یاقوتی، دبیر جشنواره بین‌المللی مد و لباس فجر نیز طی سخنانی گفت: فراخوان جشنواره 29 اردیبهشت منتشر و مدت یک ماهه برای دریافت آثار در نظر گرفته شد که بنا به درخواست متقاضیان مدت دریافت آثار یک هفته تمدید شده و علاقه‌مندان تا روز پنج شنبه دوم تیر ماه فرصت دارند آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

وی با تأکید بر اینکه مهلت دریافت آثار تمدید نمی‌شود، افزود: در این دوره ارزیابی آثار در دو قالب کاربردی با قابلیت تولید انبوه و اثر هنری به جهت به نمایش گذاشتن توانمندی طراحان ارزابی خواهندشد. چدول ارزیابی نیز برای هر گرایش به صورت مجزا آمادهشده است.

یاقوتی ضمن تشریح روند داوری آثار، گفت: تا 40 اثر در هر گرایش به عنوان اثر برتر معرفی خواهدشد. در حال حاضر هزار و 700 ثبت نام در سایت صورت گرفته که در بیشتر موارد چندین اثر در گرایش‌های مختلف ارسال شده که نشان دهنده استقبال و اشتیاق طراحان برای حضور در جشنواره است.

دبیر جشنواره مد و لباس فجر ادامه داد: با توجه به اینکه در این دوره آثار در دو قالب اثر تولید شده در رویداد مهارتی و تصویرگری اثر در رویداد مهارت جویی دریافت شده‌اند، به افرادی که اثر آنها در بخش مهارتی مورد تأیید قرار گرفته از طریق پنل کاربری اطلاع رسانی می‌شود تا بلافاصله حداکثر تا یک هفته پس از اعلام نتایج آثار فیزیکی خود را به دبیرخانه ارسال کنند.

وی افزود: هنرمندانی که در بخش مهارت جویی و در قالب تصویرگری اثر ارسال کرده‌اند، در صورت نیاز به بازنگری، طی رویداد منتورینگ سه روزه فرصت ارتباط و استفاده از راهنمایی اساتید به آنها داده می‌شود و این دسته از آثار نیز پس از اصلاح برای داوری نهایی در قالب بُرد در نمایشگاه به نمایش گذاشته خواهدشد.

یاقوتی برگزاری اولین نمایشگاه ایران ویژند 1401 را اتفاق مهم این دوره از جشنواره مد و لباس فجر اعلام کرد و گفت: این نمایشگاه جزو برنامه‌های غیر رقابتی جشنواره است که امتیازهای ویژه‌ای برای شرکت کنندگان در آن در نظر گرفته شده است.

در ادامه مرضیه الله‌دادی دبیر اجرایی جشنواره یازدهم گفت: در بخش علمی از سه دانشگاه دعوت کردیم تا از جشنواره مد حمایت کنند و 21 تیر ماه همایش بخش علمی با پنل‌های مختلف برگزار خواهدشد. از 18 تا 24 تیر ماه نیز در برج میلاد برنامه‌های فرهنگی ـ هنری جشنواره با حضور گروه‌های موسیقی مختلف با لباس‌های محلی برگزار خواهدشد.

وی افزود: اتفاق جدیدی که در این دوره رخ داده و در دوره‌های قبلی کم‌رنگ بوده، حمایت از برندهای داخلی است. در این دوره با برپایی نمایشگاه ایران ویژند در دو سالن نمایشگاه بین‌المللی تهران، فضای درخوری در اختیار برندهای داخلی برای نمایش آثارشان قرار می‌دهیم. با اکثیر برندهای مطرح در هشت گرایش مد و لباس و جواهرات و کیف و کفش نیز برای حضور در این نمایشگاه صحبت است.

الله‌دادی از تمام تولیدکنندگان، خانه‌های مد و ... دعوت کرد از طریق تارنمای جشنواره در این نمایشگاه ثبت‌نام کنند و افزود: معیارهای حضور در این نمایشگاه بر اساس پروتکل‌های نمایشگاه‌های بین‌المللی است.

در ادامه نشست پرسش و پاسخ اصحاب رسانه آغاز شد و امامی نیز از تعیین بودجه فرهنگی برای جشنواره و اجرای فعالیت‌های فرهنگی هنری به صورت جنبی در این دوره از جشنواره مد خبر داد و گفت: در عرصه‌های مختلفی که بتوان هنر و میراث لباس محلی ایران را نمایش داده و سواد پوشاک و لباس را در کشور ارتقا دهیم، برنامه خواهیم داشت.

وی افزود: روز پنج‌شنبه دوم تیر ماه سایت جشنواره یازدهم برای دریافت آثار بسته می‌شود و مهلت دریافت آثار نیز تمدید نخواهدشد. 18 تا 24 تیر ماه نیز نمایشگاه جشنواره فجر برپا و روز 24 تیر اختتامیه و معرفی برندگان را خواهیم داشت.

مسئول کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور از تلاش برای تهیه حواله خرید از ویژندهای ایرانی خبر داد و گفت: با چند بانک برای صدور کارت اعتباری خرید محصولات مد و لباس ایرانی اسلامی صحبت شده و در تلاش هستیم با تهیه این کارت از ویژندها و خریداران ایرانی حمایت کنیم.

در ادامه پرسش و پاسخ ها یاقوتی در پاسخ به این سؤال که آیا طرح‌های برتر تولید انبوه خواهدشد؟ گفت: فرصت تولید و نمونه سازی در جشنواره را نداریم اما بعد از نمایشگاه از طریق حامیان و تولیدکنندگان، طرح‌های برتر تولید خواهدشد و یکی از جوایز این دوره از جشنواره نیز «اعتبار تولید انبوه» برای طرح‌ها است.

همچنین امامی نیز در خصوص حمایت از طرح‌های برتر، گفت: تلاش داریم جشنواره اکواریومی نباشد و فقط از افراد یا گروه‌های خاص حمایت نشود. در تلاش هستیم نگارخانه دائمی مد و لباس نیز راه‌اندازی کنیم و شهرداری نیز در این خصوص از ما حمایت می‌کند. نگارخانه هفتا در برج میلاد نیز هر ماه یک هفته در اختیار ما است. همچنین رویدادهای مد و لباس استان‌ها را خواهیم داشت. درصدد هستیم موزه ملی لباس ایران را در تهران راه اندازی کنیم.

وی افزود: آثار برتر جشنواره یازدهم در استان‌ها نیز به نمایش در می‌آید و ایران ویژند استانی نیز برگزار خواهدشد. ایران ویژند نیز به صورت سالانه تکرار خواهدشد و در زمره نمایشگاه‌های تخصصی تهران قرار می‌گیرد.

امامی در واکنش به این پرسش که چرا طرح‌های 10 دوره جشنواره فجر حتی در لباس دبیران جشنواره فجر نیز نمود ندارد؟ گفت: در جشنواره فیلم فجر عوامل جشنواره از لباس طراحی شده استفاده کردند. یاقوتی نیز گفت: برای کادر جشنواره لباس طراحی شده است.

الله‌دادی نیز در خصوص هزینه‌ای که از برندها برای حضور در نمایشگاه ایران ویژند گرفته می‌شود، گفت: تمام نمایشگاه‌ها مبلغی را دریافت می‌کنند. اما چون هدف حمایت از برندها است رایزنی شده و قیمت را به حداقل رسانده‌ایم تا از طراحان و تولیدکنندگان جوان حمایت کنیم.

امامی افزود: سه قطعه سکه طلا جایزه ویژندها و طراحان برتر طراحی شده است که مزین به طاووس زرین هستند و به برندگان اهدا خواهدشد.

وی در پاسخ به این سؤال که آیا برای لباس تیم ملی در جام جهانی قطر طرحی در دست دارید؟ گفت: تاکید فدراسیون بر لباس ورزشی است که اگر متقاضی باشند، فراخوان لباس ورزشی می‌دهیم. اما کار دیگری برای جام جهانی قطر کرده‌ایم و قرار است رویداد طراحی و انتخاب لباس هواداری تیم ملی برگزار و تی‌شرت و مانتو برای هواداری از تیم ملی طراحی شود.

امامی در بخش دیگری از سخنان خود بر حمایت از تولید داخل تأکید کرد و گفت: از تهیه پارچه داخلی حمایت می‌کنیم اما این حمایت‌ها موقت است و تولیدکنندگان پارچه داخلی باید به سمت رقابت پذیری و ارتقای کیفیت پیش بروند. شاهد افت فروش چادر مشکی به دلیل افزایش قیمت پارچه هستیم. به همین دلیل از تولید پارچه تخت به ویژه چادر مشکی حمایت می‌کنیم اما طرفدار مدیریت موقت تعرفه واردات پارچه تخت هستیم. مشکل قیمت پارچه نیز فقط به مواد اولیه مربوط نمی‌شود و مشکل سکوی فروش و مالیات هم وجود دارد.

مسئول کارگروه ساماندهی مد و لباس کشور افزود: میزان قاچاق لباس به کمتر از نصف کاهش پیدا کرده اما تا وقتی فاصله نیاز و تولید300 تا 400 درصد است نمی‌توان جلوی قاچاق را گرفت.

در پایان این مراسم نیز از سه سکه منقش به آرم جشنواره مد و لباس فجر(طاووس طلایی) که قرار است به برگزیدگان این جشنواره اهدا شود رونمایی شد.

مالیات ماه بودجه   اخبار برگزیده
  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  

واریز یارانه نقدی جدید در دولت رئیسی/ کالابرگ چه زمانی توزیع می‌شود؟جانشین معاون رفاه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: قرار است یارانه نقدی در قالب یک پلتفرم و بستر، به کالابرگ تبدیل شود و مردم با مراجعه به فروشگاه‌ها بتوانند کالاها را خریداری کنند که خوشبختانه کارهای آن تا حد خوبی پیش رفته است.
فردا یارانه نقدینگی دولت 

  

لزوم ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به شورارئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورا طی تذکری خواهان ارائه گزارش سفرهای خارجی شهرداری به این کمیسیون شد.
ایلنا شهرداری تهران جوانان مرگ 

  

چرا باید با غرب خبیث مذاکره کنیم وقتی از تحریم و مشکلات اقتصادی عبور کردیم؟بر چالش تحریم غلبه کرده و در حال خروج تدریجی از رکود اقتصادی هستیم. سؤال اساسی که مطرح می‌شود این است که با این ‌حال چه نیازی به مذاکره با غرب خبیث و جنایتکار است؟
مستقل‌آنلاین بانک جمهوری اسلامی ایران روزنامه 

  

نامهٔ جبههٔ اصلاحات ایران به ابراهیم رئیسیاکنون به‌هر تقدیر این وظیفه و انتظار متوجه دولت جنابعالی است تا با کسب اختیارات لازم، هر چه سریع‌تر موضوع مذاکرات هسته‌ای کشور را با شجاعت و بر اساس تامین منافع ملی کشور به نتیجه برسانید.
مستقل‌آنلاین ایران جمهوری اسلامی ایران اقتصاد ایران 

  

اعلام آمادگی فرانسه برای توافق با ایران در وینوزارت خارجه فرانسه در بیانیه‌ای با اشاره به سفر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا به ایران تصریح کرد که برای به نتیجه رساندن برجام آمادگی دارند.
مثلث فرانسه بانک صادرات بانک 

  

رونمایی از مربی جدید تراکتورسازیسرمربی جدید تراکتور دستیار خود را روسیه می آورد.
ایلنا تراکتورسازی ایران روسیه 

  

افزایش وام ضروری بازنشستگان به 15 میلیون تومانبازنشستگان کشوری منتظر دریافت وام 15 میلیون تومانی از تیرماه هستند.
ایلنا وام بازنشستگی خبرنگار 

  

فرصت احیای مذاکراتسفر بورل به تهران و تحرکات اخیر در روند مذاکرات برجامی با تحلیل‌های مختلفی همراه شده، مثلا «فرهیختگان» نوشته: اگر بخواهد توافقی اتفاق بیفتد، حداکثر تا نیمه‌ شهریور فرصت باقی است.
فردا سفر تهران روزنامه 

  

رئیس قوه قضاییه، نورانی و معتقد استمن رئیس نورانی قوه قضاییه فعلی را از 50 سال قبل و از دوره نوجوانی می‌شناسم و هم نسبت به خانواده و هم به خودشان شناخت دارم.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور قوه قضاییه تجاوز 

  

رئیسی: مردم اروپا هم از کوپن استفاده می کنندبرخی از کشور‌های اروپایی نیز به دلیل گرانی کالا‌های اساسی روش تخصیص کوپن را برای توزیع کالا در پیش گرفتند و برخی کالا‌ها را بدین شکل در کشورشان توزیع می‌کنند.
مستقل‌آنلاین گرانی اوکراین دختران 

  

مصوبه مجلس نقض قانون اساسی جمهوری اسلامی استدکتر گرجی می‌گوید: مصوبه اخیر مجلس شورای اسلامی به معنای دقیق کلمه نقض حق دادخواهی شهروندان و بنیان‌های قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون 

  اخبار داغ
  

بورس بازان بخوانند: رقیب جدید برای بازار بورسبا وجود چشم انداز مثبتی که بورس دارد، اما روند معاملات در این بازار به گونه ای نیست که سرمایه گذاران ترغیب به ادامه حضور در آن شوند و هر روز شاهد خروج بخشی از سرمایه حقیقی ها از بازار هستیم.
نامه نیوز بورس تهران خودرو درآمد 

  

نخستین عرضه املاک در بورس کالا در 1401بورس کالای ایران اعلام کرده که ملک تجاری متعلق به بانک ملت در بازار فرعی پذیرش شده است که نخستین عرضه املاک در سال جاری در بورس کالا است.
اقتصادنیوز بورس کالا ایران بانک ملت 

  

قیمت سکه, نیم سکه و قیمت دلار متشکل یکشنبه 12 تیر 1401اقتصادنیوز: در بازار امروز قیمت سکه کاهش یافت و قیمت دلار متشکل اندکی رشد را تجربه کرد. .
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

قیمت دلار در صرافی اعلام شد / 12 تیرقیمت دلار در صرافی ملی امروز اعلام شد.
گسترش قیمت دلار دلار آمریکا 

  

پیش بینی قیمت دلار امروز 12 تیر 1401تحلیل گران فنی باور دارند در صورت تثبیت دلار در بالای سقف کانال جدید ، قدرت نمایی خریداران ادامه خواهد یافت و اسکناس آمریکایی به سوی محدوده مقاومتی در کانال جدید حرکت خواهد کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار اسکناس 

  

سود عجیب شکاف قیمت دلار آزاد و سهمیه‌ای+ جزئیاتاتفاق مهم بازار دلار آزاد در روز شنبه، فاصله بالای قیمت خرید و فروش بود. در حالی که قیمت فروش در میانه کانال 32 هزار تومان بود، قیمت خرید در کانال 31 انجام می‌شد.
نامه نیوز سود قیمت افزایش قیمت 

  

2 پیش بینی متفاوت از قیمت سکه / 12 تیراز نظر عده ای از سکه بازان در صورتی که نرخ دلار امروز به روند صعودی روز گذشته ادامه دهد و سکه در محدوده 15 میلیون و 800 هزار تومان ثبیت بدهد این امر می تواند زمینه ساز ورود سکه به کانال 16 میلیون تومان شود .
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

قیمت خودروهای سایپا 12 تیر 1401/ جدولقیمت خودروهای سایپا امروز 12 تیر 1401 در جدول زیر آمده است.
اقتصادنیوز قیمت سایپا جدول 

  

پشت پرده افزایش قیمت دلار /پیش بینی قیمت دلار 12 تیراقتصادنیوز: معامله گران معتقدند پس از بازگشت تیم مذاکره‌کننده ایرانی از دوحه نرخ دلار با جبران افت قیمت‌های هفته پیش خود به سطوح قیمتی پیش از مذاکرات برگشته است.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت دلار 

  

سازمان بورس و سهام عدالت | سازمان بورس با سهام عدالت چه می‌کند؟دستیار رییس سازمان بورس در امور سهام عدالت سه تصمیم جدید این سازمان در مورد سهام عدالت را تشریح کرد.
فردا سازمان خصوصی سازی پول خصوصی سازی 

  

تمرینات تیم نوجوانان اینروزها با جدیت در کمپ تیم های ملی دنبال می شود. این بازیکنان به دنبال صعود به مرحله نهایی جام ملت ها و انتخابی جام جهانی هستند.
ورزش۳ حسین عبدی جام جهانی نوجوانان 

  

پیش بینی جدید از قیمت سکه در بازاریکی از نشانه های احتیاط بازیگران سکه، کاهش حباب این فلز گران بها بود. فاصله ارزش ذاتی و قیمت بازاری فلز گران بهای داخلی در روز ابتدایی هفته به حدود 11 درصد رسید. حال آنکه در انتهای هفته بالای محدوده 13 درصدی قرار داشت.
گسترش قیمت افزایش قیمت رنگ 

  

هشدار درباره جهش های بعدی کرونا در کشور / پیک بعدی در راه است؟دبیر کمیته اپیدمیولوژی و پژوهش کمیته علمی کشوری مقابله با کووید19 با اشاره به روند افزایشی کرونا در کشور طی روزهای اخیر، گفت: دور از انتظار نیست که واریانت BA4 و BA5 به زودی در کشورمان غالب شود.
گسترش وزارت بهداشت دارو پژوهش 

  

ناامیدی سهامداران از احیای برجام/ پیش بینی بورس 12 تیر 1401روز شنبه تمامی شاخص‌های بازار سهام نزول کردند و شاخص کل تا یک قدمی سقوط به کانال پائین‌تر افت کرد. دیروز شاخص برای دومین روز کاری متوالی ریزش کرد و تنها هزار و 631 واحد بالاتر از سطح یک میلیون و 500 هزار واحد قرار دارد.
اقتصادنیوز شاخص سهام