فلاکت و گرفتاری امروز ریشه در در دوره احمدی‌نژاد دارد

یکدست شدن قدرت اصلا و ابدا به صلاح نیست. اصلاح‌طلبان حتما باید انتخابات 1400 را جدی بگیرند. کشور در زمینه‌های اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی با نابهنجاری‌های متعددی روبرو است.

فلاکت و گرفتاری امروز ریشه در در دوره احمدی‌نژاد دارد

هر چقدر به 28 خرداد و روزی رای‌گیری برای انتخاب رئیس دولتِ سیزدهم نزدیک می‌شویم، به همان مقدار تردیدها و تشکیک‌ها درباره فضای انتخابات بیشتر می‌شود. به هر حال درباره انتخابات 1400 سئوال‌های مهمی مانند «مردم چقدر برای رای دادن رغبت نشان خواهند داد؟» و «جریان اصلاحات بازهم فضایی پر مانع‌ را پیش روی خود خواهد دید یا شرایط خاص کشور فضا را برای این طیف مهم کشور بازتر از قبل خواهد کرد» مطرح است. این سئوال‌ها و البته موانعی که آرامش و اعتماد عمومی را تحت تاثیر قرار داده، انتخابات 28 خرداد 1400 را به انتخاباتی بسیار مهم و استراتژیک تبدیل کرده است.

حسین کاشفی، عضو حزب اتحاد ملت، در گفت‌و‌گو با اعتمادآنلاین در این‌باره اظهار داشت: جریان اصلاحات با وجود همه مشکلاتی که دارد، حتما باید انتخابات 1400 را جدی بگیرد تا بلکه راهی برای برون‌رفت از این وضعیت به‌هم ریخته پیدا کند. به هر حال اصلاح‌طلبان باید فضا را طوری رقم بزنند که ایرادها و اشکال‌ها بازگو و در گام بعدی برنامه‌های لازم برای ترمیم شرایط در نظر گرفته شوند.

فعال سیاسی اصلاح‌طلب در ادامه گفت: البته اصلاح‌‌طلبان باید از آنچه در انتخابات اسفند ماه 98 مشاهده شد، تجربه بگیرند تا بدانند دلسردی مردم و کاهش چشمگیر رای‌های ریخته به صندوق حاوی چه پیامی بود. چون کشور به همه مردم تعلق دارد و باید به آیندگان درباره شرایط روز پاسخ‌هایی قانع‌کننده داد. از سوی دیگر هر فردی در برابر وجدان خود باید پاسخگو باشد. مثلا شورای نگهبان باید درباره دلیل ردصلاحیت‌ها جوابی قانع‌کننده داشته و به مردم پاسخگو باشد. به هر حال اتفاق‌هایی که در مجلس یازدهم می‌افتد اتفاق‌هایی هزینه‌ساز هستند. یعنی مردم برای حل مشکلات نمی‌توانند روی مجلسی حساب کنند که نماینده‌اش فقط به دلیل یک اظهارنظر، برای رئیس‌جمهوری کشور حکم اعدام طلب می‌کند.

او  تصریح کرد: برخی رفتارها در مجلس شورای اسلامی و ارگان‌های دیگر نظام این سوال را به وجود می‌آورد که چه اتفاقی در کشور افتاده است که نخبگان فرصت عرض اندام پیدا نمی‌کنند و گروهی که شایستگی متن‌نشینی ندارند، اقدامات نابخردانه‌ای را از خود در نهادهای رسمی نظام نشان می‌دهند. بالاخره هم تاریخ و هم آیندگان امور امروز را قضاوت خواهند کرد. به همین دلیل لازم است اصلاح‌طلبان انتخابات 1400 را جدی بگیرند تا از تداوم روند غلط و ضرررسان فعلی جلوگیری کنند.

‌کاشفی در ادامه افزود: شرایط به قدری بد و غیرقابل تحمل شده است که کشور در زمینه‌های اقتصادی،‌ اجتماعی و فرهنگی با نابهنجاری‌های متعددی روبرو است. به همین دلیل همه گروه‌ها باید شرایط را بررسی و رصد کنند تا علت و ریشه مشکل را بشناسند. به هرحال نمی‌شود هر کسی با دلسوزی و تعهدی که به کشور و مردم دارد، حرفی بزند و با اتهام‌هایی چون سیاه‌نمایی و تلاش برای تخریب کشور و هدر دادن منافع ملی متهم شود. حالا فرقی نمی‌کند اصلاح‌طلب باشد یا اصولگرایی را راه نجات بداند.

وی توضیح داد: باید قبول کنیم که انسان،‌ ایرانی و مسلمان هستیم و به همین خاطر نمی‌توانیم درباره مسایلی که در کشور و در منطقه و حتی در جهان می‌گذرد، بی‌توجه باشیم. امروز مردم ما مشکلات زیادی را به ویژه در بحث معیشت دارند و باید با حمیتی جدی همه در کنار هم قرار بگیریم.

این چهره سیاسی با اشاره به بحث مطرح شده در روزهای اخیر درباره «لزوم هماهنگی رئیس‌جمهور آینده با رهبری» گفت: کشور قانون دارد و قانون مردم را اصل می‌داند. اینکه همه مسئولین باید با رهبری هماهنگ باشد هم می‌تواند نظری صحیح باشد که البته این «هماهنگی» به هیچ وجه به معنی نفی نقش و اهمیت مردم نیست.

او درباره تلاش گروهی شناخته شده برای یکدست کردن قدرت  توضیح داد: معلوم نیست که این حالت حتما منفعت‌هایی داشته باشد و حتی می‌تواند باب نقد و نظر را ببندد. در دوره آقای احمدی‌نژاد یکدست شدن نه تنها سودی نداشت، بلکه فلاکت و گرفتاری امروز ریشه در همان روزها دارد که مجلس هفتم با دولت نهم هماهنگی کاملی داشت. یکدست شدن قدرت اصلا و ابدا به صلاح نیست و نقش مردم را کمرنگ خواهد کرد.

حسین کاشفی در پایان گفت: کشور به معنای واقعی بحران دارد و برون رفت از این بحران فقط با توجه به قانون و البته جدی گرفتن مردم محقق می‌شود.

آنچه دیگران میخوانند : فال روزانه یکشنبه 4 آبان ماجرای کتک خوردن زن جوان در آبادان چیست؟ + فیلم تکان دهنده

مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور شورای نگهبان   اخبار برگزیده
  

برخی آمریکایی‌ها نگران احتمال کمک سیاسی پوتین به ترامپ جهت بقا در قدرت هستند. به هر حال نباید فراموش کرد که هنگام ایجاد یک بحران داخلی، این مقامات خارجی هستند که نقش تعیین‌کننده پیدا می‌کنند.
نامه نیوز دموکرات فضای مجازی ولادیمیر پوتین 

  

اتخاذ رویکرد درست آمریکا در قبال برجام برای بهبود شرایط پرتنش فعلیوزیر امور خارجه فرانسه اتخاذ رویکرد درست از سوی آمریکا در قبال برجام را در بهبود شرایط پرتنش فعلی مناسب دانست.
ایلنا فرانسه 

  

آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور/ بررسی طرح مشترک بسیج و وزارت بهداشت در خصوص مهار کووید 19 در کمیسیون بهداشتسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: آخرین وضعیت تولید واکسن کرونا در کشور در این کمیسیون مورد بررسی قرار گرفت .
ایلنا تولید درمان کمیسیون بهداشت و درمان مجلس 

  

خباز: اگر قرار به مذاکره باشد همین دولت باید آن را انجام دهدعضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی بیان کرد: آنها که منتقد ظریف هستند و او را نابلد در حوزه مذاکرات می خوانند، فکر می کنند مردم حافظه شان را از دست داده اند و دوره مذاکرات آقای احمدی نژاد و جلیلی را از یاد برده اند. این افراد بدانند مردم آن دوران را فراموش نکرده اند و می دانند ظریف مذاکره کننده خوبی است که به برد-برد فکر می کند.
مثلث دولت ایران ترامپ 

  

صعود 4 هزار واحدی بورس امروز/ افزایش تقاضا در نمادهای بانکی و خودروییبورس امروز با افزایش تقاضا و توجه ویژه به گروه های بانکی، فرآورده های نفتی، معدنی و خودرویی آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران خودرو فولاد 

  

ناکامان ‌ پاستورگفت‌وگوی چند روز پیش سردار محمداسماعیل کوثری با خبرآنلاین و گفتن این جمله که: «مگر نظامی‌ها چه کار کرده‌اند که مردم را می‌ترسانیم؟» دوباره بازار انتخابات و حضور نظامیان در پاستور را داغ کرده است.
۵۵ آنلاین روزنامه انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس 

  

ترامپ شکست را پذیرفت/آغاز انتقال قدرت به بایدندونالد ترامپ ساعاتی پیش در توییتر خود تلویحا شکست را پذیرفت و دستور انتقال قدرت را صادر کرد.
مستقل‌آنلاین دونالد ترامپ ترامپ خانواده 

  

شروع ثبت نام وام کرونا از امروز / چطور نام نویسی کنیم؟ثبت نام متقاضیان دریافت مرحله دوم وام یک میلیون تومانی کرونا از امروز آغاز شده و تا 11 آذر ماه ادامه دارد، سرپرستان خانوار باید کد ملی خود را با سیم کارتی که به نام خودشان است به سرشماره 6369 ارسال کنند.
گسترش وام سازمان تامین اجتماعی بازنشستگی 

  

جزئیات تیراندازی در دفتر رییس آموزش‌و پرورش قرچکمدیرکل آموزش‌و پرورش شهرستان‌های استان تهران گفت: جزئیات تیراندازی در آموزش‌و پرورش قرچک به‌ زودی اعلام می‌شود.
مملکت‌آنلاین تیراندازی آموزش تهران 

  

ادامه‌ برجام بدبختی بیشتری برای مردم فراهم می‌کندبه حضرت عباس به کسی که شما قبول دارید هیچ کس در این مجلس مخالف برداشتن تحریم نیست ولی از موضع اقتدار و عزت ورود کنید که حق مردم را تضییع نکنید؛ از همین اول از موضع عجز شروع نکنید که برجام بدبختی بود و ادامه‌اش بدبختی بیشتری برای مردم فراهم می‌کند. از موضع عزت و قدرت ورود کنید و از اصول و ارزش‌ها و حقوق ملت عقب نشینی نکنید و محکم بایستید.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی بهنوش بختیاری 

  

آخرین وضعیت کاهش قیمت خودرو در بازاراگر چه بازار خودرو به صورت فیزیکی این روزها تعطیل است اما پرس و جو از آگهی های خودرو نشان می دهد که روند کاهش قیمت خودرو ادامه دارد و شیب آن هم در اغلب خودروها به ویژه محصولات ایران خودرو تند است. در این شرایط عاملی برای افزایش قیمت خودرو دست کم در میان مدت دیده نمی شود.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

جزئیات پیش فروش خودرو شاهین و 8 محصول دیگر سایپاشرکت سایپا از دیروز پیش فروش تعدادی از خودروهای خود را آغاز کرده که خودرو شاهین نیز در میان آنها دیده می شود.
خودروتک خودرو جدول سایپا 

  

جدیدترین موضع ایران درباره مذاکره احتمالی با آمریکاسخنگوی وزارت خارجه گفت: آینده روابط ایران و آمریکا ساده‌ نیست، زیرا این کشور جنایت‌های متعددی را علیه ایران انجام داده است.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایران و آمریکا 

  

انتشار اسامی دریافت‌کنندگان ارز ترجیحی ادامه می‌یابدبانک مرکزی با اجرای سیاست ارز 4200 تومانی به طور مستمر و شفاف اسامی دریافت‌کنندگان این نوع ارز را در پایگاه اطلاع‌رسانی خود اعلام کرده و به این سیاست خود ادامه می‌دهد.
ایلنا ارز روابط عمومی بانک مرکزی 

  

نخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 به صورت حضوری و مجازی برگزار شدنخستین جلسه فوق‌العاده دولت به منظور رسیدگی به لایحه بودجه سال 1400 روز یکشنبه به ریاست رئیس جمهوری با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و به دو صورت حضوری ( با حداکثر 15 نفر) و مجازی برگزار شد.
ایلنا دولت لایحه بودجه بودجه 

  اخبار داغ
  

کرونا دلیل دعوت نشدن صمد نیکخواه به تیم ملیکاپیتان تیم ملی بسکتبال، گفت: شاهین طبع سرمربی تیم ملی قبل از اعلام اسامی با من صحبت کرد و حالم را جویا شد اما چون سه هفته کرونا داشتم و بدنم ضعیف شده بود، از او خواستم که در این پنجره نباشم و اگر بعدا شرایطی شد و دعوت شدم بیایم.
اعتماد بسکتبال بازی فوتبال 

  

تهرانی‌ها نگران افزایش کرونامعاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران با انتشار نتایج نظرسنجی گفت: نگرانی مردم از ابتلا به کرونا در بالاترین سطح خود از زمان شروع همه‌گیری قرار دارد.
گسترش شهرداری تهران تهران سلامت 

  

انتظار نظارت و هدایت بر بورس از سوی دولتآقای دژپسند وزیر اقتصاد در سخنانی گفته است هر کسی باید خودش درباره منافع خودش در بازار سهام تصمیم بگیرد و تنها کاری که به عنوان حاکمیت باید انجام دهیم ریل‌گذاری است.
اعتماد ایران خودرو خودرو پول 

  

جریمه‌های کرونایی چگونه پاک می‌شوند؟رئیس پلیس تهران گفت: در طرح ممنوعیت تردد از ساعت 21 تا چهار صبح، خودروها در صورت مراجعه به فرمانداری و اعمال قانون در آینده مجوز و تاییده‌های لازم را از فرمانداری بگیرند، به مراکز 10 گانه اعتراضات پلیس راهور مراجعه کنند تا جریمه آنها پاک شود.
گسترش حسین رحیمی پلیس راهور پلیس 

  

نمادهای تاثیرگذار بر شاخص امروز بورسدر جریان معاملات امروز بازار سهام، شاخص کل بورس اگر چه با افتی 1٫35 درصدی به کار خود پایان داد اما شاخص کل هم‌وزن 0٫75 درصد رشد داشت.
گسترش شاخص بورس تهران خودرو 

  

ابلاغ قانون جدید توسط سازمان بورس + سندسازمان بورس دستورالعمل اجرایی قانون افزایش سرمایه شرکت‌های بورسی و فرابورسی را از محل صرف سهام با سلب حق تقدم به کلیه شرکت‌ها ابلاغ کرد.
گسترش قانون قانون خدمات کشوری سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

در بازار ارز هم اکنون قیمت دلار 25 هزار تومان، یورو 29 هزار و 500 تومان و درهم امارات 6 هزار و 810 تومان اعلام شده است.
نامه نیوز قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

هشدار نسبت به عوارض تاخیر درمان بیماری‌های کلیوی در دوران کرونایک متخصص ارولوژی گفت: مبتلایان به نارسایی‌های کلیوی، بیماری‌های مجاری ادرار، فشارخون مزمن و دیابت با
خبرفوری درمان تورم دارو 

  

تست ویروس کرونا در خانه +قیمت و مزایاحضور در بیمارستان‌ها برای تست کرونا، به دلیل وجود افراد خطرات خاص خود را دارد. بهتر است به گزینه تست کرونا در خانه نیز فکر کنید.
رویداد۲۴ ویروس درمان قیمت 

  

نگرانی از شیوع کرونا در بالاترین سطح از زمان شروع پاندمی استمعاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری تهران گفت: نگرانی از شیوع کرونا در بالاترین سطح از زمان شروع پاندمی بین شهروندان تهرانی قرار دارد.
ایلنا شهرداری تهران تهران سلامت 

  

سه راه رسیدن واکسن کرونا به ایراناقتصادنیوز: معاون کل وزارت بهداشت و درمان گفت: مردم به این نکته توجه کنند که واکسن عادلانه و براساس اصول علمی توزیع خواهد شد اول افراد پر خطر، کادر بهداشت و درمان در اولویت خواهند بود و هیچ تبعیض و شهروند درجه اولی هم وجود ندارد.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی ایران