تلاش کمیسیون فرهنگی مجلس برای حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی

سیدعلی یزدی‌خواه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به مهمترین اقدام کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در سال گذشته، گفت: سال گذشته طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده را که در سه دوره مجلس شورای اسلامی بدون نتیجه باقی مانده بود را با مساعدت نمایندگان به تصویب رساندیم که اقدام بسیار مهم و ارزشمندی بود. طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی اعلام وصول شده است نماینده…

تلاش کمیسیون فرهنگی مجلس برای حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی

سیدعلی یزدی‌خواه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به مهمترین اقدام کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی در سال گذشته، گفت: سال گذشته طرح جوانی جمعیت و تعالی خانواده را که در سه دوره  مجلس شورای اسلامی بدون نتیجه باقی مانده بود را با مساعدت نمایندگان به تصویب رساندیم که اقدام بسیار مهم و ارزشمندی بود.

طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی اعلام وصول شده است

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی، در بیان مهمترین اولویت‌های این کمیسیون در سال 1400، ادامه داد: بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی که توسط هیات رییسه مجلس اعلام وصول شده است یکی از مهمترین اولویت‌های دستورکار کمیسیون فرهنگی در سال جاری خواهد بود.

وی افزود: ما معتقدیم که حقوق کاربران در فضای مجازی به شدت در حال تضییع شدن است، کما اینکه هم‌اکنون هزینه اینترنت داخلی و بین‌المللی برابر است و طبق مصوبه مجلس در قانون بودجه 1400 باید نرخ استفاده از خدمات اینترنت داخلی یک سوم قیمت اینترنت بین‌المللی باشد که هنوز توسط دولت عملیاتی نشده است.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس، تصریح کرد: تاکنون هزاران ساعت کار کارشناسی روی این طرح انجام شده است و از نظر متخصصان مربوطه فعال در وزارتخانه‌ها، نهادهای مختلف و نمایندگانی از قوه قضاییه برای تدوین این طرح استفاده شده و قریب دو ماه نیز در مرکز پژوهش‌های مجلس مورد بررسی مجدد قرار گرفت.

یزدی‌خواه اظهار کرد: ما با پیشنهاد این طرح به دنبال توسعه اقتصادی و ایجاد اشتغال در حوزه فضای مجازی هستیم چرا که با توجه به ایجاد وضعیت ناشی از شیوع کرونا، تجربه مفیدی در این زمینه در کشور به وجود آمد و ضرورت استفاده گسترده‌تر از فضای مجازی برای رونق کسب و کارها و ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی ایجاد شد، ضمن‌اینکه یکی از مشکلاتی که در حوزه فضای مجازی وجود داشته عدم پایش مطالبی بوده که توسط پلتفرم‌هایی که در این حوزه فعالیت دارند بارگذاری می‌شوند و از کودکان تا سایر افراد جامعه به طور یکسان بدان دسترسی دارند و نیازهای عاطفی و روحی-روانی و اقتصادی و ...در این فضا هیچ تمایزی ندارند.

وی افزود: بدآموزی‌هایی که بارگذاری مطالب در برخی شبکه‌های اجتماعی به همراه دارد از حیث استفاده از مواد مخدر، سلاح، مهمات و مواد تخریب کننده و ترویج موضوعات تروریستی، همچنین سوءاستفاده‌های کلان اقتصادی از طریق راه‌اندازی سایت‌های قمار در فضای مجازی که در پی آن افراد زیادی متضرر شده و هستی خود را باخته‌اند نیز ناشی از عدم کنترل این فضا است.

ضرورت سطح‌بندی نیازهای افراد در فضای مجازی

یزدی خواه عنوان کرد: آنچه مسلم است نیازهای کودکان و افراد بزرگسال یا افراد عادی با نخبگان در فضای مجازی متفاوت است، بنابراین قطعا باید برای حفظ فرزندان و تحکیم بنیان خانواده‌ها این نیازها سطح‌بندی شوند، چرا که اخبار جعلی متعددی در این فضا منتشر شده و باعث آسیب‌های هنگفت مالی، حیثیتی و عاطفی به افراد می‌شوند.

چرا مسئولان دولتی هیچ اعتنایی به وضعیت موجود در فضای مجازی نمی‌کنند؟

وی اظهار کرد: سالهاست حقوق کاربران فضای مجازی مورد هجمه قرار گرفته و مسئولان دولتی که موظف هستند این فضا را مدیریت و تمشیت کنند، هیچ اعتنایی به این حوزه ندارند، به گونه‌ای که ما هزاران نامه، امضا، مراجعه و تماس از سوی اقشار مختلف جامعه داریم که از عدم ورود کمیسیون فرهنگی مجلس به این موضوع گلایه دارند و ابتدا زعم ما این بود که شورای عالی فضای مجازی و کمیسیون‌های مربوطه آن، به این موضوع ورود پیدا کرده و مصوبات خوبی را گذرانده و اجرا می‌کنند.

یزدی خواه افزود: سالهاست بحث ایجاد شبکه ملی اطلاعات مطرح بوده اما در عمل کار جدی برای آن انجام نشده است، تاجاییکه رهبر معظم انقلاب اسلامی در مناسبت‌های مختلف به عملکرد مسئولان در این حوزه انتقاد کردند. بنابراین کمیسیون فرهنگی مجلس تصویب طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی را به طور جدی پیگیری خواهد کرد.

وی گفت: این اقدام با نگاه کارشناسی فارغ از دیدگاه‌های سیاسی دنبال خواهد شد، کمااینکه تمام کشورهای دنیا ضوابط خاصی را برای استفاده از فضای مجازی تدوین کرده‌اند، اما متاسفانه در ایران از این موضوع غفلت شده که باید در این خصوص از ملت عزیزمان عذرخواهی کرده و هر چه زودتر جبران مافات کنیم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، یادآور شد: اساسنامه باشگاهداری در کشور چه در حوزه ورزش و چه فضای مجازی از دیگر اولویت‌های دستورکار این کمیسیون در سال 1400 خواهد بود، چرا که هم‌اکنون بسیاری از جوانان در باشگاه‌های بازی‌های رایانه‌ای عضو می‌شوند و توانمندی‌های خود را به منصه ظهور می‌رسانند و در مسابقاتی در سطح ملی و جهانی نیز شرکت می‌کنند.

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: مسابقات المپیک از دیگر موضوعاتی است که این کمیسیون بر روی آن متمرکز شده و در حال بررسی این موضوع است. همچنین موضوعاتی دیگری در حوزه‌های سینما، تئاتر و کتابخانه‌ها نیز در حال بررسی است، کما اینکه بررسی اساسنامه صدا و سیما در دستورکار کمیسیون فرهنگی قرار دارد. /

پایان پیام

کمیسیون فرهنگی مجلس مجلس شورای اسلامی فضای مجازی   اخبار برگزیده
  

در مسیر انتخابات شورا به دنبال شناسایی و معرفی نیروهای توانمند هستیم/ از فهرست نهایی شورای ائتلاف حمایت خواهیم کرد/معرفی همزمان شهردار و شورا در انتخابات، منطقی و امکانپذیر نیستدبیرکل جمعیت جانبازان انقلاب اسلامی و عضو شورای ائتلاف نیروهای انقلاب گفت: ما برای پای صندوق رای حتما لیست نهایی را حمایت می‌کنیم. اما با توجه به اینکه هنوز فهرستی منتشر نشده، گزینه‌هایی که نزدیک به ما هستند خودشان را عرضه می‌کنند و در فضای انتخابات هم نسبت به آن‌ها ارزیابی صورت می‌گیرد؛ اما در پایان نهایتاً ما فهرست نهایی و مشترک را حمایت می‌کنیم.
ایلنا شوراهای شهر تهران اصلاح طلبان 

  

فعال سیاسی اصولگرا گفت: باید به چهره های جدید راه داد، مردم به چهره جدید بیشتر اقبال می کنند چون معتقدند چهره های تجربه شده امتحان خودشان را پس داده اند. توصیه می کنم آقایان قالیباف و رئیسی در مسئولیت های خودشان ادامه دهند و چهره ای دیگر بیاید و مسئولیت ریاست جمهوری را به عهده بگیرد.
نامه نیوز عباس امیری فر ریاست جمهوری سیدابراهیم رئیسی 

  

امیرآبادی: مردم کذب بودن تبلیغات 4 سال قبل علیه ‌رییسی را درک کرده‌اند عضو هیات رییسه مجلس: در انتخابات سال 1396 تخریب‌های بسیار شدیدی علیه رییس دستگاه قضا شکل گرفت. مثلا گفتند اگر رییسی بیاید دیوارکشی می‌کند و دلار به 5 هزار تومان می‌رسد، مذاکرات عقیم می‌ماند و خلاصه فضاسازی صورت گرفت که گویی اگر رأی به روحانی تکرار نشود، کار کشور تمام است! در حال حاضر و طبق نظرسنجی‌ها رییسی با فاصله، صدرنشین نظرسنجی‌هاست. یعنی مهمترین مولفه لازم را که رای فراگیر…
فردا تبلیغات دلار کار 

  

نگرانی‌ها از سایه جنگ میان ایران و اسرائیلواشنگتن پست در تحلیلی به افزایش تنش میان ایران و اسرائیل پرداخت.
ایلنا غنی سازی جنگ ایران 

  

شگفت‌زدگی رسانه‌های دنیا از سوپرگل طارمی + عکس جنجالیگل زیبای مهدی طارمی در دیدار پورتو و چلسی با واکنش رسانه‌های مطرح دنیا مواجه شده است.
خانه فوتبال رسانه بازی مهدی طارمی 

  

رمزگشایی علی مطهری از علت حادثه نطنز/ روسیه از اقدامات اسرائیل مطلع است اما مانع نمی‌شودمطهری گفت: اسرائیل هر چند وقت یک بار در سوریه به مواضع نیروهای تحت حمایت ایران حمله می‌کند و ما فعلاً نمی‌توانیم کاری انجام دهیم. متاسفانه باید گفت روسیه در برخی از موارد از اقدامات اسرائیل مطلعند و مانع نمی‌شوند.
اقتصادنیوز علی مطهری روسیه سوریه 

  

جزئیات گفتگوی بایدن و پوتینکاخ کرملین اعلام کرد که جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا روز سه شنبه در تماس تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه گفته است که خواهان عادی سازی روابط دوجانبه و همکاری در زمینه کنترل تسلیحات، برنامه هسته‌ای ایران، افغانستان و تغییرات آب و هوایی است.
مثلث ایران خودرو رئیس جمهور اوکراین 

  

برادر رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!مطهری، نماینده گرمسار در مجلس: اگر برادر کسی که کاندیدای شورای شهر است یک بست تریاک کشیده باشد پدرش را در می آوریم اما برادر رئیس جمهور دزد است، برادر معاون اول رئیس جمهور دزد است، دختر وزیر دزد است اما با او کاری نداریم!
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور همراه اول محمدرضا گلزار 

  

نتایج فاز 3-2 واکسن «برکت» برای اخذ مجوز پایان خرداد ماه ارایه می‌شودمدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج اولیه مطالعه فاز 3-2 واکسن کوو ایران برکت برای اخذ مجوز استفاده اضطراری پایان خرداد 1400 به سازمان غذا دارو ارسال می شود.
۵۵ آنلاین ماه دانشگاه علوم پزشکی تهران آموزش پزشکی 

  

دست وزیر کشور آلوده به خون مردم استدکتر احمد علیرضابیگی، نماینده تبریز، آذرشهر و اسکو: انتخابات شوراهای اسلامی مراحل اجرایی را طی می‌کند و ثبت‌نام برای انتخابات ریاست جمهوری هم از ماه آینده آغاز می‌شود و با توجه به حساسیت زمانی این فراز از تاریخ انقلاب اعلام می‌کنم دست وزیر کشور آلوده به خون مردم است و او صلاحیت این مسئولیت خطیر را ندارد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری تبریز 

  

اولین پیش فروش ایران خودرو در 1400 با عرضه 4 محصول + مبالغ پیش پرداختایران خودرو که اولین فروش فوق العاده خود را در اوایل فروردین ماه انجام داده بود از امروز اولین پیش فروش خودرو در سال 1400 را آغاز می کند.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

نسخه جدیدی از دنا درآستانه تولید و عرضه به بازاردر ادامه بهینه سازی محصولات کنونی ایران خودرو، این شرکت نسخه جدیدی از دنا را به زودی تولید می کند.
خودروتک تولید ایران خودرو یورو 

  

مشروح مذاکرات نخست‌وزیر کره جنوبی با مسئولان کشور، دراختیار نمایندگان قرار گیردیک نماینده مجلس تاکید کرد: هیأت رئیسه مجلس و کمیسیون امنیت ملی باید به موضوع دیدار مسئولان کشور با نخست‌وزیر کره جنوبی ورود کنند.
ایلنا کره جنوبی انتخابات ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

رابطه حسن میرکاظمی معروف به رعیت با طبری، زنجانی،قاضی منصوری و... چگونه بود ؟
نامه نیوز بلژیک فساد مالی بانک صادرات 

  

جزئیات مهم از تزریق 24 هزار میلیارد تومانی نقدینگی به بورسسازمان بورس درباره زمان و نحوه تزریق حدود 24 هزار میلیارد تومان به بازار سهام توسط شرکت های سرمایه گذاری و هلدینگ‌ها توضیح تکمیلی داد.
اقتصادنیوز نقدینگی سهام سرمایه 

  اخبار داغ
  

قیمت سکه و طلا امروز 25 فروردین / رشد 200 هزار تومانی قیمت سکههر قطعه سکه بهار آزادی طرح امامی در بازار آزاد تهران امروز (چهارشنبه 25 فروردین) به قیمت 10 میلیون و 590 هزار تومان به فروش رسید.
برنا قیمت سکه و طلا تهران 

  

قیمت سکه امامی امروز چهار‌شنبه 1400/01/25بازار امروز شاهد رشد 130 هزار تومانی قیمت سکه امامی است که 10,570,000 (ده میلیون و پانصد و هفتاد هزار) تومان معامله شد.
اقتصادنیوز قیمت 

  

خبر مهم درباره اولین واکسن ایرانی کرونامدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نتایج اولیه مطالعه فاز 3-2 واکسن کوو ایران برکت برای اخذ مجوز استفاده اضطراری پایان خرداد 1400 به سازمان غذا دارو ارسال می شود.
اقتصادنیوز دانشگاه علوم پزشکی تهران تهران ایران 

  

رایزنی برای عرضه سیمان در بورس کالادبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان اظهار داشت: هنوز درصد یا روش افزایش قیمت سیمان مشخص نشده است. امیدواریم در کمتر از یک ماه آینده نرخ‌گذاری مشخص شود.
گسترش سیمان بورس کالا صنعت 

  

بستری بیماران کرونایی در راهروهای بیمارستان + عکسفرماندار دزفول با اشاره به گسترش شیوع بیماری کرونا در دزفول اظهار کرد: وضعیت دزفول کاملا قرمز و اضطراری است و در راهروهای بیمارستان برای بیماران تخت ایجاد کرده‌ایم.
گسترش بیمارستان عکس 

  

تنها راه تک رقمی شدن مرگ های کروناییآن طور که دست‌اندرکاران نظام سلامت کشور عنوان می‌کنند، اگر یک سوم جمعیت علیه کرونا واکسینه شوند، می‌توان امیدوار بود مرگ‌های روزانه تک رقمی شود.
گسترش مرگ سازمان نظام پزشکی نظام پزشکی 

  

توقف چند نماد معاملاتی در فرابورس ایرانامروز در پایان معاملات چند نماد معاملاتی در فرابورس ایران متوقف می‌شود.
گسترش ایران ارومیه قند 

  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : به گزارش نامه نیوز، قیمت فروش دلار در صرافی‌های بانکی 24 هزار و 168 تومان و قیمت خرید 23 هزار و 689 تومان تعیین شده است. قیمت فروش یورو 28 هزار و 437 تومان و قیمت خرید 27 هزار و 874 تومان اعلام شده است. منبع: تسنیم جزئیات جنجالی از پرونده میلاد حاتمی در دادسرای ایران+ عکس زندگی لاکچری میلاد حاتمی و همسرش در ترکیه عکس حیوان خانگی…
نامه نیوز قیمت دلار یورو 

  

اولین ورود پول حقیقی به بورس در سال 1400 رقم خوردبرپایه معاملات روز سه شنبه بیش از 6 میلیارد و 973 میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش 51 هزار و 605 میلیارد ریال داد و ستد شد.همچنین شاخص کل (هم‌وزن) با 509 واحد افزایش به 435 هزار و 231 واحد و شاخص قیمت (هم‌وزن) با 332 واحد رشد به 283 هزار و 471 واحد رسیدند.شاخص بازار اول 15 هزار و 343 واحد و شاخص بازار دوم 30 هزار و 980 واحد افزایش داشتند.
اعتماد پول ایران خودرو بانک صادرات 

  

جدیدترین آمار جهانی همه گیری کرونا؛ مبتلایان آمریکا از 32 میلیون نفر گذشتشمار مبتلایان به بیماری "کووید-19" ناشی از کروناویروس جدید در جهان تاکنون به 138 میلیون و 27 هزار و
خبرفوری اوکراین آفریقای جنوبی روسیه