ایلنا   |  ورزشی  |  

واقعیت مرگ 6750 نفری که در قطر جان سپردند

آمار بالای مرگ و میر در بین مهاجران قطر در خصوص میزبانی جام جهانی نگرانی هایی ایجاد کرده است.

واقعیت مرگ 6750 نفری که در قطر جان سپردند

آمار بالای مرگ و میر در بین مهاجران قطر در خصوص میزبانی جام جهانی نگرانی هایی ایجاد کرده است.

به گزارش ایلنا و به نقل از رسانه فوتبال قطر، اگر شما هم شنیده‌اید 6750 نفر از مهاجران پنچ کشور هند، پاکستان، نپال، بنگلادش و سریلانکا طی 10 سال از سال 2010 تا پایان سال 2020 در قطر جان سپرده‌اند، درست شنیدید. بله، 6750 نفر از مهاجران این پنج کشور طی 10 سال از زمان سپردن جام جهانی 2022 به قطر در این کشور جان سپرده‌اند، اما آیا این تعداد جان سپرده به پروژه‌های جام جهانی ارتباط دارد؟! جواب یک "خیر بزرگ" است.

تعداد فوتی‌های پنج کشور هند، پاکستان، نپال، بنگلادش و سریلانکا در کشور قطر طی 10 سال 6750 یا به عبارتی 675 نفر در سال بوده است. این تعداد جان باخته از میان تمام یک میلیون و ششصد و پنجاه هزار (1650000) مهاجران پنج کشور یاد شده بوده و صرفاً ارتباطی به پروژه‌های جام جهانی 2022 ندارد.

در میان جانباختگان پنج کشور مورد اشاره علاوه بر کارگران ساختمانی، راننده تاکسی، حسابدار، کارگران فروشگاه‌ها و پاساژها، پزشک یا پرستار هم حضور داشته‌اند. این جمعیت مهاجر، همچون دیگر افراد مقیم قطر به طور طبیعی زاد و ولد و فوت می‌کنند.

طبق آمار منتشر شده در نشریه گاردین هم که باعث موضع‌گیری‌هایی از جمله راه افتادن کمپین حقوق بشری در بازی‌های فیفادی ماه مارس شد و تیم‌های ملی نروژ، آلمان و هلند به آن پیوستند، علت مرگ تمام این 6750 نفر اعلام شده بود، اما توجهی به علت مرگ جانباختگان نشد و بسیاری فقط به یک عدد بزرگ که تعداد متوفیان 10 سال اخیر را نشان می‌داد، توجه کردند.

واقعیت ماجرا این است که مهاجران کشورهای هند، پاکستان، نپال، بنگلادش و سریلانکا 60 درصد از جمعیت 2.8 میلیونی قطر را تشکیل می‌دهند. یعنی بیشتر از هر ملیت دیگری از جمله جمعیت بومی 400 هزار نفری قطر، مهاجران این پنج کشور در خاک میزبان جام جهانی 2022 حضور دارند.

بیشترین مرگ در میان این پنج کشور مربوط به کشور هند است که 2711 شهروند این کشور طی 10 سال در قطر جان باخته‌اند. یعنی سالیانه 271 نفر که طبق جدول آماری، 80 درصد این تعداد به مرگ طبیعی جان سپرده‌اند. 10 درصد در حوادث جاده‌ای یا رانندگی جان باخته‌اند، 6 درصد خودکشی کرده‌اند و 4 درصد هم در حوادث شغلی جان سپرده‌اند.

در میان نپالی‌ها با 1641 نفر، آمار متفاوت است و 48 درصد دچار مرگ طبیعی شده‌اند و 16 درصد در حوادث جاده‌ای جان سپرده‌اند. آمار مرگ همراه با خودکشی در میان نپالی‌ها 10 درصد تمام جان باختگان بوده و 10 درصد هم در حوادث شغلی جان خود را از دست داده‌اند. علت مرگ 9 درصد بیماری‌های کلیوی، خونی و... بوده و 7 درصد هم علت‌های مختلفی برای مرگ‌شان ثبت شده است که به طور مثال یک نفر به قتل رسیده است.

در میان مرگ‌های حوادث شغلی که آمار آن بین جانباختگان شهروندان هندی 4 درصد و بین شهروندان نپالی 10 درصد بوده نیز دولت قطر مرگ‌هایی از جمله ایست قلبی در استراحتگاه‌های محل کار را هم جزو حوادث شغلی محسوب کرده است. یعنی مرگ حوادث شغلی صرفاً سقوط، برق گرفتگی یا عدم ایمنی نبوده و مرگ در استراحتگاه‌ها نیز جزو جانباختگان حوادث شغلی ثبت شده است. همچنین تمام جانباختگان حوادث شغلی نیز با پروژه‌های جام جهانی 2022 قطر ارتباط نداشته‌اند.

آمارهای ثبت شده نیز این مسئله را تایید می‌کند که 6750 جانباخته در 10 سال فقط مربوط به پروژه‌های جام جهانی نیست و شامل تمام موارد مرگ و میر می‌شود. جایی که در ساخت استادیوم احمد بن علی (الریان) که سنگین‌ترین پروژه ساخت استادیوم بود و پس از تخریب کامل استادیوم قبلی استادیوم جدیدی ساخته شد، دو رکورد 20 میلیون ساعت بدون مصدومیت به ثبت رسیده است. یعنی تنها یک مصدومیت پس از اولین 20 میلیون ساعت کار در این استادیوم به ثبت رسید که رکوردی شگفت انگیز در چنین پروژه‌هایی است.

آمار دیگری که از میان 6750 جانباخته مرد و زن در 10 سال به دست آمده، به طور میانگین 4 جانباخته از هر یک هزار نفر مهاجران این پنج کشور در قطر است، در حالی که آمار جانباختگان شهروندان این پنج کشور در وطن خودشان در بازه زمانی مشابه ثبت مرگ 7 نفر از هر یک هزار نفر است. یعنی مقایسه آماری نشان می‌دهد که در قطر آمار مرگ شهروندان این کشورها 75 درصد کاهش و یا به عبارتی دیگر طول عمر این مهاجرین آسیای جنوبی به قطر، 75 در صد افزایش داشته است.

در مجموع از میان کارگران مربوط به پروژه‌های جام جهانی 2022 قطر که شهروند یکی از این پنج کشور بوده‌اند، 3 نفر بر اثر حوادث شغلی و 36 نفر بر اثر مرگ طبیعی جان خود را از دست داده‌اند. هر چند حتی فوت یک نفر هم غم‌انگیز است، با این حال 3+36 فوت فاصله زیادی با 6750 متوفی جمعیت 1.6 میلیونی این پنج کشور در 10 سال دارد که رسانه‌ها به اشتباه آن را مرتبط با پروژه‌های جام جهانی می‌دانند.

انتهای پیام/

مرگ قطر نروژ   اخبار برگزیده
  

به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم/ باید از خرد جمعی استفاده کنیمرییس دانشگاه تهران با بیان اینکه به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم، بر لزوم استفاده از خرد جمعی تاکید کرد.
ایلنا دموکراسی دانشگاه تهران تهران 

  

فوری/ افزایش قیمت خودروهای سایپا و ایران خودرو+ قیمت جدید محصولاتمجوز افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا صادر شد.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت سایپا 

  

تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پرتردد شهرسرپرست اورژانس تهران از تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پر تردد شهر خبر داد.
ایلنا اورژانس تهران آلودگی هوا 

  

تشکیل دولت در سایه از سوی اصلاح‌طلبان، ادعایی بی‌اساس استغلامعلی رجایی گفت: اصلاح طلبان حتی در دولت فراجناحی رئیسی هم که شعار آن داده می شد جایی ندارند. بنابراین من فکر می‌کنم ادعای تشکیل دولت در سایه غیرقابل اثبات است.
نامه نیوز دولت ازدواج سازمان انرژی اتمی 

  

اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیستمتخصصان آمریکایی و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO) اظهار داشتند: اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیست.
۵۵ آنلاین بیمارستان ژاپن مصاحبه 

  

همصدایی اصلاح‌طلبان برای ایجاد تغییر در سیاست خارجی!دو روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» و «اعتماد» امروز در اقدامی هماهنگ یا شاید هم اتفاقی از لزوما بازنگری و تغییر ریل‌گذاری در سیاست خارجی نوشته‌اند.
فردا اصلاح طلبان سیاست خارجی دولت 

  

اعتراف اسرائیل به گفتن دروغ بزرگی علیه ایرانمردی که ارتش اسرائیل را اداره می کرد معتقد است که خروج آمریکا از برجام برای اسرائیل تأثیر منفی داشت و ایران را از تمامی محدودیت ها رها ساخت و برنامه هسته ای اش را به یک مرحله بسیار پیشرفته رساند. این در حالی بود که خروج آمریکا از برجام به منزله یک پیروزی تاریخی برای اسرائیل و تضمینی برای امنیتش قلمداد می شد...
مثلث ایران ایران و آمریکا دونالد ترامپ 

  

واکنش رئیس بانک مرکزی به قیمت دلار: نه بابا چه خبره!واکنش جالب رئیس‌کل بانک مرکزی به 32هزار تومانی شدن دلار: نه بابا چه خبره!
مستقل‌آنلاین بانک مرکزی بانک قیمت 

  

واکسن نزده ها بخوانند!در ترددهای شخصی افرادی که دو دُز واکسن را نزده باشند و بخواهند به شهر‌های قرمز یا نارنجی کرونایی سفر کنند، مشمول جریمه یک میلیون تومانی خواهند شد. تردد واکسن نزده ها به شهر‌های زرد هم جریمه 500 هزار تومانی به همراه دارد.
مستقل‌آنلاین دلار سفر 

  

آیت الله مکارم: نظام آموزشی باید شیعی و اسلامی شودآیت الله مکارم شیرازی گفت: دستاوردهای علمای بزرگ شیعه باید در کتب درسی دانش آموزان و دانشگاهیان گنجانده شود.
مستقل‌آنلاین آموزش نجوم حوزه 

  

فوری: پرسپولیس به خودش آمد| جای خالی کاپیتان پر شد؟مدافعان پرسپولیس در غیاب سیدجلال حسینی عملکردی را از خود به نمایش گذاشتند تا در ادامه فصل نگرانی ها در خصوص غیبت های احتمالی کاپیتان اول سرخ ها کمتر از قبل باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس بهاره رهنما محمدرضا گلزار 

  

اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با وزیر خارجه دیدار می‌کننداین دیدار در روز جاری و در محل وزارت امور خارجه برگزار می شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی کتایون ریاحی یارانه 

  

منشا ضعف‌ها در اداره شهر دوره چهارم شوراست/ "فساد" نتیجه نظارت حداقلی شوراییان استعضو اسبق شورای شهر تهران گفت: در فرهنگ مدیریتی هر کسی که بر سرکاری منصوب می‌شود و قدرت را به دست می‌گیرد، برای عملکرد مثبت و برنامه‌های مدیریتی گذشتگان اهمیتی قائل نبوده و نوعا به دنبال اِعمال نظرات شخصی و یا جناحی خودشان است.
ایلنا درآمد شورای شهر تهران تهران 

  

حاکمیت تحمل خود را در برابر اعتراضات معیشتی مردم بالا ببرد/ خودمان را فریب ندهیم/ وضعیت اقتصادی‌ هیچ کشوری با وجود تحریم‌ها، گل و بلبل نشده استقائم مقام حزب اعتماد ملی درباره علت افزایش اعتراض معیشتی مردم گفت: قبل از انتخابات رقبای اصلاح‌طلبان و حتی خود رئیس‌جمهور ‌گفتند سرنوشت معیشت مردم را به تحریم‌ها گره نمی‌زنیم. اما حالا آفتاب آمد دلیل آفتاب، می‌بینیم که سرنوشت همه چیز به تحریم‌ها گره خورده است. آیا می‌توان کشوری را به شهادت آورد که درگیر تحریم باشد ولی وضعیت اقتصادی‌اش گل و بلبل باشد؟
ایلنا ایران اصلاح طلبان بابک زنجانی 

  

قالیباف: شفافیت کل نظام باید از مجلس آغاز شودنماینده مردم تبریز در مجلس جزئیات جلسه غیر علنی صبح امروز مجلس درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان را تشریح کرد.
فردا مجلس شورای اسلامی تبریز دولت 

  اخبار داغ
  

محدودیت سفرهای کرونایی اجرایی می شود/واکسن نزده ها جریمه می شوندبر اساس طرح محدودیت هوشمند کرونا که قرار است از یکشنبه هفته آینده اجرایی شود، مقرر شده تا مردم در سفرهای جاده‌ای حتی با وسایل نقلیه شخصی‌شان جریمه شوند، اگر واکسینه نشده باشند یا کرونای آن‌ها مثبت شده باشد.
گسترش جاده ایران وزارت بهداشت 

  

اعمال افزایش قیمت خودرو از چه زمانی انجام می شود؟افزایش قیمت شامل خودروهای تحویلی آذر به بعد می‌شود.
گسترش افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

بررسی راه اندازی بورس بین الملل در کیشراه‌اندازی بورس بین‌الملل بعد از حدود سه سال از سوی مسئولان مطرح شده و به نظر می‌رسد این موضوع در شورای عالی مناطق آزاد و هیات مدیره سازمان بورس در حال بررسی است.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار بورس تهران جزیره کیش 

  

114 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستندزنجان- 114 نفر در حال حاضر به علت ابتلا به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان زنجان بستری هستند.
۵۵ آنلاین بیمارستان استان زنجان زنجان 

  

معاون رئیس جمهور از تزریق دوز چهارم واکسن کرونا خبر دادمعاون رئیس جمهور: امروز نگرانی و کمبودی در زمینه تأمین واکسن وجود ندارد و بسترهای لازم برای تزریق واکسن دوز سوم و چهارم نیز فراهم است.
مثلث رئیس جمهور وزارت بهداشت خودرو 

  

صعود ناپایدار بورس/ سهمی که بیشترین سود داشتاقتصادنیوز: معاملات امروز 17 آذر 1400 بازار سهام اگرچه تنها در یکی از شاخص های عملکردی به نفع خریداران بود اما در مابقی شاخص ها به نفع فروشندگان به ثبت رسید.
اقتصادنیوز سود سهام شاخص 

  

واکنش بازار به افزایش 18 درصدی قیمت خودروخودروسازان باز هم مجوز افزایش قیمت گرفتند.
گسترش افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

فاصله قیمت خودرو در بازار و کارخانه از بین می رودفاطمی امین: تصمیم ستاد تنظیم بازار برای نزدیک کردن قیمت تمام شده خودرو به قیمت واقعی تمام شده بود تا بر روی قیمت های بازار هم موثر باشد.
گسترش قیمت خودرو تنظیم بازار 

  

حمله کرونا به تاتنهام؛ 13 نفر ویروسی شدند13 نفر از اعضای باشگاه تاتنهام کرونا گرفتند.
برنا تاتنهام 

  

با اعلام کونته؛ 13 کرونایی در اردوی تاتنهامبا اعلام سرمربی تاتنهام 13 عضو این باشگاه به کرونا مبتلا شده‌اند.
ایلنا بازی تاتنهام انگلیس 

  

فولادی که کرونا را از بین میبرد!فولادی که ویروس کرونا را از بین میبرد چه نام دارد.
اقتصادنیوز ویروس 

  

وعده وزیر صمت برای قیمت خودرو سال آیندهوزیر صمت گفت: سال آینده با افزایش 50 درصدی تولید و کاهش قیمت تمام شده با نرخ‌های ثابت، قیمت خودرو در بازار کاهش خواهد یافت و قرعه کشی هم از بین می‌رود.
فردا قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

دستور رئیس جمهور برای لغو افزایش قیمت خودرو به منظور دقت در قیمت‌گذاری بودوزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دستور ماه قبل رییس جمهور برای لغو افزایش قیمت خودرو به این دلیل بود که وی تاکید داشت که قیمت گذاری ها باید اصولی باشد. فاطمی امین یادآورشد: عدم اصلاح قیمت ها طی 9 ماه گذشته باعث کاهش نقدینگی در صنعت خودرو سازی شده بود.
۵۵ آنلاین رئیس جمهور افزایش قیمت قیمت 

  

خبر خوش وزیر صمت در مورد کاهش قیمت خودرووزیر صمت گفت: سال آینده با افزایش 50 درصدی تولید و کاهش قیمت تمام شده با نرخ‌های ثابت، قیمت خودرو در بازار کاهش خواهد یافت و قرعه کشی هم از بین می‌رود.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو خودروسازان