شمار مبتلایان به کرونای انگلیسی در کشور به چند نفر رسید؟

سخنگوی وزارت بهداشت گفت: تاکنون پنج بیمار مبتلا به ویروس کرونای جهش‌یافته، موسوم به ویروس انگلیسی در کشور شناسایی شده‌اند.

شمار مبتلایان به کرونای انگلیسی در کشور به چند نفر رسید؟

سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت در اجرای طرح شهید سلیمانی در 6 دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در حاشیه سفر به استان خراسان شمالی و در بازدید از مرکز 16 ساعته بیمارستان امام علی (ع) بجنورد در جمع خبرنگاران اظهار کرد: انواع مختلفی از بیماری‌های تنفسی در همه نقاط جهان وجود دارد و بیماری کووید 19 نیز بیماری تنفسی است که ممکن است مدت‌ها با ما باشد، پس در هر صورت مردم باید همچنان پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.

معاون وزیر بهداشت اظهار کرد: بعید نیست موج چهارمی از همه گیری کرونا نیز در راه باشد، پس تا هنگامی که همه واکسن کرونا را دریافت نکرده‌اند و وضعیت آن به طور کامل کنترل نشده است مردم باید پروتکل‌های بهداشتی را مانند قبل و حتی جدی‌تر مد نظر داشته باشند.

او درباره اجرای طرح شهید سلیمانی گفت: این طرح که اجرای آن از ابتدای آذرماه امسال آغاز شده است، جایگاه خود را در استان‌ها پیدا کرده و در برخی استان‌ها به خوبی و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان‌ها و سپاه به اجرا درآمده است.

افزایش تست‌های کرونا و کاهش تعداد مبتلایان درپی اجرای طرح شهید سلیمانی

 لاری افزود: با این طرح در پی شناسایی فعال افراد کرونا مثبت هستیم و پس از آن به کمک تیم‌های خود به ازای هر فرد مبتلا، 10 نفر از افراد در تماس با آنان را نیز شناسایی کرده و با استفاده از ظرفیت نیروی بسیج، آنان را نسبت به اعمال قرنطینه مجاب می‌کنیم؛ در مدت متعارف مورد نیاز، بر رفتار آنان مبنی بر رعایت قرنطینه نظات خواهیم کرد و بر این اساس با اجرای این طرح ظرفیت نظارتی ما افزایش یافته است.

او گفت: خروجی اجرای طرح شهید سلیمانی افزایش تست‌های کرونا و کاهش تعداد افراد کرونا مثبت بوده است و از طریق شناسایی بیماران و قرنطینه اطرافیان بیمار، اکنون تنها حدود 10 درصد از تست‌های کرونای گرفته شده، مثبت می‌شود.

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه اجرای این طرح شناسایی افراد دارای بیماری کووید 19 را افزایش داده است، اظهار کرد: این طرح، اوج پختگی شبکه مراقبتی بهداشت را نشان می‌دهد و وزارت بهداشت و درمان را به هدف «هر خانه یک پایگاه سلامت» می‌رساند؛ علاوه بر این در هر خانواده یک نفر به عنوان سفیر سلامت تعیین خواهد شد تا مطالبه گر بحث سلامت باشد.

محدودیت‌ها در مناطق قرمز و نارنجی همچنان اعمال می‌شود

لاری درباره احتمال عادی انگاری بیماری کووید 19 در صورت بازگشایی‌ها هم گفت: محدودیت‌ها در مناطق قرمز و نارنجی همچنان اعمال می‌شود و بازگشایی‌ها در مناطق زرد و آبی برای تسهیل زندگی مردم و کاهش مسائل اقتصادی است. وزارت بهداشت با هر تجمع سیاسی و اجتماعی در این مناطق مخالف است؛ از دیگر سو وضعیت مناطق آبی و زرد نیز ممکن است پایدار نباشد، پس در هر صورت مردم هر منطقه با هر رنگی از شیوع، باید پروتکل‌ها را با جدیت رعایت کنند.

او در ادامه با اشاره به اینکه 46 طرح نیمه تمام خوابگاهی در دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود دارد که تا سال آینده باید تکمیل شود، یادآور شد: شمار کنونی خوابگاه‌های دانشگاه‌های علوم پزشکی اندک است و با این وجود ظرفیت پذیرش دانشجو در این بخش، بدون در نظر گرفتن زیرساخت‌ها افزایش پیدا می‌کند و حال آنکه ردیف بودجه‌ای هم برای ساخت خوابگاه نداریم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت افزود: با حمایت وزیر و رئیس سازمان برنامه و بودجه در حال گرفتن اعتباری برای تکمیل و اتمام این پروژه‌های نیمه تمام تا پایان دولت تدبیر و امید هستیم.

 لاری با بیان اینکه تا پایان دولت دوازدهم 10 هزار دانشجو در این خوابگاه‌ها اسکان پیدا خواهند کرد، عنوان کرد: 13 پروژه نیز دیده شده که جزو طرح‌های ملی قرار می‌گیرد و بودجه آن‌ها در سال آینده تامین می‌شود. هم اکنون 94 هزار دانشجو در دانشگاه‌های علوم پزشکی خدمات خوابگاهی دریافت می‌کنند.

ساخت خوابگاه با گستره 5 هزار و 500 متر مربع در خراسان شمالی

سخنگوی وزارت بهداشت تصریح کرد: با مساعدت وزیر بهداشت و با کمک صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت و معاونت فرهنگی و دانشجویی، اقداماتی برای تامین خوابگاه‌های دانشجویی انجام شده که اخذ وام برای ساخت و تکمیل خوابگاه‌ها و حتی فروش خوابگاه‌های مازاد توسط دانشگاه‌ها از آن جمله است.

لاری ادامه داد: امسال پنج دانشگاه علوم پزشکی در کشور با وام‌هایی که تنفسی 2 ساله دارند و صندوق رفاه پرداخت سود آن را تقبل کرده است، اقدام به خرید خوابگاه کرده‌اند.

او گفت: در خراسان شمالی هم ساخت یک خوابگاه با گستره 5 هزار و 500 متر مربع دیده شده که در ردیف طرح‌های ملی قرار دارد و صنعتی سازی غذاخوری و تکمیل خوابگاه دانشگاه علوم پزشکی بجنورد و خرید یک خوابگاه با اخذ وام بانکی و مساعدت صندوق رفاه از جمله اقدامات مورد نظر برای رفاه دانشجویان این استان است. هم اکنون 456 خوابگاه متشکل از خوابگاه‌های ملکی، وقفی، استیجاری، مشارکتی و خودگردان در کشور کار اسکان دانشجویان نیازمند به خوابگاه را در دانشگاه‌های علوم پزشکی برعهده دارند.

 

منبع:باشگاه خبرنگاران جوان

وزارت بهداشت درمان بیمارستان   اخبار برگزیده
  

مواضع مخالفان در حال تغییر است؟ | احمد توکلی: FATF اگر به معیشت مردم کمک کند، من به آن رأی می‌دهممخالفان پیوستن ایران به لوایح FATF که تاکنون جز اطمینان‌نداشتن به دنیا دلیل قانع‌کننده دیگری برای مخالفت خود بیان نکرده‌اند، آیا در برابر انتقادات مردم از مواضع حزبی‌شان کوتاه خواهند آمد؟
۵۵ آنلاین احمد توکلی احمدی نژاد ایران 

  

تکرار اظهارات خصمانه نتانیاهو علیه ایراننخست‌وزیر رژیم صهیونیستی به بیان تهدیدهای تکراری علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران رئیس جمهور دولت 

  

نخستین محموله واکسن کواکس در راه ایراندبیر کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: سهمیه ایران در کواکس نخستین محموله وارداتی واکسن کرونا است که در هفته‌های آینده وارد کشور خواهد شد.
گسترش ایران کوبا تولید 

  

روابط جو بایدن با عربستان سعودی همیشه خوب بوده است. با این حال، دونالد ترامپ چنان رابطه ای را با آل سعود آغاز کرد که بعید است هیچ رئیس جمهور دیگری بتواند آن را ادامه دهد.
نامه نیوز ایران خودرو ایران ایران و عربستان 

  

اعتراض به جهانگیری ؛ اگر در دولت کاری نبودی چرا استعفا نکردی؟فعال سیاسی اصولگرا با بیان اینکه عمل آقای جهانگیری با حرفش از زمین تا آسمان تفاوت داشت، یادآور شد: امروز کشور به وضعیت بد اقتصادی دچار شده که برخلاف تصویری است آقای روحانی و جهانگیری سال 96 ارائه می دادند. همین عملکرد چهارسال اخیر دولت را در نظر بگیریم احتمال دارد که شورای نگهبان آقای جهانگیری را ردصلاحیت کند.
مثلث اسحاق جهانگیری خودرو دولت 

  

دلیل ظریف برای عدم کاندیداتوری در انتخابات/ سیاسی کردن بودجه، سم مهلک استمحمد جواد ظریف، وزیرخارجه در گفتگویی مسائل سیاست خارجی ایران را مورد بررسی قرار داده است.
اقتصادنیوز بودجه سیاست خارجی ایران 

  

یارانه 110 هزارتومانی نمی‌خواهیم، قدرت خرید کارگران و بازنشستگان را افزایش دهیدکم‌درآمدهای اجتماع، اولین متضرران گران شدن نرخ ارز هستند؛ این در حالیست که سیاست‌های یارانه‌ای فعلی دولت همیشه در تقابل با معیشت این گروه بوده است و رئیس مجلس بازهم وعده یارانه‌ی بیشتر می‌دهد.
ایلنا یارانه مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

یارانه نقدی چه کسانی دو برابر می‌شودسخنگوی کمیسیون تلفیق: سال آینده به ازای هر فرد که 45 هزار تومان دریافت می‌کرد، یارانه دو برابر یعنی به ازای هر نفر 91 هزار تومان خواهد شد. ثبت‌نام از افراد جدید و کسانی که قبلا منصرف شدند برای پرداخت یارانه نقدی و معیشتی در سال آینده فراهم می‌شود.
مستقل‌آنلاین یارانه عیدی 

  

قیمت خودرو کراس اوور جدید جک K7 اعلام شد / ورود رقیب قیمتی چری تیگو 7کرمان موتور فروش خودرو جدید خود را با نام K7 آغاز کرد. قیمت این خودرو 950 میلیون تومان در نظر گرفته شده است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

اعلام قیمت کوئیک‌ S و ساینا Sرضا شیوا گفت: قیمت تمام شده دو خودروی کوئیک‌S و سایناS، این هفته به محض دریافت اطلاعات اعلام می شود.
خودروتک قیمت خودرو تولید 

  

خبر خوش / جزئیات همسان‌سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعیعلی اصغر بیات اظهار داشت: از روزهای ابتدایی تقدیم کلیات بودجه 1400 به مجلس شورای اسلامی پیگیری‌ها و مذاکرات فشرده و متعددی را با مسئولان عالی دولت و مجلس انجام دادیم...
مستقل‌آنلاین تامین اجتماعی کمیسیون اجتماعی مجلس بودجه 

  

یارانه نقدی سال آینده دو برابر می‌شودیک عضو کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400 گفت که با مصوبه کمیسیون تلفیق یارانه نقدی سال آینده دو برابر خواهد شد.
۵۵ آنلاین یارانه کمیته امداد لایحه بودجه 

  

انتقاد روحانی از اظهارات سیاسی درباره بورسروحانی با بیان اینکه با شکست جنگ اقتصادی ترامپ، نگاه طرف های تجاری ایران تغییر یافته و مناسبات اقتصادی کشور درحال ورود به مرحله جدیدی است، گفت: همه باید کمک کنند که بازارهای حساس نظیر ارز در چارچوب سیاست هایی که بانک مرکزی اعمال می کند مدیریت و به تعادل برسد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک جنگ 

  

در جامعه ما فقط یک عده‌ی خاص آزاد هستند/ صداوسیما هر سدی را می‌شکند/ غیرخودی‌ها برای رسانه‌ی ملی بیخودی هستند!یک استاد علوم ارتباطات با اشاره به عملکرد سازمان صداوسیما در تخریب دولت، آن را نشات گرفته از نگاه سیاسی حاکم بر این رسانه عنوان کرد که می‌تواند در آینده به آنارشیسم رسانه‌ای در کشور منجر شود.
ایلنا رئیس جمهور تلویزیون رسانه 

  

وزارت خارجه آمریکا شمشیر را برای مسکو از رو بستوزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای به اعتراضات امروز در روسیه واکنش نشان داد.
مثلث وزارت خارجه تهران فرود اضطراری 

  اخبار داغ
  

تهران همچنان در وضعیت زرد است/ خطر موج چهارم کرونا وجود داردفرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران هشدار داد: تهران همچنان "زرد" است و نباید به گونه ای عمل کرد که مردم به سمت عادی نگاری بیماری کرونا حرکت کنند.
اقتصادنیوز تهران 

  

محرز: تزریق واکسن کرونا بزودی آغاز می شودمسئول ارزیابی واکسن ایرانی کرونا گفت: واکسن سوئدی وارداتی با فناوری Recombinant ساخته شده و مورد تایید است.
گسترش دورهمی فناوری سوئد 

  

ثروت میلیاردر‌های جهان در دوره کرونا به شدت افزایش یافته استیک سازمان بین‌المللی خیریه و حقوق بشری معتقد است میلیاردر‌های جهان به واسطه نابرابری درآمد و فروش واکسن کووید-19 در دوره کرونا ثروتمندتر شده‌اند.
اعتماد ثروتمند ثروت درآمد 

  

رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی در تهران رو به کاهش است/ دریافت سیگنا‌ل‌های نگران کننده از خیز جدید کرونافرمانده عملیات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به نشانه های جدید از خیز کرونا در تهران بر لزوم اعمال پروتکلهای سخت گیرانه تر برای دو هفته آینده در فرودگاههای تهران تاکید.
ایلنا تهران مترو ویروس 

  

احتمال بالای انتقال کرونا از طریق مواد غذایی فله‌ای و سنتیفرمانده عملیات مدیریت بیماری کرونا در کلانشهر تهران با هشدار نسبت به احتمال بیشتر انتقال کرونا از طریق مواد غذایی فله‌ای و سنتی نسبت به مواد غذایی صنعتی تاکید کرد: در مواد غذایی که به صورت سنتی تهیه می‌شوند، به ویژه شیر و لبنیات شانس انتقال کرونا به طور فزاینده‌ای افزایش می یابد.
ایلنا مواد غذایی صنایع غذایی سیستم ایمنی 

  

از ترس کرونا می میرند یا خود کرونا؟نایب دبیر اتحادیه انجمن‌های علمی روان‌شناسی و مشاوره ایران، چالش‌ها و استراتژی‌های اجتماع و خانواده
خبرفوری فضای مجازی ازدواج بازی 

  

خبر خوب برای سهامداران بورس/ طرح جداسازی بازارهای معاملاتی نهایی شدمدیرعامل بورس تهران از تصویب طرح جداسازی بازارهای معاملاتی یا مارکت ایمپکت با هدف جلوگیری از تاثیر رفتار معاملاتی سهامداران بزرگ بر سهام داران خرد خبر داد که به زودی اجرا می‌شود.
برنا بورس تهران تهران سهام 

  

ماندگاری کرونا در کدام غذاها بیشتر است؟رییس انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور با بیان اینکه احتمال سرایت ویروس کرونا از طریق مواد غذایی وجود دارد.
اقتصادنیوز تغذیه مواد غذایی صنایع غذایی