آخرین جزییات از وضعیت کرونای انگلیسی در کشور/ همه آنچه از پیشگیری تا تشخیص باید بدانید

موارد ابتلا به کرونای انگلیسی در کشور در حال افزایش است و برخی توصیه ها در این روزها باید جدی تر گرف

آخرین جزییات از وضعیت کرونای انگلیسی در کشور/ همه آنچه از پیشگیری تا تشخیص باید بدانید

موارد ابتلا به کرونای انگلیسی در کشور در حال افزایش است و برخی توصیه ها در این روزها باید جدی تر گرفته شود.

زمستان 98 بود که سر و کله اش پیدا شد و حالا بعد از یکسال رنگ عوض کرده و قوی تر شده؛ کرونای انگلیسی ویروس جهش یافته ای که نگرانی های زیادی ایجاد کرده است.

این ویروس جهش یافته چند ماه پیش در انگلیس شناسایی شده بود و سیاستمداران این کشور بعد از چند ماه مخفی کاری به جهش ویروس و عواقب هولناک آن اعتراف کردند اما این مخفی کاری انگلیسی ها باعث شد که ویروس در اروپا به طور وحشتناکی شیوع پیدا کند البته دایره شیوع کرونای انگلیسی محدود به اروپا نماند زیرا ویروس ها پاسپورت نمی خواهند و تاکنون ردپای این ویروس جهش یافته در بیش از 81 کشور دنیا گزارش شده است.

طی هفته گذشته تعداد موارد بستری و مرگ و میر ناشی از کووید-19 در کشور نسبت به هفته ماقبل روند افزایشی داشت. بیشترین میزان بروز موارد مثبت بستری در هفته گذشته به ترتیب در استان‌های مازندران و خوزستان و بیشترین میزان بروز موارد مرگ و میر ناشی از کووید-19 به ترتیب در استان‌های مازندران و گیلان گزارش شده است، همچنین در هفته گذشته استان‌های خوزستان، قم و ایلام به عنوان استان‌های با کمترین میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کشور شناسایی شده‌اند.

شهرستان‌های شوط و ماکو در استان‌های آذربایجان غربی، دره شهر در ایلام، اندیمشک، ایذه، باغ ملک، حمیدیه، هفت گل و هندی‌جان در خوزستان، شهرستان پاسارگاد، خنج، گراش و مهر در استان فارس و شهرستان خمین استان مرکزی وضعیتشان نارنجی شد و در مجموع 11 شهرستان کشور همگی از استان خوزستان در حال حاضر در وضعیت قرمز، 52 شهرستان در وضع نارنجی، 217 شهرستان در وضعیت زرد و مابقی شهرستان‌های کشور در وضعیت آبی بیماری قرار دارند.

کرونای انگلیسی در همه کشور چرخیده و موارد قطعی ابتلا به این بیماری در استان های خوزستان، البرز، قزوین، تهران و فارس گزارش شده است.

میزان سرایت کرونای انگلیسی چقدر است؟بر اساس گفته متخصصان در انگلیس قدرت سرایت و بیماری زایی ویروس جهش یافته افزایش پیدا کرده است.

رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت:  کسی که ویروس کرونای معمولی داشت در یک جمع می توانست دو تا سه نفر را مبتلا کند اما اگر فرد به ویروس انگلیسی مبتلا باشد، هفت تا 10 نفر همزمان مبتلا می شوند. زیرا قدرت سرایت بسیار بالاست اما اگر درست ماسک بزنیم و فاصله را رعایت کنیم و تهویه مناسب وجود داشته باشد، می توانیم پیشگیری کنیم.

وی گفت: متاسفانه میزان رعایت دستورالعمل ها افت قابل توجهی داشته است و در میانگین کشوری 14 درصد کاهش داشتیم، در برخی استان ها میزان رعایت دستورالعمل ها به شدت افت کرده است، در عین حال در قسمت های مختلف هر استان هم میزان رعایت دستورالعمل ها  فرق دارد. به عنوان مثال اگر میزان رعایت دستورالعمل در تهران 70 درصد باشد، وقتی به مترو یا بازار می روید، دستورالعمل های بهداشتی این میزان رعایت نمی شود.

نمی توان در برابر ویروس ها دیوار بلندی کشیدکیانوش جهانپور رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران  بیان کرد: پیش از این هم بارها از سوی وزیر بهداشت اعلام شده بود که نمی توان دیوار بلندی دور مرزهای کشور در برابر ویروس ها کشید و فقط با اعمال محدودیت ها روند ورود ویروس جهش یافته به ایران کندتر از برخی کشورها بود و مواردی در برخی استان های کشور مشاهده شد.

وی ادامه داد: ویروس جهش یافته قدرت سرایت و 30 تا 35 درصد میزان بیماری زایی بالاتری دارد و در روزهای آینده اخبار بیشتری به دنبال افزایشی سرایت بیماری خواهیم شنید.

استفاده از دو ماسک روی هم و پرهیز از تجمعات؛ فرمولی برای مقابله با کرونای انگلیسیجهانپور بیان کرد: همچنان تداوم و تشدید مراقبت ها و محدودیت ها در مبادی ورودی مرزها علاوه بر محدودیت هوشمند در داخل کشور به جدیت دنبال می‌شود.

 رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت ادامه داد: روش های پیشگیری همان روش های قبلی است و  حتی استفاده از یک ماسک پارچه ای روی ماسک یک بار مصرف توصیه می شود و فاصله گذاری فیزیکی که بارها در ماه های گذشته بر آن تاکید شد باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: دورهمی ها و مهمانی ها و تجمعات نباید برگزار شوند و سفرهای برون و درون شهری باید کاهش پیدا کند و همه اینها اقدامات پیشگیرانه ای است که می تواند شیوع بیماری را کاهش دهد و زنجیره انتقال بیماری را قطع کند تا بهار را با روزهای سخت شروع نکنیم.

رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت عنوان کرد: با ورود به پیک چهارم این احتمال وجود دارد که تجربه بدی داشته باشیم و حتی این نگرانی وجود دارد که تجربه پیک چهارم کرونا از پیک های قبلی سخت تر باشد و به منظور کنترل بیماری محدودیت ها با صلاحدید و تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا سخت تر خواهد شد، باتوجه به اینکه محدودیت ها هوشمند است ما در خوزستان شاهد اعمال محدودیت های هوشمند هستیم.

کرونای انگلیسی را چگونه می توان تشخیص داد؟ رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت درباره تشخیص  کرونای انگلیسی بیان کرد: با تست های معمولی می توان ابتلای فرد به کرونا را تشخیص داد اما نوع ویروس قابل تشخیص نیست و نیازمند توالی یابی ژنتیکی و تست های بیشتر هستیم که انجام این روش ها هزینه و زمان بیشتری دارد و اکنون چند آزمایشگاه مرجع توالی یابی ژنتیکی را انجام می دهند.

وی ادامه داد: احتمال افزایش تعداد آزمایشگاه ها برای توالی یابی ژنتیکی وجود دارد و اکنون موارد مشکوک برای تست NGS یا توالی یابی ژنتیکی به آزمایشگاه های مرجع ارسال می شود ودستگاه های لازم برای توالی یابی ژنتیکی در کشور به میزان کافی وجود دارد اما نیاز به توالی یابی برای همه نمونه ها نیست.

جهانپور گفت: تعداد افراد مبتلا به کرونای انگلیسی بیش از آمارهای اعلامی بوده و آمارهای اعلام شده موارد قطعی شناسایی شده‌ است و ما فقط موارد قطعی شناسایی شده را که توالی‌یابی ژنتیکی برایشان انجام شده است می‌توانیم در آمار اعلام کنیم.

وی گفت: در مواردی که شرح حال و علائم بالینی شدیدتر باشد و پزشکان مشکوک به کرونای انگلیسی در فردی شوند، نمونه تست فرد برای توالی‌یابی به آزمایشگاه ارجاع داده می‌شود. خوشبختانه تاکنون مواردی از ویروس جهش یافته آفریقایی و برزیلی در کشور گزارش نشده است.

کرونای انگلیسی در کمین جوانترها و کودکانکرونای چینی با همه بدی هایش اما یک حسن داشت چرا که کمتر سراغ کودکان و کم سن و سال ها می رفت اما کرونای انگلیسی خوی وحشیانه دارد و تاکنون دو کودک در خوزستان جان خود را بر اثر ابتلا به کرونای انگلیسی از دست داده اند.

طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه در حال حاضر ابتلای بچه ها و نوجوانان بیش از پیک های قبلی شده است، گفت: البته خوشبختانه هنوز عوارض شدید در کودکان و نوجوانان اعم از مرگ یا بستری نداشتیم و شدتی را که از ویروس انگلیسی در انگلیس مشاهده شده بود، هنوز ندیده‌ایم. در یک برهه ای که ویروس انگلیسی در آلمان شایع شد، حدود 500 هزار کودک مبتلا شده بودند که نشان می دهد اگر لحظه ای غافل شویم، این ویروس می تواند در آنی ما را غافلگیر کند.

وی ادامه داد: به هر حال ویروسی که آمده، جهش یافته است. حتی کسانی که در دوره‌های قبلی مبتلا شده بودند و بهبود یافتند، ممکن است دوباره مبتلا شوند و شدید هم مبتلا شوند. در عین حال حتما باید رعایت کنیم تا غافلگیر نشویم. متاسفانه کرونا یک ویروس هزار چهره است و هر نوع علائمی را ممکن است شامل شود، اما داشتن تنها تپش قلب و... نمی تواند علامت کرونا باشد، اگر کسی مجموعه ای از علائم اعم از تب، ضعف، سرفه، تنگی نفس، اسهال، احساس فشار روی قفسه سینه و ... را داشت، حتما برای تست مراجعه کند.

تست سریع در مطب ها و قرنطینه اجباری مبتلایان کرونای انگلیسیسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره به تمهیدات وزارت بهداشت برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونای انگلیسی به صورت گسترده در کشور اظهار کرد: حفاظت از مرزها یکی از اقدامات اساسی برای پیشگیری از شیوع کرونای انگلیسی در کشور است و به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی برای رصد و پیشگیری از ورود افراد آلوده توصیه های لازم را کرده‌ ایم و دستورالعمل‌های بهداشتی برای حفاظت از مرزهای زمینی، دریایی و هوایی ابلاغ شده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: بر این اساس فردی که به کشور وارد می شود، باید تست منفی کرونا داشته باشد همچنین اگر فرد از کشور اروپایی به ایران سفر کند در هنگام ورود به کشور در مبادی مرزی تست از او گرفته و توصیه می‌شود حتی اگر فرد تست منفی کرونا دارد؛ 14 روز در منزل قرنطینه شود.

رییسی ادامه داد: اقدام بعدی که برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونای انگلیسی در کشور صورت خواهد گرفت آن است که وقتی فرد کرونا مثبت را شناسایی می کنیم، باید تمام اقدامات به طور کامل برای او انجام شود و فرقی نمی کند که فرد به ویروس کرونای قبلی یا کرونای جهش یافته مبتلاست.

رییسی از تست سریع کرونا در مطب های پزشکان خبر داد: از طرفی برای شناسایی زودهنگام مبتلایان و قطع زنجیره انتقال بخش خصوصی و مطب ها هم به چرخه شناسایی بیماران مبتلا به کرونا خواهند پیوست و پزشکان در مطب‌های خصوصی هم می‌توانند بیماریابی را انجام دهند و تست های سریع کرونا در اختیار آنها قرار خواهد گرفت تا از فرد مشکوک تست گرفته و ضمن اقدام درمانی لازم از طریق پزشک با ثبت اطلاعات بیمار در سامانه الکترونیکی فرد به مراقبان سلامت متصل شود و تیم ها در ذیل طرح شهید سلیمانی از اطرافیان بیمار تست خواهند گرفت و فرد درصد و پیگیری خواهد شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: هر فرد کرونا مثبت باید در قرنطینه بماند اما ما این قید را گذاشتیم که اگر فردی به کرونای انگلیسی مبتلا شده بود، حتما باید فرد به قرنطینه اجباری که وزارت بهداشت تعیین می کند، برود و مدت بیماری خود را در آن محل خاص سپری کند زیرا در این صورت کنترل بیماری راحت تر خواهد بود.

گرفتاری خوزستان با ویروس جهش یافته کرونادر روزهای گذشته خبرهای نگران کننده ای از افزایش موارد ابتلا به کرونای انگلیسی در خوزستان مخابره شده است وشرایط خیلی خوب نیست.

نمکی وزیر بهداشت درباره شرایط خوزستان اظهار کرد: گرفتاری در استان خوزستان با ویروس جهش یافته کرونا، خواب و خوراک را از همکاران ما گرفته است. این ویروس در شادگان به عنوان اولین کانون و بعد در رامهرز، اهواز، آبادان، قسمت‌های جنوب و به خصوص غرب استان خوزستان به شدت گرفتاری ایجاد شده است.

وزیر بهداشت گفت: ویروس جهش یافته به مراتب سرکش‌تر و مهاجم‌تر از ویروس قبلی است و علی رغم حرفی که از روز اول انگلیسی‌ها می‌زدند، این ویروس هم ابتلای بالاتر و هم بیماری زایی و مرگ و میر بیشتری به نسبت ویروس ووهان به دنیا تحمیل می‌کند.

وی ادامه داد: متاسفانه کانون اصلی گرفتاری ما در خوزستان مسافرانی بودند که از کشور عراق می آمدند و ما مرزها را برستیم و عبور و مروری نخواهیم داشت و از وزیر کشور به عنوان فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا خواستیم و مرزهای کشور به عراق از استان‌های غربی مثل کرمانشاه و ایلام هم به سرعت بسته شود و ترددی نداشته باشیم وتصمیم گرفتیم که پروازها به استان خوزستان هم مدیریت شود.

نمکی گفت: استان‌هایی مثل هرمزگان، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری و اصفهان که معمولا بعد از خیزهای استان خوزستان، به شدت گرفتار می‌شوند ،باید به شدت مراقب باشند.

در تله ویروس سرکش‌تری افتادیموی بیان کرد: مردم عزیز ما باید به شدت مراقب باشند و متاسفانه آنچه پیش بینی می‌کردیم، محقق شد و در تله ویروس سرکش‌تری افتادیم، اما نباید این موضوع وحشت ایجاد کند، زیرا تنها راه مقابله با ویروس سرکش، فاصله گذاری و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است.

نمکی افزود: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بسیاری از شهرهای خوزستان به کمتر از 10 درصد رسیده بود. قبلا بارها اعلام کرده بودم که بین میزان دستورالعمل‌های بهداشتی و افزایش موارد ابتلا و مرگ و میر ارتباط مستقیم وجود دارد و اگر مردم فاصله گذاری را رعایت کنند، ما  دچار هراس و وحشت از شیوع ویروس جهش یافته نمی‌شویم.

روسای بیمارستان‌های اهواز خواستار قرنطینه فوری خوزستان شدندروسای بیمارستان‌های بزرگ اهواز در نامه‌ای خطاب به استاندار خوزستان، خواستار قرنطینه دو هفته‌ای استان خوزستان در پی شیوع گسترده کرونای انگلیسی شدند.

در این نامه اعلام شد: «سرعت انتشار ویروس به حدی بالا است که با نیاز به بستری شدن تعداد زیادی از مبتلایان، گنجایش چند بیمارستان بزرگ در اهواز تکمیل شده و به ترتیب باعث درگیری بیمارستان‌های جدید می‌شود.

با عنایت به اینکه تداوم وضعیت فعلی منجر به اشباع نظام درمان و تکمیل ظرفیت درمان در استان خوزستان خواهد شد از شما تقاضامندیم نسبت به پیگیری جهت قرنطینه کامل و تعطیلی حداقل دو هفته‌ای استان خوزستان به ویژه شهرهای قرمز اقدام نمایید.»

موارد ابتلا به کرونای انگلیسی در کشور در حال افزایش است و برخی توصیه ها در این روزها باید جدی تر گرفته شود.

پایگاه خبری خبر فوری (khabarfoori.com) اجتماعی/ سلامت 4 اسفند 1399 - 09:11

زمستان 98 بود که سر و کله اش پیدا شد و حالا بعد از یکسال رنگ عوض کرده و قوی تر شده؛ کرونای انگلیسی ویروس جهش یافته ای که نگرانی های زیادی ایجاد کرده است.

این ویروس جهش یافته چند ماه پیش در انگلیس شناسایی شده بود و سیاستمداران این کشور بعد از چند ماه مخفی کاری به جهش ویروس و عواقب هولناک آن اعتراف کردند اما این مخفی کاری انگلیسی ها باعث شد که ویروس در اروپا به طور وحشتناکی شیوع پیدا کند البته دایره شیوع کرونای انگلیسی محدود به اروپا نماند زیرا ویروس ها پاسپورت نمی خواهند و تاکنون ردپای این ویروس جهش یافته در بیش از 81 کشور دنیا گزارش شده است.

طی هفته گذشته تعداد موارد بستری و مرگ و میر ناشی از کووید-19 در کشور نسبت به هفته ماقبل روند افزایشی داشت. بیشترین میزان بروز موارد مثبت بستری در هفته گذشته به ترتیب در استان‌های مازندران و خوزستان و بیشترین میزان بروز موارد مرگ و میر ناشی از کووید-19 به ترتیب در استان‌های مازندران و گیلان گزارش شده است، همچنین در هفته گذشته استان‌های خوزستان، قم و ایلام به عنوان استان‌های با کمترین میزان رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در کشور شناسایی شده‌اند.

شهرستان‌های شوط و ماکو در استان‌های آذربایجان غربی، دره شهر در ایلام، اندیمشک، ایذه، باغ ملک، حمیدیه، هفت گل و هندی‌جان در خوزستان، شهرستان پاسارگاد، خنج، گراش و مهر در استان فارس و شهرستان خمین استان مرکزی وضعیتشان نارنجی شد و در مجموع 11 شهرستان کشور همگی از استان خوزستان در حال حاضر در وضعیت قرمز، 52 شهرستان در وضع نارنجی، 217 شهرستان در وضعیت زرد و مابقی شهرستان‌های کشور در وضعیت آبی بیماری قرار دارند.

کرونای انگلیسی در همه کشور چرخیده و موارد قطعی ابتلا به این بیماری در استان های خوزستان، البرز، قزوین، تهران و فارس گزارش شده است.

میزان سرایت کرونای انگلیسی چقدر است؟بر اساس گفته متخصصان در انگلیس قدرت سرایت و بیماری زایی ویروس جهش یافته افزایش پیدا کرده است.

رییسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت:  کسی که ویروس کرونای معمولی داشت در یک جمع می توانست دو تا سه نفر را مبتلا کند اما اگر فرد به ویروس انگلیسی مبتلا باشد، هفت تا 10 نفر همزمان مبتلا می شوند. زیرا قدرت سرایت بسیار بالاست اما اگر درست ماسک بزنیم و فاصله را رعایت کنیم و تهویه مناسب وجود داشته باشد، می توانیم پیشگیری کنیم.

وی گفت: متاسفانه میزان رعایت دستورالعمل ها افت قابل توجهی داشته است و در میانگین کشوری 14 درصد کاهش داشتیم، در برخی استان ها میزان رعایت دستورالعمل ها به شدت افت کرده است، در عین حال در قسمت های مختلف هر استان هم میزان رعایت دستورالعمل ها  فرق دارد. به عنوان مثال اگر میزان رعایت دستورالعمل در تهران 70 درصد باشد، وقتی به مترو یا بازار می روید، دستورالعمل های بهداشتی این میزان رعایت نمی شود.

نمی توان در برابر ویروس ها دیوار بلندی کشیدکیانوش جهانپور رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران  بیان کرد: پیش از این هم بارها از سوی وزیر بهداشت اعلام شده بود که نمی توان دیوار بلندی دور مرزهای کشور در برابر ویروس ها کشید و فقط با اعمال محدودیت ها روند ورود ویروس جهش یافته به ایران کندتر از برخی کشورها بود و مواردی در برخی استان های کشور مشاهده شد.

وی ادامه داد: ویروس جهش یافته قدرت سرایت و 30 تا 35 درصد میزان بیماری زایی بالاتری دارد و در روزهای آینده اخبار بیشتری به دنبال افزایشی سرایت بیماری خواهیم شنید.

استفاده از دو ماسک روی هم و پرهیز از تجمعات؛ فرمولی برای مقابله با کرونای انگلیسیجهانپور بیان کرد: همچنان تداوم و تشدید مراقبت ها و محدودیت ها در مبادی ورودی مرزها علاوه بر محدودیت هوشمند در داخل کشور به جدیت دنبال می‌شود.

 رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت ادامه داد: روش های پیشگیری همان روش های قبلی است و  حتی استفاده از یک ماسک پارچه ای روی ماسک یک بار مصرف توصیه می شود و فاصله گذاری فیزیکی که بارها در ماه های گذشته بر آن تاکید شد باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: دورهمی ها و مهمانی ها و تجمعات نباید برگزار شوند و سفرهای برون و درون شهری باید کاهش پیدا کند و همه اینها اقدامات پیشگیرانه ای است که می تواند شیوع بیماری را کاهش دهد و زنجیره انتقال بیماری را قطع کند تا بهار را با روزهای سخت شروع نکنیم.

رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت عنوان کرد: با ورود به پیک چهارم این احتمال وجود دارد که تجربه بدی داشته باشیم و حتی این نگرانی وجود دارد که تجربه پیک چهارم کرونا از پیک های قبلی سخت تر باشد و به منظور کنترل بیماری محدودیت ها با صلاحدید و تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا سخت تر خواهد شد، باتوجه به اینکه محدودیت ها هوشمند است ما در خوزستان شاهد اعمال محدودیت های هوشمند هستیم.

کرونای انگلیسی را چگونه می توان تشخیص داد؟ رئیس مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی وزارت بهداشت درباره تشخیص  کرونای انگلیسی بیان کرد: با تست های معمولی می توان ابتلای فرد به کرونا را تشخیص داد اما نوع ویروس قابل تشخیص نیست و نیازمند توالی یابی ژنتیکی و تست های بیشتر هستیم که انجام این روش ها هزینه و زمان بیشتری دارد و اکنون چند آزمایشگاه مرجع توالی یابی ژنتیکی را انجام می دهند.

وی ادامه داد: احتمال افزایش تعداد آزمایشگاه ها برای توالی یابی ژنتیکی وجود دارد و اکنون موارد مشکوک برای تست NGS یا توالی یابی ژنتیکی به آزمایشگاه های مرجع ارسال می شود ودستگاه های لازم برای توالی یابی ژنتیکی در کشور به میزان کافی وجود دارد اما نیاز به توالی یابی برای همه نمونه ها نیست.

جهانپور گفت: تعداد افراد مبتلا به کرونای انگلیسی بیش از آمارهای اعلامی بوده و آمارهای اعلام شده موارد قطعی شناسایی شده‌ است و ما فقط موارد قطعی شناسایی شده را که توالی‌یابی ژنتیکی برایشان انجام شده است می‌توانیم در آمار اعلام کنیم.

وی گفت: در مواردی که شرح حال و علائم بالینی شدیدتر باشد و پزشکان مشکوک به کرونای انگلیسی در فردی شوند، نمونه تست فرد برای توالی‌یابی به آزمایشگاه ارجاع داده می‌شود. خوشبختانه تاکنون مواردی از ویروس جهش یافته آفریقایی و برزیلی در کشور گزارش نشده است.

کرونای انگلیسی در کمین جوانترها و کودکانکرونای چینی با همه بدی هایش اما یک حسن داشت چرا که کمتر سراغ کودکان و کم سن و سال ها می رفت اما کرونای انگلیسی خوی وحشیانه دارد و تاکنون دو کودک در خوزستان جان خود را بر اثر ابتلا به کرونای انگلیسی از دست داده اند.

طبرسی رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه در حال حاضر ابتلای بچه ها و نوجوانان بیش از پیک های قبلی شده است، گفت: البته خوشبختانه هنوز عوارض شدید در کودکان و نوجوانان اعم از مرگ یا بستری نداشتیم و شدتی را که از ویروس انگلیسی در انگلیس مشاهده شده بود، هنوز ندیده‌ایم. در یک برهه ای که ویروس انگلیسی در آلمان شایع شد، حدود 500 هزار کودک مبتلا شده بودند که نشان می دهد اگر لحظه ای غافل شویم، این ویروس می تواند در آنی ما را غافلگیر کند.

وی ادامه داد: به هر حال ویروسی که آمده، جهش یافته است. حتی کسانی که در دوره‌های قبلی مبتلا شده بودند و بهبود یافتند، ممکن است دوباره مبتلا شوند و شدید هم مبتلا شوند. در عین حال حتما باید رعایت کنیم تا غافلگیر نشویم. متاسفانه کرونا یک ویروس هزار چهره است و هر نوع علائمی را ممکن است شامل شود، اما داشتن تنها تپش قلب و... نمی تواند علامت کرونا باشد، اگر کسی مجموعه ای از علائم اعم از تب، ضعف، سرفه، تنگی نفس، اسهال، احساس فشار روی قفسه سینه و ... را داشت، حتما برای تست مراجعه کند.

تست سریع در مطب ها و قرنطینه اجباری مبتلایان کرونای انگلیسیسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اشاره به تمهیدات وزارت بهداشت برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونای انگلیسی به صورت گسترده در کشور اظهار کرد: حفاظت از مرزها یکی از اقدامات اساسی برای پیشگیری از شیوع کرونای انگلیسی در کشور است و به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی برای رصد و پیشگیری از ورود افراد آلوده توصیه های لازم را کرده‌ ایم و دستورالعمل‌های بهداشتی برای حفاظت از مرزهای زمینی، دریایی و هوایی ابلاغ شده است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کرد: بر این اساس فردی که به کشور وارد می شود، باید تست منفی کرونا داشته باشد همچنین اگر فرد از کشور اروپایی به ایران سفر کند در هنگام ورود به کشور در مبادی مرزی تست از او گرفته و توصیه می‌شود حتی اگر فرد تست منفی کرونا دارد؛ 14 روز در منزل قرنطینه شود.

رییسی ادامه داد: اقدام بعدی که برای پیشگیری از شیوع ویروس کرونای انگلیسی در کشور صورت خواهد گرفت آن است که وقتی فرد کرونا مثبت را شناسایی می کنیم، باید تمام اقدامات به طور کامل برای او انجام شود و فرقی نمی کند که فرد به ویروس کرونای قبلی یا کرونای جهش یافته مبتلاست.

رییسی از تست سریع کرونا در مطب های پزشکان خبر داد: از طرفی برای شناسایی زودهنگام مبتلایان و قطع زنجیره انتقال بخش خصوصی و مطب ها هم به چرخه شناسایی بیماران مبتلا به کرونا خواهند پیوست و پزشکان در مطب‌های خصوصی هم می‌توانند بیماریابی را انجام دهند و تست های سریع کرونا در اختیار آنها قرار خواهد گرفت تا از فرد مشکوک تست گرفته و ضمن اقدام درمانی لازم از طریق پزشک با ثبت اطلاعات بیمار در سامانه الکترونیکی فرد به مراقبان سلامت متصل شود و تیم ها در ذیل طرح شهید سلیمانی از اطرافیان بیمار تست خواهند گرفت و فرد درصد و پیگیری خواهد شد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا اظهار کرد: هر فرد کرونا مثبت باید در قرنطینه بماند اما ما این قید را گذاشتیم که اگر فردی به کرونای انگلیسی مبتلا شده بود، حتما باید فرد به قرنطینه اجباری که وزارت بهداشت تعیین می کند، برود و مدت بیماری خود را در آن محل خاص سپری کند زیرا در این صورت کنترل بیماری راحت تر خواهد بود.

گرفتاری خوزستان با ویروس جهش یافته کرونادر روزهای گذشته خبرهای نگران کننده ای از افزایش موارد ابتلا به کرونای انگلیسی در خوزستان مخابره شده است وشرایط خیلی خوب نیست.

نمکی وزیر بهداشت درباره شرایط خوزستان اظهار کرد: گرفتاری در استان خوزستان با ویروس جهش یافته کرونا، خواب و خوراک را از همکاران ما گرفته است. این ویروس در شادگان به عنوان اولین کانون و بعد در رامهرز، اهواز، آبادان، قسمت‌های جنوب و به خصوص غرب استان خوزستان به شدت گرفتاری ایجاد شده است.

وزیر بهداشت گفت: ویروس جهش یافته به مراتب سرکش‌تر و مهاجم‌تر از ویروس قبلی است و علی رغم حرفی که از روز اول انگلیسی‌ها می‌زدند، این ویروس هم ابتلای بالاتر و هم بیماری زایی و مرگ و میر بیشتری به نسبت ویروس ووهان به دنیا تحمیل می‌کند.

وی ادامه داد: متاسفانه کانون اصلی گرفتاری ما در خوزستان مسافرانی بودند که از کشور عراق می آمدند و ما مرزها را برستیم و عبور و مروری نخواهیم داشت و از وزیر کشور به عنوان فرمانده قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا خواستیم و مرزهای کشور به عراق از استان‌های غربی مثل کرمانشاه و ایلام هم به سرعت بسته شود و ترددی نداشته باشیم وتصمیم گرفتیم که پروازها به استان خوزستان هم مدیریت شود.

نمکی گفت: استان‌هایی مثل هرمزگان، ایلام، بوشهر، چهارمحال و بختیاری و اصفهان که معمولا بعد از خیزهای استان خوزستان، به شدت گرفتار می‌شوند ،باید به شدت مراقب باشند.

در تله ویروس سرکش‌تری افتادیموی بیان کرد: مردم عزیز ما باید به شدت مراقب باشند و متاسفانه آنچه پیش بینی می‌کردیم، محقق شد و در تله ویروس سرکش‌تری افتادیم، اما نباید این موضوع وحشت ایجاد کند، زیرا تنها راه مقابله با ویروس سرکش، فاصله گذاری و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است.

نمکی افزود: رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در بسیاری از شهرهای خوزستان به کمتر از 10 درصد رسیده بود. قبلا بارها اعلام کرده بودم که بین میزان دستورالعمل‌های بهداشتی و افزایش موارد ابتلا و مرگ و میر ارتباط مستقیم وجود دارد و اگر مردم فاصله گذاری را رعایت کنند، ما  دچار هراس و وحشت از شیوع ویروس جهش یافته نمی‌شویم.

روسای بیمارستان‌های اهواز خواستار قرنطینه فوری خوزستان شدندروسای بیمارستان‌های بزرگ اهواز در نامه‌ای خطاب به استاندار خوزستان، خواستار قرنطینه دو هفته‌ای استان خوزستان در پی شیوع گسترده کرونای انگلیسی شدند.

در این نامه اعلام شد: «سرعت انتشار ویروس به حدی بالا است که با نیاز به بستری شدن تعداد زیادی از مبتلایان، گنجایش چند بیمارستان بزرگ در اهواز تکمیل شده و به ترتیب باعث درگیری بیمارستان‌های جدید می‌شود.

با عنایت به اینکه تداوم وضعیت فعلی منجر به اشباع نظام درمان و تکمیل ظرفیت درمان در استان خوزستان خواهد شد از شما تقاضامندیم نسبت به پیگیری جهت قرنطینه کامل و تعطیلی حداقل دو هفته‌ای استان خوزستان به ویژه شهرهای قرمز اقدام نمایید.»

اهواز درمان استان خوزستان   اخبار برگزیده
  

هشدار قاطع ایران به اعضای شورای حکامشورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته در پی توقف اجرای پروتکل الحاقی از سوی ایران که در چارچوب اقدام تلافی‌جویانه به عدم تحقق منافع برجامی اش انجام شده بود، نشست ویژه ای برگزار کرد.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

بایدن می‌خواهد برای ایجاد ارتباط با ایران، رابطه با عربستان را تخریب کندوزیر امور خارجه پیشین آمریکا به بیان اظهارات بی‌اساس علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران عربستان مایک پمپئو 

  

کریمی بیش از حد انتظار رای آورد/ همه فکر می‌کردند او نهایت 6 رای بیاورد/ اگر به سابقه فوتبالی باشد پله و مارادونا باید رئیس فیفا می‌شدند/ ما به افرادی مثل علی خطیر نیاز داریممدیرعامل سابق استقلال: چرا ما باید فردی را که متخصص است و در مجامع بین المللی نفوذ دارد را به خاطر صحبت‌های احساسی هواداران کنار بگذاریم.
ایلنا علی کریمی زمین باشگاه پرسپولیس 

  

صعود 8 هزار واحدی بورس تهران/ شاخص کل سبزپوش شدشاخص کل بورس تهران در شروع معاملات بازار سرمایه با رشد 8300 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 190 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

محمد اشرفی اصفهانی گفت‌: مردم این روزها فشارهای زیادی متحمل می‌شوند و با این اوصاف طبیعی است انگیزه‌ای برای رأی دادن پیدا نکنند. در چنین شرایطی تغییر رویه آقایان در شورای نگهبان بیش از پیش ضرورت دارد چراکه رد صلاحیت‌های فله‌ای اوضاع را سخت‌تر و کشور را وارد بحران‌های هزینه‌سازی خواهد کرد.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان ایران خودرو 

  

تلاش خاتمی برای ترمیم روابط با رهبریعضو شورای شهر تهران گفت: اگر خاتمی می خواست این نامه را بولد کند اول آن را به مطبوعات می‌داد.
فردا اصلاح طلبان شورای شهر تهران تهران 

  

مقایسه ایران خودرو تارا و کیا سراتو 1600 مونتاژایران خودرو تارا در آستانه ورود به بازار است. بعد از دنا پلاس و شاهین حالا می‌توان یک رقیب دیگر را نیز برای این خودرو دست و پا کرد؛ سراتو 1600 مونتاژ سایپا.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

حمایت جنجالی رئیس جدید فدراسیون از سرمربی تیم ملی!+جزئیاترئیس جدید فدراسیون فوتبال ایران حمایت خود را از سرمربی تیم ملی اعلام کرد.
خانه فوتبال فدراسیون فوتبال بازی تیم ملی فوتبال ایران 

  

استاندار تهران: اگر با تور سفر می کنید باید تست PCR دهید| اعلام استاندار تهران: سفرهای نوروزی فقط به شهرهای آبی و زرداستاندار تهران: اگر با تور سفر می کنید باید تست PCR دهید. استاندار تهران اعلام کرده است، سفرهای نوروزی فقط به شهرهای آبی و زرد میسر است. استاندار تهران گفت: تست «پی. سی. آر» افرادی که با تور به شهرهای آبی و زرد مسافرت می‌کنند، باید منفی باشد.
۵۵ آنلاین تهران سفر ویروس 

  

نامزد معاونت وزارت خزانه‌داری آمریکا برای ایران شرط گذاشتنامزد معاونت وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کرد که ایران تنها در صورتی مشمول تسهیل تحریم‌ها می‌شود که به اجرای کامل تعهدات خود در چارچوب توافق هسته‌ای سال 2015 میلادی بازگردد.
مثلث ایران سینمای ایران سکه و طلا 

  

قیمت خودرو 8 روز بدون افزایش یا کاهش قابل ملاحظهبررسی‌ها ز بازار خودروی تهران در روز جاری حاکی از سکون و ثبات در قیمت‌هاست. هرچند با نزدیک شدن به ایام پایانی سال و افت مدل خودروها، واسطه‌ها خودروهای بیشتری در بازار عرضه می‌کنند، اما خریدها همچنان محدود و تک ‌فروشی است.
خودروتک قیمت ایران خودرو واردات خودرو 

  

نمی‌توانید از دست ملت در بروید!محمود احمدی‌نژاد: خودشان می‌کشند، خودشان هم مراسم عزاداری میگیرند و بعد هم دیگران را متهم می‌کنند! اطلاع دارم کجا و چه کسانی چه تصمیماتی میگیرند. اینها را گفته‌ام و ضبط کرده‌ام و چندین جای مطمئن گذاشته‌ام. نمیتوانند از دست ملت در بروند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دورهمی عزاداری 

  

اصلاح‌طلب‌نماها در پی غنیمت هستندصحنه سیاسی کشور برای اصلاح‌طلبان در شرایط فعلی چندان باثبات به نظر نمی‌رسد و سدهای زیادی از جمله ردصلاحیت در مسیر آن‌ها قرار دارد اما سوال اساسی‌تر این است که آیا اصلاح‌طلبان فقط در قدرت می‌توانند برنامه‌های خود را اجرا کنند؟
مستقل‌آنلاین اصلاح طلبان پنبه روزنامه 

  

آیا بایدن در مسیر نابودی مهم‌ترین میراث سیاست خارجی اوباما قرار دارد؟اقتصادنیوز: بمباران اخیر تاسیسات نظامی در سوریه توسط ایالات متحده و جلسه اخیر شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در مورد بررسی آخرین وضعیت پرونده هسته‌ای ایران، آینده برجام را با ابهامات فراوانی مواجه ساخته است.
اقتصادنیوز سیاست خارجی سوریه آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

محمود احمدی نژاد ترور می‌شود؟+فیلممحمود احمدی نژاد در ادامه اظهارات جنجالی اش اینبار از تهدید به ترورش حرف زده است.محمود احمدی نژاد در ادامه اظهارات جنجالی اش اینبار از تهدید به ترورش حرف زده است.
فردا احمدی نژاد جمهوری اسلامی ایران انقلاب اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

پرونده بورسیه‌ها در مجلس به کجا رسید؟کمیته فرهنگی اجتماعی کمیسیون اصل نود قرار است به زودی گزارشی درباره وضعیت جذب و استخدام بورسیه ها در دانشگاه ها منتشر کند.
فردا شورای عالی انقلاب فرهنگی وزارت علوم معاون پارلمانی 

  

بچه ها را برای خانه‌نشینی در دوران کرونا چگونه قانع کنیم؟یکی از مسائل پر تکرار این روزها سروکله زدن با نوجوانانی است که این روزها با وجود خطر ابتلاء و انتقال کووید-19 نگه داشتن آن‌ها در خانه دشوار است.
برنا 

  

قیمت خودرو در بازار امروز با افزایش مواجه شدقیمت خودرو، امروز در بازار آزاد نسبت به دیروز با افزایش جزئی همراه است.
اعتماد قیمت خودرو سایپا 

  

آخرین قیمت خودروهای هایما دربازار+جدولدر جدول زیر قیمت روز انواع هایما در بازار آزاد را مشاهده می‌کنید.
گسترش قیمت جدول اقتصاد 

  

آخرین قیمت دلار صرافی ملی اعلام شد (99/12/12)قیمت دلار و قیمت یورو برای تاریخ 12 اسفندماه 1399 اعلام شد.
گسترش قیمت دلار صرافی 

  

تست مقعدی کرونا دردسر تازه چین/ شکایت دیپلمات‌های آمریکایی و اعتراض ژاپنبرخی از مسافران و مهاجران ژاپنی اظهار کردند که آزمایش PCR مقعدی چین، پریشانی و ناراحتی زیاد روانی بر
خبرفوری چین واشنگتن پست روزنامه 

  

تیپ عجیب و ضدکرونایی بهرام رادان وسط زاینده‌رود! + عکسبهرام رادان عکس جدیدی از خودش در صفحه اینستاگرامش منتشر کرد.
مثلث هالیوود خودرو موسیقی 

  

کوچکترین علایم کرونا را جدی بگیریدضعف، بی‌حالی و احساس خستگی غیرعادی از علائم ابتلا به کرونا است و باید جدی گرفته شوند.
گسترش بیمارستان اهواز آموزش 

  

تصور پایان کرونا در سال جاری غیرواقعی استسازمان جهانی بهداشت (WHO) هشدار داد: تا پایان سال 2021 میلادی همه گیری کرونا در جهان پایان نمی یابد.
۵۵ آنلاین بیمارستان واکسیناسیون مرگ 

  

رئیس سازمان بورس ابلاغیه جدید را لغو کردرییس سازمان بورس مصوبات جدید درباره مجازات اقدامات افراد در ایجاد قیمت کاذب، ظاهری گمراه کننده، معاملات صوری و... را به دلیل دغدغه فعالان ، لغو و به دایره حقوقی ارجاع داد.
گسترش قیمت پژوهش قانون