برنا   |  اجتماعی  |  

طرح تشدید مجازات اسید پاشی از جنبه پرداخت دیه ارزشمند است ولی اثر کاهش جرم ندارد / عامل اسیدپاشی ها در اصفهان وقت شناس و حرفه ای بود نه وابسته

عباس علیزاده گفت : در کشورهای اروپایی برای کاهش ارتکاب جرم اسیدپاشی بیشتر به مباحث فرهنگی و تمکین از قانون پرداخته شده است و جامعه را به سوی قانون مداری هدایت کرده اند اما متاسفانه در کشورهای خاورمیانه و آسیای شرقی مانند پاکستان و افغانستان که این حوادث بیشتر به وقوع می پیوندد بستری مناسب برای فرهنگ سازی و آگاهی سازی در این خصوص ایجاد نشده است.

طرح تشدید مجازات اسید پاشی از جنبه پرداخت دیه ارزشمند است ولی اثر کاهش جرم ندارد / عامل اسیدپاشی ها در اصفهان وقت شناس و حرفه ای بود نه وابسته

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی برنا ؛ اسیدپاشی در کشورهایی که از نظر توسعه اجتماعی و اقتصادی در وضعیت خوبی نیستند و شکاف جنسیتی و خشونت علیه زنان و کودکان در آنها زیاد است بیشتر دیده می‌شود. این پدیده سیاه در کشور ایران نیز وجود دارد و سالانه قربانیانی را می گیرد که از همان لحظه اسیدپاشی تا نهایت زندگیشان ؛ هر روز می سوزند .

نمایندگان مجلس به قصد کاهش اسیدپاشی در کشور ؛ در نشست علنی دیروز (دوشنبه، 30 اردیبهشت ماه)  با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی با 206 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 230 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

 و اما اصفهان در پاییز سال 1393 بنابر گفته‌های مسئولان استان و کادر درمانی بیمارستان فیض اصفهان شاهد 4 مورد اسیدپاشی در بازهٔ زمانی کوتاهی بوده است. مسئولان انگیزه این اسیدپاشی‌ها را خصومت شخصی اعلام کرده‌اند این در صورتی است که قربانیان وجود هرگونه خصومت شخصی را رد می‌کنند اما وجه مشترک بیشتر قربانیان نداشتن پوشش چادر، ماشین سواری کردن و حضور در محدودهٔ خیابان مهرداد و دروازه شیراز است.

با تصویب طرح تشدید مجازات اسید پاشی در مجلس ؛ در خصوص این طرح از جنبه حقوقی و میزان بازدارندگی ارتکاب جرم؛  با حسین عباس علیزاده؛ وکیل قربانیان اسید پاشی اصفهان  گفتگویی داشتیم که در ادامه می خوانید:

حسین عباس علیزاده در ادامه  در خصوص روند شکل گیری  مجازت اسید پاشی در داخل کشور به خبرنگار برنا گفت: مجازات اسید پاشی در سال 1337 برای عاملین اسید پاش که از روی عمد این مسئله را انجام داده باشند در صورتی که قتلی صورت می گرفت اعدام و اگر منجر به آسیب های جسمی می شد فرد به حبس ابد محکوم می شد تعیین شد که  در سال 1377 این قانون نسخ و قانون دیگری با کمی تغییر در جزییات تصویب شد. طی چند سال  اخیر و پس از رخ دادن وقایع اسید پاشی در اصفهان و چند شهر دیگر بسیاری از افراد و حتی یکی از قربانیان اسید پاشی(مرضیه ابراهیمی) با حضور فعال در فضای مجازی و همچنین حضور در مجلس شورای اسلامی به دنبال پیگیری های لازم در خصوص تغییر مجدد قوانین در این زمینه بوده اند که نهایتا پس از کش و قوس های فراوان لایحه تشدید و با رای قاطع نمایندگان مجلس به تصویب رسید.

وی در خصوص کلیات  طرح تصویب شده بیان داشت : در خصوص مواردی که در بندهای لایحه قرار گرفته است می توان به مباحث عدم تعلیق و آزادی مشروط اشاره کرد که اگر جرایم مختلفی شامل حبس تعلیقی و یا آزادی مشروط خواهد شد برای جرم اسید پاشی و عامل اسید پاش هیچ کدام از این نوع موارد وجود نداشته باشد و به فرد تعلق نگیرد.

عباس علیزاده  در ادامه از دیگر مواردی که به طور جامع در این طرح به آن پرداخته شده است چنین گفت : مبحث دیگری که در این طرح به آن پرداخته شده  پرداخت دیه و هزینه های درمانی از سوی بیت المال در صورتی است که عامل اسید پاش توانایی پرداخت دیه را نداشته باشد  و یا متواری و در دسترس دستگاه قضا قرار نگرفته باشد است که از این جنبه این طرح اهمیت دارد.

این وکیل دادگستری در خصوص اینکه آیا تشدید مجازات باعث بازدارندگی و متوقف  شدن اسید پاشی در داخل کشور ها خواهد شد یا خیر بیان کرد: تشدید مجازات نمی تواند باعث کمتر شدن ارتکاب این جرم شود،نکته اصلی در این مبحث انگیزه فرد از اسیدپاشی است که باید مورد بررسی قرار بگیرد و در ارتباط با محیط رشد و نوع فرهنگی است که عامل اسید پاش در آن جا حضور دارد. فردی که دارای انگیزه های غلط و ناصحیح است و هدفی را به جز آسیب به فرد دیگری را ندارد به مجازات و عواقب آن فکر نمی کند در نتیجه این تشدید مجازات باعث کاهش عمل اسیدپاشی در کشور نخواهد شد و می توان مهم ترین مزیت این طرح را همانطور که گفته شد مبحث پرداخت دیه از سوی بیت المال دانست.

عباس علیزاده در خصوص اینکه در کشورهای دیگر برای کاهش اسید پاشی چه کارهایی را انجام داده اند بیان داشتند : در کشورهای اروپایی برای کاهش ارتکاب جرم اسیدپاشی  بیشتر به مباحث فرهنگی و تمکین از قانون پرداخته شده است و جامعه را به سوی قانون مداری هدایت کرده اند اما متاسفانه در کشورهای خاورمیانه و آسیای شرقی مانند پاکستان و افغانستان که این حوادث بیشتر به وقوع می پیوندد بستری مناسب برای فرهنگ سازی و آگاهی سازی در این خصوص ایجاد نشده است و نوع مجازت در این کشورها نیز مانند مجازات در ایران با اختلافاتی در جزئیات است.

چرا هنوز عامل اسید پاشی های اصفهان دستگیر نشده است ؟

وکیل قربانیان اسیدپاشی های سریالی سال 1393 اصفهان  در پایان  در خصوص اینکه با وجود چهره نگاری  انجام شده از متهم  و دوربین های مدار بسته موجود در سطح شهر و تجهیزات پلیسی و امنیتی چرا  دستگیری صورت نگرفته است گفت : متاسفانه خیلی از مسائل در خصوص این حوادث و پرونده ها به صورت اغراق آمیز و نادرست در فضای مجازی به اطلاع مردم رسانده اند که عامل اسید پاش را منتسب به جناح و طیف خاصی می کنند و قضاوت های ناصحیح را از این موضوع انجام می دهند و نهادهایی را که برای مقابله با این نوع حوادث بسیج شده اند متهم به کوتاهی می کنند. اما بر اساس مشاهدات و مستنداتی که وجود دارد هیچ کدام از ارگان ها و سازمان های نظارتی در این خصوص هیچ کوتاهی انجام نداده اند اما آن چیزی که برای دستگاه های نظارتی کشف شد مبحث حرفه ای بودن عامل اسید پاش و سنجش مکان ها و زمان هایی است که دست به این اقدام هولناک زده است.

                                  

 

اسید پاشی شیراز فضای مجازی   اخبار برگزیده
  

10 خودروی برتر 2019 با کمترین هزینه نگهداریفهرست 10 خودروی ارزان‌قیمت سال 2019 برای مالکیت منتشر شد که در آن محصولاتی از هوندا، تویوتا، مزدا، بی‌ام‌و، هیوندای، فولکس‌واگن و آکورا قرار دارند.
خودروتک خودروی الکتریکی هزینه قیمت 

  

بانک مسکن و دولت به دنبال تصویب طرحی برای تامین مالی بازار اجاره و ایجاد تسهیلاتی برای مستاجران هستند.
نامه نیوز بانک مسکن بانک مرکزی بانک 

  

رئیس گروه دوستی ایران و انگلیس با بیان اینکه لندن این روزها در حال بر باد دادن حیثیت خود با پیروی کردن از آمریکا و اتهام زنی به جمهوری اسلامی است گفت: مردم ایران حواسشان به موضع‌گیری‌های لندن است.
نامه نیوز مصطفی کواکبیان فدراسیون فوتبال تولد 

  

سیستم جدید امتیازدهی رانندگان توسط شرکت تاکسی اینترنتی معروفپیش از این اوبر در حال اجرای رویه مشابهی برای رانندگان حاضر در ناوگان خود بوده است. اسنادی که در سال 2015 به بیرون درز کردند حکایت از آن دارند که حساب رانندگان حائز امتیازی کمتر از 4.6 (از حداکثر 5 امتیاز ممکن)، مسدود می شود.
خودروتک تاکسی خودرو نوآوری 

  

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در نشستی خبری در محل تاسیسات آب سنگین اراک (خنداب) به تشریح آخرین اقدامات فنی سازمان انرژی اتمی در راستای اجرای بیانیه اخیر شورای عالی امنیت ملی در توقف برخی تعهدات برجامی پرداخت.
نامه نیوز سازمان انرژی اتمی شورای عالی امنیت ملی اورانیوم 

  

پیشنهاد تحقیق و تفحص از خودروسازان با پیشنهاد وزیر صنعتوزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: هیچ ملاحظه و محدودیتی برای تحقیق و تفحص از خودروسازان در صورت لزوم ندارم.
خودروتک ایران خودرو مجلس شورای اسلامی خودرو 

  

سخنگوی سازمان انرژی اتمی: ایران 6 تیر از سقف 300 کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور می‌کندسخنگوی سازمان انرژی اتمی با حضور در مجتمع آب سنگین خنداب به سئوالات خبرنگاران پاسخ داد.
مثلث سازمان انرژی اتمی انرژی ایران 

  

دلار 4200 تومانی با تصمیم سران قوا حذف می‌شود؟اقتصادنیوز: نماینده شورای اقتصادی سران قوا گفت: حذف ارز 4200 تومانی در جلسه پنج شنبه ستاد اقتصادی سران قوا با توجه به دو سناریوی مطرح شده تعیین تکلیف می‌شود.
اقتصادنیوز پتروشیمی ارز ارز دولتی 

  

سران سه قوه آخر هفته درباره قیمت ارز تصمیم گیری می کنندیک مقام مسئول با بیان اینکه در جلسه پنجشنبه هفته جاری سران قوا ادامه روند تخصیص دلار 4200 تومانی تعیین تکلیف می شود، گفت: سران سه قوه قرار است پنج شنبه این هفته در این رابطه تصمیم بگیرند.
مثلث سران سه قوه قیمت ارز قیمت 

  

رئیس کمیته اطلاعات مجلس آمریکا: در مقابل ایران به شدت شکست خورده ایمایرنا: رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا با انتقاد از سیاست های دولت ترامپ درباره توافق هسته ای ایران گفت: من فکر می کنم در بدترین شرایط هستیم و کارزار فشار حداکثری علیه ایران به شدت شکست خورده ایم.
مثلث مجلس نمایندگان آمریکا ایالات متحده آمریکا ایران 

  اخبار داغ
  

مبنای اتحادیه اروپا برای ارزیابی تعهدات ایران، گزارش‌های آژانس استمسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با بیان این‌که ایران همواره به تعهدات برجامی خود پایبند بوده است، اعلام کرد که اتحادیه اروپا انتظار دارد تهران در آینده نیز روند مشابهی را در پیش بگیرد.
ایلنا ایران آژانس بین المللی انرژی اتمی سیاست خارجی 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ تغییر تاکتیک بازارساز؟اقتصادنیوز: امروز دوشنبه 27 خرداد 1398 بازار طلا و ارز پایتخت تغییر رویه داد و وارد مدار نزولی شد. عصر امروز دلار در بازار آزاد در محدوده 13500 تومانی قرار گرفت و صرافی ملی نیز نرخ خرید و فروش دلار و یورو را 150 تومان کاهش داد تا نرخ رسمی دلار بین 13250 تا 13350 تومان قرار گیرد. سکه طرح جدید مرز روانی 4...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز سکه و طلا یورو 

  

فوتبال جهان| توتی: مدیران رم در هیچ یک از تصمیم‌گیری‌ها من را حساب نمی‌کردند/ در حال ارزیابی پیشنهادهایم هستمفوتبال جهان - فرانچسکو توتی با اعلام استعفایش از سمت خود در باشگاه رم به مدیران این باشگاه تاخت.
تسنیم فوتبال باشگاه رم المپیک