برنا   |  اجتماعی  |  

طرح تشدید مجازات اسید پاشی از جنبه پرداخت دیه ارزشمند است ولی اثر کاهش جرم ندارد / عامل اسیدپاشی ها در اصفهان وقت شناس و حرفه ای بود نه وابسته

عباس علیزاده گفت : در کشورهای اروپایی برای کاهش ارتکاب جرم اسیدپاشی بیشتر به مباحث فرهنگی و تمکین از قانون پرداخته شده است و جامعه را به سوی قانون مداری هدایت کرده اند اما متاسفانه در کشورهای خاورمیانه و آسیای شرقی مانند پاکستان و افغانستان که این حوادث بیشتر به وقوع می پیوندد بستری مناسب برای فرهنگ سازی و آگاهی سازی در این خصوص ایجاد نشده است.

طرح تشدید مجازات اسید پاشی از جنبه پرداخت دیه ارزشمند است ولی اثر کاهش جرم ندارد / عامل اسیدپاشی ها در اصفهان وقت شناس و حرفه ای بود نه وابسته

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی برنا ؛ اسیدپاشی در کشورهایی که از نظر توسعه اجتماعی و اقتصادی در وضعیت خوبی نیستند و شکاف جنسیتی و خشونت علیه زنان و کودکان در آنها زیاد است بیشتر دیده می‌شود. این پدیده سیاه در کشور ایران نیز وجود دارد و سالانه قربانیانی را می گیرد که از همان لحظه اسیدپاشی تا نهایت زندگیشان ؛ هر روز می سوزند .

نمایندگان مجلس به قصد کاهش اسیدپاشی در کشور ؛ در نشست علنی دیروز (دوشنبه، 30 اردیبهشت ماه)  با کلیات طرح تشدید مجازات اسیدپاشی با 206 رأی موافق، 4 رأی مخالف و 3 رأی ممتنع از مجموع 230 نماینده حاضر در جلسه موافقت کردند.

 و اما اصفهان در پاییز سال 1393 بنابر گفته‌های مسئولان استان و کادر درمانی بیمارستان فیض اصفهان شاهد 4 مورد اسیدپاشی در بازهٔ زمانی کوتاهی بوده است. مسئولان انگیزه این اسیدپاشی‌ها را خصومت شخصی اعلام کرده‌اند این در صورتی است که قربانیان وجود هرگونه خصومت شخصی را رد می‌کنند اما وجه مشترک بیشتر قربانیان نداشتن پوشش چادر، ماشین سواری کردن و حضور در محدودهٔ خیابان مهرداد و دروازه شیراز است.

با تصویب طرح تشدید مجازات اسید پاشی در مجلس ؛ در خصوص این طرح از جنبه حقوقی و میزان بازدارندگی ارتکاب جرم؛  با حسین عباس علیزاده؛ وکیل قربانیان اسید پاشی اصفهان  گفتگویی داشتیم که در ادامه می خوانید:

حسین عباس علیزاده در ادامه  در خصوص روند شکل گیری  مجازت اسید پاشی در داخل کشور به خبرنگار برنا گفت: مجازات اسید پاشی در سال 1337 برای عاملین اسید پاش که از روی عمد این مسئله را انجام داده باشند در صورتی که قتلی صورت می گرفت اعدام و اگر منجر به آسیب های جسمی می شد فرد به حبس ابد محکوم می شد تعیین شد که  در سال 1377 این قانون نسخ و قانون دیگری با کمی تغییر در جزییات تصویب شد. طی چند سال  اخیر و پس از رخ دادن وقایع اسید پاشی در اصفهان و چند شهر دیگر بسیاری از افراد و حتی یکی از قربانیان اسید پاشی(مرضیه ابراهیمی) با حضور فعال در فضای مجازی و همچنین حضور در مجلس شورای اسلامی به دنبال پیگیری های لازم در خصوص تغییر مجدد قوانین در این زمینه بوده اند که نهایتا پس از کش و قوس های فراوان لایحه تشدید و با رای قاطع نمایندگان مجلس به تصویب رسید.

وی در خصوص کلیات  طرح تصویب شده بیان داشت : در خصوص مواردی که در بندهای لایحه قرار گرفته است می توان به مباحث عدم تعلیق و آزادی مشروط اشاره کرد که اگر جرایم مختلفی شامل حبس تعلیقی و یا آزادی مشروط خواهد شد برای جرم اسید پاشی و عامل اسید پاش هیچ کدام از این نوع موارد وجود نداشته باشد و به فرد تعلق نگیرد.

عباس علیزاده  در ادامه از دیگر مواردی که به طور جامع در این طرح به آن پرداخته شده است چنین گفت : مبحث دیگری که در این طرح به آن پرداخته شده  پرداخت دیه و هزینه های درمانی از سوی بیت المال در صورتی است که عامل اسید پاش توانایی پرداخت دیه را نداشته باشد  و یا متواری و در دسترس دستگاه قضا قرار نگرفته باشد است که از این جنبه این طرح اهمیت دارد.

این وکیل دادگستری در خصوص اینکه آیا تشدید مجازات باعث بازدارندگی و متوقف  شدن اسید پاشی در داخل کشور ها خواهد شد یا خیر بیان کرد: تشدید مجازات نمی تواند باعث کمتر شدن ارتکاب این جرم شود،نکته اصلی در این مبحث انگیزه فرد از اسیدپاشی است که باید مورد بررسی قرار بگیرد و در ارتباط با محیط رشد و نوع فرهنگی است که عامل اسید پاش در آن جا حضور دارد. فردی که دارای انگیزه های غلط و ناصحیح است و هدفی را به جز آسیب به فرد دیگری را ندارد به مجازات و عواقب آن فکر نمی کند در نتیجه این تشدید مجازات باعث کاهش عمل اسیدپاشی در کشور نخواهد شد و می توان مهم ترین مزیت این طرح را همانطور که گفته شد مبحث پرداخت دیه از سوی بیت المال دانست.

عباس علیزاده در خصوص اینکه در کشورهای دیگر برای کاهش اسید پاشی چه کارهایی را انجام داده اند بیان داشتند : در کشورهای اروپایی برای کاهش ارتکاب جرم اسیدپاشی  بیشتر به مباحث فرهنگی و تمکین از قانون پرداخته شده است و جامعه را به سوی قانون مداری هدایت کرده اند اما متاسفانه در کشورهای خاورمیانه و آسیای شرقی مانند پاکستان و افغانستان که این حوادث بیشتر به وقوع می پیوندد بستری مناسب برای فرهنگ سازی و آگاهی سازی در این خصوص ایجاد نشده است و نوع مجازت در این کشورها نیز مانند مجازات در ایران با اختلافاتی در جزئیات است.

چرا هنوز عامل اسید پاشی های اصفهان دستگیر نشده است ؟

وکیل قربانیان اسیدپاشی های سریالی سال 1393 اصفهان  در پایان  در خصوص اینکه با وجود چهره نگاری  انجام شده از متهم  و دوربین های مدار بسته موجود در سطح شهر و تجهیزات پلیسی و امنیتی چرا  دستگیری صورت نگرفته است گفت : متاسفانه خیلی از مسائل در خصوص این حوادث و پرونده ها به صورت اغراق آمیز و نادرست در فضای مجازی به اطلاع مردم رسانده اند که عامل اسید پاش را منتسب به جناح و طیف خاصی می کنند و قضاوت های ناصحیح را از این موضوع انجام می دهند و نهادهایی را که برای مقابله با این نوع حوادث بسیج شده اند متهم به کوتاهی می کنند. اما بر اساس مشاهدات و مستنداتی که وجود دارد هیچ کدام از ارگان ها و سازمان های نظارتی در این خصوص هیچ کوتاهی انجام نداده اند اما آن چیزی که برای دستگاه های نظارتی کشف شد مبحث حرفه ای بودن عامل اسید پاش و سنجش مکان ها و زمان هایی است که دست به این اقدام هولناک زده است.

                                  

 

اسید پاشی شیراز فضای مجازی   اخبار برگزیده
  

مدیرعامل ایران خودرو بازداشت شد / علی آبادی مدیرعامل جدید ایران خودرو شدهاشم یکه زارع مدیرعامل شرکت ایران خودرو عصر امروز بازداشت شد.
شما‌نیوز ایران خودرو ایران خودرو 

  

آمبولانس‌های تقلبی در تهران!روزنامه شهروند از پدیده راه‌ افتادن آمبولانس‌های تقلبی پرده‌ برداشته و نوشته: برخی خودروهایشان را به شکل تقلبی و جعلی به آمبولانس بدل می‌کنند تا از آزادی عمل آمبولانس‌ها در تهران پرترافیک استفاده کنند و اتفاقا مشتریان دست‌ به‌ نقد و اوضاع خوبی دارند.
مستقل‌آنلاین تهران روزنامه شهروند 

  

قیمت روز گوشی موبایل در بازار ایراناقتصاد نیوز: به گفته فعالان گوشی های موبایل، قیمت این کالا در روزهای اخیر با کاهش کمی مواجه شده است.
اقتصادنیوز قیمت موبایل ایران 

  

در دولت تدبیر شخص متخلف برکنار نمی‌شود بلکه به درجات بالاتر ارتقا می‌یابدوزارت اقتصاد و دارایی قصد دارد ابراهیم حمیدی مدیر عامل معزول بیمه ایران معین را بعنوان مدیرعامل بیمه البرز انتخاب کند. نامبرده مدتی پیش به دلیل تخلفات گسترده در خرید اوراق خارج از بورس و جهت دادن منابع 500 میلیارد تومانی بیمه ایران‌معین به سمت کارگزاری بورس مدبر آسیا که وابسته به بستگانش است از مدیرعاملی شرکت بیمه ایران معین عزل شد...
مستقل‌آنلاین دولت اقتصاد بیمه 

  

چرا ایران برای روسیه و چین مهم است؟په‌په اسکوبار-آسیاتایمز: موقعیت متقابل ایران و روسیه در شطرنج ژئوپلیتیک، آن‌قدر پیچیده است که زبان از توصیف آن قاصر است. ایران، روسیه و چین، مثلثی حیاتی در روند اتحاد چندلایه و بلندمدت اوراسیا خواهند داشت. چابهار بندری عمیق در دریای عمان است و پایه‌ای کلیدی در رویای راه ابریشم کوچک هند است...
مستقل‌آنلاین ایران ایران و روسیه ایران و ونزوئلا 

  

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه به رغم تلاش ده ساله کانون‌های بازنشستگان کشوری برای تصویب قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان در مجلس و نیز با وجود گذشت دو سال از تصویب این قانون مهم هنوز سازمان تأمین اجتماعی از اجرای آن سر باز می‌زند.
نامه نیوز کمیسیون اجتماعی مجلس مجلس شورای اسلامی قانون 

  

وکیل مدافع محمدعلی نجفی از ثبت اعتراضش نسبت به دادنامه صادره در خصوص پرونده موکلش خبر داد و گفت: ما قتل را شبه عمد می دانیم.
نامه نیوز محمدعلی نجفی قتل قوه قضاییه 

  

وضعیت حضور بانوان در ورزشگاه‌ها مشخص شد + جزئیاتسخنگوی دولت در نشست خبری امروز توضیحاتی را پیرامون حضور زنان در ورزشگاه‌ها ارائه کرد.
شما‌نیوز ورزشگاه سخنگوی دولت دولت 

  

آخرین وضعیت زن قاتل چهار شهروند ملایریفرمانده انتظامی شهرستان ملایر از دستگیری زنی که قاتل چهار شهروند ملایری بود، خبر داد و گفت: زن متهم به قتل 4 شهروند ملایری با ذکاوت پلیس شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر شد.
مثلث شهروند خانواده قتل 

  

ظریف بار دیگر دربازه مذاکره با آمریکا موضع گیری کردوزیر امور خارجه کشورمان بار دیگر تاکید کرد که ایران تمایلی برای گفت‌وگو با آمریکا بر سر توافق هسته‌ای جدید ندارد.
مثلث ایران هسته ای سفر 

  اخبار داغ
  

یک روزنامه اصلاح‌طلب با اشاره به مجادلی آملی و یزدی خطاب به رئیسی: برای آنکه مبارزه خود با فساد را به نحو احسن انجام دهید، بین انتخابیون و انتصابیون تبعیض قائل نشود​اقتصادنیوز: روزنامه اصلاح‌طلب همدلی تیتر نخست خود را به مجادله محمد یزدی و صادق آملی لاریجانی روسای پیشین دستگاه قضایی اختصاص داده و نوشته است:«دانستن حق مردم است لطفا تمامش نکنید»
اقتصادنیوز روزنامه حوزه حوزه علمیه 

  

آتالانتا فصل قبل به رتبه سوم سری آ دست یافت.
نود سری آ 

  

سرگروه پیشین تیم ملی کاراته در مبارزه برابر رقیب بلاروسی خود صاحب برتری شد.
ورزش۳ بلاروس کاراته 

  

ارزش روپیه هند به پایین‌ترین سطح نیم سال اخیر رسیداقتصادنیوز: افزایش نگرانی‌ها از کاهش رشد اقتصادی هند باعث ریزش ارزش پول ملی این کشور شد.
اقتصادنیوز هند افزایش قیمت رشد اقتصادی 

  

اسپانسر برتر و با ارزش ترین پیراهن لیگ برتر جزیرهقرارداد شیاطین سرخ با کمپانی شورلت با ارزش‌ترین قرارداد اسپانسری در لیگ برتر انگلیس است.
مثلث لیگ برتر لیگ برتر انگلیس پوند 

  

با ارزش‌ترین پیراهن لیگ کدام است؟ قرمزها با اختلاف در صدر جدول (گزارش)قرارداد شیاطین سرخ با کمپانی شورلت با ارزش‌ترین قرارداد اسپانسری در لیگ برتر انگلیس است.
ایلنا فوتبال لیگ برتر لیگ برتر انگلیس 

  

مدتی است که شاهد کاهش قیمت ارز در بازار هستیم و اگر این روال ادامه پیدا کند، قیمت خودرو کم خواهد شد.
صراط خودرو مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به کاهش قیمت مسکن در مرداد امسال، گفت: با این روال قیمتی در آینده نزدیک، نرخ‌ها در بخش مسکن باید به صورت محسوسی کاهش یابد.
صراط بانک مسکن مسکن قیمت مسکن