مهر   |  فرهنگی  |  

روایت عملیاتی که باعث شد نیروی دریایی عراق همان سال59 منهدم شود

به گزارش خبرنگار مهر، به مناسبت هفتم آذر، سالروز عملیات افتخارآفرین مروارید که به توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در هفتم آذر 1359 انجام رسید، سیصدوسی‌امین شب خاطره حوزه هنری به «مردان مروارید» اختصاص پیدا کرد. در این شب امیردریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیر سرتیپ دریادار ناصر سرنوشت و ناخدایکم تکاور سلیمان محبوبی خاطرات خود را…

روایت عملیاتی که باعث شد نیروی دریایی عراق همان سال59 منهدم شود

به گزارش خبرنگار مهر، به مناسبت هفتم آذر، سالروز عملیات افتخارآفرین مروارید که به توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در هفتم آذر 1359 انجام رسید، سیصدوسی‌امین شب خاطره حوزه هنری به «مردان مروارید» اختصاص پیدا کرد.

در این شب امیردریادار شهرام ایرانی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، امیر سرتیپ دریادار ناصر سرنوشت و ناخدایکم تکاور سلیمان محبوبی خاطرات خود را بیان کردند. از دیگر حاضران در این آیین می‌توان به حجت‌الاسلام حسین صنعت‌پور امیری، رئیس اداره عقیدتی سیاسی نیروی دریایی ارتش و ناخدا یکم هوشنگ صمدی اشاره کرد.

در این برنامه همچنین از کتاب‌های «مردان آب، مردان آهن» نوشته شاهد مجتهدزاده اردبیلی از تولیدات حوزه هنری اردبیل و منتشر شده توسط انتشارات سوره مهر و «من ابراهیم هستم» و «آژیر آماده باش» از تولیدات اداره عقیدتی سیاسی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی برای کودکان، رونمایی شد.

بخش دیگری از این برنامه به تجلیل از خانواده‌های محترم شهدای نیروی دریایی از جمله شهیدان مسلم کریمی، محمدحسین رحمتی، محسن احسانی، حسن اعتباریان علیرضا پیامعلی و داود خواجه آمندانی و تجلیل از پیشکسوتان و جانبازان نیروی دریایی از جمله امیردریادار دوم ناصر سرنوشت، ناخدا یکم تکاور هوشنگ صمدی، ناخدا یکم تکاور سلیمان محبوبی و ناخدا یکم علی شکری اختصاص داشت.

ضربه هولناکی که دشمن بعثی از نیروی دریایی خورد

امیر دریادار شهرام ایرانی در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره امام راحل و شهدای هشت سال دفاع مقدس بویژه شهدای نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، گفت: پس از آغاز جنگ تحمیلی نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران توانست در کمترین زمان ممکن و با هوشمندی جوانان نخبه آن روز ماموریت مهمی را به سرانجام برساند و آن قطع یک دست دشمن بعثی به طور کامل بود.

وی افزود: دشمن بعثی پس از شکست در عملیات مروارید و ضربه‌ای که از نیروی دریایی خورد، دیگر نتوانست تا پایان هشت سال جنگ تحمیلی از نیروی دریایی خود استفاده کند. دیگر دشمنان قسم خورده این آب و خاک در آن دوران، شناورهای پیشرفته‌ای را برای نیروی دریایی صدام ساخته بودند، اما همرزمان من اجازه ندادند که آن شناورها حتی به دریای سرخ هم برسد.

دریادار شهرام ایرانی ادامه داد: امروز نیز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران کماکان دارد به همان ماموریت خود ادامه می‌دهد و آن حراست از شاهرگ اقتصادی کشور در حوزه دریاست. ما هم‌اکنون آمادگی پاسخگویی به هرگونه نابخردی دشمن را داریم. امیدوارم همه هم‌رزمان همیشه با باد موافق همراه باشند. وظیفه ما تامین امنیت خطوط کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران است و ما پرچم مقدس ایران را با احترام در دریاها به اهتزار درخواهیم آورد و پیام ملت ایران را که صلح و دوستی و تلاش برای آسایش برای همه مردم است، به جهانیان خواهیم رساند.

خاطره امیر دریادار شهرام ایرانی

فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنرانی خود خاطره‌اش را به این شرح بیان کرد: من از سنندج می‌آیم که هرچند دریا ندارد، اما رودخانه و سد و ماهی دارد. در ایران همه در همه جا حضور دارند. ما زمانی که قصد کردیم پا به عرصه دریا بگذاریم، از همان اول صابون اساتید تکاور به تنمان خورد. آموزش‌های رزم مقدماتی را کلاه سبزها برعهده داشته و دارند.

وی اضافه کرد: همان روز اول وقتی که از اتوبوس پیاده شدیم، چون از منزل آمده بودیم، شرایط را نمی‌دانستیم و عزیزان تکاور از خرمشهر آمده بودند. ما چون تجربه چندانی نداشتیم اولین ضرب شصت را همان لحظه از این عزیزان خوردیم. گفتند که این چه وضعیتی است و ساک خود را زمین بگذارید. ساک را زمین گذاشتیم و ما را به سمت خوابگاه هدایت کردند. پس از آن نزدیک به ساعت دو صبح بود و برفی هم می‌آمد که ما را به سبک تکاوری با زیرپوش و بیژاما از خواب بیدار کردند و به محوطه بردند و به خطمان کردند.

امیر دریادار ایرانی دنباله خاطره خود را به این شرح بیان کرد: یکی از عزیزانی که آموزش می‌داد از خطه سرسبز گیلان بود و با همان لهجه شیرین به ما گفت که مگر نفر دریایی از آب می‌ترسد؟ نگو که این اسم رمز بود و ما را سینه خیز در گل‌ها حرکت دادند. در نهایت پس از 6 هفته ما را به اردوگاه بردند، جایی که باید آموزش‌هایمان را پس می‌دادیم. درس بعدی حفظ کردن مسیر در شب بود. ما را روز به جایی بردند و گفتند شب باید از همینجا برگردید. شب که شد گفتند که خیر نباید از مسیر روز بازگردید و باید از یک مسیر دیگر راه را پیدا کنید. به هر حال ما هرچه به حافظه سپرده بودیم دیگر به کارمان نیامد.

فرمانده نیروی دریایی ارتش ادامه داد: در مسیر برگشت عزیزان آموزش دهنده لابه‌لای شمشادها هم پنهان شده بودند و اشاره کردم که هوا هم ابری بود و زمین پس از گل و لای. این عزیزان مدام از لای شمشادها بیرون پریده و با چوب دستی‌های خود کلاه آهنی ما را مورد نوازش قرار می‌دادند و ما حتی نمی‌دانستیم که کجا هستند؟ سوالمان این بود که ما باید به جنوب می‌رفتیم و منطقه جنوب که برفی نبود. به هر حال به هر مصیبتی که بود به قرارگاه رسیدیم اما نمی‌دانستیم که ورودی قرارگاه هم برای ما تله گذاشته‌اند. مسیر انتهایی پر از حفره روباهی بود. دوست همراه من ناخدا رامین مولایی که رودسری بود در یکی از این حفره‌ها افتاد و مچ دستش شکست و ناله می‌کرد من گفتم تو زنده‌ایی؟ گفت که وقتی ناله می‌کنم یعنی زنده‌ام.

امیر ایرانی در ادامه با اشاره به اینکه در آن آموزش تنبیه هم شد، گفت: چون دست دوست و هم‌رزمم شکسته بود و من سالم بودم، تنبیه شدم. درباره این شرایط از اساتید سوال پرسیدیم که چنین پاسخ گفتند که شما مسیری را مقابل خود دارید که این سختی‌ها در برابر آنها هیچ به حساب می‌آید.

وی گفت: وقتی به منطقه دریایی رفتیم، من افسر راه بودم. دوستان و عزیزان همرزم من می‌دانند که دریا جاده ندارد و جاده را باید خودمان بکشیم و این جاده کشیده شده نیاز به کنترل دارد و افسر راه این کنترل را انجام می‌دهد تا کشتی در همان مسیر راه خود را طی کند. در منطقه ما با یک ناو آمریکایی مواجه شدیم. یکی از شناورها آمد و عمود بر مسیر ما قرار گرفت و موتورهایش را ایست داد. منطق این بود که ما تغییر مسیر بدهیم، اما فرمانده گفتند که ادامه بدهید انگار که این شناور را ندیده‌اید. ما حتی یک درجه هم تغییر نداده و به راهمان ادامه دادیم و آن شناور مجبور شد که از مسیر ما فاصله بگیرد. آنجا بود که فهمیدم در کاری قرار گرفته‌ایم که رفتن ما با ناخداست و برگشتمان با خدا.

عراق خبرنگار ارتش جمهوری اسلامی ایران   اخبار برگزیده
  

دادستان تهران: اصلی ترین ماموریت دادستانی امر تعقیب استدادستان تهران نقش قضات ارجاع را در نظم دهی به امور دادسرا مهم و اساسی ارزیابی کرد و گفت: مهمترین ماموریت و وظیفه قضات ارجاع نقش مدعی العمومی است.
فردا تهران آموزش حوزه 

  

آیا واکسن‌ها روی سویه «اومیکرون» اثرگذار هستند؟ | شدت بیماری سویه اُمیکرون چه میزان است؟از زمانی که سازمان بهداشت جهانی(WHO) سویه اُمیکرون را به‌ عنوان یک سویه نگران‌کننده کووید 19 اعلام کرد، در سراسر جهان این دغدغه‌ شکل گرفته که کدام واکسن‌ها در برابر آن موثر عمل می‌کند.
۵۵ آنلاین سازمان بهداشت جهانی استرالیا آفریقای جنوبی 

  

کنایه‌های آتشین سرمربی پورتو به طارمی؛ خودخواه است!سرمربی تیم فوتبال پورتو بعد از پیروزی این تیم در هفته دوازدهم لیگ پرتغال به عصبانیت بازیکن تیمش از مهدی طارمی واکنش نشان داد و گفت: طارمی زمانی که باید پاس بدهد، شوت می‌زند!
خانه فوتبال مهدی طارمی فوتبال بازی 

  

سند دیجیتال گامی به سوی مدرن‌سازی و توانمندسازی استرئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سند دیجیتال گامی به سوی مدرن‌سازی و توانمندسازی است و تحولی عظیم به لحاظ نحوه ارائه خدمات به متقاضیان خلق خواهد کرد.
ایلنا قوه قضاییه اپلیکیشن 

  

ارزش سهام عدالت کم شد| جزئیاتی از آینده سهام عدالتارزش 60 درصد قابل فروش سبد 532 هزار تومانی سهام عدالت به 7 میلیون و 286 هزار تومان رسیده است.
نامه نیوز سهام عدالت سهام وام 

  

ثبت‌نام کارت سوخت المثنی آغاز شدسخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از آغاز دوباره ثبت‌نام کارت هوشمند سوخت المثنی در دفاتر پلیس +10 از امروز (دوشنبه، هشتم آبان‌ماه) خبر داد.
ایلنا پلیس ماه وزارت نفت 

  

تفویض اختیارات بیشتر به استانداران از اهداف اصلی دولت استوزیر کشور با اشاره به اینکه مهمترین هدف از دادن اختیارات بیشتر به استانداران و اختصاص صندوق توسعه استانی، توسعه استان‌ها در همه ابعاد است، افزود: برای تحقق این امر مصوبه‌ای به هیئت دولت ارائه خواهیم کرد.
مثلث هیئت دولت دولت یورو 

  

قیمت انواع گوشی موبایل 8 آذر 1400قیمت گوشی‌های موبایل موجود در بازار، مورخ 8 آذر را مشاهده می‌کنید.
اقتصادنیوز قیمت موبایل 

  

افزایش 10 درصدی قیمت خودرو؟ /ترافیک افزایش سرمایه هااقتصادنیوز: در مهمترین خبر، از فردا عصر کمیسیون مشترک برجام درو جدید از مذاکرات خود را آغاز میکند.
اقتصادنیوز قیمت خودرو ترافیک 

  

حقوق کارکنان دولت افزایش می‌یابدانتظار می‌رود حقوق کارکنان در سال آینده 10 درصد افزایش یابد.
۵۵ آنلاین دولت دوازدهم دولت بودجه 

  

کارایی واکسن آسترازنکا در برابر سویه جدید «امیکرون»شرکت آسترازنکا امیدوار است که کوکتل آنتی‌بادی کووید-19 این شرکت در برابر سویه جدید کرونا که در آفریقای جنوبی در حال گسترش است، کارایی خود را حفظ کند همچنین این شرکت بررسی می‌کند که آیا این سویه در برابر واکسن آسترازنکا نیز مقاوم است یا خیر.
نامه نیوز خودرو آفریقای جنوبی تهران 

  

شاگرد اول فرهاد مجیدی کیست ؟طبق آمار وبسایت متریکا ، مهدی مهدی پور ، تنها بازیکنی در لیگ برتر است که در هر شش بازی اخیر نمره بالای هفت را از این وبسایت گرفته است.
خانه فوتبال فرهاد مجیدی لیگ برتر استقلال 

  

لایحه رتبه‌بندی فرهنگیان هر زمان به تصویب برسد از 31 شهریور امسال شامل حال آن‌ها خواهد شدرئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اتفاق نظر مجلس و دولت درباره رتبه‌بندی فرهنگیان گفت: معلمان عزیز باید بدانند که این قانون هر زمان به تصویب برسد از 31 شهریور 1400 شامل حال آنها خواهد شد که برای امسال در سقف 12 هزار و 500 میلیارد تومان بوده و ادامه آن از ابتدای سال 1401 با اعتبار 25 هزار میلیارد تومانی اجرا می‌شود.
ایلنا سازمان برنامه و بودجه فضای مجازی رئیس جمهور 

  

نرخ تورم استان‌ها اعلام شددر این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان‌های کهگیلویه وبویراحمد و اردبیل با 5 درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان کرمان با 1.4 درصد افزایش است.
ایلنا تورم استان همدان استان زنجان 

  

رئیسی: قرارداد گاز با ترکمنستان حتما احیا خواهد شدامروز با پیگیری های انجام شده، ترکمنستان اطمینان یافته که دولت جمهوری اسلامی ایران برای رفع مشکلات و موانع موجود اراده جدی دارد. قرارداد گاز ایران و ترکمنستان حتماً احیا خواهد شد.
فردا قرارداد گاز ترکمنستان 

  اخبار داغ
  

دو ابرچالش بورس امروز/افسونِ دلار و هراسِ از ویناز سویی سیگنال‌های منفی درباره مذاکرات برجامی موجب ریزش قیمت‌ها در بازار سهام می‌شود و از سوی دیگر رشد قیمت دلار تأثیر افزایشی بر بورس دارد.
اقتصادنیوز دلار وین قیمت 

  

ادعای جددی بایدن درباره سویه اومیکرون کروناکارشناسان بهداشت عمیقاً نگران سرایت اومیکرون هستند چرا که دارای مجموعه‌ای غیرعادی از جهش‌ها است و مشخصاتی متفاوت از سایر سویه‌های نگران‌کننده دارد.
اقتصادنیوز 

  

شیوع کرونا و تغییر رویه گردشگران ساحلی و دریا به سوی گردشگری فرهنگی/ تورهای ورودی بلاتکلیف نوسان بازار ارز هستندرئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفر هوایی، گردشگری و زیارتی استان تهران با اشاره به آنکه شیوع کرونا سبب شده تا برخی از گردشگران تغییر رویه دهند، از احتمال گرایش گردشگران ساحلی و دریا به سمت گردشگری فرهنگی خبر داد که می‌تواند به نفع ایران باشد.
ایلنا ویزا حوزه ویروس 

  

تزریق واکسن کرونا برای پیرترین فرد جهان + عکسفاطمه نوروزی شهروند خراسانی که ساکن تربت‌جام است، با 122 سال سن پیرترین فرد جهان محسوب می‌شود و امروز واکسن کرونا را تزریق کرد.
گسترش عکس شهروند ازدواج 

  

سیگنال مثبت مذاکرات به بورسعصر دیروز اولین جلسه مذاکرات برجام برگزار شد. در حالی که طرفین از مثبت بودن روند مذاکرات در آغاز صحبت می‌کنند، به نظر می‌رسد در حال حاضر این مهمترین اتفاق برای بازار سهام است.
گسترش خودرو تنظیم بازار روابط عمومی 

  

سیگنال مثبت مذاکرات به بورس/بورس بازان محتاط شدنداقتصادنیوز: تغییرات بازار سهام در روز سه شنبه هم شبیه احتمالات روزهای قبل در دامنه نوسان محدود دنبال می شود.
اقتصادنیوز سهام 

  

خطر 4 برابری مرگ بیماران کرونایی مبتلا به شیزوفرنی به گزارش خبرنگار مهر به نقل از دیلی میل، محققان دانشگاه تکزاس دریافتند افرادی که مبتلا به اسکیزوفرنی (شیزوفرنی) هستند چهار برابر بیشتر از جمعیت عادی در معرض خطر مرگ ناشی از کووید قرار دارند. علاوه بر این احتمال مرگ ناشی از این ویروس در افرادی که اختلالات اضطرابی یا خلقی دارند، تقریباً سه برابر بیشتر از افراد بدون این مشکلات است. از سوی دیگر، نرخ ابتلا به کووید 19 در افراد مبتلا…
مهر مرگ خبرنگار ویروس 

  

احتمال کاهش 90 درصدی بستری در صورت ابتلای مجدد به کرونا به گزارش خبرنگار مهر به نقل از ساوند هلث، محققان موج آلودگی کووید 19 را که در بهار 2020 به قطر رسید و سپس دو موج پشت سر هم در زمستان 2021 و بهار 2021 را در این کشور بررسی کردند. آنها دریافتند بیمارانی که برای بار دوم به کووید مبتلا شده‌اند، 90 درصد کمتر از دفعه اول بیماری شان، دچار بیماری شدید یا مرگ می‌شوند. برای این مطالعه، تیم تحقیق بیش از 353,000 نفر را که بین 28 فوریه 2020…
مهر بهار خبرنگار قطر 

  

کشف یک عارضه ترسناک بر اثر ابتلا به کرونا!اقتصادنیوز: دانشمندان آمریکایی جدیدا کشف کردند که کووید-19، ممکن است تغییراتی مشابه پیری را در بیماران ایجاد کند و به بروز پیری زودرس منجر شود.
اقتصادنیوز 

  

چه کسانی شدیدتر به ویروس کرونای افریقایی مبتلا می‌شوند؟عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا گفت: طبیعتا نشان می دهد افرادی که در برابر واریات اومیکرون مصون نیستند، احتمالا ابتلا به این سویه در آن ها خیلی بیشتر است بنابراین بهتر است افرادی که واکسن نزدند، برای واکسیناسیون اقدام کنند
برنا ویروس واکسیناسیون 

  

روش درمان التهاب ریه بیماران کروناییتحقیقات نشان می‌دهد که ویتامین D یک مکانیسم «خاموش کننده» برای التهاب دارد که می‌تواند در کووید 19 شدید مؤثر باشد.
گسترش درمان میکروب مرگ 

  

کدام واکسن ها روی کرونای آفریقایی تاثیرگذار است؟از زمانی که سازمان بهداشت جهانی(WHO) سویه اُمیکرون را به‌ عنوان یک سویه نگران‌کننده کووید 19 اعلام کرد، در سراسر جهان این دغدغه‌ شکل گرفته که کدام واکسن‌ها در برابر آن موثر عمل می‌کند.
گسترش سازمان بهداشت جهانی استرالیا آفریقای جنوبی 

  

بورس در انتظار مذاکرات هسته‌ای/ شرایط برای خرید و فروش‌ روزانه مناسب نیستاقتصادنیوز: به سبب ابهام فعالان اقتصادی نسبت به آینده، بورس نیز رویکرد معینی درباره سرمایه‌گذاری حتی در کوتاه‌مدت ندارد.
اقتصادنیوز هسته ای سرمایه 

  

بررسی تاثیر واکسن ها بر جهش جدید کرونااز زمانی که سازمان بهداشت جهانی(WHO) سویه اُمیکرون را به‌ عنوان یک سویه نگران‌کننده کووید 19 اعلام کرد، در سراسر جهان این دغدغه‌ شکل گرفته که کدام واکسن‌ها در برابر آن موثر عمل می‌کند.
گسترش سازمان بهداشت جهانی استرالیا آفریقای جنوبی 

  

تداوم هراس بازار از سویه جدید کرونا!اقتصادنیوز: قیمت طلا و نقره در معاملات دیروز روندی کاهشی داشت. با این حال بیت‌کوین توانست با تغییر مسیر به لاین صعود وارد شود.
اقتصادنیوز قیمت بیت کوین