مهر   |  سلامت  |  

واکسن استنشاقی بهترین گزینه برای دوز یادآور

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، از همان اوایل پاندمی کووید، برخی از محققان حدس می‌زدند که مؤثرترین راه برای مبارزه با کووید از طریق واکسن‌هایی است که نه تنها باعث تحریک پاسخ ایمنی در خون، بلکه در غشای مخاطی بینی و بقیه دستگاه تنفسی می‌شود. این نوع پاسخ ایمنی، که ایمنی مخاطی نامیده می‌شود، با ویروس‌ها در نقطه ورود به بدن برخورد می‌کند. «جی سان»، محقق ارشد این مطالعه از…

واکسن استنشاقی بهترین گزینه برای دوز یادآور

به گزارش خبرنگار مهر به نقل از مدیسن نت، از همان اوایل پاندمی کووید، برخی از محققان حدس می‌زدند که مؤثرترین راه برای مبارزه با کووید از طریق واکسن‌هایی است که نه تنها باعث تحریک پاسخ ایمنی در خون، بلکه در غشای مخاطی بینی و بقیه دستگاه تنفسی می‌شود.

این نوع پاسخ ایمنی، که ایمنی مخاطی نامیده می‌شود، با ویروس‌ها در نقطه ورود به بدن برخورد می‌کند.

«جی سان»، محقق ارشد این مطالعه از دانشگاه ویرجینیا، توضیح داد: «به لحاظ تئوری، واکسن اسپری بینی می‌تواند به بدن کمک کند تا دفاع اولیه قوی‌تری در برابر کروناویروس ایجاد کند و مانع از نفوذ آن به بدن شود.»

سان در ادامه افزود: «چنین واکسنی که پس از واکسیناسیون تزریقی به عنوان یک دوز یادآور داده می‌شود، به طور بالقوه می‌تواند از عفونت‌های سریع و انتقال ویروس جلوگیری کند.»

وی گفت: «واکسن‌های فعلی ما برای محافظت در برابر کووید شدید، از جمله بستری شدن در بیمارستان و مرگ، عالی هستند.»

اما از آنجایی که کروناویروس جهش یافته و سویه های جدید غالب شده‌اند، واکسن‌های موجود در پیشگیری از بیماری‌های خفیف‌تر و انتقال بیماری تأثیر کمتری دارند.

محققان در این مطالعه 19 نفر را که در هشت ماه گذشته علیه کووید واکسینه شده بودند و 10 نفر را که به دلیل کووید شدید در دو تا سه ماه گذشته بستری شده بودند، بکار گرفتند. از هر شرکت کننده نمونه خون و مایع ریه گرفته شد تا پاسخ ایمنی آنها به انواع کروناویروس تجزیه و تحلیل شود.

خبر خوب: افراد واکسینه شده پاسخ‌های ایمنی قوی علیه ویروس در خون خود داشتند از جمله میزان بالای آنتی بادی، سلول‌های B (که آنتی بادی تولید می‌کنند) و سلول‌های T (که به تنظیم پاسخ ایمنی کمک می‌کنند و مستقیماً ویروس را از بین می‌برند).

خبر نه چندان خوب: مایع ریه آنها فقط سطوح پایینی از آنتی بادی‌های خنثی کننده را علیه هر دو نوع دلتا و اومیکرون که تیم سان آزمایش کردند نشان داد. در مقابل، مایع ریوی بیمارانی که با کووید شدید در بیمارستان بستری شده بودند، دارای آنتی بادی، سلول‌های B و سلول‌های T مخصوص کروناویروس بود، اگرچه پاسخ به سویه اومیکرون ضعیف شده بود.

به گفته سان، «همه اینها به یک مورد اشاره می‌کند: واکسن‌های استاندارد پاسخ قوی در سیستم ایمنی مخاطی ایجاد نمی‌کنند.»

وی در ادامه افزود: «این چیزی است که بسیاری از محققان حدس می‌زنند، و در حال حاضر واکسن‌های استنشاقی بینی در حال توسعه برای مبارزه با کووید هستند.»

تیم سان به نکات اولیه‌ای دست یافتند که واکسن‌های بینی می‌توانند به عنوان یک دوز یادآور خوب برای واکسیناسیون کووید عمل کنند.

محققان نشان دادند موش‌هایی که پس از واکسیناسیون کووید، یک دوز یادآور واکسن بینی دریافت کردند، پاسخ آنتی بادی خنثی کننده قوی ای در برابر همه سویه های آزمایش شده کروناویروس در خون و مایعات ریه داشتند.

خبرنگار مرگ موش   اخبار برگزیده
  

قشم ایر رکورد دار کیفیت و امنیت پروازIATA گواهینامه معتبرIOSA را برای سومین بار تمدید کرد!
اقتصادنیوز 

  

سرلشکر باقری پیام دادسرلشکر باقری با صدور پیامی ضمن تبریک روز خبرنگار تاکید کرد: دشمن در تهاجم ترکیبی همه‌جانبه علیه ملت ایران، همه توان و امکانات خود را بسیج کرده از این رو در مقابله با ایجاد شبهه توسط دشمن در مسیر جهاد تبیین امری ضروری است.
فردا سربازی خبرنگار ایران 

  

هدفگذاری صنعت بیمه در راستای کاهش دغدغه های دولت و مردم استکاهش دغدغه های دولت در خصوص جبران خسارت های مردم در حوادث گوناگون از اهداف دارای اولویت صنعت بیمه به شمار می رود.
ایلنا صنعت بیمه شرکت های بیمه 

  

درخواست اصلاح قانون تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیرانجمعی از کارکنان دولتی در کارزاری خواستار اصلاح قانون بودجه 1401 در خصوص تسری مالیات به همه دریافتی حقوق بگیران شدند.
ایلنا قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون مالیات 

  

تصویب برنامه عملیاتی توسعه، نصب و راه اندازی ارتباطات سیارمحمد عزیزی در راستای پیاده سازی بستر های لازم برای ایجاد شهر الکترونیک، از تصویب برنامه عملیاتی توسعه 5G در کیش و ابلاغ آن به اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی در جزیره خبر داد.
ایلنا همراه اول سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی شهر الکترونیک 

  

جاماندگان یارانه بخوانند | یارانه جدید جاماندگان واریز شداعتراض برای دریافت یارانه امکان‌پذیر شد.
مثلث یارانه عکس دولت 

  

محرومیت فوتبالی لیدر معروف پرسپولیسبا حکم قطعی؛ لیدر پرسپولیس به استادیوم‌ها ممنوع الورود شد!
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازار خودرو 

  

وزیر ارتباطات: ماهواره‌بر جدید در روزهای آینده پرتاب می‌شودوزیر ارتباطات:خط تولید مشترک ماهواره خیام را با روسیه راه‎اندازی خواهیم کرد.
فردا ماهواره تولید روسیه 

  

بازنشستگان کارگری خوزستان: دولت افزایش مصوب شورایعالی کار را ابلاغ کندبازنشستگان در اهواز و شوش، خواستار اجرای مصوبات مزدی شورایعالی کار شدند.
ایلنا دولت کار اهواز 

  

رئیسی: دولت در امر به معروف و نهی از منکرات اقتصادی مصمم استرئیس‌جمهور در دیدار اعضای ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر:همه دولتمردان و دستگاه‌های در این رابطه مسئولیت دارند و باید با دقت و جدیت وظایف خود را انجام دهند.
فردا دولت رئیس جمهور 

  

تلاش دولت و رئیس‌جمهور خدمت‌رسانی به مردم استوزیر کشور گفت: در مورد این دولت که امروز خودش را دولت مردمی و متعهد به اسلام و خدمت به مردم می‌داند باید بتوانیم خدمات را تشریح کنیم. دولت و در راس آن آقای رئیس‌جمهور تلا‌شان این است که به مردم خدمت کنند.
ایلنا دولت رئیس جمهور حوزه 

  

تغییر قیمت بنزین تصویب شد؟ | گرانی قیمت بنزین در راه استطرح بنزین برای همه از کیش به پاستور رسیده و منتظر جلسه بررسی در حضور رئیس جمهور است. همزمان با جدی شدن طرح بنزین برای همه، زمزمه‌هایی در خصوص تغییر قیمت بنزین هم شنیده می‌شود. چه تغییراتی در انتظار بنزین است؟
مثلث قیمت افزایش قیمت قیمت مسکن 

  

تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان استرئیس اتحادیه صنف کفاشان دستدوز گفت:‌ تمام دغدغه اتحادیه تسهیل شرایط تولید برای تولیدکنندگان است.
ایلنا تولید جوانان مسکو 

  

دستیار وزیر خارجه:دایران در بازسازی سوریه برادرانه کنار مردم خواهد بوددستیار وزیر امور خارجه ایران گفت: ملت ایران برادرانه و بدون قید و شرط به منظور بازسازی سوریه، کنار مردم ما بوده و خواهد بود.
فردا سوریه ایران جمهوری اسلامی ایران