ایلنا   |  سیاسی  |  

در ماجرای اتباع افغان دسیسه‌‌های تبلیغاتی برای اختلاف میان تهران و کابل وجود دارد/ ممکن است برخی برای پیشبرد رقابت‌ها در افغانستان دست به این اقدامات زده باشند/ غنی و عبدالله روابط خوبی با ایران دارند

یک کارشناس مسائل افغانستان با بیان اینکه حل موضوع شایعه غرق شدن مهاجران افغان باید بر سر میز گفت‌و‌گو حل شود بر بدون هیاهو بدون آن تاکید داشت و گفت: این موضوع دسیسه‌ای برای اختلاف میان ایران و افغانستان است.

در ماجرای اتباع افغان دسیسه‌‌های تبلیغاتی برای اختلاف میان تهران و کابل وجود دارد/ ممکن است برخی برای پیشبرد رقابت‌ها در افغانستان دست به این اقدامات زده باشند/ غنی و عبدالله روابط خوبی با ایران دارند

یک کارشناس مسائل افغانستان با بیان اینکه حل موضوع شایعه غرق شدن مهاجران افغان باید بر سر میز گفت‌و‌گو حل شود بر بدون هیاهو بدون آن تاکید داشت و گفت: این موضوع دسیسه‌ای برای اختلاف میان ایران و افغانستان است.

محسن روحی‌صفت کارشناس مسائل افغانستان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره شایعه غرق شدن اتباع کشور افغانستان در هریرود و شائبه تخریب رابطه ایران و افغانستان گفت: وقتی دو کشور در همسایگی یکدیگر قرار دارند، طبیعی است که مسائلی بین آنها به وجود بیاید و اتفاقاتی بیفتد که نیازمند حل آنها باشند. اینکه ایران با افغانستان مرزی طولانی دارد و ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید قابل کتمان نیست، همه کشورها با چنین موضوعات و مسائلی روبرو هستند.

وی تصریح کرد: اما آنچه که عاقلانه به نظر می‌رسد این است که اگر مشکلی به وجود آمد دو طرف روی ساز‌و‌کارهایی که قبلا در موافقتنامه‌ها پیشنهاد کرده‌اند بنشینند و آن را بررسی کنند. مشخص می‌شود که قصور و اشتباه از چه کسی بوده است و چه کسی باید عذرخواهی کرده و یا اینکه باید خسارت پرداخت کند.

این کارشناس سیاست خارجی با اشاره به اینکه وضعیت پیش آمده منطبق با حل موضوع به صورت توافقی نیست، بیان کرد: بیش از دو هفته است که در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی برخی با اهداف خاص اتهاماتی را نسبت به ایران وارد می‌کنند و حتی طرف مقابل به یادداشت‌هایی هم که از سوی ایران ارسال شده پاسخ نداده است.

وی با بیان اینکه اگر در این مورد ادعایی وجود دارد باید بیایند و آن را به صورت مشترک با ایران بررسی کند، خاطرنشان کرد: این موارد که پیش می‌آید شک و تردید ایجاد می‌شود که نکند یک دسیسه تبلیغاتی با اهداف خاصی در پس این حادثه نهفته باشد چرا که عده‌ای هستند که علاقه‌ای به حسن هم‌جواری بین ایران و افغانستان ندارند و خیلی دلشان می‌خواهد بین این دو کشور شکر آب شود.

روحی‌صفت تاکید کرد: اما عقل حکم می‌کند که دو طرف منافع بلندمدت خودشان را تشخیص دهند و نگذارند ماجرا به این سمت پیش برود که افکار عمومی جریحه‌دار شود. 

وی افزود: رقابت‌هایی در میان جناح‌هایی که در داخل افغانستان هستند وجود دارد که ممکن است افرادی برای پیشبرد این رقابت‌ها دست به کارهایی بزنند؛ ایران علاقمند به حضور یک دولت قوی در کابل است و همچنین از طرفی هم معتقد به مذاکرات بین‌الافغانی است اما ممکن است طرف‌هایی در افغانستان چندان اعتقادی به وجود یک دولت قوی در کابل نداشته باشند و بخواهند در مذاکرات بین‌الافغانی دست بالایی داشته باشند و دست به چنین اقداماتی بزنند. بهتر است که دولت افغانستان برای حل این موضوع تلاش کند، چراکه ایران در موضوع صلح، آرامش و ثبات حامی و پشتیبان افغانستان است.

این کارشناس مسائل آسیا در مورد اینکه آیا ممکن است اختلاف بین اشرف غنی و عبدالله عبدالله در این موضع بروز پیدا کرده باشد، تصریح کرد: این موضوع نه به نفع عبدالله و نه به نفع اشرف غنی است و این موضوع نمی‌تواند در رقابت بین این دو پیش آمده باشد؛ چراکه هر دو نفر ارتباط بسیار خوبی با ایران دارند.

وی افزود: اما طرف‌های دیگری در افغانستان هستند که از رابطه خوب ایران با دولت کابل ناراضی هستند، آقای عبدالله نیز علاقه‌مند به همکاری با ایران و دولت کابل است، اما تنها بازیگران صحنه افغانستان این دو نفر نیستند و افراد دیگری در صحنه سیاسی افغانستان حضور دارند.

این کارشناس مسائل افغانستان با تاکید بر اینکه این موضع باید بر سر میز مذاکره طرح شده و حل شود، گفت: راه حل آن میز گفت‌وگو و مطرح نشدنش در رسانه‌ها است، چرا که مطرح شدن آن در رسانه‌ها به معنای داد زدن است و در داد زدن، کسی به دنبال نتایج معقول و راه‌حل نیست بلکه فقط می‌خواهد صدایی شنیده شود؛ اما پای میز دو طرف می‌خواهند به نتیجه برسند تا مقصران موضوع مشخص شوند.

افغانستان تهران دولت   اخبار برگزیده
  

علت آتش‌سوزی‌های اخیر در تهران + جزئیاتسخنگوی سازمان آتش نشانی شهر تهران گفت: برخلاف برخی از افارد که مدعی شده اند آتش سوزی های اخیر د رتهران عمدی است برای کارشناسان سازمان آتش نشانی تا این لحظه عمدی بودن آتش سوزی ها ثابت نشده است.
مستقل‌آنلاین آتش سوزی درخت تهران 

  

مصوبات جدید ستاد ملی مقابله با کرونا چیست؟جلسه امروز ستاد ملی مقابله با کرونا درباره برپایی نمازهای جمعه در برخی مناطق، بازگشایی مهدهای کودک، سینماها، آموزشگاه‌ها مصوباتی داشت.
اعتماد نماز جمعه حسن روحانی رئیس جمهور 

  

حساسیت اجتماعی مردم نسبت به کرونا از 90 درصد به 3 درصد کاهش پیدا کرده استرئیس اداره مراقبت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: حساسیت اجتماعی مردم نسبت به کرونا از 90 درصد به 3 درصد کاهش پیدا کرده است که یکی از دلایل افزیش بیماری همین است.
ایلنا وزارت بهداشت خبرنگار رسانه 

  

قرعه کشی ایران خودرو در حال انجام است / جزئیات سهمیه هر خودرومراسم قرعه کشی ثبت نام کنندگان اولیه محصولات ایران خودرو در حال برگزاری است.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

رییس جمهوری، تامین بهداشت و درمان جامعه را وظیفه مهم دولت عنوان کرد و گفت: بسته‌های حمایتی در قالب تسهیلات بانکی، صندوق بیمه بیکاری و بسته‌های معیشتی تا زمانی‌که کووید 19 روبروی ما است ادامه خواهد یافت.
نامه نیوز حسن روحانی ایران جراحی 

  

نتیجه نفوذ دلالان در قدرت بازار پر تلاطم خودرو و مسکن استآقاجری: تلاطم در بازار مسکن و خودرو نتیجه نفوذ دلالان در قدرت است
مثلث ایران خودرو خودرو درآمد 

  

دلار خودش را بالا کشیدشاخص دلار در آستانه ورود به کانال جدید قرار گرفت.
۵۵ آنلاین دلار دلار آمریکا فرانسه 

  

تنها راه حل مبتلا نشدن به کرونا چیست؟رئیس ستاد مقابله با بیماری کرونا کلان شهر تهران گفت: در شرایطی که در ناوگان عمومی و مراکز پرتراکم شهری امکان فاصله گذاری اجتماعی نداریم، تنها راه چاره استفاده شهروندان از ماسک است.
مستقل‌آنلاین تهران خودرو مهناز افشار 

  

پیش بینی بورس امروز/ نشانه های مثبتاقتصادنیوز ‌:امروز در روز آغازین هفته همه چیز بر وفق مراد است تا بازار روز خوبی را آغاز کند. آیا بازار به تاثیر از اهرم های موجود تاثیرگذار و تاثیرپذیر میتواند همچنان امیدوارانه به صعود ادامه دهد.
اقتصادنیوز بورس کالا ایران خودرو خودرو 

  

پرتقاضاترین خودرو در فروش فوق العاده / شانس متقاضیان کدام خودرو بیشتر است؟امروز زمان اجرای قرعه کشی طرح فروش فوق العاده ایران خودرو با حضور دستگاه‌های ناظر بر روند قرعه کشی است.
خودروتک ایران خودرو خودرو ایران 

  اخبار داغ
  

در ششمین جلسه دادگاه متهمان ارزی "هفت تپه" چه گذشت؟ششمین جلسه دادگاه علنی 21 متهم اخلال ارز‌های دولتی در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی برگزار شد.
ایلنا پدر ارز یورو 

  

بازیکنان دورتموند نیز به صف مبارزه با نژادپرستی در سراسر دنیا ملحق شده اند.
ورزش۳ عکس دورتموند بایرن مونیخ 

  

تجربیات دستگاه‌های اجرایی در مبارزه با کرونا منتشر می شود به گزارش خبرگزاری مهر، مژگان جزی زاده کریمی، با بیان اینکه بحران‌ها فرصت‌های نوپدیدی را برای دستگاه‌های اجرایی پدید می‌آورند، اظهار کرد: اما متأسفانه بسیاری از اوقات مستند نگاری در حین اجرای عملیات مدیریت بحران فراموش می‌شود و عدم مستند نگاری باعث می‌شود درس‌های ارزشمندی که در گذر از بحران‌ها به دست آمده ثبت نشده و امکان دسترسی به آنان در شرایط و موقعیت‌های مشابه برای آیندگان…
مهر روابط عمومی بهره وری مدیریت بحران 

  

کاریکاتور: تورم گریبان‌گیر چلسی و مالک روسی خود شدحتی برای رومن آبراموویچ و چلسی هم شرایط خرید بازیکن نسبت به گذشته تغییر زیادی کرده است.
ایلنا تورم چلسی 

  

کلید موفقیت بانک مرکزی در دستیابی به هدف تورمیرییس اسبق پژوهشکده پولی و بانکی تاکید کرد: نکته بسیار مهم و کلیدی در موفقیت سیاست جدید بانک مرکزی در هدف‌گذاری تورم، استقلال عمل و داشتن اختیارات کافی از سوی دولت است.
اقتصادنیوز موفقیت بانک مرکزی بانک 

  

گزارش اقتصادنیوز از بازار طلاوارز پایتخت؛ رقابت نزدیک نیروهای متناقض ارزی/ سکه در مسیر کاهشیاقتصادنیوز؛ در اولین روز هفته، بازار ارز تحت تاثیر نیروهای متناقض بود و رقابت کاهشی و افزایشی ها، با فاصله نزدیکی به سوی گروه اول خاتمه یافت. روز شنبه، دلار 10 تومان افت قیمت را به ثبت رساند و به بهای 17 هزار و 670 تومان رسید.
اقتصادنیوز پایتخت ارز بهار 

  

ایسنا نوشت: ششمین جلسه رسیدگی به پرونده 18 جلدی تخلفات ارزهای دولتی در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد. قاضی مسعودی مقام در ابتدای این جلسه با قرائت و تفهیم مواد 193 و 194 قانون آیین دادرسی کیفری رسمیت جلسه را اعلام کرد … نوشته گزارش ششمین جلسه رسیدگی به اتهامات 21 متهم ارزی اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز پدر یورو پول 

  

انتشار تجربیات روابط عمومی‌ها ودستگاه‌های اجرایی درمبارزه باکرونا به گزارش خبرگزاری مهر، مژگان جزی زاده کریمی با بیان اینکه بحران‌ها فرصت‌های نوپدیدی را برای دستگاه‌های اجرایی پدید می‌آورند، اظهار کرد: اما متأسفانه بسیاری از اوقات مستند نگاری در حین اجرای عملیات مدیریت بحران فراموش می‌شود و عدم مستند نگاری باعث می‌شود درس‌های ارزشمندی که در گذر از بحران‌ها به دست آمده ثبت نشده و امکان دسترسی به آنان در شرایط و موقعیت‌های مشابه برای آیندگان…
مهر روابط عمومی بهره وری مدیریت بحران 

  

ششمین جلسه رسیدگی به پرونده 18 جلدی تخلفات ارز‌های دولتی در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی به ریاست قاضی مسعودی مقام برگزار شد.
صراط ارز پدر یورو