ایلنا   |  اقتصادی  |  

مقاومت مردم در برابر تحویل کانکس‌ها پس از نوسازی واحدهای زلزله‌زده/ فروش کانکس‌ها به شهرداری تا سقف 10 میلیون تومان/ پرونده ساخت واحدهای زلزله‌زده تا پایان امسال بسته می‌شود

رییس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه با بیان اینکه ساخت واحدهای روستایی زلزله‌زده به اتمام رسیده است، گفت: مردم با وجود اینکه در خانه‌های نوساز شده مستقر شده‌اند در برابر تحویل کانکس‌ها مقاومت می‌کنند در حالی که نیازی به این کانکس‌ها ندارند.

مقاومت مردم در برابر تحویل کانکس‌ها پس از نوسازی واحدهای زلزله‌زده/ فروش کانکس‌ها به شهرداری تا سقف 10 میلیون تومان/ پرونده ساخت واحدهای زلزله‌زده تا پایان امسال بسته می‌شود

رییس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه با بیان اینکه ساخت واحدهای روستایی زلزله‌زده به اتمام رسیده است، گفت: مردم با وجود اینکه در خانه‌های نوساز شده مستقر شده‌اند در برابر تحویل کانکس‌ها مقاومت می‌کنند در حالی که نیازی به این کانکس‌ها ندارند.

علی فولادی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی درباره آخرین وضعیت ساخت و ساز واحدهای زلزله زده کرمانشاه اظهار داشت: ساخت واحدهای روستایی زلزله زده کرمانشاه به اتمام رسیده است.

وی تاکید کرد: البته هر چند ساخت و ساز در روستاهای زلزله زده ادامه دارد و متوقف نشده اما این ساخت و سازهای توسعه روستا است و ارتباطی با واحدهای تخریب شده ندارد و تمام واحدهای تخریب شده ساخته شده‌اند.

رییس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه با بیان اینکه برخی از خانوار در حال ساخت واحدهای اضافی هستند، گفت: به عنوان فرصت‌سازی به واحدهایی هم که تخریب نشده بود، مساعدت‌هایی از جمله ارایه تسهیلات کرده‌ایم اما ساخت 12 هزار و 500 واحد تخریب شده از زلزله سال 96 به اتمام رسیده است، مابقی ساخت و سازها در قالب فرصت‌سازی در روستاها ادامه پیدا کردند.

فولادی گفت: امروز تعداد ساخت و ساز واحدهای روستایی به 29 هزار واحد رسیده است که 12 هزار و 500 هزار واحد از آنها در اثر وقوع زلزله تخریب شده بودند. مابقی ساخت و سازها در راستای فرصت سازی و نوسازی بافت فرسوده روستایی بوده است که این واحدها هم از تسهیلات ارزان قیمت برخوردار شدند.

وی درباره آخرین وضعیت احداث واحدهای زلزله‌زده شهری اظهار داشت: در شهرهای زلزله‌زده استان کرمانشاه تقریبا 8 هزار واحد تخریب شده وجود داشت که باید مجددا احداث می شدند که بر اساس درخواست افزایش بنا و تعداد طبقات و مساحت این تعداد افزایش پیدا کردند و به 12 هزار و 700 واحد رسیدند. از این تعداد ساخت حدود 9 هزار واحد به پایان رسیده است و مابقی در حال اتمام است.

وی تاکید کرد:‌ در شهر سر پل ذهاب ساخت تمام واحدها رو به پایان است و برای سرعت بخشیدن به اتمام کار ساخت و ساز واحدهای شهری، تسهیلات ارزان قیمت دیگری تا سقف 12 میلیون تومان ارایه شد. البته این تسهیلات فقط شامل حال واحدهای در جریان ساخت است تا هر چه سریع‌تر تکمیل شوند و تا پایان امسال پرونده ساخت واحدهای تخریب شده ناشی از وقوع زلزله بسته شود.

رییس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله‌زده کرمانشاه درباره اجاره نشین‌ها، گفت: برای مستاجران واحدهای احداثی و تعمیری، تسهیلاتی به عنوان تسهیلات ودیعه (اسکان) و تهیلات معیشتی در نظر گرفته و پرداخت شد. به هر خانواده مستاجر در واحدهای احداثی 17 میلیون تومان تسهیلات پرداخت شد. این 17 میلیون تومان به مبلغ ودیعه واحد استیجاری زلزله زده این افراد اضافه شد و توانستند در واحد دیگری ساکن شوند.

فولادی ادامه داد:‌ از آنجایی که مستاجران واحدی در اختیار نداشتند امکان پرداخت تسهیلات ساخت به آنها وجود نداشت. کمک ما به این خانواده‌ها افزایش توان پرداخت ودیعه آنها بود.

وی با تاکید بر اینکه در روستاها تمام کانکس‌ها ساماندهی شده‌اند، اظهار داشت: کانکس‌ها از روستاییان پس گرفته نشده است و روستاییان از کانکس‌ها در محوطه تحت اختیار خود به عنوان انباری و...استفاده می‌کنند.

رییس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه با اشاره به انباشت کانکس در شهرهای زلزله زده کرمانشاه گفت: در شهرها به ویژه شهر سرپل ذهاب که با حجم قابل توجهی از کانکس مواجه بودیم و کانکس بدون کنترل به این شهر سرازیر شده بود برای جمع آوری کانکس با مشکلاتی مواجه هستیم و خروج کانکس از داخل شهر بسیار سخت است. 9 هزار کانکس در شهر موجود است که بیش از 90 درصد از این کانکس‌ها استفاده نمی‌شوند. جمع آوری کانکس‌ها از شهر با همکاری شهرداری، فرمانداری و بنیاد مسکن آغاز شده است.

فولادی با بیان اینکه خروج کانکس‌ها از شهر یک الزام است چراکه ساختار شهری را به هم می‌ریزد، افزود:‌ مردم با جود اینکه در خانه‌های نوساز شده مستقر شده‌اند در برابر تحویل کانکس‌ها مقاومت می‌کنند در حالی که نیازی به این کانکس‌ها ندارند.

وی گفت: ‌فعلا کانکس‌های اضافی به بیرون از شهر و محوطه‌ای که در کنترل شهرداری است منتقل می‌شوند اما همچنان مالک کانکس‌ها مردم هستند و می‌توانند نسبت به فروش آنها اقدام کنند. شهرداری در حال خرید این کانکس‌ها از مردم هستند و قیمت هر یک متفاوت از دیگری است اما بین 3 تا 10 میلیون تومان قیمت گذاری می‌شود. معمولا کانکس‌هایی که توسط خیرین تهیه شده از کانکس‌های درجه دو و سه هستند و قیمت کمتری دارند.

رییس ستاد هماهنگی بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه تاکید کرد: شهرداری با هدف بازیافت، کانکس‌ها را از مردم خریداری میکند.

فولادی با اشاره به اقدامات بنیاد مسکن در بازسازی مناطق زلزله زده استان کرمانشاه گفت: بنیاد مسکن در مجموع 197 هزار تن سیمان رایگان و 93 هزار تن آهن آلات توزیع کرده است و تمام مصالح توزیع شده از کیفیت بسیار بالایی برخوردار بودند که این باعث افزایش مقاومت ساختمان‌های تازه احداث شده در برابر سوانح طبیعی می‌شود.

وی افزود: همچنین 3 هزار و 500 میلیارد تومان هم تسهیلات و کمک بلاعوض در اختیار مردم زلزله‌زده قرار گرفته شده است که تبدیل به ساخت و ساز شده‌اند. همچنین واحدهای تعمیری 67 هزار و 500 واحد بود که سال گذشته کار ساخت آنها به اتمام رسید.

ساخت و ساز زلزله استان کرمانشاه   اخبار برگزیده
  

پیش فروش امروز 5 محصول پرتقاضای ایران خودرو (قیمت ها)ایران خودرو طی اطلاعیه‌ای شرایط جدید پیش‌فروش محصولات خود را اعلام کرد. این پیش‌فروش از ساعت 11 صبح امروز آغاز و تا زمان تکمیل ظرفیت ادامه دارد.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

رئیس‌جمهور مرتکب جرم شده و باید برکنار شودرئیس امر به معروف و نهی از منکر برای رئیس جمهور درخواست 2 سال حبس کرد.
مستقل‌آنلاین رئیس جمهور جرم 

  

دولت برای مساعدت به 18 میلیون خانوار راهی جز تغییر ماهیت یارانه‌ها نداردعضو کمیسیون برنامه و بودجه اظهار داشت: در حال حاضر یارانه نقدی شامل حال تمام جمعیت کشور می‌شود و شاید در این مقطع دولت به دنبال سازماندهی این یارانه‌ها و پرداخت هدفمند آن به جمعیت 18 میلیون خانوار دهک‌های کم درآمد است.
ایلنا دولت حذف یارانه یارانه 

  

6 خودروی ارتقا یافته در راه بازار ایران (عکس)در روزهایی مشتریان داخلی مدت‌هاست با خودروی جدید روبرو نشده‌اند، خودروسازان وعده عرضه مدل‌های تغییر شکل یافته را می‌دهند. مدل‌هایی که بر اساس آنچه سال‌هاست در بازار ایران حضور دارند طراحی و مهندسی شده‌اند. البته تا اینجای کار برخلاف تمام حرف و حدیث‌ها هنوز خبری از عرضه این محصولات به اصطلاح جدید نیست و عرضه آنها اغلب به پایان سال موکول شده است.
خودروتک ایران خودرو خودرو خودروسازان 

  

وکیل «بابک زنجانی»: از پرونده موکلم بهره برداری سیاسی می شودوکیل «بابک زنجانی» گفت: در طول 6 سال گذشته به کرات شاهد بودیم با اینکه پرونده موکلم قضایی است اما بهره‌برداری‌های سیاسی و جناحی از این پرونده می‌شود و غلبه انگیزه‌های سیاسی که می‌تواند مفسده‌انگیز باشد، بروز می‌کند.
مثلث بابک زنجانی بازداشت رجل سیاسی 

  

ترامپ تنش با ایران را نمی خواهد؛ او دنبال راه حل سیاسیستسفیر جدید آمریکا در امارات متحده عربی گفت، دولت ترامپ متعهد به کاهش تنش‌ها با ایران از طریق سیاسی است.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: فرآیند ثبت‌نام متقاضیان در طرح اقدام ملی مسکن در تمامی شهرهای جدید از جمله شهرهای اطراف تهران، هفت تا هشت روز دیگر آغاز می‌شود.
نامه نیوز مسکن تهران شهرسازی 

  

شایعه افزایش قیمت بنزین رد شداقتصادنیوز :در پی انتشار شایعاتی در بعضی از شبکه‌های اجتماعی مبنی بر افزایش قیمت بنزین، شرکت ملی پخش و پالایش فراورده‌های نفتی توضیحاتی را ارائه کرد.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت بنزین 

  

چَت جنجالی ملایی با فدراسیون جهانیفدراسیون جهانی جودو بخش‌هایی از "چت" ماه‌ها قبل سعید ملایی با مسئولان فدراسیون جهانی را در اختیار مسئولان ایرانی قرار داده که حکایت از علاقه و تلاش وافر این جودوکار پیش از پناهندگی‌اش برای قبول تابعیت کشوری دیگر دارد./ایسنا
مستقل‌آنلاین جودو ماه 

  

وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه ضمن خشمگین بودن از بی‌فایده بودن خروج آمریکا از برجام در توییتی مدعی شد که خرید و فروش تسلیحات یکی از دلایل ایران برای باقی ماندن در توافق هسته‌ای (برجام) است.
نامه نیوز مایک پمپئو سازمان ملل شورای امنیت سازمان ملل 

  اخبار داغ
  

سید علی آقازاده، استاندار مرکزی گفت: مالیات بر ارزش افزوده زمینه‌ساز شفافیت اقتصادی است و موجب دستیابی به توسعه پایدار خواهد شد. به گزارش سیتنا، آقا زاده، در خصوص مالیات بر ارزش افزوده اظهار داشت:پرداخت مالیات بر ارزش افزوده بر اساس قانون است و موجب عمران،آبادانی و توسعه شهری و روستایی می شود...
انصاف‌نیوز مالیات مالیات بر ارزش افزوده استقلال 

  

ارسال یک میلیون و 200هزار شکایت از خدمات ارزش افزوده به قوه قضائیهجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از ارسال 1میلیون و 200 هزار شکایت مردم از خدمات ارزش افزوده پیامکی که در سامانه 8007 ثبت شده است، برای قوه قضائیه خبر داد...
انصاف‌نیوز فناوری فناوری اطلاعات محمدجواد آذری جهرمی 

  

امروز 100 هزار تن بنزین فروخته شد/ ارزش معاملات از 1000 میلیارد تومان فراتر رفتامروز 100 هزار تن بنزین به ارزش 10 هزار و 235 میلیارد و 274 میلیون و 82 هزار و 863 ریال معامله شد.
ایلنا بنزین گاز ریال 

  

دستگاه‌قضایی در مبارزه با فساد به‌هیچ‌وجه عقب‌نشینی نخواهد کردرئیس قوه قضائیه گفت: دستگاه قضایی در مبارزه با فساد به‌هیچ‌وجه عقب‌نشینی نخواهد کرد.
ایلنا رهبر انقلاب رسانه تهران 

  

چرا خودرو ارزان نمی‌شود؟یک کارشناس خودرو گفت: از آنجایی‌که در گذشته افزایش قیمت خودرو متناسب با افزایش قیمت در سایر بازارهای
خبرفوری خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

بازار صعودی ارز در آبان ماه؛ دلار هر روز کاری 28.5 تومان گران شدنرخ فروش دلار در بازار آزاد تهران طی 14 روز کاری، نزدیک به 400 تومان افزایش یافت.
خبرفوری ارز ماه دلار 

  

دبیر شورای نگهبان با بیان اینکه 18 میلیارد دلار مداخله ارزی در سال 96 با چه منطقی انجام شد، گفت: حاشیه‌سازی و دخالت دولت در انتخابات، محدود کردن حق انتخاب مردم و خلاف حق‌الناس است.
صراط دلار شورای نگهبان اصلاح قانون انتخابات 

  

جک لی، سرمایه‌گذار معروف و مدیرعامل اچ‌سی‌ام کپیتال، پیش‌بینی کرد که چین تا همین 2 الی 3 ماه آینده ارز دیجیتال مختص به خود را به راه خواهد انداخت.
نامه نیوز چین ماه ارز