ایلنا   |  گوناگون  |  

نماینده‌ مجلسی که به دنبال کاهش سطح دستمزدهاست، باید پاسخگو باشد/14 درصد بیکاری جامعه به خاطر ناکافی بودنِ حداقل دستمزد است

عضو کارگری شورای عالی کار با انتقاد از طرح اخیری که برای حذف حداقل مزد، تهیه شده، خطاب به نمایندگان مجلس گفت: در شرایطی که کارگران به خاطر ناتوانی معیشتی در شرایط بسیار ناگواری هستند، این ضربه‌ها فشار مضاعف بر مردم است.

نماینده‌ مجلسی که به دنبال کاهش سطح دستمزدهاست، باید پاسخگو باشد/14 درصد بیکاری جامعه به خاطر ناکافی بودنِ حداقل دستمزد است

عضو کارگری شورای عالی کار با انتقاد از طرح اخیری که برای حذف حداقل مزد، تهیه شده، خطاب به نمایندگان مجلس گفت: در شرایطی که کارگران به خاطر ناتوانی معیشتی در شرایط بسیار ناگواری هستند، این ضربه‌ها فشار مضاعف بر مردم است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، این روزها تلاش‌هایی برای حذف حداقل دستمزد کلید خورده‌ است، تلاش‌هایی که البته با مخالفت صریح و بی‌پرده‌ی کارگران و نمایندگان آنها ناکام خواهد ماند. علی خدایی (عضو کارگری شورای عالی کار و نایب رئیس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور) در این رابطه با اشاره به اتفاقات رخ داده می‌گوید: اخیراً کارگروه اشتغال مجلس، طرحی را در مجلس مطرح کرده که به مرکز پژوهش‌های مجلس واگذار شده است. سیزدهم آذر ما نیز نمایندگان کارگری در جلسه‌ی مرکز پژوهش‌های مجلس که برای بررسی این طرح برگزار شده بود، شرکت کردند. ظاهراً تم اصلی طرح، «بررسی مزد چندگانه» است.

وی تاکید کرد: براساس شنیده‌های ما، طرحِ «مزدِ چندگانه» توسط یکی از نمایندگان مجلس در حال پیگیری‌ست و شاکله اصلی طرح، براساسِ مفروضات و نظریاتِ یک موسسه خیریه، تنظیم شده است. این خیریه سالهاست که تحت پوشش دفاع از اشتغال، هجمه به قانون کار و حداقل دستمزد را آغاز کرده و تلاش دارد با تبلیغات وسیع، گروه‌های مختلف کارگران ازجمله زنان سرپرست خانوار را از شمول حداقل مزد و قانون کار خارج نماید.

این فعال کارگری، به منصه‌ی ظهور رسیدن این دست طرح‌ها و پیشنهادات را محصول بی‌اطلاعی مسئولان می‌داند و معتقد است؛ اینگونه تفکرات و عملکردها باعث به‌هم‌ریختگی و تشتت بازار کار می‌شود.

کارگاه‌های زنان سرپرست خانوار که بیمه و حداقل دستمزد را رعایت نمی‌کنند، یک تخلف آشکار است

عضو کارگری شورای عالی کار این نوع کارگاه‌ها را از نگاه قانون کار، «غیرقانونی» می‌داند و می‌گوید: کارگاه‌های زنان سرپرست خانوار که بیمه و حداقل دستمزد را رعایت نمی‌کنند، یک تخلف آشکار است و اداره کار و تامین اجتماعی استان اصفهان باید با این نوع تخلفات، برخورد جدی صورت بدهد. فرض بگیریم اینها می‌خواهند یک قانونی را تغییر بدهند اما نمی‌توانند قبل از طی روند قانونی برای تغییر قانون، الزامات این قانون را زیرپا بگذارند.

وی تاکید می‌کند: این تخلف از قانون، در سال‌های گذشته تداوم داشته و جالب اینجاست که بدون هیچ واهمه، این تخلف را یک «دستاورد» معرفی می‌کنند.

حتی تندروترین نمایندگان سرمایه‌داری افت معیتشتی طبقه‌ی کارگر را قبول دارند

خدایی در شرایطی که نابسامانی معاش کارگران، حتی تندروترین نمایندگان سرمایه‌داری را به قبول افت معیتشتی طبقه‌ی کارگر واداشته، تلاش برای زدودن حداقل دستمزد را «وقاحت» می‌داند و ادامه می‌دهد: امروزه همه معترفند که وضعیت معاش کارگران خوب نیست و حداقل دستمزد مناسب نیست. یادمان نرود که حداقل دستمزد در بهترین حالت فقط 28.3 هزینه‌های ماهانه‌ی خانوار را پوشش می‌دهد. اما در کمال بی‌پروایی، برخی آقایان درخواست دارند که همین حداقلِ غیرکافی نیز به کارگران پرداخت نشود و از همه ابزارهای تبلیغاتی ازجمله جزوه، دست‌نوشته و حتی پیامک برای اقناع مسئولان استفاده می‌کنند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار، واکنشِ «برخی» از مسئولان را سوال‌برانگیز توصیف می‌کند و می‌گوید: برخورد برخی از مسئولان نشان‌دهنده بی‌اطلاعی کامل از مناسبات بازار کار است. طرح اخیر بر این ادعا استوار است که با حذف الزام حداقل دستمزد، نرخ اشتغال بالا می‌رود. متاسفانه کسانی که به این حرف‌ها گوش فرا می‌دهند، هیچ شناختی از تعریف اشتغال ندارند. در همین سال گذشته، 14 درصد بیکاری‌های ارادی مربوط به کسانی‌ست که حداقل دستمزد را ناکافی می‌دانند. پس چطور ادعا می‌کنند که با کاهش مزد، اشتغال ایجاد می‌شود؟!

وی تاکید می‌کند: در شرایطی که 14 درصد بیکاران، به خاطر پایین بودن حداقل دستمزد، بازار کار رسمی را رها می‌کنند و به اشتغال غیررسمی روی می‌آورند، آقایان می‌خواهند با پایین آوردنِ بیشتر مزد، اشتغال ایجاد کنند. این یک رویکرد مضحک و بی‌اساس است.

برخی به هیچ وجه نگران روستاییان و جامعه کارگری نیستند

او به نکته‌ی اساسی‌تری ورود می‌کند: نماینده مجلسی که پیگیری این نوع موارد را در برنامه دارد و در حال حاضر، خروج روستاییان از شمول قانون کار را پیگیری می‌کند، مطمئن هستیم که به هیچ وجه نگران روستاییان و جامعه کارگری نیست.

خدایی خطاب به این نماینده مجلس ادامه می‌دهد: در شرایطی که مردم و کارگرانی که به شما رای داده‌اند، توقع دارند که برای بهبود معاش آنها که سقوط آزاد کرده، تلاش کنید اما شما در حال تقلا برای حذف حمایت‌های حداقلی قانون هستید!‍ این را موکلانتان باید بدانند و بایستی پاسخگوی مردم باشید!

ضربه‌هایی به زخمِ روبازِ طبقه‌ی کارگر

وی تاکید می‌کند: من فکر می‌کنم ضربه‌های این تفکرات، ضربه‌هایی‌ست که به زخم روبازِ طبقه‌ی کارگر ایرانی فرود می‌آید و یقیناً درد آن در این شرایط ناگوار اقتصادی، بیشتر از همیشه هست.

به گفته‌ی خدایی، هجمه به قانون کار در همه دوره‌ها وجود داشته و کارگران نیز طریق مبارزه با این هجمه‌ها را خوب بلدند. اما در شرایطی که کارگران به خاطر ناتوانی معیشتی در شرایط بسیار ناگواری هستند، این ضربه‌ها را فشار مضاعف تلقی می‌کنیم و به هیچ وجه برنمی‌‌تابیم.

بیکاری حداقل دستمزد دستمزد   اخبار برگزیده
  

دردسر عجیب برای فوتبالیست مشهور/ حبس موقت تا زمان صدورحکم نهاییفوتبالیست مشهور تا زمان حکم نهایی در حبس می ماند.
برنا تایلند فوتبال بازداشت 

  

باشگاه استقلال به شایعات نقل و انتقالاتی واکنش نشان دادباشگاه استقلال به شایعات نقل و انتقالاتی که این روزها در رسانه‌ها مطرح می‌شود واکنش نشان داد.
برنا باشگاه استقلال استقلال رسانه 

  

چراغ سبز برانکو به بازگشت طارمیاحتمالا در نقل و انتقالات بازیکن سابق قرمز ها بار دیگر به جمع سرخپوشان اضافه می‌شود.
برنا برانکو مهدی طارمی باشگاه پرسپولیس 

  

پرسپولیس تیم متعصبی است/ سپاهان شانس بیشتری برای برد داردسرمربی سابق تیم فوتبال سپاهان گفت: بزرگترین شاخصه تیم پرسپولیس تعصب آن است همه فکر می‌کردند پرسپولیس چون نتوانسته در پنجره نقل و انتقالات یارگیری کند حالا در بازی‌های آسیایی و لیگ ناموفق است بازیکنانش خسته شده و آسیب دیدگی پیدا کرده‌اند...
برنا پرسپولیس استقلال باشگاه سپاهان 

  

استقلال روند صعودی خود را با قدرت ادامه می‌دهد/ تیم باید نقاط ضعفش را در آسیا ترمیم کند/ پدیده را در تهران می‌بریم و به کورس قهرمانی می‌رسیمپیشکسوت باشگاه استقلال گفت: سومین برد پیاپی استقلال بیانگر این است که تیم روند صعودی خود را با قدرت ادامه می دهد.
برنا باشگاه استقلال استقلال ایران 

  

انفجار انتحاری در چابهارمعاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان از انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در چابهار خبر داد.
برنا انفجار 

  

جایگزین انصاری در استقلال مشخص شدبازیکن سابق استقلال بار دیگر در فصل نقل و انتقالات به جمع آبی‌ها اضافه می‌شود.
برنا استقلال فوتبال قزاقستان 

  

مهر تایید بازگشت جباروف به استقلال!بازیکن اسبق استقلال در آستانه پیوستن به این تیم قرار دارد.
برنا باشگاه استقلال استقلال 

  

تا می توانید مغز بخورید و فرقی نمی کند از کدامیک از مغزها استفاده کنید. بادام، بادام زمینی، فندوق... همگی پر خاصیت هستند.
برنا سرطان پروستات رژیم غذایی مغز 

  

پیش‌بینی پدیده استقلال درست از آب درآمدمهاجم استقلال می گوید این تیم با حمایت می تواند نتایج بهتری کسب کند.
برنا باشگاه استقلال استقلال بازی 

  اخبار داغ
  

بحران در کارخانه «رضا نخ» به دلیل مشکل ارز/ باوجود مشکلات تولید ادامه داردمنابع خبری در کارخانه «رضا نخ» مشهد اعلام کردند: این کارخانه باوجود بحران‌های اخیر اقتصادی تمام تلاش خود را برای متوقف نشدن تولید انجام می‌دهد.
ایلنا ارز ارز دولتی نرخ ارز 

  

قلعه آلاجوق گرمی اردوگاه خوارزمشاهی بوده استتهران - ایرنا- کاوش های باستان شناسی در قلعه آلاجوق شهرستان گرمی مغان استان اردبیل نشان داد این قلعه در قرن هفتم هجری قمری یک سالخوی (اردوگاه نظامی) متعلق به دوران خوارزمشاهی بوده است.
ایرنا استان اردبیل باستان شناسی تهران 

  

قلعه آلاجوق اردبیل اردوگاه خوارزمشاهی بوده استتهران- ایرنا- کاوش های باستان شناسی در قلعه آلاجوق شهرستان گرمی مغان استان اردبیل نشان داد این قلعه در قرن هفتم هجری قمری یک سالخوی (اردوگاه نظامی) متعلق به دوران خوارزمشاهی بوده است.
ایرنا استان اردبیل باستان شناسی تهران 

  

قیمت ارز در صرافی ملی امروز 97/09/21| دلار 10100 تومان شد/ احتمال ورد به کانال 9هزاری در ساعات آتیقیمت دلار تزریقی در صرافی های دولتی با کاهش چشم گیر نسبت به دیروز صبح، 10هزار و 100 تومان تعیین شده است.
تسنیم قیمت ارز قیمت ارز 

  

صادرات آبزیان ازهرمزگان 88 میلیون دلارارزآوری داشته استبندرعباس – ایرنا- مدیر کل شیلات هرمزگان گفت: 36 هزار تن انواع آبزی به ارزش 88 میلیون دلار درهشت ماهه امسال از گمرکات این استان به خارج از کشور صادر شده است.
ایرنا استاندارد بندرعباس ایرنا 

  

مبالغ ناشی از سرویس‌های ارزش افزوده به مشترکان باز می گرددتهران- ایرنا- وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یکی از صفحه های اجتماعی نوشت: مبالغی کسر شده توسط شرکتی متخلف که اقدام به توسعه 500 نرم افزار تلفن همراه برای خالی کردن جیب مشترکان کرده بود، باز خواهد گشت.
ایرنا محمدجواد آذری جهرمی تهران ایرنا 

  

چرا با کاهش نرخ ارز قیمت کالاها پایین نمی آید؟تهران- ایرنا- برنامه «بحث روز» کاری از گروه سیاسی رادیو ایران، امروز 21 آذرماه به این موضوع می پردازد که چرا با کاهش چشمگیر نرخ ارز، قیمت کالاها پایین نمی آید.
ایرنا کاهش قیمت ها نرخ ارز ارز 

  

عابدی جعفری: آموزش مبارزه با فساد در دولت احمدی نژاد تعطیل شدتهران- ایرانا - حسن عابدی جعفری استاد دانشگاه تهران می گوید: دولت های نهم و دهم اعتقادی به مبارزه با فساد نداشتند از این رو آموزش کارکنان از جمله مبارزه با فساد ارز نیز تعطیل شده بود .
ایرنا آموزش دولت دولت نهم 

  

مشخص شدن مقصد تولید نقدینگی، تورم را کنترل می‌کندیک کارشناس اقتصادی گفت: ساختار بانکی باید نظم ترازنامه‌ای در خلق نقدینگی داشته باشد و این موجب می‌شود از رشد نقدینگی که رشد اقتصادی را در پی ندارد جلوگیری کند.
ایلنا تولید نقدینگی تورم 

  

درآمد ارزی کشور بیش از ارز مورد نیاز واردات است/ نباید فقط با اتکا به کاهش ارزش پول ملی به صادرات بپردازیمیک کارشناس اقتصادی گفت: درآمد ارزی کشور بیش از ارز مورد نیاز واردات است بنابراین می‌توانیم نرخ ارز را کنترل کنیم.
ایلنا درآمد ارز نرخ ارز