ایلنا   |  گوناگون  |  

نماینده‌ مجلسی که به دنبال کاهش سطح دستمزدهاست، باید پاسخگو باشد/14 درصد بیکاری جامعه به خاطر ناکافی بودنِ حداقل دستمزد است

عضو کارگری شورای عالی کار با انتقاد از طرح اخیری که برای حذف حداقل مزد، تهیه شده، خطاب به نمایندگان مجلس گفت: در شرایطی که کارگران به خاطر ناتوانی معیشتی در شرایط بسیار ناگواری هستند، این ضربه‌ها فشار مضاعف بر مردم است.

نماینده‌ مجلسی که به دنبال کاهش سطح دستمزدهاست، باید پاسخگو باشد/14 درصد بیکاری جامعه به خاطر ناکافی بودنِ حداقل دستمزد است

عضو کارگری شورای عالی کار با انتقاد از طرح اخیری که برای حذف حداقل مزد، تهیه شده، خطاب به نمایندگان مجلس گفت: در شرایطی که کارگران به خاطر ناتوانی معیشتی در شرایط بسیار ناگواری هستند، این ضربه‌ها فشار مضاعف بر مردم است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، این روزها تلاش‌هایی برای حذف حداقل دستمزد کلید خورده‌ است، تلاش‌هایی که البته با مخالفت صریح و بی‌پرده‌ی کارگران و نمایندگان آنها ناکام خواهد ماند. علی خدایی (عضو کارگری شورای عالی کار و نایب رئیس هیات مدیره کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور) در این رابطه با اشاره به اتفاقات رخ داده می‌گوید: اخیراً کارگروه اشتغال مجلس، طرحی را در مجلس مطرح کرده که به مرکز پژوهش‌های مجلس واگذار شده است. سیزدهم آذر ما نیز نمایندگان کارگری در جلسه‌ی مرکز پژوهش‌های مجلس که برای بررسی این طرح برگزار شده بود، شرکت کردند. ظاهراً تم اصلی طرح، «بررسی مزد چندگانه» است.

وی تاکید کرد: براساس شنیده‌های ما، طرحِ «مزدِ چندگانه» توسط یکی از نمایندگان مجلس در حال پیگیری‌ست و شاکله اصلی طرح، براساسِ مفروضات و نظریاتِ یک موسسه خیریه، تنظیم شده است. این خیریه سالهاست که تحت پوشش دفاع از اشتغال، هجمه به قانون کار و حداقل دستمزد را آغاز کرده و تلاش دارد با تبلیغات وسیع، گروه‌های مختلف کارگران ازجمله زنان سرپرست خانوار را از شمول حداقل مزد و قانون کار خارج نماید.

این فعال کارگری، به منصه‌ی ظهور رسیدن این دست طرح‌ها و پیشنهادات را محصول بی‌اطلاعی مسئولان می‌داند و معتقد است؛ اینگونه تفکرات و عملکردها باعث به‌هم‌ریختگی و تشتت بازار کار می‌شود.

کارگاه‌های زنان سرپرست خانوار که بیمه و حداقل دستمزد را رعایت نمی‌کنند، یک تخلف آشکار است

عضو کارگری شورای عالی کار این نوع کارگاه‌ها را از نگاه قانون کار، «غیرقانونی» می‌داند و می‌گوید: کارگاه‌های زنان سرپرست خانوار که بیمه و حداقل دستمزد را رعایت نمی‌کنند، یک تخلف آشکار است و اداره کار و تامین اجتماعی استان اصفهان باید با این نوع تخلفات، برخورد جدی صورت بدهد. فرض بگیریم اینها می‌خواهند یک قانونی را تغییر بدهند اما نمی‌توانند قبل از طی روند قانونی برای تغییر قانون، الزامات این قانون را زیرپا بگذارند.

وی تاکید می‌کند: این تخلف از قانون، در سال‌های گذشته تداوم داشته و جالب اینجاست که بدون هیچ واهمه، این تخلف را یک «دستاورد» معرفی می‌کنند.

حتی تندروترین نمایندگان سرمایه‌داری افت معیتشتی طبقه‌ی کارگر را قبول دارند

خدایی در شرایطی که نابسامانی معاش کارگران، حتی تندروترین نمایندگان سرمایه‌داری را به قبول افت معیتشتی طبقه‌ی کارگر واداشته، تلاش برای زدودن حداقل دستمزد را «وقاحت» می‌داند و ادامه می‌دهد: امروزه همه معترفند که وضعیت معاش کارگران خوب نیست و حداقل دستمزد مناسب نیست. یادمان نرود که حداقل دستمزد در بهترین حالت فقط 28.3 هزینه‌های ماهانه‌ی خانوار را پوشش می‌دهد. اما در کمال بی‌پروایی، برخی آقایان درخواست دارند که همین حداقلِ غیرکافی نیز به کارگران پرداخت نشود و از همه ابزارهای تبلیغاتی ازجمله جزوه، دست‌نوشته و حتی پیامک برای اقناع مسئولان استفاده می‌کنند.

نماینده کارگران در شورای عالی کار، واکنشِ «برخی» از مسئولان را سوال‌برانگیز توصیف می‌کند و می‌گوید: برخورد برخی از مسئولان نشان‌دهنده بی‌اطلاعی کامل از مناسبات بازار کار است. طرح اخیر بر این ادعا استوار است که با حذف الزام حداقل دستمزد، نرخ اشتغال بالا می‌رود. متاسفانه کسانی که به این حرف‌ها گوش فرا می‌دهند، هیچ شناختی از تعریف اشتغال ندارند. در همین سال گذشته، 14 درصد بیکاری‌های ارادی مربوط به کسانی‌ست که حداقل دستمزد را ناکافی می‌دانند. پس چطور ادعا می‌کنند که با کاهش مزد، اشتغال ایجاد می‌شود؟!

وی تاکید می‌کند: در شرایطی که 14 درصد بیکاران، به خاطر پایین بودن حداقل دستمزد، بازار کار رسمی را رها می‌کنند و به اشتغال غیررسمی روی می‌آورند، آقایان می‌خواهند با پایین آوردنِ بیشتر مزد، اشتغال ایجاد کنند. این یک رویکرد مضحک و بی‌اساس است.

برخی به هیچ وجه نگران روستاییان و جامعه کارگری نیستند

او به نکته‌ی اساسی‌تری ورود می‌کند: نماینده مجلسی که پیگیری این نوع موارد را در برنامه دارد و در حال حاضر، خروج روستاییان از شمول قانون کار را پیگیری می‌کند، مطمئن هستیم که به هیچ وجه نگران روستاییان و جامعه کارگری نیست.

خدایی خطاب به این نماینده مجلس ادامه می‌دهد: در شرایطی که مردم و کارگرانی که به شما رای داده‌اند، توقع دارند که برای بهبود معاش آنها که سقوط آزاد کرده، تلاش کنید اما شما در حال تقلا برای حذف حمایت‌های حداقلی قانون هستید!‍ این را موکلانتان باید بدانند و بایستی پاسخگوی مردم باشید!

ضربه‌هایی به زخمِ روبازِ طبقه‌ی کارگر

وی تاکید می‌کند: من فکر می‌کنم ضربه‌های این تفکرات، ضربه‌هایی‌ست که به زخم روبازِ طبقه‌ی کارگر ایرانی فرود می‌آید و یقیناً درد آن در این شرایط ناگوار اقتصادی، بیشتر از همیشه هست.

به گفته‌ی خدایی، هجمه به قانون کار در همه دوره‌ها وجود داشته و کارگران نیز طریق مبارزه با این هجمه‌ها را خوب بلدند. اما در شرایطی که کارگران به خاطر ناتوانی معیشتی در شرایط بسیار ناگواری هستند، این ضربه‌ها را فشار مضاعف تلقی می‌کنیم و به هیچ وجه برنمی‌‌تابیم.

بیکاری حداقل دستمزد دستمزد   اخبار برگزیده
  

مصوبه ای در جهت کاهش قیمت خودروهای وارداتیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است مصوبه مجلس درباره واردات خودرو‌های تمام برقی و تمام هیبریدی به مدت 5 سال،آنهم بدون اخذ عوارض و حقوق ورودی می‌تواند قیمت خودرو را به شدت کاهش دهد.
خودروتک مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس واردات خودرو 

  

جلسه محرمانه اعضای کنگره آمریکا درباره ایران با وندی شرمن و رئیس اسبق سیااقتصادنیوز: دموکرات‌های کنگره آمریکا از «وندی شرمن» مسئول تیم مذاکرات هسته‌ای آمریکا و «جان برنان» آخرین رئیس سیا در دولت سابق این کشور برای توضیح درباره تنش‌ها با ایران دعوت کردند.
اقتصادنیوز کنگره آمریکا ایران باراک اوباما 

  

در حاشیه دیدار افطاری فعالان سیاسی با رئیس جمهوری که شنبه هفته گذشته برگزار شد، یک عکس بسیار پر بازتاب شد؛ آنجا که بهزاد نبوی و احمد توکلی دو چهره شاخص از دو جناح سیاسی اصلاح‌طلب و اصول‌گرا که برخی حتی اختلافات آنها در کابینه میر حسین موسوی را عامل ایجاد جناح چپ و راست می‌دانند، جلوی دوربین محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی قرار گرفتند.
نامه نیوز عکس رئیس جمهور محمد عطریانفر 

  

سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با تصویب نهایی واگذاری حدود 14 درصد سهام دولت در ایران‌خودرو و حدود 17 درصد سهام دولت در سایپا در هیات وزیران، این اتفاق به زودی عملیاتی می‌شود.
نامه نیوز کمیسیون صنایع و معادن مجلس سهام دولت 

  

انگیزه مرد مشکوک از حمله به حسن روحانی و ظریفآرمان: چتری برای همه! همین اشتراک و البته اجبار است که برخی افراد و گروه‌ها را به هم نزدیک می‌کند.
مثلث مردان ایرانیان خارج از کشور مصاحبه 

  

یک روزنامه کویتی تأکید کرد پاسخ و تلافی ایران به هر نوع اقدام نظامی آمریکا نامحدود است.
نامه نیوز موشک ایران روزنامه 

  

ریزش قیمت بعضی مدل ها در بازار خودرو+ جزئیاتطی هفته‌های گذشته افرادی اقدام به خرید خودرو با قیمت بالا کردند و در اکنون حاضر به فروش آنها نیستند و منتظرند قیمت‌ها دوباره افزایش یابد از طرفی خریداران نیز منتظر کاهش بیشتر قیمت هستند.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

ویلموتس رسما سرمربی تیم ملی ایران شدمارک ویلموتس با فدارسیون فوتبال به توافق نهایی رسید.
مثلث تیم ملی فوتبال ایران ایران فوتبال 

  

ماجرای واقعی اظهارات جنجالی پوتین درباره ایران چه بود؟رسانه های معاند، با جراحی بخشی از اظهارات پوتین در کنفرانس خبری، تلاش در اقناع این پیام داشتند که روسیه نیز علیه ایران موضع گیری کرده است.
مثلث ولادیمیر پوتین ایران ایران و اسرائیل 

  

توضیحات پلیس راهور درباره کلیپ برخورد با راکب موتورسیکلتپلیس نسبت به انتشار کلیپی از درگیری یک موتورسوار با مامور راهور در خیابان ولیعصر واکنش نشان داد.
خودروتک پلیس راهور پلیس اتوبوس 

  اخبار داغ
  

استاندار خراسان شمالی: بساط صف ارزاق باید از استان برچیده شودبجنورد- ایرنا- استاندار خراسان شمالی گفت: ایجاد صف برای دریافت اقلام یارانه ای نشان از بی برنامگی دستگاههای مسئول دارد و باید بساط این صف ها از استان برچیده شود.
ایرنا تنظیم بازار ایرنا یارانه 

  

مراحل پایانی راه‌اندازی بازار متشکل ارزیآماده سازی زیرساخت های فناوری اطلاعات برای ارتباط شرکت بازار متشکل ارزی و بانک ها مراحل پایانی را می گذراند و قرار است این بازار پس از تکمیل این زیرساخت ها به زودی راه اندازی شود. پیگیری خبرنگار ایرنا از علل تاخیر در راه اندازی بازار متشکل ارزی، آماده نشدن زیرساخت های فنی برای ارتباط … نوشته مراحل پایانی راه‌اندازی بازار متشکل ارزی اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز فناوری فناوری اطلاعات یورو 

  

وزیر اقتصاد: بازگشت ارز صادراتی از مرز 10میلیارد دلار گذشتفرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این که میزان ارزی که به کشور بازگشته افزایش یافته است، گفت: در اردیبهشت ماه 1٫7 میلیارد دلار ارز صادراتی به کشور برگشته و اکنون این رقم از مرز 10 میلیارد دلار گذشته است...
انصاف‌نیوز اقتصاد وزارت امور اقتصادی و دارایی ارز 

  

تفاهم‌نامه همکاری ستاد مبارزه با مواد مخد و حوزه‌های علمیه امضا شدقم-ایرنا- تفاهم‌نامه همکاری مشترک بین حوزه‌های علمیه و ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور در امر پیشگیری از اعتیاد در یک بازده زمانی 5 ساله، عصر یکشنبه در جلسه ای در مرکز مدیریت حوزه های علمیه در قم به امضا رسید.
ایرنا ستاد مبارزه با مواد مخدر مواد مخدر حوزه 

  

توانمندسازی معتادان متجاهر اولویت ستاد مبارزه با مواد مخدر استقم-ایرنا- دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: مبحث جمع‌آوری، نگهداری، درمان و ایجاد اشتغال و توانمندسازی معتادان متجاهر اولویت کوتاه‌مدتی بوده که توسط این ستاد با تاسیس اردوگاه‌های تخصصی دنبال می‌شود.
ایرنا ستاد مبارزه با مواد مخدر مواد مخدر قم 

  

شهرداریها از ارزش افزوده و املاک به نحو مطلوب استفاده کنندخرم آباد - ایرنا - معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری لرستان گفت:شهرداریها باید از قدرت و اختیار خود به نحو مطلوب در جهت ارزش افزوده دارائی ها و املاک بهره برداری کنند.
ایرنا بودجه دولت بخش خصوصی 

  

5 درصد مالیات بر ارزش افزوده سفرهای هوایی بین شهری حذف شدتهران- ایرنا- عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: چون در لایحه مالیات بر ارزش افزوده، 9 درصد مالیات از سفرهای هوایی اخذ می شود، 5 درصد مالیات بر ارزش افزوده را از این سفرها حذف کردیم.
ایرنا مالیات مالیات بر ارزش افزوده خبرنگار 

  

گزارش «اقتصادنیوز» از بازار طلا و ارز پایتخت؛ فن بدل بازارساز به نوسان‌گیراناقتصادنیوز: امروز یکشنبه 29 اردیبهشت 1398 بازار طلا و ارز تهران به حرکت خود روی مدار نزولی ادامه داد و چند سطح قیمتی پایین آمد. صبح امروز صرافی ملی نرخ خرید و فروش دلار و یورو را 100 تومان افزایش داد اما تا عصر در چند مرحله قیمت‌ها را کاهش داد و نهایتاً نرخ‌ها 150 تومان تنزل یافتند...
اقتصادنیوز بازار طلا و ارز بازی سکه و طلا 

  

اهدا کاپ و مدال های ارزشمند کشتی به موزه ملی ورزش ،المپیک، پارالمپیکعصر امروز تعدادی از افتخارات ارزشمند کشتی همچون کاپ،مدال و دوبنده حمید سوریان با حضور محسن وحدانی سرپرست روابط عمومی فدراسیون کشتی به موزه ملی ورزش، المپیک، پارالمپیک اهدا شد.
برنا ورزش کره جنوبی فدراسیون کشتی 

  

ارز بخریم یا نخریم؟ایران‌آنلاین نوشت: رضا، 22 سال سابقه کار در یکی از دستگاه‌های دولتی دارد و تمام پس‌اندازی که دراین سال‌ها به دست آورده به 70 میلیون تومان می‌رسد. دراین سال‌ها اهل ریسک نبوده و سودی که از سپرده بانکی می‌گرفته به گذران زندگی اش کمک کرده است. اما شنیدن تجربه یکی از اقوامش که در سال … نوشته ارز بخریم یا نخریم؟ اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز ارز نرخ ارز مالیات