صراط   |  سیاسی  |  

نظام جمهوری اسلامی ایران دنیای استکبار را در حیرت فروبرده است/ اگر سیاست‌های پولی اصلاح نشود، پدیده تورم از جامعه رخت نخواهد بست

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: اگر نظام جمهوری اسلامی ایران دنیای استکبار را در حیرت فروبرده، دستاورد عمل صالح است.

صراط:

حجت‌الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: شما برادران بزرگوار آراسته به ایمان و عمل صالح، خواهران معزز و آراسته به نور ایمان و عمل صالح و خویشتن را به تقوای الهی توصیه می‌کنم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران وی ادامه داد: امیدوارم در پرتو نور عقل، و نور علم و در پرتو مشعل پر فروغ وحی به تقوای الهی آراسته شویم و هم ابعاد و زوایای هستی فردی و خانوادگی و اجتماعی مان نماد ارزش‌های متعالی قرآن و عترت باشد.

وی با قرائت آیاتی از سوره انفال خاطرنشان کرد: این آیات کریمه مبارکه جامعه آراسته به ایمان را مخاطب قرار داده است، کسانی که در مدرسه قرآن و وحی زانو زده‌اند و در پرتو انوار نورانی وحیانی حرکت می‌کنند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه آموزه‌های خدای متعال، آموزه‌های وحیانی فرامین رسول مکرر اسلام، پیشوایان معصوم دین نقشه راه است، خاطرنشان کرد: در راهی گام بردارید که اولیای دین تدبیر فرموده‌اند، ثمره این سلوک رسیدن به حیات است و این حیات حیات علمی و معرفتی است

وی ادامه داد: انسانی که سخن خدای متعال را استماع می‌کند و به مبدا و معاد ایمان دارد، این انسان انسان زنده است، کسانی تحت انظار پیامبر قرار می‌گیرند که حیات دارند، حیات عقلانی و معرفتی دارند، در یک مرتبه‌ای است حیات معرفتی هستند و، چون دارای این حیات ادراکی و عقلانی هستند، خدا شناس می‌شوند، پیامبر اکرم را می‌شناسند اگر از این حیات بهره‌مند نبودند هرگز نور وحی قلب آنان را نورانی نمی‌کرد،

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: کسانی با تذکرات پیامبر بیدار می‌شوند که مرتبه از خشیت را دارند، یعنی مرتبه‌ای از معرفت و علم را دارند، اما بعد از آنکه به مدرسه وحی راه یافتند، به قله‌های حیات دست پیدا می‌کنند که با حیات گذشته قابل مقایسه نیست، این حیات هم قله‌های رفیع علم است.

حجت‌الاسلام ابوترابی‎فرد تصریح کرد: خداوند اولین انسان را در این جایگاه رفیعی از علم قرار داد، این علم معرفت دانش است که حضرت آدم را در قله‌ای از برتری نسبت به سایر پدیده‌ها قرار داده است و جالب است که ارزش ملائکه هم به علم است، انسان کامل انسان عالم است یعنی انسان دارای حیات وحیانی انسان عالم است، یعنی جامعه اگر در مدرسه قرآن حضور پیدا کند به مدارج عالی علم و معرفت دست پیدا می‌کند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه خشیت از خدا ثمره علم و معرفت است، تصریح کرد: معرفتی که دستاورد عمل صالح است، این عمل صالح راه را برای تعالی معرفتی و ایمانی انسان و قرب او به هستی مطلق، کمال بی‌نهایت، ذات اقدس احدیت هدایت می‌کند.

وی ادامه داد: انسان صالح که از نگاه قرآن کلم‌الطیب است، این به سوی نور مطلق و کمال مطلق حرکت می‌کند، به سوی علم نامحدود پیش می‌رود، به قدرت نامحدود نزدیک می‌شود، منتها حوزه‌هایی که تبیین می‌کنند، اراده من و شما می‌شود، انسان سالک الی الله که دعوت خدا و رسول را اجابت می‌کنی، این افق در انتظار توست، جامعه‌ای که در مسیر قرآن حرکت می‌کنی، این افق بلند در انتظار شماست، عمل صالح چه انقلابی در انسان و جامعه خلق می‌کند.

امام جمعه موقت تهران با بیا اینکه جبهه مقاومت و نظام جمهوری اسلامی ایران دنیای استکبار را در حیرت فرو برده و در موضع انفعال قطعی قرار داده است، خاطرنشان کرد: این‌ها همه دستاورد عمل صالح است و این عمل صالح دستاورد معرفت خدا و اطاعت از پیامبر اوست.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد ادامه داد: این عمل صالح دستاورد تسلیم شدن در برابر وحی است که انسان و جامعه را متحول کرده و جبهه مقاومت را خلق می‌کند.

وی با بیان اینکه نور ایمان در قلب زینب کبراست که او را در این جایگاه رفیع قرار داده است، خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهید عاشورا را بشناسید، زینب کبرا را بشناسید، این نور وحی است که در جان شهدای مدافع حرم زینب کبرا تجلی یافته است، مردان سلحشوری که همه دنیای استکبار را در برابر عظمت انسانی خود به تسلیم و پذیرش شکست وا داشته‌اند و این نماد علم نماد استقامت، نماد بصیرت، صبر، نماد همه ارزش‌های بالای انسانی است .

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه اقتصاد در جامعه اسلامی هدف نیست بلکه ابزار است، اظهار کرد: برای تعالی جامعه و تکامل انسان و تعالی جامعه انسانی و برای رسیدن به معرفت به اقتصاد مولد نیاز داریم.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد با بیان اینکه حیات با علم مساوی است، خاطرنشان کرد: اقتصاد و توسعه برای تربیت انسانی است که در راه سیره امیرالمومنین قدم بر می‌دارد.

وی با بیان اینکه ما باید برای حرکت و تعالی جامعه، استحکام و اقتدار جامعه انسانی و اسلامی به حوزه اقتصاد توجه ویژه‌ای داشته باشیم، خاطرنشان کرد: ما نیازمند اقتصاد مولد، سالم، متکی به علم و دانش بنیان به جای اقتصاد مبتنی بر نفت نیازمندیم که مجلس باید در آستانه بودجه به این حقیقت چشم بدوزد.

امام جمعه موقت تهران در خطبه دوم نماز جمعه تهران به سالگرد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اشاره و با ذکر فرمایشاتی از مقام معظم رهبری درباره او تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی در حال بررسی لایحه بودجه است، این لایحه تبیین کننده نقشه راه کشور در طی یکسال است که برخی از تحلیلگران اقتصادی و سیاسی کشور می‌گویند نقشه راه را به ما بدهید تا ما تحلیل خود را از وضعیت حوزه‌های مختلف بگوییم.

وی با انتقاد از ضابطه تخصیص بودجه در برخی نهادها اظهار کرد: ما باید در جهت کاهش هزینه‌ها حرکت کنیم، مدیران شما دغدغه خانواده و فرزندان خود را دارید، فرزندان و خانواده شما در صورتی می‌توانند آینده خوبی داشته باشند که هزینه‌های کشور مدیریت شود.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد با بیان اینکه افزایش هزینه‌ها نمی‌تواند راه را هموار کند، تصریح کرد: نمی‌توان بدون کاهش هزینه‌های دولت به دنبال کاهش تورم باشیم.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد درباره بودجه نقش تعیین کننده برای کشور دارد، گفت: بنده توصیه‌هایی برای دولت محترم داشتم که به نظر کارشناسان مورد توجه قرار نگرفته است، ارزیابی بسیاری از صاحب‌نظران و مرکز پژوهش‌های مجلس آن است که تفاوت‌های معنا داری بین لایحه بودجه 98 با سال‌های گذشته غیر از افزایش ارقام متناسب با تورم دیده نمی‌شود.

وی افزود: اقدامات شفاف‌سازی شکل گرفته است و قدم‌هایی کوتاه برای کاهش بعضی از هزینه‌ها برداشته شده است، اما این اقدامات متناسب با تحول و تغییر و حرکت به سمت بودجه مبتنی بر عملکرد نیست، ما سخت نیازمند به تحول در این حوزه هستیم.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد ضمن اشاره به اینکه نگاه به نظام بودجه‌ریزی در کوتاه‌مدت تغییر کند، اظهار کرد: نکاتی که رهبر معظم در حوزه بودجه اشاره داشتند بیانگر ضرورت و اهمیت این تحول است، ما باید شاهد تحول جدی در حوزه‌های سیاست‌ها مالی پولی و نظام بانکی کشور باشیم.

وی ادامه داد: اگر سیاست‌های مالی اصلاحات ساختاری نداشته باشد، در سال‌های پیش رو با مشکلات جدی روبرو خواهیم بود، اگر سیاست‌های پولی اصلاح نشود پدیده تورم از جامعه رخت نخواهد بست، اگر نظام بانکی اصلاح نشود، رشد نقدینگی زاییده از بی‌انضباطی نظام بانکی چالش‌های جدی اقتصادی برای کشور خلق می‌کند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در مورد اصلاح سیاست‌های مالی تصریح کرد: ما در این حوزه باید شاهد تغییر در ساختار مالیاتی کشور باشیم، ساختار مالیاتی کشور ساختار قابل قبولی نیست، امروز صاحب‌نظران می‌گویند که بین 40 تا 50 درصد در کشور فرار مالیاتی داریم که عدد بزرگی به مبلغ 40 تا 50 میلیارد تومان حساب شده است.

وی با بیان اینکه اصلاح نظام مالیاتی به معنای افزایش نرخ مالیات نیست، گفت: جامعه در حال رشد و در حال رکود می‌تواند پرداخت‌های مالیاتی داشته باشد امروز در تعریف حکمرانی خوب یکی از شاخصه‌ها، نظام مالیاتی فراگیر و جامعه و عادلانه است و ما با این مسئله فاصله بسیار زیادی داریم.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد با تاکید بر اینکه دریافت مالیات باید از کسانی که سود را کسر کرده‌اند اخذ شود، افزود: کسانی که سال گذشته 200 تومان سود داشته‌اند و متناسب با سود خود مالیات پرداخت می‌کردند، اگر امسال یکصد تومان سود دارند مالیات متناسب را سود امسال اخذ شود، همچنین نرخ مالیاتی نباید افزایش پیدا کند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با تاکید بر فرار مالیاتی در کشور افزود: فرار مالیاتی در کشور به معنای ستم به پرداخت کنندگان مالیات است، با این کار ما به قدرت رقابت در جامعه آسیب می‌زنیم و با فساد اقتصادی روبرو خواهیم شد.

وی افزود: پایه‌های مالیاتی باید افزایش پیدا کند کشور‌هایی که خود را از تورم نجات داده‌اند نگاه ویژه به پایه‌های مالیاتی خود داشته اند، ما از بسیاری از حوزه‌ها مالیات دریافت نمی‌کنیم؛ دستگاه مالیاتی کشور برای آنکه بتواند عادلانه مالیات اخذ کند، نیازمند اطلاعات است، همه دستگاه‌ها باید اطلاعات را در طبق قانون در اختیار نظام مالیاتی قرار دهند.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌ فرد در ادامه گفت: در کشوری که نظام استکبار تنگناه‌هایی برای آن خلق کرده است، باید در نظام مالیاتی خود اصلاحی صورت بگیرد و اصلاح ساختار مالیاتی کشور باید در دستور اول کشور قرار بگیرد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه نمایندگان مجلس باید به حوزه اصلاح نظام مالیاتی به صورت جدی ورود کنند، گفت: مراقب باشید مبادا یک ریال از یک برادر و یا خواهر مسلمان اضافه دریافت شود، این کار حرام است و بر خلاف موازین شرعی و قانونی است و خیانت به نظام و ملت است، همانطور که فرار مالیاتی خیانت به کشور و ملت است با این کار حقوق ضعفا تضعیف می‌شود.

 

جمهوری اسلامی مجلس شورای اسلامی ایران   اخبار برگزیده
  

همه چیز درباره افزایش یا کاهش قیمت خودرو در سال آیندهپیش‌بینی قیمت خودروهای داخلی در سال 98 با توجه به نوسانات بازار ارز که یکی از مولفه‌های خودروسازان برای تأمین مواد اولیه و قطعات است، کمی دشوار به نظر می‌رسد.
خودروتک افزایش قیمت کاهش قیمت ها قیمت ارز 

  

پلیس اعلام کرد خبر خسارت به خودروی نیروی انتظامی در درگیری شهروندان دزفول و اندیمشک کذب است.
نامه نیوز نیروی انتظامی پلیس فضای مجازی 

  

رییس جمهور سابق ایران گفت‌وگویی متفاوت با خبرورزشی داشت. او از مارادونا، انتقال تیم‌ها به شهرستان‌ها، جام جهانی و ورود بانوان به ورزشگاه‌ها گفت.
نامه نیوز احمدی نژاد رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

خبر خوش برای دارندگان خودروهای گازسوزمدیر طرح سی‌ان‌جی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران با اشاره به افزایش قیمت سی ان جی به میزان 10 درصد از سال آینده گفت: طبق مصوبه هیئت دولت، قیمت این سوخت تا 5 سال آینده ثابت خواهد ماند.
خودروتک ایران رانندگی استاندارد 

  

فرمانده مرزبانی استان کردستان ‌با اشاره به درگیری شب گذشته مرزبانان هنگ مرزی بانه با اشرار مسلح گفت: اشرار مسلح ‌قصد اقدامات خرابکارانه در داخل کشور را داشتند.
نامه نیوز اشرار استان همدان استان کردستان 

  

گمانه‌زنی‌ها درباره قیمت نهایی پژو 301پژو 301 در کنار 2008 و 508 محصولاتی بودند که از آن‌ها به اسم میوه‌های برجامی صنعت خودرو یاد می‌شود. بعد از بروز تنش‌های بین‌المللی و آغاز تحریم‌ها، همکاری پژو و ایران‌خودرو آسیب شدیدی دید. طبیعتاً 301 نیز از این بحران بی‌نصیب نماند. حالا خبر می‌رسد که با اتخاذ راهکارهایی قرار است که این خودرو راهی بازار شود ولی با قیمتی نامعلوم.
خودروتک قیمت پژو ایران خودرو 

  

کمتر از 24 ساعت پس از حادثه تروریستی در نیوزیلند، افرادی با سر دادن شعار‌های اسلام‌هراسانه در محوطه بیرونی مسجدی در لندن پایتخت انگلیس، با سلاح سرد به مسلمانان حمله ور شدند. پلیس لندن زخمی شدن یک جوان 27 ساله با چکش از ناحیه سر را تایید کرده است.
نامه نیوز حمله تروریستی لندن نیوزیلند 

  

قیمت خودرو چقدر دیگر پایین می آید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

معاون حقوقی و امور مجلس وزارت آموزش و پرورش گفت: با توجه به افزایش حقوق کارکنان دولت، 400 هزار تومان به حقوق ثابت معلمان افزوده می‌شود که این مقدار با حفظ درصد افزایش حقوق به میزان 10 تا 20 درصد، به صورت پلکانی خواهد بود.
نامه نیوز وزارت آموزش و پرورش آموزش مجلس شورای اسلامی 

  

الان خودرو صفر کیلومتر بخریم یا بعد از عید؟اگرچه قرار بود در سال 97 با تغییر مرجع قیمت‌گذاری و تعیین فرمول جدید قیمت، بازار خودرو به آرامش برسد، اما این اتفاق نیفتاد و درنهایت با الزام خودروسازان به فروش فوری خودرو در روزهای پایانی سال دولت در صدد مدیریت بازار خودرو بر آمد.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  اخبار داغ
  

تورهای ارزان‌قیمت، تله‌ی کلاهبرداران استدر ایام نوروز، مجرمان سایبری با تبلیغات دروغین تورهای ارزان‌قیمت داخلی و خارجی به دنبال کلاهبرداری ا
خبرفوری قیمت اینترنت کارت ملی 

  

مسافران خارجی مشهد 80 درصد افزایش داشته/ ارزان بودن سفر به ایران در کشورهای منطقه پیچیده استرئیس اتحادیه هتل داران مشهد گفت: با وجود سخت‌گیری‌های دولت عربستان اتباع این کشور دیگر به مشهد سفر نمی‌کنند اما شیعیان بحرین از طریق امارات و کویت به ایران می‌آیند. شیعیان کویتی نیز مانند قبل به مشهد سفر می‌کنند به طور کلی مسافران خارجی مشهد 80 درصد افزایش پیدا کرده‌اند.
ایلنا مشهد سفر ایران 

  

طرح سپرده گذاری ارزی اعتماد عمومی به بانک ها را بر می گرداند عزت الله یوسفیان ملا عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به اهمیت سپرده گذاری ارزی در بانک ها، گفت: در زمینه سپرده گذاری ارزی دربانک ها خلاء قانونی و خلاء اعتماد عمومی داریم. عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه قانون صریحی برای سپرده گذاری ارزی در سیستم بانکی کشور وجود ندارد، اظهار داشت: از آنجایی که هیچ…
خانه‌ملت بانک مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

نرخ تورم سال 97 چقدر شد؟مرکز آمار ایران اعلام کرد که نرخ تورم دوازده‌ماهه منتهی به اسفند ماه 1397 به 9.26 درصد رسید که نسبت به دوازده ماهه منتهی به بهمن (23.5درصد) 3.4 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
خودروتک تورم مرکز آمار ایران ایران 

  

ترانسفرمارکت ارزشمندترین بازیکنان 30 کشور را معرفی کرده است.
نود 

  

مبارزه با ملخ صحرایی در جنوب سیستان و بلوچستان ادامه داردزاهدان- ایرنا- مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: دیده بانی و مبارزه با ملخ صحرایی در جنوب این استان با جدیت همچنان ادامه دارد.
ایرنا کشاورزی نوروز ایرنا 

  

استاندار چهارمحال و بختیاری خدمت رسانی به مسافران نوروزی را مطلوب ارزیابی کردشهرکرد - ایرنا - استاندار چهارمحال و بختیاری با اشاره به آمادگی کامل ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی استان ، خدمت رسانی به مسافران نوروزی را مطلوب ارزیابی کرد
ایرنا مجلس شورای اسلامی اورژانس حمل و نقل