صراط   |  سیاسی  |  

نظام جمهوری اسلامی ایران دنیای استکبار را در حیرت فروبرده است/ اگر سیاست‌های پولی اصلاح نشود، پدیده تورم از جامعه رخت نخواهد بست

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: اگر نظام جمهوری اسلامی ایران دنیای استکبار را در حیرت فروبرده، دستاورد عمل صالح است.

صراط:

حجت‌الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: شما برادران بزرگوار آراسته به ایمان و عمل صالح، خواهران معزز و آراسته به نور ایمان و عمل صالح و خویشتن را به تقوای الهی توصیه می‌کنم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران وی ادامه داد: امیدوارم در پرتو نور عقل، و نور علم و در پرتو مشعل پر فروغ وحی به تقوای الهی آراسته شویم و هم ابعاد و زوایای هستی فردی و خانوادگی و اجتماعی مان نماد ارزش‌های متعالی قرآن و عترت باشد.

وی با قرائت آیاتی از سوره انفال خاطرنشان کرد: این آیات کریمه مبارکه جامعه آراسته به ایمان را مخاطب قرار داده است، کسانی که در مدرسه قرآن و وحی زانو زده‌اند و در پرتو انوار نورانی وحیانی حرکت می‌کنند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه آموزه‌های خدای متعال، آموزه‌های وحیانی فرامین رسول مکرر اسلام، پیشوایان معصوم دین نقشه راه است، خاطرنشان کرد: در راهی گام بردارید که اولیای دین تدبیر فرموده‌اند، ثمره این سلوک رسیدن به حیات است و این حیات حیات علمی و معرفتی است

وی ادامه داد: انسانی که سخن خدای متعال را استماع می‌کند و به مبدا و معاد ایمان دارد، این انسان انسان زنده است، کسانی تحت انظار پیامبر قرار می‌گیرند که حیات دارند، حیات عقلانی و معرفتی دارند، در یک مرتبه‌ای است حیات معرفتی هستند و، چون دارای این حیات ادراکی و عقلانی هستند، خدا شناس می‌شوند، پیامبر اکرم را می‌شناسند اگر از این حیات بهره‌مند نبودند هرگز نور وحی قلب آنان را نورانی نمی‌کرد،

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: کسانی با تذکرات پیامبر بیدار می‌شوند که مرتبه از خشیت را دارند، یعنی مرتبه‌ای از معرفت و علم را دارند، اما بعد از آنکه به مدرسه وحی راه یافتند، به قله‌های حیات دست پیدا می‌کنند که با حیات گذشته قابل مقایسه نیست، این حیات هم قله‌های رفیع علم است.

حجت‌الاسلام ابوترابی‎فرد تصریح کرد: خداوند اولین انسان را در این جایگاه رفیعی از علم قرار داد، این علم معرفت دانش است که حضرت آدم را در قله‌ای از برتری نسبت به سایر پدیده‌ها قرار داده است و جالب است که ارزش ملائکه هم به علم است، انسان کامل انسان عالم است یعنی انسان دارای حیات وحیانی انسان عالم است، یعنی جامعه اگر در مدرسه قرآن حضور پیدا کند به مدارج عالی علم و معرفت دست پیدا می‌کند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه خشیت از خدا ثمره علم و معرفت است، تصریح کرد: معرفتی که دستاورد عمل صالح است، این عمل صالح راه را برای تعالی معرفتی و ایمانی انسان و قرب او به هستی مطلق، کمال بی‌نهایت، ذات اقدس احدیت هدایت می‌کند.

وی ادامه داد: انسان صالح که از نگاه قرآن کلم‌الطیب است، این به سوی نور مطلق و کمال مطلق حرکت می‌کند، به سوی علم نامحدود پیش می‌رود، به قدرت نامحدود نزدیک می‌شود، منتها حوزه‌هایی که تبیین می‌کنند، اراده من و شما می‌شود، انسان سالک الی الله که دعوت خدا و رسول را اجابت می‌کنی، این افق در انتظار توست، جامعه‌ای که در مسیر قرآن حرکت می‌کنی، این افق بلند در انتظار شماست، عمل صالح چه انقلابی در انسان و جامعه خلق می‌کند.

امام جمعه موقت تهران با بیا اینکه جبهه مقاومت و نظام جمهوری اسلامی ایران دنیای استکبار را در حیرت فرو برده و در موضع انفعال قطعی قرار داده است، خاطرنشان کرد: این‌ها همه دستاورد عمل صالح است و این عمل صالح دستاورد معرفت خدا و اطاعت از پیامبر اوست.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد ادامه داد: این عمل صالح دستاورد تسلیم شدن در برابر وحی است که انسان و جامعه را متحول کرده و جبهه مقاومت را خلق می‌کند.

وی با بیان اینکه نور ایمان در قلب زینب کبراست که او را در این جایگاه رفیع قرار داده است، خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهید عاشورا را بشناسید، زینب کبرا را بشناسید، این نور وحی است که در جان شهدای مدافع حرم زینب کبرا تجلی یافته است، مردان سلحشوری که همه دنیای استکبار را در برابر عظمت انسانی خود به تسلیم و پذیرش شکست وا داشته‌اند و این نماد علم نماد استقامت، نماد بصیرت، صبر، نماد همه ارزش‌های بالای انسانی است .

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه اقتصاد در جامعه اسلامی هدف نیست بلکه ابزار است، اظهار کرد: برای تعالی جامعه و تکامل انسان و تعالی جامعه انسانی و برای رسیدن به معرفت به اقتصاد مولد نیاز داریم.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد با بیان اینکه حیات با علم مساوی است، خاطرنشان کرد: اقتصاد و توسعه برای تربیت انسانی است که در راه سیره امیرالمومنین قدم بر می‌دارد.

وی با بیان اینکه ما باید برای حرکت و تعالی جامعه، استحکام و اقتدار جامعه انسانی و اسلامی به حوزه اقتصاد توجه ویژه‌ای داشته باشیم، خاطرنشان کرد: ما نیازمند اقتصاد مولد، سالم، متکی به علم و دانش بنیان به جای اقتصاد مبتنی بر نفت نیازمندیم که مجلس باید در آستانه بودجه به این حقیقت چشم بدوزد.

امام جمعه موقت تهران در خطبه دوم نماز جمعه تهران به سالگرد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اشاره و با ذکر فرمایشاتی از مقام معظم رهبری درباره او تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی در حال بررسی لایحه بودجه است، این لایحه تبیین کننده نقشه راه کشور در طی یکسال است که برخی از تحلیلگران اقتصادی و سیاسی کشور می‌گویند نقشه راه را به ما بدهید تا ما تحلیل خود را از وضعیت حوزه‌های مختلف بگوییم.

وی با انتقاد از ضابطه تخصیص بودجه در برخی نهادها اظهار کرد: ما باید در جهت کاهش هزینه‌ها حرکت کنیم، مدیران شما دغدغه خانواده و فرزندان خود را دارید، فرزندان و خانواده شما در صورتی می‌توانند آینده خوبی داشته باشند که هزینه‌های کشور مدیریت شود.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد با بیان اینکه افزایش هزینه‌ها نمی‌تواند راه را هموار کند، تصریح کرد: نمی‌توان بدون کاهش هزینه‌های دولت به دنبال کاهش تورم باشیم.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد درباره بودجه نقش تعیین کننده برای کشور دارد، گفت: بنده توصیه‌هایی برای دولت محترم داشتم که به نظر کارشناسان مورد توجه قرار نگرفته است، ارزیابی بسیاری از صاحب‌نظران و مرکز پژوهش‌های مجلس آن است که تفاوت‌های معنا داری بین لایحه بودجه 98 با سال‌های گذشته غیر از افزایش ارقام متناسب با تورم دیده نمی‌شود.

وی افزود: اقدامات شفاف‌سازی شکل گرفته است و قدم‌هایی کوتاه برای کاهش بعضی از هزینه‌ها برداشته شده است، اما این اقدامات متناسب با تحول و تغییر و حرکت به سمت بودجه مبتنی بر عملکرد نیست، ما سخت نیازمند به تحول در این حوزه هستیم.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد ضمن اشاره به اینکه نگاه به نظام بودجه‌ریزی در کوتاه‌مدت تغییر کند، اظهار کرد: نکاتی که رهبر معظم در حوزه بودجه اشاره داشتند بیانگر ضرورت و اهمیت این تحول است، ما باید شاهد تحول جدی در حوزه‌های سیاست‌ها مالی پولی و نظام بانکی کشور باشیم.

وی ادامه داد: اگر سیاست‌های مالی اصلاحات ساختاری نداشته باشد، در سال‌های پیش رو با مشکلات جدی روبرو خواهیم بود، اگر سیاست‌های پولی اصلاح نشود پدیده تورم از جامعه رخت نخواهد بست، اگر نظام بانکی اصلاح نشود، رشد نقدینگی زاییده از بی‌انضباطی نظام بانکی چالش‌های جدی اقتصادی برای کشور خلق می‌کند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در مورد اصلاح سیاست‌های مالی تصریح کرد: ما در این حوزه باید شاهد تغییر در ساختار مالیاتی کشور باشیم، ساختار مالیاتی کشور ساختار قابل قبولی نیست، امروز صاحب‌نظران می‌گویند که بین 40 تا 50 درصد در کشور فرار مالیاتی داریم که عدد بزرگی به مبلغ 40 تا 50 میلیارد تومان حساب شده است.

وی با بیان اینکه اصلاح نظام مالیاتی به معنای افزایش نرخ مالیات نیست، گفت: جامعه در حال رشد و در حال رکود می‌تواند پرداخت‌های مالیاتی داشته باشد امروز در تعریف حکمرانی خوب یکی از شاخصه‌ها، نظام مالیاتی فراگیر و جامعه و عادلانه است و ما با این مسئله فاصله بسیار زیادی داریم.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد با تاکید بر اینکه دریافت مالیات باید از کسانی که سود را کسر کرده‌اند اخذ شود، افزود: کسانی که سال گذشته 200 تومان سود داشته‌اند و متناسب با سود خود مالیات پرداخت می‌کردند، اگر امسال یکصد تومان سود دارند مالیات متناسب را سود امسال اخذ شود، همچنین نرخ مالیاتی نباید افزایش پیدا کند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با تاکید بر فرار مالیاتی در کشور افزود: فرار مالیاتی در کشور به معنای ستم به پرداخت کنندگان مالیات است، با این کار ما به قدرت رقابت در جامعه آسیب می‌زنیم و با فساد اقتصادی روبرو خواهیم شد.

وی افزود: پایه‌های مالیاتی باید افزایش پیدا کند کشور‌هایی که خود را از تورم نجات داده‌اند نگاه ویژه به پایه‌های مالیاتی خود داشته اند، ما از بسیاری از حوزه‌ها مالیات دریافت نمی‌کنیم؛ دستگاه مالیاتی کشور برای آنکه بتواند عادلانه مالیات اخذ کند، نیازمند اطلاعات است، همه دستگاه‌ها باید اطلاعات را در طبق قانون در اختیار نظام مالیاتی قرار دهند.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌ فرد در ادامه گفت: در کشوری که نظام استکبار تنگناه‌هایی برای آن خلق کرده است، باید در نظام مالیاتی خود اصلاحی صورت بگیرد و اصلاح ساختار مالیاتی کشور باید در دستور اول کشور قرار بگیرد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه نمایندگان مجلس باید به حوزه اصلاح نظام مالیاتی به صورت جدی ورود کنند، گفت: مراقب باشید مبادا یک ریال از یک برادر و یا خواهر مسلمان اضافه دریافت شود، این کار حرام است و بر خلاف موازین شرعی و قانونی است و خیانت به نظام و ملت است، همانطور که فرار مالیاتی خیانت به کشور و ملت است با این کار حقوق ضعفا تضعیف می‌شود.

 

جمهوری اسلامی مجلس شورای اسلامی ایران   اخبار برگزیده
  

عقب نشینی دلار در پی تحریم های شب گذشته علیه ایراناقتصاد نیوز: اعلام تحریم‌های جدید علیه ایران توسط کاخ سفید باعث عقب نشینی شاخص دلار به کانال 95 واحد شد.
اقتصادنیوز دلار ایران اقتصاد 

  

واکنش موسوی سخنگوی وزارت خارجه به تحریم رهبری و «ظریف»سخنگوی وزارت خارجه کشورمان به تصمیم اخیر آمریکا برای تحریم رهبری ایران و محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه واکنش نشان داد.
مثلث وزارت خارجه توئیتر دولت 

  

قیمت گذاری خودرو براساس «حاشیه» کدام بازار؟در‌حالی‌که قیمت‌های ارائه شده در طرح فروش روزانه خودروسازان حکایت از تعلیق مصوبه قیمت‌گذاری خودرو در حاشیه بازار دارد، رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان تاکید کرده قیمت‌ها متناسب با حاشیه بازار بهمن 97 تعیین شده‌اند.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

«مارک دائو»، روزنامه نگار ، تنش‌های موجود بین ایران و امریکا را در فرانس 24 تحلیل کرده و نوشته است: دونالد ترامپ در حال بازی با کارت فشار حداکثری بر ایران برای بازگرداندن آنها به میز مذاکره است. یک استراتژی بی‌خطر که احتمال برافروختن آتش در خاورمیانه را افزایش داده است.
نامه نیوز ایران هسته ای بازی 

  

معاون حقوقی رئیس جمهور: مردم باید همه چیز را بدانندروزنامه ایران: لایحه شفافیت یکی از مهم‌ترین لوایح دولت اعتدال حالا در مجلس است و همه چشم‌ها به بهارستان است تا ببینند نمایندگان مردم از آزمون آن سربلند بیرون می‌آیند یا نه.
مثلث رئیس جمهور ایران روزنامه ایران 

  

درخواست جدید خودروسازان برای افزایش قیمت خودروخودروسازان دوباره درخواست گرانی دادند! این خبر را فیاض، مشاور وزیر صنعت به «شهروند» اعلام می‌کند و البته اصرار هم دارد به جای «افزایش قیمت» از واژه «اصلاح قیمت» استفاده کند. او البته توضیح می‌دهد که درخواست خودروسازان برای اصلاح قیمت در حال بررسی است.
خودروتک خودروسازان افزایش قیمت قیمت 

  

آمریکا در پی اقدامات خصمانه خود، تحریم‌های جدیدی را علیه مقام معظم رهبری وضع کرده است.
نامه نیوز ایران دونالد ترامپ ترامپ 

  

«روحانی» اعتراض، «جهانگیری» سکوتمستقل آنلاین/ گروه سیاسی ــ هرمز شریفیان ــ این نخستین بار نیست که «حسن روحانی»، رئیس جمهوری با معاون اول خود، «اسحاق جهانگیری» درباره برخی موضوعات به اختلاف‌نظرهای جدی بر می‌خورند.
مستقل‌آنلاین حسن روحانی اسحاق جهانگیری رئیس جمهور 

  

ذوالنوری و پور مختار ملاقات با بابک زنجانی را تکذیب کردندمستقل آنلاین/از روز شنبه در محافل سیاسی و فضای مجازی شایعه شد که چندتن از نمایندگان اصولگرا متمایل به جبهه پایداری در زندان اوین حضور یافته و با بابک زنجانی غارتگر بزرگ نفتی ملاقات هایی داشته اند.
مستقل‌آنلاین زندان اوین بابک زنجانی شبکه های مجازی 

  

پشت‌پرده اتاق عملیاتِ ضدزنگنه و دیدار با "بابک زنجانی" در زندان/ صداوسیما طرفِ کیست؟مستقل آنلاین/یکی از برنامه‌های صبحگاهی شبکه سوم سیما با دعوت از علیرضا زاکانی نماینده اصولگرای پیشین مجلس و از جمله سرسخت‌ترین دلواپسان حوزه نفت و دیپلماسی، 20 دقیقه به طرح انتقادها و مدعیاتِ اثبات‌نشده علیه وزارت نفت و وزیر نفت جمهوری اسلامی اختصاص داد.
مستقل‌آنلاین روزنامه وزارت نفت تلویزیون 

  اخبار داغ
  

سامسونگ گوشی 5G ارزان قیمت می سازد به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تک رادار، یکی از بزرگترین سوالات کاربران موبایل درباره گسترش اینترنت 5G مربوط به زمان عرضه دستگاه هایی ارزان است که همه کاربران بتوانند از آنها استفاده کنند. در حال حاضر موبایل هایی مانند «وان پلاس 7Pro» و «اوپو Reno 5G» قیمت بالایی دارند. اما به نظر می رسد سامسونگ به زودی موبایلی ارزان مجهز به فناوری 5G عرضه می کند. طبق گزارش وب سایت Galaxy Club…
مهر سامسونگ قیمت موبایل 

  

شناسایی تولیدکنندگان ارز دیجیتال در دستور کار قرار گرفت/ "قطع برق" تنها دستورِ ابلاغ شدهسخنگوی صنعت برق با اشاره به اینکه"شناسایی تولیدکنندگان ارز دیجیتال در دستور کار قرار گرفته"، گفت: قطعا شناسایی ماینرها روش های خاص خودش را دارد که در دستور کار شرکت‌های توزیع برق و برق منطقه ای قرار گرفته است.
تسنیم ارز کار برق 

  

بیت کوین به قله 15ماه اخیر رسید / ارزش بیت کوین از 11 هزار دلار عبور کرداقتصاد نیوز: پس از آنکه فیس‌بوک از تلاش‌ها برای راه‌اندازی ارز دیجیتالی خود به نام "لیبرا" خبر داد، ارزش بیت کوین در بازارهای جهانی به شدت صعودی شده است. در معاملات امروز ارزش بیت کوین با گذشتن از سطح 11 هزار دلار به بالاترین رقم ثبت شده خود در طول 15 ماه اخیر رسید و هر بیت کوین به ازای 11 هزار و 247.62 دلار مبادله شد.
اقتصادنیوز بیت کوین دلار اقتصاد 

  

آثار تورمی منجر به کاهش هزینه های درمانی خانواده ها می شود به گزارش خبرگزاری مهر، ایرج حریرچی، اظهار داشت: بر اساس تجربه سال 1391 که توأم با تورم بالا و کاهش قابل توجه رشد اقتصادی بود، سرانه بار مراجعه مردم به مراکز بهداشتی و درمانی 3 الی 7 درصد کاهش یافت و در چنین شرایطی عرضه بیشتر خدمات درمانی با تعرفه حداقلی (مثل تعرفه دولتی) و یا خدمات رایگان برای اقشار آسیب پذیر (نظیر فعالیت گروههای جهادی و خیریه) ضروری است. وی تصریح کرد: خوشبختانه…
مهر وزارت بهداشت هزینه خانواده 

  

آیا سیاست مدیریت نرخ ارز بانک مرکزی حرکت در مسیر درست است؟اقتصاد نیوز: هرچند ممکن است تلاش بانک مرکزی از روش‌های ایده‌آل و مبتنی بر کارکرد آزاد نظام قیمت‌ها فاصله داشته باشد، اما می‌توان آن را روش مطلوب ممکن در چارچوب محدودیت‌های سیاستگذار پولی تلقی کرد.
اقتصادنیوز سیاست پولی نرخ ارز ارز 

  

افزایش قیمت جهانی طلا هم‌زمان با کاهش ارزش دلارقیمت طلا با افزایش تحریم ها علیه ایران و همینطور کاهش ارزش دلار، شاهد روند صعودی بود.
ایلنا افزایش قیمت قیمت دلار