صراط   |  سیاسی  |  

نظام جمهوری اسلامی ایران دنیای استکبار را در حیرت فروبرده است/ اگر سیاست‌های پولی اصلاح نشود، پدیده تورم از جامعه رخت نخواهد بست

خطیب موقت نماز جمعه تهران گفت: اگر نظام جمهوری اسلامی ایران دنیای استکبار را در حیرت فروبرده، دستاورد عمل صالح است.

صراط:

حجت‌الاسلام سیدمحمدحسن ابوترابی‌فرد در خطبه‌های نماز جمعه تهران گفت: شما برادران بزرگوار آراسته به ایمان و عمل صالح، خواهران معزز و آراسته به نور ایمان و عمل صالح و خویشتن را به تقوای الهی توصیه می‌کنم.

به گزارش باشگاه خبرنگاران وی ادامه داد: امیدوارم در پرتو نور عقل، و نور علم و در پرتو مشعل پر فروغ وحی به تقوای الهی آراسته شویم و هم ابعاد و زوایای هستی فردی و خانوادگی و اجتماعی مان نماد ارزش‌های متعالی قرآن و عترت باشد.

وی با قرائت آیاتی از سوره انفال خاطرنشان کرد: این آیات کریمه مبارکه جامعه آراسته به ایمان را مخاطب قرار داده است، کسانی که در مدرسه قرآن و وحی زانو زده‌اند و در پرتو انوار نورانی وحیانی حرکت می‌کنند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه آموزه‌های خدای متعال، آموزه‌های وحیانی فرامین رسول مکرر اسلام، پیشوایان معصوم دین نقشه راه است، خاطرنشان کرد: در راهی گام بردارید که اولیای دین تدبیر فرموده‌اند، ثمره این سلوک رسیدن به حیات است و این حیات حیات علمی و معرفتی است

وی ادامه داد: انسانی که سخن خدای متعال را استماع می‌کند و به مبدا و معاد ایمان دارد، این انسان انسان زنده است، کسانی تحت انظار پیامبر قرار می‌گیرند که حیات دارند، حیات عقلانی و معرفتی دارند، در یک مرتبه‌ای است حیات معرفتی هستند و، چون دارای این حیات ادراکی و عقلانی هستند، خدا شناس می‌شوند، پیامبر اکرم را می‌شناسند اگر از این حیات بهره‌مند نبودند هرگز نور وحی قلب آنان را نورانی نمی‌کرد،

امام جمعه موقت تهران خاطرنشان کرد: کسانی با تذکرات پیامبر بیدار می‌شوند که مرتبه از خشیت را دارند، یعنی مرتبه‌ای از معرفت و علم را دارند، اما بعد از آنکه به مدرسه وحی راه یافتند، به قله‌های حیات دست پیدا می‌کنند که با حیات گذشته قابل مقایسه نیست، این حیات هم قله‌های رفیع علم است.

حجت‌الاسلام ابوترابی‎فرد تصریح کرد: خداوند اولین انسان را در این جایگاه رفیعی از علم قرار داد، این علم معرفت دانش است که حضرت آدم را در قله‌ای از برتری نسبت به سایر پدیده‌ها قرار داده است و جالب است که ارزش ملائکه هم به علم است، انسان کامل انسان عالم است یعنی انسان دارای حیات وحیانی انسان عالم است، یعنی جامعه اگر در مدرسه قرآن حضور پیدا کند به مدارج عالی علم و معرفت دست پیدا می‌کند.

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه خشیت از خدا ثمره علم و معرفت است، تصریح کرد: معرفتی که دستاورد عمل صالح است، این عمل صالح راه را برای تعالی معرفتی و ایمانی انسان و قرب او به هستی مطلق، کمال بی‌نهایت، ذات اقدس احدیت هدایت می‌کند.

وی ادامه داد: انسان صالح که از نگاه قرآن کلم‌الطیب است، این به سوی نور مطلق و کمال مطلق حرکت می‌کند، به سوی علم نامحدود پیش می‌رود، به قدرت نامحدود نزدیک می‌شود، منتها حوزه‌هایی که تبیین می‌کنند، اراده من و شما می‌شود، انسان سالک الی الله که دعوت خدا و رسول را اجابت می‌کنی، این افق در انتظار توست، جامعه‌ای که در مسیر قرآن حرکت می‌کنی، این افق بلند در انتظار شماست، عمل صالح چه انقلابی در انسان و جامعه خلق می‌کند.

امام جمعه موقت تهران با بیا اینکه جبهه مقاومت و نظام جمهوری اسلامی ایران دنیای استکبار را در حیرت فرو برده و در موضع انفعال قطعی قرار داده است، خاطرنشان کرد: این‌ها همه دستاورد عمل صالح است و این عمل صالح دستاورد معرفت خدا و اطاعت از پیامبر اوست.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد ادامه داد: این عمل صالح دستاورد تسلیم شدن در برابر وحی است که انسان و جامعه را متحول کرده و جبهه مقاومت را خلق می‌کند.

وی با بیان اینکه نور ایمان در قلب زینب کبراست که او را در این جایگاه رفیع قرار داده است، خاطرنشان کرد: اگر می‌خواهید عاشورا را بشناسید، زینب کبرا را بشناسید، این نور وحی است که در جان شهدای مدافع حرم زینب کبرا تجلی یافته است، مردان سلحشوری که همه دنیای استکبار را در برابر عظمت انسانی خود به تسلیم و پذیرش شکست وا داشته‌اند و این نماد علم نماد استقامت، نماد بصیرت، صبر، نماد همه ارزش‌های بالای انسانی است .

امام جمعه موقت تهران با بیان اینکه اقتصاد در جامعه اسلامی هدف نیست بلکه ابزار است، اظهار کرد: برای تعالی جامعه و تکامل انسان و تعالی جامعه انسانی و برای رسیدن به معرفت به اقتصاد مولد نیاز داریم.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد با بیان اینکه حیات با علم مساوی است، خاطرنشان کرد: اقتصاد و توسعه برای تربیت انسانی است که در راه سیره امیرالمومنین قدم بر می‌دارد.

وی با بیان اینکه ما باید برای حرکت و تعالی جامعه، استحکام و اقتدار جامعه انسانی و اسلامی به حوزه اقتصاد توجه ویژه‌ای داشته باشیم، خاطرنشان کرد: ما نیازمند اقتصاد مولد، سالم، متکی به علم و دانش بنیان به جای اقتصاد مبتنی بر نفت نیازمندیم که مجلس باید در آستانه بودجه به این حقیقت چشم بدوزد.

امام جمعه موقت تهران در خطبه دوم نماز جمعه تهران به سالگرد آیت‌الله هاشمی رفسنجانی اشاره و با ذکر فرمایشاتی از مقام معظم رهبری درباره او تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی در حال بررسی لایحه بودجه است، این لایحه تبیین کننده نقشه راه کشور در طی یکسال است که برخی از تحلیلگران اقتصادی و سیاسی کشور می‌گویند نقشه راه را به ما بدهید تا ما تحلیل خود را از وضعیت حوزه‌های مختلف بگوییم.

وی با انتقاد از ضابطه تخصیص بودجه در برخی نهادها اظهار کرد: ما باید در جهت کاهش هزینه‌ها حرکت کنیم، مدیران شما دغدغه خانواده و فرزندان خود را دارید، فرزندان و خانواده شما در صورتی می‌توانند آینده خوبی داشته باشند که هزینه‌های کشور مدیریت شود.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد با بیان اینکه افزایش هزینه‌ها نمی‌تواند راه را هموار کند، تصریح کرد: نمی‌توان بدون کاهش هزینه‌های دولت به دنبال کاهش تورم باشیم.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد درباره بودجه نقش تعیین کننده برای کشور دارد، گفت: بنده توصیه‌هایی برای دولت محترم داشتم که به نظر کارشناسان مورد توجه قرار نگرفته است، ارزیابی بسیاری از صاحب‌نظران و مرکز پژوهش‌های مجلس آن است که تفاوت‌های معنا داری بین لایحه بودجه 98 با سال‌های گذشته غیر از افزایش ارقام متناسب با تورم دیده نمی‌شود.

وی افزود: اقدامات شفاف‌سازی شکل گرفته است و قدم‌هایی کوتاه برای کاهش بعضی از هزینه‌ها برداشته شده است، اما این اقدامات متناسب با تحول و تغییر و حرکت به سمت بودجه مبتنی بر عملکرد نیست، ما سخت نیازمند به تحول در این حوزه هستیم.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد ضمن اشاره به اینکه نگاه به نظام بودجه‌ریزی در کوتاه‌مدت تغییر کند، اظهار کرد: نکاتی که رهبر معظم در حوزه بودجه اشاره داشتند بیانگر ضرورت و اهمیت این تحول است، ما باید شاهد تحول جدی در حوزه‌های سیاست‌ها مالی پولی و نظام بانکی کشور باشیم.

وی ادامه داد: اگر سیاست‌های مالی اصلاحات ساختاری نداشته باشد، در سال‌های پیش رو با مشکلات جدی روبرو خواهیم بود، اگر سیاست‌های پولی اصلاح نشود پدیده تورم از جامعه رخت نخواهد بست، اگر نظام بانکی اصلاح نشود، رشد نقدینگی زاییده از بی‌انضباطی نظام بانکی چالش‌های جدی اقتصادی برای کشور خلق می‌کند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران در مورد اصلاح سیاست‌های مالی تصریح کرد: ما در این حوزه باید شاهد تغییر در ساختار مالیاتی کشور باشیم، ساختار مالیاتی کشور ساختار قابل قبولی نیست، امروز صاحب‌نظران می‌گویند که بین 40 تا 50 درصد در کشور فرار مالیاتی داریم که عدد بزرگی به مبلغ 40 تا 50 میلیارد تومان حساب شده است.

وی با بیان اینکه اصلاح نظام مالیاتی به معنای افزایش نرخ مالیات نیست، گفت: جامعه در حال رشد و در حال رکود می‌تواند پرداخت‌های مالیاتی داشته باشد امروز در تعریف حکمرانی خوب یکی از شاخصه‌ها، نظام مالیاتی فراگیر و جامعه و عادلانه است و ما با این مسئله فاصله بسیار زیادی داریم.

حجت‌الاسلام ابوترابی فرد با تاکید بر اینکه دریافت مالیات باید از کسانی که سود را کسر کرده‌اند اخذ شود، افزود: کسانی که سال گذشته 200 تومان سود داشته‌اند و متناسب با سود خود مالیات پرداخت می‌کردند، اگر امسال یکصد تومان سود دارند مالیات متناسب را سود امسال اخذ شود، همچنین نرخ مالیاتی نباید افزایش پیدا کند.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با تاکید بر فرار مالیاتی در کشور افزود: فرار مالیاتی در کشور به معنای ستم به پرداخت کنندگان مالیات است، با این کار ما به قدرت رقابت در جامعه آسیب می‌زنیم و با فساد اقتصادی روبرو خواهیم شد.

وی افزود: پایه‌های مالیاتی باید افزایش پیدا کند کشور‌هایی که خود را از تورم نجات داده‌اند نگاه ویژه به پایه‌های مالیاتی خود داشته اند، ما از بسیاری از حوزه‌ها مالیات دریافت نمی‌کنیم؛ دستگاه مالیاتی کشور برای آنکه بتواند عادلانه مالیات اخذ کند، نیازمند اطلاعات است، همه دستگاه‌ها باید اطلاعات را در طبق قانون در اختیار نظام مالیاتی قرار دهند.

حجت‌الاسلام ابوترابی‌ فرد در ادامه گفت: در کشوری که نظام استکبار تنگناه‌هایی برای آن خلق کرده است، باید در نظام مالیاتی خود اصلاحی صورت بگیرد و اصلاح ساختار مالیاتی کشور باید در دستور اول کشور قرار بگیرد.

خطیب موقت نماز جمعه تهران با بیان اینکه نمایندگان مجلس باید به حوزه اصلاح نظام مالیاتی به صورت جدی ورود کنند، گفت: مراقب باشید مبادا یک ریال از یک برادر و یا خواهر مسلمان اضافه دریافت شود، این کار حرام است و بر خلاف موازین شرعی و قانونی است و خیانت به نظام و ملت است، همانطور که فرار مالیاتی خیانت به کشور و ملت است با این کار حقوق ضعفا تضعیف می‌شود.

 

جمهوری اسلامی مجلس شورای اسلامی ایران   اخبار برگزیده
  

شفاف سازی ایران خودرو در مورد قیمت تحویل خودروهای ثبت نامیمعاون مدیر عامل دربازاریابی و فروش ایران خودرو در پی اظهار نگرانی برخی مشتریان درخصوص افزایش قیمت تعهدات فروش قطعی محصولات اعلام کرد: این گروه از مشتریان خودروهای خود را بدون اعمال هرگونه افزایش قیمت تحویل خواهند گرفت.
خودروتک ایران خودرو ایران خودرو 

  

یک ستاره اروپایی دیگر در راه پیوستن به حریف پرسپولیسباشگاه السد قصد دارد بازیکن سابق منچستر سیتی را به خدمت بگیرد.
ایلنا ستاره پرسپولیس منچستر 

  

تکلیف قیمت تحویل خودروهای ثبت نامی روشن شددر حالی که برخی از خریداران خودروهای داخلی به برخی شرایط تحویل خودرو از جمله افزایش قیمت‌های اخیر مقابل وزارت صنعت اعتراض داشتند، وزیر صمت اعلام کرد: خودروهایی که پیش از این با قیمت قطعی پیش‌فروش شده‌اند، مشمول افزایش قیمت‌های جدید نمی‌شوند.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

قیمت خودرو «3 نرخی» شد!سه نرخی شدن قیمت خودرو با اجرایی شدن پیش فروش های جدید نشان می‌دهد که وعده تنظیم بازار و کاهش قیمت خودرو صرفا بهانه‌ای از سوی مدیران خودروسازان و وزارت صمت برای افزایش قیمت محصولات بوده است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

قیمت خودرو/ قیمت بازار و کارخانه تمام خودروهای داخلی (دوشنبه 24 دی 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز دوشنبه 24 دی ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

استقبال جالب استقلالی‌ها از مربی جدیدشان دریافت 3 MB ویدئومهر: مارتین فورکل مربی جدید استقلال تهران سابقه بازی در تیم ملی جوانان آلمان را در کارنامه دارد ضمن آنکه در دوران مربی گری به عنوان بدنساز در تیم ملی جوانان ویتنام هم به فعالیت پرداخته است. فورکل متولد 31 تیر ماه 1358 متولد منطقه کوبورگ آلمان غربی یکی از شهر های ایالت باواریا است . وی در طول دورانی که به بازی می پرداخت به عنوان مدافع راست چندان بازیکن شاخصی نبود.…
مهر بازی استقلال تهران 

  

سولسشر: یونایتد همیشه باید به دنبال پیروزی باشداوله گنار سولسشر، سرمربی منچستریونایتد، پس از پیروزی 1-0 مقابل تاتنهام در ومبلی، تاکید کرد که تیمش در هر دیدار باید برای پیروزی به میدان برود.
ورزش۳ بازی تاتنهام ورزش 

  

بازار در شوک اعلام قیمت جدید خودروهاگزارش امروز قیمت خودرو حکایت از انتظار بازار برای عرضه خودرو دارد به اعتقاد فعالان بازار خودرو اگر عرضه خودرو همچنان قطره چکانی باشد رشد قیمت ها ادامه خواهد داشت.
خودروتک بازار خودرو خودرو خودروسازان 

  

خودرو چطور گران شد؟18 اردیبهشت ماه سال جاری بود که دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خروج این کشور از توافق برجام را اعلام کرد. از همان روز بخش عظیمی از اقتصاد و صنعت کشور با تنش روانی شدیدی نسبت به این اتفاق روبه‌رو شد.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

حمله سازمان حمایت به خودروسازانعباس تابش با اشاره به مصوبات جدید ستاد تنظیم بازار در دو بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت و همچنین خودروهای خارج از شمول این قیمت گذاری اظهاراشت: در بخش خودروهای پرتیراژ مشمول قیمت گذاری شورای رقابت با توجه به شرایط جدید، خودروسازها مکلف به افزایش تولید بر اساس برنامه ارائه شده و مورد تایید وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند.
خودروتک خودروسازان تنظیم بازار ایران خودرو 

  اخبار داغ
  

الهه رضایی: بچه‌ها برای "مسئولین صداوسیما" ارزش زیادی ندارندمجری قدیمی تلویزیون با گلایه از برنامه‌های کودکانه امروز صداوسیما، گفت: چرا باید کودک ما کارتن‌ها و
خبرفوری تلویزیون فضای مجازی کودکان 

  

واردات مواد اولیه خطوط تولید بدون انتقال ارز تا سقف 300 میلیون دلار مجاز شدمعاون وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: ثبت سفارش واردات مواد اولیه، قطعات و ملزومات ضروری خطوط تولید تا سقف 300 میلیون دلار بدون انتقال ارز تا پایان سال 98 مجاز است.
فارس واردات تولید ارز 

  

هفته آینده؛ گزارش تعهدات مربوط به دریافت کنندگان منابع ارزی تقدیم رییس مجلس می شود به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست رؤسای کمیسیون های تخصصی مجلس با وزیر امور اقتصادی و دارایی، صنعت، معدن و تجارت و رئیس کل بانک مرکزی پیش از ظهر امروز (دوشنبه، یکم بهمن ماه) با موضوع بررسی آخرین وضعیت تعهدات ارزی دریافت کنندگان منابع ارزی برگزار شد. محمدرضا پور ابراهیمی داورانی در تشریح این نشست، گفت: هدف از برگزاری جلسه بررسی آخرین وضعیت تعهدات ارزی دریافت کنندگان منابع…
خانه‌ملت حساب ذخیره ارزی تسهیلات ارزی مجلس شورای اسلامی 

  

توسلی: خوانندگان ارزشی جایی در موسیقی فجر ندارند!محسن توسلی: متاسفانه سال‌های زیادی است که ستاد برگزاری جشنواره توجه چندانی به خوانندگان ارزشی ندارد، گویی جشنواره موسیقی فجر جای ما خوانندگان انقلابی نیست.
برنا موسیقی جشنواره موسیقی فجر دهه فجر 

  

حدود 10 میلیارد دلار وام ارزی هنوز وصول نشده استرییس کل بانک مرکزی گفت: حدود 20 میلیارد دلار وام ارزی پرداخت شده که حدود 10.5 میلیارد دلار از این رقم هنوز وصول نشده است.
برنا دلار وام حساب ذخیره ارزی 

  

حذف ثبت سفارش گمرکی و تخصیص ارز نیمایی به واردات کتاب به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روابط عمومی معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، ایوب دهقانکار از تعامل معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با سازمان توسعه تجارت وزارت صنعت، معدن و تجارت و معاونت ارزی بانک مرکزی برای حذف ثبت سفارش گمرکی واردات کتاب و تخصیص ارز نیمایی در صورت ثبت سفارش خبر داد و گفت: هیات وزیران در جلسه مورخ 22/1/97 به استناد اصل یکصد وسی و…
مهر جمهوری اسلامی واردات مشاور 

  

نحوه تخصیص ارز به کالاهای اساسی فسادزا بوده استنماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس شورای اسلامی با اشاره به تخصیص 14 میلیارد دلار ارز برای واردات کالاهای اساسی گفت: توزیع این کالاها نشان داد که این نحوه تخصیص فسادزا بوده است.
فارس ارز کالاهای اساسی مجلس شورای اسلامی 

  

هشدارهای پلیسی در راستای مبارزه با سرقت از منزلمعاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا با هشدار به شهروندان گفت: از نگهداری وجوه نقد و طلاجات زیاد در منزل و در یک مکان مشخص(در اتاق خواب و یا در میز آرایش بانوان....) خودداری کنید و اموال خود را به صندوق‌های امانات بانک بسپارید.
ایلنا بانک سرقت پلیس 

  

همتی اعلام کرد: نتایج نشست تعیین تکلیف تسهیلات گیرندگان حساب ذخیره ارزیرئیس کل بانک مرکزی گفت: در حدود 20 میلیارد دلار وامی که از حساب ذخیره ارزی به تسهیلات گیرندگان اعطا شده، بالغ بر 10.5 میلیارد دلار همچنان باقی مانده که سهم بخش خصوصی 4 میلیارد دلار است.
تسنیم حساب ذخیره ارزی بانک مرکزی بانک 

  

ضرورت تعیین تکلیف تسهیلات گیرندگان حساب ذخیره ارزی تا دو ماه آیندهرییس کل بانک مرکزی گفت: در حدود 20 میلیارد دلار وامی که از حساب ذخیره ارزی به تسهیلات گیرندگان اعطا شده، بالغ بر 10.5 میلیارد دلار همچنان باقی مانده که سهم بخش خصوصی 4 میلیارد دلار است.
ایلنا حساب ذخیره ارزی دولت ماه