صراط   |  اجتماعی  |  

مصائب دهه شصتی‌ها حتی در سالمندی!

رئیس فراکسیون سلامت سالمندان گفت: برای آمادگی مواجهه با پدیده نگران کننده کاهش جمعیت، بازنگری در سند ملی سالمندان را آغاز کرده ایم.

صراط:

فقط سه دهه فرصت داریم تا خودمان را برای مواجهه با جمعیتی که 33 درصد آن سالمند است، آماده کنیم؛ سال‌هایی که مثل برق و باد سپری خواهد شد و آمار جمعیت سالمندان کشور به 33 میلیون نفر خواهد رسید.

دوره ترسناک دهه شصتی‌ها

روزنامه ی خراسان نوشت مرکز آمار ایران جمعیت کشور در سال 1430 را با سناریو‌های مختلفی پیش‌بینی کرده که بر اساس محتمل‌ترین آن، با توجه به روند کاهشی نرخ باروری، جمعیت ایران در آن سال به 101 میلیون نفر خواهد رسید. اما نگران‌کننده‌تر از پایین بودن نرخ باروری، نتیجه آن، یعنی کاهش آمار جوانان در مقابل افزایش آمار سالمندان است. در سال 1430، دهه شصتی‌های ما در گروه سالمندان بالای 60 سال قرار می‌گیرند و به نظر می‌رسد همانند همه مشکلات و دغدغه‌هایی که برای تحصیل، ازدواج و اشتغال خود داشته‌اند، احتمالا دوره سالمندی سختی هم در انتظارشان خواهد بود.

33 میلیون سالمند در 1430

پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که از 101 میلیون جمعیت تخمینی کشور در سال 1430، حدود 33 درصد را سالمندان تشکیل خواهند داد و این یعنی با جمعیت 33 میلیونی این گروه سنی مواجه خواهیم بود. البته پیش‌بینی‌های هولناک‌تری هم وجود دارد که اگرچه رسمی نیست و توسط فعالان حوزه جمعیت مطرح شده، اما نمی‌توان نسبت به آن بی‌تفاوت بود: «ما در سال 1430 پیرترین کشور منطقه خواهیم بود».

2.6 میلیون سالمند مجرد.

اما برای این‌که بهتر درک کنیم سه دهه دیگر در چه وضعیتی قرار خواهیم گرفت، لازم است از وضعیت فعلی سالمندان و مشکلات آن‌ها باخبر شویم و به استناد آن، وضعیت آینده را حدس بزنیم. دکتر «احمد دلبری» رئیس انجمن سالمندشناسی، شرایط سالمندان کشور را به خوبی شرح داده است:

- در سال 1385 فقط 600 هزار سالمند بالای 80 سال داشتیم، اما در سال 1430 این عدد به5/3 میلیون نفر می‌رسد و حتی بخشی از آن‌ها خانواده‌ای هم نخواهند داشت.- اکنون 80 هزار سالمند در وضعیت تجرد قطعی هستند، اما در سال 1430 به دلیل غریبه بودن با ازدواج که در جوانان امروزی می‌بینیم، تجرد قطعی به بیش از 2 میلیون و 600 هزار نفر در سالمندان می‌رسد.غصه نان و آب و خانه- تقریبا 45 درصد سالمندان فعلی مستمری‌بگیر هستند، اما 55 درصد دیگر، درآمد و مستمری لازم برای دوره سالمندی را ندارند.- تنگدستی در جامعه سالمندی دو برابر سایر رده‌های سنی است و این فقر در زنان سالمند بیشتر است.- بر اساس آمار سال 1395 حدود 94 درصد سالمندان بیمه پایه داشتند، اما بیمه پایه نیاز‌های دوره سالمندی را تامین نمی‌کند و فقط 31 درصد سالمندان ما بیمه تکمیلی دارند.- وضعیت مالکیت مسکن هم در سالمندی بدتر می‌شود. در سال 1385، حدود 90 درصد سالمندان مسکن شخصی داشتند، اما طبق سرشماری سال 1395، این میزان به 82 درصد رسیده است.همه این اعداد و ارقام یعنی، طی سال‌های آینده شرایط بسیار سخت‌تری پیش روی ما خواهد بود. افزایش آمار کلی سالمندان، افزایش تعداد سالمندان تنها، نبود نیروی کار کافی برای ارائه خدمت و مراقبت از سالمندان و صد‌ها مشکل دیگر.

بازنگری سند ملی سالمندان در مجلس

این‌که نهاد‌های قانون‌گذار و برنامه‌ریز در کشور، چه تدبیری برای سال‌های پیش رو اتخاذ کرده‏اند، سوالی است که پاسخ آن را از «محمدعلی محسنی بندپی» رئیس فراکسیون سالمندان مجلس پیگیری می‌کنم. او می‌گوید: «در سال 1430، حدود 33 درصد از جمعیت کشور ما سالمند خواهند بود و با پدیده‌ای مواجه می‌شویم که شرایط خاص خودش را دارد و نیازمند برنامه‌ریزی است، به همین دلیل برای اولین‌بار، فراکسیون سلامت سالمندان را در مجلس شورای اسلامی ایجاد کرده‌ایم».

فرصت 100 ساله در مقابل فرصت 30 ساله

محسنی‌بندپی می‌افزاید: «جمعیت فعلی سالمندان ما حدود 10 درصد است و تا 30 سال دیگر، بیش از سه برابر خواهد شد. نکته مهم این است که کشور‌های توسعه یافته تا دو برابر شدن جمعیت سالمندانشان حدود 80 تا 110 سال فرصت داشتند، اما حالا ما تا سه برابر شدن این جمعیت، فقط 30 سال وقت داریم». او به تدوین سند ملی سالمندان طی سال‌های اخیر هم اشاره و اظهار می‌کند: «تامین منابع پایدار، توسعه زیرساخت‌ها، ارتقای فرهنگی جامعه و توانمندسازی سالمندان از جمله اهداف این سند است که در صورت اجرای صحیح، به آن‌ها دست خواهیم یافت».

البته محسنی‌بندپی به برخی ایرادات آن هم اشاره می‌کند و می‌افزاید: «در این سند برای دستگاه‌های اجرایی متعددی مسئولیت تعریف شده، اما تعدد آن‌ها سبب شده امکان مشخص کردن متولی پاسخگویی و گزارش‌دهی وجود نداشته باشد، به همین دلیل یکی از اصلاحات ما روی این سند، مشخص کردن دستگاه‌های اصلی و پاسخگو در زمینه سالمندان خواهد بود».

او به برخی دیگر از اصلاحات در حال انجام هم اشاره می‌کند، از جمله: مشخص کردن خلأ‌های قانونی حوزه سالمندی و رفع آن در تدوین برنامه هفتم توسعه، الزام وزارت بهداشت به ایجاد دوره دستیاری ویژه سالمندان، ملزم شدن سازمان برنامه و بودجه به تقویت منابع مالی طرح‌های حمایت از سالمندان، ضرورت تقویت پوشش‌های بیمه‌ای، الزام وزارتخانه آموزش و پرورش، علوم و بهداشت به تدوین سرفصل‌های آشنایی با زندگی سالمندی در کتاب‌های درسی و ....

درآمد سلامت سالمندان   اخبار برگزیده
  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا 

  

اسراییل: ازسرگیری تمرین حمله هوایی به ایران پس از 2 سال توقفهفته گذشته نیز کانال 12 تلویزیون اسراییل گزارش داد که اسراییل برای حمله احتمالی به ایران 1.5 میلیارد دلار به بودجه نظامی خود افزوده است
۵۵ آنلاین نیروی هوایی ایران سازمان ملل متحد 

  

رستم قاسمی، وزیر راه: تجربیات تلخ مسکن مهر را تکرار نمی‌کنیموزیر راه و شهرسازی گفت: به هیچ عنوان دولت سیزدهم احداث مسکن در کشور را سیاسی نمی‌کند که به همین منظور تجربیات تلخ مسکن مهر را در طرح اقدام ملی مسکن جبران و اصلاح می‌کنیم
۵۵ آنلاین رستم قاسمی مسکن مهر مسکن 

  

جزئیاتی از استخدام در وزارت بهداشتوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور دستور داد که حداکثر تا 10 آبان ماه سال جاری تمامی پذیرفته شدگان آزمون استخدامی وزارت بهداشت باید در مراکز پذیرفته شده فعالیت خود را آغاز کنند.
گسترش درمان وزارت بهداشت مجلس شورای اسلامی 

  

ستاره پرسپولیس مشکوک به کرونادلیل غیبت نعمتی در سفر پرسپولیس به اهواز مشخص شد
خانه فوتبال ستاره پرسپولیس خودرو 

  

آیت الله صافی گلپایگانی در دیدار رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: توصیه حقیر این است که باید با تمام کشورهای دنیا با عزّت و اقتدار رابطه داشته باشیم. اینکه با بسیاری از کشورها قهر باشیم صحیح نیست و به ضرر مردم عزیزمان است. شما باید با عقلانیت و تعامل سازنده، حقوق ملت را احقاق کنید...
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی تهران قیمت 

  

واکنش تند ایران به اتهامات رژیم صهیونیستیایرنا/ نماینده جمهوری اسلامی ایران در کمیته سیاسی و استعمار زدایی مجمع عمومی سازمان ملل در پاسخ به تهدیدات رژیم صهیونیستی اظهار داشت: جامعه جهانی و سازمان ملل رژیم صهیونیستی را پاسخگوی اقدامات غیر انسانی خود سازند.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

ریزش قیمت دلار 29عصر پنجشنبه مهر 1400قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز پنجشنبه 29 مهر 1400 در صرافی‌های بانکی به 26 هزار و 690 تومان رسید.
فردا قیمت دلار دلار آمریکا 

  

آخرین خبر از جاماندگان سهام عدالترئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از ارسال نامه به رئیس‌جمهور درباره جاماندگان سهام عدالت خبر داد و گفت: این نامه به وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه ارجاع شده است.
اقتصادنیوز سازمان برنامه و بودجه سهام عدالت سهام 

  

تحلیلی جذاب از عملکرد بورس در هفته آخر مهر +‌ فیلمدر هفته گذشته، بورس تهران چه عملکردی به جا گذاشت؟ بهترین بازدهی از آن چه نمادهایی شد؟ روند معاملاتی در هفته گذشته چگونه بود؟
گسترش بورس تهران تهران اقتصاد 

  

بورس فک پلمپ شدمدیر روابط عمومی بورس تهران اعلام کرد: درب پارکینگ ساختمان بورس فک پلمب شد و معاملات بورس اوراق بهادار تهران روز شنبه طبق روال عادی انجام می شود.
نامه نیوز بورس تهران روابط عمومی تهران 

  

رونمایی از تیم فرهاد، مدل 1400 | ترکیب استقلال در فصل جدیداستقلال امروز در نخستین دیدار خود از بیست و یکمین دوره رقابت های لیگ برتر، به مصاف هوادار می رود تا از تیم جدید فرهاد مجیدی رسما رونمایی شود.
خانه فوتبال بازار خودرو بازی فرهاد مجیدی 

  

کدام استان‌ها با روند افزایشی کرونا مواجه هستند؟معاون درمان وزارت بهداشت با بیان اینکه روند افزایشی مختصری در موارد بروز کرونا در چهار استان دیده شده، گفت: البته این روند افزایشی مختصر به معنای پیک ششم کرونا نیست.
۵۵ آنلاین درمان وزارت بهداشت 

  اخبار داغ
  

تزریق دوز سوم واکسن کرونا به کادر درمان و سالمندانسلامت نیوز: با تزریق 80 میلیون و 406هزار و 788 دوز واکسن بعد از گذشت بیش از دو ماه از واردات گسترده واکسن به کشور، پوشش واکسیناسیون در دوز اول (با تزریق 50 میلیون و 843 هزار و 578 نفر) به 76 درصد و در دوز دوم (با تزریق 29 میلیون و 503 هزار و 783 نفر) به 40 درصد رسید. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه ایران ،حدود 59 هزار و 427 نفر نیز تاکنون دوز سوم واکسن را دریافت کرده اند...
سلامت‌نیوز وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی درمان 

  

عوامل تاثیر گذار بر بورس تا پایان 1400/ از برجام تا نرخ دلار و کسری بودجهرضا اکبری کارشناس بازار سرمایه درباره عوامل تاثیر گذار بر بورس تا پایان 1400 توضیحاتی داد.
اقتصادنیوز دلار بودجه کسری بودجه 

  

مچ اندازی بر سر قیمت دلاربه گفته فعالان،‌ افزایش قیمت حواله درهم به بالای محدوده 7 هزار و 500 تومانی در بازار ارز موجب شده برای قیمت دلار نیز انتظارات افزایشی تقویت شود.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

قیمت دلار و یورو اعلام شد /نرخ ارز صرافی ملی امروز دوشنبه 3 آبان 1400صرافی بانک ملی ایران امروز قیمت فروش دلار آمریکا را 26,892 (بیست و شش هزار و هشتصد و نود و دو تومان) اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار دلار آمریکا 

  

شاخص بورس کانال 1.4 میلیونی را از دست داددر معاملات امروز، دوشنبه 3 آبان، شاخص بورس ریزش کرد و از سطح یک میلیون و 400 هزار واحد پائین آمد.
اقتصادنیوز شاخص 

  

بورس دوباره قرمز شدافت 4 هزار واحدی شاخص کل بورس در آغاز معاملات
فردا شاخص سرمایه وزن 

  

دوز "اضافه" واکسن کرونا به چه کسانی تزریق می‌شود؟دبیر کمیته علمی کشوری ضمن تشریح تفاوت دوز بوستر با دوز اضافه، گفت: بر اساس آنچه که وعده داده شده تا اوایل آذر ماه به ایمنی جمعی واکسیناسیون در کشور می‌رسیم و بعد از آن درباره استراتژی‌ دوز اضافه تصمیم‌گیری می‌شود.
گسترش وزارت بهداشت سازمان بهداشت جهانی بیمارستان 

  

بورس کار خود را با افت شروع کرد (3 آبان)شاخص بورس با افت چهار هزار واحدی در 10دقیقه آغازین معاملات امروز همراه شد.
گسترش بورس تهران کار تهران 

  

مچ اندازی بر سر قیمت دلار /تست بازارساز توسط نوسان گیران دلاربه گفته فعالان،‌ افزایش قیمت حواله درهم به بالای محدوده 7 هزار و 500 تومانی در بازار ارز موجب شده برای قیمت دلار نیز انتظارات افزایشی تقویت شود.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت دلار 

  

افت 2 هزار و 715 واحدی بورس/ سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهامدر ساعت 9:40 دقیقه شاخص کل بورس با افت 11 هزار و 59 واحد بر روی پله یک میلیون و 396 هزار واحدی قرار گرفت.
اقتصادنیوز سهام شاخص 

  

ترزیق واکسن 90 درصد از مرگ های کرونایی را کاهش می دهدتعریف مرگ ناشی از کووید 19 این است که فرد در مدت 28 روز پس از مثبت شدن آزمایش PCR فوت کرده باشد یا در گواهی فوت وی، کووید 19 به عنوان علت مرگ ذکر شده باشد.
اقتصادنیوز مرگ 

  

اولین اقدام دولت در مدیریت بازار بورس از دید پورابراهیمیرئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه بازار کشش عرضه این حجم از اوراق قرضه را ندارد، گفت: اولین اقدام دولت در مدیریت بازار بورس باید جلوگیری ازعرضه بیش از حد اوراق قرضه دولتی باشد.
فردا دولت خودرو خودروسازان 

  

جدیدترین نقشه رنگ‌بندی کرونایی ایران | افزایش تعداد شهرهای قرمزجدیدترین نقشه کرونایی ایران نشان می‌دهد که 22 شهرستان قرمز، 128 شهرستان نارنجی، 215 شهرستان زرد و 83 شهرستان در وضعیت آبی قرار دارند.
نامه نیوز رنگ ایران خودرو ایران 

  

آخرین وضعیت واکسنهای ایرانی کرونا/هیچ پروژه واکسنی متوقف نشده است دکتر مصطفی قانعی دبیر ستاد توسعه زیست فناوری به خبرنگار مهر با تاکید بر اینکه واکسن سازهای ایرانی 6 ماه با تاخیر از سایر کشورها به مطالعه و تولید واکسن‌های کرونا ورود کردند، گفت: از این رو نمی‌توانیم بگوییم که نسبت به سایر کشورهای تولید کننده واکسن عقب هستیم؛ مگر در شرق مدیترانه، جنوب شرق آسیا یا در منطقه ما چند واکسن ساز شروع کردند که همانند کشور ما با مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها…
مهر فناوری وزارت بهداشت خبرنگار 

  

خیز قیمت سکه برای فتح یک کانال/ تمرین سکه در پشت خطقیمت سکه در سال 1400 نتوانسته است که از مقاومت 12 میلیون و 200 هزار تومانی با قدرت عبور کند و نقطه ای بوده است که بیشتر معامله گران در نزدیکی آن، اقدام به فروش کرده اند.
اقتصادنیوز قیمت