ایلنا   |  گوناگون  |  

تهدید معیشت، دلیل ادامه اعتراض جلیقه‌زردها/اگر قائله نخوابد، ماکرون به دور دوم ریاست‌جمهوری نمی‌رسد

طیف معترضان حاضر در پاریس مرکب از روستایی‌های اطراف پایتخت و کسانی هستند که زندگی آنها به دلیل افزایش مالیات با خطر روبه‌رو شده است.

تهدید معیشت، دلیل ادامه اعتراض جلیقه‌زردها/اگر قائله نخوابد، ماکرون به دور دوم ریاست‌جمهوری نمی‌رسد

طیف معترضان حاضر در پاریس مرکب از روستایی‌های اطراف پایتخت و کسانی هستند که زندگی آنها به دلیل افزایش مالیات با خطر روبه‌رو شده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «مرتضی مکی» کارشناس مسائل اروپا در تشریح دلایل ادامه اعتراض جلیقه زردها پس از توقف طرح افزایش قیمت سوخت و مالیات توسط دولت فرانسه اظهار کرد: اولین دلیلی که می‌توان برای ادامه اعتراض جلیقه زردها در پاریس برشمارد، عقب‌نشینی دولت فرانسه از افزایش مالیات است. برخی معتقدند که جنبش جلیقه‌زردها همچنان فاقد رهبری منسجم است و بر این باورند که وعده‌های امانوئل ماکرون به عنوان رئیس قوه مجریه فرانسه هنوز محقق نشده و حتی ریاضت اقتصادی بر معیشت آنها تاثیر منفی گذاشته است. در این راستا باید به اهمیت شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد؛ واقعیت این است که شبکه‌های مجازی و اجتماعی موجب منسجم‌تر شدن اعتراض‌های اخیر در فرانسه شد و همین موضوع تا حدودی فقدان رهبری را جبران کرد. چراکه همین شبکه‌های اجتماعی هستند که پایگاه اصلی هماهنگی برای اعتراض‌ها به حساب می‌آیند و دولت فرانسه هم توانایی مقابله با آن بر اساس اصول دموکراسی اروپا را ندارد.

وی ادامه داد: دیدگاه‌هایی که در فرانسه وجود دارد، گویای این است که جلیقه زردها از سمت جناح چپ فرانسه حمایت می‌شوند و این بدان معناست که بحران مالی در فرانسه تا حد زیادی عامل محرک خیزش‌های اجتماعی اخیر بوده است. سیاست ریاضتی که در دوره سارکوزی، اولاند و نهایتاً ماکرون به ورطه اجراء گذاشته شده، دقیقاً شبیه به یکدیگر است و همین موضوع موجب شده تا وضعیت اقتصادی در این کشور همانند گذشته ادامه داشته باشد. موضوع دیگر این است که بدهی‌های فرانسه به مرز حدود 1800 میلیارد دلار رسیده که نشان می‌دهد معادل 80 درصد تولید ناخالص این کشور بدهی وجود دارد. این در حالی است که اتحادیه اروپا به تمامی اعضای خود اعلام کرده است که آنها نهایتاً باید 20 درصد بدهی داشته باشند. لذا دولت‌های اخیر و فعلی فرانسه برای رها شدن از بدهی‌های خارجی به افزایش مالیات و اصلاح قانون کار دست زدند که همین موضوع موجب بر افروختن خشم شهروندان شده است.

این پژوهشگر مسائل بین‌الملل با اشاره به کاهش سطح درآمد سالانه شهروندان فرانسه، گفت: درآمد سالانه شهروندان این کشور در سال‌های اخیر رقمی در حدود 47 هزار یورو بود که اکنون به 37 هزار یورو کاهش پیدا کرده است. بحث اصلی این است که در فرانسه اقشاری وجود دارند که درآمد ماهیانه آنها هزار تا هزار و 500 یورو است؛ چیزی در حدود 500 یورو از این مبلغ برای اجازه خانه مصرف می‌شود و با هزار یورو از مبلغ باقی مانده مالیات‌هایشان را پرداخت می‌کنند و باید یک ماه با مابقی این مبلغ زندگی کنند. طبیعی است که این مبلغ در فرانسه بسیار پائین است و امروزه معیشت این قشر با مشکل روبه‌رو شده که نهایتاً به طغیان و مطالبه در کف خیابان‌های پاریس منجر شده است. مساله دیگر این است که قشر معترض حاضر در پاریس به هیچ وجه از طیف مهاجران نیستند؛ بلکه آنها فرانسوی الاصل‌هایی هستند که در روستاهای همجوار پاریس زندگی می‌کنند و حالا با مشکل معیشت روبه‌رو هستند.

وی افزود: بحرانی که مقابل دولت فرانسه قرار گرفته این است که طیف گسترده‌ای از معترضان از سایر استان‌ها و روستاهای اطراف، وارد پاریس شده‌اند و این به معنای زنگ خطر جدی برای نهادهای امنیتی فرانسه است. نکته دیگر که باید به آن اشاره شود این است که طیف معترضانی که امروز به نمادهای ملی فرانسه رحم نمی‌کنند، در رویدادهای سیاسی این کشور کمترین مشارکت را دارند و حتی به دلیل متصل بودن سندیکاها و اتحادیه‌های کارگری به دولت فرانسه، به هیچ وجه این نهادها را قبول ندارند. در این بین جناح راست فرانسه معتقدند که اگر از جلیقه زردها حمایت کنند به صورت مستقیم در زمین «جبهه ملی فرانسه» بازی کرده‌اند و این برچسب را برای خود بسیار مضر و سمی می‌دانند. لذا احزاب سیاسی در فرانسه هم با ملاحظاتی که دارند اقدام به موضع‌گیری در مورد وقایع اخیر کرده‌اند تا منافعشان به خطر نیافتد.

مکی در پایان با اشاره به آینده سیاسی ماکرون در فرانسه، خاطرنشان کرد: جناح چپ فرانسه به صورت تلویحی از جلیقه زردها حمایت کرده اما به هیچ وجه خود را با شعارهای ساختارشکنانه پیوند نمی‌دهند. به عبارتی دیگر آنها به تقابل با دولت از موضع سیاسی و حزبی می‌پردازند اما به دنبال سرنگونی دولت فعلی نیستند. در این راستا اگر نگاهی به تاریخ فرانسه (از جمهوری پنجم تاکنون) بیندازیم، صراحتاً مشاهده می‌کنیم که هیچ دولتی در این بازه زمانی سرنگون نشده است؛ لذا ماکرون پس از تجویز مُسکن مقطعی در صورت ادامه اعتراض‌ها چند وزیر را تغییر خواهد داد و در فاز آخر دولت را دستخوش تغییر می‌کند. از سوی دیگر، اگر این وضعیت ادامه پیدا کند، بدون تردید ماکرون نمی‌تواند وارد دور دوم ریاست‌جمهوری شود و حتی ممکن است او را مجبور کنند تا از نامزد شدن در انتخابات آینده صرف‌نظر کند.     

ریاست جمهوری درآمد پاریس   اخبار برگزیده
  

بحران اخیر حقایق مهمی را آشکار کرد. شاید مهمترین واقعیت این باشد که آمریکا ضامن امنیت نیست و دولت ترامپ تصورات واضح و منسجمی در مورد امنیت منطقه ندارد و نمی تواند گزینه جنگ را تحمل کند.
نامه نیوز ایران ایران و آمریکا سوئیس 

  

جدیدترین قیمت برخی خودروهای پرتقاضا در بازاردر بازار خودرو قیمت پراید 111 که مدت ها بالای 50 میلیون تومان بود سرانجام به زیر این مرز روانی سقوط کرد. در بازار خودرو اکثر محصولات با روند نزولی مواجه شده اند. حذف قیمت از سایت های خرید و فروش و کاهش تقاضا 2 عامل اصلی کاهش قیمت خودرو در روزهای اخیر بوده است.
خودروتک قیمت خودرو بازار خودرو 

  

بزرگترین خیانت به تاریخ و ملت ایران از دید رئیس جمهوررییس جمهور در نشست با جمعی از اصحاب رسانه گفت که وحدت فکر و اعتماد به یکدیگر از ملزومات اصلی پیروزی در جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران اسلامی است.
مثلث بهزیستی حسن روحانی مجلس شورای اسلامی 

  

​قیمت روغن موتور داخلی و خارجی سر به فلک کشید! +جزئیات​اقتصاد نیوز:شاید اگر در هفته‌های اخیر برای تعویض روغن موتور مراجعه کرده باشید متوجه یک موضوع عجیب شده باشید که یا به طور کلی بعضی از برندهای ایرانی و خارجی وجود ندارند و خبری از محصولاتشان نیست و یا اینکه حداقل با 50 درصد قیمت بالاتر نسبت به قبل به فروش می‌رسند که طبیعتا هزینه‌هایتان را به شدت بالا برده است.
اقتصادنیوز قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

افزایش حقوق معلمان جدید به کجا رسید؟رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی از مذاکره با رئیس سازمان اداری و استخدامی برای افزایش حقوق دانشجومعلمان خبر داد که او هم معتقد بود حداقل حقوق دانشجومعلمان یک‌میلیون و 563هزار تومان است.
خودروتک رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی سازمان امور اداری و استخدامی 

  

پاسخ صریح به فرستادگان امریکا برای مذاکرهایران پاسخ خود به سفرهای پیدا و پنهان مقام‌های کشورهای مختلف برای کاهش تنش‌ بین واشنگتن و تهران را اعلام کرد.
مثلث ایران روزنامه ایران دونالد ترامپ 

  

راغفر اظهار داشت: در این سی سال اخیر هر موقع اقتصاد ایران با بحران روبه‌رو شد، بانک جهانی و صندوق بین المللی پول اطلاعیه داده‌اند که اقتصاد ایران در مسیر صحیح و سالمی است یا این نهادها همیشه از افراد خود در در درون سیستم حمایت کرده‌اند. بطوریکه در زمان آقای احمدی نژاد رییس بانک جهانی گفته بود الگوی ایران در موضوع یارانه‌ها را باید جهانی کرد یعنی وقاحت در حد اعلا.
نامه نیوز حسین راغفر دلار اتاق بازرگانی 

  

کاهش قیمت خودرو ادامه داردعضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس معتقد است کاهش قیمت ارز در روزهای اخیر و برخورد با دلالان فضای مجازی باعث کاهش قیمت خودرو شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت خودرو 

  

رئیس جمهور آمریکا در سخنرانی گفت که گمان نمی‌کند ایران خواستار جنگ باشد و آنها قطعا خواستار جنگ با آمریکا نیستند.
نامه نیوز دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  

جزییات جدید از تلاش چند کشور برای میانجیگری میان ایران و آمریکا/ بن علوی توضیح دادوزیر خارجه عمان بر تلاش با طرف‌های دیگر برای آرام‌سازی تنش در منطقه میان آمریکا و ایران تاکید کرد.
مثلث ایران ایران و آمریکا رئیس جمهور 

  اخبار داغ
  

ارزان‌ترین بنزین در کدام کشور است؟اقتصادنیوز: ونزوئلا و سودان ارزان‌ترین بنزین و هنگ‌کنگ گران‌ترین بنزین را در دنیا عرضه می‌کنند.
اقتصادنیوز بنزین درآمد استرالیا 

  

منابع مالی کافی برای مبارزه با ملخ‌ها تامین نشده است علی اکبری عضو هیات رئیسه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست امروز(یکشنبه 5 خرداد ماه) کمیسیون، گفت: اولین دستور کار نشست امروز در خصوص بررسی زوال مرکبات کشور بود، متاسفانه ریزش برگ و از دست دادن محصول برخی از درختان و مرکبات در سطح کشور آغاز شده است. نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان…
خانه‌ملت مرکبات کشاورزی مجلس شورای اسلامی 

  

2 راهکار ساده و ارزان برای بهبود کیفیت سیستم صوتی خودرووقتی از انواع آپشن خودرو صحبت می‌کنیم؛ داشتن یک سیستم مولتی مدیای با کیفیت برای دریافت بهترین کیفیت سیستم صوتی از موارد مهمی است که علاقمندان زیادی بخصوص در میان جوانان دارد.
خودروتک جوانان خودرو موسیقی 

  

نماینده ادوار مجلس با تأکید بر اینکه روحانی در مقایسه با تمامی رؤسای جمهور گذشته از اختیارات بیشتری برخوردار بوده است، گفت: اختیارات رئیس‌جمهور در مذاکرات خارجی بی‌سابقه بوده است.
نامه نیوز حسن روحانی ارز نرخ ارز 

  

رئیس سازمان پدافند غیر عامل گفت:اگر این اراده در کشور بوجود بیاید که دلار امریکایی توسط مردم در خیابان به آتش کشیده شود و تمرکز برای بالا بردن ارزش پول ملی کشور ایجاد شود می‌تواند یک حمله تمام عیار به نقطه ضعف دشمن باشد.
نامه نیوز درخت دلار جمهوری اسلامی ایران 

  

ادعادی کشف مقادیری طلا و ارز از دفتر «زنگنه» تکذیب شد/ دلسوزان نظام در جهت مقابله با دسیسه‌های دشمن خارجی کوشا باشندوزارت اطلاعات درباره مطالب مطرح شده در برخی رسانه‌ها و تریبون‌ها در خصوص کشف تخلفات مالی در دفتر وزیر نفت اطلاعیه‌ای منتشر کرد.
ایلنا وزارت اطلاعات وزارت نفت جمهوری اسلامی 

  

جزییات پیش ثبت‌نام ورود به بازار متشکل ارزیکانون صرافان ایرانیان طی نامه‌ای شرایط و مدارک لازم برای پیش ثبت‌نام جهت ورود به بازار متشکل ارزی را به صرافان اعلام کرد.
ایلنا روزنامه شناسنامه شورای پول و اعتبار