بیماران سرطانی و غمِ دارو/ وضعیت تامین داروی مبتلایان به سرطان در شرایط تحریم چگونه است؟

بیماران مبتلا به سرطان علاوه بر تحمل درد‌های جسمی، رنج‌های دیگری را نیز متحمل می‌شوند. مشکل خرید دارو به دلیل گرانی و کمیابی دارو‌هایی که تاثیر به سزایی در بهبود شرایط بیماری دارند از جمله این مشکلات است.

رویداد24  شادی مکی: آمار ابتلا به سرطان در ایران چشمگیر است و سالانه تعداد افراد زیادی در اثر ابتلا به انواع مختلف سرطان در کشور، جان خود را از دست می‌دهند. آنچنانکه پس از حوادث ترافیکی و بیماری‌های قلبی و عروقی، سرطان به عنوان سومین علت مرگ در ایران شناخته می‌شود. بر اساس گزارش جهانی، ما در منطقه خطر متوسط بروز این بیماری قرار داریم.

ابتلا به این بیماری نه تنها به لحاظ روانی بیمار و خانواده وی را دچار تنش و نگرانی‌ می‌کند که به لحاظ اقتصادی نیز خانواده‌ها را با چالش‌های عمیقی مواجه می‌کند. گرچه وزارت بهداشت سعی کرده است با در نظر گرفتن اقداماتی بار مالی درمان این بیماری را کاهش دهد، اما بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد، چندان هم در این زمینه موفق نبوده است.

یکی از تبعات تحریم‌های اعمال شده علیه کشور، کمیابی و نایابی و همچنین افزایش قیمت‌ها در بخش دارویی است و بیماران مبتلا به سرطان در حوزه تامین دارو با مشکلات و مصائب زیادی مواجه شده‌اند. از نبود دارو‌های با برند مناسب تا قیمت گزاف این دارو‌ها همگی از جمله مواردی هستند که جان بیماران بخش سرطان را با خطرات جدی مواجه کرده است.

موسسات خیریه فعال در حوزه سرطان نیز اگرچه همواره سعی در کمک به این بیماران دارند، اما به دلیل جمعیت فراوان بیمارانی که نیاز به کمک مالی دارند و ضرورت طی مسیر اداری برای تشکیل پرونده و کمک گرفتن، باعث شده است که چرخه پذیرش بیماران گاه با کمی کندی صورت گرفته و برخی بیماران به دلیل هراس از افتادن در چرخه اداری از درخواست کمک از این موسسات منصرف شوند. مساله‌ای که می‌تواند ادامه درمان آن‌ها را با مشکلات جدی مواجه کند.

درد و دل‌ پدر یک نوجوان مبتلا به سرطان

فاطمه از بهمن ماه سال گذشته یعنی از سن 16 سالگی مبتلا به نوعی سرطان خون می‌شود. با انجام آزمایش‌های تخصصی نوع درمان مشخص و شیمی درمانی او آغاز می‌شود.

پدر فاطمه یک معلم است که تمام تلاش خود را صرف مداوای فرزند اولش کرده است، او درباره مشکلات دارویی بیماران مبتلا به سرطان از جمله دخترش فاطمه به رویداد‌24 می‌گوید: همه بیماران برای تامین دارو دچار مشکل شده‌اند. برای بیماری فاطمه دو داروی پایه وجود دارد یکی «وین کریستین» که آمپول بوده و داروی اصلی شیمی درمانی است و هر ماه هم تعداد مورد نیاز آن متفاوت است. اصل این دارو‌ها آلمانی، فرانسوی یا مجاری است، اما در شرکت‌های دارویی داخلی بسته‌بندی می‌شود. این دارو از فروردین ماه نایاب شده است. حتی به معاونت دارو هم مراجعه کردیم، اما نایاب بود. تنها برخی داروخانه‌های خاص با قیمت‌های سرسام‌آور این دارو را می‌فروختند.

وی ادامه می‌دهد: مقدار این دارو در هر بسته یک میل بوده که دختر من باید در هر بار مصرف دو میل از آن را استفاده کند. من برای تامین این دارو تا 5 میلیون تومان هم هزینه کرده‌ام. داروی دیگر که باز هم آمپول اصلی شیمی درمانی است داروی آلمانی «انکاسپار» است. این دارو هم تا فروردین ماه در چرخه درمان وجود داشت و ما با دفترچه بیمه آن را با قیمت 5 تا 7 میلیون تومان می‌خریدیم، اما از فروردین ماه این دارو هم نایاب شد. برای خرید این دارو از 20 میلیون تومان هزینه کرده‌ایم بعد به تدریج قیمت آن به 30 میلیون و 40 میلیون و در نهایت 60 میلیون تومان رسید و من به ناچار با همین قیمت این آمپول را خریداری کنم؛ که مطمئنم در حال حاضر قیمت آن بیشتر هم شده است.

پدر فاطمه می‌افزاید: سایر بیماران مبتلا به سرطان هم که با آن‌ها مواجه شدم برای خرید داروی خود با همین مشکلات نایاب شدن دارو و قیمت‌های سرسام‌آورآن مواجه شدند. دختر من هر 21 روز یکبار به این دارو نیاز دارد. این دارو‌ها عوارض زیادی دارند به همین دلیل هم گاهی فاصله میان دو مصرف یک ماه هم می‌شود. آخرین تزریق فاطمه مربوط به 4 روز پیش بود که عوارض آن مانند حالت تهوع و ... این آمپول در فاطمه آغاز شده است.

این معلم می‌گوید: ما ساکن اهواز هستیم و این دارو را از تهران تهیه می‌کنیم که یکی از مشکلات ما آن بود که داروخانه فاکتور خرید دارو را به ما نمی‌دادند در حالیکه ما برای اینکه بتوانیم از موسسه محک برای تامین دارو کمک بگیریم به این فاکتور‌ها نیاز داشتیم. تا اینکه محک خودش داروخانه‌ای را به ما معرفی کرد و تنها آن داروخانه به ما فاکتور داد.

وی عنوان می‌کند: به غیر از خرید این دارو‌ها هزینه‌های دیگری نیز برای درمان فاطمه وجود دارد. فاطمه مدام بستری است. در این دوره بستری او به دلیل سنگین بودن دارو‌ها 28 روز طول کشید. برای تامین هزینه درمان او سایر اعضای خانواده مانند برادر و خواهر و ... هم کمک می‌کنند و کنار من هستند چرا که واقعا به تنهایی از عهده این مخارج برنمی‌آیم. این اواخر با توجه به بالا بودن هزینه‌ها ناچار شدم خانه را بفروشم که بخشی از پول آن را بابت رهن خانه کنار گذاشتم و مابقی نیز صرف درمان دخترم می‌شود.

بیشتر بخوانید:آسیب زنانه در مناطق محروم، سلامت زنان در خطر فقر

وحشت از گرانی دارو با طرح جدید مجلس

پدر فاطمه می‌گوید: معاونت دارو، دارو‌های هندی را جایگزین سایردارو‌ها در چرحه درمان بیماران مبتلا به سرطان کرده است. در حالیکه این دارو‌ها اکثرا عوارض بسیار زیادی در بیماران ایجاد می‌کند. یک بار ما استفاده کردیم که انقدر عوارض زیادی داشت که قرار شد تنها دارو‌های فرانسوی یا مجارستانی را تهیه کنیم.

وی می‌افزاید: نمونه هندی داروی انکسپار در بیمارستان وجود دارد که بسیار ارزان‌تر است و موسسه محک این دارو را به رایگان در اختیار بیماران می‌گذارد، اما عوارض آن بسیار زیاد است.

افزایش ناگهانی قیمت داروهای بیماران سرطانی

دکتر کاوه جاسب، عضو هیات علمی دانشگاه جندی‌شاپور اهواز و متخصص سرطان اطفال درباره مشکلات بیماران مبتلا به سرطان در تامین هزینه دارو به رویداد 24 می‌گوید: حوزه تخصصی من اطفال است و به جرات می‌گویم اگر موسسه محک نبود نیمی از بیماران ما توان ادامه درمان را به لحاظ مالی نداشتند و قطعا درمان را در نیمه راه رها می‌کردند.

وی ادامه می‌دهد: برخی از بیماران علاقه دارند که دارویی را خریداری کنند که بهتر بوده و تاثیر بهتری هم دارد مانند داروی «انکاسپار» که در شایع‌ترین سرطان کودکان استفاده می‌کنیم ابتدا 3 میلیون تومان بود، بعد 5 میلیون تومان شد و امروز 31 میلیون تومان است. به نحوی که خانواده بیمار خانه خود را فروخته‌اند تا بتوانند این دارو را که تنها برای یک جلسه کاربرد دارد، تهیه کنند.

این متخصص سرطان اطفال عنوان می‌کند: مگر موسسات خیریه چقدر می‌توانند کمک کنند، زیرا ما هم با کمبود دارو‌های وارداتی و هم با افزایش قیمت آن‌ها مواجه هستیم. از بیماران من تا به حال کسی از ادامه درمان منصرف نشده است، اما مطئنم بیمارانی که تحت پوشش موسسات خیریه نیستند با چنین مساله‌ای مواجه می‌شوند.

وی خاطرنشان می‌کند: هزینه شیمی درمانی و رادیوتراپی تغییر چندانی نداشته است، اما مساله دارو‌های به دلیل کمبود برند‌های خوب در بازار مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. به عنوان مثال سرطان خون شایع‌ترین نوع سرطان در کودکان است و بیشترین دارویی که برای درمان این بیماری به کار می‌رود داروی «وین کریستین» است. این دارو تا پیش از این توسط شرکت سبحان تولید شده و به وفور وبا قیمت 3 هزار تومان در بازار دارو قابل خریداری بود. اما طی یک سال گذشته بیماران ما ناچار شده‌اند این دارو را از خارج از کشور و با قیمت 5 میلیون تومان تهیه کنند.

جاسب با اشاره به اینکه برخی از این دارو‌ها با برند هندی به فروش می‌رسند، توضیح می‌دهد: برند‌های هندی عوارض زیادی دارند که ما ناچاریم آن را استفاده کنیم. اما آن‌هایی که توان خرید دارند سراغ برند‌های دیگر می‌روند. البته گاهی همان برند هندی هم در بازار داروی خوزستان یافت نمی‌شود.

وی اظهار می‌کند: بار‌ها متوجه شده‌ام که سازمان غذا و دارو به دنبال تهیه دارو‌های مورد نیاز برای بیمارانی که به سازمان مراجعه می‌کنند هست، اما مساله این است که بیمار در همان زمان دارو را می‌خواهد که گاهی به دستش نمی‌رسد یا ناچار می‌شود با هر قیمتی که دارو به دستش می‌رسد آن را خریداری کند. به گزارش رویداد‌24 در حالیکه دکتر جاسب معتقد است که تامین دارو‌های وارداتی با برند خوب برای بیماران مبتلا به سرطان سخت است و اگر کمک خیریه‌ها نباشد بیماران ناچار به انصراف به درمان می‌شوند، اما دکتر دکتر عبدالرحیم حزینی مسئول بخش انکولوژی و طب تسکینی بیمارستان فیروزگر تهران نظر دیگری داشته و عواملی را در دسترسی سخت بیماران به دارو موثر می‌دانند.

99 درصد از دارو‌های سرطان در دسترس هستند

حزینی در اینباره به رویداد 24 می‌گوید: با توجه به مشکلاتی که در اثر افزایش قیمت ارز و تحریم‌ها ایجاد شده است مساله دارو چندان شدت ندارد. 99 درصد از دارو‌های سرطان در دسترس هستند. اما یک سری از دارو‌هایی که قرار بود از خارج از کشور وارد شوند یا دارو‌هایی که باید وارد شوند در اثر تحریم‌ها نتوانستند وارد کشور شوند که مشکلات مردم مربوط به همین 2، 3 درصد داروست.

بیشتر بخوانید:دارو گران می‌شود؟

17 میلیون یورو تخلف ارزی در دارو و تجهیزات پزشکی

وی با بیان اینکه نیاز دارویی در حدی نیست که در درمان بیمار ایجاد مشکل کند ادامه می‌دهد: قیمت دارو افزایش یافته است، اما خیرین پای کار آمده‌اند و تا جایی که در توان دارند در خرید دارو کمک می‌کنند.

این متخصص آنکولوژی با اشاره به وجود 4 مشکل اساسی در حوزه بیماران مبتلا به سرطان اضافه می‌کند: اولین مشکل مربوط به دولت است که نظام سلامت و مسئولان دارویی کشور باید به آن توجه کنند. یعنی اینکه باید ابتدا ارزیابی‌های لازم را در خصوص واردات دارو انجام داده و بعد آن را وارد کشور کنند. به این معنا که برخی دارو‌هایی که مورد استفاده نیست و نیازی هم به آن نیست و گران قیمت هم هستند در بازار به وفور یافت می‌شوند و علت واردات آن مشخص نیست؛ لذا دولت برای واردات دارو باید با متخصصانی که نسخه می‌نویسند همگام بوده و نباید به نظر تعداد محدودی کارشناس اکتفا کنند. مسئولان دارویی باید تحقیقات میدانی کرده و با کمک متخصصان آگاه شوند که چه دارویی بیشتر مورد استفاده است و آن‌ها را وارد کنند.

وی با تاکید براینکه بیماری سرطان سالانه حدود 10 تا 20 هزار میلیارد تومان برای دولت هزینه دارد، می‌افزاید: مساله دیگر آن است که متخصصان سرطان باید یاد بگیرند که دارو‌هایی که در بازار کم‌یاب است را برای بیمار تجویز نکرده و مشابه آن را در نسخه بنویسند. متاسفانه برخی متخصصان بدون آنکه تحقیق کنند که در بازار دارو چه دارو‌هایی وجود دارد و چه می‌گذرد نسخه می‌نویسند. ما متخصصان حق نداریم دارویی را بنویسیم که در بازار نیست حتی اگر اطمینان داشته باشیم که این دارو از همه بهتر است. آنچه مهم است آن است که بیمار توان خرید و تامین دارو را داشته باشد.

حزینی با بیان اینکه سومین عامل در مشکلات ایجاد شده برای تامین داروی بیماران سرطانی خود بیماران نیز مقصر هستند، توضیح می‌دهد: فرهنگ بیماران و خانواده‌های آنان در ایران متاسفانه کمی با آنچه در کشور‌های دیگر وجود دارد متفاوت است، به این معنی که بیماران می‌توانند در صورت وجود داروی مشابه ایرانی در بازار دارو دیگر به فکر داروی خارجی نباشند. ما پزشک‌ها باید به بیماران خود آموزش بدهیم که داروی تولید شده در کشور با مشابه خارجی آن فرقی نمی‌کند. زیرا مواد اولیه دارو‌های ضد سرطان برای تولید داخلی دارو، از خارج از کشور می‌آید.

وی اظهار می‌کند: عامل چهارم در ایجاد این مشکلات داروخانه‌ها هستند. به این معنی که به دلایل مختلف عدالت در سلامت را برخی داروخانه‌ها رعایت نمی‌کنند؛ که نظارت بیشتر از سوی نظام سلامت را می‌طلبد. گاهی داروخانه گزینشی عمل کرده و دارو را به همه نمی‌دهد، برخی داروخانه‌ها نیز منتظر می‌مانند تا قیمت ارز بیشتر شود و بعد دارو را ارائه می‌کنند.

مسئول بخش انکولوژی و طب تسکینی بیمارستان فیروزگر تهران خاطرنشان می‌کند: دولت باید به مراکز درمانی اطلاع‌رسانی کند که چه دارو‌هایی را با چه قیمتی و در چه تعداد وارد کرده‌اند. این شفاف‌سازی و ارتباط میان سازمان غذا و دارو و متخصصان باید افزایش پیدا کند.

بیماران مبتلا به سرطان پذیرش مرگ را ندارند

وی تصریح می‌کند: یکی از مشکلاتی که در حوزه تامین داروی بیماران مبتلا به سرطان وجود دارد آن است که بیماران و خانواده‌های آن‌ها قبول نمی‌کنند که ممکن است دارو نتواند بیمار را مداوا کند. ایرانی‌ها وقتی مشاهده می‌کنند که بیمارشان در آستانه مرگ است هرچه دارند می‌فروشند تا گران‌ترین دارو‌ها را برای نجات جان او خریداری کنند. پذیرفتن مرگ برای ما ایرانی‌ها خیلی مشکل است. در موارد بسیاری مشاهده کرده‌ام که دو، سه روز قبل از فوت بیمار خانواده تمام زندگی خود را فروخته است تا دارویی بسیار گران را برای بیمار خریداری کند.

این خون‌شناس می‌گوید: اگر خیرین نباشند ما متخصصان ناچار می‌شویم دارو‌های ارزان‌تر یا مشابه را تجویز کنیم. ما بی‌حساب و کتاب و بدون ارزیابی وضعیت اجتماعی، کاری، مالی، روانی بیماران، برای تمام بیماران به صورت یکسان نسخه می‌نویسیم. در حالی که در تمام جهان مددکارانی در بیمارستان‌ها حضور دارند که بیمار را از نظر اقتصادی و روحی ارزیابی می‌کنند که به آن طب تسکینی گفته می‌شود. در حالی که در ایران تنها در بیمارستان فیروزگر این طب وجود دارد. چنین ارزیابی باعث می‌شود که پزشک با توجه به شرایط اقتصادی بیمار برنامه درمانی بیمار را طراحی کند.

وی عنوان می‌کند: در خصوص هزینه درمان 3 گروه درمان پرهزینه، درمان با هزینه متوسط و درمان کم هزینه و یک لوکس‌تراپی داریم. گرچه ممکن است تاثیر دارو‌های تجویز شده در این گروه‌ها با یکدیگر متفاوت باشند، اما تاثیر کم بهتر از آن است که بیمار ناچار شود بعد از مدتی به دلیل هزینه بالای درمان آن را قطع کند.

حزینی خاطرنشان می‌کند: دارو‌های سرطان تحت پوشش بیمه هستند و بسیاری از دارو‌ها با هزینه کمتری و تنها با پرداخت فرانشیز در دسترس بیمار است. اما به قدری قیمت دارو زیاد است که گاهی بیماران توان پرداخت همان فرانشیز را ندارند.

یورو اهواز داروخانه   اخبار برگزیده
  

ایران در فهرست سیاه اف ای‌تی‌اف باقی ماندکارگروه ویژه اقدام مالی(FATF) اعلام کرد که ایران همچنان در لیست سیاه این کارگروه باقی می‌ماند.
اقتصادنیوز ایران گروه ویژه اقدام مالی کره شمالی 

  

راهنمای ساخت واکسن کووید 19 از تحقیق و توسعه تا ورود به بازار؛ الزامات رگولاتوری جهت اجراسعید نمکی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، در نامه‌ای به شانه‌ساز، معاون وزیر و رییس سازمان غذا و دارو و رضا ملک زاده، معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، «راهنمای ساخت واکسن کووید 19 ازتحقیق و توسعه تا ورود به بازار؛ الزامات رگولاتوری» جهت اجرا را ابلاغ شد.
ایلنا وزارت بهداشت فناوری آموزش 

  

موضع رسمی ایران: دخالتی در انتخابات آمریکا نداریمفارس/ سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل در پاسخ‌ به جدیدترین اظهارات «جو بایدن» درباره نقش ایران در انتخابات آمریکا تأکید کرد که جمهوری اسلامی علاقه‌ای به ورود به مناظره‌های انتخاباتی واشنگتن ندارد.
مثلث ایران ایران و روسیه انتخابات ریاست جمهوری 

  

ریزش بورس ادامه داردشاخص کل بورس در روز شنبه 3 آبان و در پایان معاملات با رشد منفی 38 هزار و 305 واحدی همراه شد و به 1 میلیون و 374 هزار و 48 واحد رسید.
گسترش شاخص خودرو فولاد 

  

سخنگوی وزارت بهداشت، گفت: بر اساس اعلام کمیته‌های درمان و اجتماعی امنیتی در 43 شهرستان بحرانی کشور که بیشترین میزان ابتلا به کرونا را دارند، از روز دوشنبه به مدت یک هفته محدودیت‌های شدید اعمال می‌شود و در صورت لزوم در هفته بعد نیز این محدودیت‌ها اعمال خواهد شد.
نامه نیوز درمان وزارت بهداشت استان اصفهان 

  

مشارکت زودهنگام 51 میلیون آمریکایی‌ در انتخاباتتاکنون بیش از 51 میلیون رأی‌دهنده آمریکایی در انتخابات ریاست‌جمهوری به‌صورت زودهنگام مشارکت کرده‌اند که این میزان در مقایسه با دوره قبل، حداقل 4 میلیون نفر افزایش یافته است.
اعتماد انتخابات ریاست جمهوری دونالد ترامپ ترامپ 

  

اثرات وام بر بازار خودرویکی از نکات اصلی در مورد تسهیلات خرید خودرو که توسط بانک‌های ایرانی پرداخت می‌شد این بود که صرفا برای خرید خودروهای ایرانی این وام پرداخت می‌شد. این بدین معناست که اگر کسی قصد خرید خودروی خارجی داشت، روی وام خودرو بانک‌های ایرانی نباید حساب می کرد.
خودروتک وام خودرو وام بازار خودرو 

  

سیگنال جذاب برای بازار خودروطبق اعلام وزارت صمت، تولید انواع خودروی سواری با بیش از 414 هزار و سیصد دستگاه، افزایش 19 درصدی داشته است که این مهم می‌تواند سیگنال مثبتی برای بازار خودرو باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو تولید 

  

ترامپ: عربستان به زودی به صف عادی‌سازی روابط با اسرائیل می‌پیوندد | 5 کشور دیگر هم در صف عادی‌سازی هستندرئیس جمهور آمریکا در پی اعلام عادی سازی روابط میان سودان با اسرائیل اعلام کرد که ریاض هم به‌ زودی با تل‌آویو روابط علنی برقرار می کند. وی مدعی شد: حداقل پنج کشور عربی دیگر خواهان پیوستن به صف عادی‌سازی روابط با اسرائیل هستند.
۵۵ آنلاین دونالد ترامپ ترامپ عربستان 

  

ماجرای‌ فروش‌جسد‌ به‌ضایعاتی!پیرمرد راننده ای که قصد داشت کیسه حاوی ضایعات را به فروش برساند ناگهان با جسد مردی درون کیسه روبه رو شد و هراسان خود را به کلانتری رساند.
مملکت‌آنلاین ترافیک خودرو پزشکی قانونی 

  

داروی کرونا رسما تایید و اعلام شد + جزئیاتسازمان دارو غذای امریکا استفاده از داروی رمدسیویر برای درمان بیماری «کووید-19» را تأیید کرده است.
مستقل‌آنلاین دونالد ترامپ کودکان دارو 

  

قالیباف از 4 تصمیم مهم اقتصادی دولت خبر داد + جزئیات​محمدباقر قالیباف‌ رییس مجلس شورای اسلامی از اتخاذ 4 تصمیم مهم و عملیاتی برای کاهش ناکارآمدی‌های اقتصادی در جلسه با پنج عضو اقتصادی دولت و رؤسای کمیسیون‌های اقتصادی مجلس خبر داد.
مستقل‌آنلاین دولت مجلس شورای اسلامی وزارت نفت 

  

افزایش قیمت خودروهای وطنی و فشار بیشتر بر مردم/ چرا کارگران امکان اعتراض به دستمزد 99 را ندارند؟!عضو هیات مدیره کانون عالی شوراها با بیان اینکه روز به روز وضع معیشتی طبقه کارگر سخت‌تر می‌شود؛ خواستار توجه به معاش کارگران شد.
ایلنا افزایش قیمت قیمت تورم 

  

ریزش شدید دلارارزش دلار در مقابل تمامی رقبای اصلی‌اش کاهش یافت.
گسترش دلار بازار کار بازی 

  

خبر تازه ترامپ در مورد احتمال آغاز مذاکره ایران و آمریکارئیس جمهور آمریکا بامداد روز پنجشنبه در سخنرانی خود در ایالت کارولینای شمالی بار دیگر مدعی شد در صورت پیروزی در انتخابات، ایران اولین کشوری خواهد بود که با وی برای انجام مذاکره تماس می‌گیرد.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ ایران 

  اخبار داغ
  

شهرهای بحرانی کرونا در ایران را بشناسیدسخنگوی وزارت بهداشت درباره شهرهای بحرانی کرونا گفت: تعداد 43 شهرستان در وضعیت بسیار حاد و خطرناک‌تر بیماری کرونا قرار دارند.
اقتصادنیوز ایران تهران استان خراسان رضوی 

  

بررسی تاثیر تهیه خبر کرونا بر خبرنگاراندر پی اعلام نتایج تحقیقات موسسه رویترز مبنی بر افزایش اضطراب خبرنگارانی که اخبار کرونا را پوشش می دهند، اتحادیه رادیو و تلویزیون های آسیا و اقیانوسیه، وبیناری را در این ارتباط برگزار می‌کند.
گسترش رادیو پوشش روزنامه 

  

درحالی که جهان با موج دوم و سوم کرونا دست و پنجه نرم می‌کند، تصاویری از چین مخابره می‌شود که نشان می‌دهد این کشور به طور موفقیت آمیزی شیوع ویروس کرونا را مدیریت کرده است. اما در این کشور چه خبر است؟
رویداد۲۴ چین نیویورک اورژانس 

  

اشتری: ناقضان پروتکلهای بهداشتی را حتماً جریمه می‌کنیم/تشریح اقدامات پلیس در بحران کرونارئیس پلیس کشور گفت: از مردم می‌خواهیم پروتکلها را بر اساس دستورالعملها رعایت کنند، وظیفه پلیس اعمال قانون است و ما این کار را خواهیم کرد، اگر خودرویی چهار سرنشین داشته باشد و یکی از آنها ماسک نزده باشد، حتماً جریمه خواهیم کرد.
تسنیم حسین اشتری ایران تهران 

  

احتمال تعویق تزریق واکسن کرونا به روحانی و ملی‌پوشان کاراته روسیهدر حالی که پیش از این اعلام شده بود حسین روحانی به‌عنوان اولین ایرانی 5 آبان ماه واکسن کرونا را در روسیه دریافت خواهد کرد، اما حالا خبرهایی درباره تعویق این اتفاق شنیده می‌شود.
تسنیم ورزش روسیه کمیته ملی المپیک 

  

شرایط مقابله با کرونا سخت است/باید آرایش شبه جنگی بگیریم به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، علیرضا زالی در برنامه تیتر امشب گفت: ستاد ملی مقابله با کرونا ظرفیت نهادی نوین، فرابخشی و بین نهادی مستقل دارد. او با اشاره به دیدار امروز رئیس و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا با رهبر انقلاب افزود: یکی از نکاتی که مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشتند شکل گیری یک عقبه میدانی برای ستاد ملی مقابله با کرونا بود. فرمانده ستاد مقابله با کرونا در…
مهر سازمان بهداشت جهانی رهبر انقلاب علیرضا زالی 

  

هشدار جدی معاون وزیر بهداشت: 50 میلیون ایرانی مستعد ابتلا به کرونا هستندمعاون وزیر بهداشت 50 میلیون ایرانی را که با ویروس کرونا تماس نداشته اند، مستعد ابتلا به آن دانست.
اقتصادنیوز ویروس ایرنا دارو 

  

این افراد بیشتر در معرض کرونای درازمدت هستندطول کشیدن کووید-19 بیش از چهار هفته که اصطلاحا به آن «کووید درازمدت» می‌گویند، ممکن است به میزان بیشتری در سالمندان، زنان و افرادی را که در هفته اول بیماری طیفی از علائم گوناگون را بروز می‌دهند، رخ دهد.
برنا سالمندان زنان 

  

شرایط سختی در عرصه مقابله با ویروس کرونا وجود دارد به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، علیرضا زالی در برنامه تیتر امشب گفت: ستاد ملی مقابله با کرونا ظرفیت نهادی نوین، فرابخشی و بین نهادی مستقل دارد. او با اشاره به دیدار امروز رئیس و اعضای ستاد ملی مقابله با کرونا با رهبر انقلاب افزود: یکی از نکاتی که مقام معظم رهبری بر آن تاکید داشتند شکل گیری یک عقبه میدانی برای ستاد ملی مقابله با کرونا بود. فرمانده ستاد مقابله با کرونا در…
مهر درمان ویروس سازمان بهداشت جهانی 

  

کرونا فعالیت این مشاغل را یک هفته تعطیل کردبه دنبال شیوع ویروس کرونا محدودیتها در گروه مشاغل 2، 3 و 4 از پنجم آبان ماه به مدت یک هفته در 43 شهرستان بحرانی که در وضعیت قرمز به سر می برند، اعمال می‌شود.
اقتصادنیوز کاراته ویروس خودرو 

  

کرونا مردان را دائم عقیم می کند یا موقت؟زمانی که برای نخستین بار ویروس کرونا در جهان منتشر شد، دانشمندان، آن را تنها یک بیماری مرتبط با ریه‌ها می‌دانستند. اما گذشت زمان نشان داد که کووید19 فراتر از سیستم تنفسی می‌تواند به راحتی به سایر اندام‌های بدن حمله کند و عوارض جبران‌ناپذیری را به مبتلایان تحمیل کند.
برنا مردان ویروس 

  

تاثیر کرونا بر آرای مردم آمریکابر اساس نظریه کارشناسان در آمریکا شیوع بیماری کرونا ومیزان و مرگ و میر ناشی از آن و تاثیر مخرب آن بر اقتصاد این کشور تاثیر زیادی بر آرای مردم آمریکا دارد.
گسترش دونالد ترامپ انتخابات ریاست جمهوری دولت