درخواست بودجه به‌نام مبارزه با داعش هدف برای تقابل با ایران

اقتصادنیوز؛ «اسکات ریتر» مأمور اطلاعاتی سابق ارتش آمریکا در یادداشتی در پایگاه اینترنتی شبکه «راشا تودی» نوشت، «مایک پامپئو» وزیر امور خارجه آمریکا به متحدان این کشور فشار می‌آورد بودجه مبارزه علیه داعش را افزایش دهند اما هدف اصلی واشنگتن جبهه‌سازی علیه ایران است.

درخواست بودجه به‌نام مبارزه با داعش هدف برای تقابل با ایران

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ یک مأمور اطلاعاتی سابق ارتش آمریکا گفت، تلاش وزیر امور خارجه آمریکا جهت دریافت بودجه مبارزه با داعش، در حقیقت هدف جبهه‌سازی علیه ایران را دنبال می‌کند.

ریتر در این یادداشت نوشت: «با این‌که رئیس جمهور ترامپ پیش‌تر مدعی شده که داعش 100 درصد منهدم شده است، آمریکا به‌دنبال تأمین بودجه بین‌المللی برای ادامه دادن به مبارزه علیه داعش است اما هدف واقعی این تلاش‌ها ایران است».

ریتر نوشت: «پامپئو از جامعه بین‌الملل درخواست کرده است بر محدودیت‌های اقتصادی تحمیل شده بر اقتصاد جهان غلبه کرده و بیش از 700 میلیون دلار برای مقابله با تهدیدات داعش در عراق و سوریه فراهم کنند. پامپئو روز پنجشنبه در نشست وزرای ائتلاف مبارزه با داعش گفت "مبارزه ما علیه داعش ادامه دارد و در آینده نزدیک نیز ادامه خواهد داشت. وقت استراحت نیست. باید به ریشه‌کن کردن هسته‌های داعش و شبکه‌های آن ادامه داده و با کمک به ایجاد ثبات، مناطق مختلفی در عراق و سوریه را آزاد کنیم"».

در این یادداشت آمده است، ترامپ اواخر سال 2018 در پیامی توئیتری با اعلام شکست داعش در سوریه خواستار خروج نیروهای آمریکایی از این کشور شد. این تصمیم ترامپ استعفای «جیمز متیس» وزیر دفاع پیشین آمریکا را موجب شد. شبهات موجود درخصوص این‌که آیا واقعاً داعش توسط ائتلاف آمریکایی منهدم شده بود یا خیر، اوایل سال 2019 (دی 97) که نیروهای داعش سه نظامی آمریکایی را در سوریه کشتند افزایش یافت. زیرا در همین روز «مایک پنس» معاون ترامپ در جلسه‌ای گفت «خلافت نابود شده و داعش شکست خورده است». حدود یک ماه بعد ترامپ در سفری به «آلاسکا» در جمع نظامیان آمریکایی گفت داعش 100 درصد شکست خورده است. پامپئو نیز 20 آگوست 2019 (29 مرداد 98) در مصاحبه‌ای گفت: «قطعاً مکان‌هایی وجود دارد که داعش امروزه در آن‌ها نسبت به سه یا چهار سال قبل قدرت بیشتری پیدا کرده است. اما خلافت از بین رفته است و انجام حملات خارجی برای آن‌ها بسیار دشوار شده است».

ریتر افزود، با وجود چنین جمع‌بندی‌های واضحی، ترامپ در ماه اکتبر 2019 (مهر 98) در تماس تلفنی با همتای ترکیه‌ای خود گفت به تمام نیروهای آمریکایی باقی مانده در سوریه دستور داده این کشور را ترک کنند. سردرگمی ناشی از این اقدام موجب شد ائتلاف ضد داعش کم و بیش منحل شود. ترامپ اندکی پس از دستور خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، به آن‌ها مأموریت جدیدی داد که شامل محافظت از میادین نفتی، مقابله با دولت «بشار اسد» رئیس جمهور سوریه و جلوگیری از حضور ایران در این منطقه بود. از آن زمان آمریکا در سوریه و عراق درگیری‌های پراکنده‌ای با شبه‌نظامیان متحد با ایران داشت که بخشی از جنگی نیابتی بزرگ‌تری علیه ایران بود. اوایل سال 2020 (زمستان 98) هدف مبارزه با داعش رفته‌رفته محو شد و نیروهای آمریکایی آماده درگیری بالقوه با ایران شدند.

او در ادامه نوشت، همه‌گیری جهانی ویروس کرونا حمایت احتمالی از درگیری گسترده‌تر میان ایران و آمریکا را کاهش داد و کشورهای جهان مشغول مقابله با این بیماری و عواقب اجتماعی و اقتصادی اعمال مقررات قرنطینه شدند. در چنین اوضاعی، درخواست پامپئو برای دریافت بودجه برای مقابله با داعش باید مورد ارزیابی بگیرد. با توجه به این واقعیت که کشورهای جهان در به راه انداختن جنگ علیه ایران از آمریکا حمایت نمی‌کند، دولت ترامپ چاره‌ای ندارد جز این‌که برای ایجاد حمایت بین‌المللی از حضور آمریکا در غرب آسیا شبح داعش را احضار کند. در پایان باید گفت چنین سیاستی محکوم به شکست است زیرا آمریکا قادر نخواهد بود ائتلافی ضد داعش را سرهم کند. حتی اگر چنین ائتلافی شکل گیرد واقعیت‌های جغرافیایی مربوط به سوریه و عراق، پایدار نگه‌داشتن آن در طول زمان را کاملاً غیرممکن خواهد کرد.

این مطلب برایم مفید است بلی 0 نفر این پست را پسندیده اند

بودجه مصاحبه داعش   اخبار برگزیده
  

هدف طرح سوال از رییس‌جمهور هتاکی و توهین به اوست/ رفتاری که با ظریف شد در شأن یک مجلس «اسلامی» نبود/ نمایندگان بدانند رفتارهای شعاری هیچ دستاوری نداردسیاستمدار و مدیر ارشد دولت‌های پس از انقلاب، گفت: نوع طرح سوال از رئیس‌جمهور و رفتارها نشان‌دهنده این است که می‌خواهند رئیس جمهور به مجلس بیاید و به او بی‌احترامی، هتاکی و توهین کنند.
ایلنا سازمان تربیت بدنی رئیس جمهور دولت 

  

به زودی یک بورس جدید متولد می‌ شودبعد از افزایش رشد شاخص های بورس در ایران علی صحرایی، مدیر عامل بورس تهران گفت: به زودی یک بورس جدید متولد می‌شود که در آن املاک و زمین معامله می‌شود
مستقل‌آنلاین بورس تهران زمین بازار خودرو 

  

جزئیات جدید از حادثه نطنزاین تنها گزارش نورنیوز در مورد این حادثه نیست...
رویداد۲۴ سازمان انرژی اتمی غنی سازی سایت فردو 

  

اعلام قیمت برخی خودروهای پرتیراژ از سوی اتحادیه فروشندگان خودروقیمت برخی خودروهای پرتیراژ در 17 تیر 99 بر اساس اعلام اتحادیه فروشندگان خودرو مشخص شد.
خودروتک قیمت خودرو پژو 

  

معاون روابط کار وزارت تعاون گفت: کارفرمای شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه متعهد شد حقوق و مزایای اردیبهشت و خرداد 1399 را بلافاصله پس از رفع مسدودی حساب شرکت و حداکثر تا دهم مرداد پرداخت کند.
نامه نیوز کار وام خودرو 

  

سخنگوی وزارت امورخارجه: نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامیاقتصادنیوز: سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در واکنش به جوسازی ها علیه سند جامع همکاری ایران و چین گفت:نه از واگذاری جزایر ایرانی خبری است و نه حضور نیروی نظامی و نه سایر موهومات.
اقتصادنیوز سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

سازمان جهانی بهداشت: مسئله انتقال کرونا از طریق هوا هنوز قطعی نیستسازمان جهانی بهداشت می‌گوید شواهد فزاینده‌ای درباره انتقال ویروس کرونا از طریق هوا وجود دارد اما این مسئله هنوز قطعی نیست.
مملکت‌آنلاین زمین ویروس تنفس 

  

پوشیدن ماسک می‌تواند مانع ایجاد موج دوم پاندمی شود.از ابتدای هفته استفاده از ماسک در محیط‌های عمومی شلوغ اجباری شده است و چنانچه کسی بدون ماسک به دستگاه، نهاد و یا ارگانی برای دریافت خدمت مراجعه کرد، باید از او درخواست شود تا ماسک بپوشد. همچنین گفته شده که باید از حضور کارمندان و کارکنان در ادارات و دستگاه‌ها در صورت عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی و استفاده نکردن از ماسک، جلوگیری شود.
۵۵ آنلاین ماسک نیویورک وزارت بهداشت 

  

نتایج قابل توجهی درباره علت حادثه نطنز حاصل شده استابوالفضل عمویی در توضیح جلسه امروز (سه‌شنبه) گفت: کمیسیون امنیت ملی در ادامه جلسات خود برای بررسی حادثه نطنز، عصر امروز جلسه‌ای با حضور آقای علوی وزیر اطلاعات و معاونین، مقامات ارشد فرماندهی پدافند هوایی ارتش و مقامات ارشد نیروی انتظامی برگزار کرد.
اعتماد سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی 

  اخبار داغ
  

آغاز فرایند خوداظهاری داوطلبان کرونایی از امروز و تا 21 تیرماه ادامه دارد.سخنگوی سازمان سنجش آموزش کشور گفت: خوداظهاری داوطلبانی که مبتلا به ویروس کرونا هستند و قصد شرکت در کنکور دکتری 99 را دارند، از امروز جمعه 20 تیرماه آغاز می‌شود.
۵۵ آنلاین سازمان سنجش کنکور وزارت بهداشت 

  

بازیکنان استقلال | یک نفر دیگر در تیم استقلال به کرونا مبتلاشدبا اعلام پزشک تیم فوتبال استقلال تست کرونای بازیکنان این تیم که پیش از این مثبت بود، منفی شده است اما تست کرونای یک بازیکن دیگر مثبت شد.
۵۵ آنلاین باشگاه استقلال استقلال فوتبال 

  

کرونا | حال سهراب گیلانی وخیم استپنجمین نماینده خوزستان در‌ مجلس به کرونا مبتلا شد.
۵۵ آنلاین مجلس شورای اسلامی بیمارستان تهران 

  

الهامی: برای دیدار با استقلال آماد هستیم/امیدوارم کرونا زودتر ریشه کن شودسرمربی تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز گفت: برای دیدار با استقلال از آمادگی بالایی برخوردار هستیم.
برنا فوتبال استقلال تراکتورسازی 

  

سیستم آموزشی برای نقش‌ها تعریف نشده است/ هیچ آموزشی را نمی‌توان با اجبار نهادینه کرد/ شبکه‌های اجتماعی در ایام کرونا به خانواده‌ها کمک کردندنرجس محمددوست گفت: هیچ آموزشی را نمی‌توان با اجبار به ویژه در مسائل اجتماعی و عرفی نهادینه کرد. این امور نیازمند سیاست گذاری در راستای اقدامات فرهنگی است. نقش آموزش مهم است. متاسفانه دیدگاه آموزشی موجود در امر تربیتی حذف است.
برنا خانواده آموزش 

  

بازیکن جوان استقلال فردی است که جواب تست کرونای روز گذشته اش مثبت شده است.
ورزش۳ استقلال 

  

این توصیه‌ها را برای پیشگیری از کرونا جدی بگیریدسلامت نیوز: عملکرد سیستم ایمنی بدن نقشی مهمی در پیشگیری از بیماریهای تنفسی ازجمله بیماری ویروس کرونا دارد. عامل ابتلا یا پیشگیری از ابتلا به این ویروس بیماری های زمینه ای مثل دیابت و بیماری های ریوی، می تواند سوء تغذیه و نداشتن تغذیه صحیح باشد. کمبود دریافت غذایی ویتامین هایی مثل ویتامین C و A با تضعیف سیستم ایمنی بدن احتمال ابتلا به بیماریها را افزایش می دهد...
سلامت‌نیوز سلامت سیستم ایمنی ویروس 

  

بهاره رهنما کرونا گرفت + جزئیاتبهاره رهنما بازیگر سرشناس سینما، تئاتر و تلویزیون می‌گوید به بیماری «کووید19» مبتلا شده است، و در خانه روزهای قرنطینه‌ را سپری می‌کند.
شما‌نیوز بهاره رهنما سینما تئاتر