واشنگتن و سیاست تنش‌زایی با تهران/ ترامپ به دنبال جنگ با ایران قبل از انتخابات ریاست‌جمهوری است؟

دونالد ترامپ، سال‌ها پیش از ریاست جمهوری خود معتقد بوده که اوباما قصد یک حمله نظامی به ایران را دارد چرا که این حمله بر موقعیت او در افکار عمومی و نظرسنجی‌ها موثر است. حال برخی گزارش‌ها و اقدامات آمریکا حاکی از فعال شدن این تئوری ترامپ در شش هفته باقیمانده به انتخابات آمریکاست.

رویداد24 روز شنبه گذشته ایالات متحده آمریکا اعلام کرد نه تنها از نظر اقتصادی هر کشوری در جهان که با ایران معامله کند را تنبیه خواهد کرد، بلکه به طور فعالانه در هر گونه تبادل سلاح با ایران اختلال ایجاد می‌کند. رسانه اسرائیلی اورشلیم پست در همین رابطه، از تلاش‌های آمریکا برای شروع یک بازی پر مخاطره در شش هفته باقیمانده به انتخابات ریاست جمهوری خبر داده است. این رسانه با بیان اینکه کمپین فشار حداکثری آمریکا علیه ایران تا امروز بر سر پول بوده، نوشت: تا امروز واشنگتن همواره تنها به مسائل نظامی ایران واکنش نشان می‌داد و ابتکار عمل در دست آمریکا نبود؛ اما ترور قاسم سلیمانی پارادایم را تغییر داد. برخی ناظران معتقدند آمریکا احتمالا از این پس محموله‌های تسلیحاتی ایران را مورد حمله قرار خواهد داد. روز چهارشنبه هفته گذشته «موسسه یهودی امنیت ملی در آمریکا(JINSA)» گزارشی منتشر کرده و مدعی شد یک راه برای رسیدن به توافق هسته‌ای جدید با ایران که همه مسیر‌های ایران به سمت بمب را مسدود کند، ایجاد یک تهدید نظامی واقعی علیه این کشور است. در این گزارش مثال‌هایی از سال‌های 1988، 2003 و 2012 میلادی زده شده و آمده است: تهدید نظامی منجر به تغییر رفتار ایران خواهد شد و تحریم‌ها به تنهایی کارساز نیستند. در این گزارش همچنین آمده: سیاست اعمال فشار حداکثری باید ترکیبی از تحریم‌های اقتصادی موجود و سیاست‌های دیپلماتیک و نظامی قوی‌تر برای مجبور کردن تهران به پذیرش توافق جدید باشد. پنتاگون باید طرح روشنی برای خنثی سازی تاسیسات هسته‌ای ایران و مقابله با اقدامات تلافی جویانه بالقوه این کشور و گروه‌های نیابتی‌اش در دستور کار داشته باشد. بیشتر بخوانید:تشدید فشارهای آمریکا و سکوت استراتژیک تهران/ آیا باید نگران حمله نظامی آمریکا به ایران باشیم؟ علاوه بر این، این اندیشکده مدعی است که مقامات آمریکایی نیز باید طرح‌های جامعی برای دفاع از آمریکا و متحدانش در برابر آزمایش‌های موشک‌های بالستیک و کروز ایران داشته باشند. برای این منظور هم می‌‌توانند از نمایش آشکار موشک‌های رهگیری دفاعی آمریکا و تهدید ایران به هدف گرفتن محل این آزمایش‌ها استفاده کنند. از همه این‌ها مهمتر در این گزارش آمده آمریکا باید اطمینان داشته باشد که قوانین موجود به نیروهای آمریکا در خاورمیانه این اجازه را می‌دهد که در صورت تشدید احتمالی درگیری‌ها بتوانند به حملات بالقوه ایران و گروه‌های نیابتی‌اش پاسخ در خوری بدهند. JINSA یکی از اندیشکده‌های پر نفوذ در آمریکاست، اما هرگز در سیاست‌گذاری نقشی نداشته است. از طرفی این گزارش هرگز به اعلان جنگ علنی اشاره ندارد بلکه بیشتر ناظر بر تهدید سایت‌های هسته‌ای ایران و محموله‌های تبادل تسلیحاتی غیر مجاز این کشور است. اما همین هدف گرفتن محموله‌ها می‌تواند فرمول مخربی باشد. به گزارش رسانه‌های اسرائیلی و آمریکایی، روز پنجشنبه گذشته «الیوت آبرامز» نماینده ویژه آمریکا در امور ایران یک کنفرانس غیر معمول درباره اهداف آمریکا با خبرنگاران برگزار کرده است. آبرامز در این نشست هیچ اشاره‌ای به تهدید نظامی یا تشدید استفاده از نیرو‌های نظامی نکرده، اما زمانی که حرف از بی‌اثر بودن تحریم‌های تسلیحاتی آمریکا بدون حمایت سازمان ملل به ویژه چین و روسیه شده، او به شدت واکنش نشان داده است.

ترامپ به دنبال جنگ سطح پایین با ایران آبرامز در این نشست که بسیاری از خبرنگاران از جمله خبرنگار اورشلیم پست نیز حضور داشتند با اشاره به همکاری آمریکا و اتحادیه اروپا در تحریم‌های تسلیحاتی علیه ایران گفته: اروپایی‌ها هر کنشی از سوی چین و روسیه یا هر کشور دیگری در ارتباط با فروش سلاح به ایران ببینند، از نزدیک با ما در ارتباط خواهند بود.  او گفته ما تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل را برمی‌گردانیم. اورشلیم پست در یادداشتی نوشته: تصور اینکه آمریکا قایق‌های روسی و چینی را که برای ایران سلاح می‌فرستند را متوقف کند سخت است، اما محموله‌های سلاح ایران به سمت حزب‌الله و یمن چه؟ این رسانه در پاسخ به این سوال، جواب‌های آبرامز را در کنار مساله ترور قاسم سلیمانی قرار داده و به این نتیجه رسیده که آمریکا آماده هرگونه حمله به محموله‌های سلاح ایران است. آبرامز گفته: قبل از ترور سلیمانی برخی نسبت به تمایل آمریکا برای درگیری در چنین فعالیت‌هایی تردید داشتند و من فکر می‌کنم الان برای همه روشن شده که آمریکا واقعا قصد دفاع از خودش و متحدانش را دارد. او مدعی شده شواهدی از محافظه‌کار‌تر شدن ایران در مقابل اقدامات آمریکا دیده شده است. اورشلیم پست به نظرسنجی‌های انتخاباتی آمریکا اشاره کرده و گفته این احتمال وجود دارد که ترامپ به این نتیجه رسیده باشد که یک جنگ سطح پایین با ایران می‌تواند وضعیت او را در نظرسنجی‌ها بهبود ببخشد. در کنار این‌ها جالب است که آمریکا تفسیر خودش از مفاد برجام و مکانیزم ماشه را به کرسی نشانده و یک ماه قبل از انقضای تحریم‌های تسلیحاتی سازمان ملل، اقدام به اعمال مجدد همه تحریم‌های این نهاد کرده است. اگر ترامپ می‌خواست در افکار عمومی سرسخت به نظر برسد کافی بود دائما در مورد تحریم‌های تسلیحاتی حرف بزند و هر کاری را به بعد از انتخابات موکول کند، اما موضوع اینجاست که تاریخ انقضای این تحریم‌ها میانه اکتبر یعنی دو هفته قبل از انتخابات ریاست جمهوری است. در نتیجه ترامپ مجبور شد از این مکانیزم علیه  ایران استفاده کند تا نشان دهد دولتش در قبال ایران جدی است.

واشنگتن دونالد ترامپ خاورمیانه   اخبار برگزیده
  

دیگر خبری از افسانه بورس نیستکارشناس اقتصادی با بیان اینکه بانک مرکزی قادر به حفظ ارزش پول ملی نبوده است، گفت: از ماه گذشته دیگر از رشد افسانه‌ای شاخص‌ها خبری نیست و حباب قیمت‌ها در حال شکستن است.
گسترش رشد اقتصادی بانک مرکزی بانک 

  

بازار ارز تماما قرمز شدتمامی نرخ‌ها در بازار ارز کاهشی شدند، از نرخ صرافی تا نرخ بازار. رنگ قرمز، اگرچه مدت‌هاست که با بورس تهران عجین شده، اما بازار ارز چندان با این رنگ، در ماه‌های اخیر آشنایی نداشت.
اقتصادنیوز ارز صرافی رنگ 

  

علی لاریجانی در کدام پروژه با دولت همراهی می‌کند؟رئیس دفتر رئیس‌جمهوری گفت: بعد از اینکه لاریجانی از مجلس بیرون آمد، از او درخواست کردیم کار خود را در خصوص پیگیری سند همکاری ایران و چین ادامه دهد، او هم پذیرفت.
اعتماد علی لاریجانی دولت رئیس جمهور 

  

پلیس: کسانی که در فضای مجازی حجاب را رعایت نکنند، فراخوانده می‌شوند | در بیشتر موارد، پس از تذکر پلیس، دیگر این اقدام خود را تکرار نمی‌کنندسردار ذوالقدر تصریح کرد: در فضای مجازی کسانی که ناخواسته حجاب را رعایت نکنند به پلیس فراخوانده می‌شوند و در بیشتر موارد بعد از تذکر پلیس به این افراد دیگر این اقدام خود را در فضای مجازی تکرار نمی‌کنند.
۵۵ آنلاین پلیس پلیس امنیت اخلاقی خودرو 

  

آقایان، کارهای روزمره را به نام سفر استانی یا نظارت مطرح نکنند/ با جلوگیری از سفرهای غیرضروری از هدررفت بودجه جلوگیری شودنماینده سابق مجلس، گفت: در سفرهای قالیباف به استان‌ها باید تصمیمات قابل اجرا گرفته شود نه اینکه کلی‌گویی شود و یا اینکه کارهای روزمره را به نام سفرهای استانی یا نظارت میدانی مطرح کنند.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت بهداشت سفر 

  

واکنش رهبرانقلاب به نامه قالیباف درباره بودجه 1400رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه چهارم شهریورماه طی نامه ای خطاب به رییس جمهور تاکید شد لایحه بودجه 1400 باید بر اساس توافق صورت گرفته با سازمان برنامه و بودجه به مجلس شورای اسلامی ارائه شود، گفت: در این بین این نامه به رهبر معظم انقلاب نیز تقدیم شد از این رو ایشان نیز در دیدار حضوری تاکید جدی بر پیگیری این امر داشتند...
مثلث سازمان برنامه و بودجه بودجه لایحه بودجه 

  

کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند؟سرمایه داری الان تشکیل خانواده را گران کرده است، در دوره سرمایه داری فقط اشرف می توانند ازدواج کنند. فاصله بین صحبتهای آقایان در قدرت با مردم را مقایسه کنید. بحث آنها چیست، بحث مردم چیست؟ کجاست جمهوری اسلامی که قرار بود عدالت اجتماعی را برقرار کند، تمام سخنرانی های شریعتی و بقیه در قبل از انقلاب عدالت اجتماعی بود، چه شد که رسیدیم به رستگاری شخصی؟ تمام مملکت شد عرفان و روان‌شناسی...
مستقل‌آنلاین جمهوری اسلامی سرمایه سرمایه داری 

  

شیوه فعلی پیش فروش خودرو و شکل گیری تورم انتظاریبا این شرایط، هر متقاضی نامش در قرعه‌کشی فروش فوق‌العاده از گوی بیرون آمده، عملا صاحب سودی هنگفت (شاید بیش از 150 میلیون تومان) شده است. این در حالی است که استقبال بالغ‌بر 700 هزار نفری از پیش‌فروش، نشان از تورم انتظاری بالای شهروندان در بازار خودرو دارد.
خودروتک خودرو بازار خودرو تورم 

  

اگر روحانی نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برودنمی‌شود که مملکت را با تعدادی آدم پخمه اداره کرد. مردم دیگر به تنگ آمده‌اند، صبح که بیدار می‌شوند همه کالاهایی که دیروز خریده‌اند 10 الی 15 درصد گران‌تر شده؛ این چه اداره‌ای است؟
مستقل‌آنلاین ایران ترامپ دموکرات 

  

آرمان ملی: «شواهدی از کمک روحانی به ستاد انتخاباتی ترامپ» هنوز پرونده توهین ذوالنوری نماینده دلواپس مجلس به رئیس‌جمهور بسته نشده که مخالفان دولت پروژه جدیدی را در روز گذشته گشودند؛ پروژه‌ای که حتی مخالفان قسم‌خورده دولت هم به خود اجازه طرح آن را نمی‌دهند.
نامه نیوز حسن روحانی ترامپ مهناز افشار 

  

قیمت کارحانه خودرو واقعی می شود؟ / خودرو عملا 3 قیمت داردبه اعتقاد سکاندار جدید وزارت صمت در حال حاضر خودرو سه قیمت دارد. تمام شده که خودروسازان بر اساس آن محصولات خود را تولید می‌کنند،قیمت مصوب که از سوی شورای رقابت به خودروسازان برای عرضه محصولاتشان دیکته می‌شود و در نهایت قیمت بازار که ملاک داد و ستد قرار می‌گیرد.
خودروتک قیمت خودرو خودروسازان 

  

کشف راهی جدید که می‌تواند در درمان دیابت انقلابی به پا کنددانشمندان به کمک میدان‌های مغناطیسی و الکتریکی یک راه جدید برای کنترل سطح قند خون افراد کشف کردند.
مملکت‌آنلاین تحصیلات تکمیلی درمان دیابت 

  

نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که حرف‌های اخیر مجتبی ذوالنور نماینده قم در مجلس مورد تأیید بزرگان قم نیست، گفت: او هتک حرمت آقای روحانی رئیس‌جمهور را کرده که این زیبنده نیست.
نامه نیوز قم جامعه مدرسین حوزه علمیه قم اعدام 

  

اگر در انتخابات برنده شوم ایران با من تماس می‌گیرد/ اقتصاد ایران فاجعه استرئیس‌جمهور آمریکا در تجمع انتخاباتی بامداد امروز دوشنبه(به وقت تهران) ضمن تاختن به مواضع رقیب دموکراتش مدعی شد اولین کشوری که بعد از پیروزی او در انتخابات با او تماس می‌گیرد، ایران خواهد بود.
اعتماد درمان برنی سندرز انتخابات ریاست جمهوری 

  

انتقاد هانا کامکار از صداوسیما؛ تیشه به ریشه موسیقی سنتی ایران زده‌اندهانا کامکار خواننده و نوازنده گروه «کامکارها» یکی از دلایل اساسی در شناخته نشدن بزرگان موسیقی ایران در سطح بین‌المللی را نبود شناخت مردم ایران از آن بزرگان دانست و گفت:‌ صداوسیما آن‌گونه که باید در این زمینه فعالیت نمی‌کند؛‌ گویی با هنر ایران دشمن است و تیشه به ریشه این هنر زده.
مملکت‌آنلاین موسیقی موسیقی سنتی ایران 

  اخبار داغ
  

اهمیت خوردن این سبزی در روزهای کروناییهویج یکی از سیفی‌های بسیار مغذی و پرخاصیت است که باید در روزهای سرد پاییزی و زمستانی بیشتر مصرف شود. مصرف هویج در این پاییز و زمستان کرونایی برای حفظ سلامت بدن اهمیت بیشتری دارد.
برنا زمستان سلامت 

  

ستاره باوارایی‌ها کرونا گرفتباوارایی‌ها پیش از برگزاری اولین دیدار خود مقابل اتلتیکو مادرید تست کرونا دادند که تست سرژ گنابری ستاره این تیم مثبت بوده است.
گسترش ستاره مادرید لیگ قهرمانان اروپا 

  

کشف یک علت باور نکردنی و عجیب برای ابتلا به کرونا!معاون فناوری و تحقیقات وزارت بهداشت تاکید کرد یکی از عوامل باور نکردنی و عجیب ابتلا به بیماری کووید-19، پرخوری است که در میان ایرانیان بسیار رایج است.
برنا وزارت بهداشت فناوری 

  

بهترین راه جذب مخاطب در پساکرونا، اکران فیلم‌ کودک استابراهیم فروزش از داوران بخش مسابقه سینمای ایران سی‌وسومین جشنواره بین‌المللی فیلم‌های کودکان و نوجوانان معقتد است فیلم‌های ایرانی هنوز در این حوزه از استانداردهای بین‌المللی فاصله دارند.
برنا کودکان سینمای ایران ایران 

  

گنابری به کرونا مبتلا شدستاره جوان تیم فوتبال بایرن مونیخ که نقش مهمی در قهرمانی این تیم در فصل گذشته لیگ قهرمانان اروپا ایفا کرد، به ویروس کووید19 مبتلا شده است.
تسنیم ستاره فوتبال بایرن مونیخ 

  

آموزش صفر تا صد بورس در «بورسانه»شبکه هفت سیما از چهارشنبه 30 مهر ماه با برنامه «بورسانه» به مخاطبان سرمایه داری و بورس را آموزش می دهد.
برنا آموزش ماه سرمایه 

  

قیمت سکه بازهم کاهش یافت! + جزئیاتسکه تمام بهار آزادی طرح جدید با افت یک میلیون و 892 هزار تومانی اکنون به 13 میلیون و 647 هزار تومان رسیده است.
گسترش قیمت بهار تهران 

  

بورس تهران به کدام سمت می‌ رود؟ + فیلم با اینکه چند ماهی از آغاز ریزش شاخص کل از سقف تاریخی خود می‌گذرد، ولی با این حال در هر مقطعی که بورس دچار درجا زدن می‌شود، نگرانی معامله‌گران را فرا می‌گیرد. به همین ترتیب چند روزی است که باز هم سهامداران نگران آینده وضعیت پورتفوی خود شده‌اند. در گفتگویی با ایمان جوکار، کارشناس بازار سرمایه به این سوالات پرداخته‌ایم که بورس چرا چند روز اخیر تا این حد افت یکدست را پشت‌سر گذاشت؟…
گسترش تهران شاخص سرمایه 

  

خبر امیدوار کننده چینی ها به کشورهای در حال توسعه در زمینه واکسن کروناسخنگوی وزارت امورخارجه چین با تکذیب برخی گزارش ها در مورد گران بودن واکسن کرونای ساخت چین، تاکید کرد: چین پیشتر متعهد شده است که واکسن‌های تولیدی خود را در اختیار کشورهای در حال توسعه قرار دهد و به این تعهد خود احترام می‌گذارد.
اقتصادنیوز شانگهای درمان درآمد 

  

آیا قرقره کردن دهان‌شویه از ابتلا به کرونا جلوگیری می‌کند؟محققان از بین رفتن ویروس در مدت‌زمان 30 ثانیه، یک دقیقه و دو دقیقه را با محصولات پاک‌کننده و خصوصا قرقره کردن با دهان شویه و شامپوی کودک را ارزیابی کردند.
برنا ویروس 

  

احتمال بازگشت کرونا به همسر ترامپهمسر رئیس جمهور به دلیل سرفه‌های طولانی از همراهی با دونالد ترامپ برای شرکت در گردهمایی انتخاباتی ای
خبرفوری دونالد ترامپ ترامپ رئیس جمهور 

  

وزیر بهداشت گفت: آزمایش‌ها و مدل‌های حیوانی ساخت واکسن در ایران طی شده و از اواسط آبان قرار است مراحل آزمایش‌های بالینی و انسانی واکسن آغاز شود.
صراط وزارت بهداشت داروخانه انسولین 

  

اقتصاد چین | استراتژی سه مرحله‌ای پکن برای بازگشت به رشد اقتصادی قبل از کرونابنا به گزارش وال استریت ژورنال از پکن، مقامات چینی روز دوشنبه گفتند که تولید ناخالص داخلی «در سه ماهه سوم 4.9 ٪ نسبت به سال قبل افزایش یافته و این اقتصاد چین را به سمت مسیرش قبل از شیوع کرونا پیش می‌برد.»
۵۵ آنلاین اقتصاد رشد اقتصادی چین 

  

متقاضیان وام کرونا خوانندهمچنان که پیش از این اعلام شده بود 30مهر ماه آخرین فرصت ثبت نام دریافت وام کرونا است و صاحبان کسب و کارها و بنگاه‌های اقتصادی آسیب دیده از کرونا فقط یک روز فرصت دارند درخواست خود را برای دریافت تسهیلات حمایتی کرونا در سامانه کارا به ثبت برسانند.
مستقل‌آنلاین وام ماه دولت