ایلنا   |  سیاسی  |  

در اختیار قرار دادن بودجه به استانداران کار خوبی است/ برخی از استانداران کمیته امدادی عمل می‌کنند/ باید با دید استانی موضوعات و مزیت‌های اقتصادی نگاه کنیم

یک استاندار پیشین کشورمان گفت: بسیار اهمیت دارد با دید استانی به موضوعات و مزیت‌های اقتصادی نگاه کنیم و به نظر می‌رسد در اختیار قرار دادن بودجه به استانداران کار خوبی است.

در اختیار قرار دادن بودجه به استانداران کار خوبی است/ برخی از استانداران کمیته امدادی عمل می‌کنند/ باید با دید استانی موضوعات و مزیت‌های اقتصادی نگاه کنیم

یک استاندار پیشین کشورمان گفت: بسیار اهمیت دارد با دید استانی به موضوعات و مزیت‌های اقتصادی نگاه کنیم و به نظر می‌رسد در اختیار قرار دادن بودجه به استانداران کار خوبی است.

علی صوفی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره اینکه قرار است بخشی از اختیارات وزارتخانه‌ها به استانداران تفویض و کشور استاندار‌محور اداره شود و وزارتخانه‌ها بیشتر نقش حمایتی داشته باشند، گفت: با توجه به این‌که بشخصه دوازده سال سابقه کار استانداری دارم، می‌توانم بگویم که نقش استانداران در استان‌ها بسیار تاثیر‌گذار است.

وی خاطرنشان کرد: استانداران 2 وظیفه حفظ امنیت عمومی استان و سیاست عمومی دولت را برعهده دارند.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب خاطرنشان کرد: برای حفظ امنیت عمومی استان، استاندار رئیس شورای تامین است که در این شورا همه ارکان حکومت از نظامی‌ها گرفته تا قوه قضاییه حضور دارند و استاندار رئیس آنها است و تصمیم اصلی با او است. 

وی خاطرنشان کرد: درست است که شورای تامین به صورت شورایی برگزار می‌شود اما تصمیم شورایی نیست، بلکه این شورا برای مشورت گرفتن و هماهنگی است؛ در واقع استاندار در استان قدرت و جایگاهی را دارد که وزیر کشور در آن جایگاه نیست.

وی ادامه داد: در مسئله حفظ سیاست عمومی دولت از سوی استاندار باید گفت، استاندار نماینده عالی دولت در استان است و نظارت بر همه دستگاه‌های اجرایی در استان را برعهده دارد و این چیزی است که وزیر کشور در آن وزارتخانه بخشی در این مسئله ماموریت ندارد، یعنی وزیر کشور نظارت عالی بر دستگاه‌های اجرایی ندارد اما استاندار نظارت عالی بر دستگاه‌های اجرایی دارد و استاندار نماینده عالی دولت است برای همین رئیس شورای اداری استان نیز است که شورا متشکل از تمام دستگاه‌های اجرایی استان است و استاندار برای اعمال نظارت عالی بر اداره کل بازرسی و رسیدگی به شکایات در استانداری مسئولیت دارد که وظیفه رسیدگی به شکایات مردم در رابطه با همه دستگاه‌های اجرایی را هم عهده‌دار است بنابراین در این جایگاهی که استاندار قرار دارد، از ابتدا مناقشه وجود داشت که جایگاه استاندار چیست؟

صوفی یادآور شد: بعد از انقلاب یک مقدار جایگاه استانداری تضعیف شد اما از همان اول به طور مثال آقای منتظری می‌گفتند که استانداران به عنوان هماهنگ‌کننده هستند و نقش‌شان زیاد است و مقام معظم رهبری هم بارها تاکید کردند استاندار رئیس‌جمهور استان است و چنین تعبیری داشتند و کاملا هم این نظریه درست و به جا است و به جرأت می‌توان گفت استاندار رئیس‌جمهور استان است و مسئولیت تمام دستگاه‌های اجرایی و هماهنگ‌کنندگی بین آن‌ها بر عهده وی است.

وی با اشاره به این که استاندار، رئیس شورای برنامه‌ریزی نیز است، اظهار داشت: استاندار در زمان ما اعتبارات عمرانی را بین دستگاه‌های اجرایی توزیع می‌کرد، ضمن اینکه تخصیص بودجه هم باز با استاندار بود. یعنی استانداران این جایگاه را داشتند که تخصیص بودجه‌های جاری و عمرانی را انجام دهند و به تدریج این جایگاه ارتقا پیدا کرد که آن زمان گفتند در این صورت باید حکم استاندار را وزیر کشور امضا کند، یعنی استاندار به وسیله وزیر کشور به دولت معرفی می‌شد و وزرای دولت به آن رای اعتماد می‌دادند به همین دلیل وی نماینده عالی دولت محسوب می‌شد. در زمان آقای احمدی‌نژاد قرار شد حکم استاندار را رئیس‌جمهور بزند و از آن پس حکم استاندار به امضای رئیس‌جمهور رسید.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب یادآور شد: قصدم از بیان این سیر تاریخی این بود که بگویم انتخاب و فعالیت استاندارها همیشه با چالش مواجه بوده است و این مناقشه مطرح می‌شد که جایگاه استانداران باید جایگاه ویژه‌ای باشد.

وی خاطرنشان کرد: پس از مناقشات گفته شد اعتبارات هر استان در اختیار استاندار خودشان قرار گیرد؛ که اعتبارات استان‌ها 2 دسته بودند؛ اعتبارات پروژه‌های استانی، اعتبارات به  پروژه‌های استانی ملی، یعتی اگر آزاد‌راه، سد بزرگ ساخته و یا راه آهنی احداث می‌شد این پروژه‌ها، پروژه‌های ملی بودند و اعتبارش در اختیار دستگاه اجرایی مربوطه قرار می‌گرفت و آن دستگاه روی آن نظارت می‌کرد اما قرار شد همه این‌ها به استاندار بازگردد. بنابراین اگر توزیع بودجه و اعتبارات به استانداران بازگردد، می‌تواند اثر بسیار خوبی داشته باشد.

صوفی گفت: یک سری مزیت‌های نسبی اقتصادی ما در استان‌ها داریم که با هم متفاوت هستند و شاید بعضی از این‌ها از دیدگاه ملی مغفول باقی می‌ماند در حالی‌که مزیت‌های نسبی اقتصادی در استان‌ها طوری است که بعضی‌ها جنبه ملی و فراملی هم دارند.

وی تاکید کرد: بسیار اهمیت دارد با دید استانی به موضوعات و مزیت‌های اقتصادی نگاه کنیم و ملزوماتش را فراهم کنیم، اما متاسفانه در این اوضاع وانفسای اقتصادی، رقابت‌های بین‌المللی مغفول مانده است. توجه داشته باشید بعضی از چیزها نقش اساسی و کلیدی دارد که باید از آنها استفاده کنیم مانند فرودگاه که ما می‌توانیم در مسیر پروازهای بین‌المللی مثل فرودگاه فرانکفورت قرار بگیریم و از آن استفاده کنیم، به طور مثال سالی 50 هزار سورت پروازی از فرودگاه بین‌المللی رشت می‌توانست انجام شود، این مسئله را زمانی که استاندار بودم با وزارت راه و سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی مطرح کردم آنها گفتند ما دنبال چنین چیزی بودیم اما به نتیجه خاصی نرسید.

استاندار پیشین گیلان گفت: بعضی از استاندارها اساساً این دید توسعه‌ای را به موضوعات ندارند  و همیشه کمیته امدادی عمل می‌کنند، یعنی سراغ مردم می‌روند اما جزیره‌ای کمک می‌کنند و حتی اگر پولی هم بدهند به راه‌های روستایی می‌دهند و سر استان بی‌کلاه می‌ماند در صورتی که تخصیص بودجه باید با اولویت‌بندی انجام شود.

انتهای پیام/

بودجه کار جمهوری اسلامی   اخبار برگزیده
  

به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم/ باید از خرد جمعی استفاده کنیمرییس دانشگاه تهران با بیان اینکه به دموکراسی سازمانی در دانشگاه تهران معتقدم، بر لزوم استفاده از خرد جمعی تاکید کرد.
ایلنا دموکراسی دانشگاه تهران تهران 

  

فوری/ افزایش قیمت خودروهای سایپا و ایران خودرو+ قیمت جدید محصولاتمجوز افزایش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا صادر شد.
اقتصادنیوز افزایش قیمت قیمت سایپا 

  

تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پرتردد شهرسرپرست اورژانس تهران از تمهیدات اورژانس تهران برای آلودگی هوا در میادین پر تردد شهر خبر داد.
ایلنا اورژانس تهران آلودگی هوا 

  

تشکیل دولت در سایه از سوی اصلاح‌طلبان، ادعایی بی‌اساس استغلامعلی رجایی گفت: اصلاح طلبان حتی در دولت فراجناحی رئیسی هم که شعار آن داده می شد جایی ندارند. بنابراین من فکر می‌کنم ادعای تشکیل دولت در سایه غیرقابل اثبات است.
نامه نیوز دولت ازدواج سازمان انرژی اتمی 

  

اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیستمتخصصان آمریکایی و کارشناسان سازمان جهانی بهداشت (WHO) اظهار داشتند: اُمیکرون از دیگر سویه های کروناویروس خطرناکتر نیست.
۵۵ آنلاین بیمارستان ژاپن مصاحبه 

  

همصدایی اصلاح‌طلبان برای ایجاد تغییر در سیاست خارجی!دو روزنامه اصلاح‌طلب «شرق» و «اعتماد» امروز در اقدامی هماهنگ یا شاید هم اتفاقی از لزوما بازنگری و تغییر ریل‌گذاری در سیاست خارجی نوشته‌اند.
فردا اصلاح طلبان سیاست خارجی دولت 

  

اعتراف اسرائیل به گفتن دروغ بزرگی علیه ایرانمردی که ارتش اسرائیل را اداره می کرد معتقد است که خروج آمریکا از برجام برای اسرائیل تأثیر منفی داشت و ایران را از تمامی محدودیت ها رها ساخت و برنامه هسته ای اش را به یک مرحله بسیار پیشرفته رساند. این در حالی بود که خروج آمریکا از برجام به منزله یک پیروزی تاریخی برای اسرائیل و تضمینی برای امنیتش قلمداد می شد...
مثلث ایران ایران و آمریکا دونالد ترامپ 

  

واکنش رئیس بانک مرکزی به قیمت دلار: نه بابا چه خبره!واکنش جالب رئیس‌کل بانک مرکزی به 32هزار تومانی شدن دلار: نه بابا چه خبره!
مستقل‌آنلاین بانک مرکزی بانک قیمت 

  

واکسن نزده ها بخوانند!در ترددهای شخصی افرادی که دو دُز واکسن را نزده باشند و بخواهند به شهر‌های قرمز یا نارنجی کرونایی سفر کنند، مشمول جریمه یک میلیون تومانی خواهند شد. تردد واکسن نزده ها به شهر‌های زرد هم جریمه 500 هزار تومانی به همراه دارد.
مستقل‌آنلاین دلار سفر 

  

آیت الله مکارم: نظام آموزشی باید شیعی و اسلامی شودآیت الله مکارم شیرازی گفت: دستاوردهای علمای بزرگ شیعه باید در کتب درسی دانش آموزان و دانشگاهیان گنجانده شود.
مستقل‌آنلاین آموزش نجوم حوزه 

  

فوری: پرسپولیس به خودش آمد| جای خالی کاپیتان پر شد؟مدافعان پرسپولیس در غیاب سیدجلال حسینی عملکردی را از خود به نمایش گذاشتند تا در ادامه فصل نگرانی ها در خصوص غیبت های احتمالی کاپیتان اول سرخ ها کمتر از قبل باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس بهاره رهنما محمدرضا گلزار 

  

اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس با وزیر خارجه دیدار می‌کننداین دیدار در روز جاری و در محل وزارت امور خارجه برگزار می شود.
مثلث مجلس شورای اسلامی کتایون ریاحی یارانه 

  

منشا ضعف‌ها در اداره شهر دوره چهارم شوراست/ "فساد" نتیجه نظارت حداقلی شوراییان استعضو اسبق شورای شهر تهران گفت: در فرهنگ مدیریتی هر کسی که بر سرکاری منصوب می‌شود و قدرت را به دست می‌گیرد، برای عملکرد مثبت و برنامه‌های مدیریتی گذشتگان اهمیتی قائل نبوده و نوعا به دنبال اِعمال نظرات شخصی و یا جناحی خودشان است.
ایلنا درآمد شورای شهر تهران تهران 

  

حاکمیت تحمل خود را در برابر اعتراضات معیشتی مردم بالا ببرد/ خودمان را فریب ندهیم/ وضعیت اقتصادی‌ هیچ کشوری با وجود تحریم‌ها، گل و بلبل نشده استقائم مقام حزب اعتماد ملی درباره علت افزایش اعتراض معیشتی مردم گفت: قبل از انتخابات رقبای اصلاح‌طلبان و حتی خود رئیس‌جمهور ‌گفتند سرنوشت معیشت مردم را به تحریم‌ها گره نمی‌زنیم. اما حالا آفتاب آمد دلیل آفتاب، می‌بینیم که سرنوشت همه چیز به تحریم‌ها گره خورده است. آیا می‌توان کشوری را به شهادت آورد که درگیر تحریم باشد ولی وضعیت اقتصادی‌اش گل و بلبل باشد؟
ایلنا ایران اصلاح طلبان بابک زنجانی 

  

قالیباف: شفافیت کل نظام باید از مجلس آغاز شودنماینده مردم تبریز در مجلس جزئیات جلسه غیر علنی صبح امروز مجلس درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان را تشریح کرد.
فردا مجلس شورای اسلامی تبریز دولت 

  اخبار داغ
  

محدودیت سفرهای کرونایی اجرایی می شود/واکسن نزده ها جریمه می شوندبر اساس طرح محدودیت هوشمند کرونا که قرار است از یکشنبه هفته آینده اجرایی شود، مقرر شده تا مردم در سفرهای جاده‌ای حتی با وسایل نقلیه شخصی‌شان جریمه شوند، اگر واکسینه نشده باشند یا کرونای آن‌ها مثبت شده باشد.
گسترش جاده ایران وزارت بهداشت 

  

اعمال افزایش قیمت خودرو از چه زمانی انجام می شود؟افزایش قیمت شامل خودروهای تحویلی آذر به بعد می‌شود.
گسترش افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

بررسی راه اندازی بورس بین الملل در کیشراه‌اندازی بورس بین‌الملل بعد از حدود سه سال از سوی مسئولان مطرح شده و به نظر می‌رسد این موضوع در شورای عالی مناطق آزاد و هیات مدیره سازمان بورس در حال بررسی است.
گسترش سازمان بورس و اوراق بهادار بورس تهران جزیره کیش 

  

114 بیمار مبتلا به کرونا در مراکز درمانی زنجان بستری هستندزنجان- 114 نفر در حال حاضر به علت ابتلا به ویروس کرونا در مراکز درمانی استان زنجان بستری هستند.
۵۵ آنلاین بیمارستان استان زنجان زنجان 

  

معاون رئیس جمهور از تزریق دوز چهارم واکسن کرونا خبر دادمعاون رئیس جمهور: امروز نگرانی و کمبودی در زمینه تأمین واکسن وجود ندارد و بسترهای لازم برای تزریق واکسن دوز سوم و چهارم نیز فراهم است.
مثلث رئیس جمهور وزارت بهداشت خودرو 

  

صعود ناپایدار بورس/ سهمی که بیشترین سود داشتاقتصادنیوز: معاملات امروز 17 آذر 1400 بازار سهام اگرچه تنها در یکی از شاخص های عملکردی به نفع خریداران بود اما در مابقی شاخص ها به نفع فروشندگان به ثبت رسید.
اقتصادنیوز سود سهام شاخص 

  

واکنش بازار به افزایش 18 درصدی قیمت خودروخودروسازان باز هم مجوز افزایش قیمت گرفتند.
گسترش افزایش قیمت قیمت خودرو 

  

فاصله قیمت خودرو در بازار و کارخانه از بین می رودفاطمی امین: تصمیم ستاد تنظیم بازار برای نزدیک کردن قیمت تمام شده خودرو به قیمت واقعی تمام شده بود تا بر روی قیمت های بازار هم موثر باشد.
گسترش قیمت خودرو تنظیم بازار 

  

حمله کرونا به تاتنهام؛ 13 نفر ویروسی شدند13 نفر از اعضای باشگاه تاتنهام کرونا گرفتند.
برنا تاتنهام 

  

با اعلام کونته؛ 13 کرونایی در اردوی تاتنهامبا اعلام سرمربی تاتنهام 13 عضو این باشگاه به کرونا مبتلا شده‌اند.
ایلنا بازی تاتنهام انگلیس 

  

فولادی که کرونا را از بین میبرد!فولادی که ویروس کرونا را از بین میبرد چه نام دارد.
اقتصادنیوز ویروس 

  

وعده وزیر صمت برای قیمت خودرو سال آیندهوزیر صمت گفت: سال آینده با افزایش 50 درصدی تولید و کاهش قیمت تمام شده با نرخ‌های ثابت، قیمت خودرو در بازار کاهش خواهد یافت و قرعه کشی هم از بین می‌رود.
فردا قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

دستور رئیس جمهور برای لغو افزایش قیمت خودرو به منظور دقت در قیمت‌گذاری بودوزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: دستور ماه قبل رییس جمهور برای لغو افزایش قیمت خودرو به این دلیل بود که وی تاکید داشت که قیمت گذاری ها باید اصولی باشد. فاطمی امین یادآورشد: عدم اصلاح قیمت ها طی 9 ماه گذشته باعث کاهش نقدینگی در صنعت خودرو سازی شده بود.
۵۵ آنلاین رئیس جمهور افزایش قیمت قیمت 

  

خبر خوش وزیر صمت در مورد کاهش قیمت خودرووزیر صمت گفت: سال آینده با افزایش 50 درصدی تولید و کاهش قیمت تمام شده با نرخ‌های ثابت، قیمت خودرو در بازار کاهش خواهد یافت و قرعه کشی هم از بین می‌رود.
نامه نیوز ایران خودرو خودرو خودروسازان