توطئه بزرگی که ترامپ در سر دارد

در تاریخ نظیر ندارد که یک رئیس‌جمهور تا این حد تقلا کند تا نتیجه یک انتخابات را تغییر دهد.

توطئه بزرگی که ترامپ در سر دارد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از دنیای اقتصاد، در یک اقدام قابل توجه، رئیس‌جمهوری ایالات متحده آمریکا رهبران جمهوری‌خواه مجالس ایالتی را به کاخ سفید دعوت کرد تا از طریق آنها مانع تایید پیروزی جو بایدن در آن ایالت‌ها شود. به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، روز پنج‌شنبه دونالد ترامپ دخالت‌های خود را در مسیر پیروزی منتخب مردم آمریکا شتاب بخشید و به این منظور یک قدم فوق‌العاده برداشت و با دعوت از قانون‌گذاران ایالتی مجلس نمایندگان میشیگان به کاخ سفید قصد دارد مانع تاییدیه آرای الکترال بایدن در این ایالت شود.

برای ترامپ و جمهوری‌خواهان، میشیگان اولویت بیشتری دارد تا بتوانند نتیجه انتخابات را معکوس کنند. ترامپ در شرایطی با رهبران قانون‌گذار جمهوری‌خواه تماس گرفته است که یکی از مقامات مسوول گفته است برای پیروزی بایدن در این ایالت رای داده است. این ایالت تا روز دوشنبه مهلت دارد پیروزی بایدن در این ایالت را تایید کند و ترامپ با سرعت زیاد با رهبران جمهوری‌خواه تماس گرفته است تا مانع تایید نهایی پیروزی بایدن در این ایالت شود.

ترامپ همچنین از دستیاران خود خواسته است در سایر ایالت‌های چرخشی نیز رویکرد مشابهی را در پیش بگیرند و مانع تایید نهایی پیروزی بایدن در این ایالت‌ها شوند. این اقدامات ترامپ و جمهوری‌خواهان در آستانه تاییدیه ایالت‌ها به منظور پیروزی بایدن در انتخابات اخیر شدت گرفته است.

به نظر می‌رسد متحدان ترامپ یک نظریه حقوقی بسیار مشکوک را پیگیری می‌کنند که اگر نتایج انتخابات الکترال در ایالت‌ها تایید نشود، آنگاه قوه مقننه در این ایالت‌ها که در آنها برتری نیز با جمهوری‌خواهان است، مداخله کنند و پیروزی بایدن در این ایالت‌ها را معکوس کنند. ترامپ و تیم حقوقی وی فقط تا 14 دسامبر فرصت دارند از این شگرد استفاده کنند. در این روز همه ایالت‌ها باید تاییدیه پیروزی نامزد مذکور را منتشر کنند. البته برخی ناظران می‌گویند تلاش تیم حقوقی ترامپ آب در هاون کوبیدن است.

جمهوری‌خواهان قصد دارند آرای مردمی را خنثی کنند و پیروزی را از طریق مجلس ایالتی رقم بزنند اما پیش‌تر این‌گونه اقدامات تیم ترامپ از طریق دادگاه‌ها به شکست انجامیده است، از جمله اینکه روز پنج‌شنبه باخت ترامپ در ایالت‌های جورجیا و آریزونا به‌طور رسمی اعلام شد. حالا با اعلام پیروزی بایدن در جورجیا، فاصله بایدن از رئیس‌جمهور مستقر بیشتر شده است. جورجیا روز پنج‌شنبه گفت پس از بازشماری کامل آرا، مجددا پیروزی بایدن مورد تایید قرار گرفت.

در این راستا روز پنج‌شنبه بایدن که شاهد تلاش‌های ترامپ برای سنگ‌اندازی در مسیر ورودش به کاخ سفید بوده است، از رئیس‌جمهور مستقر به شدت انتقاد کرد و او را یکی از غیرمسوول‌ترین روسای جمهور آمریکا در کل تاریخ این کشور خواند. بایدن در ویلمینگتونِ دله‌ور، پس از برگزاری یک جلسه درخصوص شرایط اقتصادی کشور که با فرماندهان جمهوری‌خواه و دموکرات داشت، گفت: «این پیام وحشتناکی در مورد اینکه ما به‌عنوان یک کشور چه هستیم، می‌فرستد.» بایدن افزود: «درک اینکه این مرد چگونه فکر می‌کند، دشوار است. من مطمئنم که او می‌داند پیروز نشده است و این را هم می‌داند که نمی‌تواند به هر طریقی پیروز شود، پس آن کسی که روز بیستم ژانویه مراسم تحلیف را به جا می‌آورد، من هستم.»

روز پنج‌شنبه میت رامنی، جمهوری‌خواه برجسته اهل یوتا که از منتقدان سرشناس ترامپ هم هست، به بایدن ملحق شد و با انتقاد از اقدامات رئیس‌جمهور فعلی آمریکا برای معکوس کردن آرای الکترال گفت رئیس‌جمهوری قصد دارد علیه اراده مردم اقدام کند و این یک اقدام بسیار زشت از سوی رئیس‌جمهور مستقر است.

مقامات انتخاباتی و کارشناسان حقوقی می‌گویند در واقع هیچ سناریویی وجود ندارد که در آن یک مجلس قانون‌گذاری ایالتی تحت کنترل جمهوری‌خواهان بتواند نتایج یک رای‌گیری صحیح را نادیده بگیرد. برخی از قانون‌گذاران نیز گفته‌اند قصد ندارند در تغییر دادن نتیجه مداخله کنند.

رابین ووس، رئیس مجلس ایالتی ویسکانسین و رهبر اکثریت جمهوری‌خواه در این مجلس می‌گوید: «طبق اساس‌نامه ما در این فرآیند مشارکت نخواهیم داشت.»

در آریزونا، «راستی بائر» رئیس مجلس ایالتی نمایندگان در نامه‌ای به همکاران خود اشاره کرده است که وی به ترامپ رای داده است اما این را هم خاطرنشان کرد که از پیش دادگاه‌های این ایالت هیچ‌کدام از ادعاهای مطروحه دونالد ترامپ را نپذیرفته و مجلس نمایندگان این ایالت نیز قصد ندارد در این فرآیند مداخله کند. او در‌ ایمیلی که به دست سایت خبری «یلو شیت رپیورت» رسیده، گفته است: «من می‌خواهم به سادگی پاسخ دهم، من سوگند یاد کردم که از قانون اساسی ایالات متحده و قانون اساسی و قوانین ایالت آریزونا پاسداری کنم.» بایدن در این ایالت توانست تنها با 11 هزار رای پیروز شود و این ایالت را آبی کند.

در تاریخ نظیر ندارد که یک رئیس‌جمهور تا این حد تقلا کند تا نتیجه یک انتخابات را تغییر دهد. اگرچه سابقه داشته است که رئیس‌جمهور آمریکا با رای مجلس نمایندگان انتخاب شود اما تلاش‌های تازه رئیس‌جمهور آمریکا برای نپذیرفتن نتیجه انتخابات تازگی دارد. دیوید سنگر روز پنج‌شنبه در نیویورک تایمز نوشت: تلاش رئیس‌جمهور برای جلوگیری از تایید آرای الکترال از سوی ایالت‌ها و تحت فشار قرار دادن قانون‌گذاران برای ابطال آرای الکترال حتی خاطره تلخ انتخابات سال 1876 را هم تحت‌الشعاع قرار داده است.

سنگر ادامه می‌دهد: رئیس‌جمهوری آمریکا تلاش می‌کند نتیجه انتخابات سال 2020 را تغییر دهد که در تاریخ ایالات‌متحده بی‌سابقه است و حتی اقدامات ترامپ بی‌شرمانه‌تر از اقدامات سیاسی کاخ سفید در زمان روتر فورد بی. هایس است که توسط کنگره برای ریاست جمهوری انتخاب شد.

شانس ترامپ برای پیروزی بسیار بعید یا غیرممکن است و این درماندگی از سوی تیم ترامپ پس از پیروزی جو بایدن در انتخابات سال 2020 بیشتر شده است. بایدن شش میلیون رای مردمی بیشتر هم نسبت به دونالد ترامپ به دست آورده است و حاشیه امنیت خود را هم در آرای الکترال بالا برده است. با این حال ترامپ سعی دارد چراغ هشدار را به ویژه در کارزار انتخاباتی بایدن روشن نگه دارد. بایدن هم گفته است ترامپ به خوبی واقف است در انتخابات پیروز نشده است.

ترامپ هم تنها چند هفته فرصت دارد تا بتواند خود را از این باتلاق نجات دهد. این در حالی است که بیشتر ایالت‌های مدنظر ترامپ قصد دارند آرای الکترال را در آغازین روزهای هفته آینده تایید کنند. تا روز 14 دسامبر نیز آرا به تایید نهایی خواهد رسید و کنگره نیز در روز ششم ژانویه کار خود را آغاز خواهد کرد.

سنگر می‌نویسد: حتی اگر ترامپ بتواند آرای الکترال را تغییر دهد اما روش‌های محافظت دیگری هم وجود دارد که افراد مستقر در قدرت می‌توانند آن را انجام دهند و به راحتی در برابر خواست ترامپ تسلیم نشوند.

اولین مسیر برای تلاش‌های ترامپ میشیگان است که ترامپ قصد دارد با رایزنی با قانون‌گذاران آن ایالت آرای الکترال بایدن را باطل کند. این در حالی است که اختلاف پیروزی بایدن در این ایالت با ترامپ افزون بر 157 هزار رای است. ترامپ امیدوار است میهمانان کاخ سفید را متقاعد کند که آرای بایدن را معکوس کنند. اما «مایک شرکی»، رهبر جمهوری‌خواهان در سنای میشیگان می‌گوید: «محال است چنین چیزی رخ دهد.» افزون بر این گرچن ویتمر، فرماندار دموکرات میشیگان می‌تواند بر اساس رای‌گیری‌ها در انتخابات تلاش‌های حامیان ترامپ را با این استدلال که رویه‌های مناسب قانونی در نظر گرفته نشده است، چالش مهمی برای طرفداران ترامپ ایجاد کند.

این اقدام از سوی فرماندار دموکرات می‌تواند یک سردرگمی کافی برای طرفداران ترامپ در مجلس و سنای ایالتی ایجاد کند که تاکنون آمریکا در تاریخ مدرن با آن روبه رو نبوده است. قانون فدرالی مربوط به سال 1887 که در واکنش به انتخابات هایس تصویب شد، چارچوبی را برای نحوه انجام این کار ارائه می‌دهد، اما جزئیات خاصی را بیان نمی‌کند.

ادوارد بی. فولی، کارشناس قانون اساسی و قانون انتخابات در دانشگاه ایالتی اوهایو می‌گوید این قانون فقط کنگره را ملزم می‌سازد که تنها اعتبار آرای ارسالی را مورد بررسی قرار دهد.

با این حال میشیگان حتی اگر رایش تغییر یابد برای پیروزی ترامپ کفایت نمی‌کند. ترامپ به آرای آریزونا و جورجیا نیز نیاز دارد که از قضا در سال 2016 نیز به ترامپ رای داده‌اند. همچنین مجالس ایالتی نیز در این دو ایالت در اختیار اکثریت جمهوری‌خواه قرار دارد. با این حال داگ دوسی، فرماندار آریزونا پس از اینکه شکایات ترامپ مورد پذیرش دادگاه‌های ایالتی قرار نگرفت، گفت نتیجه انتخابات را می‌پذیرد. در شمارش آرا در این ایالت مجددا پیروزی پس از بایدن مورد تایید قرار گرفت.

ترامپ در حالی در این چند روز تلاش‌های خود را بیشتر کرده است که باید 61 روز دیگر کاخ سفید را ترک کند، مگر اینکه بتواند در یک عملیات غیرممکن، رای‌های الکترال ایالت‌های چرخشی و میادین نبرد را به سود خود تغییر دهد.

این مطلب برایم مفید است بلی 1 نفر این پست را پسندیده اند

دونالد ترامپ ترامپ ایالات متحده آمریکا   اخبار برگزیده
  

خروج از پروتکل الحاقی و زدن بندر حیفا مجازات دشمن نیست/ رفتار برخی در روزهای اخیر، انتقام از دولت است نه عاملان ترور/ به گونه‌ای رفتار کنیم که برای دشمن هزینه درست شود نه این‌که خودمان هزینه بپردازیمیک نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفت: امروز باید در نظر بگیریم هر تصمیم می‌تواند بر بازار کشور که در هفته‌های اخیر به یک ثبات رسیده است تاثیر بگذارد، بنابراین نباید با سر دادن شعار در داخل التهاب ایجاد کنیم.
ایلنا مجلس شورای اسلامی وزارت خارجه دولت 

  

رشد 28 هزار واحدی بورس در 20 دقیقه/ جهش قیمتی اغلب نمادهای معاملاتیبورس امروز همانند روز گذشته با افزایش تقاضا و جهش قیمت در اکثر نمادها آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز بورس تهران خودرو فولاد 

  

رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا مصدوم شدرسانه‌های امریکا گزارش دادند که جو بایدن رئیس‌جمهوری منتخب این کشور از ناحیه پا دچار آسیب‌دیدگی شده و قرار است پزشک وی را معاینه کند.
گسترش ریاست جمهوری رسانه بازی 

  

برخی به صراحت می گفتند به مردم یارانه ندهیدکسانی به صراحت می گفتند به مردم یارانه ندهید. مردم خیال نکنند این دارایی برای خودشان است. اگر حس کنند این ثروت برای آنهاست دیگر ما را قبول نمی کنند. من هم گفتم خوب قبول نکنند. مگر وحی منزل است که مردم حتما ما را قبول کنند؟
مستقل‌آنلاین یارانه ثروت 

  

بهارستان به‌دنبال خروج از برجام؟ | با تصویب دو فوریت طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌هانمایندگان مجلس در جلسه علنی صبح روز گذشته با 232 رأی موافقت کردند که طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها را به صورت دو‌فوریتی بررسی کنند. محمد‌باقر قالیباف، رئیس مجلس، بعد از تصویب این طرح، گفت: «ان‌شاءالله این طرح در دستور هفته جاری مجلس شورای اسلامی قرار بگیرد و بتواند بُعد امکانات صنعت هسته‌ای را تقویت کرده و جلوی یاوه‌گویی‌ها و اقدامات تروریستی دشمنان را بگیرد».
۵۵ آنلاین مصاحبه غنی سازی رقابت انتخاباتی 

  

رییس دفتر رییس جمهور از تصمیم مهم روحانی در مورد شهید فخری زاده که به دلیل امنیتی رسانه ای نشد نوشت و فاش کرد که دانشمند شهید کشورمان ارتباط نزدیکی با دولت و وزارت خارجه در پیشبرد فعالیت های صلح آمیز صنعت هسته ای داشته است.
نامه نیوز رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

باید منتظر مجموعه‌ای از رویدادها در خاورمیانه باشیم/ واکنش به کنش‌های تحریکی، باید با هوشیاری تمام و همه جانبه‌نگری همراه باشد/ محافظت از دانشمندان هسته‌ای به عهده نهاد نظامی است​یک استاد روابط بین‌الملل گفت: از نشست نتانیاهو و بن سلمان و گزارش‌هایی که از آن منتشر شد و همچنین حضور پمپئو در خاورمیانه و احتمال حضور محرمانه پمپئو در آن نشست می‌توان نتیجه گرفت که ما باید منتظر مجموعه‌ای از رویدادها در فضای خاورمیانه باشیم.
ایلنا ایران شورای شهر تهران هسته ای 

  

عوامل ریزش سنگین قیمت خودرو وارداتی / کاهش تا 35 درصد هم رسیدبا کاهش تورم انتظاری و نرخ ارز از یکسو و اثرات روانی احتمال لغو ممنوعیت واردات خودرو، بازار خودروهای خارجی کشور نیز در مسیر سقوط قیمت قرار گرفت. طبق اخبار رسیده از بازار، طی سه تا چهار هفته گذشته، قیمت خودروهای وارداتی ریزشی شدید را تجربه کرده، تا آنجاکه فعالان بازار از افت قیمت تا مرز 35 درصد نیز صحبت به میان می‌آورند.
خودروتک قیمت کاهش قیمت ها واردات خودرو 

  

میراث حسن روحانی برای اصلاح‌طلبان چیست؟اصلاح طلبان جناحی بودند که در انتخابات 92 و 96 موجبات پیروزی حجت‌الاسلام روحانی را فراهم آوردند.
مثلث حسن روحانی دولت اصلاحات اصلاح طلبان 

  

قیمت خودرو به ثبات می رسد یا کاهش ادامه دارد؟ / آخرین وضعیت بازاربازار خودرو دیروز نیز با کاهش قیمت خودرو مواجه بود. با این حال نشانه هایی از ثبات نیز به نسبت روزهای قبل بیشتر دیده شد.
خودروتک قیمت ارز قیمت ایران خودرو 

  

چگونه وام یک میلیونی دولت را دریافت کنیم ؟ + نحوه ارسال پیامکمتقاضیان دریافت مرحله دوم وام یک میلیونی کرونا ابتدا کد ملی سرپرست خانوار را به شماره 6369 ارسال کنند، چنانچه پیامک ارسال نشد، بار دوم آن را به 986369+ ارسال کنند.
مستقل‌آنلاین وام دولت تلفن همراه 

  

جدیدترین اقدام پرسپولیس برای لغو محرومیت آل‌کثیرباشگاه پرسپولیس لایحه حقوقی جدیدی برای محرومیت عیسی آل‌کثیر را به دیوان داوری ورزش ارسال کرده است.
مملکت‌آنلاین باشگاه پرسپولیس پرسپولیس کنفدراسیون فوتبال آسیا 

  

حضور قالیباف در جلسه فوق‌العاده کمیسیون امنیت ملیسخنگوی کمیسیون امنیت ملی از حضور رئیس مجلس شورای اسلامی در جلسه فوق‌العاده امروز این کمیسیون خبر داد.
ایلنا کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خبرنگار 

  

هشدار وزیر بهداشت درباره اوج گرفتن کروناوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: موارد روزانه مرگ کرونا در کشور بعد از حدود یکماه برای دومین روز متوالی به زیر 400 نفر رسید و امروز 389 فوتی داشتیم.
گسترش وزارت بهداشت درمان وزارت کشور 

  

شرایط حفاظتی شهید فخری‌زاده سال‌ها مورد تهدید دشمنان بوده استسخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: آنچه که مشخص است ترور شهید فخری‌زاده از پیش طراحی شده و اقدامی پیچیده و ترکیبی بوده است.
ایلنا سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی 

  اخبار داغ
  

آمل زیر سایه کرونا دریافت 5 MB به گزارش خبرنگار مهر، محدودیت‌های ویژه کرونایی در سه شهر قرمز مازندران از جمله ساری، آمل و بهشهر به اجرا درآمد و در این مناطق به جز صنوف درجه یک، مابقی مشاغل به حالت تعطیل یا نیمه تعطیل درآمدند.
مهر خبرنگار درآمد 

  

ادامه اجرای محدودیت‌های کرونایی تا صبح روز شنبهسخنگوی ستاد مقابله با کرونا گفت: همه محدودیت‌ها تا صبح شنبه آینده قابل اجرا است مگر اینکه تصمیمات جدید زودتر اطلاع رسانی شود.
اقتصادنیوز اقتصاد ویروس 

  

سخنگوی ستاد کرونا: 160 شهر قرمز به 37 شهر کاهش یافتسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: از 160 شهر که وضعیت آن‌ها قرمزبود، پس از 10 روز 37 شهر همچنان قرمز و 123 شهر نارنجی و زرد شدند.
رویداد۲۴ اصفهان ویروس دورهمی 

  

توزیع سود به صورت الکترونیکی در بورسوزیر اقتصاد گفت: امکان برگزاری مجامع به صورت الکترونیک و توزیع سود در بازار سرمایه فراهم شده است.
گسترش سود اقتصاد الکترونیک 

  

تاثیر کرونا در میزان خودکشیگرچه آمار منتشر شده مربوط به خودکشی در کشورهای جهان اغلب به‌روز نیست اما ژاپن با انتشار آمار خودکشی
خبرفوری خودکشی وزارت بهداشت روزنامه 

  

جزییات نحوه عرضه خودرو در بورس +فیلمطرح ساماندهی صنعت خودرو، حواشی زیادی را در ماه‌های اخیر به دنبال داشته است. اما در نهایت این طرح در جلسات اخیر کمیسیون صنایع مجلس به تصویب رسید و کلیات طرح مذکور تشریح شد.
رویداد۲۴ خودرو صنعت ماه 

  

نحوه دریافت بسته معیشتی 100 هزار تومانی کرونابسته معیشتی 100 هزار تومانی نیازی به ثبت نام ندارد، مشمولان توسط وزارت رفاه شناسایی می‌شوند و بنابر اعلام وزارت رفاه، این بسته در نیمه دوم آذر ماه به حساب مشمولان واریز خواهد شد.
اقتصادنیوز سازمان تامین اجتماعی تامین اجتماعی وام 

  

چین: هند و پاکستان مقصر شیوع کرونا هستندچین اخیرا دو کشور هند و پاکستان را به دلیل همه گیر شدن بیماری کووید-19 سرزنش کرده است و با این کار، خود را از این اتهام که گزارش‌ها نشان داده بودند شهر ووهان چین مرکز شیوع بیماری کووید-19 بوده، تبرئه کرده است.
گسترش چین هند روسیه 

  

روند نزولی قیمت دلار فردا هم ادامه می یابد؟قیمت دلار در بازار آزاد امروز 25500 تومان و دلار صرافی ملی 25000 تومان بوده است. این دو نرخ در روز گذشته به ترتیب 25000 و 24450 تومان بود. پس از رشد به ترتیب دو و 2٫2 درصدی قیمت دلار آزاد و صرافی ملی در امروز، برای فردا چه روندی پیش‌بینی می‌شود؟
گسترش قیمت دلار دولت 

  

کرونا یک مساله اجتماعی است/ برای مبارزه با کرونا باید از طریق افکار عمومی و اجتماعی پیش برویموزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی کرونا گفت: از همه رسانه‌ها به ویژه صدا و سیما، خبرگزاری ها، سایر رسانه های مکتوب و رسانه های فعال در عرصه فضای مجازی تشکر ویژه داریم.
برنا فضای مجازی صدا و سیما رسانه 

  

قیمت دلار در بازار آزاد امروز 25500 تومان و دلار صرافی ملی 25000 تومان بوده است. این دو نرخ در روز گذشته به ترتیب 25000 و 24450 تومان بود. پس از رشد به ترتیب دو و 2٫2 درصدی قیمت دلار آزاد و صرافی ملی در امروز، برای فردا چه روندی پیش‌بینی می‌شود؟
صراط قیمت دلار دولت 

  

جدیدترین خبرها از نحوه عرضه خودرو در بورسطرح ساماندهی صنعت خودرو، حواشی زیادی را در ماه‌های اخیر به دنبال داشته است. اما در نهایت این طرح در جلسات اخیر کمیسیون صنایع مجلس به تصویب رسید و کلیات طرح مذکور تشریح شد.
اقتصادنیوز خودرو صنعت ماه