مشاور نخست وزیر پاکستان اواسط آبان به تهران سفر می‌کند

عبدالرزاق داود مشاور نخست وزیر پاکستان و سرپرست وزارت بازرگانی این کشور اعلام کرد: وی برای شرکت در نشست کمیته مشترک تجاری، پیشبرد طرح بازارچه‌های مرزی و تجارت تهاتر با جمهوری اسلامی ایران، اواسط آبانماه امسال عازم تهران می‌شود.

مشاور نخست وزیر پاکستان اواسط آبان به تهران سفر می‌کند

مشاور نخست وزیر پاکستان و سرپرست وزارت بازرگانی این کشور اعلام کرد: وی برای شرکت در نشست کمیته مشترک تجاری، پیشبرد طرح بازارچه‌های مرزی و تجارت تهاتر با جمهوری اسلامی ایران، اواسط آبانماه امسال عازم تهران می‌شود.

«عبدالرزاق داود» طی دیدار با اعضای گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان در مجلس شورای اسلامی که روز گذشته همزمان با سومین روز از سفر رسمی هیات پارلمانی کشورمان به اسلام‌آباد صورت گرفت، سفر آتی خود به ایران که قرار است پانزدهم آبانماه (6 نوامبر) انجام شود، را بسیار حائز اهمیت توصیف کرد.

در این نشست «احمد امیرآبادی فراهانی» رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان، اعضای هیات همراه و همچنین «سید محمدعلی حسینی» سفیر کشورمان در پاکستان حضور داشتند.

مشاور نخست وزیر پاکستان در امور بازرگانی گفت که بحث تقویت بازارچه‌های مرزی و پیشبرد ابتکار طرف ایرانی برای ترویج تجارت تهاتر میان دو کشور بسیار مهم و اسلام‌آباد آن را پیگیری می‌کند زیرا ما یک هدف را دنبال می‌کنم و آن نیز پیشرفت در روابط و حرکت رو به جلو است .

وی با اشاره به طرح دولت پاکستان برای تقویت زیرساخت‌ها در مرزهای مشترک برای فعال‌سازی بازارچه‌های مرزی، افزود: احداث یک بازارچه ادامه دارد و هدف اصلی ما نیز بهبود زندگی مرزنشینان دو کشور و تسهیل در روند واردات و صادرات کالاهای اساسی میان ساکنان هر دو استان همجواری مرزی ایران و پاکستان است.

توسعه حمل و نقل جاده‌ای و استقبال ایران

سرپرست وزارت بازرگانی پاکستان با اشاره به اینکه حمل و نقل دریایی برای صادرات کالا از پاکستان و یا تجارت ترانزیت در مقطع زمانی فعلی هزینه بالایی دارد، گفت: اسلام‌آباد در حال بررسی پیشبرد طرح حمل و نقل جاده است.

وی افزود: تلاش داریم تا حمل و نقل جاده‌ای به صورت ارسال کالاها با کامیون را جایگزین حمل و نقل دریایی کنیم که این پیشنهاد از سوی ریاست هیات پارلمانی ایران در این جلسه مورد استقبال قرار گرفت.

عبدالرزاق داود برای پیگیری برخی موانع در مسیر صادرات سیب ایران به پاکستان از طریق مسیر افغانستان همچنین مسائل مرتبط با تجارت تهاتر، رسیدگی به برخی ملاحظات از سوی طرف پاکستانی و بررسی آن با مسوولان بانک مرکزی این کشور قول مساعد داد.

لزوم اهتمام جدی دولت و مجلس پاکستان برای عبور از مشکلات تحریم

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و پاکستان در این جلسه با قدردانی از مواضع صریح و قوی دولت اسلام‌آباد علیه تحریم‌های ظالمانه آمریکا، تاکید کرد: دو کشور برای توسعه تجارت و تامین نیازها جامعه بازرگانی یکدیگر باید فراتر از تاثیرات ناشی از تحریم‌های یکجانبه حرکت کنند.

وی با اشاره به اینکه جمعیت و مساحت عراق به عنوان همسایه ایران در مقایسه با پاکستان کمتر است اما توانسته درخصوص برخی تحریم‌ها از آمریکا معافیت بگیرد، افزود: حجم فعلی تجارت ایران و عراق تقریبا 18 میلیارد دلار است اما پاکستان به عنوان همسایه دیگر ایران تنها یک میلیارد دلار تجارت مشترک دارد لذا نیاز است تا دولت و مجلس پاکستان اهتمام جدی برای عبور از تحریم و تحت فشار قرار دادن آمریکا به کار بگیرند.

امیرآبادی فراهانی خواستار پیگیری جدی موضوع تشکیل اتاق مشترک تهاتر از سوی طرف پاکستانی شد و گفت: تهاتر یک روش آسان و بدون درگیری در امورات مالی و بانکی است و می‌توانیم از طریق کالا در قبال کالا، تجارت را میان دو همسایه به سطح مطلوبی برسانیم.

وی اظهار داشت: رایزنی‌ها در این خصوص با وزیر جدید صنعت ایران صورت گرفته و با سفر ماه آینده مشاور نخست وزیر پاکستان به تهران بحث‌های کارشناسی و فنی جهت حصول توافق انجام خواهد شد.

نماینده مردم قم در مجلس تاکید کرد: تجارت تهاتر یک ایده جدی است که باید با رویکرد قوی و جدی از سوی دوستان پاکستانی پیگیری شود و ما انتظار داریم بخش خصوصی از جمله فدراسیون اتاق‌های بازرگانی پاکستان نیز به این فرآیند ملحق شوند.

وی افزود: تهاتر یک راهکار موثر برای تبادل تجارت در دوران تحریم خواهد بود زیرا آمریکایی‌ها دیگر توان پیشروی در بحث تحریم را ندارند و شما شاهد هستید که صادرات نفت جمهوری اسلامی ایران ادامه دارد، عرضه فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی به خارج ادامه دارد و سطح صادرات غیرنفتی ما نیز تقریبا 50 میلیارد دلار است .

منبع: انتخاب

مشاور پاکستان ایران و پاکستان   اخبار برگزیده
  

سهم‌ تهرانی ها از طرح نهضت ملی مسکنمدیرکل راه و شهرسازی استان تهران سهمیه این استان را در فاز اول طرح نهضت ملی مسکن 14 هزار و 488 واحد اعلام کرد.
اقتصادنیوز شهرسازی مسکن تهران 

  

سازمان پدافند غیر عامل مشکلات سایبری را به وزارت نفت اعلام کرده بودصدا و سیما/ دبیر شورای عالی فضای مجازی در برنامه دیشب گفتگوی ویژه خبری گفت که سازمان پدافند غیرعامل کشور در حوزه شرکت پخش و پالایش دو مرتبه رزمایش سایبری انجام داده و اشکالات را به وزارت نفت اعلام کرده بود.
مثلث پدافند غیرعامل شورای عالی فضای مجازی وزارت نفت 

  

معمای جلیلیسه ماه از دولت گذشته و سعید جلیلی نه تنها پست نگرفته، بلکه تبدیل به یک معما هم شده است!
فردا سعید جلیلی ماه فضای مجازی 

  

واکنش طالبان به بیانات اخیر رهبری درباره افغانستانتسنیم/ سخنگوی وزارت خارجه طالبان با اشاره به اظهارات روز یکشنبه مقام معظم رهبری درباره وحدت مسلمانان از این سخنان استقبال کرد.
نامه نیوز طالبان افغانستان وزارت خارجه 

  

دولت رئیسی در باره FATF بر سر دوراهی تصمیم و بلاتکلیفی استدولت سیدابراهیم رئیسی باید موضع خود را در قبال موضوع FATF روشن کند؛ اینکه تمایل دارد بررسی مجدد آن را از مجمع درخواست کند یا خیر؟
۵۵ آنلاین دولت سیدابراهیم رئیسی مواد مخدر 

  

دوئل سخت یحیی گل محمدی و الهامی ؛ فرداسرمربیان دو تیم پرسپولیس و نساجی در تقابل این هفته برای چهارمین بار روبروی هم قرار می گیرند.که سهم گل محمدی 2 برد و الهامی 1 برد می باشد.
خانه فوتبال پرسپولیس خودرو فوتبال 

  

پاسخ وزیر اقتصاد به ادعای عبدالناصر همتیوزیر امور اقتصادی و دارایی شائبه فروش گسترده اوراق بدهی دولتی در مهرماه و اعمال فشار به بانک‌ها و صندوق‌های بانکها جهت تامین بودجه را تکذیب کرد.
فردا اقتصاد بودجه دولت 

  

واکنش همتی به طرح مسأله «عدم استقراض از بانک مرکزی» توسط دولترئیس کل پیشین بانک مرکزی به انتشار یک توئیت به مسأله عدم استقراض دولت از بانک مرکزی واکنش نشان داد.
مثلث بهاره رهنما بازی بانک مرکزی 

  

میانجیگری عاقلانه سردار آزمون میان مهدی طارمی و اسکوچیچسردار آزمون در ماجرای طارمی و اسکوچیچ نشان داد رشد خوبی داشته است.
خانه فوتبال سردار آزمون مهدی طارمی پرسپولیس 

  

انتشار برخی خبرها درباره «کودتای نظامی» در سودان | نخست‌وزیر تحت بازداشت خانگی قرار گرفتخبرگزاری ها از حمله گروهی از نظامیان به اقامتگاه عبدالله حمدوک، نخست وزیر سودان و بازداشت او خبر داده اند. گزارش هایی هم از بازداشت چهار نفر از وزیران دولت و مشاور مطبوعاتی نخست وزیر سودان منتشر شده است. منابع مطلع نظامیان ناشناس را به کودتا علیه دولت انتقالی متهم کرده اند.
۵۵ آنلاین سودان بازداشت تلویزیون 

  

رئیسی: برای اصلاح الگوی مصرف برنامه‌ پیشنهاد شودرئیس جمهور با تأکید بر ضرورت تأمین انرژی پایدار برای رشد اقتصاد ایران و توجه به عدالت اجتماعی و حمایت از اقشار آسیب‌پذیر، گفت: دستگاه‌های اجرایی برنامه‌های پیشنهادی خود را در زمینه اصلاح الگوی مصرف و رعایت عدالت اجتماعی هر چه زودتر ارایه دهند.
فردا اصلاح الگوی مصرف رئیس جمهور ریاست جمهوری 

  

ارتقا رکورد عرضه هفتگی دلار/تقاضای یورو زیاد شدهفته گذشته سومین هفته پرتزریق سال برای یورو بود، اما قیمت این ارز در بازار آزاد به طور محدود رشد کرد، به نظر می‌رسد تقاضا برای یورو به دلایلی افزایش یافته و روند صعودی قیمت را موجب شده است.
اقتصادنیوز دلار یورو قیمت 

  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا