برنا   |  سیاسی  |  

حقیقت ماجرای استفاده نیروهای عراقی از گاز سارین علیه معترضین

با یک بررسی ساده توسط کارشناسان مشخص شد این کپسول‌ها در واقع پوکه نارنجک‌های 40 میلی متری دودزا یا اشک آور عادی بوده که استفاده از آن‌ها در دنیا امری متداول است.

به گزارش گروه روی خط رسانه های خبرگزاری برنا؛ از زمان آغاز اعتراضات در شهر‌های مختلف عراق، رسانه‌های مختلف بیگانه و برخی جریان‌های سودجوی داخلی اقدام به نشر اخبار غیرواقعی و بزرگنمایی حوادث رخ داده در خیابان‌ها می‌کنند.

در تازه‌ترین و در نوع خود عجیب‌ترین مورد از ادعا‌های این موج رسانه‌ای، از روز 29 اکتبر ماه گذشته میلادی اخباری مبنی بر استفاده نیرو‌های امنیتی عراق از گاز اعصاب برای پراکنده کردن معترضین منتشر، و به سرعت تصاویر و فیلم‌های ادعایی در مورد این حملات منتشر شد. این اخبار تا جایی پیش رفت که برخی حساب‌های کاربری ناشناس در شبکه‌های اجتماعی با انتشار تصاویری از بقایای پرتابه‌های گازی و افرادی که دچار مشکلات تنفسی شده بودند ادعای استفاده از گاز شیمیایی بسیار خطرناک و کشنده سارین را کردند.

بررسی تصاویر و اسناد منتشر شده

در میان تصاویر و فیلم‌های مختلف که به عنوان سند‌های مورد ادعای طرف مقابل از کاربرد سلاح شیمیایی علیه معترضین استفاده شد چند نمونه کپسول باقیمانده از شلیک نارنجک‌های دودزا و اشک آور پلیس عراق به چشم میخورد که این افراد مدعی هستند حاوی عوامل اعصاب و گاز سارین بوده است.

اما با یک بررسی ساده توسط کارشناسان مشخص شد این کپسول‌ها در واقع پوکه نارنجک‌های 40 میلی متری دودزا یا اشک آور عادی بوده که استفاده از آن‌ها در اغلب کشور‌های جهان برای مقابله با آشوب شهری امری متداول است.

در عکس اول پرتابه مورد استفاده با نام عمومی Flash Bang با ایجاد صدای زیاد و نور شدید موجب اختلال موقت در بینایی و شنوایی میشود که معمولا این وسیله در مواقع اضطراری و هجوم آشوبگران به مناطق حساس دولتی یا نظامی استفاده میشود. با توجه به مشخصات درج شده بر روی کپسول باقیمانده این پرتابه‌ها ساخت کشور صربستان بوده که توسط پلیس و ارتش عراق خریداری شده است.

نمونه‌ای از پرتابه‌های Flash Bang استفاده شده در اعتراضات عراق

در عکس دوم، اما کپسول یک پرتابه اشک آور معمولی ساخت شرکت Sloboda صربستان دیده می‌شود که استفاده از آن امری عادی در مقابله با تظاهرات خیابانی محسوب می‌شود.

بقایای پرتابه اشک آور استفاده شده توسط نیرو‌های امنیتی عراق

بررسی فنی امکان استفاده از عوامل اعصاب در خیابان

اصولا افرادی که درک حداقلی از گاز‌های اعصاب و به ویژه گاز سارین که از کشنده‌ترین انواع آن است داشته باشند به خوبی میدانند امکان استفاده از همچین سلاحی در مناطق شهری، آنهم به وسیله نارنجک‌انداز‌های با برد بسیار محدود پلیس وجود ندارد.

گاز سارین و سایر عوامل اعصاب که یقینا کشنده‌ترین دسته عوامل شیمیایی محسوب می‌شوند در ارتش‌های کشور‌هایی که مجهز به این سلاح هستند با حساسیت و محدودیت فراوان و تنها در تسلیحات دوربرد نظیر راکت یا موشک و آن هم پس از تزریق در محل تاسیسات شیمیایی مورد نظر و در فضای ایمن و ایزوله شده در هنگام جنگ احتمالی با دشمن استفاده می‌شوند.

تا کنون هیچ موردی از امکان تزریق گاز سارین در نارنجک‌های تفنگی در هیچ ارتشی دیده نشده است، زیرا اصولا برد محدود استفاده از این نارنجک‌ها موجب می‌شود تا نیروی استفاده کننده از آن نیز در معرض آلودگی سلاح قرار بگیرد.

شواهد و نشانه‌های مورد ادعای آلودگی معترضین با عوامل اعصاب

افراد و رسانه‌های مدعی در خصوص استفاده نیرو‌های عراقی از عامل شیمیایی مواردی از جمله اختلال در بینایی، تنگی نفس و سوزش چشم را به عنوان شواهد خود در آلوده شدن با عوامل شیمیایی مطرح میکنند. اما این موارد از نشانه‌های عادی حضور در مناطقی است که افراد در فاصله کم و بدون ماسک از عوامل اشک آور یا دودزا حضور دارند.

در واقع کوچک‌ترین نشانه‌ای که اثبات‌کننده استفاده از عامل اعصاب باشد نظیر منقبض شدن مردمک چشم، سفت شدن عضلات تنفسی یا تشنج و ایست قلبی در میان این افراد دیده نشده است.

منبع: مشرق

بیشتر بخوانید: دستگیری باند سارق چند زبانه از اتباع خارجی در تهران! انفجار شدید بغداد را لرزاند

گاز رسانه عراق   اخبار برگزیده
  

3 خودروی جایگزین پژو 405 چقدر موفق خواهند بود؟روز گذشته ایران خودرو به صورت رسمی برنامه خود برای معرفی مدل‌های جانشین پژو 405 جی‌ال‌ایکس را اعلام کرد. بر این اساس تیپ گازسوز این خودرو جایگزین مدل‌های تاکسی خواهند شد و البته برای پر کردن جای خالی مدل محبوب بنزینی سمند، پارس و رانا در نظر گرفته شده است. حالا نکته مهم اینجاست که این 3 خودرو در فاز قیمت دیگری قرار دارند.
خودروتک پژو ایران خودرو ایران 

  

تولید یک مدل پراید متوقف نمی شود؟در حالی که بحث توقف تولید پراید جدی است و حتی برنامه زمانبندی آن نیز از سوی شرکت سازنده اعلام شده است، به نظر می رسد تولید دست کم یک مدل از پراید ادامه پیدا خواهد کرد و صحبتی از توقف تولید آن به میان نیامده است.
خودروتک تولید خودرو پژو 

  

نظر رهبر انقلاب در مورد «چندهمسری»/ بیانیه 3 کشور اروپایی در مورد اقدامات برجامی ایران/ مشروح هشتمین پرونده رسیدگی به 9 متهم اقتصادی/ شکایت 100 دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارتانتقاد یک وکیل دادگستری از عدم مشخص شدن سرنوشت پرونده معاون شهردار پیشین و عضو دفتر رئیس قوه قضائیه، گزارش نشنال اینترست از آمادگی سیستم دفاعی ایران برای مقابله با تهدیدها، بیانیه 3 کشور اروپایی در مورد اقدامات برجامی ایران، آغاز ثبت نام داوطلبان نمایندگی یازدهمین دوره­ ی مجلس از 10 آذر،‌ مشروح هشتمین پرونده رسیدگی به 9 متهم اقتصادی، شکایت 100 دانشجو از علی مطهری به هیأت نظارت، ...
ایلنا رهبر انقلاب ستاد انتخابات کشور ایران 

  

اگر ترامپ دانشجوی تاریخ بود، می‌دانست که در سال 1964، آمریکا درگیری طولانی و خونینی در ویتنام را با بهانه حمله به دو ناوشکن در آب‌های جنوب چین شروع کرد. لذا اگر ترامپ به‌دنبال دلیلی برای انتقام‌جویی علیه ایران باشد، می‌تواند مطمئن باشد که لیستی بلند از اقدامات تحریک‌آمیز را در جیبش حمل می‌کند و انتخاب‌های فراوانی دارد.
نامه نیوز روزنامه ترامپ باراک اوباما 

  

مدیر بخش سیاست عدم اشاعه تسلیحات اتمی در انجمن کنترل تسلیحات آمریکا، گام چهارم کاهش محدودیت‌های ایران به موجب برجام را نقض این توافق بین المللی ندانست و گفت در حال حاضر ایران به دنبال دستیابی به بمب اتم نیست.
نامه نیوز غنی سازی اورانیوم آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

رییسی : عقب نشینی نمی کنیمدستگاه قضایی در مقابله با فساد عادلانه و منصفانه عمل می کند
مثلث قوه قضاییه جمهوری اسلامی حوزه 

  

نشریه آمریکایی : ترامپ جرات جنگ با ایران را نداردفارن افرز نوشت: در مقابل فشار حداکثری آمریکا ایران تاب آورد و قدرتمندتر شد.
مثلث ترامپ جنگ ایران 

  

آنکه در مبارزه با فساد «خط قرمز» داشت احمدی‌نژاد بودذوالنوری مدعی شده بود که رییس جمهور قصد داشته مردم یزد را با هم درگیر کند. روزنامه ایران در سر مقاله خود به اظهارات رییس کمیسیون امنیت ملی پاسخ داد و نوشت: اتفاقاً آخرین تجربه به جان هم انداختن مردم شاهکار دوستان و همفکران جناب ذوالنور در مشهد و در دی ماه سال 96 بود که به سرعت سراسری شد و با تدابیر وزارت کشور و نیروی انتظامی آن آشوب فروکش کرد.»
مستقل‌آنلاین ابوالحسن بنی صدر پدر احمدی نژاد 

  

تحریم مداحان میلیونی/مداح 25 میلیون تومانی نمی‌خواهیم!مسئول «هیئت انصارالمحسن» قم پ: زنگ زدیم به آقایی که متاسفانه در سیمای خودمان اعلام می‌کند من چیزی نمی‌گیرم، گفت برای یک شب 25 میلیون تومان می‌گیرم. 25 میلیون تومان برای نیم ساعت مداحی، یعنی ثانیه‌ای و دقیقه‌ای چند؟ این درد را به کجا ببریم؟ یک نفر دیگر گوشی را برداشته می‌گوید چه جور برنامه‌ای می‌خواهید؟ ... می‌گوید مثلا اگر توی روضه کسی غش کرد، مبلغ می‌رود بالا!»/ایرنا
مستقل‌آنلاین مداحان قم 

  

اظهارات جدید زنگنه درباره «سهمیه‌بندی بنزین»اقتصادنیوز؛ بیژن نامدار زنگنه وزیر نفت توضیحاتی را درباره مخزن جدید نفتی کشف شده و بحث‌های مطرح شده درباره سهمیه‌بندی بنزین ارائه کرد.
اقتصادنیوز بیژن نامدار زنگنه سهمیه بندی بنزین بنزین 

  اخبار داغ
  

قیمت طلا و ارز در بازار امروز استانبولدلار آمریکا امروز در بازار استانبول با قیمت 5.7650 لیر و یورو نیز به بهای 6.3460 لیر ترکیه فروخته شد.
ایلنا قیمت یورو ارز 

  

لوئیس سوارز می‌‌گوید مصمم است تمام تلاش خود را برای درخشش با پیراهن بارسا انجام دهد ولی ممکن است بارسا در کنار او یک مهاجم شماره 9 دیگر هم استخدام کند.
ورزش۳ بارسا 

  

ایران در صف مقدم مبارزه با استکبار ایستاده است/ مسائل منطقه باید توسط مردم منطقه حل و فصل شودرییس جمهور گفت: درمحضرمهمانان عزیز عرض می کنم بدون اغراض و بدون اینکه بخواهم ملتی را برملتی ترجیح دهم نباید تردید کنیم که در صف مقدم مبارزه با استکبار ، جمهوری اسلامی و ملت ایران ایستاده است ، این به این معنا نیست که ملت فلطسین وسوریه درخط مقدم نیستنداما نظامی که بهای بزرگ در طول 41سال پرداخته است ایران اسلامی است.
برنا ایران انقلاب اسلامی ایران استقلال 

  

ایران در صف مقدم مبارزه با استکبار و رژیم صهیونیستی استرئیس‌جمهور گفت: رژیم جدید آمریکا تلاش کرد که موضوع فلسطین را با پول معامله کند و آن را به عنوان معام
خبرفوری حسن روحانی رئیس جمهور تروریسم 

  

شفافیتی که از آن دم می‌زنید فقط شعار است/شفاف‌سازی احمد توکلی از ارزهای به‌بادرفتهاحمد توکلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام: 35 میلیارد دلار ارز مداخله‌ای و 18 میلیارد دلار زمانی که به شرکت‌ها و افراد مختلف به شکل غیراصولی دلار تخصیص داده شد به باد رفت. فساد یعنی با یک تصمیم غلط ملاکین، صاحبان طلا و جنس یکباره در یک شب اموالشان 4 برابر می‌شود و کسانی که ثروت ریالی دارند اموالشان یک‌سوم می‌شود...
مستقل‌آنلاین احمد توکلی مجمع تشخیص مصلحت نظام دلار 

  

حفظ امنیت سرمایه‌گذاری در گرو مبارزه با فساد است حمیدرضا فولادگر رئیس کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی و نظارت بر اجرای اصل44 قانون اساسی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت در تشریح نشست کمیسیون متبوعش با رئیس قوه قضاییه، گفت: کمیسیون از مواضع آقای رئیسی مبنی بر مبارزه با فساد و اقدامات موثری که در این مدت در راستای تحقق این امر انجام گرفته، حمایت کرد. اگر مدیر کارخانه یا واحد تولیدی به دلیل فساد اقتصادی محکوم شده، نباید…
خانه‌ملت سرمایه تولید مجلس شورای اسلامی 

  

عضو انجمن تولیدکنندگان شیرینی و شکلات گفت: همچنان انتقال ارز جزو مشکلات اصلی ما است و کمتر بانکی حاضر است پول با منشاء ایران را قبول کند.
ایلنا ارز بانک شیرینی و شکلات 

  

رئیس‌جمهور با صراحت مفاسد را اعلام کند تا مشخص شود چه کسی از آنها جانبداری می‌کند/ ساختار شفافی برای مبارزه با فساد نداریمیک کنشگر سیاسی اصلاح‌طلب با بیان اینکه این شیوه مبارزه با فساد فقط در جامعه آبرو و حیثیت خانواده و دستگاه متبوع افراد را در معرض حراج می‌گذارد گفت رئیس جمهور با صراحت مفاسد را اعلام کند تا مشخص شود چه کسی از آنها جانبداری می‌کند
ایلنا رئیس جمهور بابک زنجانی مفاسد اقتصادی 

  

رفتار اخلاقی و ارزشی یک ستاره +عکسستاره کره‌ای بعد از ماجرای مصدومیت آندره گومز بازهم خبر ساز شد.
پندارآنلاین سرماخوردگی ستاره عکس