فردا   |  اقتصادی  |  

به خودروهای لوکس نزنید اما نگران هم نباشید!/نحوه محاسبه خسارت خودروی لوکس

طبق آخرین اصلاحیه مجلس برای قانون بیمه شخص ثالث، هزینه‌های خسارت خودروهای لوکس توسط بیمه چطور محاسبه می‌شود؟

به خودروهای لوکس نزنید اما نگران هم نباشید!/نحوه محاسبه خسارت خودروی لوکس

آیا تاکنون به این موضوع فکر کرده‌اید که اگر با خودرویی گران‌قیمت همانند پورشه، مازراتی، ب.‌ام‌.و یا بنز تصادف کنید، بیمه شخص ثالث تا چه میزان تعهدات مالی برای جبران خسارت خودروهای لوکس را تقبل می‌کند؟ با نگاهی به قیمت قطعات این خودروهای لوکس در بازار، این پرسش بیش از پیش برجسته می‌شود. براساس قیمت‌های بازار، چراغ جلوی مازراتی به تنهایی بیش از 20 میلیون تومان قیمت دارد. از گذشته‌های دور یکی از نگرانی‌های رانندگان خودروهای سواری، تصادف با خودروهای لوکس و گران قیمت بود. اما از اسفند سال گذشته و در اصلاح قانون بیمه شخص ثالث به نوعی این نگرانی رانندگان خودروهای سواری حل شده و حالا دارندگان خودروهای لوکس باید نگران باشند مبادا یک خودروی سواری با آن‌ها تصادف کند چون در صورت نداشتن بیمه بدنه باید میلیون‌ها تومان از جیب شان برای تعمیر خسارت‌های وارد شده هزینه کنند. در قانون جدید بیمه شخص ثالث برای پرداخت خسارت مالی خودروهای گران قیمت، قوانین و شرایط خاصی در نظر گرفته شده است. پس اگر خودروی گران قیمت دارید یا راننده یک خودروی متعارف هستید، برای این که با زیر و بم این قانون آشنا شوید با ما همراه باشید.

قانون چه می‌گوید؟

براساس قانون بیمه اجباری شخص ثالث که در سال 1395 به تصویب مجلس رسیده، خودروها به دو نوع متعارف و نامتعارف تقسیم بندی شده است‌ و طبق این قانون اگر ارزش خودرو کمتر از نصف دیه کامل یک مرد مسلمان در ماه حرام باشد، خودرو متعارف و در غیر این صورت نامتعارف شناخته می‌شود؛ تا پیش از این صاحبان خودروهای گران قیمت که در تصادفات آسیب می‌دیدند، بخشی از هزینه‌های خسارت را بر اساس میزان خسارت متناظر واردشده به گران‌ترین خودروی متعارف از بیمه دریافت می‌کردند و بقیه آن را از مقصر حادثه. یعنی فرد زیان‌دیده که دارای خودروی نامتعارف است، علاوه بر دریافت خسارت خود از بیمه، طبق این قانون دوباره به مقصر مراجعه و خسارت ناشی از افت قیمت خودرویش را از فرد مقصر در حادثه مطالبه می‌کرد. اما طبق گفته خضریان، با اصلاح این قانون صاحبان خودروهای لوکس باید سایر خسارات وارد شده به خودروی خود را با استفاده از بیمه بدنه تامین کنند.

خودروی متعارف در سال 1401 چیست؟

به زبان ساده منظور از خودروی متعارف، خودرویی است که در زمان وقوع حادثه رانندگی، قیمت آن برابر یا کمتر از سقف تعهدات جانی یا 50 درصد دیه مرد مسلمان در ماه حرام باشد.   هر ساله نرخ دیه توسط قوه قضاییه مشخص می‌شود. امسال نرخ دیه در ماه حرام 800 میلیون اعلام شده که یعنی حداکثر قیمت خودروی متعارف باید 400 میلیون تومان باشد و هر خودرویی که زیر  400 میلیون تومان باشد، خودروی متعارف و هر خودرویی که بالای 400 میلیون تومان باشد، خودروی نامتعارف شناخته می‌شود. البته ارزش واقعی هر خودرو هنگام وقوع حادثه توسط کارشناس بیمه یا کارشناس رسمی دادگستری مشخص می‌شود.

نحوه پرداخت خسارت خودروی متعارف

طبق قوانین بیمه‌، خسارت خودروهای متعارف به صورت کامل از سمت شرکت بیمه پرداخت می‌شود. با توجه به نرخ خودروها در زمان نگارش این گزارش، دنا پلاس اتومات تقریبا 400 میلیون تومان قیمت دارد بنابراین این خودرو می‌تواند به عنوان یک خودروی متعارف با بالاترین قیمت در نظر گرفته شود. تفاوتی ندارد بیمه شخص ثالث شما متعلق به کدام بیمه گذار است؛ در تصادف دو خودروی متعارف با یکدیگر، تمام خسارت توسط بیمه شخص ثالث راننده مقصر پرداخت می‌شود.

نحوه محاسبه خسارت خودروی نامتعارف (لوکس)

محاسبه خسارت در خودروهای نامتعارف با خودروهای متعارف کاملا متفاوت است. به طور مثال اگر شما با خودروی تیبا به یک خودروی بنز بزنید و باعث شوید چراغ عقب آن بشکند، لازم نیست هزینه چراغ بنز را پرداخت کنید، با توجه به این که هم اکنون قیمت دنا پلاس در بازار حدود 400 میلیون تومان است بنابراین می‌تواند شاخص و مبنای مناسبی برای گران‌ترین خودروی متعارف در سال 1401 باشد، پس با فرض این که ارزش چراغ عقب دنا پلاس دو میلیون تومان باشد، مقدار خسارت قابل پرداخت به مالک بنز فقط دو میلیون تومان خواهد بود و بقیه خسارت از مالک پراید قابل مطالبه و وصول نخواهد بود و در صورتی که خودروی بنز بیمه بدنه داشته باشد، مالک آن می‌تواند مابه التفاوت آن را از شرکت بیمه گذار بدنه خودرو مطالبه کند. البته طبق تبصره یک مادۀ 2 دستورالعمل جدید، در مواردی که قطعات انواع گران‌ترین خودروهای متعارف اختلاف قیمت داشته باشد، گران‌ترین آن‌ها ملاک عمل خواهد بود به عبارت دیگر چنان چه در مثال فوق ارزش چراغ عقب دنا پلاس در بازار بین یک تا دو میلیون تومان متغیر باشد، باید گران‌ترین چراغ یا همان دو میلیون تومان ملاک محاسبه قرار گیرد. طبق تبصره 2 مادۀ 2 دستورالعمل جدید، در مواردی که خودروی نامتعارف یا لوکس دارای قطعاتی باشد که نمونه یا مشابه آن در خودروی متعارف وجود نداشته باشد، قیمت قطعه مشابه آن در گران‌ترین خودروی متعارف ملاک محاسبه ارزیابان خسارت قرار خواهد گرفت.

طرحی به ضرر یا سود شرکت‌های بیمه؟

طبق اصلاحیه جدید صاحب خودروی زیان‌دیده نامتعارف باید بخشی از خسارتش را از بیمه بدنه خودش بگیرد. طبق گفته برخی کارشناسان این طرح برای شرکت‌های بیمه از یک جهت سودده است و از سوی دیگر مضر. چون در عین حال که بیمه بدنه بار مالی به همراه دارد، ممکن است باعث شود راننده‌های بیشتری برای دریافت بیمه‌نامه بدنه تشویق شوند البته با توجه به بالارفتن قیمت خودرو، شاهد افزایش مشتریان بیمه بدنه خواهیم بود که سود سرشاری را نصیب شرکت‌های بیمه می‌کند و احتمال زیان شرکت‌های بیمه بسیار کم است.

قانونی که زندانیان را کم کرد

پیش از اصلاح قانون بیمه شخص ثالث، اگر مالک خودروی مقصر مبلغ تعیین شده برای خسارت را پرداخت نمی‌کرد، شخص خسارت دیده مثلا صاحب بنز، می‌توانست به دادگاه صالحه شکایت کند و کارشناسان دادگاه مجدد میزان خسارت به خودروی او را بررسی می‌کردند و حکم به پرداخت خسارت می‌دادند؛ در این جا حکم توقیف اموال فرد خسارت زده صادر می‌شد و اگر دارایی برای پرداخت خسارت نداشت مالک خودروی بنز می‌توانست او را به زندان بیندازد! اما با اصلاح قانون دیگر صاحبان خودروهای لوکس نمی‌توانند بقیه خسارت را از صاحب خودروی مقصر مطالبه کنند و همین موضوع باعث کاهش زندانیان شده است. رئیس هیئت امنای ستاد مردمی رسیدگی به امور دیه در این خصوص به ایرنا گفته است: «اگر قانون بیمه اجباری شخص ثالت در مجلس اصلاح نمی‌شد سالانه حدود 400 راننده به دلیل بدهی وارد زندان می‌شدند اما  در زمان حاضر تنها 40 نفر به دلیل بدهی دیه در کشور در بند هستند.»

 

قانون بیمه شخص ثالث بیمه   اخبار برگزیده
  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  

هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیستتا پایان اردیبهشت ماه 1401 پنج روز باقی است اما هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیست.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی بازنشستگی تامین اجتماعی 

  

آمریکا برای برجام دست به دامان قطر شدوزیر خارجه قطر در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود، درباره تحولات مذاکرات با ایران و همچنین جنگ اوکراین گفتگو کرد.
نامه نیوز قطر ایران اوکراین 

  

کشورهای خارجی جاسوس به ایران نفرستندخطیب زاده: انگلیس از فرستادن جاسوس به ایران خودداری کند. بیش از نیم میلیون ایرانی در انگلیس هستند و به ایران رفت و آمد می کنند و هیچ مشکلی ندارند.
مستقل‌آنلاین ایران انگلیس 

  

ادعای عجیب وزیر دفاع آمریکا برای حمله به 3 نقطه در ایرانخبرگزاری فارس نوشت: وزیر دفاع سابق آمریکا روایتی از کشمکش‌ها در دولت دونالد ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد 200 میلیون دلاری گلوبال‌هاوک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارائه کرده است.
مثلث وزارت دفاع ایران خودرو خودرو 

  

تحقیق حراست فدراسیون فوتبال درباره یک داور لیگ برتریپای حراست فدراسیون فوتبال به ماجرای کمک داور بازی تراکتور- ذوب‌آهن باز شد
خانه فوتبال فدراسیون فوتبال فوتبال بازی 

  

چه کسانی در اولویت دریافت سهام عدالت هستند؟اقتصادنیوز: بنابر اعلام رئیس کمیسون اقتصادی مجلس، کسانی که برگه سهام عدالت دارند، در اولویت دریافت سهام عدالت هستند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

قانون تثبیت ساعت رسمی کشور به دولت ابلاغ شدرئیس مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای به رئیس جمهور، قانون تثبیت ساعت رسمی کشور را ابلاغ کرد.
فردا قانون دولت رئیس جمهور 

  

واریز کمک معیشتی ماه اول به حساب همه متقاضیان/ درخواست‌ها ظرف یک ماه بررسی می‌شودوزیر کار گفت: با دستور رئیس‌جمهور کمک معیشتی ماه اول به حساب همه افراد متقاضی در سامانه واریز شده است.
ایلنا ماه کار رئیس جمهور 

  

رهبر انقلاب: اطلاعات گسترده و بیان جذاب مرحوم فاطمی‌نیا منبعی پر فیض برای جوانان بودرهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی درگذشت عالمِ واعظ حجت‌الاسلام آقای حاج سیّد عبدالله فاطمی‌نیا را تسلیت گفتند
مثلث رهبر انقلاب وام جوانان 

  

خبر جدید از وزیر راه و شهرسازی برای وام خرید مسکنوزیر راه و شهرسازی از ارائه پیشنهاد پرداخت وام 600 تا 700 میلیون تومانی وام خرید مسکن برای شهر تهران خبر داد.
۵۵ آنلاین شهرسازی وام دولت 

  

سود معوق سهام عدالت تا هفته آینده واریز می شودمعاون فناوری و توسعه نوآوری شرکت سپرده‌گذاری مرکزی درباره زمان واریز سود معوق سهام عدالت گفت: افرادی که اطلاعتشان تا آخر هفته تکمیل شود در هفته بعد واریز سود سهام عدالت خواهند داشت.
مستقل‌آنلاین سود سهام عدالت سهام 

  

جزییات مذاکره با وزیر زیرساخت‌های ارمنستانوزیر راه و شهرسازی اعلام کرد: امکانات جاده‌ای به استفاده بیشتر از کریدور ترانزیتی شمال – جنوب منجر می‌شود و امروز در مذاکرات با وزیر زیرساخت‌های ارمنستان بحث‌های مفصلی درباره ترانزیت جاده‌ای داشتیم.
ایلنا ارمنستان راه آهن وزارت راه و شهرسازی 

  

جزئیات طرح ساماندهی کارکنان دولترئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی به تشریح جزئیات طرح ساماندهی کارکنان دولت پرداخت.
نامه نیوز دولت کمیسیون اجتماعی مجلس مجلس شورای اسلامی 

  

احتمالا هیات دولت چهارشنبه آیین‌نامه رتبه‌بندی را ابلاغ کندرئیس کمیسیون آموزش مجلس، گفت: در خصوص معلمان بازداشتی هم بنده هم سایر دوستان کمیسیون پیگیر هستند و تا ببینیم از چه مسیری می‌توان به حل این مساله کمک کرد. یک عده هستند که به نظر ما قابل تخفیف هستند و لازم است که هرچه زودتر وضعیت‌شان روشن شود که بتوانند مجددا سرکلاس درس بیایند.
مستقل‌آنلاین دولت مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  اخبار داغ
  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

طرح جدید مجلس برای حمایت از حقوق سهامداران بورس+ جزئیاتجمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح حمایت از حقوق سهامداران جزء را تهیه و تدوین کرده اند.
اقتصادنیوز مجلس شورای اسلامی 

  

روند نزولی قیمت سکه در معاملات پشت خطیقیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته مانند رور دوشنبه عقب نشینی کرد.
گسترش قیمت رنگ دلار 

  

چهارشنبه؛ آغاز عرضه خودرو در بورس کالا + جزئیاتبراساس آخرین اخبار اعلام شده از سوی بورس کالا، قرار بر این است تا علاوه بر خودروهایی که تاکنون در این بازار پذیرش شده‌اند، خودروهای فیدلیتی و دیگنیتی 2 محصول پر طرفدار گروه بهمن در روزهای آینده در بورس کالا پذیرش و عرضه شوند.
اقتصادنیوز خودرو بورس کالا 

  

قیمت دلار و یورو در صرافی ملی؛ سه شنبه 27 اردیبهشت 1401اقتصادنیوز: صرافی بانک ملی ایران امروز قیمت فروش دلار آمریکا را 25,618(بیست و پنج هزار و ششصد و هجده تومان) اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار دلار آمریکا 

  

جزئیاتی از راه‌اندازی تارنمای عرضه‌های اولیه بورستارنمای ipo.tse.ir به عنوان مرجع اصلی عرضه های اولیه بورس تهران اطلاعات مفیدی در اختیار عموم سرمایه گذاران قرار می دهد و انتظار می رود که سرمایه گذاران با مراجعه به این تارنما، مشارکت بیشتری در جلسات معارفه شرکتهای در شرف عرضه اولیه داشته باشند.
گسترش بورس تهران تهران سرمایه 

  

بی توجهی دلار به اخبار برجام/ پیش بینی قیمت دلار امروز 27 اردیبهشتبی توجهی دلار به اخبار می تواند نشان دهنده وجود تقاضای معنی دار در بازار باشد. با این حال، عده ای از معامله گران باور دارند که بازیگران بزرگ به دنبال فروش دلار خود در قیمت های بالا هستند و سپس قیمت ها کاهشی می شود.
اقتصادنیوز دلار قیمت 

  

بورس بازان بخوانند/ جزئیات مهم از عرضه اولیه جدید بازار سرمایهتعداد 355 میلیون سهم معادل 12 درصد سهام شرکت سیمان آبیک چهارشنبه این هفته، با نماد معاملاتی "سآبیک" در بورس تهران عرضه اولیه می‌شود.
اقتصادنیوز بورس تهران سرمایه سهام 

  

قیمت خودرو امروز 27 اردیبهشت 1401/ ارزانی پژو 206 در بازارنوسان در قیمت خودرو همچنان ادامه‌دار است. کارشناسان معتقدند با آزادسازی واردات خودرو به کشور ممکن است قیمت خودروهای خارجی تغییر کند.
فردا قیمت واردات خودرو خودرو 

  

تغییر جهت در بازار سکه/ پیش بینی قیمت سکه امروز 27 اردیبهشتاقتصادنیوز: از نگاه برخی فعالان، عقب نشینی فلز گران بهای داخلی در روز دوشنبه می تواند نشان دهنده تغییر انتظارات معامله گران باشد. در واقع افت روز گذشته می تواند در روز جاری ادامه پیدا کند و به زیر مرز 14 میلیون تومانی برود.
اقتصادنیوز قیمت 

  

روز مهم بازار سهام/ پیش بینی بورس 27 اردیبهشت 1401دیروز شاخص به فاصله 16 هزار واحدی کانال یک میلیون و 600 هزار واحد رسید و روندهای درونی بازار نشان می‌دهد که توان صعود به کانال بالاتر را دارد. با این حال تحلیل‌گران تکنیکی سقف مقاومت را قدرتمند می‌دانند. از این جهت معاملات سه‌شنبه برای معامله‌گران مهم است.
اقتصادنیوز سهام شاخص 

  

عقب نشینی شبانه قیمت سکه /نگاه سکه بازان به حرکت دلاراقتصادنیوز: قیمت سکه در معاملات پشت خطی شب گذشته مانند رور دوشنبه عقب نشینی کرد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بیکاریِ پرستاران بعد از پاندمیِ کرونا/ وزارت بهداشت مشکل کمبود پرستار را حل کندوزارت بهداشت 100هزار نیروی پرستار نیاز دارد. اینکه بخشی از این نیاز را پرستاران 89روزه و تمدید طرحی‌ها و… رفع کنند، در واقع به ضرر پرستاران است. ما معتقدیم این مشکل باید به طور اساسی حل شود و وزارت بهداشت سالانه 15 تا 20هزار پرستار جذب کند.
ایلنا بیکاری وزارت بهداشت پرستار 

  

نحوه فعالیت بورس و بانک ها در تعطیلی امروز تهرانقیطاسی، دبیر شورای هماهنگی بانک‌ها گفت: همه شعب بانک‌های خصوصی و دولتی امروز سه شنبه 27 اردیبهشت در تهران فعال هستند.
گسترش روابط عمومی بانک تهران