گسترش   |  اقتصادی  |  

بنزین 20 هزار تومانی مردم را به خاک سیاه می نشاند!

همزمان با فروکش کردن تب گرانی‌ها که ناشی از پیشبرد مذاکرات وین است، طرح ایده هفت برابر کردن قیمت بنزین همه توجهات را به خود معطوف ساخته است.

بنزین 20 هزار تومانی مردم را به خاک سیاه می نشاند!

ایده افزایش قیمت بنزین توسط یکی از کاندیداهای انتخابات، باعث ایجاد موجی از نگرانی در میان مردم با سطوح درآمدی و دستمزد پایین شده است و برخی این را سیاست کلی کاندیداهای دیگر بعد از انتخابات نیز می‌دانند و از همین رو در آغاز طرح ایده، بدبینی‌های بسیار زیادی را به خود جلب کرده است. احسان سلطانی پژوهشگر اقتصادی در گفت‌وگو با گسترش نیوز نسبت به تبعات طرح چنین ایده‌هایی در سطح کشور هشدار داد و آن را خدعه نئولیبرالیستی خواند! مشروح این گفت‌وگو را در ادامه از نظر می‌گذرانید. 

بنزین باید گران بشود اما حقوق کارگران نه؟

این مدرس دانشگاه در پاسخ به پرسشی پیرامون لزوم و چرایی طرح ایده بنزین 20 هزار تومانی، اظهار داشت: این یک ایده اقتصادی نیست! بلکه یک ایده مبتنی بر اقتصاد سیاسی نئولیبرال است که بر اساس آن، باید تمام امکانات یارانه‌ای را از مردم سلب کرد و به یک سیستم سرمایه‌سالار سپرد. در این سازوکار ذهنی، باید قیمت دلار را چند برابر کرد، بنزین و گازوئیل را گران کرد و به سیاست‌های تورم‌زا تداوم بخشید اما همزمان و در عرض این ایده‌ها، تا به بحث افزایش حقوق کارگران می‌رسند، بلافاصله می‌‌گویند که بنگاه‌ها توان پرداخت افزایش حقوق بیشتر را ندارند و در غیر این صورت اقدام به تعدیل کارگران می‌کنند. بعدتر هم که مشاهده می‌کنید که بنگاه‌های دولتی را به بهانه زیان‌ده بودن و بالا بودن هزینه‌هایشان به بخش خصوصی رانتیر واگذار می‌کنند و آن‌ها هم هر بلایی که دلشان خواست بر سر کارگر بیچاره می‌آورند. واقعا برخی از افراد وقتی این ایده‌ها را مطرح می‌کنند، باید مطالبه کنیم که برای درمان جنون سیاسی و اقتصادی خود حتما به روانپزشک مراجعه کنند! 

دولت توان پرداخت همین یارانه را هم ندارد!

احسان سلطانی در ادامه با رد ادعاهای مبنی بر افزایش درآمد خانوارها پس از اجرای طرح‌هایی‌ از این دست، خاطرنشان ساخت: دولت برای همین یارانه‌های 45 هزار تومانی کلی بهانه می‌آورد و تا قبل از فرا رسیدن فضای انتخاباتی به دنبال این بود که روز بخشی از مردم را از دریافت یارانه حذف یا وادار به انصراف کند و قطعا در پرداخت یارانه میلیونی دچار مشکل می‌شود. در واقع یارانه‌ای که به قیمت ثابت ده سال پیش تا به امروز پرداخت می‌شود، دچار کاهش ارزش از 45 دلار به 2 دلار شده است و یارانه میلیونی حتی اگر پرداخت هم بشود، باز هم باعث کاهش قدرت خرید مردم خواهد شد و در واقع بزرگترین لطفی که دولت آینده می‌تواند به مردم بکند این است که بساط تورم را جمع کند و از هزینه‌های جاری خودش کم کند نه این که بخواهد با افزایش هزینه‌های جاری و وعده‌های پوپولیستی به مردم کمک کند!

طرح ایده بنزین 20 هزار تومانی، انحراف افکار عمومی است

این کارشناس مسائل اقتصادی در پایان یادآور شد: مردم به بنزین سه هزار تومانی حداکثر واکنش قهرآمیز ممکن را دادند و اگر چشم بینایی وجود داشته باشد نتیجه افزایش قیمت بنزین به مقادیر بالاتر را هم باید از پیش تشخیص بدهد. دولت در این زمینه نباید به مثابه یک ذی‌نفع عمل کند بلکه باید به عنوان پناهگاه اقشار ضعیف جامعه عمل کند و سیاست‌های خودش را جوری تنظیم کند که در نهایت نفعش به طبقات فرودست برسد نه این که بخواهد از هر چیزی برای یک عده رانتخوار که سرمایه‌شان روی زمین جا نمی‌شود کلاهی بدوزد. بازهم می‌گویم طرح مسائلی از این دست یک جور ایجاد انحراف در افکار عمومی است که مردم ذهنشان از مسئله اصلی که تورم و فقر و بیکاری است، منحرف شود و واقعا به این فکر کنند که بنزین را با قیمت بسیار ارزان و زیر منت دولت خریداری می‌کنند. شما رسانه‌ها هم بهتر است به این ایده‌های جنون آمیز حتی مجال طرح هم ندهید!

بنزین گرانی یارانه   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

ارزش سبد بورسی سهام عدالت یک تیر 1400/ موتور رشد روشن شداقتصادنیوز: موتور رشد ارزش سبد بورسی سهام عدالت در حال روشن شدن است.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

مراسم آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا ترکیهفاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن کرونا تولیدی ترکیه از امروز(سه شنبه) آغاز شد.
۵۵ آنلاین ترکیه رجب طیب اردوغان تولید 

  

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس خواستار اعمال محدودیت‌های کرونایی در سیستان و بلوچستان شدرییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در نامه ای به وزیربهداشت با اشاره به افزایش آمار مرگ و میر ناشی از شیوع کرونا در استان های جنوبی و شرقی کشور خواستار اعمال محدودیت در استان سیستان و بلوچستان شد.
ایلنا کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مجلس شورای اسلامی درمان 

  

قیمت سکه در اولین روز تابستانقیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید امروز سه شنبه اول تیر 1400 در بازار آزاد تهران به 10 میلیون و 420 هزار تومان رسید.
فردا قیمت تهران بهار 

  

بازیکنان و اعضای کادرفنی تیم فوتبال گل‌گهر سیرجان تست کرونا دادند که پاسخ تست همگی آن‌ها منفی بود.
ورزش۳ امیر قلعه نویی فوتبال استقلال 

  

جهش بورس تهران در اولین روزتابستاناقتصادنیوز: امروز اول تیر 1400 برای اهالی بورس روز خوشایندی بود، شاخص‌ها رشد کردند و قیمت سهام اغلب نمادهای بازار افزایش یافت.
اقتصادنیوز بورس تهران تهران شاخص 

  

قیمت دلار امروز سه شنبه 1400/04/01|دلار بالا رفتقیمت دلار امروز در بازار بالارفت و به24,210 (بیست و چهار هزار و دویست و ده ) تومان رسید.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بررسی حمایت های جدید سینمایی در جلسه کارگروه کروناتصمیم گیری جهت مصوب کردن حمایت از بسته پیشنهادی شورای صنفی نمایش به جلسه آینده کارگروه بررسی آسیب های کرونا در سینما موکول شد.
برنا شورای صنفی نمایش سینما 

  

کرونا یک شهر چین را قرنطینه کرد پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : شهر «دونگ گوانگ» واقع در استان پر جمعیت گواندونگ، از امروز سه شنبه قرنطینه شد و مقامات از مردم خواسته اند جز در موارد اضطراری، از خانه خارج نشوند. نوع دلتا ویروس کرونا که اولین بار در هند مشاهده شده است در این منطقه از چین گزارش شده است، شهر دونگ گوانگ برای 31 روز است که با این ویروس مبارزه می کند. بر اساس این گزارش، مقامات شهر به…
نامه نیوز چین ایران رضا عطاران 

  

اجرای طرح غربالگری موارد ابتلا به کرونا در بین کارکنان فروشگاه شهروند کاشانکدر راستای شناسایی افراد مبتلا به ویروس کرونا، تست رایگان و سریع کرونا در فروشگاه شهروند کاشانک انجام شد. طرح غربالگری و شناسایی موارد ابتلا به ویروس کرونا در بین کارکنان شهروند طی ماه های گذشته، یکی از موثرترین روش های کنترل و محدود کردن ویروس کرونا بوده که در تمامی فروشگاه ها و واحدهای ستادی شرکت شهروند عملیاتی خواهد شد.
مستقل‌آنلاین شهروند ویروس رایگان 

  

کاهش اثربخشی واکسن‌های کرونا در برابر سویه دلتایکی از مقامات سازمان جهانی بهداشت (WHO) گفت: واکسن های کووید-19 در حال از دست دادن اثربخشی خود در بر
خبرفوری روسیه ویروس بوریس جانسون 

  

سیگنال های مهم و موثر بر قیمت دلار فردابازار ارز دوباره روی دور صعودی قرار گرفته و دلار از 23600تومان روز شنبه، به 24250تومان در بازار امروز افزایش یافته که به گفته فعالان بازار ارز این روند نتیجه جوسازی نوسان‌گیران پیرامون اظهارات برجامی به ظاهر متفاوت رییس جمهور فعلی و منتخب دوره سیزدهم است.
گسترش وین دولت موشک 

  

روایتی از همدلی مجاهدانه طلاب در خط مقدم مبارزه با کروناکتاب «کد 99»، مجموعه خاطراتی از حضور یک طلبه به همراه دوستانش در خط مقدم مبارزه با کرونا است که امروز سه‌شنبه 1 تیرماه در بیمارستان شهید بهشتی قم رونمایی شد.
ایبنا بیمارستان قم 

  

هنوز هیچ کدام از واکسن‌های ایرانی کرونا قیمت‌گذاری نشده‌اندسخنگوی سازمان غذا و دارو اعلام کرد که تاکنون هیچ کدام از واکسن‌های کرونا تولید داخل در کمیسیون قیمت‌گذاری سازمان غذا و دارو، قیمت گذاری نشده‌اند.
مملکت‌آنلاین قیمت توئیتر دارو