مهر   |  فرهنگی  |  

برگزیدگان نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری معرفی شدند

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری، شامگاه دوشنبه 30 خردادماه با حضور جمعی از چهره‌های فرهنگی کشورمان در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد. در ابتدای این مراسم، حجت‌الاسلام محمدمهدی خان محمدی، دبیر جشنواره با بیان اینکه بیش از 600 اثر به دبیرخانه ارسال شد، گفت: «همدلی، همیاری و یاریگری»، «پرداختن به مصادیق نیکوکاری»، «آسیب‌های اجتماعی» و «نیکوکاری…

برگزیدگان نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری معرفی شدند

به گزارش خبرگزاری مهر، مراسم اختتامیه نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری، شامگاه دوشنبه 30 خردادماه با حضور جمعی از چهره‌های فرهنگی کشورمان در سالن سوره حوزه هنری برگزار شد.

در ابتدای این مراسم، حجت‌الاسلام محمدمهدی خان محمدی، دبیر جشنواره با بیان اینکه بیش از 600 اثر به دبیرخانه ارسال شد، گفت: «همدلی، همیاری و یاریگری»، «پرداختن به مصادیق نیکوکاری»، «آسیب‌های اجتماعی» و «نیکوکاری در سیره اهل بیت (ع)» از محورهای این جشنواره بودند.

وی افزود: گسترش فرهنگ نیکوکاری در بین مردم، شخصیت‌دادن به نیکوکاری در جریان ادبی کشور، گسترش دغدغه نیکوکاری در سطح نخبگانی و ترویج ادبیات نیکوکاری با محوریت سیره معصومین (ع) از اهداف این جشنواره ملی بوده است.

ظرفیت شعر نیکوکاری برای پویانمایی

حسن ذوالفقاری، مدیر آموزش فرهنگستان زبان و ادب فارسی در این مراسم با اشاره به مصادیق متعدد اشعار نیکوکاری در ادبیات فارسی گفت: بر اساس بررسی‌های اولیه، حدود سه هزار و 800 بیت شعر و 944 مَثَل با حاوی نیکی و نیکوکاری وجود دارد.

وی با اشاره به این میزان محتوا ادبیات در حوزه نیکوکاری گفت: این محتوا می‌تواند در قالب‌های مختلف همچون پویانمایی منتشر و تبلیغ نیکوکاری شود.

این استاد دانشگاه افزود: در میان شعرا، فردوسی و سعدی بیشترین اشعار را در ادبیات فارسی در خصوص نیکی و نیکوکاری سروده‌اند. نیکوکاری، نیاز درون انسان است و برخی معتقدند زمینه پذیرش طاعات عبادات، نیکوکاری است.

محمدعلی مجاهدی، پیشکسوت شعر آئینی و دبیر شورای داوری این جشنواره نیز با اشاره به شعر با محتوای نیکوکاری گفت: اشعار پروین اعتصامی مملو از محتوای نیکوکاری است.

وی با اشاره به نیاز به اشعاری با محتوای اخلاقی، نیکوکاری و توحیدی افزود: وجود این گونه اشعار در ادبیات معاصر ما خالی است و با توجه به اینکه شعر، رسانه‌ای تأثیرگذار است باید در این بخش تحولاتی ایجاد شود.

این پژوهشگر گفت: آنچه باید به آن توجه شود، شعر با موضوعات جزئی در حوزه نیکوکاری است، گوش مردم درباره اینکه "نیکوکاری خوب است" پُر است، اکنون شاعران باید تخصصی در این حوزه وارد شوند و عرصه‌های متعدد نیکوکاری را به صورت جزئی روایت کنند تا به دل مخاطب بنشیند.

دبیر شورای داوری نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری افزود: شاعر معاصر برای آفرینش و ماندگاری اثرش باید از مصداق‌ها در اشعارش استفاده کند.

تقویت مسئولیت اجتماعی با شعر نیکوکاری

علیرضا رادان، معاون مشارکت‌های اجتماعی سازمان امور اجتماعی کشور با اشاره به سبقه مسئولیت‌های اجتماعی در تاریخ و دین مردم ایران گفت: حضرت علی (ع) نمونه والای تعهد به مسئولیت اجتماعی در روزگار خودشان بودند و ما نیز باید این نگرش، داشتن مسئولیت اجتماعی در جامعه را تقویت کنیم.

وی در ادامه با بیان اینکه در هیچ کشوری حتی جوامع توسعه‌یافته، دولت به تنهایی قادر به رفع آسیب‌ها نیست، افزود: باید آحاد مردم به کمک یکدیگر بیایند همانطور که در دین و فرهنگ ما نیز به داشتن مسئولیت اجتماعی تاکید فراوان شده است.

رادان شعر را مصداق مفیدی برای معرفی و تبلیغ نیکوکاری دانست و گفت البته شعر با محتوای نیکوکاری نباید تنها به صورت خام مصرف شود باید برای اثربخش بودن سناریو داشته و داستان و محتوا داشته باشد.

پیشتاز ملت‌ها در نیکوکاری باشیم

حجت‌الاسلام علی دیانی، مدیرعامل بنیاد خیریه راهبری آلاء با اشاره به روایت‌هایی از بخشش و نیکوکاری ائمه اطهار (ع) گفت: حضرت علی (ع) در طول یک جنگ سلاحش را به دشمن بخشید و حضرت فاطمه (س) نیز در شب عروسی‌اش، لباس عروسی خود را به نیازمندان داد و این سابقه نیکوکاری و بخشش در دین ماست.

وی با بیان اینکه ملت ما پیرو ائمه اطهار (ع) و فضائل اخلاقی ایشان هستند، گفت: ما باید سرآمد ملت‌ها در زمینه نیکوکاری و پیشتاز همه جوامع در فعالیت‌های خیر باشیم.

دیانی افزود: هنگامی جامعه و ملتی پیروز و الگو می‌شوند که همه افراد دست به دست هم دهند و با روحیه جهاد و فداکاری به انجام کار خیر و نیکوکاری مشغول شوند.

وی گفت: برگزاری اینگونه جشنواره‌ها نیز می‌تواند به تبلیغ کار خیر و نیک کمک کند، از شاعران می‌خواهیم که دوستان و همکارانشان را به سرودن اشعاری با محتوای نیکوکاری تشویق کنند.

در ادامه این مراسم که با اجرای نجم‌الدین شریعتی همراه بود، سیدمهدی طباطبایی، عضو هیئت علمی و مدیرکل فرهنگی دانشگاه بهشتی به قرائت بیانیه هیئت داوران پرداخت و سپس از برگزیدگان تقدیر به عمل آمد.

در این جشنواره در بخش کودک و نوجوان، سمیه تورجی از شیراز، عباسعلی سپاهی یونسی از مشهد و قاسم بای از گلستان، به‌ترتیب حائز رتبه اول تا سوم شدند. در بخش ترانه، معصومه صاحبی از مشهد و علی سلیمانیان از زرین‌شهر اصفهان مشترکاً رتبه اول، رضا نیکوکار از رشت رتبه دوم و علی عابدی از قم، رتبه سوم را کسب کردند. در بخش شعر کلاسیک نیز جواد الهی‌پور از قم، مهدی جهاندار از اصفهان و علی‌اصغر شیری از قم، به‌ترتیب حائز رتبه اول تا سوم شدند. در بخش رباعی و شعر کوتاه، مریم پیله‌ور از رشت، محمدجواد منوچهری از مشهد، فاطمه عبودی‌زاده از اهواز، حامد طونی، محسن کاویانی و فاطمه آل مجتبی از قم و در بخش سپید و نیمایی، علیرضا رجبعلی‌زاده از تهران، معصومه شاکری از خراسان رضوی، مرضیه شهیدی از لرستان، آرش پور علیزاده و مجتبی صفدری از رشت مورد تقدیر قرار گرفتند.

محمدعلی مجاهدی، عبدالجبار کاکایی، سیدمهدی طباطبایی، علی‌محمد مؤدب، میلاد عرفان‌پور و طیبه شامانی از داوران این جشنواره بودند.

نخستین جشنواره ملی شعر نیکوکاری توسط مرکز فرهنگ نیکوکاری خیر ماندگار و با مشارکت حوزه هنری انقلاب اسلامی، مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (ره) و معاونت فرهنگی دانشگاه شهید بهشتی از بهمن‌ماه سال گذشته کار خود را آغاز کرد؛ محافل شعر نیکوکاری در استان‌های قم، کرمان، گیلان، خراسان رضوی و اصفهان برگزار و 606 اثر به دبیرخانه جشنواره ارسال شد که مورد ارزیابی قرار گرفتند.

شعر دانشگاه شهید بهشتی فرهنگستان زبان و ادب فارسی   اخبار برگزیده
  

الهلال دوباره در جام باشگاه‌های جهانکنفدراسیون فوتبال آسیا قصد دارد تیم عربستانی را به عنوان نماینده قاره کهن در مسابقات جام باشگاه های جهان 2022 معرفی کند.
ایلنا کنفدراسیون فوتبال آسیا فوتبال فوتبال آسیا 

  

دستور رئیس‌جمهور برای پرداخت تسهیلات ویژه ازدواج به دهه شصتی‌هامعاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به مشکلات ازدواج جوانان دهه شصتی، از دستور رئیس جمهوری به منظور درنظرگرفتن تسهیلات ویژه‌ای علاوه بر وام ازدواج همگانی، برای زوجین دهه شصتی خبر داد.
ایلنا رئیس جمهور وام ازدواج ازدواج 

  

اقبال شاکری: آمریکا باید حرف جدیدی در مذاکرات داشته باشد/خواسته ما رفع تحریم‌ها استعضو کمیسیون عمران مجلس گفت: وقتی طرف مقابل تقاضای مذاکره می‌کند، یعنی آنها باید حرف جدیدی برای گفتن داشته باشند و امید است حرف‌های جدید آمریکا و غرب بتواند گفتگوها را به نتیجه نزدیک کند.
فردا دیپلماسی کمیسیون عمران مجلس مجلس شورای اسلامی 

  

اطلاعات جدید و مهم از مذاکرات رفع تحریمی در دوحهمشاور تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای گفت: مذاکره‌کنندگان ما در این دور از مذاکرات، درباره تضمین‌ها، راستی آزمایی و برچیده شدن تحریم‌ها مذاکره کردند و امتیازات خوبی را به دست آوردند که این باعث استعفای 2 تن از اعضای تیم مذاکره کننده آمریکا شد.
مثلث جمهوری اسلامی ایران وام جمهوری اسلامی 

  

پیام مقامات ارشد امارات به رئیسیمقامات ارشد امارات در پیام‌هایی جداگانه حادثه زلزله هرمزگان را به رئیس‌جمهور کشورمان تسلیت گفتند.
مثلث زلزله ایران رایگان 

  

آیا کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا آمده؟دانشمند آمریکایی: ویروس کرونا از آزمایشگاهی در آمریکا نشأت گرفته است جفری ساکس، استاد مشهور دانشگاه کلمبیا: من به مدت 2 سال ریاست کمیسیون کرونا مجله Lancet[مشهورترین مجله پزشکی دنیا] را بر عهده داشتم. متقاعد شدم این ویروس از یک بیوتکنولوژی آزمایشگاه آمریکا نشأت گرفته و منشأ طبیعی نداشته است. از نظر من این یک اشتباه بزرگ بیوتکنولوژی و نه یک حادثه سرریز طبیعی است...
مستقل‌آنلاین ویروس دانشگاه کلمبیا بیوتکنولوژی 

  

افزایش تعامل سازمان تعزیرات و دیوان عالی کشوردر نشست رئیس سازمان تعزیرات حکومتی و رئیس دیوان عالی کشور بر افزایش تعامل و ارتباط سازنده تأکید شد.
ایلنا تعزیرات قانون روابط عمومی 

  

جاماندگان سهام عدالت بخوانند/ زمان ثبت نام مشمولان اعلام شدرییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: پیش بینی می کنیم 4 میلیون نفر جاماندگان افراد تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد باشند و گروه های بعدی اولویت دار نیز کارگران، کارمندان و ... هستند و احتمالا تا اواسط تابستان آیین نامه فراخوان ثبت نام سهام عدالت در کشور اعلام بشود.
فردا سهام عدالت سهام کمیسیون اقتصادی مجلس 

  

آیین‌نامه اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی معلمان ابلاغ شدسخنگوی وزارت آموزش و پرورش از ابلاغ آیین‌نامه اجرایی قانون نظام رتبه‌بندی معلمان خبر داد.
ایلنا قانون وزارت آموزش و پرورش آموزش 

  

خواسته‌های حداکثری و غیرواقعی ایران خارج از برجام است«ایران نه‌تن‌ها پیشنهاد روی میز را قبول نکرده است، بلکه موضوعات بیشتری را نیز اضافه کرده است که خارج از برجام با خواسته‌های حداکثری و غیرواقعی است.»
مستقل‌آنلاین روزنامه ایران سازمان ملل 

  

اکثریت مردم خواهان رسیدن به توافق و احیاء برجام هستنداکثریت مردم طرفدار رسیدن به توافق و احیاء برجام هستند. مسئولان باید به نظر اکثریت مردم احترام بگذارند و برای به نتیجه رساندن مذاکرات تلاش جدی کنند.
مستقل‌آنلاین روزنامه دموکرات جمهوری اسلامی 

  

درخواست رئیسی جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمترئیس مجلس شورای اسلامی از درخواست رئیس جمهور جهت ارائه لایحه تفکیک وزارت صمت خبر داد و گفت: با توجه به اینکه طرح استیضاح در راستای اصلاح امور و پیشرفت کار است، بهتر است این فرصت را برای اصلاح اصولی ساختار به دولت بدهیم.
مثلث وزارت نیرو رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی 

  

طرح اصلاح قانون کاهش مجازات حبس تعزیری با فوریت بررسی می‌شودنمایندگان مجلس با بررسی یک فوریتی طرح الحاق یک ماده به قانون کاهش مجازات حبس تعزیری موافقت کردند.
ایلنا قانون بازداشت مجلس شورای اسلامی 

  

مربی پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شدیک پرسپولیسی دستیار مطهری در نساجی شد
خانه فوتبال خودرو نساجی فوتبال 

  

تاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادندتاوان تحریم‌ها را فقط مردم پس دادند. صحبت‌های انتقادی کارگردان «برادران لیلا» درباره تحریم‌ها در جشنواره مونیخ: یک فاجعه رخ داده و همچنان هم ادامه دارد.
مستقل‌آنلاین خودکشی معتاد مسکن 

  اخبار داغ
  

عدم تکمیل واکسیناسیون علت شیوع مجدد کرونا در کشورسخنگوی ستاد ملی کرونا دلایل افزایش بیماران کرونایی در روزهای اخیر را تشریح کرد.
برنا واکسیناسیون 

  

هشدار؛ زنگ خطر کرونا به صدا درآمد!احمد مهدوی، رئیس مرکز اورژانس البرز اعلام کرد که بر اساس شواهد زنگ خطر کرونا به صدا درآمده است.
اقتصادنیوز درآمد اورژانس 

  

اختلاف‌نظر دو سازمان درباره تقویت کننده واکسن کرونااقتصادنیوز: گروه‌های مشاوره سازمان جهانی بهداشت و سازمان غذاوداروی آمریکا توصیه‌های متفاوتی را برای فرمول‌های تقویت‌کننده واکسن ارائه کرده‌اند. توصیه‌های متفاوت یادآور است از اینکه مسیر پیش رو چقدر نامطمئن است؛ زیرا همه‌گیری کرونا در سومین سال خود است.
اقتصادنیوز 

  

رونق اوراق در بورس امروز دوشنبه /معاملات سهام افت کرداقتصادنیوز: امروز ارزش معاملات خرد سهام با کاهش 5 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم 3 هزار و 97 میلیارد تومان رسید. در مقابل معاملات اوراق بدهی، مطابق معمول دوشنبه‌ها، رشد قابل توجهی داشت.
اقتصادنیوز اوراق بدهی سهام 

  

آمار امروز کرونا 13 تیر ماه | فوت 8 نفر و شناسایی 1007 بیمار جدیدبر اساس اعلام وزارت بهداشت، در 24 ساعت گذشته بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 1007 بیمار جدید مبتلا به کووید19 در کشور شناسایی شده و متاسفانه هشت بیمار نیز جان خود را از دست دادند.
۵۵ آنلاین ماه وزارت بهداشت 

  

دلایل افزایش بیماران کرونایی در روزهای اخیرسخنگوی ستاد ملی کرونا دلایل افزایش بیماران کرونایی در روزهای اخیر را تشریح کرد.
ایلنا ایران عراق خبرنگار 

  

آمار کرونا امروز 13 تیر در ایران/ مبتلایان جدید کرونا چهار رقمی شدبنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته 1007 بیمار جدید کرونایی در کشور شناسایی شد.
نامه نیوز ایران وزارت بهداشت وام 

  

آمار امروز کرونا 13 تیرماه / تعداد مبتلایان 4 رقمی شد / چند نفر فوت شدند؟اقتصادنیوز: وزارت بهداشت اعلام کرد طی 24 ساعت گذشته 1007 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شدند و متاسفانه 8 نفر بر اثر ابتلا به این ویروس جان باختند.
اقتصادنیوز وزارت بهداشت ویروس 

  

پیش‌بینی قیمت خودرو در روزهای آینده/منتظر کاهش قیمت باشیم؟اقتصادنیوز: سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه داران خودرو خبر داد که بازار خودرو در روزهای پیش رو آرام پیش‌بینی می‌شود مگر اینکه قیمت ارز مجدد نوسان و رشد داشته باشد.
اقتصادنیوز قیمت ارز قیمت خودرو 

  

آمار روزانه کرونا 4 رقمی شد/ شناسایی 1007 بیمار و 8 فوتی به گزارش خبرنگار مهر، از دیروز تا امروز 13 تیرماه 1401 و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، 1007 بیمار جدید مبتلا به کووید 19 در کشور شناسایی و 122 نفر از آنها بستری شدند. مجموع بیماران کووید 19 در کشور به 7 میلیون و 240 هزار و 564 نفر رسید. در طول 24 ساعت گذشته، 8 بیمار مبتلا به کووید 19 در کشور جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری، به 141 هزار و 404 نفر رسید. تا…
مهر خبرنگار 

  

جزئیات مراحل واریزی صندوق توسعه ملی به بورس/ پرداخت ادامه داردبراساس آخرین آمار، از 12 هزار میلیارد تومانی که صندوق توسعه ملی تعهد داشت تا به صندوق تثبیت بازار سرمایه پرداخت کند، 5000 میلیارد تومان واریز و 7000 میلیارد تومان باقی مانده است که البته فرایند واریزی تا اتمام تعهد صندوق توسعه ملی ادامه دارد.
برنا صندوق توسعه ملی سرمایه