چرا رسیدگی به اموال قضات از طرح مجلس حذف شد؟

اقتصادنیوز: یک نماینده مجلس شورای اسلامی درباره بررسی طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان گفت: طرح مذکور در فضایی پوپولیستی مجلس به تصویب رسید به طوری که برخی نمایندگان اجازه ندادند اموال قضات هم شامل این طرح شود.

چرا رسیدگی به اموال قضات از طرح مجلس حذف شد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، بهرام پارسایی درباره این که گفته می‌شود طرح اعاده رسیدگی به اموال نامشروع مسئولان مسکوت مانده است، گفت: خیر ، این طرح مسکوت نمانده است اما دارای چند ایراد جدی به این طرح وارد است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که طبق گفته حقوقدانان و بررسی‌های خودمان طرح اعاده اموال نامشروع بسیار کامل‌تر و پخته‌تر می‌توانست به صحن مجلس بیاید، عنوان کرد: قبل از این طرح هم ما قانونی درباره بررسی اموال نامشروع داشته‌ایم، یعنی اینگونه نبود شخصی اموال نامشروعی به دست بیاورد اما قانونی برای بازگرداندن و یا برخوردی با آن وجود نداشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: قانون مذکور هم مانند بسیاری از قوانینی که اجرا نمی‌شود، مغفول مانده است. 

این عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه این طرح بسیار عجولانه به صحن مجلس رسید، اظهار داشت: به نظر می‌رسد خود مسئولان قوه قضائیه این انتظار را داشتند با هماهنگی، همراهی و همفکری با آنان این طرح به صحن مجلس بیاید.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد قوه قضائیه به بندهایی از این طرح ایراداتی وارد کند و بندهایی حذف شود که کلیت این طرح را زیر سوال می‌برد. در حال حاضر یکی از پیشنهادها این بود که روی نیروهای قوه قضائیه و قضات هم نظارت وجود داشته باشد اما در مجلس رأی نیاورد و نمایندگان این بند را رد کردند، درحالیکه این تخلف در نهادی می‌تواند اتفاق بیفتد.

پارسایی ادامه داد: ایراد دیگر این طرح این است که برای اموال نامشروع مسئولان است و کسانی که مسئول نباشند و اموال نامشروع به دست بیاورند در مظان اتهام قرار ندارند و با آن‌ها برخوردی نمی‌شود در صورتی که بسیاری از این افراد با استفاده از رانت‌ها اموالی را برای خود دست و پا می‌کنند.

 وی با بیان این‌که این افراد می‌توانند به راحتی از رانت‌های اطلاعاتی و اقتصادی استفاده کنند، گفت: این اشخاص با تعامل مسئولیتی که طرح اعاده اموال نامشروع برای آنان در نظر گرفته می‌توانند از انواع و اقسام رانت‌ها برخوردار شوند به راحتی می‌توانند تخلفات سنگین اقتصادی انجام دهند و در امان هم باشند.

نماینده دهمین مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: چنین طرحی باید جامع باشد و نباید مسئولان را از دیگران تفکیک کند و باید به طور کلی به اموال نامشروع افراد رسیدگی کند چه مسئول و چه غیر مسئول و نباید بین کسانی که از قانون تخطی می‌کنند تفکیک قائل شود.

وی ادامه داد: یکی از ایراداتی که به این طرح گرفته می‌شود همین است، کما این‌که در حال حاضر بیشترین اموال نامشروع به نام مسئولان نیست و این دیگران هستند که با استفاده از رانت‌های اطلاعاتی هرکاری می‌خواهند انجام می‌دهند و در خطر نیستند.

پارسایی خاطرنشان کرد: معتقدم طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان باید با حوصله و تحمل بیشتری به تصویب می‌رسید و شفاف‌سازی در موردش صورت می‌گرفت تا شکافی به وجود نیاید.

وی ادامه داد: ما سازمان‌های نظارتی و بازرسی زیادی داریم اما اصل را در این طرح بر این موضوع گذاشته‌اند که گزاراشات عام هم می‌تواند رسیدگی شود که همین امر موجب یک بی‌نظمی در کشور خواهد شد زیرا خواه و ناخواه گزارش دادن علیه افراد بدون این‌که مستنداتی در کار باشد، بسیار راحت می‌شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اکتفا کردن به یک گزارش که عامیانه و عمومی باشد، موجبات برخورد با گروه‌های خاص را فراهم می‌کند.

وی تاکید کرد: رسیدگی به طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان بسیار مفصل است اما به نظر من بسیار با عجله و در یک فضای پوپولیستی و عوام‌فریبانه تصویب شد به نوعی که کسی جرأت نمی‌کرد بگوید که این طرح نیاز به کار کارشناسی و صبر و حوصله دارد. 

پارسایی ادامه داد: حرکات پوپولیستی هنگام تصویب این قانون به حدی زیاد بود که افرادی که این کار انجام می‌دادند به قدری خبره بودند که اگر ماهم مخالفتی می‌کردیم می‌گفتند این‌ها مخالف شفاف‌سازی هستند.

وی تاکید کرد: هنگامی که قرار است قانونی تصویب شود، باید جامع، کامل، شفاف و بدون خلاء باشد درصورتی که این قانون در حال حاضر پر از خلاء و ناشفاف است.

نماینده مردم شیراز در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این که گفته می‌شود نگاه به تصویب این قانون باتوجه به این که سال آخر مجلس دهم سیاسی و صرفا برای رأی آوری است و نه نگاه اعمال و اجرایی شدن قانون، گفت: خیر،‌ صرفا به این خاطر نیست. اما می‌توانیم بگویم  نزدیک انتخابات هستیم و افرادی که نتوانسته‌اند افکار عمومی را اقناع کنند به دنبال جوسازی هستند .

وی تاکید کرد: مسئله این است که اگر قرار بر انجام کاری بود باید مجلس نظارت می‌کرد که چرا قوانین قبلی که در راستای این طرح داشتیم اجرایی نشده و بسیاری از گزارش‌ها رها شده است

پارسایی با بیان اینکه قانون‌های بسیاری تصویب شده اما اجرایی نشده است،‌ بیان کرد: به طور مثال اصل سوم قانون اساسی درباره حقوق شهروندی است اما مشاهده می‌کنید بسیار کمرنگ اجرا می‌شود و یا قوانین دیگری که اصلا اجرایی نمی‌شود بنابراین نه تنها در این طرح بلکه در قوانین دیگر هم بعد نظارتی مجلس بسیار مهم است. 

وی خاطرنشان کرد: ما دغدغه داریم که بعد نظارتی مجلس را قوی‌تر کنیم و چرایی اجرا نشدن برخی از قوانین را بیابیم. این قانون شفاف نیست و فضا را بیشتر به سمت بگیر و ببندهایی می‌برد که می‌تواند ضرباتی را به مسائل مختلف کشور وارد کند.

نماینده مردم شیراز یادآور شد:  امروز به هر حال هر مسئولی مخالفانی دارد و اگر قرار باشد به گزارشات اکتفا شود، قطعا کار پیچیده خواهد شد، برای همین است که می‌گویم عدم شفافیت و ناقص بودن این قانون نقص بزرگی است که باید برطرف شود.

وی با تاکید بر اینکه طرح اعاده اموال مسئولان که در مجلس به تصویب رسید جامع و کامل نیست،‌ گفت: امیدوارم که شورای نگهبان خلاء این قانون را برطرف و شامل حال همه افراد و مدیران کند تا کسی نتواند با استفاده از رانت‌های اطلاعاتی اموالی برای خود دست و پا کند و قانون هم کاری به کار آنان نداشته باشد.

 

این مطلب برایم مفید است 0

شیراز مجلس شورای اسلامی مجلس دهم   اخبار برگزیده
  

مدیرعامل ایران خودرو بازداشت شد / علی آبادی مدیرعامل جدید ایران خودرو شدهاشم یکه زارع مدیرعامل شرکت ایران خودرو عصر امروز بازداشت شد.
شما‌نیوز ایران خودرو ایران خودرو 

  

آمبولانس‌های تقلبی در تهران!روزنامه شهروند از پدیده راه‌ افتادن آمبولانس‌های تقلبی پرده‌ برداشته و نوشته: برخی خودروهایشان را به شکل تقلبی و جعلی به آمبولانس بدل می‌کنند تا از آزادی عمل آمبولانس‌ها در تهران پرترافیک استفاده کنند و اتفاقا مشتریان دست‌ به‌ نقد و اوضاع خوبی دارند.
مستقل‌آنلاین تهران روزنامه شهروند 

  

قیمت روز گوشی موبایل در بازار ایراناقتصاد نیوز: به گفته فعالان گوشی های موبایل، قیمت این کالا در روزهای اخیر با کاهش کمی مواجه شده است.
اقتصادنیوز قیمت موبایل ایران 

  

در دولت تدبیر شخص متخلف برکنار نمی‌شود بلکه به درجات بالاتر ارتقا می‌یابدوزارت اقتصاد و دارایی قصد دارد ابراهیم حمیدی مدیر عامل معزول بیمه ایران معین را بعنوان مدیرعامل بیمه البرز انتخاب کند. نامبرده مدتی پیش به دلیل تخلفات گسترده در خرید اوراق خارج از بورس و جهت دادن منابع 500 میلیارد تومانی بیمه ایران‌معین به سمت کارگزاری بورس مدبر آسیا که وابسته به بستگانش است از مدیرعاملی شرکت بیمه ایران معین عزل شد...
مستقل‌آنلاین دولت اقتصاد بیمه 

  

چرا ایران برای روسیه و چین مهم است؟په‌په اسکوبار-آسیاتایمز: موقعیت متقابل ایران و روسیه در شطرنج ژئوپلیتیک، آن‌قدر پیچیده است که زبان از توصیف آن قاصر است. ایران، روسیه و چین، مثلثی حیاتی در روند اتحاد چندلایه و بلندمدت اوراسیا خواهند داشت. چابهار بندری عمیق در دریای عمان است و پایه‌ای کلیدی در رویای راه ابریشم کوچک هند است...
مستقل‌آنلاین ایران ایران و روسیه ایران و ونزوئلا 

  

یک عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی گفت: متأسفانه به رغم تلاش ده ساله کانون‌های بازنشستگان کشوری برای تصویب قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان در مجلس و نیز با وجود گذشت دو سال از تصویب این قانون مهم هنوز سازمان تأمین اجتماعی از اجرای آن سر باز می‌زند.
نامه نیوز کمیسیون اجتماعی مجلس مجلس شورای اسلامی قانون 

  

وکیل مدافع محمدعلی نجفی از ثبت اعتراضش نسبت به دادنامه صادره در خصوص پرونده موکلش خبر داد و گفت: ما قتل را شبه عمد می دانیم.
نامه نیوز محمدعلی نجفی قتل قوه قضاییه 

  

وضعیت حضور بانوان در ورزشگاه‌ها مشخص شد + جزئیاتسخنگوی دولت در نشست خبری امروز توضیحاتی را پیرامون حضور زنان در ورزشگاه‌ها ارائه کرد.
شما‌نیوز ورزشگاه سخنگوی دولت دولت 

  

آخرین وضعیت زن قاتل چهار شهروند ملایریفرمانده انتظامی شهرستان ملایر از دستگیری زنی که قاتل چهار شهروند ملایری بود، خبر داد و گفت: زن متهم به قتل 4 شهروند ملایری با ذکاوت پلیس شناسایی و در یک عملیات غافلگیرانه دستگیر شد.
مثلث شهروند خانواده قتل 

  

ظریف بار دیگر دربازه مذاکره با آمریکا موضع گیری کردوزیر امور خارجه کشورمان بار دیگر تاکید کرد که ایران تمایلی برای گفت‌وگو با آمریکا بر سر توافق هسته‌ای جدید ندارد.
مثلث ایران هسته ای سفر 

  اخبار داغ
  

رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در طول هشت ماه گذشته ارزش پول ملی ما مجدداً 40 درصد تقویت شده است، تاکید کرد: اکنون بر نرخ ارز کنترل داریم و ثبات نسبی بر بازار ارز حاکم شده است
برنا پول صندوق بین المللی پول شورای پول و اعتبار 

  

ایرنا - سفیر و نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل و سایر سازمان های بین المللی مستقر در وین گفت: یکجانبه گرایی و تحریم های غیرقانونی، تهدید بزرگی برای مبارزه با جرائم سازمان یافته فراملی است.
نامه نیوز ایرنا جمهوری اسلامی ایران تروریسم 

  

تحلیل بورس و بازارهای ارز، سکه و خودرو در هفته‌ای که گذشتایرنا نوشت: طی هفته گذشته، قیمت سکه، یک درصد افت کرد. دلار در کانال 11 هزار و 600 تومانی تثبیت شد و بورس 1.8 درصد رشد کرد. بازار خودرو نیز ثبات در قیمت برخی محصولات و کاهش یک میلیون‌تومانی برخی دیگر را در آخرین هفته مردادماه، از سر گذراند. دلار هفته گذشته را در کانال … نوشته تحلیل بورس و بازارهای ارز، سکه و خودرو در هفته‌ای که گذشت اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز بورس تهران ایران خودرو سکه و طلا 

  

رییس بانک مرکزی: ارزش پول ملی در 8ماه گذشته 40درصد تقویت شده«عبدالناصر همتی»، رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه در طول هشت ماه گذشته ارزش پول ملی ما مجدداً 40 درصد تقویت شده است، تاکید کرد: اکنون بر نرخ ارز کنترل داریم و ثبات نسبی بر بازار ارز حاکم شده است به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی،‌ عبدالرضا همتی در گفت‌وگو با لستر هولت، خبرنگار … نوشته رییس بانک مرکزی: ارزش پول ملی در 8ماه گذشته 40درصد تقویت شده اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز بانک مرکزی بانک پول 

  

ضرغامی: زنده باد دومینوی مبارزه با فسادضرغامی از تشکیل مثلث قوه قضائیه، دستگاه‌های اطلاعاتی و فعالان رسانه‌ای در موج جدید مقابله با مفاسد اقتصادی حمایت کرد.
مثلث رسانه مفاسد اقتصادی 

  

عبدالناصرهمتی درگفت‌وگو با NBC: اکنون با کنترل نرخ ارز ثبات نسبی بر بازار حاکم شده‌است + فیلماقتصادنیوز؛ عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران در گفت‌وگو با لستر هولت، خبرنگار شبکه تلویزیونی ان‌بی‌سی (NBC) آمریکا با بیان اینکه در طول هشت ماه گذشته ارزش پول ملی ما مجدداً 40 درصد تقویت شده است، تاکید کرد: اکنون بر نرخ ارز کنترل داریم و ثبات نسبی بر بازار ارز حاکم شده است.
اقتصادنیوز بانک مرکزی شورای پول و اعتبار بانک 

  

«رئیسی» در مبارزه با فساد سرد نخواهد شدرئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) گفت: «رئیسی» همراهان خوبی دارد و در مبارزه با فساد سرد نخواهد شد.
خبرفوری مدرسه درآمد پدر 

  

تورم مرداد ماه به 42.2 درصد رسیدمرکز آمار اعلام کرد: نرخ تورم سالانه مرداد ماه 98 برای خانوار‌های کشور به 42.2 درصد رسید که نسبت به
خبرفوری تورم ماه ایران