چرا رسیدگی به اموال قضات از طرح مجلس حذف شد؟

اقتصادنیوز: یک نماینده مجلس شورای اسلامی درباره بررسی طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان گفت: طرح مذکور در فضایی پوپولیستی مجلس به تصویب رسید به طوری که برخی نمایندگان اجازه ندادند اموال قضات هم شامل این طرح شود.

چرا رسیدگی به اموال قضات از طرح مجلس حذف شد؟

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا، بهرام پارسایی درباره این که گفته می‌شود طرح اعاده رسیدگی به اموال نامشروع مسئولان مسکوت مانده است، گفت: خیر ، این طرح مسکوت نمانده است اما دارای چند ایراد جدی به این طرح وارد است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که طبق گفته حقوقدانان و بررسی‌های خودمان طرح اعاده اموال نامشروع بسیار کامل‌تر و پخته‌تر می‌توانست به صحن مجلس بیاید، عنوان کرد: قبل از این طرح هم ما قانونی درباره بررسی اموال نامشروع داشته‌ایم، یعنی اینگونه نبود شخصی اموال نامشروعی به دست بیاورد اما قانونی برای بازگرداندن و یا برخوردی با آن وجود نداشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: قانون مذکور هم مانند بسیاری از قوانینی که اجرا نمی‌شود، مغفول مانده است. 

این عضو کمیسیون اصل نود مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه این طرح بسیار عجولانه به صحن مجلس رسید، اظهار داشت: به نظر می‌رسد خود مسئولان قوه قضائیه این انتظار را داشتند با هماهنگی، همراهی و همفکری با آنان این طرح به صحن مجلس بیاید.

وی ادامه داد: به نظر می‌رسد قوه قضائیه به بندهایی از این طرح ایراداتی وارد کند و بندهایی حذف شود که کلیت این طرح را زیر سوال می‌برد. در حال حاضر یکی از پیشنهادها این بود که روی نیروهای قوه قضائیه و قضات هم نظارت وجود داشته باشد اما در مجلس رأی نیاورد و نمایندگان این بند را رد کردند، درحالیکه این تخلف در نهادی می‌تواند اتفاق بیفتد.

پارسایی ادامه داد: ایراد دیگر این طرح این است که برای اموال نامشروع مسئولان است و کسانی که مسئول نباشند و اموال نامشروع به دست بیاورند در مظان اتهام قرار ندارند و با آن‌ها برخوردی نمی‌شود در صورتی که بسیاری از این افراد با استفاده از رانت‌ها اموالی را برای خود دست و پا می‌کنند.

 وی با بیان این‌که این افراد می‌توانند به راحتی از رانت‌های اطلاعاتی و اقتصادی استفاده کنند، گفت: این اشخاص با تعامل مسئولیتی که طرح اعاده اموال نامشروع برای آنان در نظر گرفته می‌توانند از انواع و اقسام رانت‌ها برخوردار شوند به راحتی می‌توانند تخلفات سنگین اقتصادی انجام دهند و در امان هم باشند.

نماینده دهمین مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: چنین طرحی باید جامع باشد و نباید مسئولان را از دیگران تفکیک کند و باید به طور کلی به اموال نامشروع افراد رسیدگی کند چه مسئول و چه غیر مسئول و نباید بین کسانی که از قانون تخطی می‌کنند تفکیک قائل شود.

وی ادامه داد: یکی از ایراداتی که به این طرح گرفته می‌شود همین است، کما این‌که در حال حاضر بیشترین اموال نامشروع به نام مسئولان نیست و این دیگران هستند که با استفاده از رانت‌های اطلاعاتی هرکاری می‌خواهند انجام می‌دهند و در خطر نیستند.

پارسایی خاطرنشان کرد: معتقدم طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان باید با حوصله و تحمل بیشتری به تصویب می‌رسید و شفاف‌سازی در موردش صورت می‌گرفت تا شکافی به وجود نیاید.

وی ادامه داد: ما سازمان‌های نظارتی و بازرسی زیادی داریم اما اصل را در این طرح بر این موضوع گذاشته‌اند که گزاراشات عام هم می‌تواند رسیدگی شود که همین امر موجب یک بی‌نظمی در کشور خواهد شد زیرا خواه و ناخواه گزارش دادن علیه افراد بدون این‌که مستنداتی در کار باشد، بسیار راحت می‌شود.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی یادآور شد: اکتفا کردن به یک گزارش که عامیانه و عمومی باشد، موجبات برخورد با گروه‌های خاص را فراهم می‌کند.

وی تاکید کرد: رسیدگی به طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان بسیار مفصل است اما به نظر من بسیار با عجله و در یک فضای پوپولیستی و عوام‌فریبانه تصویب شد به نوعی که کسی جرأت نمی‌کرد بگوید که این طرح نیاز به کار کارشناسی و صبر و حوصله دارد. 

پارسایی ادامه داد: حرکات پوپولیستی هنگام تصویب این قانون به حدی زیاد بود که افرادی که این کار انجام می‌دادند به قدری خبره بودند که اگر ماهم مخالفتی می‌کردیم می‌گفتند این‌ها مخالف شفاف‌سازی هستند.

وی تاکید کرد: هنگامی که قرار است قانونی تصویب شود، باید جامع، کامل، شفاف و بدون خلاء باشد درصورتی که این قانون در حال حاضر پر از خلاء و ناشفاف است.

نماینده مردم شیراز در پاسخ به سوالی دیگر مبنی بر این که گفته می‌شود نگاه به تصویب این قانون باتوجه به این که سال آخر مجلس دهم سیاسی و صرفا برای رأی آوری است و نه نگاه اعمال و اجرایی شدن قانون، گفت: خیر،‌ صرفا به این خاطر نیست. اما می‌توانیم بگویم  نزدیک انتخابات هستیم و افرادی که نتوانسته‌اند افکار عمومی را اقناع کنند به دنبال جوسازی هستند .

وی تاکید کرد: مسئله این است که اگر قرار بر انجام کاری بود باید مجلس نظارت می‌کرد که چرا قوانین قبلی که در راستای این طرح داشتیم اجرایی نشده و بسیاری از گزارش‌ها رها شده است

پارسایی با بیان اینکه قانون‌های بسیاری تصویب شده اما اجرایی نشده است،‌ بیان کرد: به طور مثال اصل سوم قانون اساسی درباره حقوق شهروندی است اما مشاهده می‌کنید بسیار کمرنگ اجرا می‌شود و یا قوانین دیگری که اصلا اجرایی نمی‌شود بنابراین نه تنها در این طرح بلکه در قوانین دیگر هم بعد نظارتی مجلس بسیار مهم است. 

وی خاطرنشان کرد: ما دغدغه داریم که بعد نظارتی مجلس را قوی‌تر کنیم و چرایی اجرا نشدن برخی از قوانین را بیابیم. این قانون شفاف نیست و فضا را بیشتر به سمت بگیر و ببندهایی می‌برد که می‌تواند ضرباتی را به مسائل مختلف کشور وارد کند.

نماینده مردم شیراز یادآور شد:  امروز به هر حال هر مسئولی مخالفانی دارد و اگر قرار باشد به گزارشات اکتفا شود، قطعا کار پیچیده خواهد شد، برای همین است که می‌گویم عدم شفافیت و ناقص بودن این قانون نقص بزرگی است که باید برطرف شود.

وی با تاکید بر اینکه طرح اعاده اموال مسئولان که در مجلس به تصویب رسید جامع و کامل نیست،‌ گفت: امیدوارم که شورای نگهبان خلاء این قانون را برطرف و شامل حال همه افراد و مدیران کند تا کسی نتواند با استفاده از رانت‌های اطلاعاتی اموالی برای خود دست و پا کند و قانون هم کاری به کار آنان نداشته باشد.

 

این مطلب برایم مفید است 0

شیراز مجلس شورای اسلامی مجلس دهم   اخبار برگزیده
  

41 سال شعار عدالت دادید درحالیکه سیل سیستان و بلوچستان را ویران کردمحمدرضا یزدانپرست گفت: 41 سال از انقلابی که شعارش عدالت بوده گذشت و این حد از شکاف عدالتی، اصلا منطقی نیست! این مردمان، آخرِ قناعت و صبوری و نجابت هستند! اینها انتقادهای شنیدنی مجری تلویزیون از رسیدگی به سیل‌ زدگان سیستان و بلوچستان و محرومیت مردمان این دیار بود.
مستقل‌آنلاین سیل تلویزیون 

  

کتک زدن داور در لیگ فوتبال ایرانبازهم کتک زدن داور در زمین فوتبال اتفاق افتاد. انگار اتفاقات عجیب و غیراخلاقی در فوتبال ایران تمامی ندارد. این بار داور بازی چوکا در تالش بعد از دادن کارت زرد به یکی از بازیکنان، مورد ضرب و شتم شدیدی قرار گرفت!
مستقل‌آنلاین فوتبال ایران زمین 

  

در هفته‌ای که شاخص بازار سهام بیش از 13 درصد افزایش داشت و طلا هم روند صعودی خود را حفظ کرد، قیمت دلار با بازدهی منفی مواجه شد. آیا این روند در هفته پیش‌رو تغییر خواهد کرد؟
نامه نیوز دلار حسن روحانی رئیس جمهور 

  

یک فعال سیاسی گفت: اگر گفته سخنگوی شورای نگهبان مبنی بر پرونده فساد مالی داشتن نمایندگان فعلی مجلس درست باشد باید تاسف خورد.
نامه نیوز شورای نگهبان فساد مالی سردار سلیمانی 

  

حال و هوای بازار و چشم انداز قیمت خودرو چگونه است؟در شرایطی که بازار خودرو طی هفته‌های گذشته با افزایش تقاضا و طبعا قیمت مواجه شده بود، هفته گذشته کمی از رونق خرید و فروش افتاد، هرچند باز هم قیمت برخی محصولات بالا رفت.
خودروتک خودرو بازار خودرو قیمت 

  

وام دوگانه سوز کردن خودرو به کجا رسید؟موج تقاضا برای دوگانه‌سوز کردن خودروها همچنان بی‌پاسخ مانده است. بعد از افزایش قیمت بنزین، تقاضای زیادی برای دوگانه‌سوز کردن خودروهای بنزین‌سوز ایجاد شد این در شرایطی است که مسوولان نفتی کشور نیز در اوج‌گیری این تفاضا سهم بسزایی ایفا کردند...
خودروتک وام خودرو گاز 

  

پاسخ تند جمهوری اسلامی به علم‌الهدی و کدخداییاقتصادنیوز: جمهوری اسلامی در سرمقاله امروز خود به برخی اظهارات ازجمله اظهارات احمد علم‌الهدی امام جمعه مشهد و عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان پاسخ داد.
اقتصادنیوز جمهوری اسلامی مجلس شورای اسلامی رئیس جمهور 

  

واکنش شدید به پنهان کاری ترامپ درباره تلفات انتقام موشکی ایرانکاربران آمریکایی و سایر کشورها در فضای مجازی به دروغگویی و پنهان‌کاری دولت آمریکا درباره تلفات انتقام موشکی ایران واکنش نشان دادند.
مثلث دونالد ترامپ ترامپ انتقام 

  

برایان هوک: آمریکا یک فرمانده سپاه را در فهرست تحریم‌های خود قرار داددولت آمریکا در ادامه سیاست‌های خصمانه خود علیه ایران، یک مقام سپاه ایران را در لیست تحریم‌های خود قرار داد.
ایلنا سپاه پاسداران ایران دولت 

  

ظریف اعلام کرد: آمادگی ایران برای مذاکره با عربستانوزیر خارجه با اعلام آمادگی ایران برای مذاکره با عربستان و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس، درباره توافقی دیگر در موضوع هسته ای، تصریح کرد: به هیچ عنوان درباره توافق جدیدی مذاکره نمی کنیم.
مثلث محمدجواد ظریف ایران جمهوری اسلامی ایران 

  اخبار داغ
  

قیمت گوشت گوسفندی ارزان شد/ نرخ انواع گوشتاقتصادنیوز: قیمت هرکیلوکرم گوشت لاشه گوسفندی گرم (نر) با حدود 7 هزار تومان کاهش به 78 هزار تومان در تهران تقلیل یافت، هر چند نرخ این محصول در برخی از نقاط بیشتر است.
اقتصادنیوز قیمت گوشت تهران 

  

بازده بورس فراتر از بازده ارزبورس تهران از ابتدای سال 1397 تا کنون از 4 برابر فراتر رفته است؛ بدین ترتیب بازده بورس تهران در این دوره از بازده دلار فراتر رفته است.
شما‌نیوز بورس تهران ارز قیمت ارز 

  

جریمه 1.3 میلیارد ریالی متهم پرونده دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال در بنابمدیرکل تعزیرات حکومتی استان آذربایجان شرقی گفت: متهم پرونده دستگاه های استخراج ارز دیجیتال در شهرستان بناب 1.3 میلیارد ریال جریمه شد.
ایلنا ارز تعزیرات استان آذربایجان شرقی 

  

صادرات به هند افزایش یافت / صادرکنندگان بیشتر ارز خود را استفاده می‌کنندنایب رئیس اتاق بازرگانی ایران و هند رقم مراودات تجاری نفتی و غیر نفتی دو کشور را بین 12 تا 15 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: البته بعد از درگیری‌های اخیر روند به سمت کاهشی بوده است.
ایلنا هند ایران و هند ارز 

  

نرخ ارز، دلار، سکه، طلا، یورو امروز شنبه 1398/10/28 | نوسان افزایشی قیمت‌ها در بازاراقتصادنیوز: امروز شنبه 28 دی ماه 1398 بازار طلای تهران روز آرامی را سپری کرد و علی‌رغم نوسان محدود با رشد اندک نرخ‌ها مواجه شد.
اقتصادنیوز نرخ ارز ارز دلار 

  

قیمت طلا امروز شنبه 1398/10/28 | افزایش دوباره قیمت‌ها در بازار طلا و ارزاقتصادنیوز: امروز شنبه 28 دی ماه در بازار تهران قیمت طلا در یک بازه قیمت مشخص در نوسان است.
اقتصادنیوز قیمت بازار طلا و ارز بهار