اعتماد   |  فرهنگی  |  

تئاترِ بی‌خاصیت می‌خواهید

محمد رحمانیان به زودی نمایش «الد سانگز: عشق روزهای کرونا» را در تالار وحدت به روی صحنه می‌برد؛ نمایشی که به گفته کارگردان، متن آن محصول حال و هوای همین روزهای قرنطینه و شیوع ویروسی است که بر تمام ارکان اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایران و جهان اثر گذاشته.

تئاترِ بی‌خاصیت می‌خواهید

اعتمادآنلاین| محمد رحمانیان به زودی نمایش «الد سانگز: عشق روزهای کرونا» را در تالار وحدت به روی صحنه می‌برد؛ نمایشی که به گفته کارگردان، متن آن محصول حال و هوای همین روزهای قرنطینه و شیوع ویروسی است که بر تمام ارکان اقتصادی، سیاسی و اجتماعی ایران و جهان اثر گذاشته.

 

ترکیب عوامل و اظهارنظرها هم نشان می‌دهد محمد رحمانیان در تجربه جدیدش چندان دست به تجربه فرم خاصی نزده و مخاطب با همان شیوه مالوف سال‌های اخیر او، یعنی تلفیقی از موسیقی و نمایش مواجه است؛ شیوه‌ای که البته علاقه‌مندان و طرفداران خاص خودش را به سالن‌های تئاتر دعوت می‌کند. 

این کارگردان که با نگارش و اجرای نمایش‌هایی مانند «فنز»، «آرش/ساد»، «اسب‌ها» و «پل» شناخته می‌شود در نشست روز گذشته خود نهادهای مسوول رصد فعالیت‌های فرهنگی - هنری را تا حدی به باد انتقاد گرفت.

 

او البته تاکید داشت که شاید به دلیل همین انتقادها، مجوز اجرای نمایش لغو شود؛ اتفاقی که ظرف سال‌های اخیر برای آقای رحمانیان رخ نداده اما به هرحال احتمالش هر لحظه وجود دارد. 

 

اشاره محمد رحمانیان به افزایش سختی‌های کار هنری به نوعی یادآور نامه‌ چندی پیش جمعی از اهالی تئاتر خطاب به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بود؛ نامه‌ای که بعضی جوانب مندرج در آن انتقادهای متعددی به دنبال داشت. «ما ممیزی را رعایت کرده‌ایم؛ نه چون دوستش داریم یا پذیرفته‌ایمش یا برای‌مان محترم است؛ بلکه چون ساکن سرزمینی هستیم که عاشقانه دوستش داریم و قانونِ این سرزمین ـ خوب یا بد ـ ممیزی را بر گردن ما نهاده.» نویسنده! یا نویسندگان یادداشت معروف به  «نامه250 هنرمند» همان ابتدا به نکته‌ای اشاره کرده بودند که فارغ از بحث خاص پذیرش سانسور، بخش اصلی آن در اظهارات روز گذشته کارگردان شناخته شده تئاتر ما هم وجود داشت.

 

محمد رحمانیان به افزایش فشارهای مختلف بر جامعه تئاتری و اصولا جامعه هنری اشاره کرد. «من واقعا باید این اخطار و گوشزد را به عنوان یک هنرمند بدهم چون وظیفه خودم می‌دانم که درباره مشکلات هنرمندان صحبت کنم. چند سال اخیر سطح مطالبات هنرمندان از دستگاه‌هایی که اتفاقات فرهنگی را رصد می‌کنند بسیار تقلیل پیدا کرده است و متاسفانه روز به روز وضعیت بدتر می‌شود.

 

ما این تعداد هنرمند و کارگردان و نویسنده مانند حمید امجد، حسین کیانی و...  را اتفاقی به دست نیاورده‌ایم اما الان داریم اتفاقی از دست‌شان می‌دهیم. تئاتر را در شرایطی قرار داده‌اند که حرفی برای گفتن نداشته باشد و تبدیل به یک عنصر بی‌خاصیت شود که فقط برای سرگرمی است. همه باید کمک کنیم که این شرایط برداشته شود.»

 

وقتی به محتوای مجموع نمایش‌های روی صحنه طی سال‌های اخیر و رویکرد شورای نظارت اداره کل هنرهای نمایشی در ممیزی! نگاه می‌کنیم، گلایه‌های این کارگردان درست به نظر می‌رسد. ضمن اینکه هنرمندان دیگری هم بارها در خلال مصاحبه‌های خود نسبت به شیوع ویروس سرگرمی‌سازی صرف در تئاتر هشدار داده‌اند.

 

کارگردان نمایش «سرود سرخ برادری» در ابتدای نشست از ماجرای تعطیلیِ اجباری نمایش «روزهای رادیو» به دلیل بحران کرونا گفت و درباره ایده نوشتن نمایشنامه «عشق روزهای کرونا» توضیح داد.

 

«نام نمایشنامه برگرفته از نام رمان «عشق سال‌های وبا» مارکز به ذهنم رسید. تمام تلاشم این بود که دین خودم را نسبت به اتفاقات این روزها ادا کنم.

 

از ابتدا پیشنهادم برای اجرا در فضای باز بود که قرار است از پنجشنبه اجرا شود. به دلیل برخی کارشکنی‌ها و مشکلاتی که در دادن مجوز صورت گرفت زمان را از دست دادیم.» به گفته او اپیزود دوم نمایش برای احترام برومند نوشته و کلیت متن واکنش به روزی است نسبت به آنچه در جامعه جریان دارد.

 

«برخی حوادث و مناسبات زاییده زمان کرونا است و اگر زمان خودش اجرا نرود دیگر کاربرد ندارد. نزدیک به 12 اپیزود برای کار نوشته شده اما تنها 6 اپیزود که همگانی‌تر هستند و در شرایط پرتنشی که داریم امکان اجرای‌شان بیشتر وجود دارد، به صحنه می‌روند. اپیزود دوم نمایش برای خانم احترام برومند نوشته شده است و داستانی درباره خانم برومند و سپری کردن روزهای کرونایی در منزل دارد.

 

این اجرا بین 90 تا 100 دقیقه طول می‌کشد. در نگارش این متن بر وجهه مستند بودن این داستان‌ها مثل تعطیل شدن کار خیاط خانه‌ها یا تعطیلی مترو و قطع برق تاکید زیادی دارم.

 

در مورد این نمایش فکر نمی‌کردم نمایشی به این سادگی، این همه دچار مشکلات گوناگون ممیزی شود اما خوشبختانه تا امروز 90 درصد مشکلات نمایش حل شده و 10 درصد باقی هم دیگر ارتباطی به ما ندارد.» گروه ظاهرا برای دریافت مجوز بخش‌های مرتبط با موسیقی و نمایش با مشکلاتی مواجه شده و این مساله در صحبت‌های کارگردان نمود داشت.

 

«از همه جا مجوز داریم ولی دوستان صبح به صبح یا دنبال لغو مجوز ما هستند یا دنبال تعطیلی کارمان. تا همین 20 روز پیش آدم محترمی بودم ولی همین که بحث اجرا مطرح شد، بدترین و غیرمحترمانه‌ترین رفتارها را دیدم، بارها پشت در بسته اتاق‌ها ماندم و تماس‌هایم بی‌پاسخ ماند. اولین بار است که بخشی از وزارت ارشاد در مقابل بخشی دیگر می‌ایستد. گویی دچار مافیا شده‌ایم.»  از این جمع غزل شاکری درباره همکاری دوباره‌اش با محمد رحمانیان توضیحاتی ارایه داده است.

 

« غزل شاکری نیز درباره همکاری با رحمانیان عنوان کرد: من اولین تجربه تئاترم در نمایش «روزهای آخر اسفند» با آقای رحمانیان بود. اطمینان بزرگی به من کردند و من با ایشان تئاتر را یاد گرفتم. آنقدر حجم مطالبی را که یاد گرفتم زیاد بود که یک شبه ره صدساله رفتم. به همین دلیل وقتی این پیشنهاد به من داده شد بسیار خوشحال شدم. آقای رحمانیان بی‌دلیل نقشی را به کسی پیشنهاد نمی‌دهند و در این روزهای کرونایی نیز هیچ کدام حال خوبی نداریم و به دنبال شرایطی هستیم که حال‌مان بهتر شود به همین دلیل از پیشنهاد بازی در نمایش استقبال کردم.» کارگردان نمایش «عشق روزهای کرونا» در بخش دیگری از صحبت‌هایش پیرامون جنبه مستند نمایش به مسوولیت کار روزنامه‌نگاران و تئاتری‌ها اشاره کرد. «روزنامه‌نگاران در صف اول ثبت این روزها هستند و ما اخبار و گزارش‌های آنان را درباره تاثیر این ویروس بر تغییر مناسبات زندگی ما، بهداشت، آموزش و پرورش، وضعیت مترو و... می‌خوانیم به‌ طوری که یکی از اپیزودهای نمایش با بازی بهنوش طباطبایی مشخصا از اخبار گرفته شده است.

 

ما نیز مانند روزنامه‌نگاران موظف به ثبت تجربه این روزها هستیم و به شیوه خودمان این اخبار و اتفاقات را پوشش می‌دهیم.» در این نشست، حسن علیشیری ترانه‌سرای این نمایش نیز توضیحاتی ارایه داد. «شش ترانه قدیمی فرنگی مبنای کار ما بوده و بر اساس هر ترانه فرنگی، یک ترانه ایرانی سروده شده که در مجموع شش اپیزود نمایش را کامل می‌کند.»

این نمایش که از پنجشنبه (27 شهریور) روی صحنه می‌رود، پنج روز (هر روز دو نوبت) اجرا خواهد داشت و به گفته محمد رحمانیان امکان تمدید کار نیز وجود دارد.

 

منبع: روزنامه اعتماد

 

تئاتر سرگرمی مصاحبه   اخبار برگزیده
  

فاطمه کروبی درباره حصر گفت: 10 سال است که آقای کروبی تحت شدیدترین محدودیت‌ها در حصر خانگی روزگار می‌گذرانند و در این مدت باتوجه به شرایط سنی که دارند، چندین مرتبه تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند...
رویداد۲۴ مهدی کروبی فاطمه کروبی جراحی 

  

مذاکره ایران و آمریکا؛ آیا شرایط مذاکره فراهم است؟روزنامه الجریده کویت در گزارشی از مذاکرات محرمانه میان ایران و آمریکا در عمان خبر داده و نوشته است که نمایندگان ترامپ هفته گذشته با یکی از بزرگان جریان اصولگرای ایران در کشور عمان گفتگو کرده‌اند.
رویداد۲۴ ایران ایران و آمریکا حسن روحانی 

  

راه حل کارشناسی برای بازگشت تعادل به بورسدرحالی که شاخص کل بورس و فرابورس همچنان به سمت کاهشی شدن تمایل دارند درحالی که از وضعیت بازارهای موازی انتظار می رود چراغ بازار سرمایه سبز باشد، یک کارشناس بازار سرمایه بر این باور است که اجبار افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی شرکت ها، می تواند تاثیر زیادی روی تعادل بخشی به این بازار داشته باشد.
۵۵ آنلاین شاخص پتروشیمی تامین اجتماعی 

  

خودرو وارد بورس شود یا نشود؟در راستای پیشنهاد نمایندگان مجلس شورای اسلامی مبنی بر عرضه خودرو در بورس کالا، به اعتقاد یک کارشناس صنعت خودرو چنانچه اصل موضوع با هدف حذف واسطه‌ها، رونق صنعت خودرو و رسیدن به قیمت شفاف باشد، بسیار هم خوب است. اما زمانی که دوباره پای شورای رقابت برای تعیین قیمت پایه به میان می‌آید، دقیقا نقض هدف اصلی است.
خودروتک واردات خودرو خودرو خودروسازان 

  

هشدار پمپئو درباره هرگونه تلاش برای بازگرداندن آمریکا به برجاموزیر خارجه آمریکا با انتقاد مجدد از برجام، نسبت به هرگونه تلاش برای بازگرداندن این کشور به توافق هسته‌ای با ایران هشدار داد.
ایلنا مایک پمپئو انتخابات ریاست جمهوری هسته ای 

  

بیمار روانی مطب دکتر را آتش زدمرد بیمار وقتی برای ویزیت به مطب پزشک خود در یکی از خیابان‌های شیراز رفته بود مطب او را به آتش کشید.
مملکت‌آنلاین شیراز پزشک پلیس 

  

خبر مهم بورسی / حمایت ویژه در راه استحمایت صندوق توسعه ملی از بازار سهام هرچند در چند وقت اخیر با انتقاداتی همراه بود اما به نظر می‌رسد گام‌های اجرایی آن یکی یکی در حال برداشته شدن است. در این مورد شب گذشته خبر جدیدی اعلام شد.
گسترش صندوق توسعه ملی سهام بانک مرکزی 

  

یک فعال سیاسی اصولگرا درباره تهدید موسوی خوئینی ها به افشاگری پس از شکست در انتخابات، گفت: این آقایان چون حرفی برای گفتن ندارند یکسری تاکتیک های جدیدی را به کار می گیرند اما در کل استراتژی انتخاباتی جدیدی ندارند. به عبارت دیگر تاکتیک هایی را در قالب استراتژی های سوخته قبلی به کار می بندند تا جواب بگیرند که قطعا نتیجه برای آنها به همراه نخواهد داشت.
نامه نیوز رئیس جمهور دولت اصلاحات ایوانکا ترامپ 

  

ملاقات بورس با هسته سخت/ شاخص کل در محدوده حساساقتصاد نیوز:شاخص بازار سهام تا کف لمس شده در شهریور 14 هزار واحد فاصله دارد؛ کفی که در برابر ریزش بیشتر مقاومت کرده اما در کنار آن شاخص‌های ضعیف معاملاتی دیروز کار شاخص برای برگشت پرقدرت را سخت کرده است.
اقتصادنیوز بورس تهران بانک صادرات بازی 

  

پرداخت یارانه جدید 120هزارتومانی به مردم + جزئیاترحیم زارع در خصوص آخرین وضعیت طرح الزام دولت به پرداخت یارانه برای تامین کالا‌های اساسی تصریح کرد:
مستقل‌آنلاین یارانه دولت تولید 

  

یارانه نقدی فرزندان چه کسانی سه برابر می شود؟نماینده مردم ملکان در مجلس شورای اسلامی با تشریح جزئیاتی از طرح تشویق زاد و ولد گفت که بر این اساس از زمان تولد فرزند سوم خانوارها یارانه‌ای به اندازه مبلغ یارانه خود دریافت می‌کنند.
مستقل‌آنلاین یارانه سهام مجلس شورای اسلامی 

  

خبر خوش جهانگیری درباره واردات دارو و کالاهای اساسیمعاون اول رئیس‌جمهوری گفت: مردم اطمینان داشته باشند که دارو و کالاهای اساسی را تا آخر سال با ارز 4200 تومانی تأمین خواهیم کرد؛ لذا دغدغه‌ای در این زمینه نداشته باشند و امیدواریم بتوانیم ارز مورد نیاز را تأمین کنیم.
گسترش اسحاق جهانگیری واردات دارو 

  

تحریم تسلیحاتی؛ بررسی روابط ایران با دیگر کشورها پس از 27 مهر ماهاروپا با وجود اینکه همچنان به برجام پایبند است، اما بعید است که وارد مبادلات تسلیحاتی با ایران شود. ایران هم گفته است مشتری تسلیحات اروپایی نیست. اما ایران می‌توانند با دو قدرت دیگر جهان یعنی روسیه و چین در این حوزه کار کند.
رویداد۲۴ ایران ایران و آمریکا ایران و روسیه 

  

آیا قیمت دلار کاهش می یابد؟/سیاست‌های بازار ساز ارزی چیست؟سکه و دلار در حالی در مسیر نزولی جرکت کرد که همچنان دیدگاه متناقضی درباره آینده قیمت دلار وجود دارد. آیا قیمت دلار پایین خواهد آمد.
اقتصادنیوز قیمت دلار پتروشیمی 

  اخبار داغ
  

گزارش منافن از توسعه حفاری در ایران با وجود تحریم‌ها و همه‌گیری کرونامنافن در تحلیلی به توسعه حفاری تجاری در ایران پرداخت.
ایلنا گاز ایران ویروس 

  

اگر آمریکا کرونا را مدیریت نکند شرایط داخلی‌اش از کنترل خارج می‌شودیک کارشناس مسایل آمریکا گفت: ترامپ اگر قادر به کنترل شیوع کرونا نشود، دامنه اعتراض‌های اجتماعی، بیکاری و فقر در آمریکا افزایش می‌یابد و شرایط از کنترل خارج می‌شود.
اعتماد دونالد ترامپ ایران ترامپ 

  

کاهش شدت کرونا با این دارو+ جزئیاتدانشمندان به تازگی دریافتند که داروهای استاتین که کاهش دهنده های کلسترول هستند، می توانند شدت بیماری کرونا را کاهش دهند.
اقتصادنیوز دارو کلسترول ویروس 

  

تاکید سازمان جهانی بهداشت بر طبیعی بودن منشاء ویروس کروناسازمان جهانی بهداشت (WHO) مجدداً بر طبیعی بودن منشأ شیوع کروناویروس جدید تاکید کرد.
رویداد۲۴ ویروس رسانه 

  

تشکیک دانشمندان انگلیسی درباره اثربخشی قطعی واکسن کرونا؛ شاید کاهش شدت بیماری!یافته جدید دانشمندان انگلیسی نشان می‌دهد این احتمال وجود دارد که واکسن کرونا مانع از ابتلا به این بیماری نشود و تنها شدت درگیری در بیماران را کاهش دهد.
تسنیم روسیه دولت ویروس 

  

چهاربسته حمایتی برای کسب و کارهای آسیب دیده از کرونا"پرداخت تسهیلات"،"بیمه بیکاری"،"مشوق بیمه کارفرمایی" و "یارانه دستمزد" چهار بسته حمایتی دولت بوده که
خبرفوری وام وزارت راه و شهرسازی دولت 

  

بنابر اعلام کمیته اپیدمیولوژی بیماری کرونا، در هفته منتهی به چهارم مهر ماه، وضعیت بیماری کووید-19 در کشور روند مختصر صعودی را نشان می‌دهد و در 13 استان شاهد روند صعودی یا آغاز پیک این بیماری بوده‌ایم.
رویداد۲۴ استان اصفهان استان ایلام استان خراسان شمالی 

  

ماماها درگیر بیماران کرونایی/کمترین حقوق را ماما دارد به گزارش خبرگزاری مهر، فرحناز محمدی سعادت، با اشاره به اینکه تاکنون 8 ماما در اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده اند، گفت: ماماها دوشادوش پزشکان و پرستاران در مبارزه با کرونا بسیار فعال بوده اند، به ویژه در بخش بهداشت در خط مقدم مبارزه با کرونا هستند زیرا در این بخش مراجعینی داریم که ناقلین بدون علامت هستند. وی با اشاره به خدمات ماماها از جمله مشارکت در طرح غربالگری کرونا،…
مهر رایگان درمان بخش خصوصی 

  

قیمت سکه نیم سکه و ربع سکه امروز دوشنبه 1399/07/07| قیمت‌ها بالا رفتبازار امروز شاهد افزایش 50 هزار تومانی قیمت سکه است که به 13,550,000 (سیزده میلیون و پانصد و پنجاه هزار) تومان رسید.
اقتصادنیوز قیمت جدول 

  

بایدها و نبایدهای عرضه خودرو در بورسعرضه خودرو در بورس ازجمله طرح‌هایی است که قرار است با اهدافی نظیر ساماندهی بازار و صنعت خودرو به‌زودی به مرحله اجرا درآید. طرحی که محور اصلی آن شفافیت معاملات و تبدیل خودرو از کالایی سرمایه‌ای به یک کالای مصرفی است.
گسترش وام خودرو خودروسازان 

  

تعطیلی صحن شورای شهر به دلیل ابتلای یکی از اعضا به کرونارئیس شورای شهر تهران از تعطیلی جلسه فردای این شورا به دلیل ابتلای یکی از اعضا به کرونا خبر داد.
ایلنا شورای شهر تهران تهران خبرنگار 

  

میزبانی بورس انرژی از عرضه انواع فرآورده‌ پالایشی و پتروشیمیرینگ داخلی بورس انرژی ایران امروز شاهد عرضه انواع فرآورده‌ پالایشی و پتروشیمی خواهد بود.
ایلنا انرژی شیراز گاز 

  

بورس منفی تا کی ادامه دارد؟در حالی که محدود مقاومتی یک میلیون و 500 هزار واحد از شاخص کل تاثیر چشم‌گیری روی روند بازار در آینده خواهد داشت اما امروز نیز بازار بیش از دو درصد ریزش کرد، اما چه عواملی روی روند بازار تاثیرگذار خواهد بود؟
گسترش صندوق توسعه ملی شاخص سهام