نقدی به بیانیه‌ی «جمهوری‌خواهان» درباره‌ی «آمریکاستیزی و اسرائیل‌ستیزی»

حمیدرضا جلایی‌پور، فعال سیاسی اصلاح طلب و استاد دانشگاه تهران در کانال تلگرامی خود نوشت: بیانیه‌ای در سایت زیتون در نقد سیاست خارجی آمریکاستیزی و اسرائیل‌ستیزی جمهوری اسلامی نوشته شده است [لینک]. مضمون این بیانیه در بعضی گروه‌های تلگرامی اصلاح‌جو مورد نقد قرار گرفت. در زیر یک قرائت از این نقدها را می‌خوانید...

نقدی به بیانیه‌ی «جمهوری‌خواهان» درباره‌ی «آمریکاستیزی و اسرائیل‌ستیزی»

حمیدرضا جلایی‌پور، فعال سیاسی اصلاح طلب و استاد دانشگاه تهران در کانال تلگرامی خود نوشت:

بیانیه‌ای در سایت زیتون در نقد سیاست خارجی آمریکاستیزی و اسرائیل‌ستیزی جمهوری اسلامی نوشته شده است [لینک]. مضمون این بیانیه در بعضی گروه‌های تلگرامی اصلاح‌جو مورد نقد قرار گرفت. در زیر یک قرائت از این نقدها را می‌خوانید.

======

1-بخش اول بیانیه که خیلی هم مفصل است، شبیه متن‌های نوآموزان علوم ‌سیاسی است که از روی تکست‌بوک‌های دهه‌ی 1970 درمورد ترمینولوژی سیاست خارجی و‌ خوبی‌های دیپلماسی و سیاست خارجی معقول و مبتنی بر منافع ملی نوشته شده باشد.

2-بخش دوم در نقد سیاست خارجی ج‌.ا.ا چنان نوشته شده که انگار در جهان و منطقه نه بوش‌ پسری و نه ترامپی آمده و نه القاعده و داعشی رفته است. نه انقلاب، جنگ و‌ اپوزیسیون مسلح و تجزیه‌طلب و کودتایی بوده است. نه ترور و تحریم و اتحادی میان اپوزیسیون و نیروهای مهاجم خارجی برای براندازی در کار بوده است.‌ گویی کلیات ابوالبقا ست در نقد سیاست خارجی ج‌.ا.ا است. شگفت‌انگیز این که هنوز هم جابه‌جا به ادبیات نسل اول جهانی‌شدن ارجاع داده‌اند.

3-در بخش سوم ‌که تجویزی است، لقمه را چند دور، دور سر گردانده تا بعد از این همه دراز سخنی ملال‌آور، بالاخره اصل قصه را بگویند: «تجربه‌ی این سه دهه نشان داده است تغییر افراد و جناح‌های سیاسی نتوانسته است به تغییر پایه ای این سیاست منجر شود. تغییر سیاست‌ها درایران، نیازمند تغییر و تحولات اساسی در ساختار حکومتی مبتنی بر ولایت فقیه است.» معلوم‌ نیست مخاطب این متن چرا باید به نویسندگان متن اعتماد کند، و با توجه به محتوای این متن، میان نویسندگان و فرشگرد، شورای‌گذار، مجاهدین خلق و سلطنت‌طلبان تمایزی ببیند!

4-پرسشی که نویسندگان این متن شایسته است پاسخ دهند این است: «مخاطبان عام، و همچنین گروه‌های سیاسی اصلاح‌طلب بیرون حکومت و اصلاح‌طلبان درون حکومت و منتقدان ایران‌دوست و حاکمان کنونی، چگونه و بر اساس چه علائمی در این متن باید بتوانند میان موضع این متن با موضع «براندازان» نزدیک به اسرائیل و عربستان و جنگ‌طلبان آمریکا فاصله بگذراند؟» به نظر می‌رسد آزمون ‌ساده‌ و روشن‌گری برای سنجیدن عیار این متن می‌توان پیش نهاد. آن آزمون ساده عبارت است از طرح این پرسش روشن که این متن مدعی جمهوری‌خواهی چه تفاوتی با متن‌هایی دارد که گروه‌های سیاسی غیرجمهوری‌خواه صادر می‌کنند. این که عده‌ای نام جمهوری‌خواه بر خود بگذارند و حرف سلطنت‌طلب‌ها و اقمارشان را بزنند، بیش‌تر شبیه رد گم کردن است و کم‌تر صادقانه به نظر می‌رسد.

5-برداشت من این است که مخاطب اصلی و مضمر این متن دستگاه سیاست خارجی بایدن است. پیام این متن به کاخ سفید این است که زنهار و هشدار که با این ج‌.ا.ا نمی‌شود از در دیپلماسی در آمد؛ تحریم‌ها را ابقا کن تا این ساختار تغییر کند.

مشکل مذاکره مستقیم چیست؟

انتهای پیام

برچسب هاآمریکا ستیزی حمیدرضا جلایی پور دیپلماسی سیاست خارجی

ایران دیپلماسی جمهوری خواه   اخبار برگزیده
  

آخرین بررسی ها درباره پالرمو و CFT از زبان محسن رضاییدبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام از پایان کار کمیسیون مشترک مجمع تشخیص مصلحت نظام درباره پالرمو و CFT خبر داد و گفت: پیشنهادات کمیسیون برای طرح در صحن مجمع تشخیص آماده شد.
فردا گروه ویژه اقدام مالی دولت محسن رضایی 

  

سود بانک‌های آمریکا 36.5 درصد کاهش یافتبانک‌های امریکا مقادیر عظیمی را برای پشتیبانی در برابر ضرر و زیان‌های احتمالی طی بحران کرونا کنار گذاشته بودند که باعث کاهش 36.5درصدی سوددهی آنها در 2020 شد، کاهش نرخ بهره هم بر سود این بانک‌ها تأثیر گذاشته است.
گسترش سود بانک مرکزی بانک 

  

کاهش قیمت نفت در پی افزایش ذخیره‌سازی‌های آمریکاقیمت شاخص نفت خام برنت ساعت 5 و 6 دقیقه امروز (چهارشنبه، ششم اسفندماه) با 38 سنت کاهش به 64 دلار و 99 سنت و قیمت شاخص دبلیوتی‌آی آمریکا با 55 سنت کاهش به 61 دلار و 12 سنت برای هر بشکه رسید.
ایلنا قیمت قیمت نفت نفت 

  

تکذیب تغییر دبیرکل و مسئولین واحدها در حزب جمهوریتبا توجه به انتشار برخی خبرهای کذب در تعدادی از رسانه های مغرض، درباره تغییر دبیرکل و مسئولین برخی واحدهای حزب جمهوریت، پایگاه رسمی اطلاع رسانی این حزب، اطلاعیه ای را صادر کرد.
مستقل‌آنلاین کمیسیون ماده 10 احزاب قانون رسانه 

  

شهر‌های ممنوعه اعلام شدن | ورود به استان‌های شمالی و 8 شهر دیگر ممنوع استرئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک راهور ناجا جزئیات ممنوعیت ورود خودروهای شخصی به شهرهای ممنوعه را تشریح کرد.
۵۵ آنلاین استان خوزستان هواشناسی خودرو 

  

آماده‌باش پلیس از 20 اسفند تا 19 فروردین 1400/ منتظر تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا برای ایام نوروز هستیمفرمانده ناجا با بیان اینکه پلیس بیشترین سهم را در پیشگیری از ویروس کرونا داشته است، گفت: پلیس از 20 اسفند تا 19 فرودین آماده باش هستم؛ ما آماده ارائه خدمات به مردم هستیم و باید دید ستاد ملی مقابله با کرونا چه تصمیمی برای عید خواهد گرفت.
ایلنا پلیس ساخت و ساز استان خوزستان 

  

کنایه های تند روحانی به مجلس: حق نداریم با اعضاب مردم بازی کنیم/ هیچ قوه‌ای نمی تواند در کار قوه مجریه دخالت کندرئیس جمهوری با تاکید بر اینکه هیچ قوه ای نمی‌تواند در امر قوای دیگر دخالت کند، گفت: اصل 113 کامل روشن و از بدیهیات است واضحات تفسیر ندارد کاملا روشن است که رییس جمهور مسئول اجرای قانون است نه ناظر.
اقتصادنیوز بازی کار قانون 

  

گروهی از نمایندگان جمهوری خواه مجلس نمایندگان آمریکا در نامه‌ای به رئیس جمهور این کشور، خواستار تجدید نظر در لغو احتمالی تحریم‌های ایران شدند.
نامه نیوز جمهوری خواه سهام عدالت سهام 

  

توییت قالیباف: اتحاد مردم، قفل تحریم را خواهدشکسترییس مجلس در توییتی نوشت: قفل تحریم‌ها هم با اتحاد مردم ایران شکسته خواهد شد.
مملکت‌آنلاین ایران مجلس شورای اسلامی قانون 

  

آمار کرونای انگلیسی در این شهر ایران شدت گرفت + جزئیاتآمار کرونای انگلیسی در هرمزگانی به 9 تن رسید سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت :
مستقل‌آنلاین ایران مصاحبه خبرنگار 

  

عادل فردوسی پور- علی کریمی؛ پای چه کسی در میان است؟بعد از آنکه حسین شریعتمداری، علی کریمی را به‌دلیل بستن مچ‌بند سبز، شایسته احراز صلاحیت ندانست، جریانی همسو با این تفکرات، با مطرح‌کردن مسائلی غیرواقع، سعی در برهم‌زدن شرایط به ضرر کریمی کردند.
خانه فوتبال علی کریمی فدراسیون فوتبال ازدواج 

  

کاهش قیمت خودرو با اهرم دلار / افت یک تا 4 میلیون تومانیپس از یک روند افزایشی تقریبا 10 روزه اما آرام، قیمت خودرو از یکی دو روز پیش روند کاهشی را در پیش گرفت.
خودروتک کاهش قیمت ها قیمت ارز قیمت 

  

پنتاگون: دفاع موشکی ما بر کره شمالی متمرکز است نه چین، روسیه و ایرانمعاون رییس ستاد مشترک ارتش ایالات متحده گفت: توانایی دفاع موشکی آمریکا به وضوح بر کره شمالی متمرکز است، نه چین، روسیه و ایران و باید برای مقابله با تهدیدات این کشور به پیشرفت خود ادامه دهیم.
مثلث صدا و سیما کره شمالی ماه 

  

فرمول دریافت مالیات از خودروهای لوکس / 2 مثال از میزان مالیات خودرو لوکسدر جریان بررسی لایحه بودجه 1400 در مجلس شورای اسلامی، دریافت مالیات از خودروهای لوکس برای سال آینده تصویب شد. همچنین در این مصوبه فرمول دریافت مالیات از خودروهای لوکس نیز آمده است. با این مصوبه همچنین ملاک لوکس بودن خودرو که آن را مشمول دریافت مالیات می کند نیز مشخص شد.
خودروتک مالیات خودرو لایحه بودجه 

  

جدی گرفتن صادرات یک واجب سیاسی استنماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: بازرگانی باید صادرات محور باشد و باید با برنامه‌ریزی بازار صادرات را جدی بگیریم چراکه این یک واجب سیاسی است.
۵۵ آنلاین صادرات غیرنفتی استان مرکزی تولید 

  اخبار داغ
  

کرونا سبب استقبال مردم از کتاب شددیاکو خیری اظهار کرد: سال گذشته با شیوع بیماری کرونا و قرنطینه مردم در شهرها و خانه‌های خود سبب استقبال مردم از کتاب شد؛ از این رو به گمانم امسال نیز اجرای طرح زمستانه کتاب در اسفندماه بسیار مناسب است و با توجه به تعطیلی ایام عید مردم کتاب بیشتری تهیه می‌کنند.
ایبنا 

  

چرا قیمت خودرو سقوط می کند؟در حالی که قیمت ها در بازار خودرو در چند روز گذشته قفل شده بود طی 48 ساعت اخیر ریزش قیمت ها دوباره در این بازار آغاز شد؛ این ریزش قیمت ها به طوری است که پراید 111 از 128 میلیون تومان در اواسط هفته جاری امروز به 126 میلیون تومان رسیده است.
گسترش قیمت خودرو بازار خودرو 

  

آقایان با مصرف این مواد غذایی به استقبال کرونا می رونددکتر زهرا عبداللهی با بیان اینکه علت افزایش ابتلای مردان به بیماری های غیر واگیر مانند فشار خون بالا و چربی خون بالا، الگوی غذایی نادرست است گفت:
مستقل‌آنلاین فشار خون بالا خشکبار مواد غذایی 

  

بازیگرانی که واکسن کرونا زدندبا آغاز واکسیناسیون در جهان، برخی بازیگران مشهور چون آرنولد شوارتزنگر و جین فوندا هم واکسن زده‌اند.
اقتصادنیوز واکسیناسیون 

  

علت سقوط بورس چه بود؟شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در مقایسه با پایان هفته گذشته حدود 2.7 درصد افت داشت.
گسترش شاخص تهران ایران خودرو 

  

شهرهای قرمز کرونایی خوزستان به 11 شهر افزایش یافت/ دورهمی های خانوادگی مهمترین دلیل تشدید کرونا در خوزستانفرمانده عملیات مقابله با بیماری کرونا در استان خوزستان گفت: با قرمز شدن وضعیت کرونایی شهرهای خرمشهر و رامهرمز، شهرهای قرمز کرونایی خوزستان به 11 شهر رسید.
برنا استان خوزستان خرمشهر دورهمی 

  

از عرش به فرش عرضه اولیه های بورسی!روزگاری نه چندان دور، عرضه اولیه های بازار سرمایه، به عنوان جذاب ترین و شیرین ترین بخش این بازار حسا
خبرفوری فرش سرمایه کار 

  

قم هم آلوده به کرونای انگلیسی شدرئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قم از شناسایی دو مورد ویروس انگلیسی درقم خبرداد و با این شرایط قم هم به کرونای انگلیسی آلوده شد.
اقتصادنیوز قم استان قم ویروس 

  

میزان احتمال مبتلا شدن افراد به ویروس کرونا پس از تزریق واکسن به گزارش خبرگزاری مهر، پیام طبرسی عضو ستاد علمی مبارزه با کرونا در برنامه «تهران ما سلامت» رادیو تهران با اشاره به اظهارات نمکی وزیر بهداشت درباره واردات واکسن کرونا به کشور اظهار داشت: 250 هزار واکسن از چین به زودی وارد می‌شود. تعدادی هم واکسن آسترازنکا از کوواکس و تعدادی هم از هند و کره جنوبی در آینده نزدیک وارد کشور می‌شود. تعدادی هم واکسن اسپوتنیک روسیه به کشور وارد شده که…
مهر وزارت بهداشت ویروس کوبا 

  

مبتلایان به کرونا بعد از 6 ماه دچار این مشکل می شوندخستگی، درد قفسه سینه و از دست دادن حس بویایی و چشایی اثرات طولانی مدت شناخته شده‌ی ویروس کرونا است؛ در این بین دانشمندان با تحقیقات جدید خود یکی دیگر از اثرات جدید طولانی مدت این ویروس را شناسایی کردند.
مستقل‌آنلاین مصاحبه ماه آکادمی علوم 

  

تغذیه درمانی برای مدیریت کرونابررسی‌ها نشان داده است بین تغذیه، سیستم ایمنی بدن و بیماری ناشی از ویروس کوید19 ارتباط مستقیمی وجود
خبرفوری تغذیه سیستم ایمنی قهوه 

  

تداوم جنگ معیشت و کرونا در بازار تهرانآمار ابتلا به کرونا رو به افزایش است و باعث افزایش نگرانی‌ها برای شروع پیک چهارم همه‌گیری شده است. ح
خبرفوری جنگ ویروس نوروز