ایلنا   |  اقتصادی  |  

آیا کاهش ارزش لیر به سود تجارت ایران-ترکیه است؟

اگر تجارت ایران و ترکیه براساس لیر باشد، باز هم حجم تجارت دو کشور افزایش پیدا خواهد کرد به دلیل اینکه قیمت تمام شده برای خریدار ایرانی کاهش پیدا می‌کند در نتیجه معاملات بیشتر خواهد شد.

آیا کاهش ارزش لیر به سود تجارت ایران-ترکیه است؟

اگر تجارت ایران و ترکیه براساس لیر باشد، باز هم حجم تجارت دو کشور افزایش پیدا خواهد کرد به دلیل اینکه قیمت تمام شده برای خریدار ایرانی کاهش پیدا می‌کند در نتیجه معاملات بیشتر خواهد شد.

به گزارش خبرنگار ایلناُ؛ لیر ترک در یک سال اخیر بیش از 40 درصد ارزش خود را از دست داده است که به نوعی  در تاریخ چند دهه اخیر ترکیه بی‌سابقه است. از همین رو شاهد اعتراضات شهروندان در شهرهای بزرگ ترکیه مانند استانبول و آنکارا از روز گذشته بوده‌ایم چون این موضوع موجب کاهش اعتماد آحاد جامعه به سیاست‌گذار می‌شود.

در ریشه‌یابی این موضوع می‌توان دلایل مختلفی را مطرح کرد اما تحریم‌های خارجی به ویژه از سوی آمریکا در موضوع خرید سامانه موشکی اس 400 روسیه و به ویژه دخالت رییس جمهور ترکیه در سیاست‌های پولی بانک مرکزی از وزن بالایی برخوردار است.

اردوغان در ماه‌های اخیر در چندین سخنرانی خود را به عنوان مخالف نرخ بهره بالا معرفی کرده است. استدلال وی و موافقان آن بر این اصل استوار است که با کاهش نرخ بهره می‌توان سرمایه‌گذاری و در نتیجه تولید و صادرات این کشور را افزایش داد. اما در نقطه مقابل مخالفان باور دارند که کاهش نرخ بهره در شرایط کنونی که کشور با تورم تقریبا 20 درصدی دست و پنجه نرم می‌کند می‌تواند تورم را در ماه‌های آینده تشدید کند به طوری که بر اساس پیش بینی بانک سوسیت ژنرال در صورت این اتفاق نرخ تورم در ترکیه به شدت افزایش خواهد یافت و حتی تبدیل به ابرتورم می‌شود. از همین رو این موضوعات موجب نارضایتی شهروندان از سیاست‌های اقتصادی دولت شده است.

بر اساس تئوری‌های اقتصادی کاهش ارزش پولی ملی به معنای رشد صادرات و کاهش واردات است این موضوع برای ترکیه که به عنوان کشور صادرات‌محور تعریف می‌شود می‌تواند تا حدودی نتایج مثبتی داشته باشد. به ویژه آنکه این کشور صادرات سالانه 500 میلیون دلاری را هدف‌گذاری کرده است همچنین این موضوع می‌تواند برای گردشگران و سرمایه‌گذاران خارجی جذاب باشد برای نمونه ایرانیان و عراقی‌ها که همیشه در صدر خرید مسکن ترکیه قرار دارند همزمان با کاهش نرخ لیر تقاضای خود برای مسکن را افزایش دادند به طوری که بر اساس آمار اعلام شده در ماه اکتبر 2021 ایرانی‌ها 1265 خانه در ترکیه خریداری کردند. که پس از آن عراقی‌ها، روس‌ها، آلمانی‌ها و قزاق‌ها قرار دارند.

همچنین آنکارا همیشه بر روی درآمدهای ارزی حاصل از بخش گردشگری حساب ویژه‌ای باز کرده است به طوری که به گفته برخی از مقامات درآمدهای ارزی این  کشور در ماه‌های اخیر از اسپانیا پیشی گرفته است بنابراین تاثیر لیر را می‌توان از دو بعد مثبت و منفی بررسی کرد البته تاثیرات مثبت آن منوط بر عدم کاهش بیشتر آن است چون در این صورت کشور با بحران ارزی روبرو می‌شود.

رضا کامی ،دبیر اتاق بازرگانی تبریز، در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره افت ارز لیر و تصمیمات سرمایه‌گذاران خارجی به ویژه ایرانی‌ها در ترکیه با توجه به نوسانات ارزی در این کشور اظهار داشت: سرمایه گذاری یک مقوله و تصمیم برای بلند‌ مدت است و در کوتاه مدت نمی‌توان برای آن برنامه‌ریزی داشت و بتوان سیاست‌های سرمایه گذاری را در لحظه تغییر داد اما اگر روند کاهش ارزش لیر طولانی و ادامه‌دار باشد، این موضوع در تجارت با ترکیه به نفع سرمایه‌گذاران ایرانی‌ها خواهد بود چراکه قیمت تمام شده، پایین می‌آید.

وی ادامه داد: تغییرات در سرمایه‌گذاری این کشور به طور مستقیم به این موضوع بستگی دارد که کاهش ارزش لیر در قیمت انواع کالا و خدمات چه اثری داشته باشد. اگر کاهش ارزش لیر بر روی قیمت‌ها اثر فوری و افزایشی داشته باشد، شاید بر تصمیمات سرمایه‌گذاران اثر‌گذار باشد اما به هر حال کاهش ارزش لیر به نفع خارجی‌ها و به ویژه ایرانی‌‌ها خواهد بود البته به شرط اینکه قیمت کالا و محصولات به همان اندازه افزایش پیدا نکند.

این کارشناس مسائل ترکیه افزود:  وقتی قیمت لیر در حال کاهش است و  قیمت‌ها ثابت بماند، این جریان به نفع سرمایه گذاران خارجی و ایرانی خواهد بود. به طور مثال شاهد این خواهیم بود که  حجم خرید مسکن  در این کشور افزایش پیدا می‌کند.

کامی تاکید کرد: اگر تجارت ایران و ترکیه براساس لیر باشد، باز هم حجم تجارت دو کشور افزایش پیدا خواهد کرد به دلیل اینکه قیمت تمام شده برای خریدار ایرانی کاهش پیدا می‌کند در نتیجه معاملات بیشتر خواهد شد.  

وی با بیان اینکه کاهش ارزش لیر مرتبط با بحث‌های اقتصاد کلان این کشور است، گفت: مباحث و جریان سیاسی داخل ترکیه و اتفاقاتی در زمینه سیاسی هم در کاهش ارز لیر اثرگذار بوده‌است اما نکته مهم این است که تکالیف دستوری و قیمت دستوری در اقتصاد کشور ترکیه که مبتنی بر قواعد اقتصاد آزاد است نه تنها اثر مثبت نداشت بلکه باعث شدت افت ارزش لیر شد چنانکه دیدیم، در ماه‌های اخیر هر چند مدیران بانک مرکزی و مدیران اقتصادی تغییر کرده اما بهبودی حاصل نشد و افت قیمت لیر بیشتر شد.   

انتهای پیام/

کاهش نرخ بهره سود تجارت   اخبار برگزیده
  

اولیور کان: مسی لایق توپ طلا نبود !مدیر اجرایی باشگاه بایرن مونیخ معتقد است که مهاجم لهستانی باواریایی‌های باید به عنوان برنده توپ طلا در سال 2021 معرفی می‌شد.
خانه فوتبال لیونل مسی توپ طلا بایرن مونیخ 

  

پیش بینی قیمت دلار امروز از مسیر برجاماقتصادنیوز: قیمت دلار در معاملات پشت خطی شب گذشته ارزان شد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

بیکاری فزاینده با هزینه 35 درصد منابع اشتغال در بخش‌های غیرمرتبطعضو هیأت رئیسه مجلس گفت: هزینه 35 درصدی منابع اشتغال در بخش‌های دیگر سبب بیکاری فزاینده در سال 99 شد.
ایلنا بیکاری بانک هزینه 

  

دولت گزارش عملکرد 100 روز ابتدایی را ارائه می‌دهدسخنگوی دولت گفت: دولت تعهدی برای ارائه گزارش عملکرد 100 روز ابتدایی نداشت اما وظیفه خودش می‌داند این کار را انجام دهد و از هفته آینده این کار را انجام خواهد داد.
ایلنا دولت سخنگوی دولت کار 

  

اولین موضع آمریکا پس از مذاکرات برجامی وینایسنا | جالینا پورتر معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری به سوالاتی درباره آغاز دور هفتم مذاکرات احیای توافق هسته ای در وین و تحولات در رابطه با آن پاسخ داد...
مثلث مهناز افشار ازدواج غنی سازی 

  

هشدار وزیر نفت درباره افزایش مصرف فرآورده‌های نفتی کشوروزیر نفت با تاکید بر اینکه افزایش ظرفیت پالایشی از رسالت‌های مهم دولت سیزدهم است، درباره افزایش مصرف فرآورده‌های نفتی کشور هشدار داد و گفت: رئیس‌جمهوری هم در این باره مکاتباتی با مقام معظم رهبری داشته که اگر دغدغه‌ای در تامین خوراک باشد برطرف شود.
۵۵ آنلاین وزارت نفت نفت گاز 

  

امیرعبداللهیان:در تلاش برای دستیابی به یک توافق خوب هستیموزیر امور خارجه کشورمان در تماس تلفنی دبیر کل سازمان ملل تاکید کرد: علیرغم بد عهدی و بی‌عملی آمریکا و سه کشور اروپایی، تهران با حسن نیت و جدیت وارد مذاکرات هسته‌ای وین شده است و در تلاش بر دستیابی به یک توافق خوب است.
نامه نیوز سازمان ملل متحد سازمان ملل سازمان انرژی اتمی 

  

سرنوشت مذاکراتدر بسته پیش‌رو تحلیل‌های سیاسی را فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی بخوانید.
فردا صادرات نفت حسن روحانی روزنامه 

  

دادستان تهران: اصلی ترین ماموریت دادستانی امر تعقیب استدادستان تهران نقش قضات ارجاع را در نظم دهی به امور دادسرا مهم و اساسی ارزیابی کرد و گفت: مهمترین ماموریت و وظیفه قضات ارجاع نقش مدعی العمومی است.
فردا تهران آموزش حوزه 

  

آیا واکسن‌ها روی سویه «اومیکرون» اثرگذار هستند؟ | شدت بیماری سویه اُمیکرون چه میزان است؟از زمانی که سازمان بهداشت جهانی(WHO) سویه اُمیکرون را به‌ عنوان یک سویه نگران‌کننده کووید 19 اعلام کرد، در سراسر جهان این دغدغه‌ شکل گرفته که کدام واکسن‌ها در برابر آن موثر عمل می‌کند.
۵۵ آنلاین سازمان بهداشت جهانی استرالیا آفریقای جنوبی 

  

کنایه‌های آتشین سرمربی پورتو به طارمی؛ خودخواه است!سرمربی تیم فوتبال پورتو بعد از پیروزی این تیم در هفته دوازدهم لیگ پرتغال به عصبانیت بازیکن تیمش از مهدی طارمی واکنش نشان داد و گفت: طارمی زمانی که باید پاس بدهد، شوت می‌زند!
خانه فوتبال مهدی طارمی فوتبال بازی 

  

سند دیجیتال گامی به سوی مدرن‌سازی و توانمندسازی استرئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور گفت: سند دیجیتال گامی به سوی مدرن‌سازی و توانمندسازی است و تحولی عظیم به لحاظ نحوه ارائه خدمات به متقاضیان خلق خواهد کرد.
ایلنا قوه قضاییه اپلیکیشن 

  

ارزش سهام عدالت کم شد| جزئیاتی از آینده سهام عدالتارزش 60 درصد قابل فروش سبد 532 هزار تومانی سهام عدالت به 7 میلیون و 286 هزار تومان رسیده است.
نامه نیوز سهام عدالت سهام وام 

  

ثبت‌نام کارت سوخت المثنی آغاز شدسخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی از آغاز دوباره ثبت‌نام کارت هوشمند سوخت المثنی در دفاتر پلیس +10 از امروز (دوشنبه، هشتم آبان‌ماه) خبر داد.
ایلنا پلیس ماه وزارت نفت 

  

تفویض اختیارات بیشتر به استانداران از اهداف اصلی دولت استوزیر کشور با اشاره به اینکه مهمترین هدف از دادن اختیارات بیشتر به استانداران و اختصاص صندوق توسعه استانی، توسعه استان‌ها در همه ابعاد است، افزود: برای تحقق این امر مصوبه‌ای به هیئت دولت ارائه خواهیم کرد.
مثلث هیئت دولت دولت یورو 

  اخبار داغ
  

انهدام باند جعل تست کرونا در قمسردار سید محمود میرفیضی، فرمانده انتظامی استان قم از انهدام باند جعل تست کرونا در استان قم خبر داد.
اقتصادنیوز قم استان قم 

  

بورس کالای ایران و سوریه راه اندازی شدمحمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بورس کالای مشترک ایران و سوریه با همکاری مراجع ذیربط در دو کشور تاسیس و راه‌اندازی شود.
گسترش ایران ایران و سوریه مجلس شورای اسلامی 

  

راه‌اندازی بورس کالای مشترک ایران و سوریه!محمدرضا پور ابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: بورس کالای مشترک ایران و سوریه با همکاری مراجع ذیربط در دو کشور تاسیس و راه‌اندازی شود.
اقتصادنیوز ایران ایران و سوریه مجلس شورای اسلامی 

  

این افراد کرونای آفریقایی نمی گیرند!رئیس دانشگاه علوم پزشکی آبادان گفت: گزارش‌های سازمان بهداشت جهانی نیز حاکی از آن است که افرادی که واکسن را تزریق کرده باشند کمتر به این سویه تازه مبتلا شده‌اند.
برنا سازمان بهداشت جهانی 

  

چهارمین حضور بیمه کوثر در نمایشگاه بورس، بانک و بیمهشرکت بیمه کوثر در هشتمین نمایشگاه بین‌المللی بورس، بانک، بیمه و خصوصی‌سازی و سیزدهمین نمایشگاه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری کشور که در جزیره کیش برگزار می‌شود توانمندی‌ها و خدمات خود را ارایه می‌دهد.
ایلنا بیمه بانک روابط عمومی 

  

با مصرف این نوع داروها جهش ویروس کرونا روز به روز بیشتر می‌شودتقریباً عمده تخت‌های بیمارستان و آی سی یوها توسط واکسن نزده‌ها اشغال شده است. بنابراین این موارد تهدیدی برای نظام سلامت و مشغول کردن پزشکان و از طرفی ظرفیتی برای جهش‌های ویروس هستند.
برنا ویروس بیمارستان سلامت 

  

بهنام بانی با قیمت قبل از کرونا کنسرت میدهد؟!محمد حاتم‌پور، تهیه‌کننده و کنسرت‌گذار می‌گوید سال‌های گذشته که در تالار هتل لاله پارک تبریز، محل کنسرت 17 آذرِ بهنام بانی کنسرت می‌گذاشته، 1200 تا 1300 صندلی در اختیار داشته و هم‌اکنون و در پی شیوع کرونا، مجوزی که گرفته 480 صندلی قابل فروش بوده و با احتساب بلیت‌های مهمان، 420 تا 430 صندلی با متوسط قیمت بلیت 150 هزار تومان در اختیار داشته است.
گسترش قیمت کنسرت موسیقی 

  

قیمت دلار در بازار متشکل امروز سه شنبه 1400/08/09قیمت دلار در بازار متشکل امروز گران شد.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

اختصاص 11 میلیارد دلار ارز ترجیحی به منظور واردات کالاهای اساسی و واکسن کرونادر هفت‌ماهه نخست سال جاری حدود 11.1 میلیارد دلار ارز با نرخ ترجیحی به صورت نقدی و اعتباری در راستای واردات کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات پزشکی و واکسن کرونا اختصاص یافته است.
برنا دلار ارز واردات 

  

تهیه کننده «نون.خ» همچنان در قرنطینه کرونایی!تهیه‌کننده «نون.خ» این روزها به دلیل ابتلاء به کرونا در قرنطینه به سر می‌برد و در حال گذراندن دوره درمان است.
گسترش درمان دارو تهران 

  

اختصاص 11.1 میلیارد دلار ارز ترجیحی به منظور واردات کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات پزشکی و واکسن کرونادر هفت‌ماهه نخست سال جاری حدود 11.1 میلیارد دلار ارز با نرخ ترجیحی به صورت نقدی و اعتباری در راستای واردات کالاهای اساسی، دارو، تجهیزات پزشکی و واکسن کرونا اختصاص یافته است.
ایلنا دلار ارز واردات 

  

آمار کرونا در ایران سه شنبه 9 آذر | تعداد قربانیان کرونا کاهش یافتبر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، 4 هزار و 253 بیمار جدید مبتلا به کرونا در کشور شناسایی شدند.
شما‌نیوز ایران پرسپولیس وزارت بهداشت 

  

سویه جدید کرونا حتی سازمان بهداشت جهانی را هم سردرگم کرده است!سازمان جهانی بهداشت امشب اعلام کرد که هنوز مشخص نیست سویه جدید ویروس کرونا در مقایسه با دیگر سویه ها مسری تر بوده یا باعث بیماری شدیدتری ‌شود.
برنا سازمان بهداشت جهانی ویروس 

  

قیمت دلار و یورو در صرافی ملی کاهش یافتقیمت فروش دلار آمریکا در صرافی بانک ملی ایران به نرخ 26.462 تومان معامله شد.
برنا قیمت دلار دلار آمریکا