جام ملت‌های 2023 به قطر می‌آید؟

مهمترین چالش در زمینه میزبانی قطر برای جام ملت‌های آسیا 2023 احتمالاً گرمای این کشور در فصل تابستان است.

جام ملت‌های 2023 به قطر می‌آید؟

کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC) به صورت رسمی اعلام کرد چین از میزبانی جام ملت‌های آسیا 2023 کناره‌گیری کرده است و با توجه به شرایط کرونایی، حاضر به پذیرایی از 24 تیم برتر فوتبال آسیا نیست، آنهم در شرایطی که چین باید یک سال دیگر از این رقابت‌ها میزبانی می‌کرد و حالا انتخاب میزبان بعدی جام ملت‌ها یک چالش برای AFC خواهد بود.

انتخاب کشوری که با داشتن استادیوم، زمین‌های تمرینی، هتل، زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی و... بتواند میزبان جام ملت‌های آسیا در مدت زمانی کوتاه باشد، سختی‌های خودش را دارد و از همین رو حساسیت برای انتخاب میزبان جام ملت‌های آسیا 2023 بالا خواهد رفت. در این شرایط باید دید که کنفدراسیون فوتبال آسیا چه تصمیمی در این زمینه اتخاذ می‌کند، اما شاید حدس زدن میزبان جام ملت‌ها چندان دشوار نباشد.

پس از اینکه چین اعلام کرد در سال جاری از بازی‌های آسیایی 2022 هانگژو میزبانی نخواهد کرد و شورای المپیک آسیا تعویق این مسابقات را اعلام کرد، خبرگزاری تسنیم در گزارشی با عنوان «چین میزبانی جام ملت‌های آسیا 2023 را از دست می‌دهد؟/ قطر و عربستان آماده‌ترین گزینه‌های جانشینی» به پیش‌بینی این اتفاق پرداخت که احتمال انصراف چین از میزبانی جام ملت‌ها نیز وجود دارد. از آنجایی که قطر و عربستان سعودی، نامزدهای جدی برای میزبانی جام ملت‌های 2027 هستند و AFC برای انتخاب یکی از آنها - به همراه ایران و هند که دیگر نامزدهای میزبانی هستند - مردد است، واگذاری میزبانی جام ملت‌های 2023 به یکی از دو کشور قطر و عربستان، این چالش را هم از بین خواهد برد.

می‌توان گفت آماده‌ترین کشورهای آسیایی در حال حاضر برای میزبانی مهمی چون جام ملت‌های 2023 آسیا که با حضور 24 تیم برگزار خواهد شد، قطر و عربستان سعودی هستند. قطر میزبان جام جهانی 2022 است که با حضور 32 تیم و در بالاترین سطح برگزار خواهد شد و به همین خاطر تمام زیرساخت‌های این کشور آماده میزبانی خواهند بود. از طرفی، عربستان سعودی در دو فصل اخیر، میزبانی بازی‌های متمرکز لیگ قهرمانان آسیا را بر عهده داشته است و رابطه نزدیک آنها با AFC دلیل دیگری برای گرفتن میزبانی جام ملت‌هاست. حالا AFC می‌تواند با واگذاری میزبانی جام ملت‌های 2023 به یکی از دو کشور قطر یا عربستان، تردید خود را برای انتخاب میزبان جام ملت‌های 2027 را هم از بین ببرد.

از میان قطر و عربستان سعودی، می‌توان به یک نکته دیگر توجه کرد که برنامه‌ریزی عربستانی‌ها برای میزبانی جام ملت‌های در سال 2027 بوده و شاید در این مدت کوتاه به لحاظ برنامه‌ریزی و ساختاری دچار مشکل شوند، اما از آنجایی که قطر شش ماه دیگر از جام جهانی میزبانی خواهد کرد، در آماده‌ترین شرایط ممکن قرار دارد. پس سخت نیست که پیش‌بینی کرد شانس قطر برای میزبانی از جام ملت‌های 2023 که حالا چین به طور رسمی از میزبانی آن کناره‌گیری کرده، بالاتر است.

مهمترین چالش در زمینه میزبانی قطر برای جام ملت‌های آسیا 2023 احتمالاً گرمای این کشور در فصل تابستان است. جام ملت‌های آسیا 2023 طبق اعلام قبلی و به میزبانی چین، قرار بود در ماه‌های ژوئن و جولای (خرداد و تیر 1402) برگزار شود. با اینکه استادیوم‌های قطر مجهز به سیستم خنک‌کننده و تهویه مطبوع هستند، اما کمپ‌ها یا زمین‌های تمرینی به چنین سیستمی مجهز نیستند و از همین رو شاید میزبانی قطر در تابستان برای تیم‌ها مشکل‌ساز شود. از همین رو تغییر زمان میزبانی هم قابل پیش‌بینی خواهد بود و شاید با تغییر فصل و برگزاری جام ملت‌های آسیا در ماه ژانویه 2024 (دی و بهمن 1402) این مشکل نیز برطرف شود. امکان برگزاری جام ملت‌ها در ژانویه 2023 نیز وجود ندارد، چرا که در ماه‌های نوامبر و دسامبر 2022 (آبان و آذر 1401) قطر میزبان جام جهانی است و به لحاظ تقویم فوتبال دنیا و شرایط لجستیکی، این مسئله امکان‌پذیر نیست. یعنی طبق تقویم نمی‌توان دو تورنمنت بزرگ را در فاصله یک ماه برگزار کرد و بازی‌های باشگاهی چنین اجازه‌ای را نخواهد داد.

با این حساب، با انصراف چین از میزبانی جام ملت‌های آسیا 2023 باید به زودی شاهد انتخاب جایگزین باشیم و قطر که مدافع عنوان قهرمانی هم هست، جدی‌ترین گزینه میزبانی این مسابقات خواهد بود. جام ملت‌های آسیا در سه دوره اخیر خود در سال‌های 2011 (قطر)، 2015 (استرالیا) و 2019 (امارات) در ژانویه و فصل زمستان در نیم کره شمالی برگزار شده و قرار بود پس از سه دوره و با میزبانی چین، بار دیگر در تابستان نیم کره شمالی برگزار شود که در صورت واگذاری میزبانی به یکی از دو کشور قطر یا عربستان سعودی، باز هم چنین اتفاقی رقم نخواهد خورد.

جام جهانی قطر زمین   اخبار برگزیده
  

فوری/ شاخص کل بورس به ابرکانال 1/6 میلیون واحد رسیدشاخص کل بورس با رشد 16 هزارو 200 واحدی به ابرکانال 1.6 میلیون واحد رسید در سطح یک میلیون و 600 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

آمریکا دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت زدنیروی هوایی آمریکا اعلام کرد دست به آزمایش موفقیت آمیز یک سلاح مافوق صوت که سرعت پروازش پنج برابر سرعت صوت بوده، زده است.
۵۵ آنلاین موفقیت نیروی هوایی اوکراین 

  

مردم: آقای احمدی نژاد مملکت را درست کنید!مردم بوشهر خطاب به محمود احمدی نژاد: آقای احمدی نژاد دست ما جوانها را بگیرید، مملکت را درست کنید.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد یارانه 

  

هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیستتا پایان اردیبهشت ماه 1401 پنج روز باقی است اما هنوز از افزایش حقوق بازنشستگی خبری نیست.
مستقل‌آنلاین سازمان تامین اجتماعی بازنشستگی تامین اجتماعی 

  

کوبا نمی‌تواند غلات ایران را تامین کند/ عدم موفقیت بخش خصوصی در تهاتر اوره با نهادهبازرس اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور گفت: برای تامین نیاز غلات باید مراودات تجاری را با کشورهایی که جزو تامین‌کنندگان عمده و اصلی غلات در دنیا محسوب می‌شوند مانند برزیل، آرژانتین، آمریکا، استرالیا، کانادا، اورگوئه، آلمان و فرانسه را توسعه بدهیم.
ایلنا کوبا ایران استرالیا 

  

کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌هاسازمان هواشناسی کشور با اشاره به کاهش کیفیت هوا در برخی استان‌ها اعلام کرد که به تدریج از غلظت گرد و غبار از سمت غرب کشور کاسته خواهد شد.
ایلنا هواشناسی اهواز سازمان هواشناسی 

  

آمریکا برای برجام دست به دامان قطر شدوزیر خارجه قطر در تماس تلفنی با همتای آمریکایی خود، درباره تحولات مذاکرات با ایران و همچنین جنگ اوکراین گفتگو کرد.
نامه نیوز قطر ایران اوکراین 

  

کشورهای خارجی جاسوس به ایران نفرستندخطیب زاده: انگلیس از فرستادن جاسوس به ایران خودداری کند. بیش از نیم میلیون ایرانی در انگلیس هستند و به ایران رفت و آمد می کنند و هیچ مشکلی ندارند.
مستقل‌آنلاین ایران انگلیس 

  

ادعای عجیب وزیر دفاع آمریکا برای حمله به 3 نقطه در ایرانخبرگزاری فارس نوشت: وزیر دفاع سابق آمریکا روایتی از کشمکش‌ها در دولت دونالد ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد 200 میلیون دلاری گلوبال‌هاوک توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ارائه کرده است.
مثلث وزارت دفاع ایران خودرو خودرو 

  

تحقیق حراست فدراسیون فوتبال درباره یک داور لیگ برتریپای حراست فدراسیون فوتبال به ماجرای کمک داور بازی تراکتور- ذوب‌آهن باز شد
خانه فوتبال فدراسیون فوتبال فوتبال بازی 

  

چه کسانی در اولویت دریافت سهام عدالت هستند؟اقتصادنیوز: بنابر اعلام رئیس کمیسون اقتصادی مجلس، کسانی که برگه سهام عدالت دارند، در اولویت دریافت سهام عدالت هستند.
اقتصادنیوز سهام عدالت سهام 

  

قانون تثبیت ساعت رسمی کشور به دولت ابلاغ شدرئیس مجلس شورای اسلامی، طی نامه‌ای به رئیس جمهور، قانون تثبیت ساعت رسمی کشور را ابلاغ کرد.
فردا قانون دولت رئیس جمهور 

  

واریز کمک معیشتی ماه اول به حساب همه متقاضیان/ درخواست‌ها ظرف یک ماه بررسی می‌شودوزیر کار گفت: با دستور رئیس‌جمهور کمک معیشتی ماه اول به حساب همه افراد متقاضی در سامانه واریز شده است.
ایلنا ماه کار رئیس جمهور 

  

رهبر انقلاب: اطلاعات گسترده و بیان جذاب مرحوم فاطمی‌نیا منبعی پر فیض برای جوانان بودرهبر معظم انقلاب اسلامی با صدور پیامی درگذشت عالمِ واعظ حجت‌الاسلام آقای حاج سیّد عبدالله فاطمی‌نیا را تسلیت گفتند
مثلث رهبر انقلاب وام جوانان 

  اخبار داغ
  

این خودروها وارد بورس می شوندمدیر تسویه بورس کالا گفت: امروز معاملات خودرو در بورس کالا آغاز شد و پنج خودروی جدید از هفته آینده در بورس کالا عرضه می‌شوند.
خودروتک بورس کالا خودرو نوروز 

  

شرایط واردات خودرو خارجی چیست؟/کنترل قیمت خودرو‌های وارداتی بر عهده کیست؟به گفته دبیر انجمن واردکنندگان خودرو، تا زمانی که مصوبه واردات خودرو نهایی و توسط وزارت صمت ابلاغ نشود، نمی‌توان پیش‌بینی کرد چه اتفاقی می‌افتد.
فردا واردات خودرو واردات خودرو 

  

شناسایی نمادهای پُرمعامله بورس در آخرین هفته اردیبهشت 1401اقتصادنیوز: در آخرین هفته‌ کاری اردیبهشت 1401 میانگین ارزش معاملات خرد نسبت به هفته پیش افزایش یافت.
اقتصادنیوز 

  

افزایش باورنکردنی قیمت یکه در آخر هفته/قیمت سکه امامی 90 هزار تومان گران شدقیمت انواع سکه در بازار طلا به‌دنبال افزایش اونس جهانی نسبت به روز گذشته، افزایش قیمت را تجربه می‌کند، به‌گونه‌ای که قیمت سکه امامی 90 هزار تومان افزایش یافته است.
فردا افزایش قیمت قیمت دلار 

  

استقبال از نمایشگاه باتوجه به شرایط بیماری کرونا و اقتصاد خانواده‌ها قابل قبول استوجیهه سامانی، نویسنده ادبیات داستانی، سطح استقبال مردم را خوب دانست و افزود: می‌توانست بهتر از این هم باشد ولی بالاخره باید شرایط را درک کنیم.
ایبنا نویسنده خانواده اقتصاد 

  

پیش بینی داغ از بورس هفته بعدبورس در هفته‌‌ای که گذشت رشد بیش از یک درصدی را تجربه کرد و به محدوده یک میلیون و 594 هزار واحدی رسید. به گفته کارشناسان، شاخص تا محدوده دو میلیون واحد رشد می‌کند.
گسترش سرمایه شاخص صنعت 

  

قیمت سکه امامی بر مدار صعودقیمت انواع سکه در بازار طلا به‌دنبال افزایش اونس جهانی نسبت به روز گذشته، افزایش قیمت را تجربه می‌کند، به‌گونه‌ای که قیمت سکه امامی 90 هزار تومان افزایش یافته است.
گسترش قیمت افزایش قیمت دلار 

  

اعلام آمار جدید کرونا در ایران (29 اردیبهشت)وزارت بهداشت آخرین آمار ابتلا، بهبودیافتگان و جان‌باختگان ناشی از بیماری کرونا را در کشور اعلام کرد.
گسترش درمان ایران وزارت بهداشت 

  

آمار فوتی های کرونا در ایران امروز 29 اردیبهشتبنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت طی شبانه روز گذشته 280 تن به کرونا مبتلا شده و 9 نفر جان خود را از دست دادند.
اقتصادنیوز ایران روابط عمومی وزارت بهداشت 

  

فوت 9 بیمار دیگر بر اثر کرونا/ شناسایی 280 بیمار جدیدمتاسفانه در طول 24 ساعت گذشته، 9 بیمار کووید19 جان خود را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به 141 هزار و 253 نفر رسید.
برنا 

  

معامله 103 دستگاه خودروی کارا در بورس کالادر نخستین روز از عرضه کارا در بورس کالا، 103 دستگاه از این خودرو شامل 58 دستگاه کارا دو کابین و 45 دستگاه کارا تک کابین در تالار خودرو بورس معامله شد. از این حجم 55 دستگاه در تالار معاملات و 48 دستگاه در سیستم معاملات مچینگ دادوستد شد.
شما‌نیوز خودرو بورس کالا دولت 

  

ریزش شاخص های بورس به علت افزایش نرخ تورمبر اساس جدیدترین گزارش های خبری، به دنبال ریزش شاخص های بورس در هند، نگرانی ها از افزایش تورم در این کشور رو به افزایش گذاشته است.
اقتصادنیوز شاخص تورم هند 

  

عرضه خودرو به بورس راه مناسب برای افزایش شفافیت نیستعده‌ای بر این باورند که عرضه خودرو به بورس راه مناسب برای افزایش شفافیت نیست و این روش تنها سبب افزایش چالش‌های بازار خودرو خواهد شد.
مستقل‌آنلاین خودرو بازار خودرو بورس کالا