ایلنا   |  سیاسی  |  

اقدامات ایران، واکنشی به تحریم های آمریکاست/ بایدن برجام را مسیر ثبات در منطقه می‌داند/ انتخابات آمریکا و کرونا دو اتفاق مهم در سال گذشته بود

یک استاد روابط بین‌الملل گفت: انگلستان، فرانسه و آلمان اخیراً مجدداً به حفظ برجام متعهد شدند. با این حال، آنها ایران را به دلیل گسترش برنامه غنی‌سازی اورانیوم و ذخیره اورانیوم بیش از حد مجاز در برجام مورد انتقاد قرار داده‌اند اما به نظر می‌رسد اقدامات ایران واکنشی به خروج ترامپ از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها است.

اقدامات ایران، واکنشی به تحریم های آمریکاست/ بایدن برجام را مسیر ثبات در منطقه می‌داند/ انتخابات آمریکا و کرونا دو اتفاق مهم در سال گذشته بود

یک استاد روابط بین‌الملل گفت: انگلستان، فرانسه و آلمان اخیراً مجدداً به حفظ برجام متعهد شدند. با این حال، آنها ایران را به دلیل گسترش برنامه غنی‌سازی اورانیوم و ذخیره اورانیوم بیش از حد مجاز در برجام مورد انتقاد قرار داده‌اند اما به نظر می‌رسد اقدامات ایران واکنشی به خروج ترامپ از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها است.

ریچارد کاپلان استاد روابط بین‌الملل دانشگاه آکسفورد است. وی به صورت تخصصی در حوزه روابط بین‌الملل و مطالعات جنگ و صلح تحقیق و پژوهش کرده است. این استاد دانشگاه در گفت‌وگو با ایلنا به بیان دیدگاه خود در خصوص تنش‌ در روابط ایران و آمریکا و آینده برجام پرداخت.

وی در ابتدا با اشاره به اهمیت برجام برای «جو بایدن» گفت: رئیس جمهور جدید آمریکا، بازگشت به برجام را بهترین مسیر فوری برای ثبات منطقه می‌داند. آلمان، فرانسه و انگلیس نیز این عقیده را دارند و ایالات متحده را برای بازگشت به برجام تشویق می‌کنند و من فکر می‌کنم مخالفت برخی در آمریکا با این بازگشت مانع تحقق این امر نخواهد شد. 

وی ادامه داد: اگرچه بایدن و کشورهای اروپایی مایل هستند توافقنامه گسترده‌تری را با ایران بررسی کنند که به برنامه موشک‌های بالستیک و نقش منطقه‌ای تهران هم بپردازد اما حتی بازگشت مجدد به توافق اصلی نیز به کاهش تنش کمک می‌کند.

کاپلان در مورد بدعهدی‌های اروپا به تعهدات برجامی خود نیز گفت: انگلستان، فرانسه و آلمان اخیراً  مجدداً به حفظ برجام متعهد شدند. با این حال، آنها ایران را به دلیل گسترش برنامه غنی‌سازی اورانیوم و ذخیره اورانیوم  بیش از حد مجاز در برجام مورد انتقاد قرار داده‌اند اما به نظر می‌رسد اقدامات ایران واکنشی به خروج ترامپ از برجام و اعمال مجدد تحریم‌ها است.

این استاد دانشگاه همچنین در مورد مهم‌ترین رخدادهای سال گذشته گفت: دو رویداد مهم سال گذشته همه‌گیری ویروس کرونا و انتخابات ایالات متحده بود. بیماری همه‌گیر جدی‌ترین تهدید برای سلامت جهانی در قرن گذشته است. انتخابات ایالات متحده مهم بود زیرا جمهوری خواهان به رهبری دونالد ترامپ کنترل ریاست جمهوری آمریکا و مجالس را از دست دادند و اعتراض ترامپ در مورد نتیجه انتخابات یکی از جدی‌ترین تهدیدهای دموکراسی است که ایالات متحده با آن روبرو شده است.

 

 

ایران ایران و آمریکا دونالد ترامپ   اخبار برگزیده
  

شرط ایران برای مذاکره برجامی با آمریکا: شرایط را به قبل از دولت ترامپ برگردانندرئیس دفتر رئیس‌جمهور موضع ایران در قبال بازگشت احتمالی آمریکا به برجام را بازگشت شرایط تحریمی به دوره قبل از دولت ترامپ اعلام کرد.
مثلث ایران ترامپ وام ازدواج 

  

افشاگری درباره علت فروش 12 برابری تابلوی آیدین آغداشلو در حراج بزرگ تهرانفروش 12 برابری تابلوی آیدین آغداشلو در حراج تهران، انتقاد‌هایی را به دنبال داشت که موضوع این گزارش است.
اقتصادنیوز آیدین آغداشلو تهران ایران 

  

فرمانده ناجا درباره واکسن‌های آمریکا انگلیس و فرانسه: اینها رسوا شدند؛ دیدیم که چگونه این واکسن‌ها موجب مرگ و میر شدسردار حسین اشتری گفت: در موضوع واکسن هم مقام معظم رهبری یک موضوع داشتند. تمام صحبت‌های ایشان گره گشا بود. در موضع ایشان در مورد استفاده نکردن از واکسن‌های آمریکا انگلیس و فرانسه، رسانه‌های بیگانه و تعدادی در داخل موضع گرفتند. این درحالی است که دلسوز تر از ایشان برای ملت ما وجود ندارد. اگر به بیگانه‌ها اعتماد کنیم باید به هوشمندی خود شک کنیم...
۵۵ آنلاین نیروهای مسلح بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس انگلیس 

  

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نسبت به برخی شایعات درباره احتمال آزادی کشتی کره جنوبی، توضیحاتی ارائه کرد.
نامه نیوز کره جنوبی ایران خودرو ایران 

  

اعلام موضع ایران درباره بازگشت آمریکا به برجامرئیس دفتر رئیس‌جمهور موضع ایران در قبال بازگشت احتمالی امریکا به برجام را بازگشت شرایط تحریمی به دوره قبل از دولت ترامپ اعلام کرد.
گسترش ایران رئیس جمهور ترامپ 

  

بازگشت به برجام، اولویت بایدن نیستبلومبرگ در تحلیلی نوشت: بازگشت به برجام، اولویت بایدن نیست.
ایلنا رئیس جمهور جمهوری اسلامی پاریس 

  

ورود دلار به کانال 21 هزار تومانی/ ریزش 800 تومانی نرخصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، بیست و نهم دی‌ماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم 22 هزار و 200 تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته کاهش 800 تومانی دارد. نرخ خرید در این صرافی‌ها نیز 21 هزار و 600 تومان است.
ایلنا دلار دلار آمریکا صرافی 

  

خطر احمدی‌نژادها بسیار جدی است«دروغ، دزدی و دغل.» این سه «دال» که جامعه ما را پر کرده است تا قبل از دولت احمدی نژاد نبود. نه اینکه هیچ دزدی و دروغگویی نباشد اما در جامعه نهادینه نشده بود. اما از ان دولت به بعد نهادینه شد.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دروغگویی رئیس جمهور 

  

آغاز فروش کراس اوور جدید فاو بستیون با نام X40 | قیمتدر ادامه مطلب امروز یکی از کراس اوورهای فاو در برند بستیون یا بسترن را انتخاب کرده ایم که با مدل X40 در بازار چین ارائه و قیمتی بین 10220 تا 14800 دلار دارد.
خودروتک قیمت خودرو ایران 

  

فراموشی مردم منجر به شورش و آشوب می‌شودفراموشی مردم زمینه‌ساز بحران، شورش و آشوب است. جایگاه مردم در نظام جمهوری اسلامی هم تهدید و هم فرصت است. ما به طور فزاینده خاستگاه اصلی انقلاب را که مردم هستند فراموش کرد‌ه‌ایم.
مستقل‌آنلاین شورش مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی 

  

شمارش معکوس برای بروز رسانی قیمت کارخانه خودروطبق ابلاغیه شورای رقابت، خودروسازان می‌توانند هر سه ماه یکبار با در نظر گرفتن تورم خودرو نسبت به قیمت‌گذاری جدید محصولات خود اقدام کنند. به این ترتیب به ‌نظر می‌رسد که در فروش‌های جدید خودروسازان باید در انتظار قیمت‌های جدیدی باشیم.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

واکنش واعظی به اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایرانرئیس دفتر رئیس جمهوری در واکنش به اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران با تاکید بر اینکه تحریم های اخیر آمریکا کارکردی جز نمایش ندارد، اظهار کرد: این تحریم ها نشانه دیگری برای اثبات شرارت دولت جنایتکار ترامپ است.
مملکت‌آنلاین محمود واعظی ایران شرارت 

  

دوئل بر سر برنامه بایدن برای «نجات آمریکا» | محافظه‌کاران خشمگین شدند؛ چپ‌ها خوشحالجو بایدن از «برنامه نجات آمریکا» رونمایی کرد. این طرح شامل پرداخت 1400 دلار به هر آمریکایی می‌شود و مجموعه‌ای از مشوق‌های اقتصادی و کمک‌های مستقیمی را دربرمی‌گیرد که 9/ 1 تریلیون دلار ارزش دارد. این برنامه شامل کمک‌های نقدی مستقیم، گسترش بیمه بیکاری، کمک هزینه اجاره‌خانه، کمک هزینه مواد غذایی و کمک به کسب‌وکارهای کوچک است.
۵۵ آنلاین کسری بودجه نیروهای مسلح اتاق بازرگانی 

  

می‌توانم در همکاری با آمریکا، مواضع سخت‌تری در قبال ایران اتخاذ کنمرقیب انتخاباتی نتانیاهو در انتخابات پیش رو به بیان اظهاراتی علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران رئیس جمهور 

  

احمدرضا جلالی همچنان در زندان اوین استوکیل مدافع احمدرضا جلالی آخرین وضعیت پرونده موکل خویش را تشریح کرد.
ایلنا زندان زندان اوین ایران 

  اخبار داغ
  

راهکارهایی برای توقف روند ریزشی بورسبحران بازار سرمایه هر روز ابعاد وسیع‌تری پیدا می‌کند 160روز از زمان نزول بازار سهام گذشته و حالا کار
خبرفوری بورس تهران سرمایه تهران 

  

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت نامطلوب بازار سرمایه، تاکید کرد: وضعیت بورس قابل قبول نیست، دولت پاسخگو باشد.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی سرمایه دولت 

  

ریزش دوباره بورس (99/10/30)در روزی که وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس به مجلس احضار شده اند، بازار دوباره در حال ریزش است.
گسترش اقتصاد نویسنده فولاد 

  

هشدار جدی قالیباف به وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورسرئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه وضعیت کنونی بازار سرمایه را هرگز قابل قبول نمی‌دانیم و دولت باید جداً در این خصوص پاسخگو باشد، گفت: نمی‌شود در یک جنگ اقتصادی انتظار داشت مردم درخط مقدم مقابله با دشمن بایستند و سختی بکشند ولی برخی افراد در ساحل امن و آسایش، روز به روز مرفه‌تر شوند.
گسترش اقتصاد مجلس شورای اسلامی بودجه 

  

حال دریافت کنندکان واکسن ایرانی کرونا چگونه است؟ + فیلمحال دریافت‌کنندگان واکسن کرونا خوب است و هیچ عارضه‌ای ندارند.
گسترش وزارت بهداشت ایران 

  

بورس| چه عواملی در ریزش اخیر شاخص بورس تاثیرگذار بودندمهدی محسنی، کارشناس بازار سرمایه با اشاره به روند معاملات اخیر بازار سهام به پنج عامل تاثیرگذار در ریزش شاخص بورس اشاره کرد و گفت: ترس سهامداران از اصلاح پرشتاب شاخص بورس، روند معاملات بازار سهام را وارد فاز هیجانی کرده است.
اعتماد شاخص سرمایه نرخ سود بانکی 

  

قرارگاه حوزوی انقلاب اسلامی در پی قم هراسی در ستاد ملی کرونا و اظهارات سخنگوی این ستاد با ارسال نامه‌ای به وزیر بهداشت خواستار عزل و محاکمه «علیرضا رئیسی» بدلیل تشویش اذهان عمومی شدند.
صراط وزارت بهداشت آموزش ویروس 

  

امروز؛ احضار وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس به مجلسیک نماینده مجلس از احضار وزیر اقتصاد و رییس سازمان بورس به مجلس در روزجاری (سه‌شنبه) برای پاسخگویی و توضیح در خصوص شرایط بحرانی بورس خبر داد.
گسترش اقتصاد سرمایه شاخص 

  

سطح حمایت بعدی بورس کجاست؟در معاملات دیروز روندهای درونی بازار سهام دو علامت منفی مهم برای سهام‌داران داشت. آیا نزول شاخص ادامه می‌یابد؟
گسترش سهام جدول شاخص 

  

این روزها حرفه‌ای‌های بورس چه می‌کنند؟یک کارشناس بورس گفت: رفتار هیجانی در خریدوفروش سهام، باعث شده اتفاقات عجیبی در بورس رخ دهد. با اینکه بازار در حال اصلاح شاخص‌های بورسی است و مثبت شدن آن در روزها و ماه‌های پیش رو، اتفاق خواهد افتاد اما بسیاری در حال فروختن سهام خود هستند.
گسترش سرمایه سهام شاخص 

  

واکنش قالیباف به ریزش های اخیر بورسرئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به وضعیت نامطلوب بازار سرمایه، تاکید کرد: وضعیت بورس قابل قبول نیست، دولت پاسخگو باشد.
گسترش مجلس شورای اسلامی سرمایه دولت