برای اصلاح ساختار بودجه، دولت کسری بودجه را پنهان نکند

میثم پیله فروش، کارشناس اقتصادی گفت: گام اول اصلاح ساختار بودجه این است که دولت کسری بودجه خود را پنهان نکرده و آن را نمایان کند؛ سپس در تعامل با مجلس، بهترین روش برای جبران کسری انتخاب شود.

برای اصلاح ساختار بودجه، دولت کسری بودجه را پنهان نکند

اعتمادآنلاین| میثم پیله فروش، کارشناس اقتصادی درباره اصلاح ساختاری بودجه، گفت: تعابیر متعددی درباره اصلاح ساختار بودجه وجود دارد. اصلاح ساختار بودجه با اصلاح شکلی بودجه متفاوت است پیشنهادهایی که در حال حاضر در مجلس در دست بررسی است (که پیشنهاد سازمان برنامه نیز همین است)، اصلاحاتی ضروری اما شکلی است و با اصلاحات ساختاری بودجه متفاوت است.

 

وی ادامه داد: اصلاح ساختاری بودجه باید به سمتی حرکت کند که اداره کشور را به تعبیر مقام معظم رهبری از سبک مدیریت بچه پولدار نجات دهد. این مدل مدیریت، یعنی کشور به جای اینکه به دنبال درآمد پایدار و مدیریت هزینه‌های عمومی برای اداره باشد ثروت و دارایی را می‌فروشد و خرج می‌کند.

 

این کارشناس اقتصادی بیان داشت: تا وقتی اصلاحات ساختاری، این ارکان را در بر نگیرد و افزایش درآمد پایدار و مدیریت هزینه عمومی کشور در آن دیده نشود، در واقع اصلاحات ساختاری در آن دیده نشده است.

 

پیله فروش گفت: هرگونه اصلاح ساختار بودجه منوط به تصریح کسری بودجه غیر نفتی در لایحه بودجه است اگر تصریح کسری بودجه غیر نفتی را که کلید اصلاح ساختاری بودجه است، در لایحه بودجه نداشته باشیم به سمت اصلاح ساختار بودجه نرفته‌ایم و تنها به اصلاحات شکلی هرچند ضروری بسنده کردیم.

 

وی ادامه داد: تصریح کسری بودجه غیر نفتی خلاصه‌ی سخن همه پژوهشکده‌هاست که تا به حال شنیده نشده است. جالب است که برخی از کسانی که در حال حاضر مسئولیت دارند خودشان این موارد را در دانشگاه تدریس می‌کردند اما وقتی در حال حاضر از آنها پرسیده می‌شود که چرا حرف‌هایی که در کلاس درس می‌زدید را انجام نمی‌دهید، می‌گویند این اصلاحات تا به حال انجام نشده است و چرا این زحمت را ما بکشیم؟ آیندگان زحمت اصلاحات اساسی را می کشند!

 

پیله فروش خاطر نشان کرد: اگر می‌خواهیم مطالعات علمی در کشور پیاده شود چاره‌ای نداریم که کسری بودجه غیر نفتی در کشور تثبیت شود و مذاکرات بودجه‌ای در مجلس درباره روش‌های کارآمد و مناسب تأمین بودجه غیر نفتی صورت گیرد؛ یعنی نمایندگان مجلس باید بگویند تمام درآمدهای پایدار و کاهش هزینه‌ها دیده شده و حال که کسری بودجه غیر نفتی داریم باید چه اقدامی برای تأمین‌اش انجام دهیم، استقراض کنیم؟ پول چاپ کنیم؟ سرمایه را بفروشیم؟ که البته درباره اینها باید ملاحظه هزینه و فایده شود اما تا وقتی به این سمت نرویم اصلاحات محقق نمی‌شود.

 

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه اصلاح ساختار بودجه صرفاً با اصلاح قوانین بودجه ایجاد نمی‌شود، گفت: برای اصلاحات ساختاری چاره‌ای نداریم که قانون انتخابات مجلس و ریاست جمهوری را اصلاح کنیم تا منافع سیاست‌گذاران ما با تصمیمات بلند مدت گره بخورد به عبارتی باید به سمت بلند مدت‌تر کردن افق سیاست گذاری ها با تغییر قانون انتخابات مجلس و ریاست جمهوری برویم و گرنه هر قانونی که تغییر کند و یا مواردی مانند ایجاد صندوق توسعه ملی و … که از موارد اصلاح ساختاری بودجه هستند بدون توجه به قانون انتخابات مجلس و ریاست جمهوری، محکوم به شکست است.

 

وی با اشاره به اثر حزب در منافع بلند مدت کشور، تصریح کرد: قانون مجلس ما به صورتی است که منافع فردی و کوتاه مدت را مدنظر دارد قانون انتخابات ریاست جمهوری نیز منافع فرد را در نظر می‌گیرید ما باید قوانین را به گونه‌ای تغییر دهیم که مردم به فرد رأی ندهند بلکه به حزب رأی بدهند چون افق حزب بالاتر از افق افراد است.

 

پیله فروش در پاسخ به این سوال که حداقل اصلاحاتی که در بودجه 1400 قابل انجام است، شامل چه مواردی می‌شود، گفت: در طرح «کلیات بودجه 1400» که از آن به عنوان «طرح اصلاح ساختار بودجه» یاد می‌شود و در کمیسیون بودجه مجلس مطرح شد، موارد حداقلی اصلاحات بودجه 1400 دیده شده است. دولت باید برای تأمین کسری بودجه، اولاً کسری بودجه خود را نمایان کند سپس وارد تعامل جدی با مجلس شود تا بهترین روش برای جبران کسری انتخاب شود.

 

وی ادامه داد: دولت وقتی گفتگو را با نمایندگان آغاز کرد، اصلاح پایه‌های جدید مالیاتی و کاهش هزینه‌ها یکی از پیشنهادات اصلی است اگر باز هم کسری بودجه پوشش داده نشد استقراض از بانک مرکزی یا مردم و در نهایت فروش دارایی‌ها می‌تواند به عنوان منابع درآمد در بودجه 1400 لحاظ شود.

 

منبع: مهر

بودجه کسری بودجه لایحه بودجه   اخبار برگزیده
  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : وزیر بهداشت طی نامه ای از رییس مجلس خواسته بود که با توجه به وضعیت قرمز شهر تهران و مصوبه ستاد ملی کرونا از برگزاری جلسات با حضور بیش از 15 نفر خودداری شود مدتی قبل رهبر انقلاب به تمامی مسوولین دستور داده بودند به طور کامل از تصمیمات ستاد کرونا پیروی کنند لینک کوتاه کپی لینک
نامه نیوز تهران رهبر انقلاب 

  

جهانگیری: مجلس در مسائل اجرایی دخالت نکندمعاون اول رئیس‌جمهوری گفت: یک نامه به آقای جنتی در مورد مصوبه روز گذشته مجلس داشتیم با تدبیر رهبر انقلاب مدیریت هسته‌ای به شورای‌عالی امنیت ملی سپرده شده است.
گسترش اسحاق جهانگیری رهبر انقلاب هسته ای 

  

افشای پشت پرده مصوبه جدید مجلس/ خروج از پروتکل الحاقی چاره کار نیست/ از چاله به چاه می‌افتیمنماینده سابق مجلس خاطرنشان کرد: ما نیز از اینکه به تعهدات برجام عمل نشده ناخرسندیم اما نباید کاری کنیم که از چاله به چاه بیفتیم.
ایلنا کار دیپلماسی ماه 

  

مجلس برای بهبود زندگی مردم با دولت همکاری کند/ با اجرای مصوبه مجلس چین و روسیه هم به تحریم می‌پیوندندعضو اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: این طرح به معنای ادامه تحریم‌ها خواهد بود که مشکلات زیادی برای مردم به وجود خواهد آورد، شاید با اجرایی شدن این طرح وضعیت حادتر هم شود. احتمالا چین و روسیه هم با این تحریم‌ها همراهی خواهند کرد.
ایلنا مجلس شورای اسلامی اتاق بازرگانی دولت 

  

جدال عرضه و تقاضا در بورس/ ریزش 3 هزار واحدی شاخص در ابتدای معاملاتبورس امروزدر اکثر نمادها منفی و متعادل آغاز به کار کرد.
اقتصادنیوز خودرو بورس تهران وزن 

  

قیمت خودرو بر می گردد؟ / واکنش بازار خودرو به قیمت ارزقیمت خودرو در بازار خودروهای داخلی از روزهای اوج خود تا 30 درصد هم کاهش داشته است. اما برخی سیگنال ها اکنون این سوال را ایجاد کرده است که آیا قیمت خودرو به روزهای اوج خود باز می گردد یا خیر؟
خودروتک قیمت ارز قیمت افزایش قیمت 

  

صدرو مجوز شماره گذاری 30 خودرو برقی/ تولید خودرو 40 تا 70 میلیون تومانیمعاون دفتر خودرو و نیروی محرکه وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: به‌تازگی سازمان ملی استاندارد ایران مجوز شماره‌گذاری 30 دستگاه خودروی برقی تولید داخل را به پلیس راهور ارسال کرد.
خودروتک خودرو خودروسازان تولید 

  

فوری / جزئیات ثبت نام و پرداخت وام 50 میلیونی بازنشستگانمعاون فرهنگی اجتماعی سازمان تامین اجتماعی ضمن اعلام جزییات ثبت نام و پرداخت وام قرض الحسنه به بازنشستگان تامین اجتماعی گفت:
مستقل‌آنلاین وام ازدواج وام ازدواج 

  

فریب دانشمندان برای ساخت ویروس!تیمی از دانشمندان شکل جدیدی از حمله سایبری را به نمایش گذاشته‌اند که می‌تواند پیامدهای فاجعه‌باری برای تحقیقات بیولوژیکی داشته باشد. در این حمله مهاجمان می‌توانند از راه دور دانشمندان را برای تولید مواد سمی و ویروس‌ها فریب دهند.
مملکت‌آنلاین ویروس وزارت بهداشت مواد سمی 

  

حق شناس: مصوبه ضدبرجامی مجلس پاس گل به آمریکاستانتخاب/ من فکر نمی‌کنم که این طرح متکی بر نظرات و بررسی‌های کارشناسانه و مبتنی بر قاعده‌ها و اصول مشخص و دقیقی باشد تا ما را به همان هدف ادعا شده از سوی طراحان این طرح یعنی خنثی سازی اثرات تحریم و تقویت منافع ملی برساند. من تصور می‌کنم که اتفاقا این طرح از آنچه که هدف آن مطرح شده با توجه به محتوا و اقدامات پیشنهادی آن بسیار فاصله دارد.
مثلث شورای شهر تهران اصولگرایان روسیه 

  

رونمایی از سه پروژه مهم وزارت اقتصاد در راستای تحقق اقتصاد هوشمند و دولت الکترونیکامروز 3 سامانه مهم وزارت امور اقتصادی و دارایی یعنی سامانه خزانه داری الکترونیک، سامانه برگزاری الکترونیکی مجامع شرکت ها و سامانه پرداخت سود سهام شرکت ها در راستای تحقق اقتصاد هوشمند و دولت الکترونیک رونمایی و به بهره برداری رسید.
مستقل‌آنلاین سهام وزارت امور اقتصادی و دارایی اقتصاد 

  

شاخص بورس، باز هم دو میلیونی می‌شود؟شاخص کل بازار سهام از حدود چند هفته قبل حدود 250 هزار واحد رشد کرده و به نظر می‌رسد رشد بازار سهام شروع شده است. اما بورس تا پایان سال چه می‌شود؟
گسترش شاخص سهام قیمت 

  

تذکر جدی به دولت داده شود تا وظایفشان را بدانندیک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: دولت با اعطای کارت معیشت به مردم مخالف بوده است و هر کاری هم که مجلس می‌کند با مخالفت دولت مواجه می‌شود، لذا به نظر می‌رسد تذکر جدی به دولت داده شود تا آنها وظایفشان را بدانند و نمی‌توانند هم در جایگاه دولت باشند و هم در جایگاه شورای نگهبان و قوه قضائیه.
ایلنا دولت مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان 

  

واکنش نمایندگی ایران در سازمان ملل به تیتر شرم‌آور «وال استریت ژورنال»سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل با ارسال نامه‌ای به «وال استریت ژورنال» یکی از روزنامه‌های سیاسی - اقتصادی رژیم آمریکا گفت: مداخله رژیم اسرائیل در اقدام جنایتکارانۀ ترور شهید «محسن فخری‌زاده» به منظور برهم زدن بیشتر وضعیت آشفته در منطقه و از بین بردن مسیر دیپلماسی طراحی شده است.
اقتصادنیوز ایران سازمان ملل وال استریت 

  اخبار داغ
  

امروز لایحه بودجه سال 1400 از طرف دولت به مجلس داده شد. لایحه‌ای که نشان می‌دهد دولت سال آینده هم حساب ویژه‌ای روی بورس باز کرده و می‌خواهد 95 هزار میلیارد تومان از بازار سرمایه درآمد داشته باشد. اما آیا مردم مجددا وارد بورس می‌شوند و ETF دولتی می‌خرند؟
صراط درآمد لایحه بودجه بودجه 

  

دو مکمل غذایی برای مقابله با کرونای بلند مدتمتخصصان انگلیسی می‌گویند مصرف دو مکمل غذایی می‌تواند عوارض کرونای بلند مدت را تسهیل کند.
برنا 

  

اسحاق جهانگیری وزیر صنایع: قیمت خودرو را عرضه و تقاضا تعیین می‌کند /60 درصد اقتصاد خارج از چتر مالیاتی​​اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات13 آذر در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است: مجلس با افزایش قیمت بنزین موافقت می‌کند/ ایران آپارتمان 45 هزار دلاری در سوریه می‌سازد
اقتصادنیوز اسحاق جهانگیری وزارت صنایع و معادن قیمت 

  

آخرین وضعیت تعطیلی در شهرهای قرمز کرونایی/ فیلممحدودیت های 2 هفته ای کرونا همچنان رو به پایان است اما تعطیلی ادامه دارد را در فیلم زیر مشاهده کنید.
گسترش 

  

دانشگاه علوم پزشکی بیرجند | پیک چهارم کرونا بدتر خواهد بودرییس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: پیش بینی این است که اگر پیک چهارم کرونا در زمستان اتفاق بیفتد، قطعا از پیک‌های قبلی بدتر خواهد بود.
۵۵ آنلاین استان خراسان جنوبی خودرو زمستان 

  

مدت قرنطینه کرونا را می‌توان از 14 روز به 7 یا 10 روز کاهش دادمرکز کنترل و پیشگیری بیماری‌های آمریکا (CDC) گزینه‌های کوتاه‌مدت‌تری را برای قرنطینه شدن افراد قرارگرفته در معرض ویروس کرونا اعلام کرده است.
اقتصادنیوز ویروس اقتصاد 

  

ادامه تعطیلی کرونایی اصناف گروه‌های شغلی 3 و 4 در هفته آینده+جدولاز روز شنبه هفته آینده گروه‌های شغلی 1 و 2 اجازه فعالیت و بازگشایی واحد‌های خود را دارند.
برنا جدول 

  

شش پرده از نقشه‌راه بایدن برای احیای اقتصاد کرونا‌زدهجو بایدن شب گذشته در مراسمی عمومی گزینه‌های خود را برای هدایت کشتی اقتصادی آمریکا که در طوفان شیوع کرونا وارد رکود عمیقی شده است، معرفی کرد. این رونمایی حاوی پیام‌ها و حامل نشانه‌هایی از برنامه‌های احتمالی دولت وی برای مدیریت اقتصادی است که "احیای بازار کار کرونا‌زده" و "فرار از تله رکود" در اولویت آن قرار دارد.
اقتصادنیوز بازار کار اقتصاد رشد اقتصادی 

  

خونریزی معده از علائم کرونا است؟متخصص گوش و حلق و بینی با اشاره به نکاتی کاربردی برای رفع اختلالات بویایی کرونا، هشدار داد: خونریزی معده نیز از علائم ابتلا به کروناست؛ در افرادی که خونریزی معده دارند، مدفوع، قیری‌‌رنگ می‌‌شود.
برنا رنگ 

  

جشنواره فیلم فجر در شرایط کرونایی برگزار می‌شودساعتی قبل فراخوان سی و نهمین جشنواره فیلم فجر از سوی سازمان منتشر شد.
اعتماد جشنواره فیلم فجر سینما ماه 

  

اعلام محدودیت ‌های کرونایی هفته آینده + جزئیاترییس کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: رعایت هر یک از اصول فاصله‌گذاری، اجرای پروتکل‌ها و تقویت بهداشت یا درمان، محدودیت و مدیریت هوشمند به تنهایی کافی نیست و یک طرح جامع مدیریت هوشمند لازم است. همچنین برنامه‌ها باید قابل اجرا، اثر بخش و کم هزینه باشند و وجود یک همبستگی کامل بین مجریان، تصمیم سازان و تصمیم گیرندگان الزامی است.
شما‌نیوز تهران شورای شهر تهران ترافیک