ادوارد سعید چگونه از 3 دهه قبل وضعیت امروز اسرائیل و فلسطین را گوشزد کرده بود؟ / سعید؛ از ویرایش اولین سخنرانی یاسر عرفات تا اختلاف شدید با او پس از توافق اسلو

سعید در طول دهه 1990، هنگامی که به نظر می‌رسید پایان تاریخ در قالب صلح جهانی به واسطه برتری ایالات متحده در حال وقوع است، به روند صلح ایالات متحده در خاورمیانه اشاره کرد. او در پایان عمر خود، درباره‌ شانس بروز هر گونه تغییر در موقعیت فاجعه بار فلسطینی‌ها ابراز ناامیدی کرد.

ادوارد سعید چگونه از 3 دهه قبل وضعیت امروز اسرائیل و فلسطین را گوشزد کرده بود؟ / سعید؛ از ویرایش اولین سخنرانی یاسر عرفات تا اختلاف شدید با او پس از توافق اسلو

اعتمادآنلاین| فارین پالیسی نوشت: رادیکالیسم چیزی بیش از درک ریشه یک مسئله نیست. در همین ارتباط، بار‌ها و بارها، ادوارد سعید، متفکر فقید فلسطینی-آمریکایی به خودفریبی، کاستی‌ها و تعصبات اساسی سیاست خارجی ایالات متحده حمله کرد. سعید در طول دهه 1990، هنگامی که به نظر می‌رسید پایان تاریخ در قالب صلح جهانی به واسطه برتری ایالات متحده در حال وقوع است، به روند صلح ایالات متحده در خاورمیانه اشاره کرد. او در پایان عمر خود، درباره‌ شانس بروز هر گونه تغییر در موقعیت فاجعه بار فلسطینی‌ها ابراز ناامیدی کرد. گفتنی است، در آن زمان فلسطینی‌ها معاهده‌ی اسلو را با اسرائیل امضا کرده بودند، توافقی که سعید آن را ابزاری برای تسلیم فلسطین می‌دانست و به طور مختصر ورسای فلسطینی می‌نامید.

 

به گزارش «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: حوادث اخیر در فلسطین و اسرائیل نشان داد که سعید یکی از معدود افرادی بود که این مسئله را به درستی طرح کرد. رسانه‌های ایالات متحده در حال حاضر به مواضع او توجه می‌کنند، در حالی که قبلاً آن‌ها را به خاطر حس عمیق تاریخی‌ای که ایجاد می‌کرد، رادیکال تلقی می‌کردند. این تغییر به دلیل عوض شدن دیدگاه لیبرال‌های آمریکایی از جمله پیتر باینارت به وجود آمده است. گفتنی است، وی در مقالات اخیرش به حمایت از حقوق فلسطینیان در جریان‌های یهودی پرداخت. اما باید توجه داشته باشیم که تشکیلات ایالات متحده به ندرت مایل است این ایده را در نظر بگیرد که مبارزات آزادیبخش ملی فلسطین که امیدی به راه حل دو کشور داشت، با گفتگو‌های میانجیگرانه ایالات متحده در دهه 1990 پایان یافت نه اینکه آغاز شود. این تأخیر 30 ساله لطمه بزرگی به سیاست خارجی ایالات متحده در منطقه و همچنین سیاست ملی آمریکا وارد کرده است.

 

همانطور که سعید به وضوح فهمیده بود، درگیری در فلسطین به همان اندازه که یک مسئله در سیاست است، جنگ تصاویر و ایده‌ها هم هست. مهم اینکه، برای چند دهه، سعید با نفوذترین سخنگوی فلسطینیان در ایالات متحده به شمار می‌رفت. به طوری که او از موقعیتی منحصر به فرد و شجاعانه برخوردار بود، آن هم در زمانیکه استفاده از کلمه "فلسطین" یک تحریک سیاسی تلقی می‌شد.

 

مهم اینکه، خود خشنودی عمومی ایالات متحده یکی از بزرگترین کمک‌ها برای نفوذ اسرائیل در سیاست این کشور است و در اینجا بود که سخنوری سعید بزرگترین پیروزی خود را به دست آورد. حتی کمیته امور عمومی اسرائیل و آمریکا به طرفداران خود هشدار داد که به چالش کشیدن سعید، فقط باعث بد جلوه دادن خودتان می‌شود. مهم اینکه، امروز رهبران اسرائیل دیگر نمی‌توانند خود خشنودی عمومی و یا به گفته سعید پیروزی تقریباً کامل صهیونیسم را در گفتمان عمومی و سیاسی ایالات متحده مسلم بدانند. شکی نیست که این میراث ادوارد سعید است.

 

ادوارد سعید یک فعال سیاسی، دانشمند، خاطره نویس و منتقد ادبی و موسیقی بود. تا جائیکه در دهه‌های گذشته هر دانشجوی علوم انسانی در ایالات متحده با آثار او آشنایی پیدا کرده است. کتاب شرق شناسی سعید شرایط را برای انقلابی در مطالعه ادبیات، تاریخ و سیاست آماده کرد. این کتاب پرفروش، غیر منتظره و دانشمندانه نشان داد که علوم انسانی اروپا چه در قالب نوشتن رمان یا مطالعه زبان‌های خارجی در پیشبرد بی عدالتی‌های امپریالیسم جهانی نقش داشته است. تیموتی برنان، نویسنده کتاب "مقام‌های ذهن: زندگی ادوارد سعید" در اولین زندگینامه مهم این متفکر برجسته از زمان مرگش در سال 2003، گفت که سعید شرق شناسی را نوشت تا با تصویر نادرستی که از فلسطین در رسانه‌های ایالات متحده منتشر می‌شود، مقابله کند.

 

سعید در نهایت تلاش کرد تا با توجه به تاریخ گفتمان ادبی و استعماری غربی به این موضوع پی ببرد که چگونه صاحب نظران مدرن می‌توانند وقایعی مانند پاکسازی قومی فلسطین در سال 1948 را تحت عنوان "درگیری خاورمیانه" رده بندی کنند.

 

برنان توضیح داد: کار سیاسی سعید، اساس خود را در نقد ادبی یافت. به طوری که وی چندین متن از جنبش فلسطین در دهه 1970 و 1980، از جمله اولین سخنرانی یاسر عرفات، رهبر ملی گرایان را در سازمان ملل تجزیه و ویرایش کرد و در ترجمه‌ی آن‌ها مساعدت داشت. در اشاره به نقش سعید در این جنبش، همچنین باید به مطالعات او درباره‌ی نظریه ادبیات مدرن نیز توجه داشت. خلاصه اینکه، او در نهایت به عنوان یک متفکر ضد استعمار کهنه کار مطرح شد، نه دانشمندی که به مسائل بی اهمیت پسااستعمار می‌پردازد. از سعید باید در کنار دستاوردهایش به عنوان یک محقق ادبی و نماینده جنبش فلسطین، به عنوان متفکر امور خارجه ایالات متحده نیز یاد کرد.

 

گفتنی است، سعید به طرز تعجب آوری، توافقنامه اسلو در سال 1993 و روند صلح خاورمیانه را که پس از آن اتفاق افتاد، رد کرد. مهم اینکه این توافق یکی از تئاتر‌های اصلی دیپلماسی ایالات متحده در دوره قبل از 11 سپتامبر بود. مقاله‌ها و مصاحبه‌هایی که وی در سال‌های بعد انجام داد، پنج جلد کتاب شد که نمایانگر قوی ترین، ماندگارترین و روشن بین‌ترین نوشته‌های اوست.

 

سعید اعتراضات، اعتصاب‌ها و تحریم‌های انتفاضه اول در اواخر دهه 1980 را با اطمینان به عنوان چشمگیرترین و منظم‌ترین شورش ضد استعماری در این قرن توصیف کرد. وی اعتقاد داشت که عرفات تمامی دستاورد‌هایی را که در سایه‌ی اقدامات ملی گرایانه اش به دست آورده بود، در مقابل وعده‌های دولت ایالات متحده با امضای توافق اسلو از دست داد. وی طی چند سال آینده نیز تکرار کرد که فقط در معاهده‌ی اسلو بود که مردم تحت اشغال قبل از توافق در مورد عقب نشینی اسرائیل، با مذاکره با اشغالگران موافقت کردند. سعید معتقد بود که هدف از مذاکرات صلح تأمین امنیت اسرائیل بود نه اینکه فلسطینیان دولتی با به اصطلاح خطوط سبز داشته باشند. این موضع گیری باعث ایجاد اختلاف شدیدی بین سعید و عرفات شد، اما برخی از رهبران فلسطین از جمله هانان اشراوی، سیاستمدار و نویسنده فلسطینی با بسیاری از مواضع وی موافقت کردند.

 

به زعم سعید، ریشه مشکلات دولت ایالات متحده بود که سعید آن را به طرز طعنه آمیزی پدر بزرگ سفید نامید و گفت که او هرگز رفتار برابری با فلسطینیان و اسرائیلی‌ها نداشته است. این فقط یک سوال اخلاقی را مطرح نمی‌کند، بلکه ناکافی بودن دیپلماسی ایالات متحده را نشان می‌دهد و مجوزی برای تحریم هر توافقی را صادر می‌کند. اعلامیه اصول یا سندی که به توافقنامه اسلو معروف است، حتی اشاره‌ای به کشور فلسطین، حق تعیین سرنوشت یا حاکمیت ندارد. بلکه نوعی "خودگردانی شهرداری" را آن طور که سعید تعبیر می‌کند، بدون تعهد به پایان دادن به اشغال کرانه باختری یا غزه توسط اسرائیل مطرح می‌کند.

 

برخی از مردم امیدوار بودند که عرفات بتواند در مذاکرات مربوط به تعیین وضعیت نهایی که در توافق نامه وعده داده شده بود، در راستای اعمال فشار بر اسرائیل برای پایان دادن به اشغال گام بردارد، اما نه تنها نتوانست این کار را بکند، بلکه با رویکرد به اصطلاح افزایشی ایالات متحده که عمدتا ناشی از تقاضای اسرائیل برای کسب امتیازات بیشتر از فلسطین بود، مواجه شد. همچنین عرفات موفق نشد که هیچ دستاوردی در زمینه‌ی توقف شهرک سازی‌های اسرائیل داشته باشد.

 

با توجه به تمامی آنچه پس از توافق اسلو رخ داد، درستی بیش از پیش مواضع ادوارد سعید بر همگان آشکار شد. در واقع، روند تاریخی درگیری‌های اسرائیل و فلسطین نشان می‌دهد که سعید به درستی آینده‌ی این مسئله را دیده و گوشزد کرده بود.

سازمان ملل خاورمیانه موسیقی   اخبار برگزیده
  

شایعات عجیب درباره دختر رئیسی و همتی / واکنش همتی چه بود؟+ سنداین روزها شایعات زیادی درباره کاندیداهای ریاست جمهوری شکل گرفته است؛ شایعاتی که شکل آن‌ها تغییر پیدا کرده و خانواده‌ نامزدها را هدف قرار داده است.
نامه نیوز وام کودکان شورای نگهبان 

  

اقدامات اسرائیل هیچ سنخیتی با اندیشه‌های یهود ندارد/ زمان آن فرارسیده که اسرائیل را مجبور به پرداخت هزینه‌های بازسازی غزه کنیمحقوق بشر، حقوق بشر است و طبق منشور سازمان ملل متحد بخشی از حقوق بین الملل قلمداد می‌گردد. خواه پرونده سین کیانگ و اویغورها، میانمار و روهینگیا باشد یا اسرائیل و اعراب فلسطینی. روش صحیح دفاع از حقوق بین الملل از طریق سازمان ملل متحد است و از تحقیقات مستقل تحت نظارت شورای حقوق بشر سازمان ملل آغاز می‌شود.
ایلنا سازمان ملل متحد سازمان ملل شورای حقوق بشر سازمان ملل 

  

بمب نقل و انتقالاتی در پرسپولیس؟+جزئیات بیشتریکی از افراد فعال در امور نقل و انتقالات که با بازیکنان خارجی ارتباط خوبی دارد، مدعی شد یکی از بازیکنان خارجی مطرح در فوتبال ایران خیلی دوست دارد پرسپولیسی شود.
خانه فوتبال پرسپولیس فوتبال بازی 

  

مصوبه‌ای برای جلوگیری از واگذاری سِمت‌‌های متعدد به مسئولان نداریم/ برخی چند شغله‌ها حتی صلاحیت یک شغل را هم را ندارند/ "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم استعضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه "احساس مسئولیت" در کشور خیلی کم است، گفت: در حقیقت مقوله تربیت در کشور ما خاموش است، اگر احساس مسئولیت را در بحث تربیت تفهیم می‌کردند، خیلی از مشکلات کاسته می‌شد.
ایلنا شورای عالی انقلاب فرهنگی عکس رسانه 

  

رفتار دوگانه جریان اصلاحات در قبال لاریجانیعضو شورای مرکزی جبهه پیروان خط امام و رهبری می‌گوید شورای نگهبان نه معصوم است و نه علم غیب دارد. به همین دلیل نیز مبرا از اشتباه نیست، اما در جامعه قانونمند باید حتی از تصمیم غلط یک نهاد قانونی تبعیت کرد.
فردا علی لاریجانی شورای نگهبان بانک مرکزی 

  

گاف نامزد انتخابات ریاست جمهوری درباره چینرئیس اتاق ایران و چین ادعای علی رضا زاکانی نامزد انتخابات ریاست جمهوری در 1400 را درباره چین زیر سئوال برد.
۵۵ آنلاین انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری چین 

  

کراس اوور جدید چینی با برند ایرانی به نمایندگی ها رسید + عکسبهمن موتور در ادامه دور جدید فعالیت خود در بازار خودروهای کراس اوور شهری ، دومین محصول خود را راهی نمایندگی های فروش کرد.
خودروتک بازار خودرو عکس خودرو 

  

صداوسیما امروز برای کاندیداها چه برنامه ای دارد؟امروز سه شنبه (11 خرداد ماه) و در پنجمین روز از تبلیغات نامزدها در صداوسیما، پنج برنامه تلویزیونی و چهار برنامه رادیویی مربوط به کاندیداهای ریاست جمهوری برای نخستین بار به پخش‌ می رسد.
مثلث ایران محسن رضایی ماه 

  

خداحافظی بازار خودرو با دلالانچهارشنبه گذشته طرح اخذ مالیات از عایدی سرمایه در صحن علنی مجلس مصوب شد. این طرح با هدف حذف دلالان و سفته‌بازان در بازارهای عمومی کشور از جمله بازار خودرو و مسکن در دستور کار قرار گرفته بود. به نظر می‌رسد تصویب کلیات طرح در صحن علنی مجلس تا حدود زیادی بر کاهش رانت بازار‌ها از جمله خودرو تاثیرگذار باشد.
خودروتک بازار خودرو خودرو مالیات 

  

همتی جفت پوچسه شب پیش در حالیکه همتی در کلاب‌هاوس گفتگوی مستقیم داشت، جو انتخاباتی بازار ارز را زیر و رو کرد. دلار بیش از 600 تومان رشد کرد و به کانال 24هزار تومانی قدم گذاشت.
مستقل‌آنلاین ارز قیمت ارز نرخ ارز 

  

دروغ گویی به سبک احمدی نژاد!احمدی نژاد : آقای دکتر الهام ممکنه در یک جلسه بقیه هیچ وقت حضور نداشته.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد عکس شورای نگهبان 

  

قالیباف رئیس مجلس باقی ماندانتخابات هیات رئیسه مجلس در سال دوم در صحن علنی مجلس برگزار شد.
۵۵ آنلاین اصولگرایان فریدون عباسی 

  

یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود قرار دهد/ شأن سپاه اجل از این است که بازوی یک جناح شود/ سیاست بنزینی دولت خاتمی درست بود/ احمدی‌نژاد نباید خدمات جریان‌های دیگر را به نام خودش می‌زدمعاون سیاسی وزیر کشور دولت نهم، گفت: به نظر من یک دولت متعادل و انقلابی باید مذاکره را در دستور کار خود داشته باشد اما در حد خودش و در حاشیه نه در متن.
ایلنا فیزیک مکانیک دولت 

  

مجمع نیروهای خط امام به رد صلاحیت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری اعتراض کرددر پی رد صلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری از سوی شورای نگهبان، مجمع نیروهای خط امام بیانیه‌ای صادر کرد.
ایلنا امام خمینی انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  اخبار داغ
  

مخالفت وزیر صمت با عرضه خودرو در بورس!وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه عرضه خودرو در بورس کارشناسی نیست، گفت: تحریم باعث شده که واردات خودرو متوقف شود لذا بازار رقابتی نیست.
فردا بازار خودرو بازار رقابتی واردات خودرو 

  

رئیس انجمن قلب و عروق ایران: بیماران قلبی با خیال آسوده واکسن کرونا تزریق کنندرئیس انجمن قلب و عروق ایران گفت: بیماران قلبی با خیال آسوده می‌توانند واکسن کرونا را تزریق کنند و مشکلی برای آنها ایجاد نمی‌شود.
۵۵ آنلاین بیماری قلبی قلب ویروس 

  

بحران بورس‌، نتیجه ترکیبی اشتباهات !سیامک قاسمی تحلیل‌گر مسایل اقتصادی در گفت‌وگویی: ترکیبی از اشتباهات بورس را با بحران مواجه ساخت.
گسترش 

  

مینک ها ایمنی واکسن کرونای روسی را به فرزندانشان منتقل کردند به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، سال گذشته پس از آنکه دانمارک 15 تا 17 میلیون مینک را به دلیل شیوع ویروس کرونا معدوم کرد، سرنوشت میلیون‌ها مینک در اروپا در معرض توجه جهانی قرار گرفت. اما به تازگی سازمان «راسلخوزنادزر» (سرویس فدرال دامپزشکی روسیه) اعلام کرده مینک هایی که واکسن ویروس کرونای Carnivak-Cov مخصوص حیوانات را دریافت کرده‌اند، ایمنی در مقابل بیماری را به…
مهر روسیه ویروس دامپزشکی 

  

لغو اصلاحات تابلو قرمز بازار بورسفرابورس از لغو اصلاحات مربوط به تابلو قرمز بازار پایه و لزوم بازبینی نسبت به طبقه بندی شرکت های درج شده در این تابلو ظرف مدت 5 روز کاری از تاریخ ابلاغ مصوبه خبر داد.
گسترش دستورالعمل 

  

کشور قطر با تجربه برگزاری مسابقات مختلف فوتبالی و ورزشی، در دوران شرایط حاد کرونایی، به استاد میزبانی مسابقات مختلف تبدیل شده است.
ورزش۳ قطر 

  

پیش بینی بورس در دولت جدیددر آغاز معاملات بازار امروز یکشنبه شاخص کل بورس سبزپوش شد و با صعود 6700 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 164 هزار واحد قرار گرفت. شاخص کل هم وزن نیز با رشد 360 واحدی 370 هزار و 171 واحد را ثبت کرد.
گسترش دولت شاخص رئیس جمهور 

  

مخالفت صریح وزیر صمت با عرضه خودرو در بورسوزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه عرضه خودرو در بورس کارشناسی نیست، گفت: تحریم باعث شده که واردات خودرو متوقف شود لذا بازار رقابتی نیست.
گسترش بازار خودرو بازار رقابتی واردات خودرو 

  

خبر مهم وزیر صمت درباره قیمت خودرووزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه عرضه خودرو در بورس کارشناسی نیست، گفت: تحریم باعث شده که واردات خودرو متوقف شود لذا بازار رقابتی نیست.
اقتصادنیوز قیمت واردات خودرو خودرو 

  

آمریکا 2.5 میلیون دوز واکسن کرونا به تایوان اهدا می‌کندآمریکا 2.5 میلیون دوز واکسن کووید 19 مدرنا برای تایوان ارسال می‌کند؛ تعدادی که سه برابر تعهد اولیه واشنگتن برای اهدای واکسن کرونا با دو هدف بهداشت عمومی و ژئوپلیتیک است.
اعتماد تایوان واشنگتن دموکراسی 

  

بحران کرونا در مسکو، واکسیناسیون بدون توجه به سطح آنتی بادیمعاون شهردار مسکو پایتخت روسیه با اشاره به شیوع نوع دلتا ویروس کرونا در این شهر خواستار واکسیناسیون شهروندان بدون در نظر گرفتن سطح آنتی بادی شد.
اعتماد مسکو واکسیناسیون پایتخت 

  

روند بورس یک روز مانده به پایان بهاربرای پیش بینی بورس امروز یک‌شنبه 30 خرداد به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم.
۵۵ آنلاین بهار سهام انتخابات ریاست جمهوری 

  

شناسایی اولین کرونایی المپیک توکیواولین کرونایی المپیک توکیو شناسایی شد.
مملکت‌آنلاین المپیک بازی ژاپن 

  

بیشتر نهادهای فرهنگی بعد از شیوع کرونا با چالش مواجه شدند/ سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها منطبق بر فضای جامعه و دانشگاه تنظیم شده استمعاون فرهنگی سیاسی نهاد رهبری در دانشگاه‌ها گفت: سند اسلامی شدن دانشگاه‌ها منطبق بر فضای جامعه، دانشگاه و منطبق بر واقعیت‌های عینی و باورهای دینی ما تنظیم شده و به نظرم میتواند مناسب باشد. در هر صورت اجرای آن موجب کمک برای بهتر شدن فضای دانشگاهی خواهد بود.
ایلنا فضای مجازی خبرنگار دانشجو 

  

شاخص کل و هم وزن بورس در دوگانگیشاخص کل بورس در نخستین ساعت معاملات و تا زمان تنظیم این خبر با رشد 2 هزار و 726 واحدی روبه‌رو شد.
گسترش شاخص خودرو نویسنده