ایلنا   |  اقتصادی  |  

باید شبکه تامین قطعات لوازم خانگی در داخل تشکیل شود/ هیچ کشوری کاملا خود کفا نیست

نه تنها در بحث قطعه‌سازی لوازم خانگی بلکه در تمام شئون تولید و محصول اگر می‌خواهیم رشد و ارتقا پیدا کنیم باید به سمت کار جمعی و گروهی حرکت کنیم

باید شبکه تامین قطعات لوازم خانگی در داخل تشکیل شود/ هیچ کشوری کاملا خود کفا نیست

نه تنها در بحث قطعه‌سازی لوازم خانگی بلکه در تمام شئون تولید و محصول اگر می‌خواهیم رشد و ارتقا پیدا کنیم باید به سمت کار جمعی و گروهی حرکت کنیم

عباس هاشمی دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا گفت: این انجمن بزرگترین تشکل ملی و کسب و کاری لوازم خانگی در کشور بوده و حدود 250 واحد صنعتی عضو انجمن می‌باشند که حدود 45 واحد قطعه ساز و مابقی تولیدکننده محصول نهایی هستند. 

وی با اشاره به لزوم توسعه پایدار در صنعت کشورگفت: یکی از راه‌های اصلی رسیدن به توسعه پایدار تقویت قطعه‌سازی و گسترش آن است در همین راستا با تشکیل دپارتمان قطعه‌سازی در انجمن و تقویت واحدهای قطعه‌سازی در جهت تعمیق ساخت داخل حرکت جدی آغاز شده است. بمنظور اجرایی شدن توسعه صنعت قطعه‌سازی لوازم خانگی تفاهم‌نامه ای را با شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران منعقد کردیم که با ارزیابی صحیح و علمی و نظارت‌ها بر اساس پارامترها و استانداردهای جهانی در جهت ارتقاء این صنعت گام‌های عملی برداشته شود. 

وی ادامه داد: هدف بزرگتر ما ایجاد شبکه تامین قطعات لوازم خانگی بوده و تلاش داریم مشابه صنعت خودرو قطعه‌سازان فعال و شناسنامه دار شناسایی و ایجاد شوند. قطعه‌سازان نقش پررنگی در تولید محصول نهایی دارند و در بخش لوازم خانگی نیز انشاا... این مساله محقق خواهد شد. 

وی با اشاره به اینکه متاسفانه  کار تیمی و گروهی در کشور ما ضعیف است افزود: نه تنها در بحث قطعه‌سازی لوازم خانگی بلکه در تمام شئون تولید و محصول اگر میخواهیم رشد و ارتقا پیدا کنیم باید به سمت کار جمعی و گروهی حرکت کنیم و این مساله نیازمند کار فرهنگی و آموزشهای لازم است.  

وی با تأکید بر بومی‌سازی حداکثری در صنعت، توجه به یکسری پارامترهای بین‌المللی در تولید محصولات و قطعات را اجتناب‌ناپذیر خوانده و اظهار داشت: در برخی محصولات همچون تلویزیون نه تنها کشور ایران بلکه بسیاری از کشورهای دنیا نیز ترجیحاً برخی قطعات را از بیرون تهیه می کنندمثلا  ماژول تلویزیون را در دنیا تعداد محدودی از تولیدکنندگان قطعه تولید کرده و حتی کشورهایی مانند آلمان، ژاپن و تقریباً اکثر کشورهای دنیا این قطعه را از کشورهایی مانند چین و یا تایوان در حجم زیادی خریداری می کنند و به همین دلیل سرمایه‌گذاری کردن برای ساخت قطعه ماژول به صرفه نبوده و توجیه اقتصادی ندارد. 

وی ادامه داد: در برخی محصولات همچون یخچال فریزر، ماشین لباسشویی حدود 70 درصد قطعات در داخل تولید می‌شود و 30 درصد وارداتی نیز شامل بخشهایی همچون کمپرسور و یا برخی مواد پتروشیمی است که از خارج تامین می‌ شود. این مساله نیز محل  اشکال نیست زیرا در تولید کمپرسورهای برودتی حتماً باید مقیاس اقتصادی، صرفه جویی انرژی، کم صدا بودن و مهمتر از همه بحث صادرات آن باید مدنظر قرار گیرد.  

وی با اشاره به اینکه قطعا افزایش عمق ساخت محصولات در داخل افتخار ملی است گفت: قطعا باید درسرمایه‌گذاری برای تولیدات داخلی و قطعه‌سازی پارامترهایی را رعایت کرد و باید حتما توجیه اقتصادی داشته باشد و اینکه توقع داشته باشیم همه قطعات را در داخل تولید کنیم و هیچ نیازی به کشورهای دیگر نداشته باشیم نادرست است زیرا هیچ جای دنیا چنین تصمیم و رفتاری را ندارند که همه قطعات یک محصول را خودشان تولید کنند.  

وی ادامه داد: اگر مبحث دپارتمان قطعه‌سازی و افزایش تعداد قطعه‌سازان که ما در انجمن به دنبال آن هستیم به صورت جدی پیگیری شود ما شاهد یک بومی سازی عظیم در تولید محصولات خواهیم بود زیرا منافع قطعه ساز و تولیدکننده محصول نهایی تعارض جدی و واقعی باهم ندارد و مهمترین منافع برای ما سود و رشد اقتصاد کشور است و نباید به مسایل نگاه بنگاهی داشت و باید در سطح ملی و در قالب مصالح کلی کشور موضوعات را بررسی کرد. 

وی ادامه داد: خوشبختانه امروز در بخش زیادی از قطعات کاملا بومی سازی انجام شده و در بخشی دیگر در حال گذار از واردات به بومی‌سازی کامل هستیم. 

هاشمی افزود : زمانی ارزبری یک یخچال فریزر حدود 300 دلار بود ولی امسال ارزبری تولید یک دستگاه یخچال به حدود 90 تا 100 دلار کاهش پیدا کرده و حدود 200 دلار صرفه جویی ارزی شده است که این مساله مرهون قطعهسازی داخلی است و اگر این قطعهسازی به صورت مستمر حمایت و هدایت شود نه تنها این ارزبری کاهش پیدا میکند بلکه با یک تلنگر و یک تحریم، تولید داخل دچار شوک نمی‌شود. 

ما نیاز داریم که به قطعه سازی داخل توجه بیشتری کنیم و شبکه تامین قطعه سازی داخل کشور را گسترش و ساماندهی کنیم. 

 

خودرو قطعه سازان تولید   اخبار برگزیده
  

توصیه‌های رئیس مجلس به مردم و نامزدهای انتخاباترئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مشارکت پایین هیچ برنده‌ای ندارد و مردم از حق خود برای ریل‌گذاری دستگاه اجرایی کشور استفاده کنند، گفت: امروز فرصت مناسبی است که همه ما با هر سلیقه و جناح بندی سیاسی و با هر عقیده و نگرشی دست به دست هم دهیم تا به فرموده رهبر انقلاب، ایرانی قوی را بسازیم.
مثلث رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی جوانان 

  

واکنش جهرمی به اظهارات تند فرهاد مجیدی(عکس)وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به صحبت‌های اخیر فرهاد مجیدی واکنش نشان داد.
ایلنا فرهاد مجیدی عکس پرسپولیس 

  

تعدد کاندیداهای ریاست‌جمهوری نشان می‌دهد اکثر جریان‌ها به وضع موجود نگاه منتقدانه دارندنماینده تربت حیدریه و مه ولات و زاوه در مجلس معتقد است تعدد و تنوع حضور جناح های سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری نشان دهنده این است که همه آن ها به آزاد بودن انتخابات ایران اعتقاد داشته و اختیارات ریاست جمهوری را برای رفع مشکلات مردم کافی می دانند.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

این مرد نیامد؛ خاطر دلواپسان آسوده شدصفحه ثبت نام سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روز گذشته بسته شد و محمد جواد ظریف همان طور که از دو سال قبل اعلام کرده پا به صحنه رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری نگذاشت تا خاطر دوستان دلواپس از نامزدی‌اش آسوده شود و خود را به حضور در پاستور نزدیک تر ببینند.
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

جدول مشخصات نامزدهای انتخابات1400ایسنا/ ثبت‌نام نامزدهای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم، پس از پنج روز با نام‌نویسی 592 نفر و حضور تعداد زیادی از سیاسیون دیروز (25 اردیبهشت) پایان یافت.
فردا جدول درمان انتخابات ریاست جمهوری 

  

فروش خودرو در بورس امروز تصویب می شود؟عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه امروز طرح ساماندهی صنعت خودرو در این کمیسیون بررسی می‌شود، گفت: وزارت صمت معتقد است که قیمت پایه خودرو در بورس کالا باید از سوی خودروساز تعیین شود.
خودروتک خودرو بورس کالا کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

اقدامات خلاف قانون احمدی نژاد | بایدبا او برخورد شودروزنامه جمهوری اسلامی نوشت: فردی که مقررات ثبت‌نام در وزارت کشور برای رئیس‌جمهور شدن را زیر پا گذاشت، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است. کسی که به قانون بی‌اعتنائی می‌کند و حتی بعد از ثبت‌نام از تریبون آزاد در محل وزارت کشور اعلام می‌کند اگر صلاحیتش تأیید نشود انتخابات را قبول ندارد، چگونه می‌تواند مصلحت کشور را تشخیص بدهد و چگونه همچنان حق دارد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد؟
۵۵ آنلاین قانون احمدی نژاد روزنامه 

  

چه کسانی کاندیدای انتخابات 1400 شدند؟/لیست نهایی نامزدهای انتخاباتامروز چهره‌های شاخص و صاحب نام از جمله لاریجانی، جهانگیری، محسن هاشمی، رئیسی، عبدالناصر همتی، جلیلی، رضایی، ضرغامی، پزشکیان و عباس آخوندی با مراجعه به وزارت کشور، داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شدند.
مستقل‌آنلاین محمد خوش چهره انتخابات ریاست جمهوری ستاد انتخابات کشور 

  

پشت پرده پیامک خودروهای وارداتیاین روزها بسیاری از شهروندان شاهد ارسال پیامک‌هایی با موضوع «فروش خودروی وارداتی» بوده‌اند، پیامک‌هایی که شائبه گشایش در واردات خودرو به کشور را ایجاد کرده است. هرچند بنا بر بودجه سال‌جاری، آینده‌ای برای واردات مجدد خودرو از سوی دولت و مجلس پیش‌بینی نشده با این حال برخی امید دارند که همراه با آزادسازی ارزهای بلوکه‌شده، گشایشی نیز در این زمینه ایجاد شود.
خودروتک پیامک فضای مجازی واردات خودرو 

  

مهم/ علت تاخیر رئیسی برای کاندیداتوری فاش شدآیت الله سید ابراهیم رئیسی امروز 25 اردیبهشت برای کاندیداتوری ریاست جمهوری 1400 در وزارت کشور حضور یافت اما این حضور با تاخیر انجام شد که علت آن مشخص‌نشدن جانشین او در قوه قضاییه است.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری وزارت کشور شورای نگهبان 

  

همه چیز درباره بازگشت خودروسازان خارجیفضای سیاسی کشور متأثر از خبرهای خوب مذاکرات وین، حال و هوایی امیدبخش پیدا کرده است. مذاکرات احیای برجام در وین در جریان است و این‌گونه که معاون وزیر امور خارجه کشورمان خبر می‌دهد در خصوص برداشته شدن تحریم‌های صنعت خودرو نیز مذاکراتی صورت گرفته است.
خودروتک خودروسازان قیمت بازار خودرو 

  

سر نخ تخریب رئیسی کجاست؟سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، با اشاره به آغاز موتورتخریب و عملیات روانی رقیب، گفت: هیچ اختلافی در جریان نیروهای اختلاف وجود ندارد و لازم است تا نیروهای انقلاب نسبت به دام اختلاف افکنی هوشیار باشند.
مثلث بهرام رادان مصاحبه حسن روحانی 

  

چرا دولت نمی‌تواند از اقشار ضعیف جامعه حمایت کند؟ / ناکارآمدیِ برخی دولت‌ها در سایه‌ی افزایش قیمت نفت پنهان می‌شودغلامعلی فرجادی گفت: در کشور ناکارآمدیِ مدیریتی وجود دارد. برخی می‌گویند این دولت، ناکارآمد است اما من می‌گویم فقط این دولت ناکارآمد نبوده، بلکه دولت قبلی هم ناکارآمد بود. بعضی وقت‌ها ناکارآمدیِ دولت‌ها در سایه‌ی افزایش شدید قیمت نفت، مشخص نمی‌شود.
ایلنا دولت بازار کار درآمد 

  

احمدی‌نژاد: اگر رد صلاحیت شوم انتخابات را تحریم می‌کنماحمدی‌نژاد پس از ثبت‌نام در انتخابات 1400 گفت: من با توجه به شرایط کشور و اصرار مردم ثبت نام کردم. اگر رد صلاحیت شوم، انتخابات را قبول ندارم و در آن شرکت نمی‌کنم.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ایران 

  

حرکت شوک آور اصلاح طلبان در دقیقه 90! شرق نوشت:هیچ‌کدام از نامزدهای انتخاباتی که تاکنون ثبت‌نام کرده‌اند برای آحاد مردم شوق‌برانگیز نیستند. این نکته به خصلت‌های فردی آنان بازنمی‌گردد؛ طرفه آنکه برخی از این نامزدها ازجمله محمود احمدی‌نژاد تغییر وضعیت را درنیافته و با بالارفتن از نرده‌های وزارت کشور تلاش می‌کند جذابیت ازدست‌رفته خود را بازیابد. این مواجهه با مردم، بی‌احترامی به شعور آنان و کلیشه‌ای است از جنس رفتار…
فردا اصلاح طلبان احمدی نژاد اصولگرایان 

  اخبار داغ
  

آیا واقعا امکان ابتلای مجدد برای دریافت کنندگان واکسن کرونا وجود دارد؟رئیس مرکز تحقیقات عوامل اجتماعی مؤثر بر سلامت کردستان گفت: کسانی که واکسن کرونا دریافت کرده‌اند امکان ابتلای مجدد به این ویروس در آنان وجود دارد.
برنا سلامت ویروس 

  

پیش بینی شدت کرونا در بیماران با هوش مصنوعیدر مطالعه پژوهشی جدیدی که در حوزه بین رشته‌ای انجام شده است، محققان موفق به طراحی برنامه‌ای کامپیوتری شده‌اند که تنها با تجزیه و تحلیل عکس اشعه ایکس قفسه سینه بیمار کووید-19، می‌تواند تشدید بیماری در روزهای بعد را پیش بینی کند.
برنا هوش مصنوعی حوزه عکس 

  

تکذیب ورود کرونای برزیلی به کشورمسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ورود کشتی به بندر امام خمینی با خدمه مبتلا به کرونای برزیلی صحت ندارد.
اقتصادنیوز سازمان بنادر و دریانوردی امام خمینی 

  

شهرداری تهران نمی تواند واکسن کرونا خریداری کندمحسن هاشمی، در تذکر پیش از دستور خود درباره مساله واکسیناسیون تاکسیرانان گفت: من این مسئله را در جلسات ستاد ملی کرونا دنبال کردم و مسئولان ستاد گفتند نمی توان تنها درباره کلیه تاکسیرانان تهران صحبت کرد مثل واکسیناسیون پاکبانان که در کل کشور انجام شد.
۵۵ آنلاین تهران اتاق بازرگانی واکسیناسیون 

  

فهرست مراکز تزریق واکسن کرونا در شهر تهرانفهرست مراکز واکسیناسیون واکسن کرونا در شهر تهران اعلام شد.
برنا تهران واکسیناسیون 

  

نحوه ثبت نام واکسن کرونا + جزئیاتدر ادامه این خبر شما را گام به گام راهنمایی خواهیم کرد که چگونه اطلاعات خود را در سایت salamat.gov.ir ثبت نام واکسن کرونا وارد نمایید.
شما‌نیوز درمان رایگان وزارت بهداشت 

  

کاهش15 تا 20 درصدی قیمت خودرویک کارشناس خودرو گفت: بین قیمت کارخانه و شرکت‌ها بین 60 تا 70 درصد اختلاف قیمت وجود دارد.
خبرفوری قیمت خودرو بازار خودرو 

  

هیچ کس در این کشور نیست که واکسن کرونا نزده باشد!"نائورو" یا "ناورو" اولین کشور جهان است که همه ساکنانش علیه بیماری کرونا، واکسینه شدند.
برنا 

  

فوری/ آیا کرونای برزیلی به کشور وارد شده؟مسئول هماهنگی مقابله با کرونا در سازمان بنادر و دریانوردی گفت: ورود کشتی به بندر امام خمینی با خدمه مبتلا به کرونای برزیلی صحت ندارد.
گسترش وزارت بهداشت سازمان بنادر و دریانوردی ویروس 

  

میز صنعت سازمان بورس، ابزار پیشبرد اهداف سرمایه گذاران و ناشرین استدکتر محمدعلی دهقان دهنوی با اشاره به اهمیت ویژه صنعت پالایش اعلام کرد: حدود 30 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در صنعت پالایشگاهی لازم است تا کارایی این حوزه بیشتر و در آن نوسازی ایجاد شود و بازارسرمایه برای تامین این میزان سرمایه‌گذاری و تامین مالی، مناسبترین محل است.
شما‌نیوز صنعت سازمان بورس و اوراق بهادار سرمایه 

  

چرا برخی افراد با شدت بیشتری به کرونا مبتلا می شوند؟ممکن است شما هم با این موضوع برخورد کرده باشید که افراد مختلف با شدت های مختلفی به کرونا مبتلا می شوند و یا برخی از افراد بیشتر در معرض خطر ابتلا به کووید 19 قرار دارند. به نظر می رسد در این زمینه نیز عامل ژنتیک تاثیرگذار است.
برنا ژنتیک 

  

واکسیناسیون 15 سالمند بالای 118 سال؛ ورود محموله جدید واکسن کروناسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه تا کنون به 15 سالمند بالای 118 سال واکسن کرونا تزریق ش
خبرفوری واکسیناسیون سالمندان پوشش