برنا   |  فرهنگی  |  

استقبال در قشر جوان از کتاب " بلدچی" بیشتر بوده و این برای من ارزشمند است/جلد سوم کتاب آماده است /تلاش کردم مطالب کتاب را با اسناد دفاع مقدس تطبیق دهم

"اسماعیل سپهوند" نویسنده کتاب «بلدچی» جامع ترین خاطره نگاری دفاع مقدس لرستان، نگاه متفاوت این کتاب به 8 سال جنگ تحمیلی را روایت می کند.

استقبال در قشر جوان از کتاب " بلدچی" بیشتر بوده و این برای من ارزشمند است/جلد سوم کتاب آماده است /تلاش کردم مطالب کتاب را با اسناد دفاع مقدس تطبیق دهم

به گزارش خبرگزاری برناازلرستان؛ اسماعیل سپهوند در گفت وگو با رسانه ها ، اظهارکرد: جلد دوم کتاب بلدچی مربوط به خاطرات سال 1365 است، سالی که باید سرنوشت جنگ مشخص می‌شد. از ابتدای سال 65 با تک عراق به منطقه، عملیات والفجر 9 آغاز و پس‌ازآن تک عراق به دربندی خان انجام و سپس در حین شناسایی دربندی خان، عملیات حاج عمران آغاز شد.

اوافزود: عراق سعی می‌کرد شهر پیرانشهر را بگیرد، وقتی شرایط سخت شد به لشکر 57 دستور دادند منطقه دربندی خان را رها کرده و نیروها به سمت منطقه عملیاتی حاج عمران بروند.

نویسنده کتاب بلدچی  تصریح کرد: پس‌ازآن مجدداً شناسایی منطقه دربندی خان انجام شد و قرار بود عملیات بزرگی در آن منطقه انجام شود. عملیات لو رفت و عراق منطقه را بمباران کرد و تلفات شیمیایی زیادی داشتیم.

او بیان کرد: پس از اتمام این عملیات ما را به منطقه نوسود جهت شناسایی منتقل کردند که آن عملیات نیز منتفی شد و بعدازآن عملیات کربلای 4 انجام شد که در این عملیات نیز شرکت کرده و پس‌ازآن نیز عملیات کربلای 5 آغاز شد.

سپهوند خاطر نشان  کرد: جلد دوم کتاب بلدچی در ادامه‌ جلد اول است، درواقع چهار جلد آن در ادامه‌ هم است. نگارش خاطراتم به اتمام رسیده و بازخوانی، ویرایش و فرآیند آماده سازی کتاب در حال انجام است.

او درمورد بازخورد جلد اول کتاب بلدچی عنوان  کرد: متأسفانه یکی از مشکلاتی که در کشور داریم این است که فرهنگ کتاب‌خوانی در جامعه ضعیف است به‌ویژه در استان لرستان اما بااین‌حال و بدون تبلیغات هرکسی این کتاب را خوانده از آن تاثیر گرفته. استقبال در قشر جوان بیشتر بوده و این برای من ارزشمند است.

 سپهوند یادآورشد: تلاش کردم مطالب کتاب را با اسناد دفاع مقدس تطبیق بدهم. متن برخی اسناد مکتوب و صوتی در پی‌نوشت‌ها آمده است.

اودر مورد جزیی پردازی و حجم قابل توجه خاطراتش گفت: اغلب راهکارهای عملیات را با دوربین به دست می‌آوردیم و بعدازآن هم با نقشه بررسی می‌کردیم. به‌کرات مسیر را برای مسئولان رده های مختلف لشکر توضیح داده و شب عملیات گردان‌ها را هدایت می‌کردیم. پس از عملیات بین خودمان خاطره گویی را شروع می‌کردیم و پس از جنگ نیز در جمع دوستان بازهم خاطرات را مرور می‌کردیم؛ بعد از جنگ نیز جهت تفحص به مناطق عملیاتی رفته و حدود دو ماه آنجا بودیم. همه ی این اقدامات در ثبت خاطرات در ذهن بنده تاثیرگذار بوده اند.

به گفته او  سال 88 شروع به نوشتن کتاب کردم و در سال 92 به اتمام رسید، با نویسندگان مختلفی برای کمک در امر نوشتن کتاب رایزنی کردم، سنگ‌اندازی‌هایی هم بود که با‌ کمک دوستان حل شد.

نویسنده کتاب بلدچی در مورد چگونگی انتخاب نام کتاب بلدچی بیان کرد: بلدچی به معنای راهنما و راه‌بلد است، نام‌های دیگری نیز پیشنهاد شد ولی درنهایت نام بلدچی تأیید شد.

او بابیان اینکه جلد اول در سال 95 رونمایی شده و جلد دوم هم امروز، تصریح کرد: جلد سوم این کتاب نیز آماده است اما تطبیق دادن اسناد با خاطرات زمان‌بر بوده که تلاشمان این است کاری را به ثمر برسانیم که از نظر تطبیق با واقعیت های دفاع مقدس کمترین اختلاف و تفاوت را داشته باشد.

سپهوند گفت: در روز نخست که شروع به کارکردم تصمیم گرفتم اضافه گویی نکنم و مثل دوربینی باشم که وقایع را ثبت و ضبط کرده و بدون دخل و تصرف آنها را منعکس می کند.

نویسنده کتاب بلدچی تاکید کرد: به خاطر آزاد کردن وقت خود برای نوشتن این کتاب، کار در کانون بازنشستگان و کار در مغازه تراشکاری را رها کرده و وقتم را صرف نوشتن کتاب کردم و در حال حاضر به‌جز کتاب بلدچی، در حال نگارش و تحقیق چند کتاب دیگر نیز هستم.

 

نویسنده دوربین استان لرستان   اخبار برگزیده
  

وزیر صنعت معدن و تجارت اعلام کرد: اگر خودرو تا عید مرتب عرضه شود، یقیناً قیمت پایین می‌آید.
نامه نیوز صنعت خودرو معدن 

  

یک سایت حامی دولت ضمن اعتراض به سخنان روحانی درباره ارزانی اجناس و قاچاق پرسید: نمی‌دانید یا تجاهل می‌کنید؟!
نامه نیوز ایران گرانی عراق 

  

در جریان بررسی کلیات بودجه 98 با تصویب مجلس ماهانه 300 تومان از مشترکین برق و گاز برای بیمه خسارات اخذ می‌شود.
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی گاز بودجه 

  

خداحافظ بشار رسن؟شنیدیم یک باشگاه از امارات، یک تیم قطری و همین‌طور یک تیم متمول شهرستانی ایران برای جذب بشار رسن ابراز علاقه کرده‌اند.
خودروتک پرسپولیس برانکو ایران 

  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (سه شنبه 30 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز سه شنبه 30 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  

بی کیفیت ترین خودروهای داخلی مشخص شدند / دی 1397شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران، جدیدترین گزارش خود از میزان کیفیت خودروهای تولیدی در کشور را منتشر کرد که به بررسی آن می‌پردازیم.
خودروتک خودرو تولید پژو 

  

برای خرید خودرو فعلا دست نگه داریدیک کارشناس صنعت خودرو گفت: افزایش اخیر قیمت خودرو در بازار غیرواقعی بوده و این مساله تنها جوسازی دلالان است و صراحتاً باید اعلام کنم که در این شرایط به نفع و صلاح مردم نیست که اقدام به خرید خودرو کنند، چرا که قیمت‌ها به این شکل باقی نخواهد ماند.
خودروتک خودرو خودروسازان بازار خودرو 

  

صعود دسته جمعی قیمت خودروهای داخلی / پراید به 45 میلیون رسید!گزارش امروز قیمت خودرو حکایت از روند صعودی قیمت‌‌ها دارد به نحوی که قیمت انواع خودروهای داخلی تا 13 میلیون تومان گران شده است.
خودروتک قیمت کاهش قیمت ها خودرو 

  

تابلو قیمت خودروهای داخلی قرمز شدبازار خودرو با نزدیکی به آخرین ماه سال، به واسطه حضور گسترده دلالان و واسطه‌گران قیمت‌های شگفت انگیزی به خود می‌بیند...
خودروتک قیمت افزایش قیمت کاهش قیمت ها 

  

قیمت خودرو/ قیمت کارخانه و بازار تمام خودروهای داخلی (چهارشنبه 24 بهمن 1397)/ قیمت صبحقیمت کلیه خودروهای تولید داخل در بازار و کارخانه در صبح روز چهارشنبه 24 بهمن ماه 97 به شرح زیر است. این قیمت ها با توجه به آخرین تغییرات قیمت در آخر وقت معاملات روز قبل درج شده و به نوعی قیمت آغاز معاملات امروز به حساب می آید. قیمت های نیمروز معاملاتی هر روز ساعت 13 در سایت خودروتک قرار می گیرد.
خودروتک قیمت ایران خودرو خودرو 

  اخبار داغ
  

اهل شاخه: باخت چیزی از ارزش ما کم نکرد / هدف ما با مهاجری والاستبازیکن تیم ماشین سازی می گوید مهاجری مربی بسیار بزرگ و شناخته شده ای است، هدف ما با او هدف والایی است و انشالله که با او بالای جدول باشیم.
ایلنا بازی ورزشگاه جدول 

  

دو مهاجم مشترکا ارزشمندترین مهاجمان دنیای فوتبال از دید نرانسفرمارکت لقب گرفتند.
نود فوتبال 

  

بانک مرکزی به دنبال کنترل شوک تبدیل رمز ارز به ریالرئیس انجمن بلاک‌چین ایران تاکید کرد: بانک مرکزی در پیش نویس سند رمز ارز در حوزه تبدیل ارز رمزنگار به ریال، محدودیت‌هایی دارد که این مساله به منظور پیشگیری از شوک بازار رمز ارز به ریال است.
ایلنا بانک مرکزی بانک سازمان بورس و اوراق بهادار 

  

دستاوردهای انقلاب اسلامی ارزشمند و نیازمند صیانت استمراغه- ایرنا- عضو خبرگان رهبری و امام جمعه مراغه با تاکید بر لزوم تبیین ارزش های انقلابی و اسلامی گفت: با وجود مشکلات اقتصادی، دستاوردهای انقلاب اسلامی ارزشمند بوده و نیازمند صیانت است.
ایرنا رهبر انقلاب خانواده پوشش 

  

پیگیر بومی‌سازی و به روزرسانی صنعت فولاد هستیم/ ادعای عدم بازگشت ارز صادرات فولاد به دلیل برخی ناهماهنگی‌ها مطرح شدمعاون وزیر صنعت تاکید کرد:‌ قطعا صنایع کشور باید قانون کشور و سیاست‌های دولت و بانک مرکزی را رعایت کنند.
ایلنا دولت فولاد صنعت فولاد 

  

هدف سمپوزیوم کیش، بومی‌سازی تولید فولاد بود/ بازگشت ارز صادرات فولاد برای بانک مرکزی اثبات شده استمدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان تاکید کرد: در حال حاضر برای بانک مرکزی نیز اثبات شده است که فولادسازان ارز صادراتی را در داخل کشور ارائه کرده‌اند و اگر مقداری از ارز هم وارد نشده به دلیل مصرفی ارزی شرکت‌های فولادی است.
ایلنا جزیره کیش تولید فولاد 

  

توضیحات نوبخت درباره تعیین تکلیف مابه‌التفاوت نرخ ارز در سال 98رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور توضیحاتی درباره تعیین تکلیف مابه‌التفاوت نرخ ارز در سال 98 ارائه کرده است.
تسنیم محمدباقر نوبخت نرخ ارز ارز 

  

کشف ارز خارجی در مرز بازرگانفرمانده هنگ مرزی ماکو گفت: با تلاش ماموران مستقر در گمرک بازرگان ارز قاچاق به ارزش یک میلیارد و 130
خبرفوری ارز خودرو گمرک