برنا   |  فرهنگی  |  

استقبال در قشر جوان از کتاب " بلدچی" بیشتر بوده و این برای من ارزشمند است/جلد سوم کتاب آماده است /تلاش کردم مطالب کتاب را با اسناد دفاع مقدس تطبیق دهم

"اسماعیل سپهوند" نویسنده کتاب «بلدچی» جامع ترین خاطره نگاری دفاع مقدس لرستان، نگاه متفاوت این کتاب به 8 سال جنگ تحمیلی را روایت می کند.

استقبال در قشر جوان از کتاب " بلدچی" بیشتر بوده و این برای من ارزشمند است/جلد سوم کتاب آماده است /تلاش کردم مطالب کتاب را با اسناد دفاع مقدس تطبیق دهم

به گزارش خبرگزاری برناازلرستان؛ اسماعیل سپهوند در گفت وگو با رسانه ها ، اظهارکرد: جلد دوم کتاب بلدچی مربوط به خاطرات سال 1365 است، سالی که باید سرنوشت جنگ مشخص می‌شد. از ابتدای سال 65 با تک عراق به منطقه، عملیات والفجر 9 آغاز و پس‌ازآن تک عراق به دربندی خان انجام و سپس در حین شناسایی دربندی خان، عملیات حاج عمران آغاز شد.

اوافزود: عراق سعی می‌کرد شهر پیرانشهر را بگیرد، وقتی شرایط سخت شد به لشکر 57 دستور دادند منطقه دربندی خان را رها کرده و نیروها به سمت منطقه عملیاتی حاج عمران بروند.

نویسنده کتاب بلدچی  تصریح کرد: پس‌ازآن مجدداً شناسایی منطقه دربندی خان انجام شد و قرار بود عملیات بزرگی در آن منطقه انجام شود. عملیات لو رفت و عراق منطقه را بمباران کرد و تلفات شیمیایی زیادی داشتیم.

او بیان کرد: پس از اتمام این عملیات ما را به منطقه نوسود جهت شناسایی منتقل کردند که آن عملیات نیز منتفی شد و بعدازآن عملیات کربلای 4 انجام شد که در این عملیات نیز شرکت کرده و پس‌ازآن نیز عملیات کربلای 5 آغاز شد.

سپهوند خاطر نشان  کرد: جلد دوم کتاب بلدچی در ادامه‌ جلد اول است، درواقع چهار جلد آن در ادامه‌ هم است. نگارش خاطراتم به اتمام رسیده و بازخوانی، ویرایش و فرآیند آماده سازی کتاب در حال انجام است.

او درمورد بازخورد جلد اول کتاب بلدچی عنوان  کرد: متأسفانه یکی از مشکلاتی که در کشور داریم این است که فرهنگ کتاب‌خوانی در جامعه ضعیف است به‌ویژه در استان لرستان اما بااین‌حال و بدون تبلیغات هرکسی این کتاب را خوانده از آن تاثیر گرفته. استقبال در قشر جوان بیشتر بوده و این برای من ارزشمند است.

 سپهوند یادآورشد: تلاش کردم مطالب کتاب را با اسناد دفاع مقدس تطبیق بدهم. متن برخی اسناد مکتوب و صوتی در پی‌نوشت‌ها آمده است.

اودر مورد جزیی پردازی و حجم قابل توجه خاطراتش گفت: اغلب راهکارهای عملیات را با دوربین به دست می‌آوردیم و بعدازآن هم با نقشه بررسی می‌کردیم. به‌کرات مسیر را برای مسئولان رده های مختلف لشکر توضیح داده و شب عملیات گردان‌ها را هدایت می‌کردیم. پس از عملیات بین خودمان خاطره گویی را شروع می‌کردیم و پس از جنگ نیز در جمع دوستان بازهم خاطرات را مرور می‌کردیم؛ بعد از جنگ نیز جهت تفحص به مناطق عملیاتی رفته و حدود دو ماه آنجا بودیم. همه ی این اقدامات در ثبت خاطرات در ذهن بنده تاثیرگذار بوده اند.

به گفته او  سال 88 شروع به نوشتن کتاب کردم و در سال 92 به اتمام رسید، با نویسندگان مختلفی برای کمک در امر نوشتن کتاب رایزنی کردم، سنگ‌اندازی‌هایی هم بود که با‌ کمک دوستان حل شد.

نویسنده کتاب بلدچی در مورد چگونگی انتخاب نام کتاب بلدچی بیان کرد: بلدچی به معنای راهنما و راه‌بلد است، نام‌های دیگری نیز پیشنهاد شد ولی درنهایت نام بلدچی تأیید شد.

او بابیان اینکه جلد اول در سال 95 رونمایی شده و جلد دوم هم امروز، تصریح کرد: جلد سوم این کتاب نیز آماده است اما تطبیق دادن اسناد با خاطرات زمان‌بر بوده که تلاشمان این است کاری را به ثمر برسانیم که از نظر تطبیق با واقعیت های دفاع مقدس کمترین اختلاف و تفاوت را داشته باشد.

سپهوند گفت: در روز نخست که شروع به کارکردم تصمیم گرفتم اضافه گویی نکنم و مثل دوربینی باشم که وقایع را ثبت و ضبط کرده و بدون دخل و تصرف آنها را منعکس می کند.

نویسنده کتاب بلدچی تاکید کرد: به خاطر آزاد کردن وقت خود برای نوشتن این کتاب، کار در کانون بازنشستگان و کار در مغازه تراشکاری را رها کرده و وقتم را صرف نوشتن کتاب کردم و در حال حاضر به‌جز کتاب بلدچی، در حال نگارش و تحقیق چند کتاب دیگر نیز هستم.

 

نویسنده دوربین استان لرستان   اخبار برگزیده
  

اسرار وزارت نفت فاش می شود؟/ پشت پرده تلاش برای استیضاح وزیر کابینه روحانیاین استیضاح به جایی نمی‌رسد. نظام قدر آقای زنگنه و توانایی‌های او را می‌شناسد و برخی جریان‌ها بیهوده برای زدن او تلاش می‌کنند
مثلث وزارت نفت نفت صادرات نفت 

  

اندیشکده آمریکایی «موسسه واشنگتن برای سیاست خاور نزدیک» گزارش داد: حملات به نفتکش‌ها در نزدیکی تنگه هرمز و یک خط لوله نفت عربستان سعودی می‌تواند موجب افزایش قیمت جهانی نفت شود. ایران بدین‌ترتیب آسیب‌پذیری امارات و عربستان را یادآور شد.
نامه نیوز ایران تهران ریاض 

  

هیچ کس نمی تواند قطعات تقلبی خودرو را تشخیص بدهددر حالی عرضه لوازم یدکی تقلبی در بازار زیاد شده که این موضوع می‌تواند خطرات زیادی را برای مصرف کنندگان در پی داشته باشد. با تغییرات قیمت ارز و مشکلاتی که در این زمینه به وجود آمد و کمبود این قطعات موجب شد قیمت لوازم یدکی خودرو در بازار افزایش یابد و این موضوع مشکلاتی را برای مصرف کنندگان ایجاد کرد.
خودروتک خودرو خودروسازان ایران 

  

مصوبه ای در جهت کاهش قیمت خودروهای وارداتیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است مصوبه مجلس درباره واردات خودرو‌های تمام برقی و تمام هیبریدی به مدت 5 سال،آنهم بدون اخذ عوارض و حقوق ورودی می‌تواند قیمت خودرو را به شدت کاهش دهد.
خودروتک مجلس شورای اسلامی کمیسیون صنایع و معادن مجلس واردات خودرو 

  

جلسه محرمانه اعضای کنگره آمریکا درباره ایران با وندی شرمن و رئیس اسبق سیااقتصادنیوز: دموکرات‌های کنگره آمریکا از «وندی شرمن» مسئول تیم مذاکرات هسته‌ای آمریکا و «جان برنان» آخرین رئیس سیا در دولت سابق این کشور برای توضیح درباره تنش‌ها با ایران دعوت کردند.
اقتصادنیوز کنگره آمریکا ایران باراک اوباما 

  

در حاشیه دیدار افطاری فعالان سیاسی با رئیس جمهوری که شنبه هفته گذشته برگزار شد، یک عکس بسیار پر بازتاب شد؛ آنجا که بهزاد نبوی و احمد توکلی دو چهره شاخص از دو جناح سیاسی اصلاح‌طلب و اصول‌گرا که برخی حتی اختلافات آنها در کابینه میر حسین موسوی را عامل ایجاد جناح چپ و راست می‌دانند، جلوی دوربین محمد عطریانفر عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی قرار گرفتند.
نامه نیوز عکس رئیس جمهور محمد عطریانفر 

  

سعید باستانی عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: با تصویب نهایی واگذاری حدود 14 درصد سهام دولت در ایران‌خودرو و حدود 17 درصد سهام دولت در سایپا در هیات وزیران، این اتفاق به زودی عملیاتی می‌شود.
نامه نیوز کمیسیون صنایع و معادن مجلس سهام دولت 

  

انگیزه مرد مشکوک از حمله به حسن روحانی و ظریفآرمان: چتری برای همه! همین اشتراک و البته اجبار است که برخی افراد و گروه‌ها را به هم نزدیک می‌کند.
مثلث مردان ایرانیان خارج از کشور مصاحبه 

  

یک روزنامه کویتی تأکید کرد پاسخ و تلافی ایران به هر نوع اقدام نظامی آمریکا نامحدود است.
نامه نیوز موشک ایران روزنامه 

  اخبار داغ
  

14 میلیارد ریال ارز قاچاق در مرزهای خوی کشف شدارومیه- ایرنا- سرپرست فرماندهی مرزبانی آذربایجان غربی گفت: 14 میلیارد ریال ارز قاچاق در مرزهای خوی کشف شد.
ایرنا ریال ارز قاچاق 

  

کشتی آرای: سکه 500 هزار تومان ارزان شد/ کاهش 15 دقیقه یکبار قیمت‌ها در بازار طلارئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر با بیان اینکه قیمت سکه نسبت به 10 روز قبل 500 هزار تومان کاهش یافته است، گفت: قیمت‌ها هر 15 دقیقه یکبار در بازار کم می شود.
تسنیم کاهش قیمت ها قیمت ارز قیمت 

  

گوشت قرمز 10 هزار تومان ارزان شدتهران- ایرنا- معاون تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی گفت: هر سال 80 تا 150 هزار تن گوشت قرمز وارد می شود و در پی کاهش قیمت دام زنده، نرخ گوشت قرمز نسبت به قبل از عید 10 هزارتومان کاهش یافته است.
ایرنا گوشت تهران ایرنا 

  

قیمت سکه بهار آزادی امروز در بازار با کاهشی قابل توجه روبرو شد.
نامه نیوز قیمت ارز قیمت بهار 

  

تهران| شناسایی 18 مرکز دپوی کالای قاچاق با ارزش 13 میلیارد تومانفرمانده انتظامی تهران بزرگ از شناسایی 18 مرکز دپوی کالای قاچاق در پایتخت خبر داد.
تسنیم تهران قاچاق بازداشت 

  

نشست صمیمی و هم‌اندیشی مدیران روابط‌عمومی شرکت‌های منطقه گل‌گهر صبح امروز به مناسبت هفته ارتباطات و روابط‌ عمومی به میزبانی مدیریت روابط‌عمومی و امور بین‌الملل شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر در محل سالن کنفرانس این مدیریت برگزار شد.
نامه نیوز توسعه پایدار خاورمیانه اقتصاد مقاومتی