برنا   |  فرهنگی  |  

استقبال در قشر جوان از کتاب " بلدچی" بیشتر بوده و این برای من ارزشمند است/جلد سوم کتاب آماده است /تلاش کردم مطالب کتاب را با اسناد دفاع مقدس تطبیق دهم

"اسماعیل سپهوند" نویسنده کتاب «بلدچی» جامع ترین خاطره نگاری دفاع مقدس لرستان، نگاه متفاوت این کتاب به 8 سال جنگ تحمیلی را روایت می کند.

استقبال در قشر جوان از کتاب " بلدچی" بیشتر بوده و این برای من ارزشمند است/جلد سوم کتاب آماده است /تلاش کردم مطالب کتاب را با اسناد دفاع مقدس تطبیق دهم

به گزارش خبرگزاری برناازلرستان؛ اسماعیل سپهوند در گفت وگو با رسانه ها ، اظهارکرد: جلد دوم کتاب بلدچی مربوط به خاطرات سال 1365 است، سالی که باید سرنوشت جنگ مشخص می‌شد. از ابتدای سال 65 با تک عراق به منطقه، عملیات والفجر 9 آغاز و پس‌ازآن تک عراق به دربندی خان انجام و سپس در حین شناسایی دربندی خان، عملیات حاج عمران آغاز شد.

اوافزود: عراق سعی می‌کرد شهر پیرانشهر را بگیرد، وقتی شرایط سخت شد به لشکر 57 دستور دادند منطقه دربندی خان را رها کرده و نیروها به سمت منطقه عملیاتی حاج عمران بروند.

نویسنده کتاب بلدچی  تصریح کرد: پس‌ازآن مجدداً شناسایی منطقه دربندی خان انجام شد و قرار بود عملیات بزرگی در آن منطقه انجام شود. عملیات لو رفت و عراق منطقه را بمباران کرد و تلفات شیمیایی زیادی داشتیم.

او بیان کرد: پس از اتمام این عملیات ما را به منطقه نوسود جهت شناسایی منتقل کردند که آن عملیات نیز منتفی شد و بعدازآن عملیات کربلای 4 انجام شد که در این عملیات نیز شرکت کرده و پس‌ازآن نیز عملیات کربلای 5 آغاز شد.

سپهوند خاطر نشان  کرد: جلد دوم کتاب بلدچی در ادامه‌ جلد اول است، درواقع چهار جلد آن در ادامه‌ هم است. نگارش خاطراتم به اتمام رسیده و بازخوانی، ویرایش و فرآیند آماده سازی کتاب در حال انجام است.

او درمورد بازخورد جلد اول کتاب بلدچی عنوان  کرد: متأسفانه یکی از مشکلاتی که در کشور داریم این است که فرهنگ کتاب‌خوانی در جامعه ضعیف است به‌ویژه در استان لرستان اما بااین‌حال و بدون تبلیغات هرکسی این کتاب را خوانده از آن تاثیر گرفته. استقبال در قشر جوان بیشتر بوده و این برای من ارزشمند است.

 سپهوند یادآورشد: تلاش کردم مطالب کتاب را با اسناد دفاع مقدس تطبیق بدهم. متن برخی اسناد مکتوب و صوتی در پی‌نوشت‌ها آمده است.

اودر مورد جزیی پردازی و حجم قابل توجه خاطراتش گفت: اغلب راهکارهای عملیات را با دوربین به دست می‌آوردیم و بعدازآن هم با نقشه بررسی می‌کردیم. به‌کرات مسیر را برای مسئولان رده های مختلف لشکر توضیح داده و شب عملیات گردان‌ها را هدایت می‌کردیم. پس از عملیات بین خودمان خاطره گویی را شروع می‌کردیم و پس از جنگ نیز در جمع دوستان بازهم خاطرات را مرور می‌کردیم؛ بعد از جنگ نیز جهت تفحص به مناطق عملیاتی رفته و حدود دو ماه آنجا بودیم. همه ی این اقدامات در ثبت خاطرات در ذهن بنده تاثیرگذار بوده اند.

به گفته او  سال 88 شروع به نوشتن کتاب کردم و در سال 92 به اتمام رسید، با نویسندگان مختلفی برای کمک در امر نوشتن کتاب رایزنی کردم، سنگ‌اندازی‌هایی هم بود که با‌ کمک دوستان حل شد.

نویسنده کتاب بلدچی در مورد چگونگی انتخاب نام کتاب بلدچی بیان کرد: بلدچی به معنای راهنما و راه‌بلد است، نام‌های دیگری نیز پیشنهاد شد ولی درنهایت نام بلدچی تأیید شد.

او بابیان اینکه جلد اول در سال 95 رونمایی شده و جلد دوم هم امروز، تصریح کرد: جلد سوم این کتاب نیز آماده است اما تطبیق دادن اسناد با خاطرات زمان‌بر بوده که تلاشمان این است کاری را به ثمر برسانیم که از نظر تطبیق با واقعیت های دفاع مقدس کمترین اختلاف و تفاوت را داشته باشد.

سپهوند گفت: در روز نخست که شروع به کارکردم تصمیم گرفتم اضافه گویی نکنم و مثل دوربینی باشم که وقایع را ثبت و ضبط کرده و بدون دخل و تصرف آنها را منعکس می کند.

نویسنده کتاب بلدچی تاکید کرد: به خاطر آزاد کردن وقت خود برای نوشتن این کتاب، کار در کانون بازنشستگان و کار در مغازه تراشکاری را رها کرده و وقتم را صرف نوشتن کتاب کردم و در حال حاضر به‌جز کتاب بلدچی، در حال نگارش و تحقیق چند کتاب دیگر نیز هستم.

 

نویسنده دوربین استان لرستان   اخبار برگزیده
  

چراغ سبز برانکو به بازگشت طارمیاحتمالا در نقل و انتقالات بازیکن سابق قرمز ها بار دیگر به جمع سرخپوشان اضافه می‌شود.
برنا برانکو مهدی طارمی باشگاه پرسپولیس 

  

پرسپولیس تیم متعصبی است/ سپاهان شانس بیشتری برای برد داردسرمربی سابق تیم فوتبال سپاهان گفت: بزرگترین شاخصه تیم پرسپولیس تعصب آن است همه فکر می‌کردند پرسپولیس چون نتوانسته در پنجره نقل و انتقالات یارگیری کند حالا در بازی‌های آسیایی و لیگ ناموفق است بازیکنانش خسته شده و آسیب دیدگی پیدا کرده‌اند...
برنا پرسپولیس استقلال باشگاه سپاهان 

  

استقلال روند صعودی خود را با قدرت ادامه می‌دهد/ تیم باید نقاط ضعفش را در آسیا ترمیم کند/ پدیده را در تهران می‌بریم و به کورس قهرمانی می‌رسیمپیشکسوت باشگاه استقلال گفت: سومین برد پیاپی استقلال بیانگر این است که تیم روند صعودی خود را با قدرت ادامه می دهد.
برنا باشگاه استقلال استقلال ایران 

  

انفجار انتحاری در چابهارمعاون امنیتی و انتظامی استاندار سیستان و بلوچستان از انفجار یک خودروی بمب گذاری شده در چابهار خبر داد.
برنا انفجار 

  

جایگزین انصاری در استقلال مشخص شدبازیکن سابق استقلال بار دیگر در فصل نقل و انتقالات به جمع آبی‌ها اضافه می‌شود.
برنا استقلال فوتبال قزاقستان 

  

مهر تایید بازگشت جباروف به استقلال!بازیکن اسبق استقلال در آستانه پیوستن به این تیم قرار دارد.
برنا باشگاه استقلال استقلال 

  

تا می توانید مغز بخورید و فرقی نمی کند از کدامیک از مغزها استفاده کنید. بادام، بادام زمینی، فندوق... همگی پر خاصیت هستند.
برنا سرطان پروستات رژیم غذایی مغز 

  

پیش‌بینی پدیده استقلال درست از آب درآمدمهاجم استقلال می گوید این تیم با حمایت می تواند نتایج بهتری کسب کند.
برنا باشگاه استقلال استقلال بازی 

  

استقلال و سپاهان نقره داغ شدندکمیته انضباطی آرای خود را در خصوص برخی از تیم های لیگ برتری صادر کرد.
برنا باشگاه استقلال استقلال استقلال خوزستان 

  

زن جوان که با همدستی برادرش و شوهر سابق خود همسر صیغه‌ای‌اش را کشته و جسد او را به آتش کشیده بود صبح دیروز از زندان به دادگاه منتقل شد تا به اتهام سرقت وآدم ربایی‌اش رسیدگی شود.
برنا زندان ایران آدم ربایی 

  اخبار داغ
  

لازمه مبارزه با فساد و اعمال نظارت معقول وجود دولت الکترونیک در کشور استنماینده مردم زنجان با بیان اینکه لازمه شفافیت و مبارزه با فساد دولت الکترونیک است، گفت: اگر دستگاه‌های نظارتی بخواهند یک نظارت معقول و منطقی و به دور از حواشی بر مسائل داشته باشند، ضرورت دارد که ما از دولت الکترونیک بهره‌مند باشیم و در این مسیر گام برداریم.
فارس دولت الکترونیک دولت الکترونیک 

  

نظر یک نماینده مجلس درباره کاهش قیمت ارزنایب رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس معتقد است که روند کاهشی قیمت ارز طی ما‌ه‌های آینده ادامه می‌یابد.
تسنیم مجلس شورای اسلامی کمیسیون اقتصادی مجلس قیمت ارز 

  

دلایل کاهش نیافتن قیمت پوشک/ 80 درصد قیمت محصولات سلولزی متاثر از نرخ ارز استرئیس انجمن محصولات سلولزی کشور با بیان اینکه 80 درصد قیمت محصولات سلولزی متاثر از نرخ ارز گفت: از ابتدای تشکیل سامانه نیما تاکنون ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه این صنعت را با ارز 9 تا 10 هزار تومانی تهیه کرده‌ایم.
فارس قیمت نرخ ارز ارز 

  

جزییات آخرین وضعیت نمادهای «وپاسار»،«های وب» و «آکنتور»/ 3 پیشنهاد برای تجدید ارزیابی در بودجه 98امیری با اشاره به پیشنهادهای سازمان بورس در لایحه بودجه امسال گفت:مسئله تهاتر مازاد تجدید ارزیابی با سرمایه یا زیان انباشته شرکت‌های زیان‌ده و موضوع کاهش سرمایه از موارد پیشنهادی است و فقط مختص بانک‌ها نیست .
فارس بودجه لایحه بودجه بانک 

  

دانشگاه باید کانون مبارزه با فساد باشد/ از دولت بخاری به نفع مردم بلند نمی‌‌شودیک فعال سابق دانشجویی تاکید کرد: براندازان در این کشور را به جایی نمی‌‌برند. از دل این ایده‌‌هایی که این افراد دارند دموکراسی درنمی‌‌آید.
ایلنا دانشگاه امیرکبیر بازداشت دولت 

  

3 میلیارد دلار ارز دارویی اختصاص یافت/کمبود دارو نداریم به گزارش خبرنگار مهر، سیدحسن قاضی‌زاده هاشمی عصر دوشنبه در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص نحوه تخصیص ارز برای دارو و مواد اولیه دارو اظهار کرد: نزدیک به سه میلیارد دلار در این زمینه توسط بانک مرکزی ارز تخصیص داده شده است. وی با اشاره به مراجعه خود به داروخانه ها و بررسی وضعیت دارویی ادامه داد: اگر الان به داروخانه مراجعه کنید مشاهده می کنید که هیچ دارویی در…
مهر دلار ارز داروخانه 

  

مبارزه 235 جودوکار برتر جهان در چینتهران- ایرنا- رقابت های جودوی مسترز چین که معتبرترین رویداد این رشته رزمی محسوب می شود با حضور 235 جودوکار در روزهای 24 و 25 آذرماه در شهر گوانگژو برگزار خواهد شد.
ایرنا چین تهران ایرنا