گسترش   |  اقتصادی  |  

سه هزار میلیارد تومان کی قرار است وارد بورس شود

بازار سرمایه این روزها حال و روز خوشی ندارد و این در حالی است که به گفته کارشناسان، بسیاری از نمادها ارزنده شده اند اما خریداری در بازار وجود ندارد! در گفتگو با حسین مریدسادات کارشناس بازار سرمایه این پرسش را مطرح کردیم که نقش صندوق تثبیت بازار سرمایه در این روزها چیست؟ این کارشناس بازار سرمایه در این مصاحبه به نکات جالبی اشاره کردند!

سه هزار میلیارد تومان کی قرار است وارد بورس شود

این روزها حال و روز بورس اصلا خوش نیست و با اینکه به گفته کارشناسان بسیاری از سهام به نقاط ارزنده ای رسیده اند اما خریداری برای آن ها وجود ندارد و کف های حمایتی سهام یکی پس از دیگری از دست می رود و روزگار بازار سرمایه تیره تر از گذشته می شود. پرسش اینجاست که در این روزها وظیفه صندوق تثبیت بازار سرمایه چیست؟ اصلا این صندوق این روزها چه می کند؟

صندوق تثبیت بازار سرمایه چرا شکل گرفت و منابع آن چگونه تامین می شود؟

حسین مریدسادات کارشناس و تحلیلگر بازار سرمایه گفت: صندوق تثبیت بازار سرمایه یک راهکاری بود که در روزهای بد بازار به کمک بازار سرمایه بیاید و از منابع آن نمادهای ارزنده را خرید کنند که کف های حمایتی از دست نرود. وی ادامه داد: منابع این صندوق نیز قرار بود که این گونه تامین شود که 37 درصد از کل درآمد کارگزاری‌ها به این صندوق واریز شود که ماهانه این امر محقق می‌شود و همچنین از بودجه دولت نیز به آن واریز شود.

چهار سئوال از اعضای هیات مدیره صندوق تثبت | چرا یک گزارش شفاف از عملکرد صندوق منتشر نمی شود؟

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر این موضوع که این صندوق برای حمایت از بازار سرمایه شکل گرفت، افزود: سئوال اول این است که چرا این صندوق سه عضو هیات مدیره دارد و این اعضا پنج نفر نیست؟ سئوال دوم این است که سه عضو هیات مدیره چرا از بدنه بانکی کشور انتخاب شده اند؟ همان گونه که می‌دانیم بدون تعارف بدنه بانکی کشور با بازار سرمایه در تقابل و تعارض هستند و نمونه آن تصمیمات بانک مرکزی است که همیشه به ضرر بازار سرمایه بوده است. یعنی جنگ مثلا همیشه بر سر این مسئله بوده است که نرخ سود بانکی کاهش یابد که پول وارد بازار سرمایه به عنوان بازار مولدی که می‌تواند به تولید ناخالص ملی کمک کند، شود، اما این اتفاق رخ نداده است. سئوال سوم و اساسی اینجاست که چرا این افراد با این سوابق بانکی در هیات مدیره این صندوق حضور دارند و مهمتر از آن سئوال چهارم این است که چرا از زمان شکل گیری این صندوق یک گزارش شفاف درباره عملکرد آن منتشر نشده است؟

9 هزار میلیارد تومان در چه نمادها و گروه ها و با چه هدفی هزینه شد؟

این کارشناس بازار سرمایه گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد 12 هزار میلیارد تومان به این صندوق بودجه تخصیص داده شده است که از این میزان 9 هزار میلیارد تومان هزینه شده است و حالا پرسش این است که اولا این میزان هزینه در چه نماد‌ها و گروه‌هایی بوده است؟ و ثانیا دلیل سرمایه گذاری چه بوده است؟ آیا در نقاط مناسبی این خرید‌ها صورت گرفته است و آیا اگر خرید انجام شده است نباید این میزان خرید را در زمان‌هایی که بازار مثبت بود خرد خرد می‌فروختند و مثلا برای این روز‌های بازار نقدینگی کافی برای حمایت از آن داشتند؟

سه هزار میلیارد تومان از منابع صندوق سپرده بانکی شده است، چرا؟

مریدسادات اظهار داشت: از این پرسش‌ها بگذریم نکته اینجاست که سه هزار میلیارد تومان باقیمانده سپرده بانکی شده است. حالا با توجه به اینکه همه کارشناسان بازار سرمایه اذعان دارند که بازار آنقدر اصلاح کرده است که سهام برای خرید ارزنده شده است، صندوق تثبیت کی قرار است بخرد؟ این سه هزار میلیارد تومان کی قرار است هزینه شود؟ دلیل نگهداری این سه هزار میلیارد تومان در بانک‌ها چیست؟ ادله برای نگهداری این سه هزار میلیارد تومان چیست؟ اگر برای روز مباداست که امروز همان روز مباداست. این روز‌ها کف‌های بازار یک به یک به دلیل نبود نقدینگی در بازار از دست می‌روند و این کف‌های از دست رفته بعدا به یک ناحیه مقاومت پیش روی بازار تبدیل خواهد شد.

وی در پایان اظهار داشت: این صندوق برای تثبت و حمایت از بازار سرمایه آمد و متاسفانه چیزی از آن در این روز‌ها دیده نمی‌شود.

منبع: نبض بورس

سهام نرخ سود بانکی سپرده بانکی   اخبار برگزیده
  

در دیدار رئیس جمهور با نمایندگان مجلس چه گذشت؟نائب رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی گفت: دیدار رئیس جمهور با نمایندگان در قالب مجامع استانی عامل ارتقای روابط دولت و مجلس است.
فردا رئیس جمهور استان آذربایجان شرقی مجلس شورای اسلامی 

  

کری خوانی عجیب ستاره نساجی برای هواداران پرسپولیسحسین زامهران هافبک نساجی در آستانه دیدار با پرسپولیس در هفته دوم گفت : قطعا بازی با پرسپولیس یک بازی سخت خواهد بود ولی فکر می‌کنم می‌توانیم از این بازی امتیاز بگیریم
خانه فوتبال ستاره نساجی پرسپولیس 

  

قیمت جدید وانت نیسان دیزل ویژه آبان 1400 اعلام شدسایپا قیمت جدید وانت نیسان دیزل را ویژه آبان ماه 1400 اعلام کرد.
اقتصادنیوز قیمت نیسان سایپا 

  

آخرین مهلت برای حضور در حراج ایران خودرو /با 86 میلیون صاحب پژو 207 شویدگروه صنعتی ایران خودرو طرح پیش فروش شش محصول خود را با موعد تحویل حداکثر یک ساله به اجرا می گذارد.
فردا ایران خودرو خودرو ایران 

  

اسراییل: ازسرگیری تمرین حمله هوایی به ایران پس از 2 سال توقفهفته گذشته نیز کانال 12 تلویزیون اسراییل گزارش داد که اسراییل برای حمله احتمالی به ایران 1.5 میلیارد دلار به بودجه نظامی خود افزوده است
۵۵ آنلاین نیروی هوایی ایران سازمان ملل متحد 

  

رستم قاسمی، وزیر راه: تجربیات تلخ مسکن مهر را تکرار نمی‌کنیموزیر راه و شهرسازی گفت: به هیچ عنوان دولت سیزدهم احداث مسکن در کشور را سیاسی نمی‌کند که به همین منظور تجربیات تلخ مسکن مهر را در طرح اقدام ملی مسکن جبران و اصلاح می‌کنیم
۵۵ آنلاین رستم قاسمی مسکن مهر مسکن 

  

جزئیاتی از استخدام در وزارت بهداشتوزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به روسای دانشگاه های علوم پزشکی کشور دستور داد که حداکثر تا 10 آبان ماه سال جاری تمامی پذیرفته شدگان آزمون استخدامی وزارت بهداشت باید در مراکز پذیرفته شده فعالیت خود را آغاز کنند.
گسترش درمان وزارت بهداشت مجلس شورای اسلامی 

  

ستاره پرسپولیس مشکوک به کرونادلیل غیبت نعمتی در سفر پرسپولیس به اهواز مشخص شد
خانه فوتبال ستاره پرسپولیس خودرو 

  

آیت الله صافی گلپایگانی در دیدار رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: توصیه حقیر این است که باید با تمام کشورهای دنیا با عزّت و اقتدار رابطه داشته باشیم. اینکه با بسیاری از کشورها قهر باشیم صحیح نیست و به ضرر مردم عزیزمان است. شما باید با عقلانیت و تعامل سازنده، حقوق ملت را احقاق کنید...
نامه نیوز مجلس شورای اسلامی تهران قیمت 

  

واکنش تند ایران به اتهامات رژیم صهیونیستیایرنا/ نماینده جمهوری اسلامی ایران در کمیته سیاسی و استعمار زدایی مجمع عمومی سازمان ملل در پاسخ به تهدیدات رژیم صهیونیستی اظهار داشت: جامعه جهانی و سازمان ملل رژیم صهیونیستی را پاسخگوی اقدامات غیر انسانی خود سازند.
مثلث ایران جمهوری اسلامی ایران ایرنا 

  

ریزش قیمت دلار 29عصر پنجشنبه مهر 1400قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز پنجشنبه 29 مهر 1400 در صرافی‌های بانکی به 26 هزار و 690 تومان رسید.
فردا قیمت دلار دلار آمریکا 

  

آخرین خبر از جاماندگان سهام عدالترئیس کمیسیون اقتصادی مجلس از ارسال نامه به رئیس‌جمهور درباره جاماندگان سهام عدالت خبر داد و گفت: این نامه به وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه ارجاع شده است.
اقتصادنیوز سازمان برنامه و بودجه سهام عدالت سهام 

  

تحلیلی جذاب از عملکرد بورس در هفته آخر مهر +‌ فیلمدر هفته گذشته، بورس تهران چه عملکردی به جا گذاشت؟ بهترین بازدهی از آن چه نمادهایی شد؟ روند معاملاتی در هفته گذشته چگونه بود؟
گسترش بورس تهران تهران اقتصاد 

  

بورس فک پلمپ شدمدیر روابط عمومی بورس تهران اعلام کرد: درب پارکینگ ساختمان بورس فک پلمب شد و معاملات بورس اوراق بهادار تهران روز شنبه طبق روال عادی انجام می شود.
نامه نیوز بورس تهران روابط عمومی تهران 

  

رونمایی از تیم فرهاد، مدل 1400 | ترکیب استقلال در فصل جدیداستقلال امروز در نخستین دیدار خود از بیست و یکمین دوره رقابت های لیگ برتر، به مصاف هوادار می رود تا از تیم جدید فرهاد مجیدی رسما رونمایی شود.
خانه فوتبال بازار خودرو بازی فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

قیمت سکه امامی امروز شنبه 1400/08/01| افزایش 110000 تومانی سکهقیمت سکه امامی در بازار امروز 110000 تومان افزایش یافت.
اقتصادنیوز قیمت 

  

قیمت دلار در بازار متشکل امروز شنبه 1400/08/01 | دلار متشکل بالا رفتقیمت دلار در بازار متشکل امروز بالا رفت.
اقتصادنیوز قیمت دلار 

  

شروع افزایشی دلار در ماه آبان/قیمت دلار آزاد چند؟قیمت دلار در بازار آزاد امروز افزایش یافت و از کانال 27 هزار و 500 تومان عبور کرد و به نرخ 27 هزار و 530 تومان رسید. نرخ ارز صرافی ملی امروز 26690 تومان اعلام شد.
فردا دلار ماه قیمت 

  

قیمت دلار امروز شنبه 1400/08/01| دلار دوباره گران شدقیمت دلار در بازار ارز مانند دو روز قبل گران شد.
اقتصادنیوز قیمت دلار ارز 

  

ترافیک اول هفته سیمانی‌ها در بورس کالاتالار سیمان بورس کالای ایران روز شنبه اول آبان ماه میزبان عرضه یک میلیون و 126 هزار و 960 تن سیمان از سوی 60 شرکت سیمانی است.
اقتصادنیوز بورس کالا سیمان ایران 

  

عرضه محصولات ایران خودرو در بورس؟صبح امروز در نشست مجید عشقی رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار و فرشاد مقیمی مدیرعامل ایران خودرو، مسائل و مشکلات صنعت خودرو بررسی و بر خروج این صنعت از نظام قیمت گذاری دستوری تاکید شد.
گسترش ایران خودرو ایران خودرو 

  

قیمت سکه، نیم سکه و ربع سکه امروز شنبه 1400/08/01| نیم سکه صعود کردقیمت سکه امامی، نیم سکه و و ربع سکه امروز صعود کردند.
اقتصادنیوز قیمت 

  

قیمت خودروهای داخلی و وارداتی در بازار امروز یکم آبان1400 + جدولقیمت خودرو، امروز در بازار آزاد نسبت به آخرین معاملات دیروز با ثبات همراه است.
اقتصادنیوز قیمت خودرو جدول 

  

عضو کمیته علمی کرونا: بیماریابیِ ما با کشورهای موفق در کنترل کرونا قابل قیاس نیست | ما روزی 100 هزار نفر را تست می‌کنیم، انگلیس 1.3 میلیون نفرپیام طبرسی عضو کمیته علمی کشوری کرونا و رئیس بخش عفونی بیمارستان مسیح دانشوری با بیان اینکه وضعیت بیماری کرونا در برخی استان‌ها افزایشی بوده که البته این افزایش چشمگیر و قابل توجه نبوده است، گفت: البته از آنجا که رفتار ویروس قابل پیش‌بینی نیست، لازم است برای جلوگیری از مواجه شدن با بحرانی دیگر، بازگشایی‌ها به صورت تدریجی و با طمانینه انجام شود.
۵۵ آنلاین بیمارستان ماسک انگلیس 

  

ویروس کرونا، بیماری فصلی است؟رطوبت پایین باعث کاهش اندازه ذرات معلق شده و انتقال ویروس‌های فصلی مانند آنفلوانزا را افزایش می‌دهد. این موضوع نشان‌دهنده‌ی اهمیت تهویه هوا به عنوان یک عامل کنترل کننده است.
اقتصادنیوز ویروس آنفلوانزا 

  

خبر خوش کرونایی/ کاهش 95 درصد فوتی‌های کرونا در میان کادر درماننایب رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گفت: تعداد شهدا و فوتی‌های کادر بهداشت و درمان در پیک پنجم حداقل بوده و کمتر از انگشتان 2 دست است اما در پیک اول، دوم و سوم میزان جانباختگان بالای 200 نفر بوده است.
اقتصادنیوز درمان 

  

قیمت دلار در صرافی ها اعلام شد (1400/08/01)قیمت هر دلار آمریکا (اسکناس) امروز شنبه اول آبان ماه 1400 در صرافی های بانکی به 26 هزار و 690 تومان رسید.
گسترش قیمت دلار دلار آمریکا 

  

16 شهرستان کشور در وضعیت قرمز کروناسلامت نیوز: براساس آخرین آمار رنگ بندی کرونایی در کشور، به تعداد شهرهای قرمز کرونا افزوده شده و اکنون 16 شهرستان در وضعیت قرمز قرار دارند...
سلامت‌نیوز سلامت رنگ وزارت بهداشت 

  

بهترین روش خرید بلیط اتوبوس در دوران کروناسلامت نیوز: این روزها همه کشورها کم وبیش درگیر ویروس کرونا هستند و هر کشوری متناسب با فرهنگ جامعه، دستورالعمل هایی را برای پیشگیری از انتشار این ویروس در رأس کارهای خود قرار داده است. در ایران نیز افراد زیادی قربانی ویروس کرونا شده اند؛ ولی به هر حال زندگی جریان دارد و یک سری کارها را نمی توان انجام نداد یا آن ها را به تأخیر انداخت...
سلامت‌نیوز بلیط اتوبوس درمان 

  

سقوط 21 هزار واحدی شاخص بورس / نقشه بازار سهام در نیمه اول معاملاتدر نیمه اول معاملات اولین روز آبان ماه چهره بورس تهران سرخپوش شد.
اقتصادنیوز شاخص بورس تهران سهام