مظلومیت ماندگار امام علی و تنها بایدِ ما ایرانیان

حجت‌الاسلام هادی سروش، استاد حوزه، در یادداشتی تلگرامی با عنوان «مظلومیت ماندگار امام علی (ع) و تنها بایدِ ما ایرانیان» نوشت: فردی وارد مسجد کوفه شد و خطاب به حضرت امیر(ع) عرضه داشت؛ به من ظلم شده!امام(ع) فرمود: بیا ببینم چه میگوئی، به تو یک ظلم شده در حالیکه به من به اندازه سنگریزه و کلوخ … نوشته مظلومیت ماندگار امام علی و تنها بایدِ ما ایرانیان اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.

مظلومیت ماندگار امام علی و تنها بایدِ ما ایرانیان

حجت‌الاسلام هادی سروش، استاد حوزه، در یادداشتی تلگرامی با عنوان «مظلومیت ماندگار امام علی (ع) و تنها بایدِ ما ایرانیان» نوشت:

فردی وارد مسجد کوفه شد و خطاب به حضرت امیر(ع) عرضه داشت؛ به من ظلم شده!امام(ع) فرمود: بیا ببینم چه میگوئی، به تو یک ظلم شده در حالیکه به من به اندازه سنگریزه و کلوخ و پشم شتران ظلم کرده اند!  “ظلمی ؛ لقد ظلمت عدد المدر والوبر” (الشافی)

در زمان پیامبر اسلام (ص)

ظلم هایی بر او روا داشتند که کافی بود یکی از آنها را بر کسی انجام شود و آن شخص به‌کلی ساقط شود!▪️اسلامش را قبول نکردند!▪️ برایمان پدرش شک وارد کردند!▪️ در شرائطی که پیامبر(ص) برای دفع دشمن بیرون از مدینه حضور داشت، درشهر آنچنان شایعه بر علیه علی (ع) رواج دادند که عرصه‌ی ماندن را بر او تنگ کردند!

مظلومیت بعد از پیامبر (ص)

در این جهت، یک نمونه کافی است؛

در نامه به معاویه نوشت: و گفتى که مرا چون شتر، مهار در بینى کشیدند تا بیعت کنم!

به خدا سوگند، خواستى مرا نکوهش کنى ولى ستودى. خواستى مرا رسوا سازى، خود را رسوا ساختى. مسلمانان را چه نقصان که بر او ستم رود، هرگاه در دین خود به شک نیفتد و یقینش به تردید نیالاید. ( نهج البلاغه نامه 28)

مظلومیت در زمان حکومت

شاخصه مظلومیت امیرالمومنین (ع) دو نقطه است؛

اول؛ تجمع به‌ظاهر مذهبی ترین چهره‌های بر علیه امام علی!

عده ای از صحابه پیامبر (ص) مانند؛ عبدالله بن عمر، سعدبن ابى وقاص، حسان بن ثابت، زیدبن ثابت، اسامهبن زید و… که با او بیعت نکردند؛ و حرفشان این بود؛ “او به نیاز ندارد! = لا حاجه لنا فیمن لا حاجه له فینا ” (شرح نهج حدیدی)

امام (ع) درباره شان فرمود: “خذلو الحق ولم ینصروا الباطل؛ = حق را خوار کردند و باطل را نیز یار نشدند.” (نهج/ح18)

و از سوی دیگر در مقابل حضرت (ع) چهره هایی صف کشیدند که ابن عباس بعد ملاقات با آنان در قصه حکمیت، آنان را چنین توصیف نموده:“از کثرت عبادت پیشانی هاى‏ شان پینه بسته است. دستها را از بس روى زمینهاى خشک و سوزان زمین گذاشته‏ اند و در مقابل حقّ به خاک افتاده‏ اند همچون پاهاى شتر سفت شده است. پیراهن‏ هاى کهنه و مندرسى به تن کرده‏ اند امّا مردمى مصمّم و قاطع‏ اند. = لَهُمْ جِباهٌ قَرِحَهٌ لِطُولِ السُّجُودِ، وَ أیْدٍ کَثَفَناتِ الاِْبِلِ، عَلیْهِمْ قُمُصٌ مُرَحَّضَهٌ وَ هُمْ مُشَمِّرُونَ.” (کامل مبرد)

دوم؛ انکار واقعیات روشن از شخصیت امام علی (ع)!

مظلومیت تا آنجا پیش رفت که قریش گفتند: “پسر ابوطالب مردى دلیر است ولى از آیین لشکرکشى و فنون نبرد آگاه نیست!”

پاسخ امیرالمومنین چنین است؛ “خدا پدرشان را بیامرزد! آیا در میان رزم آوران، رزمدیده تر از من مى شناسند، یا کسى را که پیش از من قدم به میدان جنگ نهاده باشد؟ وقتى که من به آوردگاه مى رفتم، هنوز به بیست سالگى نرسیده بودم و حال آنکه، اکنون از شصت سالگى برگذشته ام. آرى، کسى را که از او فرمان نمى برند چه راى و اندیشه اى تواند بود (نهج البلاغه خ27)

مظلومیت بعد از شهادت

حداقل سه مظلومیت تلخ؛

1) شایعه زندگی مرفه و ثروت امام در حدی رواج داشت که بعد از شهادت شهودی آوردند و دیدند امام علی فقط 700دینار دارد که اداره یک زندگی فقیرانه براز یکسال را کفاف نمیداد.

2)دفن شبانه و مخفیانه حضرت، در حالیکه حاکم کل جهان اسلام بود!

3) حدود یکصد سال لعن گویی بر ان امام مظلوم در سراسر جماعت ها و خطبه های جمعه!

علی (ع) و ما ایرانیان

امام علی بر گردن ما ایرانیان غیر از نعمت ولایتش، حق دیگری هم دارد و آن دفاع آن حضرت و قدرشناسی ایشان از ایرانیان است؛

عباد بن عبد الله اسدی می گوید:

روز جمعه بود من نشسته بودم و علی(ع) بر فراز منبر،خطبه می خواند و اشعث کِندی آمد با صدای بلند گفت:

یا امیر المومنین؛ غلبتنا هذه الحمراه علی وجهک!ای امیر مومنان این حمراء غلبه کرده اند، ما را نمی گذارند روی تو را ببینیم!

امام از شنیدن این سخن، غصبناک شد فرمود:امروز من نشان خواهم داد که عرب چکاره است!

و بعد فرمود:

این شکم گنده ها خودشان روزها در بستر نرم استراحت می کنند و آنها (موالی و ایرانیان) روزهای گرم به خاطر خدا فعالیت مینمایند و آنگاه توقع دارند که من آنها را ازخود طرد کنم تا از ستمکاران باشم.قسم به خداکه دانه راشکافت و آدمی را آفرید که از رسول خدا شنیدم فرمود:

“به خداهمچنانکه در ابتدا شما ایرانیان را به خاطر اسلام با شمشیر خواهید زد، بعد ایرانیان شما را با شمشیر به‌خاطر اسلام خواهند زد = لیضربنکم والله علی الدین عودا کماضربتموهم علیه بدوا”

ما ایرانیان در برابر این محبت حضرت(ع) وظیفه قدردانی بر عُهده داریم.سخن ملتمسانه این قلم این است که اگر نمی‌توانیم علی(ع) و محبت و عدالت او و مبرا بودنش از خودرایی و هر اخلاق و رفتار منفی را به جهان نشان دهیم! حداقل بارفتار غلطِ اجتماعی و سیاسی در عرصه داخلی و خارجی چهره او را تخریب نکنیم. و بر مظلومیتش اضافه نکنیم!

انتهای پیام

برچسب هاامام علی هادی سروش

ثروت حوزه مسجد   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

نتایج بررسی‌ها در انگلیس: تزریق دوز اول واکسن آسترازنکا 80 درصد مرگ ناشی از کرونا را کاهش می‌دهداطلاعات ناشی واکسیناسیون در انگلیس نشان می‌دهد که تزریق دوز اول واکسن آسترازنکا مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا را تا 80 درصد کاهش می دهد، این در حالیست اثربخشی تزریق 2 دوز کامل واکسن فایزر 97 درصد است.
۵۵ آنلاین انگلیس مرگ واکسیناسیون 

  

تغییرات جشنواره جهانی فیلم فجر برای کرونا چیست؟سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، از 5 تا 12 خرداد 1400 به دبیری محمدمهدی عسگرپور نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده سینما در تهران برگزار می‌شود.
اعتماد سینما استاندارد وزارت بهداشت 

  

جزئیات تزریق واکسن کرونا برای جانبازان و خانواده‌های شهدامسئول امور تزریق واکسن کرونا در بنیاد شهید و امور ایثارگران با ارائه توضیحاتی درباره واکسیانسیون جانبازان و خانواده های شهدا گفت: در مکاتباتی با وزارت بهداشت در خواست کردیم تا 200 هزار نفر از جانبازان 25 تا 50 درصد در اولویت تزریق واکسن کرونا قرار بگیرند.
برنا وزارت بهداشت بنیاد شهید و امور ایثارگران خانواده 

  

فوت 202 هموطن دیگر بر اثر کرونا در شبانه روز گذشته/ شناسایی 10145 بیمار جدیداقتصادنیوز : آخرین آمار قربانیان و مبتلایان کرونا در کشور اعلام شد.
اقتصادنیوز 

  

202 فوتی و 10145 بیمار جدید کرونایی طی شبانه روز گذشتهآخرین آمار قربانیان و مبتلایان کرونا در کشور اعلام شد.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت روابط عمومی 

  

اعتراف تلخ سازمان بورستصمیم جدید سازمان بورس مبنی بر بازگشت به دامنه نوسان مثبت 5 تا منفی 5، می تواند تا حدودی شرایط بازار را به حالت عادی بازگرداند. اما نکته اصلی در این زمینه را می توان ضربه خورد اعتبار سازمان بورس در بین مخاطبان خرد تلقی کرد.
گسترش ماه پول دولت 

  

آینده ای روشن در انتظار بورسعضو سابق شورای عالی بورس گفت: در صورت اجرای مصوبات سران قوا اعتماد به بازار باز می‌گردد و به دلیل ورود نقدینگی به بازار می‌توان معاملات خوبی را در این بازار شاهد باشیم.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران فضای مجازی 

  

راه تنظیم بهینه بازارها، بورس کالاست / کنترل دستوری قیمت ها سرابی بیش نیستیحیی آل اسحاق که مدیریت وزارت بازرگانی در دولت های پنجم و ششم و همچنین ریاست اتاق بازرگانی تهران را درکارنامه خود دارد، معتقد است که بهترین مکانیسم برای تنظیم بهینه بازار براساس مولفه های اقتصادی، سازوکار عرضه و تقاضا در بورس کالاست که طی سال های گذشته با شفافیت مبادلات و فعالیت برمبنای عرضه و تقاضا، آثار مثبتی برای اقتصاد و تولید کشور به همراه داشته است.
شما‌نیوز تنظیم بازار بورس کالا قیمت 

  

بازگشت اعتماد و نقدینگی به بورس با اجرای مصوبات سران قواعضو سابق شورای عالی بورس گفت: در صورت اجرای مصوبات سران قوا اعتماد به بازار باز می‌گردد و به دلیل ورود نقدینگی به بازار می‌توان معاملات خوبی را در این بازار شاهد باشیم.
اقتصادنیوز نقدینگی 

  

کاهش قطره چکانی قیمت خودروهابازار خودرو که چندی است با کمبود خریدار مواجه شده، در اولین هفته بعد از پایان محدودیت ها نیز باز روی مشتری را به خود ندید و قیمت ها نیز به صورت قطره چکانی روند نزولی به خود گرفتند.
فردا قیمت افزایش قیمت بازار خودرو