ایلنا   |  گوناگون  |  

استثمار کارگران در مزارع سبز کانادا/ کرونا شرایط کار را سخت‌تر کرده است/ مسکوت ماندن 10ساله اجرای احکام سازمان بین‌المللی کار

حدود 10 سال از اخطار سازمان بین‌المللی کار به کانادا می‌گذرد اما شرایط کاری کارگران ​مهاجران تغییر نکرده است.

استثمار کارگران در مزارع سبز کانادا/ کرونا شرایط کار را سخت‌تر کرده است/ مسکوت ماندن 10ساله اجرای احکام سازمان بین‌المللی کار

حدود 10 سال از اخطار سازمان بین‌المللی کار به کانادا می‌گذرد اما شرایط کاری کارگران ​مهاجران تغییر نکرده است.

به گزارش خبرنگار ایلنا، «مگان کینچ» نویسنده مستقل از تورنتو کانادا است که به مسائل حوزه کار،  کارگری و حقوق اجتماعی توجه ویژه‌ای می‌کند. او در آخرین گزارش خود، وضعیت کارگران کشاورز مهاجر در کشور کانادا را بررسی کرده است. نویسنده گزارش، ویروس کرونا را عامل بدتر شدن شرایط کاری آنها می‌داند. ترجمه این گزارش مفصل را که در Equal Times منتشر شده، در ادامه می‌خوانید: 

«ماریا لوپز» یکی از مهاجرانی است که در کانادا اشتغال دارد. او درباره مطالبه ساده خود توضیح داد: «التماس کردم تا کارفرما به من اجازه دهد به کلیسا بروم اما با مخالفت او روبرو شدم و اجازه چنین کاری نداشتم.»

«ماریا لوپز»، کارگر «بسته‌بندی کننده» محصولات یک گلخانه در استان «اونتاریو» است. اگرچه ماه‌ها از زمان اشتغال ماریا می‌گذرد اما کارفرما یکی از حقوقی اساسی او یعنی مرخصی را نادیده گرفته است. هفت کارگر مهاجری که در این گلخانه اشتغال دارند حتی یک روز هم به مرخصی نرفته‌اند و در یک اتاق اشتراکی هفت نفره زندگی می‌کنند. کار روزانه آنها چنان طاقت‌فرسات که توانایی برقراری ارتباط با خانواده خود از طریق اسکایپ حتی در شب را هم ندارند.

این کارگران گفتند: «مخالفت و گفتن کلمه «نه»، تنها کاری است که کارفرما در قبال مطالبات ما انجام می‌دهد.» اگر این کارگران ساعات کار موظفی خود را کامل انجام ندهند، دستمزد آن روز پرداخت نخواهد شد. این در شرایطی است که کارفرما برای اضافه‌کار هیچ حقوقی پرداخت نمی‌کند. لوپز درباره این شراط توضیح داد: من در این سرزمین یعنی کانادا به دنیا نیامده‌ام و یک کارگر خارجی هستم اما من هم یک انسان هستم و باید از حقوقی برخوردار باشم.

وضعیت مهاجرت پایدار، زیر سوال است

کشور کانادا، کارگران مهاجر را با استفاده از ویزاهای ویژه با کارفرمایان مرتبط می‌کند. این شرایط سبب می‌شود تا فرصت استثمار کارگران از سوی کارفرمایان در مزارع و گلخانه‌ها به راحتی فراهم شود. براساس گزارش‌های «اتحادیه کارگران صنایع غذایی و بازرگانی» و «اتحادیه کارگران کشاورزی» که در سال گذشته میلادی منتشر شد، نیروی کار مهاجر در کانادا به شدت در حال افزایش است، آنها از طریق برنامه‌های فدرال با کارفرما ارتباط برقرار می‌کنند. این کشور پذیرای حدود 72 هزار کارگر مهاجر در سال 2019بود. وضعیت نابسامان کارگران مهاجر صنایع کشاورزی در کانادا که بخشی از زنجیره تامین مواد غذایی هستند، شهرت این کشور در زمینه تامین موادغذایی و شرایط مهاجرت پایدار را زیر سوال برده است. 

به گفته «جیم استنفورد» اقتصاددان کارگری، کارگران مهاجری که در کانادا اشتغال دارند با شرایط کار و زندگی سخت، بهره‌کشی، خطر اخراج و بیکاری روبرو هستند. همه‌گیری ویروس کرونا، شرایط حاکم بر محیط‌های کار سخت کرده است اما کارگران مهاجر که در صنایع کشاورزی اشتغال دارند، تحت تاثیر آسیب‌های بیشتری قرار گرفته‌اند. قدرت چانه‌زنی آنها به دلیل ترس از اخراج و دیپورت شدن به سرزمین مادری، پایین آمده است. همچنین چندین کارگر مهاجر در دوران شیوع کرونا جان خود را از دست داده‌اند. 

اغلب زمین‌های غنی کشاورزی کانادا در نوار جنوبی و در نزدیکی مرز ایالات متحده قرار دارند و از نیروی انسانی بیشتر و آب و هوای بهتر برخوردار هستند. «سارا تابور» متخصص صنایع کشاورزی است که در آن سوی مرز یعنی ایالات متحده آمریکا سکونت دارد. اگرچه او در کشوری دیگر زندگی می‌کند اما نسبت به شرایط کارگران مهاجر آگاهی کامل دارد.

به گفته تابور، مزارع خانوادگی و دام‌پروری‌ها در واقع شرکت‌های سرمایه‌گذاری هستند که کارگران را استثمار می‌کنند. اگرچه این کشورها اهداف مشترکی دارند اما تفاوت در قانون دو کشور مشهود است. بسیاری از کارگران مهاجر در ایالات متحده سازماندهی شده‌اند، «ائتلاف کارگران ایموکالی» نمونه خوبی از فعالیت‌های تشکلاتی کارگران است. تعداد کارگران مهاجر در آمریکا زیاد است، اتحادیه‌های کارگری با سازمان «اعمال مهاجرت و گمرک ایالات متحده» تماس گرفتند و خواهان رسیدگی به وضعیت کارگرانی شدند  که اتحادیه‌های کارگری در آن منطقه وجود ندارد. وضعیت نامناسب مهاجرتی به همراه قوانین ضد اتحادیه‌های کارگری سبب شده است تا مهاجران شرایط کار نامطلوبی در کانادا داشته باشند. 

نقض حقوق بیش از 100 هزار کارگر کشاورزی

سازمان بین‌المللی کار، قوانین ملی کشور کانادا و همچنین قوانین منطقه‌ای استان «اونتاریو» را در سال 2010 زیر سوال برد. بر اساس این قوانین، کارگران اجازه تشکیل تشکل‌های کارگری را ندارند لذا سازمان بین‌المللی کار به نقض آزادی تشکلات کارگری و نقض «منشور حقوق و آزادی کانادا» اخطار داده بود. 

«سانتیاگو اسکوبار» ار اعضای اتحادیه «کارگران صنایع غذایی و بازرگانی» که در جهت ساماندهی کارگران صنعت کشاورزی ایالات متحده و کانادا فعالیت می‌کند، توضیح داد: یک دهه از اقدامات سازمان بین‌المللی کار می‌گذرد اما تغییرات چشمگیر نیست. قوانین منطقه اونتاریو سبب نادیده گرفته شدن حقوق بیش از 10 هزار کارگر مهاجر شده است. کارگران کشاورزی مشمول بسیاری از مواد قانون کار نمی‌شوند، این شرایط سبب شده حتی در تعطیلات آخر هفته نیز کار کنند. بسیاری از آن‌ها شش ماه بی‌وقفه کار کرده‌اند اما یک روز مرخصی نگرفته‌اند. 

«حسن یوسف» رئیس کنگره کار کانادا که بزرگترین فدراسیون کار سازمان یافته در این کشور محسوب می‌شود، درباره احکام سازمان بین‌المللی کار توضیح داد: دولت فدرال موظف است بر مبنای منشور حقوق و آزادی کانادا، شرایط و قوانین منطقه‌ای را مورد بررسی قرار دهد. به طور قطع، کارگران مهاجر مورد سوءاستفاده و بهره‌کشی قرار می‌گیرند. ما نمی‌خواهیم طبقه‌ای پایین‌تر از کارگران قرارداد موقت داشته باشیم اما در شرایط فعلی وضعیت آنها نسبت به مدت موقت‌ها بدتر است. 

استان فرانوسی‌زبان «کِبِک» از فرهنگ قوی اتحادیه کارگری برخوردار است. حدود 800 کارگر مهاجر که از کشورهای اسپانیایی زبان به آن منطقه مهاجرت کرده‌اند، توانستند از خدمات اتحادیه کارگران صنایع غذایی و بازرگانی برخوردار شوند. به گفته اسکوبار، آنها  از حق بیمه ویژه در دوران کرونا بهره‌مند شدند. همچنین توقف بهره‌کشی و سوءاستفاده سیستماتیک که با پیگیری تشکل‌ها حاصل شده، شرایط کاری آنها را بهتر کرده است. 

شرایط نامناسب کارگران مزارع، پاندمی کرونا را تشدید می‌کند

بحران ویروس کرونا شرایط زندگی و کار مهاجران را بدتر و مشکلاتشان را دو چندان کرده است. «کریس رامسروپ» یکی از ناظران کمیته مستقل «عدالت برای کارگران مهاجر» که در جنوب استان اونتاریو فعالیت می‌کند، درباره شرایط این منطقه توضیح داد: شرایط زندگی کارگران مثل پیش از دوران کووید 19 است یعنی هیچ اقداماتی صورت نگرفته است، این موضوع، خطر ابتلا به بیماری را تشدید می‌کند. زندگی اشتراکی و فقدان نظارت به معنای دقیق مسبب بروز فاجعه‌ای انسانی در این مناطق می‌شود. اگر برنامه جامعه برای این گروه از کارگران در نظر نگیرند، مشکلات آنها دو چندان خواهد شد و مورد توجه سازمان‌های بین‌المللی قرار می‌گیرد. 

بر اساس گزارش‌های منشتر شده از سوی کمیته مستقل عدالت برای کارگران مهاجر، تست کرونای بیش از 1780 کارگر موقت مهاجر که در استان اونتاریو اشتغال دارند، مثبت اعلام شده است. اگرچه این کمیته خود چنین گزارشی را منتشر کرده است اما ناظر آنها نظر دیگری دارد. به گفته رامسروپ، تعداد واقعی افراد مبتلا به کووید 19 بیش از 3 هزار نفر برآورد می‌شود. آنچه که اهمیت دارد و باید مورد بررسی قرار گیرد، منافع مادی کارفرماست اما زندگی و جان انسان‌ها اهمیتی ندارد. 

یکی از کارگران مهاجر مکزیکی که 4 سال در این کشور اشتغال دارد درباره وضعیت خود توضیح داد: رعایت فاصله اجتماعی در محل کار و خانه اشتراکی به هیچ وجه میسر نیست. هر 13 کارگر در یک خانه زندگی می‌کنند، همچنین 80 کارگر با اتوبوس قدیمی به محل کار آورده می‌شوند اما ظرفیت هر وسیله نقلیه 40 نفر است. بسیاری از کارگران علائم کرونا را دارند اما به دلیل ترس از اخراج، این نشانه‌ها را پنهان می‌کنند. آنچه که مشخص است، قوانین نژادپرستی بر مزارع حکومت می‌کنند. 

بر اساس گزارش‌های منتشر شده از سوی کمیته عدالت برای کارگران مهاجر، بسیاری از غذای بهداشتی و تازه محروم هستند، بسیاری از کارفرمایان با بهانه شیوع کرونا و جلوگیری از ابتلای کارگران به کرونا، موادغذایی را با قیمت چندین برابر در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. به همین دلیل تلاش‌های برای تهیه بسته‌های غذایی درنظر گرفته شده است تا در اختیار کارگران قرار گیرد.

به گفته اسکوبار، نه تنها مشکلات موجود سلامت جسمانی کارگران را تهدید می‌کند بلکه سبب مشکلات روحی و روانی آنها شده است. برخی از کارگران دست به خودکشی می‌زنند اما این پایان کار نیست. کارگرانی که از مرگ نجات می‌‌یابند، مبتلا به «اختلال اضطراب پس از سانحه» می‌شوند. 

جیم استنفورد نیز تصریح کرد: این کارگران بخش مهمی از اقتصاد کانادا هستند. امیدوارم، آنها از حقوق اجتماعی و حمایت‌های همه‌جانبه برخوردار شوند. 

مدافعان و کارگران خواستار کار آزاد هستند تا به یک کارفرمای خاص وابسته نباشند. افزایش قدرت اتحادیه‌های کارگری یکی از مطالبات اصلی آن‌هاست تا به وسیله آن قدرت چانه‌زنی خودشان را بالا ببرند. یکی از کارگران مهاجر توضیح داد: ما کارگران که با هدف اشتغال به این سرزمین آمده‌ایم از کارفرما می‌خواهیم تا رفتار حیوانی خود با ما را متوقف کند. ما از دولت تقاضا داریم، حقوق انسانی بیشتری در اختیار ما قرار دهد تا از خود و دیگران دفاع کنیم.

ترجمه: علی خسروجردی

کانادا کارگر بیکاری   اخبار برگزیده
  

ویدئو| مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا به کجا رسید؟مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا در وین اکنون به کجا رسیده است؟
مثلث ایران ایران و آمریکا وین 

  

کاندیداهایی که برنامه‌های خود را به جبهه اصلاحات ایران ارائه دادند/ جلسه گفت‌و‌گو و ارائه برنامه کاندیداها ادامه داردسخنگوی جبهه اصلاحات ایران گفت: تاکنون آقایان مصطفی تاجزاده، محمود صادقی، مسعود پزشکیان، محمد شریعتمداری، محمد صدر، محسن هاشمی، صادق خرازی، عباس آخوندی و مصطفی کواکبیان و همچنین خانم‌ها شهیندخت مولاوردی و زهرا شجاعی برنامه‌های خود را ارائه و به پرسش‌های اعضای مجمع عمومی پاسخ دادند.
ایلنا ایران صادق خرازی عباس آخوندی 

  

مصوبه جدید شورای نگهبان ، نه شرعی است نه حقوقی و سیاسیعباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:متنی که از سوی شورای نگهبان ابلاغ شد، اتفاق نادری در تاریخ 42 سال پس از انقلاب بود. به نظرم خودشان نیز خوب می‌دانند که این متن واجد اعتبار حقوقی نیست و به هیچ‌وجه الزام‌آور برای وزارت کشور و هیچ مرجع دیگری نیست. در نتیجه برای توجیه آن به نکاتی اشاره کردند که چیزی جز ادعای فوق را ثابت نمی‌کند.
۵۵ آنلاین شورای نگهبان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

بررسی تاثیر ردصلاحیت‌های گسترده داوطلبان شوراها بر رفتار انتخاباتی شهروندانعضو شورای عالی استان‌ها معتقد است با ردصلاحیت‌های گسترده کاندیداهای شوراها و خالی ماندن برخی صندلی‌ها در برخی از شهرها، متاسفانه بخشی از مردم عملا در انتخابات شرکت نمی‌کنند و انگیزه مشارکت شهروندان به طور حتم کاهش خواهد یافت.
ایلنا شوراهای شهر خبرنگار شورای نگهبان 

  

اصرار خودروسازان به افزایش بیشتر قیمت خودروبا وجود تصویب افزایش 10 درصدی قیمت کارخانه‌ای خودرو، ظاهراً خودروسازان به افزایش 9 درصدی قیمت محصولاتشان رضایت نداده و در حال نامه نگاری و رایزنی برای آزادسازی قیمت خودرو هستند.
خودروتک خودروسازان بهره وری افزایش قیمت 

  

احمدی‌نژاد: مسئولین خودشان واکسن زده‌اند خیالشان راحت استمن احتمال می‌دهم مسئولین کشور خودشان واکسن زده‌اند. خیالشان راحت است. خیلی نگران مردم نیستند. سوز و گدازی نمی‌بینیم. آدم بگوید روزی 450 نفر فوت می‌کنند، خیلی راحت. هیچ تغییری در روش‌ها و منش‌ها داده نمی‌شود. این امر فضای ذهنی و روحی مردم را سخت می‌کند.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دولت دهم مترو 

  

جزئیات جدید از ترور سردار سلیمانی/ چه کسانی تلفن حاج قاسم را ردیابی کردند؟سه تیم تک‌تیرانداز خود را در فاصله 500 تا 800 متر دورتر از "منطقه ترور" مستقر کرده بودند، که همان جاده ورودی به فرودگاه بود، و به نحوی قرار گرفته بودند تا هدف خود را هنگام خروج از فرودگاه در یک مثلث احاطه کنند.
اقتصادنیوز سردار سلیمانی تلفن جاده 

  

افشاگری سنگین پرسپولیسی ها علیه زردها+جزئیات بیشترتیم سپاهان در سال 1350 با هدایت محمود یاوری در برابر پرسپولیس قدرتمند آن زمان با نتیجه تحقیرآمیز 6 بر صفر شکست خورد.
خانه فوتبال بهاره رهنما فوتبال بازی 

  

توئیت جدید ظریف: بایدن باید تصمیم بگیردوزیر خارجه کشورمان تصریح کرد: رئیس جمهور بایدن باید تصمیم بگیرد که آیا ایالات متحده به بی‌قانونی ادامه خواهد داد و یا به قانون پایبند می‌شود.
فردا رئیس جمهور وین قانون 

  

اعلام پیش فروش سایپا با شاهین و 4 خودرو دیگر + مبالغ پیش پرداختسایپا برنامه پیش فروش خود به مناسبت عید سعید فطر را اعلام کرد. در این پیش فروش خودرو شاهین و 4 محصول دیگر سایپا عرضه شده است.
خودروتک سایپا خودرو خودروسازان 

  

ظریف روی مین رفتبه جهت بررسی دو مشکل عمده انتخابات یعنی رد صلاحیت‌ها و میزان مشارکت گفتگو کردیم با منصور حقیقت پور فعال سیاسی اصولگرا و نماینده مجلس نهم که مشروح آن را می‌خوانیم:
مستقل‌آنلاین دولت سردار سلیمانی رئیس جمهور 

  

تذکر رهبری به معنای نادیده گرفتن ظرفیت ظریف نیست/ پشت پرده افشای فایل صوتی باید مشخص شود/ جریان رقیب بدنبال ناامیدی اصلاح‌طلبان استیک عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی گفت: سخنان رهبری درباره برخی از گفته‌های وزیر امورخارجه به معنای این نیست که آقای ظریف مهره سوخته است.
ایلنا محمدجواد ظریف اصلاح طلبان مجلس شورای اسلامی 

  

ظریف شناخته‌شده ترین رقیب جدی جریان اصولگرا است/ اصولگرایان به اجماع نخواهند رسید/ عملکرد شورای نگهبان مشخص می‌کند مشارکت چگونه باشدیک کنشگر سیاسی اصوگرا فضای انتخاباتی جریان‌‌های سیاسی کشور را مورد بررسی قرار داد و میزان مشارکت را وابسته به عملکر شورای نگهبان دانست.
ایلنا اصولگرایان انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

آغاز فروش اقساطی محصولات MVM با پیش پرداخت 30 درصدطرح جدید فروش اقساطی محصولات ام وی ام شرکت مدیران خودرو ویژه ماه اردیبهشت ماه آغاز شد.
خودروتک خودرو ماه ایران 

  

متن عجیب ارسالی به واتس آپ استقلالی‌ها+جزئیات بیشتر را بخوانیداستقلال نماینده پرقدرت کشورمان با اقتدار صدرنشین گروه خود در آسیا شد اما باز هم کادرفنی این تیم، آبی پوشان را ممنوع المصاحبه کرد!
خانه فوتبال مصاحبه کعبه فرهاد مجیدی 

  اخبار داغ
  

نتایج بررسی‌ها در انگلیس: تزریق دوز اول واکسن آسترازنکا 80 درصد مرگ ناشی از کرونا را کاهش می‌دهداطلاعات ناشی واکسیناسیون در انگلیس نشان می‌دهد که تزریق دوز اول واکسن آسترازنکا مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا را تا 80 درصد کاهش می دهد، این در حالیست اثربخشی تزریق 2 دوز کامل واکسن فایزر 97 درصد است.
۵۵ آنلاین انگلیس مرگ واکسیناسیون 

  

تغییرات جشنواره جهانی فیلم فجر برای کرونا چیست؟سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، از 5 تا 12 خرداد 1400 به دبیری محمدمهدی عسگرپور نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده سینما در تهران برگزار می‌شود.
اعتماد سینما استاندارد وزارت بهداشت 

  

جزئیات تزریق واکسن کرونا برای جانبازان و خانواده‌های شهدامسئول امور تزریق واکسن کرونا در بنیاد شهید و امور ایثارگران با ارائه توضیحاتی درباره واکسیانسیون جانبازان و خانواده های شهدا گفت: در مکاتباتی با وزارت بهداشت در خواست کردیم تا 200 هزار نفر از جانبازان 25 تا 50 درصد در اولویت تزریق واکسن کرونا قرار بگیرند.
برنا وزارت بهداشت بنیاد شهید و امور ایثارگران خانواده 

  

فوت 202 هموطن دیگر بر اثر کرونا در شبانه روز گذشته/ شناسایی 10145 بیمار جدیداقتصادنیوز : آخرین آمار قربانیان و مبتلایان کرونا در کشور اعلام شد.
اقتصادنیوز 

  

202 فوتی و 10145 بیمار جدید کرونایی طی شبانه روز گذشتهآخرین آمار قربانیان و مبتلایان کرونا در کشور اعلام شد.
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت روابط عمومی 

  

اعتراف تلخ سازمان بورستصمیم جدید سازمان بورس مبنی بر بازگشت به دامنه نوسان مثبت 5 تا منفی 5، می تواند تا حدودی شرایط بازار را به حالت عادی بازگرداند. اما نکته اصلی در این زمینه را می توان ضربه خورد اعتبار سازمان بورس در بین مخاطبان خرد تلقی کرد.
گسترش ماه پول دولت 

  

آینده ای روشن در انتظار بورسعضو سابق شورای عالی بورس گفت: در صورت اجرای مصوبات سران قوا اعتماد به بازار باز می‌گردد و به دلیل ورود نقدینگی به بازار می‌توان معاملات خوبی را در این بازار شاهد باشیم.
گسترش ایران جمهوری اسلامی ایران فضای مجازی 

  

راه تنظیم بهینه بازارها، بورس کالاست / کنترل دستوری قیمت ها سرابی بیش نیستیحیی آل اسحاق که مدیریت وزارت بازرگانی در دولت های پنجم و ششم و همچنین ریاست اتاق بازرگانی تهران را درکارنامه خود دارد، معتقد است که بهترین مکانیسم برای تنظیم بهینه بازار براساس مولفه های اقتصادی، سازوکار عرضه و تقاضا در بورس کالاست که طی سال های گذشته با شفافیت مبادلات و فعالیت برمبنای عرضه و تقاضا، آثار مثبتی برای اقتصاد و تولید کشور به همراه داشته است.
شما‌نیوز تنظیم بازار بورس کالا قیمت 

  

بازگشت اعتماد و نقدینگی به بورس با اجرای مصوبات سران قواعضو سابق شورای عالی بورس گفت: در صورت اجرای مصوبات سران قوا اعتماد به بازار باز می‌گردد و به دلیل ورود نقدینگی به بازار می‌توان معاملات خوبی را در این بازار شاهد باشیم.
اقتصادنیوز نقدینگی 

  

کاهش قطره چکانی قیمت خودروهابازار خودرو که چندی است با کمبود خریدار مواجه شده، در اولین هفته بعد از پایان محدودیت ها نیز باز روی مشتری را به خود ندید و قیمت ها نیز به صورت قطره چکانی روند نزولی به خود گرفتند.
فردا قیمت افزایش قیمت بازار خودرو