گیلان پیشتاز واکسیناسیون کرونا / شهرهای قرمز کرونایی صفر شد

سلامت نیوز-*امیر پروسنان: تزریق واکسن کرونا در مجموع سه نوبت در کشور به بیش از 104 میلیون و 284 دوز رسیده و بین استان ها همچنان گیلان رتبه اول تزریق دوز اول را با تزریق واکسن به 92 درصد جمعیت هدف بالای 12 سال در اختیار دارد و قم با 69 درصد تزریق به همین جمعیت هدف، همچنان آخر است...

گیلان پیشتاز واکسیناسیون کرونا / شهرهای قرمز کرونایی صفر شد

سلامت نیوز-*امیر پروسنان: تزریق واکسن کرونا در مجموع سه نوبت در کشور به بیش از 104 میلیون و 284 دوز رسیده و بین استان‌ها همچنان گیلان رتبه اول تزریق دوز اول را با تزریق واکسن به 92 درصد جمعیت هدف بالای 12 سال در اختیار دارد و قم با 69 درصد تزریق به همین جمعیت هدف، همچنان آخر است.به گزارش سلامت نیوز، میزان تزریق واکسن کرونا در سه نوبت در کشور تا پنجم آذر ماه 1400 به 104 میلیون و 284 دوز رسید که با احتساب جمعیت هدف بالای 12 سال به انضمام اتباع، بیش از 84 درصد از این جمعیت دوز اول واکسن و بیش از 69 درصد از همین افراد دوز دوم واکسن کرونا را در کشور تزریق کرده‌اند.بر اساس آمارهای اعلام شده توسط مرکز آمار و فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیش از 133 میلیون و 696 هزار دوز واکسن کرونا تا پنجم آذر ماه در کشور توزیع شده است.گیلانی‌ها با تزریق واکسن کرونا به 92 درصد از جمعیت هدف بالای 12 سال بین استان‌های کشور همانند هفته‌های اخیر رتبه اول را در اختیار دارند و پس از این استان، خراسان شمالی با تزریق واکسن کرونا به 90 درصد از همین جمعیت هدف قرار دارد. استان‌های مازندران، اردبیل و زنجان رتبه‌های سوم تا پنجم را در جدول تزریق دوز اول واکسن در اختیار دارند.

نمودار یک

همچنان استان قم با تزریق واکسن کرونا به 69 درصد جمعیت هدف بالای 12 سال، رتبه آخر را دارد و استان کردستان با اندکی فاصله و تزریق 73 درصدی دوز اول، رتبه یکی مانده به آخر را دارد.گیلانی‌ها در جدول تکمیل واکسیناسیون یا تزریق هر دو نوبت واکسن کرونا نیز وضعیت مشابهی داشته و برای چند هفته متوالی، رتبه اول را در اختیار دارند. استان گیلان با تزریق دو نوبت واکسن کرونا به 78 درصد از جمعیت هدف بالای 12 سال خود، رتبه اول را بین همه استان‌ها دارد.رتبه دوم تا پنجم تزریق دو نوبت واکسن کووید 19 به ترتیب در اختیار استان‌های آذربایجان شرقی، فارس، مازندران و زنجان است که همگی به 75 درصد از جمعیت هدف بالای 12 سال خود، هر دو نوبت واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.

نمودار دو

در شاخص تکمیل واکسیناسیون یا تزریق دو نوبت واکسن کرونا، استان سیستان و بلوچستان با تزریق دو دوز به 49 درصد از جمعیت هدف بالای 12 سال خود رتبه آخر را داشته و استان قم با تزریق دو نوبت به 51 درصد از همین جمعیت هدف، یکی مانده به آخر است.واکسیناسیون کرونا در ایران از 21 بهمن 1399 با تزریق واکسن «اسپوتنیک وی» به پارسا نمکی پسر وزیر سابق بهداشت، درمان و آموزش پزشکی آغاز شده است. به مرور و در ادامه فرآیند واکسیناسیون کرونا، علاوه بر واکسن «اسپوتنیک وی»، واکسن‌های سینوفارم، آسترازنکا، بهارات، برکت، پاستوکووک یا سوبرانا و اسپایکوژن نیز به سبد واکسن‌های کووید 19 که در ایران قابل تزریق هستند، اضافه شد.وضعیت واکسیناسیون در دولت سیزدهم با توجه به واردات مناسب واکسن‌های کرونا که عمده آنها از نوع سینوفارم بود، سرعت قابل توجهی پیدا کرد. این روند در حال حاضر به کاهش موارد ابتلا در شاخص‌های بیماران سرپایی، بستری و فوتی‌های کرونا منجر شد.در پنجم آذر ماه 1400 تعداد شهرهای با وضعیت قرمز کرونایی پس از 289 روز بالاخره به صفر رسیده و این در حالی است که آخرین بار در 24 بهمن ماه 1399 و در آستانه شروع خیز چهارم کرونا هیچ شهری در ایران قرمز نبود. بر اساس آخرین اعلام اپلیکیشن ماسک، تعداد شهرهای با وضعیت قرمز صفر، شهرهای با وضعیت نارنجی 22 مورد، شهرهای با وضعیت زرد 207 مورد و شهرهای با وضعیت آبی 219 مورد است.در حال حاضر شهرستان‌های اشنویه، پیرانشهر (آذربایجان غربی)، چرداول (ایلام)، بیرجند، طبس، فردوس (خراسان جنوبی)، بردسکن، گناباد (خراسان رضوی)، طارم (زنجان)، دامغان، شاهرود (سمنان)، زابل (سیستان و بلوچستان)، ممسنی (فارس)، زرند، سیرجان، شهربابک (کرمان)، کهگیلویه (کهگیلویه و بویر احمد)، پلدختر (لرستان)، بافق، بهاباد، خاتم، مهریز (یزد) در وضعیت نارنجی کرونا قرار دارند.نکته قابل توجه این‌که برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا، تزریق واکسن کافی نیست و افراد حتما باید پروتکل‌های بهداشتی شامل استفاده از ماسک، فاصله گذاری فیزیکی، عدم حضور در محل‌های پرتجمع و بهداشت فردی را رعایت کرده و از سفرهای غیرضروری خودداری کنند.

*خبرنگار

استان گیلان واکسیناسیون سلامت   اخبار برگزیده
  

نهاد امامت جمعه باید متناسب با دوران متحول شودرئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه گفت: نهاد امامت جمعه باید متناسب با دوران متحول شود و این تحول باید از نظر محتوا و سازمانی به‌روزرسانی شود که توانستیم بخشی از این مسیر را طی کنیم.
ایلنا استان خوزستان جوانان نوجوانان 

  

نخستین محموله واکسن فخرا تحویل وزارت بهداشت شدمدیرکل بهداشت و درمان وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح از تحویل نخستین محموله واکسن فخرا جهت واکسیناسیون عمومی به وزارت بهداشت خبر داد.
ایلنا وزارت بهداشت وزارت دفاع آموزش 

  

ادعای روزنامه قطری درباره دیدار مقامات ایرانی و مصرییک روزنامه قطری چاپ لندن مدعی شد که مقامات ایرانی و مصری برای بررسی برخی مسائل از جمله امنیت تنگه «باب المندب» اخیرا با یکدیگر دیدار کرده‌اند.
فردا روزنامه جمهوری اسلامی ایران جمهوری اسلامی 

  

ورود سامانه بارشی جدید از امشب به کشورکارشناس سازمان هواشناسی گفت: سامانه بارشی امروز (چهارشنبه) از مرزهای شرقی کشور خارج می‌شود، اما از آخر وقت امشب سامانه بارشی دیگری از سمت غرب و شمال غرب وارد کشور می‌شود که‌ موجب تداوم سوز و سرما در اغلب نقاط کشور خواهد شد.
۵۵ آنلاین سازمان هواشناسی هواشناسی قزوین 

  

شورای نگهبان چه ایراداتی به لایحه رتبه‌بندی معلمان گرفت؟شورای نگهبان، مصوبه رتبه‌بندی معلمان را برای رفع اشکالات به مجلس فرستاد؛ اما چه اشکالاتی به مصوبه گرفته شده است؟ ماده 5 لایحه رتبه‌بندی معلمان بحث افزایش بار مالی آن است که مغایر با اصل 75 قانون اساسی شناخته شده و از ایرادات و ابهامات شورای نگهبان است.
فردا مجلس شورای اسلامی شورای نگهبان تهران 

  

واکنش عضو جامعه روحانیت مبارز به سفر رئیسی به مسکومهر/ عضو شورای مرکزی جامعه روحانیت مبارز گفت: با اتحادی که میان چین، روسیه، هند، ایران و سایر کشورهای منطقه در حال شکل‌گیری است، هیمنه پوشالی استکبار شکسته می‌شود.
نامه نیوز جامعه روحانیت مبارز بهاره رهنما سفر 

  

صف‌های خرید و فروش بوس؛ امروز 29 دی 1400اقتصادنیوز: شاخص کل بورس با اُفت یک هزار و 364 واحد در ارتفاع یک میلیون و 274 هزار و 601 واحدی قرار گرفت.
اقتصادنیوز شاخص 

  

جایی برای ضد واکسن ها نیستاسپانیا اعلام کرد جایی برای افراد واکسن نزده مانند نواک جوکوویچ نیست و او باید واکسن بزند.
مستقل‌آنلاین اسپانیا دولت ویروس 

  

رئیسی: ایران و روسیه دو قدرت منطقه‌اندرئیس‌جمهور، پیش از عزیمت به روسیه گفت: ایران و روسیه به عنوان دو کشور مهم و دارای قدرت گفت‌وگو می توانند در جهت امنیت منطقه‌ای و روابط اقتصادی و تجاری منطقه تاثیر گذار باشند. روابط ایران و روسیه جلوی یکجانبه‌گرایی را در دنیا می گیرد. ایران و روسیه با ظرفیت‌های بسیاری که دارند می توانند در همکاری و تعامل متقابل در شرایط منطقه و بین المللی تاثیر گذار باشند.
مستقل‌آنلاین ایران ایران و روسیه رئیس جمهور 

  

انقلاب مردم برای آب، برق، آسفالت و معیشت نبود!مبارزات مردم در انقلاب علیه شاه برای آب، برق، آسفالت و معیشت نبود بلکه انگیزه آنها احیای دین و حمایت از دین بود که این انگیزه می‌توانست دستگاه شاهنشاهی را براندازد و بر همین اساس مقابل مردم ایستادند و مردم هم با هدف حفظ دین، جان خود را نثار کردند.
مستقل‌آنلاین برق جمهوری اسلامی حوزه 

  

دردسر جدید یار خارجی استقلالبازیکن خارجی استقلال شاید با دردسر جدیدی مواجه شود، دردسر کرونا!
خانه فوتبال استقلال فوتبال بازی 

  

خبر خوش بنزینیجزئیات واریز سهمیه سوخت تاکسی های اینترنتی اعلام شد.
مثلث تاکسی روابط عمومی مهران مدیری 

  

قیمت خودرو در بازار دی ماه | پراید به مرز 190 میلیون تومان رسیدبررسی بازار خودرو نشان می‌دهد قیمتها نسبت به هفته گذشته نوسان داشته است به نحوی که پراید 111 به مرز 190 میلیون تومان رسیده و با قیمت 188 میلیون تومان به فروش می‌رسد.
۵۵ آنلاین قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

ورود مجلس به باز نشدن ایربگ‌ها در تصادف زنجیره‌ای بهبهاندبیر هیئت تحقیق و تفحص از صنعت خودرو در مجلس در مورد باز نشدن ایربگ‌ها در تصادف زنجیره‌ای بهبهان گفت: شاید تاکنون صدها یا حتی هزاران نفر قربانی بی‌تدبیری خودروسازان شده‌اند. مسئله فقط باز نشدن ایربگ نیست؛ ما وظیفه داریم از کیفیت خودرو ایرانی تحقیق و تفحص کنیم.
فردا کمیسیون صنایع و معادن مجلس بازی خودرو 

  

ضرورت فرهنگسازی در جامعه برای مصرف صحیح آنتی بیوتیک‌هامعاون بهداشت وزارت بهداشت با بیان این که برای مهار مقاومت میکروبی باید قدم های اساسی برداریم بر ضرورت فرهنگسازی در جامعه برای مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها تاکید کرد.
ایلنا آنتی بیوتیک وزارت بهداشت داروخانه 

  اخبار داغ
  

کالاها زنجیروار در راه بورس کالا هستندرییس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: با تصمیم وزیر صنعت، معدن و تجارت به منظور مقابله با قیمت گذاری دستوری و تامین نیاز تولید، اتفاقات خوبی همچون عرضه کالاهای زنجیره تولید در بورس کالا در حال رقم خوردن است که شاهد اثر مثبت آن در بازار کالاهای مختلف و نیز اقتصاد کشور هستیم.
شما‌نیوز بورس کالا کمیسیون اقتصادی مجلس صنعت 

  

بهمن سیمان در بورس کالاتالار سیمان بورس کالای ایران فردا شنبه 2 بهمن ماه میزبان عرضه یک میلیون و 52 هزار و 134 تن انواع سیمان تیپ یک و دو از سوی 64 شرکت است و عرضه های این هفته 32 هزار و 900 تن بالاتر از هفته قبل است.
شما‌نیوز سیمان بورس کالا ایران 

  

خبرهای خوب درباره قیمت خودرو در راه استاقتصادنیوز: وزیر صنعت با انتقاد از قیمت و کیفیت خودروها گفت: متاسفانه صنعت خودرو سازی ایران در طول سال های گذشته از نظر کیفیت و قیمت عملکرد و روند مناسبی نداشته است.
اقتصادنیوز قیمت خودرو صنعت 

  

احتمالا به خاطر سرعت بالای انتشار ویروس جدید کرونا یعنی امیکرون هم چنان بازی های لیگ برتر بدون حضور تماشاگر برگزار شود.
ورزش۳ بازی ویروس لیگ برتر 

  

افزایش 3500 درصدی قیمت دلار در دو دهه!ایسنا نوشت: «در آمارهای اقتصادی بانک مرکزی تحولات متوسط قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران از سال 1381 تا پایان آذرماه سال جاری ثبت شده که متوسط قیمت فروش دلار در بازار آزاد تهران در سال 1381 به میزان 800 تومان بوده و با گذشت هشت سال، متوسط قیمت فروش دلار به 1044 تومان … نوشته افزایش 3500 درصدی قیمت دلار در دو دهه! اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز قیمت دلار دلار آمریکا 

  

پیش بینی جذاب از بورس هفته پیش روبازار سرمایه در هفته گذشته روزهای پرنوسانی را دنبال کرد و خبرها و صحبت‌های ضد و نقیض درباره حمایت از آن، باعث افت و خیزهای زیادی در قیمت سهام شد.
گسترش گاز خودرو پتروشیمی 

  

زمان تصمیم‌گیری درباره محدودیت‌های کروناییوزیر بهداشت: اجرای محدودیت‌های هوشمند برای پیشگیری از شیوع اُمیکرون ضروری است.
گسترش ویروس 

  

کارنامه ورود و خروج نقدینگی بورس در دی ماهاقتصادنیوز: در 21 روز معاملاتی دی ماه تنها در یک روز شاهد ورود پول حقیقی به بازار بودیم و در 20 روز کاری دیگر نیز نقدینگی حقیقی از بازار خارج شد.
اقتصادنیوز پول نقدینگی ماه 

  

​برنامه های حمایتی آواری بر سر بورس شدندبرنامه حمایتی 10 بندی که از سوی دولت ارائه شد به آواری روی سر بازار تبدیل شده است. اصلا هم مشخص نیست این مشکل ناشی از سازمان بورس است یا وزارت اقتصاد و یا دولت! هیچکس زیر بار این موضوع نمی‌رود.
گسترش سرمایه کسری بودجه گاز