ایلنا   |  سیاسی  |  

قرارداد 25 ساله تهران و پکن با کشورهایی که به چین بدهی دارند، قابل قیاس نیست/ ایران باید بر اساس قدرت بازپرداختش مذاکره کند/ چینی‌ها قبل از این قرارداد هم بازار ما را در اختیار داشتند

سفیر سابق ایران در چین معتقد است ایران می‌تواند در قرارداد با چین به صنایع و بازارهای جهانی راه پیدا کند و البته ایران می‌بایست با توجه به قدرت بازپرداخت خودش با چین مذاکره کند.

قرارداد 25 ساله تهران و پکن با کشورهایی که به چین بدهی دارند، قابل قیاس نیست/ ایران باید بر اساس قدرت بازپرداختش مذاکره کند/ چینی‌ها قبل از این قرارداد هم بازار ما را در اختیار داشتند

سفیر سابق ایران در چین معتقد است ایران می‌تواند در قرارداد با چین به صنایع و بازارهای جهانی راه پیدا کند و البته ایران می‌بایست با توجه به قدرت بازپرداخت خودش با چین مذاکره کند.

با گذشت چند هفته از طرح دوباره قرارداد 25 ساله ایران و چین، هنوز اما و اگرها و تشکیک‌های زیادی در ارتباط با آن در سطح رسانه‌ها و فضای مجازی مطرح است، به طوریکه بسیاری به آن لقب «ترکمنچاینا» داده‌اند، اما از طرف دیگر مقام‌های رسمی کشور معتقدند که این قرارداد یک موفقیت برای ایران است.

«حسین ملائک» تحلیل‌گر مسائل چین در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره مقایسه کشورهایی که چین در آنها سرمایه‌گذاری کرده و آنها توان بازپرداخت بدهی‌های خود را نداشتند با قرارداد راهبردی 25 ساله ایران و چین، گفت: نمی‌شود این دو موضوع را مقایسه کرد، کشورهای فقیری که فاقد امکانات بازپرداخت وام بودند، با چین قراردادهای اجرای پروژه بسته‌اند، به طور مثال سریلانکا 22 میلیارد دلار و یکی از کشورهای آفریقایی نزدیک 27 میلیارد دلار برای چنین پروژه‌هایی از چین وام گرفته‌اند؛ اما مدل کاری که این کشورها انجام دادند با کاری که ایران در حال انجام آن هست، متفاوت است و اصلاً چنین حساسیتی متناسب و قابل توقع نیست.

وی با بیان اینکه همه می‌دانند ایران پروژه‌هایی در زمینه نفت و گاز دارد که مشخص هستند، افزود: یعنی اگر به سایت وزارت نفت مراجعه کنید و به بخش پتانسیل‌های سرمایه‌گذاری برویم، می‌توانیم به راحتی این پروژه‌ها را استخراج کنیم، ایران این پروژه‌ها را با هر کشوری که پتانسیل نفتی داشته باشد، به اشتراک گذاشته است به طور مثال با فرانسه، ایتالیا، چین و روسیه در میان گذاشته است، عددی حاصل مجموع سرمایه‌گذاری مورد نیاز این پروژه‌ها می‌شود که حدود 270 میلیارد دلار است و پتانسیل موجود ایران در زمینه نفت و گاز محسوب می‌شود. یا به طور مثال کل پروژه‌هایی که وزارت راه و شهرسازی در حوزه‌های ریلی، زمینی و دریایی دارد، چیزی حدود 130 تا 40 میلیارد دلار است.

سفیر سابق ایران در چین تصریح کرد: حتماً ایران بر اساس بودجه و قدرت بازپرداختی که دارد، وارد مذاکره شده است؛ لذا اینگونه قیاس راجع به این مساله یک تصمیم‌گیری سیاسی برای حمله به این تفاهم‌نامه در حال شکل‌گیری است.

وی درباره مقایسه این قرارداد با برجام و پایبند نبود شرکت‌های چینی به علت تحریم‌های آمریکا و خروج از پروژه‌های نفتی، خاطرنشان کرد: هم در دوره اول تحریم‌ها یعنی در دوره آقای احمدی‌نژاد و هم در دوره دوم تحریم‎‌ها اگر روابط بین‌المللی ایران را نگاه کنیم، تنها چین است که رسماً از ایران نفت می‌خرد. یعنی تحریم است اما از ما نفت خریداری می‌کند. البته شرکت‌های مختلف آن در ارتباط با تحریم‌ها از آزادگان و عسلویه و همچنین یادآوران بیرون رفتند و این تحریم‌ها به روابط ایران چین فشار آورد، اما همین الان چین با یک رقم قابل قبولی بزرگترین شریک تجاری ایران در روابط خارجیش محسوب می‌شود. آلمان هم هست که به آن نفت می‌فروشیم اما رقمی که با چین مبادله می‌کنیم، رقم قابل توجهی است و در این شرایط به ایران کمک می‌کند.

این کارشناس مسائل سیاست خارجه تاکید کرد: بنابراین این حرف منتقدان حرف غیرمنطقی نیست، منتها نکته‌ای که وجود دارد این است که باید ببینیم روابط دو کشور از حالت تجاری به یک محیط سیاسی پیوند می‌خورد یا نمی‌خورد؟! تا به حال موتور محرک روابط ایران و چین تجارت بوده و هیچگونه موضوع سیاست در این روابط دخالت نداشته است.

وی اضافه کرد: چین محصولات خودش را به ایران، عربستان، اسرائیل و امارات می‌فروشد و حتی بزرگترین شریک تجاری عربستان است و به عربستان و امارات اسلحه می‌فروخته که علیه ما به کار گرفته شده است،  اما اگر وارد این فضا و همکاری با چین شویم، فضای متفاوتی خواهد بود، چرا که نقطه اصلی درگیری که در این تفاهم نامه وجود دارد، این است که چین و ایران احساس می‌کنند که می‌توانند وارد یک تفاهم سیاسی با یکدیگر شوند و این با آنچه بوده است، فرق می‌کند.

ملائک درباره سودی که چین از بستن این قرارداد با ایران می‌برد، گفت: چین اگر بتواند یک بازار تثبیت شده‌‌ای را در این قسمت تعریف کند، یکی از برگ‌های برنده‌اش در سیاست بین‌الملل خواهد بود، منتها چین این بازار را در اختیار دارد، بدون اینکه ایران از آن سودی ببرد؛ در واقع این گونه است که او این بازار را به ما می‌فروشد بدون این که ایران سود سیاسی از آن ببرد. اگر بتوانیم وارد فضایی شویم که این بازارها سود سیاسی هم برای ما داشته باشد، آورده چین در سطح جهانی بیشتر و بهتر خواهد شد.

وی با بیان اینکه چین در ابتکار «یک کمربند، یک راه» که ما آن را خیلی بزرگ می‌کنیم چنین چیزی را در ارتباط با ما تعریف نمی‌کند، اظهار داشت: ما دو یا سه پروژه داریم که در مسیری که چین را با ابتکار یک کمربند-یک راه به ترکیه و از طریق ترکیه به اروپا و یا از طریق ایران به آذربایجان و بعد به اروپا متصل می‌کند، قرار دارد، بنابراین ایران به لحاظ جغرافیایی در کمربند و راه ارزش خیلی زیادی برای چین ندارد.

این تحلیل‌گر مسائل آسیای جنوب شرقی، بیان داشت: اما وقتی وارد پروژه‌های دیگر ‌شویم، مثلا اگر در زنجیره تولید صنایع جهانی قرار بگیریم که الان در آن نیستیم، در زنجیره ارزشی تولیدی سایبر قرار بگیریم که در آن حضور نداریم و یا در زنجیره تولید اقلام الکترونیک و هایتک باشیم که نیستیم، با توجه به اینکه چین بزرگترین تولیدکننده و بزرگترین مصرف‌کننده جهان است، برای ما یک امکان به وجود می‌آورد و برای چین نیز یک آورده بزرگ در سطح بین‌المللی است که از ارزش افزوده آن استفاده می‌کند.

وی درباره اینکه برخی معتقدند این قرارداد باید برای بررسی در اختیار کارشناسان و جامعه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: قراردادی نداریم حتی بعد از امضا، ما یک تفاهمنامه داریم و تفاهم‌نامه به معنای این است که چارچوبی را مشخص می‌کند. به طور مثال یک قرارداد ساخت ماشین می‌بندیم، این قرارداد عبارت است از اینکه مهندسی اولیه چگونه باشد، خریدار از کدام شرکت‌ها بخرد و به کدام شرکت‌ها بفروشد و غیره. اما اکنون تفاهم‌نامه داریم که بناست درباره تولید ماشین صحبت کنیم که البته ممکن است به نتیجه هم نرسد اما الان پذیرفتیم که این مسیر را طی کنیم.

تحلیل‌گر مسائل چین با اشاره به متنی که از این قرارداد خارج شده است، گفت: حتی اگر فرض کنیم که این متن قراردادی که بیرون آمده است، درست است هیچ چیزی به ما نمی‌گوید و فقط یک فرصت را مطرح می‌کند که دو طرف باید بنشینند با یکدیگر صحبت کنند؛ هیچ امتیازی به طرف مقابل نمی‌دهیم و هیچ امتیازی نیز نمی‌گیریم در این قرارداد اگر اسم چین را برداریم می‌توانیم آن را با فرانسه، ترکیه یا هر کشوری که  پتانسیل داشته باشد، انجام دهیم.

وی گفت: نمی‌خواهم از ارزش آن کم کنم چرا که می‌خواهیم در یک فرآیند طولانی مدت 25 ساله به یک سری از شاخص‌ها متعهد باشیم و این اهمیت دارد اما مابقی آن تفاهم‌نامه است که می‌توان با هر کشوری آن را نوشت.

قرارداد تهران وزارت نفت   اخبار برگزیده
  

عضو کمیته علمی ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: ویروس کرونا جهش پیدا کرده و قدرت سرایت آن حدود 10 برابر شده است.
رویداد۲۴ ویروس ماسک کنکور 

  

پیش بینی بورس هفته | چرا تحلیلگران بازار می گویند شاخص صعودی استمعاملات در بازار سهام این هفته را با طیف وسیعی از نظر فعالان و تحلیلگران بازار با شرایط صعودی دنبال میکند. دلیل آنان برای پیش بینی خود چیست.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص سهام 

  

چند نفر به رهبری آیت‌الله خامنه‌ای رأی مثبت دادند؟نشریه خط حزب الله در شماره دویست و چهل و هشت خود مطلبی درباره رای گیری مجلس خبرگان برای انتخاب رهبری نظام بعد از فوت امام خمینی (ره) را منتشر کرده است.
اعتماد حزب الله شورای نگهبان مجلس خبرگان 

  

همه گمانه‌­ها از وعده اقتصادی | خبر خوش فردا چیست؟بلافاصله پس از آنکه روسای قوای مجریه و مقننه از اجرای طرح «گشایش اقتصادی» سخن گفتند گمانه‌زنی فعالان بازارها درباره آن آغاز شد؛ تایید مقررات FATF، آزادسازی دلارهای بلوکه شده در کره، آغاز مذاکرات دیپلماتیک برای رفع تحریم‌ها، حذف یارانه‌های انرژی و نظایر آن از پربسامدترین گمانه‌های طرح شده در فضای مجازی بود؛ اما بررسی‌های «دنیای‌اقتصاد» نشان می‌دهد به احتمال قوی «فروش اوراق مشارکت...
۵۵ آنلاین فضای مجازی حسن روحانی گروه ویژه اقدام مالی 

  

کم مصرف‌ترین خودرو ایرانی را بشناسید!در کشور انواع خودرو‌های تولیدی را داریم که در این گزارش کم مصرف‌ترین و پر مصرف‌ترین را مورد بررسی قرار داده‌ایم.
خودروتک مصرف سوخت ایران خودرو خودرو 

  

اسحاق جهانگیری ؛ معاون اول گرانی یا معاون اول روحانی"موضع‌گیری شورای ناکارآمدان علیه مجلس یازدهم"؛ نایب رئیس شورای شهر تهران می‌گوید مجلس یازدهم در شعار دادن و عمل نکردن جا پای دولت احمدی نژاد گذاشته است!
مثلث اسحاق جهانگیری گرانی امین حیایی 

  

سران نظام یک بار برای همیشه درباره «FATF» تصمیم بگیرند/ تنش‌های سیاسی هیچ منفعتی برای مردم ندارد/ تیم اقتصادی دولت باید ترمیم شودنایب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:تنش‌های سیاسی هیچ منفعتی برای مردم و نظام ندارد امروز تنها عامل وحدت و اتحاد و همدلی توزیع ثروت عادلانه بین مردم است.
ایلنا سران سه قوه دولت رئیس جمهور 

  

اگر همین فردا انتخابات برگزار شود احمدی‌ نژاد از هر اصلاح طلب و اصولگرایی بیشتر رأی می‌آوردجامعه‌ای که از جریانات سیاسی ناامید شده است به دنبال یک منجی و ناجی می‌ گردد که بسیاری آن منجی و ناجی را در چهره احمدی ‌نژاد می‌بینند. اگر همین فردا انتخابات ریاست جمهوری برگزار شود احمدی‌نژاد از هر اصلاح‌طلب و اصول‌گرایی بیشتر رأی می‌آورد و بدون اینکه نیازی به کوچک‌ترین تبلیغات داشته باشد.
مستقل‌آنلاین انتخابات ریاست جمهوری انتخابات مجلس احمدی نژاد 

  

یک استاد دانشگاه گفت: امروز ما هم دولت منطقه‌ای را در قالب امت-امامت داریم دنبال می‌کنیم و هم دولت قدرتمند ملی می‌خواهیم، تنها یک فرد با توانایی چند وجهی در حوزه‌های فرهنگی، اقتصادی، سیاسی، دفاعی، نظامی و استراتژیک می‌تواند ما را به اهداف مان برساند...
نامه نیوز اصولگرایان ائتلاف اصولگرایان صادرات غیرنفتی 

  

MTN با فروش سهام ایرانسل از بازار ایران خارج می‌شودکمپانی MTN Group که 49 درصد از سهام ایرانسل را در اختیار دارد، از تصمیم خود برای خروج از بازار خاورمیانه و ایران خبر داده است. دلیل این تصمیم کاهش جذابیت‌های این منطقه به خاطر افت سودآوری و تحریم‌های غرب عنوان شده است.
مملکت‌آنلاین سهام ایرانسل ایران 

  اخبار داغ
  

پروانه معصومی پیرامون سیل دوباره مسافرت‌ها در ایام موج دوم بیماری کرونا گفت: من خارج از تهران زندگی می‌کنم و به واسطه نزدیک بودنم به شهر رشت و استان گیلان شاهد این هستم که طی روزهای گذشته سیل مسافران به این استان روانه شده است، این اتفاق از نظر من اصلا درست نیست، زیرا چه توجیحی دارد وقتی مردم در خطر مرگ قرار دارند ما با خودخواهی خود جان آنها را به خطر بیندازیم.
صراط تهران تلفن استان گیلان 

  

فوت مربی وزنه‌برداری ایران بر اثر کرونامربی سازنده وزنه‌برداری ایران به علت ابتلا به ویروس کرونا درگذشت.
مثلث ایران ویروس رضا صادقی 

  

حقیقیان متخصص تغذیه افزود: مصرف وعده های غذایی بسیار اهمیت دارد و تا حد ممکن نباید حذف شوند. زیرا گاهی به دلایل مختلف عجله داشتن برای رسیدن به کار، استرس و عدم زمان کافی، وعده صبحانه حذف می شود. در صورتی که شروع روز با وعده صبحانه است که از مهمترین وعده های غذایی محسوب می شود و بهتر است یک صبحانه کامل صرف کنیم.
نامه نیوز خودرو بازار خودرو تغذیه 

  

فیلیپین روز گذشته (یکشنبه) با ثبت 61 قربانی جدید کرونا، بیشترین افزایش روزانه در موارد مرگ و میر ناشی از کرونا را که از تاریخ 18 ژوئیه گزارش شده به ثبت رساند.
نامه نیوز یارانه فیلیپین بازار خودرو 

  

کودکان مبتلا به کرونا در بیمارستان مفید+گزارش تصویریاقتصادنیوز: از همان روزهای آغاز شیوع ویروس کرونا در ایران، بیمارستان کودکان مفید بخش کرونای خود را فعال کرد و آماده پذیرش کودکان مبتلا به کرونا شد. اما رعایت نکات بهداشتی توسط مردم باعث شده بود کمتر کودکی به این ویروس مبتلا شود.
اقتصادنیوز کودکان بیمارستان گزارش تصویری 

  

3 علامت عجیب ویروس کرونانظام سلامت انگلیس در تحقیقات خود پیرامون علائم ویروس کرونا، سه علامت عجیب و جدید این ویروس را تایید کرد.
برنا ویروس سلامت انگلیس 

  

آخرین آمار مبتلایان به کرونا در تهران اعلام شدفرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران درباره بیماران جدید مبتلا به کرونا که در تهران بستری شدند گفت: مجموعاً 559 بیمار جدید در 24 ساعت گذشته در بیمارستان‌‌های استان تهران بستری شدند که بالغ بر 109 نفر از این بیماران در بخش‌‌های ویژه بستری شدند.
برنا تهران بیمارستان 

  

تندروان: کرونا؛ مهم‌ترین مسئله لیگ برتر والیبال است/ به تهران آمدیم تا از بیماری و خطر دور باشیمسرمربی تیم والیبال فولاد سیرجان از کرونا به‌عنوان مهم‌ترین مسئله لیگ برتر والیبال در فصل پیش رو یاد کرد.
تسنیم لیگ برتر والیبال تهران 

  

بر اساس آماری که خبرگزاری رویترز منتشر کرده، تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در سرتاسر جهان از 20 میلیون نفر فراتر رفته است.
صراط ویروس برزیل آمریکای لاتین