گسترش   |  اقتصادی  |  

شکوفایی بورس دور از ذهن نیست

محمدرضا سبزعلیپور-رییس مرکز تجارت جهانی ایران

شکوفایی بورس دور از ذهن نیست

اواسط بهار امسال بود که به یکباره نام بورس بر سر زبانها افتاد و شاخص‌های آن بطور غیرمنتظره سیر صعودی به خود گرفت و همین امر موجب شد تا بورس شیرین شود و رشد عجیب و غریب آن باعث شد تا جمعی از مردم ایران سرمایه‌های خود را با نیت کسب سودهای آنی روانۀ بازار بورس کنند.

طی یکی دو ماه اول، سودهای خوب و کلانی نصیب عده‌ای از سهامداران و شرکت‌های بورس باز شد و همین سودها، بورس بازان را سرمست کرد و روز به روز جماعت بیشتری را با ده ها هزار میلیارد پول نقد به سمت بازار بورس سرازیر کرد!!

همان روزهای اول، بنده به مردم هشدار دادم که رشد ناگهانی بورس آن هم در این ایامی که مشکلات اقتصادی روح و روان همه را آزار می‌دهد، تصنعی و غیر طبیعی است و دستی در کار است تا بورس را موقتاً شیرین نشان داده و سرمایه‌های کلان مردم را ببلعد! اما متأسفانه سودهای کلان موجب شده بود تا گوش سهامداران و مردم و بورس بازان اصلا و ابدا نقدها و هشدارها را نشنود!!بنده و جمعی دیگر از صاحب نظران برجستۀ دلسوز، هشدار دادیم و از رشد غیرطبیعی بورس و دخالت بودار دولت در این بازار انتقاد کردیم اما کو گوش شنوا؟! نه دولت گوش داد و نه مردم!! و متأسفانه فقط خودمان حرف و هشدار خودمان را شنیدیم و به حال این بورس بازان چشم و گوش بسته غبطه خوردیم.

همچنانکه بارها عرض کرده ام، دوباره تأکید میکنم که بازار بورس هر کشوری ارتباط مستقیم و تنگاتنگی با اقتصاد آن کشور دارد و بورس ایران هم از این قاعده مستثنا نیست و شدیداً وابسته و متأثر از شرایط اقتصادی کشور است.

با این وجود چنانچه وضعیت اقتصاد کشورمان خوب باشد و تولید و تجارت هم بسهولت انجام شود و هیچ مشکلی بر سر راه شرکت‌ها و کارخانجات وجود نداشته باشد و از همین رو کارخانجات و شرکت‌های تولیدی نیز چرخشان بخوبی بچرخد و سه شیفت کار کنند و سودآوری بالایی داشته باشند، در نتیجه در مجمع سالانه خود گزارش مثبتی ارائه داده و سود بالایی نشان دهند و به هر سهم خود در بورس و سهامدارانی که سهم شرکت را دارند سود خوبی بپردازند، نرخ و ارزش سهام شرکت‌های سود ده در بورس افزایش پیدا می کند و همین امر موجب می‌شود بازار بورس رفته رفته و آنهم بطور طبیعی رونق بگیرد و سودآور شود و شاخص‌های آن روز به روز رشد صعودی داشته باشد.

اما زمانیکه اقتصاد ایران مریض است و مشکلات اقتصادی و تحریم های خارجی کل کشور را فرا گرفته و تولید و تجارت هم به سختی انجام می‌شود و بر همین اساس جمع زیادی از شرکت‌ها و واحدهای تولیدی ورشکست شده و مابقی کارخانجات نیز با حداقل ظرفیت کار می‌کنند و غالباً هم در مجامع سالانه خود نه تنها گزارش منفی ارائه می دهند، بلکه بجای سود، ضرر و زیان نشان می دهند و به هر سهم خود در بورس و سهامدارانی که سهم شرکت را دارند یا سود نمی دهند و یا سود بسیار کم و ناچیزی می پردازند، پس نرخ و ارزش سهام شرکت‌های زیان ده در بورس کاهش میابد و سهامداران فروشنده آن سهام بی‌ارزش هستند! لکن همین امر موجب می‌شود تا بورس از رونق بیافتد و روز به روز شاخص‌های آن سقوط کند.

با این وجود و با این حجم از مشکلات اقتصادی که همه از آن باخبریم و امواج منفی آن بنوعی کار و زندگی مردم و فعالان اقتصادی را تحت الشعاع قرار داده و اشک ملّت را درآورده، پس چگونه بازار بورس یک شبه و به یکباره برعکس آب شنا می‌کند و شاخص‌های آن بشدت رشد کرده و سودهای کلان و سرشاری در آن پدیدار می‌شود و عده‌ای را هم یک شبه ثروتمند می‌کند؟!

همین اما و اگرها، ابهامات و سوالات بیشمار موجب شد تا همان بهار امسال تحقیقی جامع در خصوص تحولات ناگهانی و دلایل رونق بازار بورس بعمل بیاوریم و به این نتیجه برسیم که رشد بورس کاملاً غیرطبیعی است و دست دولت آنهم با نیت جمع آوری ده ها هزار میلیارد تومان پول مردم در کار است که سریعاً این موضوع را به مردم و بورس بازان اطلاع دادیم و به همه هشدار دادیم که بورس تا پیش از پایان امسال سقوط می‌کند و سرمایه خیلی‌ها را به باد می ‌دهد.!

بالاخره هشدارهای صاحب نظران درست از آب درآمد و متأسفانه مدتی است که شاخص‌های بورس منفی شده و روز به روز شاهد سقوط آن هستیم، بطوریکه سهامداران و بورس بازان زیان دیده را به خیابان ها کشاند تا از این طریق اعتراضات خود را به گوش دولت و مسئولان ذیربط برسانند.

شرایط چند ماه گذشته به شکلی بود که ما به مردم و سهامداران هشدار می دادیم که جانب احتیاط را رعایت کنند و بدون مطالعه، سرمایه‌های خود را وارد بورس نکنند تا خدایی ناخواسته امروز جزء متضررین و مالباختگان نباشند که اگر به هشدارهای چند ماهه گوش ندادند، پس دیگر کاری نمی توانند بکنند و این راه را باید تا آخر ادامه دهند و نباید توقع داشته باشند که وارد دریای مواج بشوند اما لباس شان خیس نشود و چند قلپ آب هم نخورند!

ولیکن شرایط این ایام و روزهای پیش رو به شکلی شده که امروز می خواهم بجای هشدار، به مردم عزیز و سهامداران نوید بدهم که روزهای خوش در راه است و رشد و شکوفایی بورس بزودی فرا خواهد رسید، البته به شرط و شروط‌ها.

اولاً اجازه دهید تا به یک نکته بسیار ظریف و حساس اشاره کنم تا در پی آن راحت تر و شفاف تر بتوان به موضوع بورس و آینده آن بپردازیم و آن اینکه برخی از مسئولان و صاحب نظران تأکید دارند که انتخابات امریکا و پیروزی ترامپ یا بایدن هیچ تأثیری بر کار و زندگی ما ندارد و ترامپ و بایدن هم مثل همدیگرند. در این خصوص ضمن احترام به نظرات دیگر بزرگواران باید عرض کنم که شاید انتخابات امریکا و پیروزی ترامپ یا بایدن هیچ تأثیری بر غالب امور کشوری ما نداشته باشد اما اقتصاد و تجارت جهانی موضوعی هستند که بطور قطع از کوچکترین تحولات جهانی تأثیر می پذیرند یعنی هر رخداد مثبت یا منفی که در دنیا علی الخصوص در اقتصادهای بزرگ جهانی رخ می‌دهد، بطور قطع اقتصاد سایر کشورهای جهان را تحریک و تحت تأثیر قرار می‌دهد.

وقتیکه امریکا به لحاظ قدرت اقتصادی که در جهان دارد، توانسته با فشارها و تحریم های پی در پی خود اقتصاد کشورمان را تحت فشار قرار دهد و کشورهای دیگر را بترساند و آنان را تهدید کند که با ایران مراودات تجاری و اقتصادی نداشته باشند، بالطبع تحولات مثبت در آن کشور و سرنگونی دولت متخاصم امریکا هم اقتصاد ما را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در پی تغییرات در دولت امریکا، بخشی از تحولات اجرایی و بخشی دیگر به‌صورت روانی می تواند تأثیرات مثبتی را در اقتصاد و تجارت جهانی کشورمان به‌وجود آورد.

مثلاً اگر بایدن رئیس‌جمهوری امریکا شود و ترامپ متخاصم و نامتعادل با تیمش به زباله دان تاریخ انداخته شوند، حتی اگر بایدن به برجام هم باز نگردد و فقط تا حدودی تنش‌ها و تهدید سایر کشورها در جهت نداشتن روابط تجاری و اقتصادی با ایران از بین برود، بطور قطع تأثیرات اجرایی و روانی خوبی بر اقتصاد باقی خواهد گذاشت.

از همین رو چنانچه ترامپ شکست را بپذیرد و بحث تحریم بورس ایران که این روزها بر سر زبانها افتاده از بین برود، قطعاً نرخ دلار و سکه هم کاهش خواهد یافت و دولت هم به پشتوانه افزایش درآمدهای ارزی خویش، کمی ارز روانه بازار و همچنین برای واردات مواد اولیه در اختیار شرکت‌ها قرار خواهد داد.

صادرات روان تر خواهد شد و چرخ تولید نیز بهتر از گذشته خواهد چرخید. در این راستا چنانچه دولت هم دست از سر بورس بردارد و آنرا به نفع خود معماری نکند قطعاً ارزش سهام شرکت‌های تولیدی رشد خواهد کرد و اگر دولت از عرضه سهام شرکت‌های ورشکسته و زیان ده دولتی در بورس دست بردارد و اجازه دهد تا شرکت‌های سوددهی که مدتهاست جهت ورود به بورس و عرضه سهام خود به مردم پشت دیوار مقاومت دولت مانده‌اند سهام خود را عرضه کنند، شکوفایی بازار بورس دور از ذهن نخواهد بود.

بازار بورس و بازار ارز و سکه دو کفۀ یک ترازو هستند. یعنی هرگاه یک کفه این ترازو سنگین و پایین باشد، کفۀ دیگر سبک و بالا خواهد بود. زمانیکه بورس در بهار رشد غیرطبیعی خود را آغاز کرد، بازار ارز چندان گرم نبود و کفۀ آن سبک بود که کفۀ بورس سنگین شد اما رفته رفته که بازار ارز و سکه گرم و نرخ آن رشد و برای مردم سودآور شد، کفۀ آن سنگین و همین امر موجب گردید تا رفته رفته کفۀ بورس سبک و ریزش آن آغاز گردد.

حال نظر به اینکه بزودی کفۀ بازار ارز و سکه سبک و ریزش در آن آغاز خواهد شد، در نتیجه کفۀ بورس سنگین و بازار آن رشد خواهد کرد. البته لازم به یادآوری است که بنده بشدت منتقد سیاست‌های غلط اقتصادی دولت هستم اما موضوع رشد بورس یک بحث کاملاً فنی است و قصدم دفاع از سیاست‌های غلط دولت نیست.

در خاتمه تأکید می کنم چنانچه سهامداران و بورس بازان کمی آرامش خود را حفظ کرده و صبر پیشه کنند، اوضاع بورس بهتر و شکوفاتر از گذشته خواهد شد و کمتر متضرر خواهند شد که چه بسا سود هم بکنند.

نویسنده: محمدرضا سبزعلیپور

ذهن تجارت ایران   اخبار برگزیده
  

یارانه‌بگیران معیشتی جدید هم تسهیلات یک میلیونی می‌گیرندمدیر اداره اعتبارات بانک مرکزی از واریز وام یک میلیون تومانی به حساب نخستین گروه از سرپرستان خانوار یارانه‌بگیر بدون درآمد ثابت خبر داد.
ایلنا یارانه روابط عمومی بانک مرکزی 

  

عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی می‌گوید که آژانس بین المللی انرژی اتمی با بازرسی های فراتر از پروتکل، اطلاعات هسته ای ایران را به سازمان های جاسوسی داده است.
نامه نیوز هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی مجلس شورای اسلامی آژانس بین المللی انرژی اتمی 

  

پشت و روی سخنان قالیباف درباره بورس!ماجرا از وقتی شروع شد که محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگوی زنده در صداوسیما صحبت‌هایی راجع به بورس و وضعیت اقتصادی کشور مطرح کرد.
گسترش مجلس شورای اسلامی انتخابات ریاست جمهوری پول 

  

آمریکا و اسرائیل بی‌تردید در ترور شهید فخری‌زاده نقش داشته‌اند/این جنایت‌ها قطعا بی‌پاسخ نمی‌ماندعدنان غفله با تاکید بر اینکه بی تردید آمریکا و اسرائیل در ترور شهید فخری زاده نقش داشته‌اند، گفت: جنایت ترور شهید فخری زاده حلقه ای از سلسله جنایت‌های آمریکا و اسرائیل است.
ایلنا ورزش جوانان دولت 

  

اظهارات صوفی درباره گزینه‌های احتمالی اصلاح‌طلبان برای انتخابات 1400فعال سیاسی اصلاح‌طلب درباره ساز و کار جریان اصلاحات برای انتخابات ریاست جمهوری 1400 توضیحاتی ارائه داد.
مثلث دولت اصلاحات اصلاح طلبان شورای هماهنگی جبهه اصلاحات 

  

آزادسازی واردات خودرو را فراموش کنیم؟طبق لایحه بودجه سال آینده دولت 2 هزار و 40 میلیارد تومان درآمد از محل واردات خودرو (بند حقوق ورودی خودرو) در نظر گرفته است.
خودروتک واردات خودرو واردات خودرو 

  

توضیحات مهم روحانی درباره واکسن کرونارئیس‌جمهور گفت: تا زمانی که مردم احساس کنند این بیماری [کرونا] خطرناک است و برای حفظ سلامت خودشان باید به پروتکل ها دقیق عمل کنند، ما پیشرفت می‌کنیم، البته محدودیت هایی نیاز است که اعلام می‌کنیم.
اقتصادنیوز حسن روحانی رئیس جمهور ویروس 

  

خودرو نخرید، ارزان می شود!با توجه به اینکه قیمت خودرو در کارخانه به قیمت حاشیه بازار نزدیک شده است، افراد دیگر تمایلی به شرکت در قرعه کشی ندارند و به نظر می‌رسد خودرو ارزان می‌شود.
خودروتک وام خودرو خودرو خودروسازان 

  

‌مواضع اولیه ایران و آمریکای بایدن درباره برجامسخنان جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده، در گفت‌وگو با توماس فریدمن، ستون‌نویس نیویورک‌تایمز و واکنش دکتر ظریف به آن برای نخستین بار رئوس مواضع دو کشور درباره بازگشت آمریکا به برجام را مشخص کرد.
۵۵ آنلاین ایران برنامه موشکی ایران رئیس جمهور 

  

دولت‌ها عزم فقرزدایی ندارندوضعیت معیشت مردم و خاصه اقشار فرودست جامعه، به شکل فزاینده‌ای رو به وخامت است.
مستقل‌آنلاین دولت مهاجرت اورژانس 

  

کارتون| دلیل اصلی کنار گذاشتن عادل فردوسی‌پور!اظهارات علی فروغی مدیر شبکه سه سیما که "خارج شدن عادل فردوسی پور از مدار" را دلیل کنار گذاشتن او از تلویزیون عنوان کرده بود، سوژه کارتونی از علی رادمند در صفحه اینستاگرامش شد.
مملکت‌آنلاین شبکه سه سیما تلویزیون 

  

سوءمدیریت و تحریم؛ دوعامل شرایط نابسامان کنونی استرئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه براساس نظرسنجی ها تمامی متخصصان، مردم و نخبگان، دو عامل سوءمدیریت و تحریم را دلیل شرایط کنونی می دانند، ادامه داد: براساس نظر آنها، نقش سوءمدیریت از تحریم در شرایط کنونی بیشتر است.
مستقل‌آنلاین مجلس شورای اسلامی بودجه انتخابات ریاست جمهوری 

  

پایگاه خبری تحلیلی نامه نیوز (namehnews.com) : وزیر بهداشت طی نامه ای از رییس مجلس خواسته بود که با توجه به وضعیت قرمز شهر تهران و مصوبه ستاد ملی کرونا از برگزاری جلسات با حضور بیش از 15 نفر خودداری شود مدتی قبل رهبر انقلاب به تمامی مسوولین دستور داده بودند به طور کامل از تصمیمات ستاد کرونا پیروی کنند لینک کوتاه کپی لینک
نامه نیوز تهران رهبر انقلاب 

  

جهانگیری: مجلس در مسائل اجرایی دخالت نکندمعاون اول رئیس‌جمهوری گفت: یک نامه به آقای جنتی در مورد مصوبه روز گذشته مجلس داشتیم با تدبیر رهبر انقلاب مدیریت هسته‌ای به شورای‌عالی امنیت ملی سپرده شده است.
گسترش اسحاق جهانگیری رهبر انقلاب هسته ای 

  

افشای پشت پرده مصوبه جدید مجلس/ خروج از پروتکل الحاقی چاره کار نیست/ از چاله به چاه می‌افتیمنماینده سابق مجلس خاطرنشان کرد: ما نیز از اینکه به تعهدات برجام عمل نشده ناخرسندیم اما نباید کاری کنیم که از چاله به چاه بیفتیم.
ایلنا کار دیپلماسی ماه 

  اخبار داغ
  

زمستان سیاه کرونا در راه است!نشست خبری رئیس دانشکده علوم پزشکی نیشابور با اصحاب رسانه بعداز ظهر پنج شنبه سیزدهم آذر در خصوص آخرین وضعیت کرونا در نیشابور برگزار شد.
گسترش زمستان رسانه رنگ 

  

6 کارشناس تحولات امروز بورس پایتخت را پیش‌بینی کردند + نموداراقتصادنیوز: اکثریت کارشناسانی که در یک نظرخواهی درباره وضعیت شاخص بورس تهران در 16 آذر 99 شرکت کرده‌اند، پیش‌بینی می‌کنند که امروز روند بازار مثبت باشد.
اقتصادنیوز بورس تهران پایتخت تهران 

  

3 واکسن دیگر کرونا مجوز آزمایش انسانی می گیرد به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از صداوسیما، سورنا ستاری در برنامه نگاه یک شبکه یک سیما با بیان اینکه در دو سه سال اخیر حمایت خوبی برای افزایش شرکت‌های بیوتکنولوژی شده است افزود: اکنون 24 داروی بیوتکنو در کشور تولید می‌شود و در این زمینه یکی از قدرت‌های آسیا هستیم و در دنیا حرف برای گفتن داریم. وی گفت: در حوزه واکسن انسانی نخستین بار شرکت‌های خصوصی، واکسن سرطان دهانه رحم را تولید…
مهر سورنا ستاری شبکه یک سیما دولت 

  

رئیس سابق فدراسیون جهانی فوتبال خبر داد در ماه گذشته کرونا گرفته و بهبودی خود را کسب کرده است.
صراط فیفا سوئیس فوتبال 

  

مرگ دو هنرمند سرشناس بر اثر ابتلا به کرونارییس موسسه عالی موسیقی لبنان و یک خواننده سرشناس سودانی در اثر ابتلاء به ویروس کرونا در روزهای اخیر از دنیا رفتند.
اقتصادنیوز هنرمندان موسیقی لبنان 

  

یک فوق تخصص بیماری‌های ریوی گفت: با توجه به این موضوع که این درگیری‌های شدید قابل جبران نیست، بهترین راه رعایت فاصله اجتماعی، استفاده از ماسک و شستشوی دست‌ها و پیگیری اُفت اکسیژن در روزهای ششم و هفتم است.
نامه نیوز ماسک ویروس بدن انسان 

  

تاکید زالی بر شرایط حساس کرونایی تهران/ فیلمزالی گفت: علیرغم اینکه وضعیت تهران از هفته پیش بهتر است ولی امروز بازهم 500 بیمار جدید بستری کردیم.
گسترش تهران 

  

خودکفایی کشور در تولید چهار کالای اساسی مرتبط با کروناوزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در چهار قلم کالای مهم مربوط به تجهیزات مبارزه با کرونا که وزارت صمت مسؤول بوده، به تولیدات خوبی رسیده‌ایم.
اقتصادنیوز درمان تولید صنعت 

  

دیدار همبازیان سابق با چاشنی کرونادرحالی که شایعاتی درباره لغو دیدار ذوب‌آهن و شهرخودرو مطرح بود اما با اعلام سازمان لیگ قرار شد این بازی امروز در اصفهان برگزار شود.
برنا بازی اصفهان 

  

طرح هوشمند مدیریت کرونا زمان نداردایسنا نوشت: در طرح هوشمند مدیریت کرونا شاخص‌ در نظر گرفته شده به این صورت است که براساس آن شهرها به سه دسته زرد، نارنجی و قرمز تقسیم خواهند شد. در حقیقت به ازای هر 100 هزار نفر اگر چهار بستری وجود داشته باشد شهر در دسته زرد، شش نفر در دسته نارنجی و 10 … نوشته طرح هوشمند مدیریت کرونا زمان ندارد اولین بار در انصاف نیوز پدیدار شد.
انصاف‌نیوز شاخص وزارت بهداشت وزارت کشور 

  

رئیسی گفت :ما سه موج را در کشور سپری کردیم و موج سوم بیماری کرونا در کشور نزولی است و این نشان می دهد رعایت پروتکل ها چقدر موثر است.
صراط استان اردبیل استان گلستان استان قزوین 

  

وزیر بهداشت: درمورد واکسن کرونا کاری می کنیم کارستانوزیر بهداشت با بیان اینکه در خصوص واکسن کرونا کاری می‌کنیم کارستان و دنیا قبول خواهد کرد که ما یکی از پیشتازان واکسن‌سازی هستیم، گفت:بنده به شدت روزهای آینده را روشن‌تر از اکنون می بینم.
گسترش وزارت بهداشت جمهوری اسلامی فرودگاه 

  

ترفند‌هایی ساده برای تسکین علایم بلند مدت کرونای ملایمدانشمندان آمریکایی می‌گویند می‌توان با راهکار‌هایی ساده علائم بلند مدت کرونای ملایم را تسکین داد.
برنا