گسترش   |  اقتصادی  |  

ناگهان دلار 15 هزار تومانی!

سیدکمال سیدعلی اقتصاد ایران با دودستگی‌های بسیاری در حوزه سیاستگذاری دست به گریبان است و عوامل عمدتا سیاسی بر نحوه اعمال سیاست‌ها تاثیرگذار هستند.

ناگهان دلار 15 هزار تومانی!

بنابراین نه شرایط ایران به گونه‌ای است که بتوان بر اساس مدل‌های اقتصادی دست به قیمت‌گذاری نرخ ارز زد و نه امکان پیاده‌سازی نرخ‌های تعیین‌شده بر اساس فرمول‌های اقتصادی در وضعیت کنونی وجود خواهد داشت. به این ترتیب کاهش قیمت دلار تا مرز 15 هزار تومان از یک سو (طبق اعلام رییس‌جمهور) ابهام فراوان دارد و تاثیرپذیری اقتصاد از چنین نرخی نیز از سوی دیگر جای تامل بسیار دارد.

اقتصاد ایران با دودستگی‌های بسیاری در حوزه سیاستگذاری دست به گریبان است و عوامل عمدتا سیاسی بر نحوه اعمال سیاست‌ها تاثیرگذار هستند. بنابراین نه شرایط ایران به گونه‌ای است که بتوان بر اساس مدل‌های اقتصادی دست به قیمت‌گذاری نرخ ارز زد و نه امکان پیاده‌سازی نرخ‌های تعیین‌شده بر اساس فرمول‌های اقتصادی در وضعیت کنونی وجود خواهد داشت. به این ترتیب کاهش قیمت دلار تا مرز 15 هزار تومان از یک سو (طبق اعلام رییس‌جمهور) ابهام فراوان دارد و تاثیرپذیری اقتصاد از چنین نرخی نیز از سوی دیگر جای تامل بسیار دارد.

در صورتی که با دستور و تصمیم دولت دلار به صورت ناگهانی از 25 هزار تومان به 15 هزار تومان برسد باید منتظر تبعات آن بر فضای کلی اقتصاد باشیم. در این حالت واردکنندگانی که با قیمت‌های بالاتر اقدام به واردات کالا کرده‌اند و صادرکنندگانی که با قیمت‌های گران کالاهای خود را خریداری کرده‌اند و دست به صادرات آن زده‌اند قادر نخواهند بود به سرعت خود را با دلار 15 هزار تومانی تطبیق دهند. هرچند به دلیل تحریم‌ها و فشارهای خارجی نرخ دلار ظرف چند سال اخیر حداقل 5/2 برابر شده است اما کاهش نرخ ارز باید به تدریج و از طریق تقویت پول ملی، افزایش تولید و فروش نفت بالا صورت گیرد. در این حالت باید مذاکرات خود را با کشورهایی که به دلیل تحریم‌ها از خرید نفت ایران خودداری می‌کردند از سر بگیریم و بر سر تعلیق یا لغو تحریم‌ها با آمریکا به توافق دست یابیم.

در فاصله شهریور تا آبان‌ماه نرخ دلار تحت تاثیر شرایط سیاسی از 22 هزار تومان به 32 هزار تومان رسید، اما با تخلیه شرایط سیاسی و انتظارات تورمی و حباب قیمتی، دلار تا به امروز به 25 هزار تومان رسیده و امکان کاهش آن تا 20 هزار تومان هم وجود خواهد داشت اما با وجود حجم بالای نقدینگی و رکود حاکم بر ساختار سایر بازارهای اقتصادی امکان تحقق کاهش نرخ دلار تا 15 هزار تومان در کوتاه‌مدت وجود نخواهد داشت و تنها در بلندمدت و در سایه رشد تولید و فروش نفت بالا می‌توان نسبت به تقویت پول ملی ابراز امیدواری کرد.

به طور کلی کاهش قیمت دلار زمانی ممکن می‌شود که دولت درآمد مستمر و پایداری داشته باشد و مبالغی که به صورت مقطعی وارد کشور می‌شود تنها صرف نیازهای ارزی هنگفت وزارتخانه‌ها و صنایع و پروژه‌های محدود اقتصادی خواهد شد. ضمن آنکه اگر بتوان از طریق فاینانس و اعتبارات اقدام به خریداری اجناس کرد و کمبودهای چند سال اخیر پروژه‌های اقتصادی را مرتفع کرد باز هم سه تا چهار سال زمان می‌برد تا بتوانیم پول ملی را تقویت کنیم.

ذخایر بانک مرکزی باید صرف واردات و مصارف واقعی شود و استفاده از منابع ارزی خارج از کشور به منظور مداخله مقطعی در قیمت‌گذاری بازار نمی‌تواند مبنای کارشناسی داشته باشد. هر گونه مداخله قیمتی در بازار باید با مشخص بودن مبلغ، زمان و چگونگی آن همراه باشد تا اثرگذاری آن در بازار دیده شود. بنابراین تنها باید در یک سیستم بلندمدت و از طریق تقویت منابع ارزی و بهبود تولید هدف کاهش نرخ ارز و تقویت پول ملی را محقق کرد. بنابراین نباید فراموش کنیم که نه‌تنها افزایش سریع و ناگهانی نرخ ارز نادرست است بلکه کاهش ناگهانی نرخ ارز هم نادرست و با پیامدهای منفی همراه خواهد بود.

 

منبع: جهان صنعت

دلار اقتصاد اقتصاد ایران   اخبار برگزیده
  

شرط ایران برای مذاکره برجامی با آمریکا: شرایط را به قبل از دولت ترامپ برگردانندرئیس دفتر رئیس‌جمهور موضع ایران در قبال بازگشت احتمالی آمریکا به برجام را بازگشت شرایط تحریمی به دوره قبل از دولت ترامپ اعلام کرد.
مثلث ایران ترامپ وام ازدواج 

  

افشاگری درباره علت فروش 12 برابری تابلوی آیدین آغداشلو در حراج بزرگ تهرانفروش 12 برابری تابلوی آیدین آغداشلو در حراج تهران، انتقاد‌هایی را به دنبال داشت که موضوع این گزارش است.
اقتصادنیوز آیدین آغداشلو تهران ایران 

  

فرمانده ناجا درباره واکسن‌های آمریکا انگلیس و فرانسه: اینها رسوا شدند؛ دیدیم که چگونه این واکسن‌ها موجب مرگ و میر شدسردار حسین اشتری گفت: در موضوع واکسن هم مقام معظم رهبری یک موضوع داشتند. تمام صحبت‌های ایشان گره گشا بود. در موضع ایشان در مورد استفاده نکردن از واکسن‌های آمریکا انگلیس و فرانسه، رسانه‌های بیگانه و تعدادی در داخل موضع گرفتند. این درحالی است که دلسوز تر از ایشان برای ملت ما وجود ندارد. اگر به بیگانه‌ها اعتماد کنیم باید به هوشمندی خود شک کنیم...
۵۵ آنلاین نیروهای مسلح بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس انگلیس 

  

سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران نسبت به برخی شایعات درباره احتمال آزادی کشتی کره جنوبی، توضیحاتی ارائه کرد.
نامه نیوز کره جنوبی ایران خودرو ایران 

  

اعلام موضع ایران درباره بازگشت آمریکا به برجامرئیس دفتر رئیس‌جمهور موضع ایران در قبال بازگشت احتمالی امریکا به برجام را بازگشت شرایط تحریمی به دوره قبل از دولت ترامپ اعلام کرد.
گسترش ایران رئیس جمهور ترامپ 

  

بازگشت به برجام، اولویت بایدن نیستبلومبرگ در تحلیلی نوشت: بازگشت به برجام، اولویت بایدن نیست.
ایلنا رئیس جمهور جمهوری اسلامی پاریس 

  

ورود دلار به کانال 21 هزار تومانی/ ریزش 800 تومانی نرخصرافی‌های بانک‌ها از صبح امروز، بیست و نهم دی‌ماه، قیمت دلار را برای فروش به مردم 22 هزار و 200 تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز گذشته کاهش 800 تومانی دارد. نرخ خرید در این صرافی‌ها نیز 21 هزار و 600 تومان است.
ایلنا دلار دلار آمریکا صرافی 

  

خطر احمدی‌نژادها بسیار جدی است«دروغ، دزدی و دغل.» این سه «دال» که جامعه ما را پر کرده است تا قبل از دولت احمدی نژاد نبود. نه اینکه هیچ دزدی و دروغگویی نباشد اما در جامعه نهادینه نشده بود. اما از ان دولت به بعد نهادینه شد.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد دروغگویی رئیس جمهور 

  

آغاز فروش کراس اوور جدید فاو بستیون با نام X40 | قیمتدر ادامه مطلب امروز یکی از کراس اوورهای فاو در برند بستیون یا بسترن را انتخاب کرده ایم که با مدل X40 در بازار چین ارائه و قیمتی بین 10220 تا 14800 دلار دارد.
خودروتک قیمت خودرو ایران 

  

فراموشی مردم منجر به شورش و آشوب می‌شودفراموشی مردم زمینه‌ساز بحران، شورش و آشوب است. جایگاه مردم در نظام جمهوری اسلامی هم تهدید و هم فرصت است. ما به طور فزاینده خاستگاه اصلی انقلاب را که مردم هستند فراموش کرد‌ه‌ایم.
مستقل‌آنلاین شورش مجلس شورای اسلامی جمهوری اسلامی 

  

شمارش معکوس برای بروز رسانی قیمت کارخانه خودروطبق ابلاغیه شورای رقابت، خودروسازان می‌توانند هر سه ماه یکبار با در نظر گرفتن تورم خودرو نسبت به قیمت‌گذاری جدید محصولات خود اقدام کنند. به این ترتیب به ‌نظر می‌رسد که در فروش‌های جدید خودروسازان باید در انتظار قیمت‌های جدیدی باشیم.
خودروتک قیمت افزایش قیمت خودرو 

  

واکنش واعظی به اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایرانرئیس دفتر رئیس جمهوری در واکنش به اعمال تحریم های جدید آمریکا علیه ایران با تاکید بر اینکه تحریم های اخیر آمریکا کارکردی جز نمایش ندارد، اظهار کرد: این تحریم ها نشانه دیگری برای اثبات شرارت دولت جنایتکار ترامپ است.
مملکت‌آنلاین محمود واعظی ایران شرارت 

  

دوئل بر سر برنامه بایدن برای «نجات آمریکا» | محافظه‌کاران خشمگین شدند؛ چپ‌ها خوشحالجو بایدن از «برنامه نجات آمریکا» رونمایی کرد. این طرح شامل پرداخت 1400 دلار به هر آمریکایی می‌شود و مجموعه‌ای از مشوق‌های اقتصادی و کمک‌های مستقیمی را دربرمی‌گیرد که 9/ 1 تریلیون دلار ارزش دارد. این برنامه شامل کمک‌های نقدی مستقیم، گسترش بیمه بیکاری، کمک هزینه اجاره‌خانه، کمک هزینه مواد غذایی و کمک به کسب‌وکارهای کوچک است.
۵۵ آنلاین کسری بودجه نیروهای مسلح اتاق بازرگانی 

  

می‌توانم در همکاری با آمریکا، مواضع سخت‌تری در قبال ایران اتخاذ کنمرقیب انتخاباتی نتانیاهو در انتخابات پیش رو به بیان اظهاراتی علیه ایران پرداخت.
ایلنا ایران رئیس جمهور 

  

احمدرضا جلالی همچنان در زندان اوین استوکیل مدافع احمدرضا جلالی آخرین وضعیت پرونده موکل خویش را تشریح کرد.
ایلنا زندان زندان اوین ایران 

  اخبار داغ
  

برگزاری جلسه فوق ‌العاده مجلس برای بررسی وضعیت بورس + عکسیک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از برگزاری جلسه فوق‌العاده این کمیسیون برای بررسی آخرین وضعیت بورس خبر داد.
گسترش کمیسیون اقتصادی مجلس عکس سرمایه 

  

جلسه فوق‌العاده کمیسیون اقتصادی برای بررسی وضعیت ⁧‫بورس‬⁩ فردا برگزار خواهد شدمجتبی توانگر در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «جلسه فوق‌العاده کمیسیون اقتصادی برای بررسی آخرین وضعیت ⁧‫بورس‬⁩، در پی شرایط خاص بازار سرمایه، ریزش شاخص و عدم اخذ تصمیمات مناسب توسط مدیران ارشد بازار در وضعیت کنونی، فردا وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس را به کمیسیون اقتصادی احضار کردیم.»
۵۵ آنلاین کمیسیون اقتصادی مجلس سرمایه شاخص 

  

افزایش میزان مرگ و میر بر اثر کرونا در «کودکان» در ده روز اخیر در تهرانزالی فرمانده ستاد مقابله با کرونای تهران گفت: متاسفانه علی رغم اینکه ما شاهد این هستیم که این بیماری در کودکان مرگ و میر کمتری دارد، اما در ده روز اخیر میزان مرگ و میر ناشی از این بیماری در گروه‌های صفر تا 10 سال رو به افزایش بوده است
۵۵ آنلاین مرگ کودکان تهران 

  

افزایش میزان مرگ و میر بر اثر کرونا در «کودکان» در 10 روز اخیر در تهران/ ویدئودکتر علیرضا زالی، رئیس ستاد مقابله با کرونا کلانشهر تهران گفت: میزان مرگ و میر بر اثر کرونا در «کودک
خبرفوری مرگ کودکان تهران 

  

مدیر امور اضطراری سازمان جهانی بهداشت هشدار داد شمار تلفات کرونا احتمالا خیلی زود به 100 هزار نفر در هفته می‌رسد.
صراط ویروس واکسیناسیون جدول 

  

آخرین قیمت سکه،امروزهم‌اکنون در بازار داخلی قیمت سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید 9 میلیون و 815 هزار تومان و قیمت سکه طرح قدیم 9 میلیون و 350 هزار تومان است
۵۵ آنلاین قیمت بهار 

  

آیا زنان باردار می توانند واکسن کرونا بزنند؟عرضه واکسن کووید- 19 در برخی کشورهای دنیا با وجود این که می تواند امید به کاهش ابتلا به این بیماری همه گیر را افزایش می دهد، اما زنان باردار باید با توجه به سابقه پزشکی خود و عوامل پرخطری که ممکن است آنها را تهدید کند، نسبت به تزریق واکسن اقدام کنند.
برنا زنان 

  

دست یافتن ستاد اجرایی فرمان امام به تولید کیت آنتی ژن تشخیص جهش یافته ویروس کروناسخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به بازدید اعضای این کمیسیون از ستاد اجرایی فرمان امام گفت که طبق توضیحات ارائه شده کیت آنتی ژن تشخیص جهش یافته ویروس کرونا توسط ستاد اجرایی فرمان امام تولید شده است.
اقتصادنیوز کمیسیون بهداشت و درمان مجلس تولید ژن 

  

نیکولو زانیولو، ستاره ایتالیایی باشگاه رم به کرونا مبتلا شد.
ورزش۳ ستاره باشگاه رم فوتبال 

  

بررسی آخرین وضعیت ⁧بورس در کمیسیون اقتصادیعضو کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد: برای جلسه فوق‌العاده کمیسیون اقتصادی برای بررسی آخرین وضعیت ⁧بورس، فردا (30 دی ماه) فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد و رئیس سازمان بورس را به کمیسیون اقتصادی احضار کردیم.
اعتماد کمیسیون اقتصادی مجلس ماه اقتصاد 

  

جلسه فوق العاده کمیسیون اقتصادی برای بررسی وضعیت بورسرییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از تشکیل جلسه فوق‌العاده این کمیسیون برای بررسی آخرین وضعیت بازار بورس خبر داد.
برنا کمیسیون اقتصادی مجلس مجلس شورای اسلامی 

  

معاون استاندار تهران گفت: در روزهای گذشته مسافرت‌های گسترده را از مبدأ تهران شاهد بودیم، به ویژه به استان‌هایی همچون مازندران که عمده شهرهای آن قرمز هستند و این موضوع می‌تواند زنگ خطری برای ما قلمداد ‌شود.
صراط تهران استانداری تهران معاون سیاسی