اعتماد   |  سیاسی  |  

وزیر جوان در رفع فیلتر کلوب هاوس ناکام ماند؟/ از رای مجدد کارگروه فیلترینگ به فیلتر «پیوندها» تا رای دیوان عدالت اداری علیه حکم جریمه دولت برای اپراتورها

هنوز 24 ساعت از گفته‌های وزیر جوان نگذشته بود که خبر آمد دیوان عدالت به نفع اپراتورهای اختلال‌کننده در کلاب‌هاوس رای داده است. براساس این خبر، دیوان عدالت اداری قوه قضاییه، با صدور دستور موقت، مصوبه هیات دولت درباره جریمه اختلال‌کنندگان کلاب‌هاوس را متوقف کرد و این بدان معناست که «اختلال غیرقانونی در کلاب هاوس ادامه‌دار خواهد بود و جریمه اپراتورهای متخلف هم متوقف خواهد شد.»

وزیر جوان در رفع فیلتر کلوب هاوس ناکام ماند؟/ از رای مجدد کارگروه فیلترینگ به فیلتر «پیوندها» تا رای دیوان عدالت اداری علیه حکم جریمه دولت برای اپراتورها

اعتمادآنلاین|‌ توضیحات وزیر ارتباطات درباره رای 4 دستگاه به فیلترینگ سایت «پیوند‌ها» که پیش از این فیلتر شده بود، بار دیگر به مردم یادآوری کرد که قصه فیلترینگ در ایران، چه ماجرای پرغصه و پر آب چشمی است و داستان فیلترینگ انگار پایانی ندارد.

 

به گزارش روزنامه اعتماد، علاوه‌بر اینکه مردم هر روزه با فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی، پیام‌رسان‌ها و سایت‌ها مواجهند، گروهی در تلاشند تا همان مقدار باقی‌مانده در فضای مجازی را هم محدود کنند. همین نوع نگاه هم باعث می‌شود که هنوز چندماهی از فعالیت کاربران فارسی‌زبان در شبکه اجتماعی «کلاب‌هاوس» نگذشته، دو اپراتور کشور به‌طور خودسر اقدام به ایجاد اختلال در دسترسی به آن و به بیان روشن‌ و دقیق‌تر فیلترینگ آن بزنند. اقدامی که اگرچه وزارت ارتباطات آن را خلاف قانون خوانده و برای این اپراتورها جریمه سنگینی هم در نظر گرفته بود اما پایان نیافته است.

 

تلاش این گروه اما چنانچه پیش از این هم در فیلترینگ توییتر و تلگرام هم دیده شد، مانع از حضور شهروندان و البته مسوولان در این شبکه‌های اجتماعی نشده است. حالا علاوه‌ بر تلگرام و توییتر که با وجود فیلترینگ بستر فعالیت جدی مسوولان عالیرتبه نظام است، کلاب‌هاوس هم به محفلی برای حضور وزرا، نمایندگان مجلس، سیاسیون و بزرگان کشور تبدیل شده است.

 

تاکنون توییتر و تلگرام جای خالی رسانه آزاد و خبررسانی بی‌پرده و شفاف را به دوش می‌کشید و حالا کلاب‌هاوس که یک شبکه اجتماعی گفت‌وگومحور است، آمده تا علاوه‌بر اینکه فضایی آزاد برای گفت‌وگو میان مسوولان، مردم و رسانه‌ها ایجاد می‌کند، بار عملکرد ضعیف و شکست‌خورده صداوسیما را هم به دوش بکشد. نکته‌ای که بارها طول این چندماه اندک فعالیت کاربران فارسی‌زبان و ایرانیان در کلاب‌هاوس مطرح شده، این است که در فقدان نگاه آزاد و حضور گروه‌ها و تفکرات مختلف در صداوسیما که حالا تبدیل به رسانه‌ افراد و جناحی خاص شده، این کلاب‌هاوس است که امکانی را فراهم کرده تا رسانه‌های جناح‌های مختلف و البته بخشی از شهروندان بتوانند بی‌واسطه با مسوولان در ارتباط باشند. این امکان و این رویکرد اما به مذاق گروهی خاص که ترجیح می‌دهند دایره آزادی بیان را بسته نگاه دارند، چندان خوش نمی‌آید. همان گروهی که محمدجواد آذری‌جهرمی، «انحصارطلب» می‌خواندشان و در مصاحبه‌ای با روزنامه شرق رویکردشان را چنین توضیح داده: «تلگرام به این دلیل فیلتر شد که یک رسانه بود. واتس‌اپ به این دلیل تا الان فیلتر نشده که اثر رسانه‌ایش به اندازه تلگرام نیست.» وزیر جوان تاکید دارد که فشار مسدودسازی شبکه‌های اجتماعی، فشار انحصارطلبان رسانه‌ایست و ربطی به دستگاه‌های امنیتی ندارد. به همین دلیل هم در ماجرای ایجاد اختلال در استفاده از کلاب‌هاوس ازسوی ایرانسل، همراه اول و مخابرات، دوگانه‌ای میان وزارت ارتباطات دولت حسن روحانی و دنبال‌کنندگان ایده شکست‌خورده فیلترینگ به وجود آمد.

 

 رای مجدد کارگروه فیلترینگ به فیلتر «پیوندها»

 اگرچه وزیر جوان دولت دوازدهم تمام تلاش خود را به کار گرفت که به اختلال کلاب‌هاوس که آن را «غیرقانونی» می‌خواند، پایان دهد اما خبرها حکایت از آن دارد که چندان هم در اجرای قانون مدنظرش، موفق نیست. جمعه شب، اتاقی در کلاب‌هاوس برای گفت‌وگوی اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری با رسانه‌ها و شهروندان تشکیل شد و وزیر جوان که حالا یکی از فعالان جدی کلاب‌هاوس است، با حضور در این اتاق، به ارایه توضیحاتی درباره نحوه برگزاری جلسات کارگروه فیلترینگ به شکل آنلاین پرداخت. توضیحاتی که بسیار مورد توجه قرار گرفت و نشان از آن داشت که فیلترینگ سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی در اغلب موارد بدون نگاه تخصصی صورت می‌گیرد. به گفته آذری‌جهرمی مکانیزم برگزاری جلسات آنلاین از دولت دهم در کارگروه فیلترینگ ایجاد شد تا به‌جای جلسات حضوری، فقط 5 عضو از 12 عضو آن به شکل آنلاین تصمیم‌گیری کنند. او توضیح داد که یک بار برای محک زدن کارگروه فیلترینگ، درخواست فیلتر سایت «پیوندها» را ارایه داده تا واکنش اعضا را بسنجد؛ «4 دستگاه رای مثبت به فیلتر دادند، 1 دستگاه در توضیحات نوشت این سایت قبلا فیلتر شده است!» چنانچه وزیر جوان گفت، به خاطر رخ دادن همین موارد بود که در نهایت دولت دوازدهم تصمیم جدیدی در این باره گرفت؛ «قرار بر این شد که برای سایت‌ها و نرم‌افزارهایی که مخاطبان زیادی دارند به هیچ‌وجه در جلسات آنلاین تصمیم‌گیری نشود.» جهرمی پس از شرح و روایت این خاطره از نحوه تصمیم‌گیری درباره فیلترینگ برخی سایت‌ها، به کلاب‌هاوس و فیلترینگی که این پلتفرم روی شبکه‌های موبایل دارد، اشاره کرد و گفت: «اینکه درباره کلاب هاوس یک دستگاهی بر اساس نظر کارشناسی خودش اقدامی کرده را نمی‌دانم. دادستانی هم اعلامی در این باره نداشته است. اگر کسی اعتقاد دارد که کلاب هاوس باید فیلتر شود، باید در چارچوب قانونی عمل کند و هزینه‌اش را هم بپردازد.» او بار دیگر بر «غیرقانونی» بودن اختلال در کلاب‌هاوس تاکید کرد و هشدار داد که «برخی اپراتورها اقدام خلافی کرده‌اند، باید متناسب با قانون هم با آنها برخورد شود. ابزارهای زیادی هم برای این برخورد داریم مانند کاهش مدت پروانه که حتما از آن استفاده خواهیم کرد.»

 

رای دیوان علیه حکم جریمه دولت برای اپراتورها

 

اما هنوز 24 ساعت از گفته‌های وزیر جوان نگذشته بود که خبر آمد دیوان عدالت به نفع اپراتورهای اختلال‌کننده در کلاب‌هاوس رای داده است. براساس این خبر، دیوان عدالت اداری قوه قضاییه، با صدور دستور موقت، مصوبه هیات دولت درباره جریمه اختلال‌کنندگان کلاب‌هاوس را متوقف کرد و این بدان معناست که «اختلال غیرقانونی در کلاب هاوس ادامه‌دار خواهد بود و جریمه اپراتورهای متخلف هم متوقف خواهد شد.» رای دیوان عدالت درواقع پاسخی است به دولت و وزیر ارتباطات که بارها بر غیرقانونی بودن رفتار اپراتورها تاکید کرده و براساس مُر قانون برای این اپراتورها که آنها را متخلف می‌دانستند، جریمه هم تعیین کردند.

 در حقیقت دیوان عدالت از اختیارات قانونی خود استفاده کرده تا جریمه صادر شده برای اختلال غیرقانونی اپراتورها در کلاب‌هاوس را متوقف کند. اساسا تصمیم به فیلترینگ باید از فیلتر شورای عالی فضای مجازی بگذرد بنابراین زمانی که بدون اعمال نظر شورای عالی فضای مجازی، تعدادی از اپراتورها به صورت خودسر اقدام به اختلال در یک شبکه اجتماعی و قطع دسترسی کاربران به آن را می‌کنند، نشان از آن دارد که علی‌القاعده نهادی بالادستی با استفاده از اختیارات فراقانونی خود به این اپراتورها دستور داده که اقدام به فیلترینگ کلاب‌هاوس کنند و حالا دیوان عدالت هم با نقض مصوبه دولت، از آنها حمایت کرده و مخالفتش با دیدگاه و سیاست‌های دولت را اعلام کرده است؛ اقدامی که اگرچه اپراتورها را از پرداخت جریمه نجات داده اما مهر تاییدی بر قانونی بودن اختلال نیست. 

 

فیلترینگ فضای مجازی دولت دوازدهم   اخبار برگزیده
  

توصیه‌های رئیس مجلس به مردم و نامزدهای انتخاباترئیس مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه مشارکت پایین هیچ برنده‌ای ندارد و مردم از حق خود برای ریل‌گذاری دستگاه اجرایی کشور استفاده کنند، گفت: امروز فرصت مناسبی است که همه ما با هر سلیقه و جناح بندی سیاسی و با هر عقیده و نگرشی دست به دست هم دهیم تا به فرموده رهبر انقلاب، ایرانی قوی را بسازیم.
مثلث رئیس جمهور مجلس شورای اسلامی جوانان 

  

واکنش جهرمی به اظهارات تند فرهاد مجیدی(عکس)وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به صحبت‌های اخیر فرهاد مجیدی واکنش نشان داد.
ایلنا فرهاد مجیدی عکس پرسپولیس 

  

تعدد کاندیداهای ریاست‌جمهوری نشان می‌دهد اکثر جریان‌ها به وضع موجود نگاه منتقدانه دارندنماینده تربت حیدریه و مه ولات و زاوه در مجلس معتقد است تعدد و تنوع حضور جناح های سیاسی در انتخابات ریاست جمهوری نشان دهنده این است که همه آن ها به آزاد بودن انتخابات ایران اعتقاد داشته و اختیارات ریاست جمهوری را برای رفع مشکلات مردم کافی می دانند.
ایلنا انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری مجلس شورای اسلامی 

  

این مرد نیامد؛ خاطر دلواپسان آسوده شدصفحه ثبت نام سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری روز گذشته بسته شد و محمد جواد ظریف همان طور که از دو سال قبل اعلام کرده پا به صحنه رقابت‌های انتخابات ریاست‌جمهوری نگذاشت تا خاطر دوستان دلواپس از نامزدی‌اش آسوده شود و خود را به حضور در پاستور نزدیک تر ببینند.
اقتصادنیوز انتخابات ریاست جمهوری ریاست جمهوری 

  

جدول مشخصات نامزدهای انتخابات1400ایسنا/ ثبت‌نام نامزدهای کاندیداتوری در انتخابات ریاست‌جمهوری سیزدهم، پس از پنج روز با نام‌نویسی 592 نفر و حضور تعداد زیادی از سیاسیون دیروز (25 اردیبهشت) پایان یافت.
فردا جدول درمان انتخابات ریاست جمهوری 

  

فروش خودرو در بورس امروز تصویب می شود؟عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه امروز طرح ساماندهی صنعت خودرو در این کمیسیون بررسی می‌شود، گفت: وزارت صمت معتقد است که قیمت پایه خودرو در بورس کالا باید از سوی خودروساز تعیین شود.
خودروتک خودرو بورس کالا کمیسیون صنایع و معادن مجلس 

  

اقدامات خلاف قانون احمدی نژاد | بایدبا او برخورد شودروزنامه جمهوری اسلامی نوشت: فردی که مقررات ثبت‌نام در وزارت کشور برای رئیس‌جمهور شدن را زیر پا گذاشت، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است. کسی که به قانون بی‌اعتنائی می‌کند و حتی بعد از ثبت‌نام از تریبون آزاد در محل وزارت کشور اعلام می‌کند اگر صلاحیتش تأیید نشود انتخابات را قبول ندارد، چگونه می‌تواند مصلحت کشور را تشخیص بدهد و چگونه همچنان حق دارد عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام باشد؟
۵۵ آنلاین قانون احمدی نژاد روزنامه 

  

چه کسانی کاندیدای انتخابات 1400 شدند؟/لیست نهایی نامزدهای انتخاباتامروز چهره‌های شاخص و صاحب نام از جمله لاریجانی، جهانگیری، محسن هاشمی، رئیسی، عبدالناصر همتی، جلیلی، رضایی، ضرغامی، پزشکیان و عباس آخوندی با مراجعه به وزارت کشور، داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شدند.
مستقل‌آنلاین محمد خوش چهره انتخابات ریاست جمهوری ستاد انتخابات کشور 

  

پشت پرده پیامک خودروهای وارداتیاین روزها بسیاری از شهروندان شاهد ارسال پیامک‌هایی با موضوع «فروش خودروی وارداتی» بوده‌اند، پیامک‌هایی که شائبه گشایش در واردات خودرو به کشور را ایجاد کرده است. هرچند بنا بر بودجه سال‌جاری، آینده‌ای برای واردات مجدد خودرو از سوی دولت و مجلس پیش‌بینی نشده با این حال برخی امید دارند که همراه با آزادسازی ارزهای بلوکه‌شده، گشایشی نیز در این زمینه ایجاد شود.
خودروتک پیامک فضای مجازی واردات خودرو 

  

مهم/ علت تاخیر رئیسی برای کاندیداتوری فاش شدآیت الله سید ابراهیم رئیسی امروز 25 اردیبهشت برای کاندیداتوری ریاست جمهوری 1400 در وزارت کشور حضور یافت اما این حضور با تاخیر انجام شد که علت آن مشخص‌نشدن جانشین او در قوه قضاییه است.
مستقل‌آنلاین ریاست جمهوری وزارت کشور شورای نگهبان 

  

همه چیز درباره بازگشت خودروسازان خارجیفضای سیاسی کشور متأثر از خبرهای خوب مذاکرات وین، حال و هوایی امیدبخش پیدا کرده است. مذاکرات احیای برجام در وین در جریان است و این‌گونه که معاون وزیر امور خارجه کشورمان خبر می‌دهد در خصوص برداشته شدن تحریم‌های صنعت خودرو نیز مذاکراتی صورت گرفته است.
خودروتک خودروسازان قیمت بازار خودرو 

  

سر نخ تخریب رئیسی کجاست؟سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، با اشاره به آغاز موتورتخریب و عملیات روانی رقیب، گفت: هیچ اختلافی در جریان نیروهای اختلاف وجود ندارد و لازم است تا نیروهای انقلاب نسبت به دام اختلاف افکنی هوشیار باشند.
مثلث بهرام رادان مصاحبه حسن روحانی 

  

چرا دولت نمی‌تواند از اقشار ضعیف جامعه حمایت کند؟ / ناکارآمدیِ برخی دولت‌ها در سایه‌ی افزایش قیمت نفت پنهان می‌شودغلامعلی فرجادی گفت: در کشور ناکارآمدیِ مدیریتی وجود دارد. برخی می‌گویند این دولت، ناکارآمد است اما من می‌گویم فقط این دولت ناکارآمد نبوده، بلکه دولت قبلی هم ناکارآمد بود. بعضی وقت‌ها ناکارآمدیِ دولت‌ها در سایه‌ی افزایش شدید قیمت نفت، مشخص نمی‌شود.
ایلنا دولت بازار کار درآمد 

  

احمدی‌نژاد: اگر رد صلاحیت شوم انتخابات را تحریم می‌کنماحمدی‌نژاد پس از ثبت‌نام در انتخابات 1400 گفت: من با توجه به شرایط کشور و اصرار مردم ثبت نام کردم. اگر رد صلاحیت شوم، انتخابات را قبول ندارم و در آن شرکت نمی‌کنم.
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد انتخابات ریاست جمهوری ایران 

  

حرکت شوک آور اصلاح طلبان در دقیقه 90! شرق نوشت:هیچ‌کدام از نامزدهای انتخاباتی که تاکنون ثبت‌نام کرده‌اند برای آحاد مردم شوق‌برانگیز نیستند. این نکته به خصلت‌های فردی آنان بازنمی‌گردد؛ طرفه آنکه برخی از این نامزدها ازجمله محمود احمدی‌نژاد تغییر وضعیت را درنیافته و با بالارفتن از نرده‌های وزارت کشور تلاش می‌کند جذابیت ازدست‌رفته خود را بازیابد. این مواجهه با مردم، بی‌احترامی به شعور آنان و کلیشه‌ای است از جنس رفتار…
فردا اصلاح طلبان احمدی نژاد اصولگرایان 

  اخبار داغ
  

تزریق واکسن کرونا به پیرترین مرد کشور + عکسمعاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت:در روز گذشته واکسن کرونا به مردی که بر اساس شناسنامه و کارت ملی 134 سال سن داشته و پیرترین فرد ایران و بنابر بررسی‌ها احتمالا پیرترین فرد جهان است، تزریق شد. منبع: کانال تلگرامی خبر فوری
اقتصادنیوز عکس تبریز شناسنامه 

  

امتحانات حضوری و نوید غیبت کروناامتحانات دو پایه دوازدهم و نهم دوشنبه 27 اردیبهشت ماه به صورت حضوری برگزار می‌شوند و برگزارى حضوری این امتحانات موجب ایجاد نگرانی‌هایی برای خانواده‌ها شده است.
برنا خانواده ماه 

  

سرانجام ادعای بزرگ وزیر بهداشت در مهار کرونا؟ | ستاد ملی کرونا، جای متخصصان بیماری عفونی نیست | چرا مقابله ایران با کرونا نتوانست الگوی موفق جهانی باشدکرمی: فضای بی اعتمادی که در جامعه ما ایجاد شده، تاثیر عجیبی روی آمارهای مربوط به کرونا گذاشته است. افرادی کرونا گرفته اند ولی به بیمارستان مراجعه نمی کنند
۵۵ آنلاین وزارت بهداشت بیماری عفونی ایران 

  

درخواست دبیر قرارگاه ستاد کرونا برای تسریع در تامین منابع مالی واکسندبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا در نامه‌ای به رییس سازمان برنامه و بودجه کشور، وزیر بهداشت و رییس کل بانک مرکزی، خواستار تسریع در اجرای بند 4 مصوبات جلسه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، درباره تامین منابع مورد نیاز برای خرید واکسن داخلی و خارجی شد.
۵۵ آنلاین درمان بانک مرکزی بانک 

  

خیز بلند قطعه سازان برای افزایش قیمت خودرو!نایب رئیس انجمن همگن قطعات خودرو تهران گفت:در ماه‌های آینده در صورت به روز نشدن قیمت‌ها در قرارداد‌ها با خودروسازان، تولید قطعات با چالش اساسی مواجه می‌شود.
گسترش قطعه سازان خودروسازان افزایش قیمت 

  

پیگیری اجرای مصوبات ستاد کرونا درباره تامین منابع خرید واکسندبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مبارزه با کرونا از پیگیری اجرایی شدن مصوبات ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در خصوص تامین منابع مورد نیاز برای خرید واکسن داخلی و خارجی خبر داد.
ایلنا بانک مرکزی بانک سازمان برنامه و بودجه 

  

معیار اصلی تغییر و آخرین رنگ‌بندی کرونایی در کشور چیست؟با وجود افزایش آمار فوتی‌های کرونا و 3 رقمی بودن آن در روز‌های اخیر وضعیت رنگ‌بندی شهر‌های کشور از قرمز به سمت نارنجی و زرد رفته است که به گفته استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی تهران تغییر رنگ‌بندی شهر‌های کشور بر اساس موارد تشخیص جدید بیماران است.
برنا دانشگاه علوم پزشکی تهران رنگ تهران 

  

راه و روش صحیح رفتن به دندان پزشکی در این ایام کروناییمیکروب‌های محیط دهان و لثه خصوصا درباره پیوره و بیماری‌های پیشرفته دهان و دندان عواملی هستند که سبب سکته‌های قلبی و مغزی به ویژه درجوان‌ها می‌شوند.
برنا میکروب 

  

ثبت واکسن کرونای استنشاقی روسیه در سال 2022رئیس مرکز تحقیقاتی گامالیا روسیه اعلام کرد پیش آزمایش بالینی یک واکسن استنشاقی کووید19 در حال انجام است و در صورت موفقیت آمیز بودن آزمایش بالینی، واکسن سال آینده ثبت می شود.
برنا روسیه موفقیت 

  

ماجرای فلسطین مهمترین مساله مشترک امت اسلامی است/ ایران با حسن نیت کامل زمینه احیا برجام را فراهم نموده است/ لزوم تدوام همکاری‌های دو کشور همسایه برای عبور از بحران کرونارئیس جمهور با اشاره به تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی در قدس شریف و کشتار ناجوانمردانه مردم مظلوم فلسطین،گفت: ماجرای فلسطین همچنان مهم ترین و زنده‌ترین مساله مشترک امت اسلامی است و مقابله با این جنایات و توقف فوری حملات وحشیانه و کشتار مردم مظلوم و بی دفاع یک ضرورت است.
برنا فلسطین ایران رئیس جمهور 

  

شرایط مصرف داروهای آسم در دوران شیوع کروناعضو هیئت علمی مرکز تحقیقات آلرژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیان اینکه مصرف داروهای استروئیدی توسط
خبرفوری آسم درمان آلرژی