ایلنا   |  گوناگون  |  

زندگی کارگری در کشور توام با رنج و سختی است/ کارگران به ریال حقوق می‌گیرند و به دلار خرج می‌کنند

نماینده شازند در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی هیچ خانواده‌ای نمی‌تواند با درآمد کمتر از 4 میلیون تومان در ماه زندگی کند، گفت: کارگران و حقوق‌بگیرانی که کمتر از این مقدار دریافتی دارند، با سیلی صورتشان را سرخ نگه می‌دارند و بی‌شک شرمنده زن و فرزندشان هستند.

زندگی کارگری در کشور توام با رنج و سختی است/ کارگران به ریال حقوق می‌گیرند و به دلار خرج می‌کنند

نماینده شازند در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه در شرایط کنونی هیچ خانواده‌ای نمی‌تواند با درآمد کمتر از 4 میلیون تومان در ماه زندگی کند، گفت: کارگران و حقوق‌بگیرانی که کمتر از این مقدار دریافتی دارند، با سیلی صورتشان را سرخ نگه می‌دارند و بی‌شک شرمنده زن و فرزندشان هستند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، علی ابراهیمی با تاکید بر اینکه مدتهاست میزان دستمزد تعیین شده از سوی شورای عالی کار با وضعیت اقتصادی، تورم، واقعیت‌های جامعه و گرانی هیچگونه تناسبی ندارد، گفت: هنگامی که حداقل دستمزد تعیین می‌شود معلوم نیست بر اساس چه ملاکی به عدد جدید می‌رسند؟

وی با اشاره به اینکه اکنون قیمت هر کالایی خواه تولید داخل یا وارداتی باشد با مشابه آن در خارج از کشور تفاوت چندانی ندارد، گفت: وقتی قیمت کالاهای داخلی و خارجی را مقایسه می کنیم، می‌بینیم که قیمت مشابه کالایی که در داخل فروخته می‌شود با آنچه در خارج از کشور فروخته می‌شود، با قیمت واقعی دلار برابری می‌کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با اعلام اینکه وقتی گوشت در داخل کشور کیلویی 90 هزار تومان است، در خارج از کشور حدود 8 دلار است و این شرایط در مورد بسیاری از کالاها از جمله دارو هم صدق می‌کند، گفت: بنابراین کالایی که یک کارگر با حقوق یک میلیون و 500 هزار تومان در داخل کشور خریداری می‌کند، درست معادل قیمت آن در خارج از کشور است.

وی با انتقاد از ادعای مسوولان مبنی بر واردات کالاهای اساسی با دلار 4200 تومانی گفت: با وجود آنکه ادعا می‌کنیم 14 هزار میلیارد دلار برای واردات کالاهای اساسی با دلار 4200 تومانی هزینه می‌کنیم، اما قیمت کالاهای اساسی در داخل کشور با قیمت جهانی تفاوت چندانی ندارد و اگر هم تفاوت داشته باشد، مقدار آن بسیار جزیی است.

ابراهیمی با تاکید بر اینکه حقوق و دستمزد یک نیروی کار در داخل کشور یک پنجم تا یک هشتم دستمزد کارگری است، گفت: اکنون در هر نقطه از جهان که حقوق کارگران را بررسی کنیم، در کمترین حالت، حداقل دستمزد 600 دلار است.

وی با اشاره به این موضوع که برخی اخبار حکایت از دستمزدهای پایین‌تر هم دارد ،گفت: شاید در مشاغل پست که نمونه آن بسیار کم است با کارگرانی که در حق آنها اجحاف می شود، حقوق 450 دلار باشد اما این میزان دستمزد را نمی‌توان زیاد مشاهده کرد. بنابر این اعداد دستمزد در ایران و خارج و قیمت کالاها در ایران و خارج به ما می‌گوید که هزینه‌های زندگی در کشور ما بر اساس دلار است اما میزان دستمزد و حقوق بر مبنای ریال محاسبه و پرداخت می شود.

نماینده شازند در پاسخ به اینکه وقتی دستمزد و هزینه‌ها هیچ تناسبی با هم ندارند، کارگران و حقوق بگیران چگونه زندگی خود را تامین کنند، گفت: بخش عمده‌ای از کارگران و حقوق بگیران، نیازهای طبیعی و معمولی زندگی خود و خانواده‌شان را نادیده می‌گیرند تا بتوانند با این دستمزد ناچیز زندگی‌شان را ادامه بدهند. بنابراین زندگی کارگری در کشور ما توام با رنج و تحمل سختی است.

درآمد مجلس شورای اسلامی تورم   اخبار برگزیده
  

استرس و کروناهیچ‌کس نمی‌گوید که نسبت به پیرامون خود بی‌تفاوت باشید، توصیه ما این است که با حفظ سلامتی، روحیه و انرژی، در شرایط سخت به خودتان و دیگران یاری برسانید.
مستقل‌آنلاین استرس خواب وزن 

  

خبر خوش از قم / 21 بیمار کرونایی پس از بهبودی در حال مرخص شدن هستنداقتصاد نیوز: 21 نفر از مبتلایان ویروس کرونا در قم پس از بهبودی از بیمارستان مرخص شدند.
اقتصادنیوز فضای مجازی قم استان قم 

  

در شرایطی که تصور می کنیم استفاده از ماسک،محلول ضدعفونی کننده و عدم حضور در اماکن عمومی مهم ترین راهکارهای مبارزه با ابتلا به کرونا است، پزشکان طب سنتی توصیه هایی دارند که معتقدند با عمل به آنها می توان به جنگ کرونا رفت و پیروز میدان شد.
نامه نیوز طب سنتی پزشک ایران 

  

پول حاصر از پیش فروش خودروها کجا می رود؟اگر معوقات خودرویی تکمیل و تا زمان موعود دست مشتریان تحویل داده نشود، پولهایی که خودروسازان از این طریق به دست آورده‌اند کجا صرف می‌شود؟
خودروتک پول شورای پول و اعتبار خودروسازان 

  

ریزش قیمت خودرو در بازار آغاز شد (جزئیات)آنچه که رصد قیمت‌ها در بازار خودرو نشان می‌دهد، این است که همانطور که قیمت‌ها در روز شنبه این هفته به اوج خود رسیده بود و نسبت به هفته پیش از آن افزایش قیمت عجیبی داشت، مجدد تغییر مسیر داده و روند نزولی بر خود گرفته است.
خودروتک قیمت افزایش قیمت ایران خودرو 

  

درخواست نماینده قم برای تعطیلی حرم حضرت معصومه(س)/ رد کلیات بودجه سال 99/ تکذیب خبر فوت 50 نفر در قم بر اثر ابتلا به کروناانتقاد عضو کمیسیون امنیت ملی از ادامه روند جابجایی مسافران چینی، درخواست نماینده قم برای تعطیلی حرم حضرت معصومه(س)، رد کلیات بودجه سال 99، توزیع خانه به خانه مواد شوینده و ماسک در شهرهای آلوده به کرونا، تکذیب خبر فوت 50 نفر در قم بر اثر ابتلا به کرونا، بخشی از اخبار مهم سیاسی امروز بود.
ایلنا قم حضرت معصومه عربستان 

  

ویروس کرونا تا چند ساعت زنده می‌ماند؟ابهامات و سوالات زیادی درباره کروناویروس جدید مطرح می‌شود، مثل اینکه این ویروس چقدرمی‌تواند در محیط زنده بماند و برای پیشگیری از ابتلا به آن چه باید کرد؟.
۵۵ آنلاین ویروس والدین تولید 

  

شهرداری برای مهار کرونا چه میکند؟با افزایش قربانیان و مبتلایان کرونا در شهرهای ایران، زنگ های خطر به صدا در آمده است. با اینکه منشا ورود کرونا به ایران مشخص نیست اما برای کنترل و مهار آن باید چاره ای جدی اندیشیده شود.
مستقل‌آنلاین ایران 

  

سپاه پاسداران هم برای مقابله با کرونا اعلام آمادگی کردفرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تماس تلفنی با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از آمادگی سپاه برای ارائه هرگونه کمک و خدمات برای مقابله و جلوگیری از شیوع ویروس کرونا خبر داد.
مثلث سپاه پاسداران درمان آموزش 

  

قم قرنطینه نمی‌شوداستاندار قم با بیان اینکه این استان قرنطینه نمی شود، گفت: قرنطینه کردن قم راهکار موثری برای مقابله با بیماری کرونا نیست و ما باید دنبال راهکارهای کارآمدتری برویم.
مملکت‌آنلاین قم وزارت بهداشت آموزش 

  اخبار داغ
  

رئیس بانک مرکزی تورم زیر 20 درصدی سال 99 را امکان پذیر اعلام کرداقتصادنیوز: رئیس شورای پول و اعتبار: هر چند نرخ 28 درصد برای نقدینگی بالا است؛ اما با توجه به شرایط کشور و نیز کاهش درآمدهای نفتی، انحراف سه درصدی این نرخ از میانگین 50 ساله نقدینگی، نشان از کنترل شرایط دارد.
اقتصادنیوز بانک مرکزی بانک تورم 

  

بیمارستان مسیح دانشوری خط مقدم مبارزه با "کرونا" در تهرانسلامت نیوز:فرمانده مدیریت عملیات مقابله با کرونا در تهران، گفت: اکنون بیمارستان مسیح دانشوری خط مقدم مقابله با کرون در تهران است که خوشبختانه امروز تعداد قابل توجهی از بیماران بستری در این بیمارستان مرخص شدند اما به آنها توصیه شد که در منزل بمانند و به گونه ای نیاز به قرنطینه سازی محدود برایشان هست...
سلامت‌نیوز بیمارستان تهران سلامت 

  

گل‌محمدی: تورم و کرونا شرایط سختی بر مردم حاکم کرده‌اندسرمربی پرسپولیس از مشکلاتی که کرونا و تورم برای مردم به وجود آورده است انتقاد کرد.
مملکت‌آنلاین تورم پرسپولیس خودرو 

  

گران‌ترین و ارزان‌ترین اقلام خوراکی بهمن ماهمرکز آمار در گزارشی متوسط قیمت اقلام خوراکی مناطق شهری در بهمن ماه را منتشر کرد که بر اساس آن سیب زمینی با افزایش حدود 100 در صدی بیشترین افزایش قیمت را در این ماه تجربه کرد.
برنا ماه قیمت افزایش قیمت 

  

پزشک استقلال در جلسه ستاد مبارزه با کرونا برای لغو بازیپزشک تیم فوتبال استقلال در جلسه ستاد مبارزه با کرونا حاضر شد.
خودروتک پزشک باشگاه استقلال استقلال 

  

سرمربی تیم فوتبال سایپا نیز به مانند برخی از مربیان و بازیکنان حاضر در لیگ برتر از ادامه این بازی ها در شرایط فعلی ابراز نارضایتی کرد.
ورزش۳ بازی فوتبال سایپا 

  

ماسک، اولویت اول دریافت ارز نیمایی/ کاهش 50 درصدی تعرفه واردات ماسکطبق جدیدترین تصمیمات کارگروه تنظیم بازار، واردات ماسک اولویت اول دریافت ارز نیمایی است. همچنین صادرا
خبرفوری ماسک ارز واردات