آیا قربانی‌کردن، فعل اخلاقی است؟ | پاسخ سروش محلاتی

سخنان آیت‌الله محمد سروش محلاتی، استاد حوزه، در نشست مجازی “آیا قربانی‌کردن فعل اخلاقی است؟” را به نقل از کانال «کانون توحید» می‌خوانید: این بحث را از دو جنبه می توان مطرح کرد: آیا اساساً ذبح حیوان عمل اخلاقی است؟با فرض اینکه کشتن حیوان چنانچه به منظور استفاده از گوشت آن ضد اخلاق محسوب نشود … نوشته آیا قربانی‌کردن، فعل اخلاقی است؟ | پاسخ سروش محلاتی اولین بار در انصاف نیوز پدیدا...

آیا قربانی‌کردن، فعل اخلاقی است؟ | پاسخ سروش محلاتی

سخنان آیت‌الله محمد سروش محلاتی، استاد حوزه، در نشست مجازی “آیا قربانی‌کردن فعل اخلاقی است؟” را به نقل از کانال «کانون توحید» می‌خوانید:

این بحث را از دو جنبه می توان مطرح کرد:

آیا اساساً ذبح حیوان عمل اخلاقی است؟با فرض اینکه کشتن حیوان چنانچه به منظور استفاده از گوشت آن ضد اخلاق محسوب نشود آیا می تواند عبادت و مقرِب انسان به سوی حق تعالی گردد؟

درجنبه اول یعنی ذبح حیوان دو نگاه متفاوت وجود دارد: یک نگاه مخالف و دیگری موافق.

در آیین های شرقی آزار رساندن به حیوان ظلم است و امر غیر اخلاقی می‌باشد. بنابراین در این مکاتب جایی برای کشتن حیوان به منظور استفاده از گوشت آنها وجود ندارد.

در برابر این رویکرد، دیدگاه عقلانی است که عمل ذبح حیوان را برای استفاده از گوشت آن قابل دفاع می‌داند از جمله علامه طباطبایی و شهید مطهری. هر چند استدلال این دو بزرگوار با هم متفاوت و در برخی موارد مشترک است.

استدلال علامه طباطبایی مبتنی بر این مقدمه است که شریعت باید مطابق با فطرت باشد. لذا باید اول تحقیق کنیم که تغذیه موجودات زنده چطور صورت می گیرد و بعد بر اساس آن، تشریع چطور اتفاق می افتد. اصل اینکه انسان می‌تواند از گوشت حیوانات نیز استفاده کند بستگی به ساختمان وجودی انسان دارد. همچنین ایشان استدلال می کنند که در نظام آفرینش، حیوانات از گیاهان یا برخی حیوانات دیگر تغذیه می کنند و مسئله تغذیه موجودات مبتنی بر عاطفه نیست بلکه مبتنی بر مساله واقعی زندگی و حیات است.

مرحوم شهید مطهری مقدمه دیگری دارد. ایشان می فرمایند برخی آزارها می تواند مصداق ظلم باشد و برخی مصداق ظلم نباشد و غیر اخلاقی هم نباشد مانند بحث عدالت. باید به دستگاه خلقت رجوع کرد و روابط بین اشیا را دید. برخی اشیا و موجودات، غایت برای دیگری محسوب می‌شوند. به همین دلیل تحقق آن، عدالت است. در قلمرو حیات مادی هر چه که برای انسان خلق شده، انسان نسبت به آن حقی پیدا می کند.

چرا قربانی‌کردن در ردیف عبادات است؟

اصل قربانی قبل از اسلام نیز وجود داشته است البته قربانی در اسلام با قبل از آن تفاوت هایی دارد.

اولین ویژگی در قربانی اسلامی این است که قربانی فقط برای خداوند جایز است و بس و محلی برای تبلور تقوا و اخلاص بندگان محسوب می‌شود.

ابن عباس می گوید پیش از اسلام سنتی وجود داشت که پس از قربانی، آن را به خانه خدا می‌مالیدند و معتقد بودند چون نمی شود قربانی را به خدا رساند حداقل خون آن را به خانه خدا برسانیم تا پذیرفته شود. البته اکنون نیز کمابیش در جامعه ما چنین تفکری وجود دارد که قربانی انجام می دهند و به طور مثال خون آن را به سپر ماشین می زنند و گمان می کنند این طور در سلامت وسیله نقلیه تاثیر می گذارد. اینها بر می‌گردد به همان سنت های جاهلی و اسلام همه آنها را ابطال کرده است.

نکته دوم این است که پیش از اسلام مطرح می شد که قربانی برای خداست و آن را به دور می انداختند. اسلام جلوی این عمل را نیز گرفت و مطرح کرد قربانی پاک و منزه است و نباید آن را اسراف کرد.

اقدام دیگر اسلام این بود که بر خلاف سایر ادیان، تشریفات قربانی را که انجام آن مختص روحانیان و علمای دینی بود و صبغه طبقاتی و تشریفاتی داشت و برای این اقشار نوعی امتیاز محسوب می شد؛ از میان برداشت و انجام آن را برای همه آزاد قرار داد.

از دیدگاه شهید مطهری مسئله ذبح قربانی موضوعیت ندارد بلکه طریقیت دارد. آنچه مقرِب به خداست کشتن حیوان نیست؛ بلکه اطعام طعام است. در واقع ما احتیاج به حسن فعلی داریم یعنی عملی که برای انسان کمال به همراه آورد. از نظر شهید مطهری اثر دیگر قربانی، زنده کردن خاطره قهرمان توحید حضرت ابراهیم است.

اما استدلال دیگری نیز می‌توان در این زمینه داشت و آن این است که قربانی کردن به جز فایده‌ای که در مصرف آن و اطعام است؛ در ذبح حیوان نیز یک مطلوبیت و مصلحت وجود دارد که نمونه آن در هیچ کار دیگری وجود ندارد و آن مسئله فدا شدن و فدا کردن در راه خداست. انسان باید آماده باشد برای فدا شدن و از هر آنچه که دارد حتی خودش بگذرد.

اینکه انسان گوشتی را به صورت آماده تهیه کند و به نیازمندان بدهد مطلوب است اما قربانی محسوب نمی شود؛ زیرا قربانی دو ویژگی را باید با هم به همراه داشته باشد: هم امر فدا شدن و فدا کردن محقق شود و هم اطعام الطعام.

در میان اهل ادب لطافت هایی است که برای فهم مسئله به ما کمک می کند از جمله سعدی که می‌گوید:

فدای جان تو گر من تلف شوم چه شودبرای عید بود گوسفند قربانی

در اینجا قربانی شدن گوسفند، نمادی از فدا شدن انسان در برابر حق تعالی می‌باشد.

انتهای‌ پیام

برچسب هاقربانی کردن محمد سروش محلاتی

حوزه حیوان گوشت   اخبار برگزیده
  

استان خوزستان در نتیجه انتصاب‌های شما به تابلوی بحران‌های کشور تبدیل شده استنماینده اهواز گفت: علت اینکه در هفته پایانی کار دولت دوازدهم این سوال را مطرح می‌کنم این است که یک پیام جدی به دولت آینده و وزرای آینده بدهیم که ما نمایندگان در کار نظارت اغماض نخواهیم کرد.
ایلنا استیضاح اهواز کار 

  

فرانسه: تعویق مذاکرات امکان احیای برجام را به خطر می‌اندازدسخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه از ایران به خاطر به تعویق افتادن آغاز دور جدید مذاکرات احیای توافق هسته ای انتقاد کرد.
فردا فرانسه ایران ایران و آمریکا 

  

ورود مجلس به ماجرای اعترضات اخیر در چند شهرسخنگوی نشست فراکسیون مستقلین ولایی گفت: جهت بررسی مسائل اجتماعی و اعتراضات اخیر و گرانی‌ها، این فراکسیون خواستار جلسه اختصاصی به صورت علنی یا غیرعلنی در صحن برای بررسی این موضوع شدند.
مثلث وزارت بهداشت رئیس جمهور دولت 

  

توصیه مهم رهبر انقلاب به رئیسی درباره چینش کابینهعضو مجمع تشخیص مصلحت نظام از توصیه رهبر انقلاب به ابراهیم رئیسی در چینش کابینه روایت کرد.
۵۵ آنلاین رهبر انقلاب مجمع تشخیص مصلحت نظام محمد حسین صفار هرندی 

  

توضیح درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها"/ دولت‌ها باید علمدار و پیشگام تحقق آزادی‌های گروهی باشنداستاد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی درباره سرانجام لایحه "آزادی اجتماعات و راهپیمایی‌ها" توضیحاتی را ارائه کرد.
ایلنا وزارت کشور شورای نگهبان نیروی انتظامی 

  

خبرآنلاین/ عضو مجمع روحانیون مبارز و وزیر کشور دولت اصلاحات گفت: 200 کشور عضو FATF هستند، چگونه ایران خودش را با 2 کشور کاملا منزوی در عرصه بین الملل ، مقایسه می کند؟!
نامه نیوز ایران تهران اصولگرایان 

  

افشاگری درباره وضعیت زندگی و حقوق مخالفان برجامروزنامه آفتاب یزد به نقل ازفرجی راد سفیر اسبق ایران در بلژیک نوشت: «افرادی که مخالف برجام هستند و ادعاهایی را مطرح می‌کنند حداقلش این است که حقوق خوبی می‌گیرند و زندگی مطلوبی دارند»
اقتصادنیوز روزنامه ایران بلژیک 

  

اعلام خودروهای جایگزین برای دعوتنامه داران پژو 206 صندوقدار، تیپ 5 و تندر 90اگر خودروهایی مانند وانت آریسان ، پژو 206 تیپ 5 ، پژو 206 صندوقدار را ثبت نام کرده بودید باید به فکر تغییر علاقه خود باشید چرا که برنامه ای برای تولید و تحویل این خودروها وجود ندارد و جدول تبدیل این تعهدات از سوی ایران خودرو منتشر شده است.
خودروتک پژو ایران خودرو خودرو 

  

شعار این آقایان حل مشکل معیشت بود اما ببینید دنبال چه طرح‌هایی هستند!مبنای طرح ضد اینترنت مجلس به هیچ وجه «صیانت» نیست. کنترل «مرز دیجیتال» را نباید به نیروهای مسلح بدهند. می خواهید نیروهای مسلح را با مردم درگیر کنید؟! شعار این آقایان حل مشکل معیشت مردم بود اما ببینید دنبال چه طرح هایی هستند.
مستقل‌آنلاین اینترنت اینستاگرام کاربران اینترنت 

  

پای خودروهای دست دوم به لیزینگ باز شداز سال گذشته و به دنبال رشد دو برابری قیمت خودرو، شرکت های لیزینگ اعطای تسهیلات به خودروهای کارکرده را در سطحی وسیع دنبال کرده اند؛ تا پیش از این، تنها خودروهای صفر قابلیت لیزینگ داشت اما امروز خودروهای کارکرده و برخی خودروهای ساخت داخل نیز امکان لیزینگ دارد.
خودروتک خودرو قیمت 

  

برای تایید آزادی نماینده فیفا به ایران می آیدکامرانی‌فر:میزبانی تیم ملی در ورزشگاه آزادی قطعی نشده/2 نفر از فیفا و ای اف سی به ایران می‌آیند
خانه فوتبال ورزشگاه آزادی فیفا ایران 

  

احمدی‌نژاد هورالعظیم را بخاطر اکتشاف نفت خشک کردبه جهت بررسی شرایط فوق گفتگو کردیم با دکتر مهدی قمشی استاد دانشگاه شهید چمران اهواز و رئیس دانشکده مهندسی آب و محیط زیست دانشگاه شهید چمران که مشروح آن را می‌خوانیم‌:
مستقل‌آنلاین احمدی نژاد ایران تهران 

  

اخبار پرسپولیس: خبر خوشحال کننده از اردوگاه سرخ ها + جزئیاتتیم فوتبال پرسپولیس در حالی به مصاف تراکتور تبریز می‌رود که رادوشوویچ، دروازه بان پرسپولیس خواهد بود.
خانه فوتبال پرسپولیس اصفهان فوتبال 

  

ذوالنوری: «روحانی»تنها فردی است که مانع لغو تحریم‌ها بودعضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، گفت:موضع التماس و سازش بود که باعث عدم لغو تحریم ها شد بنابراین دولت آینده حق ندارد این مسیر را ادامه دهد و باید از موضع حکمت، مصلحت و عزت برای مذاکرات ورود کند.
فردا انتخابات ریاست جمهوری سیاست خارجی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی 

  

روحانی: مشکلات خوزستان باید طبق دستور رهبری حل و فصل شودرییس جمهوری با اشاره به بحران کم‌آبی در استان خوزستان گفت: بخشی از مشکلات در این استان کم شده است و حل و فصل مسائل خوزستان طبق دستور دیروز رهبری باید ادامه پیدا کند.
۵۵ آنلاین حسن روحانی استان خوزستان وزارت نیرو 

  اخبار داغ
  

رشد بینظیر بورس​شاخص کل بورس در روز شنبه 9 مرداد و در پایان معاملات روز با رشد 34 هزار و 962 واحدی همراه شد و به یک میلیون و 351 هزار و 466 واحد رسید.
گسترش شاخص نویسنده فولاد 

  

تشریح جزییات عرضه سیمان در بورس/ تکذیب خرید 70 درصدی عرضه توسط عده خاص/ کاهش تولید سیمان ارتباطی به بورس نداردیک کارشناس بورس کالا اظهار داشت: خریداران سیمان در بورس کالا کاملا مشخص است که چه کسانی هستند تمام این افراد کد بورسی دریافت می‌کنند و ضمن اینکه اسامی خریداران طبق روال بورس به تمام دستگاه‌های نظارتی ارایه می‌شود. سازمان حمایت، سازمان امور مالیاتی و ... تمام این افراد را مورد بررسی قرار می‌دهند...
ایلنا سیمان بورس کالا تولید 

  

تغییر نگران کننده ویروس دلتا/ عده‌ای برای کسب درآمد منکر کرونا می‌شوندمعاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: باتوجه به قدرت سرایت پذیری ویروس دلتا نظر تمام مراجع
خبرفوری ویروس درآمد دورهمی 

  

صدور مجوز فاز سوم کارآزمایی واکسن ضد کرونای فخرا از سوی وزارت بهداشتوزیر دفاع گفت: پس از تایید فاز دوم کارآزمایی بالینی واکسن فخرا، مجوز ورود به فاز سوم کارآزمایی واکسن را از وزارت بهداشت دریافت خواهیم کرد.
ایلنا وزارت بهداشت وزارت دفاع امیر حاتمی وزیر دفاع 

  

غوغای بورس در نخستین روز هفته/ شاخص بورس 34 هزار واحد رشد کردشاخص کل بورس تهران نخستین روز هفته را طوفانی آغاز کرد و در جریان معاملات امروز با 34 هزار و 962 واحدی در ارتفاع یک میلیون و 351 هزار واحد قرار گرفت.
اقتصادنیوز بورس تهران شاخص تهران 

  

بورس امروز 9 مرداد‌ماه / رشد 34 هزار واحدی شاخص کلدر پایان معاملات امروز شاخص کل با رشد بیش از 34 هزار واحدی به رقم یک میلیون و 351 هزار واحدی رسید.
برنا ماه شاخص 

  

ایالات متحده متخصصان را از گفتن حقیقت درباره همه‌ گیری ویروس کرونا منع می‌کند!ویروس‌شناس روسی و متخصص سازمان جهانی بهداشت گفت: ایالات متحده در تلاش است تا ما ویروس شناسان را از گفتن حقیقت در مورد بیماری همه‌گیر منع کند.
برنا ویروس 

  

سخنگوی ستاد کرونا: 29 استان درگیر کرونای دلتا هستندسخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان اینکه 29 استان کشور درگیر ویروس کرونا دلتا هستند، گفت:‌ میزان بستری‌ها به شدت رو به افزایش است.
۵۵ آنلاین بانک ویروس انسولین 

  

کرونا موجب تسریع آلزایمر می شودسلامت نیوز: بررسی عوارض و اثرات بیماری کووید 19 و شواهد بیولوژیکی از آسیب مغزی بهبودیافتگان نوع شدید کرونا نشان می دهد که این بیماری نشانگرهای زیستی آلزایمر را تسریع کرده و باعث زوال عقل می شود...
سلامت‌نیوز آلزایمر سلامت نیویورک 

  

پس از بهبودی از کرونا حتما این خوراکی‌ها را بخوریدسلامت نیوز: پس از ابتلا به کرونا پروتئین باید به مقدار کافی در رژیم غذایی وجود داشته باشد؛ چراکه این ماده غذایی برای مقابله با تحلیل و آتروفی عضلات در طول بیماری لازم است...
سلامت‌نیوز بازی سلامت رژیم غذایی 

  

قیمت خودرو تخت گاز می‌تازد/ افزایش 10 تا 20 میلیونی در یک ماهبررسی وضعیت بازار خودرو نشان می‌دهد که اگرچه همچون ماه‌های قبل، خرید و فروش خاصی در بازار صورت نمی‌گ
خبرفوری قیمت ایران خودرو خودرو 

  

نامه‌نگاری بورس با شورای رقابت برای معرفی قیمت‌گذاران خودرورئیس سازمان بورس در نامه‌ای به رئیس شورای رقابت از وی خواست تا فهرست مجموعه‌هایی که در جریان امور مربوط به قیمت گذاری خودرو هستند را معرفی کند.
اقتصادنیوز شورای رقابت قیمت خودرو 

  

قیمت دلار امروز 9 مرداد ماهقیمت دلار امروز 9 مرداد ماه 1400 چقدر شد؟
فردا قیمت افزایش قیمت دلار